Mv&wttct f? MIBDELBURGSCHE COURANT VENUS S. WIENER Co. (&GOESCHE COURANT) CAMISOLES en DIRECTOIRES FALCON EK SANTEGA HOOFTMAN JR. BINNENLAND. ZEELAND. ZIJDEN vanai I O.95 HALFWOLLEN vanaf f1.50 ZUIVERW0LLEN vanaf) 1 95 buitemjwd. De opbrengst der Rijksmiddelen. d! om Jth f \aar f 7"075-378 bedroeg, met f overschreed de raming VLISSINGEN. WALCHEREN. 2USDBEVELAND N00RDBEVELAND MIDDELBURG ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. RECHTSZAKEN. De Ver, Staten zullen „adembenemend" gaan bewapenen. DUITSCHLAND, Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche Crh Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 245. TWEE BLADEN. DINSDAG 18 OCT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. BELANGRIJKE GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR TEN BEHOEVE VAN DE ZENDING. H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben een belangrijke gift doen toekomen aan het zendingsbureau te Oegstgeest ten bate van de samenwerkende zendingscorporaties. DE „GELDERIAND" NAAR CURACAO. Na een verblijf van zeven maanden in Nederland is gistermiddag het artillerie- instruetievaartuig H. H.'s „Gelderland" on der bevel van kapitein luitenant ter zee' P. B. M. van Straelen, voor een reis van vijf maanden uit Den Helder vertrokken om den politiekruiser „Jan van Brakel" in Curagao af te lossen. Het vertrek van de „Gelderland" ken merkte zich door een bijzondere hartelijk heid en gemoedelijkheid. Het komen en gaan over de valreep duurde tot het uur van scheiden was aan gebroken. Intusschen had er aan boord nog iets bijzonders plaats. De „looden verrader" werd aan de boeg bevestigd. Zooals men zich zal herinneren, is de loodon verrader een beeld, van een of an der schip afkomstig, dat aan de familie Maduro in Curasao toebehoort, maar dat door officieren van Nederlandsche marine schepen telkens weer aan het bezit van de ze familie werd onttrokken, zoodat hier ten slotte een marine-traditie is ontstaan. Deze traditie werd dit voorjaar voortgezet, toen enkele officieren van de „Gelderland" het beeld, dat juist weer twintig jaar onge stoord in het bezit van de famiile Maduro was geweest, hadden weten te bemachtigen om het, zoowel bjj het vertrek uit Curasao als bij de aankomst in Nieuwediep in Maart van dit jaar, triomfantelijk aan de boeg be vestigd te toonen. Deze looden verrader was op de rijkswerf te Den Helder wat op geknapt en maakt nu weer de reis mee naar Curasao, waar het aan de familie Ma duro zal worden teruggegeven, evenals bij dit vertrek zal het bij aankomst in Cura cao, als de „Gelderland" 18 November al daar aankomt, aan de boeg onder de geus worden bevestigd. Half Maart van het vol gend jaar wordt de „Gelderland" in Nieuwe diep terugverwacht. De directe belastingen hebben reeds 1114 millioen meer opge bracht dan het vorig jaar. Aan het overzicht van de opbrengst der middelen wordt het volgende ontleend: De opbrengst van de directe belastingen heeft tot ultimo September j.l. bedragen 109.543.806 tegen 97.970.478 op ultimo September van het vorig jaar, hetgeen dus een stijging beteekent met 11.573.328. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat het bedrag van de raming voor het dienstjaar 1938 116,4 millioen be draagt, dan is daarvan tot nu toe reeds iets meer dan 93.85 procent binnengekomen, terwijl dit percentage het vorig jaar ruim 88.8 bedroeg, toen echter het totaal geraam de bedrag 6,1 millioen lager was. De raming van het vorig jaar is thans derhalve reeds met ruim 620.000 over schreden. Tot de hoogere opbrengst hebben alle be lastingen bijgedragen. In vergelijking met het vorig jaar bracht de grondbelasting f 148.584 meer op, de inkomsten-belasting J 9.860.908, de vermogensbelasting 677.084, oe verdedigingsbelasting 716.282 en de be lasting van de doode hand 170.469. van 8a 253 aangeteekend, dat de opbrengst voor het ierd.edigingsbelasting de raming than, reeH