KREYMBORG r^ÏÏUOVADFs] BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. ITALIAANSCHE VRIJWILLIGERS VERTROKKEN. SNELLE OPMARSCH DER JAPANNEEZEN IN ZUID-CHINA. BELGIS. DUITSCHLAND. Waarborg-Kleeding alléén bi]: ENGELAND. Een felle radio-rede van Churchill. Hi] wil aaneensuliting van alle democratische krachten tegen de „overweldigers". BEURS VAN AMSTERDAM. ZWEDEN. ITALIË. TSJECHOSLOVAKIJE, De besprekingen met de Hongaren worden wellicht hervat. BEURSTHERMOMETER MAANDAG SPANJE. MIDDEL-AMERIKA. JAPAN. PALESTINA Drastische beperking der Joodsche immigratie? DE STRIJD TEGEN DE REBELLEN. I jj regelen tot werkverschaffing en de I daaraan verbonden kosten met. den De moord op Greta Groen. VER. STATEN. De Spaansche burgeroorlog. De vier troepentransportschepen, waar mede 10.000 Italiaansche vrijwilligers naar Italië terugkeeren zijn