Pende jaSr' Z«nde 9 millioen, Wat ae overige hebben over de maand Septemberopge bracht 38.184.411 tegenover het vorig ifar 36.793.823, waarmede de maandelbksche raming met ruim 2.4 millioen werd over schreden. Over de eerste negen maanden van dit jaar was de opbrengst 330.556.644 of bijna 8,64 millioen hooger dan de raming en ruim 3,8 meer dan de opbrengst tot en met September van het vorig jaar. De dividend- en tantièmebelasting kwam in de eerste negen maanden 5.734.711 bo ven de raming voor dit tijdvak, terwijl de opbrengst ruim 2.75 millioen meer be droeg dan op ultimo September 1937. De rechten op den invoer bleven V^3-98l beneden de verwachting. De rechten en boeten van zegel, welke het vorig cw, 26-164.188 opbrachten, haalden thans daarhH T" totaal van f 16-576.159 en bleven Tn L,Ulm 2-9 milIioen onder de raming, van f 3 97<s aoSengSt is be£rePen een bedrag drag het vn aan beursbelasting, welk be- met 718.315 en bracht ruim 2141000 meer op dan het vorig jaar De couponbelasting kon 'de raming niet halen en bracht 454.775 minder op ferwfil de opbrengst zelfs 1.026.760 bij h4t vorig laar ten achter bleef. K De accijnzen hebben alle de verwachting overtroffen, met uitzondering van die op net gedistilleerd, welker opbrengst 250.238 nnh™™ftS dan de raming hoewel toch de opbrengst van dit middel in vergelijking met TsfJS'een 1.098.676 hooger dan het vorig jaar Voor den accijns op tabak zijn deze cijfers reen 1.544.117 en 1.242.470. P' De rechten en boeten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking waren 4308496 hooger dan de raming, Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, terwijl de opbrengst 7.248.602 hooger was dan het vorig jaar. Tenslotte zij van deze middelen vermeld de accijns op bier, welke 864.887 boven de raming uitkwamen en 300.856 meer be droeg dan in 1937. EEN BELEEDIGENDE BROCHURE. De directeur van openbare wer ken te Bergen op Zoom ontslagen. Gisteravond kwam de Raad van Bergen op Zoom in spoedeischende vergadering bij een ter behandeling van het optreden van ir. J. van Roessel, directeur van openbare werken, aldaar, die een brochure in het licht had gegeven, getiteld: „Wereldjoden- dom, vrijmetselarij en wereldjezuïtisme", welke pamflet kwetsend werd geoordeeld voor de gevoelens van groote bevolkings groepen in ons land. Anderhalve week ge leden had de gemeenteraad ir. Van Roes sel in besloten vergadering gehoord. Bij deze gelegenheid heeft hij zijn brochure in getrokken. Vorige week Vrijdag heeft hij evenwel het gemeentebestuur verrast met een schriftelijke verklaring, dat hij de her roeping introk. In verband hiermede kwam de Raad gisteravond bijeen. Na een zeer korte gedachtenwisseling werd op voorstel van B. en W. met alge meene stemmen besloten, op grond van het bepaalde bij artikel 81 sub 2 (steunverlee ning aan een verboden vereeniging of van haar uitgaande acties) en artikel 80 sub 2-c (ongeschiktheid voor zijn betrekking) en met inachtneming van het bepaalde in artikel 83 van het ambtenarenreglement der gemeente Bergen op Zoom, ir. Van Roessel met ingang van 18 October onge vraagd eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van directeur van openbare wer ken. Enkele raadsleden maakten nog ge bruik van de gelegenheid om hun stem te motiveeren, waaruit bleek, dat allen zich door den inhoud van de brochure dermate gekwetst voelden, dat zij zich unaniem ver eenigden met het voorstel van B. en W. FAILLISSEMENTEN. Het faillissement van Johannes Pieter Magielse, koopman te Goes, St. Jacobstraat 54, is opgeheven wegens gebrek aan baten. WERKLOOSHEID. Een vermindering van 13.68 pet. De stand der werkloosheid in het district der arbeidsbeurs te Middelburg per 30 Sep tember luidt: Middelburg 746 (800); Vlissingen 497 (463); Goes 81 (128); Aagtekerke Arnemuiden 99 (123)Baarland 6 (5)Big- gekerke Borsele (10); Brou wershaven 1 (1); Bruinisse 20 (55); Burgh Kolijnsplaat (12); Domburg 28 (14)Driewegen (7)Dreischor Duivendijke Eikerzee El- lemeet Ellewoudsdijk 2 (6)'s-Gra- venpolder 3 (9)Grijpskerke 1 (1)Haam stede 's-Heer-Abtskerke 1 (2); 's-Heer-Arendskerke 1 (14); 's-Heerenhoek 3 (29); Heinkenszand 1 (9); Hoedekens- kerke 6 (10)Ierseke 97 (79)Kapelle 1 (1); Kats (7); Kattendijke Kerk- werve Kloetinge 2 (13); Kotgene Koudekerke 16 (20); Krabbendij- ke Kruiningen 12 (32); Melisker- ke Nieuwerkerk Nieuw- land 1 (4); Nisse 1 Noordgouwe (1)Noordwelle Oosterland Oostkapelle 6 (13)Oudelande 7 (7) Ouwerkerk 8 (8)Ovezand 3 (8)Renesse Rilland 1 (1); Rittem 1 (2); Scho re 1 (2); Serooskerke (W.) 5 (3); Seroos- kerke (S.) Sint-Laurens 4 (5); Soeburg 97 (100)Vere 7 (2)Vrouwen polder 1 (1); Waarde 2 (3); Wemeldinge 15 (15); Westkapelle 85 (84); Wissenkerke (4); Wolf aartsdijk 1 (6); Zieriksee 66 (131); Zonnemaire Zoutelande 1 (2). De getallen tusschen haakjes zijn die van 31 Augustus. Totaal stonden per 30 September 1938 1937 personen als werkzoekenden ingeschre ven, tegen 2244 op 31 Augustus. DE „MORGENEN" KEERT WEER TERUG. Het Noorsche motortankschip „Morge nen" dat gisteren van Vlissingen naar Aba- dan is vertrokken, nadat bij de Maatschap pij „De Schelde" de machineschade, welke de „Morgenen" had opgeloopen, was her steld, is vanochtend weer teruggekeerd en ter reede van Vlissingen geankerd. Het blijkt dat het schip opnieuw motorschade heeft gekregen. Men zal onderzoeken, of de boot op de reede hersteld kan worden. ARNEMUIDEN. Het is weer schoon maaktijd met de daarbij behoorende onge lukjes. Do echtgenoote van v. d. K. kwam toen zij op een trap stond welke weg gleed te vallen in een glasruit, waarbij zij een snijwond in haar hals kreeg welke de ge neeskundige moest hechten. GAPINGE. Ook alhier zijn, op initiatief van enkele ingezetenen pogingen in het werk gesteld, ten einde tot oprichting van een Oranjevereeniging te kunnen geraken. De hiertoe belegde oprichtingsvergadering was goed bezocht en staande deze, traden verschillende personen tot de vereeniging toe. Na de verbonden voorbereidende werk zaamheden, kwam men andermaal bijeen en werd tot definitieve oprichting der vereeni ging, met aanvankelijk 73 leden, besloten. Bestuursleden zijn: Jac. Suurmond, voor zitter, Abr. Wondergem Jzn., vice-voorzit- ter, D. J. Kesteloo, secretaris, L. Suurmond, penningmeester, G. de Nood, J. Wattel en J. K. de Nooijer, commissarissen. WESTKAPELLE. De netto-opbrengst van de alhier gehouden collecte voor de stich ting tehuis van alleenstaande blinden voor alle gezindten te Wolfhezen, bedraagt 11. EEN ONTSPORING". DRIEWEGEN. Maandagmiddag zijn in den St. Antonipolder (even buiten deze gemeente) een tweetal goederenwagens, waaronder een wagon geladen met bie ten, bij het rangeeren ontspoord. Persoon lijke onge'lukke:» deden zich niet voor. Al leen ter plaatse een ontwrichtte lijn. IERSEKE. Maandagavond kwam de kort geleden opgerichte vereeniging van pannen- oesterkweekers in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer H. Bol'. Aanwezig waren 62 leden; tot de vereeniging zijn 109 leden toegetreden. De naam der vereeniging werd vastge steld als „Vereeniging tot bevordering van het Zeeuwsche oesterbedrijf", terwijl even eens de statuten, het huishoudelijk^regie ment en het reglement van orde werden vastgesteld. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. Bol met 43 stemmen. De contri butie werd vastgesteld op 25 cent per maand gedurende de eerste zes maanden; voor de volgende maanden zal zij nader worden vastgesteld. Tot bode werd benoemd de heer L. van Stee met 34 stemmen. Zijn be zoldiging werd vastgesteld op 20 per jaar. Met algemeene stemmen werd besloten op de statuten en het huishoudelijk regle ment de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Verder is het bestuur voornemens binnenkort, wanneer de werkzaamheden aan de pannen op de perceelen zullen zijn geëindigd, een vergadering bijeen te roe pen, om het programma nader op te stellen. RAAD VAN KORTGENE. Begrooting aangenomen. KORTGENE. Maandagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Schuit. De heer Versprille was afwezig. B. en W. hebben aan Ged. Staten ge vraagd, wat ze doen moeten, inzake de in de vorige vergadering breedvoerig bespro ken kwestie over de reis van B. en W. naar Heerde, waar burgemeester J. D. Koster geïnstalleerd werd. Ged. Staten hebben bericht gedaan, dat het niet noodig is, dat het bedrag ad 24.75 aan de ge meente door B. en W. wordt terugbetaald. De V o o r z. betuigde aan den Raad namens B. en W. zijn spijt over het voor gevallene. De bouw van een brandspuithuisje is aanbesteed. Laagste inschrijvers waren de heeren Blok en Bouwense voor 1370. Aan den minister van binnenlandsche zaken was gevraagd, om de film „40 jaren te mogen vertoonen. De film zal Vrijdag en Zaterdagavond in het gymastieklokaal der o.l. school alhier vertoond worden, waarmee de Raad accoord ging. De heer H. v. d. Maas alhier vroeg, of de bestaande 'tege'lbestrating, welke op houdt bij de woning van den heer L. Wol se, doorgetrokken kon worden tot zijn woning. Hiertegen had de Raad geen be zwaar. Aan den heer P. Hollestelle alhier werd tot wederopzeggens toe en tot uiterlijk 1 Jan. '41 ontheffing verleend tot het berij den van in de kom der gemeente'Kortgene gelegen wegen, geen rijks- of prov. wegen zijnde, met zijn tractor e.d. De begrooting van het B. A. over 1939 werd goedgekeurd. De subsidie der ge meente bedraagt 600. De begrooting be gint met een goed slot van 700, De heer L. J. Dorst werd bij stemming herbenoemd tot lid van het B. A. B. en W. stelden hierna voor, om de ge sloten rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's- Gravenhage in te trekken. Hiertoe werd besloten. Er werd een nieuwe overeen komst met genoemde bank aangegaan. Dit was noodig omdat de rentekoers zoo laag is. De bestaande verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldi ging van de veldwachters werd ingetrok ken. Een nieuwe verordening werd vastge steld, welke ten doel heeft, den bestaan- den toestand aan te passen aan den rijks toestand. Met ingang van 15 Oct. a.s. werd aan den heer L. Vogelaar alhier een stuk grond verhuurd, groot 150 m2 op het terrein langs den oprit naar de nieuwe haven, voor den tijd van 10 jaar tegen een huur prijs van 25 per jaar. Aan de heeren J. A. en A. M. Schippers alhier werd op hetzelfde terrein eveneens een stuk grond verhuurd, groot 60 m2 voor den tijd van 10 jaar tegen een huur prijs van 10 per jaar. Aan den heer A. P. Vermeulen, schipper op het m.s. „Onderneming" te Breskens werd de helft terugbetaald van het haven geld. Het gold hier een zeldzaam geval. (De heer Vesprille kwam hierop binnen). Aan den heer J. Eversdjjk werd toestem ming verleend om gedurende den winter 1938-'39 een leslokaal der o.l. school in gebruik te nemen voor het geven van een landbouwcursus. Het instituut voor Middenstandsontwik keling kwam met hetzelfde verzoek en ook dit werd ingewilligd. Vuur en licht wor den door de gemeente betaald. De V o o r z. stelde voor, om een vol gend jaar een nieuwe regeling in te voeren inzake de verwarming en verlichting der in gebruik gegeven lokalen. Hierna werd de gemeente-begrooting '39 behandeld. De heer Dorst gaf B. en W. een pluim voor den opmaak er van. De heeren hadden weinig of geen opmerkingen te maken. De heer Versprille merkte o.a. alleen op, dat hg hoopte, dat de begrooting afgewerkt zal worden volgens programma, zoodat ze niet telkens gewijzigd behoeft te worden. Belastingverhooging is niet (Ingez. Med.) noodzakelijk. „De financieele toestand der gemeente" aldus de V o o r z. „is ge lukkig zeer goed." De inkomsten en uitga ven der begrooting bedragen 57.725 op de gewone densten, 14.453 op den kapi- taaldienst. De begrooting welke in plm. 10 minuten tijds werd afgewerkt, werd aangenomen. De V o o r z. dankte den Raad voor de royale wijze waarop de begrooting be hande'ld is. Hierna werd het bedrag per leerling voor het o.l.o. en het u.l.o. over 1939 vast gesteld op resp. 13 en 17.73 per leerling. Bij de rondvraag vroeg de heer Boot of de brandweer bij brand wel gauw ge noeg gewekt kan worden. De V o o r z. legde het bestaande zg „sneeuwbalsysteem" uit, welk systeem door hem nader bekeken zal worden. Wethouder Salomé sprak tot slot nog zijn leedwezen uit over de gemaakte critiek inzake de reis naar Heerde. Hij had het plan hierop nog nader terug te komen, doch in verband met de geani meerde besprekingen wenschtte spr. thans hier maar van af te zien. KATS. Maandagmiddag bij het bieten- kruien in het schip te Katsche veer had de werkman G. K. het ongeluk door de glad heid uit te glijden. Hij is in het hangboord van het schip gevallen. Door hevige pijnen heeft hij zijn werkzaamheden moeten sta ken. De landbouwer D. P. mist sinds Vrij dag uit zijn weide een éénjarige zwartbont rund. Tot heden is het nog niet trecht. De gemeente-politie heeft mede de zaak in on derzoek. Jongen onder een bietenwagen. SLUIS. Maandagmiddag had 't 6-jarig zoontje van den arbeider Cl. de Baere alhier het ongeluk van den dissel van een geladen wa gen met suikerbieten te vallen, met het ge- dat de beide wielen over het linker beentje reden. Het ongeluk moet zich op de volgende wijze hebben toegedaan. Twee wagens ge laden met bieten reden ter hoogte van het café van V. van de Moere. Zonder dat de bestuurder, een knecht in dienst van den iandbouwer F. iets bemerkt had, moet het jongetje tusschen de wagens zijn doorge loopen en op den dissel geklommen. Door de gladheid schijnt hij van den wagen te zijn gevallen met het bekende gevolg. Daar dokter Staal niet aanwezig kon zijn, werd de medische hulp verleend door dokter Dikkenberg uit Zuidzande, die een gecom pliceerde bovenbeenbreuk constateerde. Het ventje werd naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, waar waarschijnlijk het beentje zal moeten worden geampu teerd. Inmiddels moge dit een les wezen voor de andere schooljongens, daar het op-de- wagens-kümmen meermalen voortkomt! De rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard Jacobus Dieleman Pzn., sigarenwinkelier te Terneuzen, Noordstraat 42. Curator mr. G. Tichelman, te Terneu zen. (POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Zitting van Dinsdag 18 October. De volgende personen waren o.a. gedag vaard J. Ph. W„ 37 jaar, koopman Sluis, we gens vernieling van een schutting toebe- hoorende aan W. L. du Fosse op 12 Septem ber. Eisch en vonnis 20 b. s. 10 d. h. D. K„ 44 jaar, arbeider, Waterlandkerje, wegens bedreiging door op 13 Augustus te IJzendijke met een riek in zijn hand op A. A. Quist toe te loopen en hem dreigend toe te voegen „ik steek je kapot". Eisch en vonnis: 10 b. s. 5 d. h. L. Th. C., 36 jaar, landbouwersknecht, Eede, wegens het op 7 September te Eede niet voldoen aan een vordering van den wachtmeester der maréchaussée S. A. Lergner. Eisch en vonnis: 10 b. S. 5 d. h. P. S., 43 jaar, naaister, Vlissingen, wegens valschheid in geschrift op 7 Juli. Eisch: 2 maanden; vonnis: één maand gevangenisstraf. I. A. S„ 41 jaar, opperman, Groede, we gens verduistering van een duif toebehoo- rende aan F. J. de Rooij in Augustus. Eisch: 15 b. s. 10 d. h.. De verdediger mr. P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak. Uitspraak 15 b. s. 10 d. h. en toewijzing van de civiele vordering ad 15. Neem 'n regenjas met naam en reputatie zijn twee Nederlandsche producten met naam en 100 garantie. Voor Zeeland; VLASMARKT MIDDELBURG (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige Z.W. tot W. wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot bé trokken, later opklarend, regenbuien, kou der. Wo 19 Oct. Zon op: 6 h 34. onder: 16 h 57. Licht op: 17 h 27. Maan op: 1 h 42; onder: 15 h 00, N.M. 23 Oct. Hoog- en Laag water te VHsaing^ur Hoogwater. Laagwai^r October. Dinsdag 18 8.20 21.12 2.13 15.01 Woensdag 19 9.48 22.32 3.53 16.34 Donderdag 20 10.49 23.25 4.55 17.26 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te WeBjeidtefc-r Hoogwater. Laagwsï*! October. Dinsdag 18 9.59 22.44 3.15 15.58 Woensdag 19 11.28 4.55 17.27 Donderdag 20 0.06 12.40 6.03 18.23 De strijd in het Verre Oosten. DE JAPANSCHE INVAL IN ZUID-CHINA Tusschen de Chineesche troepen en een deel der in de Biasbaai gelande Japannee- zen is het tot een hevig gevecht gekomen bij Tsanghsing, 70 km ten Oosten van Kan ton. Te Ilonkong verklaart men, dat de Chi- neezen de Japansche troepen daar reeds 36 uur hebben tegengehouden, doch Reu ter verneemt uit betrouwbare bron, dat de Japanneezen hun opmarsch naar Kanton snel \oortzetten zonder op veel tegenstand te stuiten. Te Hongkong gelooft men, dat Kanton eerder dan Hankau zal vallen en in Japan sche kringen wordt de verovering der stad binnen veertien dagen verwacht. Het Japansche hoofdkwartier meldt in een communiqué, dat de Japanscae troe pen er in geslaagd zijn de spoorlijn Kan tonKauloen ten Zuidoosten van Sjek- loeng Zondagmiddag af te snijden. Het voegt er evenwel aan toe, dat de Japan sche opmarsch bemoeilijkt wordt, doordat de Chineezen alle bruggen over de Oostri vier in brand hebben gestoken en doordat de stroom ingevolge de jongste regenbuien sterk gezwollen is. Niettemin vervolgen de Japanneezen hun opmarsch Westwaarts. Een anti-Duitsche politiek. Reuter meldt uit Washington: Amerika staat op het punt, te beginnen met de uit voering van een bewapeningsprogram van adembenemende afmetingen, waarvoor het Duitschland verantwoordelijk acht, aldus schrijft David Lawrence, een van Washing- tons meest conservatieve publicisten, in een artikel, dat overal in de Vereenigde Staten in de bladen is gepubliceerd. Lawrence schrijft, dat de regeering der Vereenigde Staten Duitschland als een aan- vallerstaat beschouwt en bereid is de sterk ste luchmacht op te bouwen, de grootste vloot, en een stelsel van reserves, dat de mogelijkheid biedt tot vorming van een der grootste legers ter wereld. Geen inti midatie van de Duitsche pers, hoe groot ook, zal dit kunnen voorkomen. Alleen daden, niet slechts woorden, van de Duitsche regeerders, zullen de wereld er van overtuigen, dat voor de regeling van geschillen op recht kan worden vertrouwd. Lawrence schrijft verder nog dat de Vereenigde Staten zich niet inlaten met zuiver erritoriale kwesties in Europa, doch niet onverschillig kunnen blijven tegenover de groeiende willekeur ter wereld, die den oorlog slechts onvermijdelijk kan maken. GEEN UITLEVERING VAN ANTI-NATIONAAL-SOCIALISTEN GEVRAAGD. Havas meldt uit Berlijn: Duitsche poli tieke kringen verklaren, dat de in het bui tenland verspreide berichten over de be doeling van Hitier, der regeering te Praag de arrestatie en uitlevering te vragen der niet-nationaal-soeialistische Sudeten-Duit- sche afgevaardigden en senatoren onge grond zjjn. Men betwist eveneens dat de Gestapo te Praag een afdeeling zou hebben gevestigd. Alle tusschen Berlijn en de Tsjeehoslo- vaaksche regeering hangende kwesties, met inbegrip van die welke den burgerlijken status betreffen der in Tsjechoslovakije ge bleven Duitschers en Sudeten-Duitschers, die op Tsjechoslovaaksch grondgebied ge vestigd blijven, hebben reeds onderwerp van onderhandelingen tusschen de beide regee ringen uitgemaakt. Er is reden op te merken, dat de bjj de besprekingen te München tot stand geko men overeenkomst voorziet in een recht van optie. Voor wat de in Tsjechoslovakije gebleven Duitschers aangaat, hebben de meest ge zaghebbende Duitsche kringen nimmer op gehouden te herhalen, dat het rijk in hun lot belangstelling zal blijven hebben.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1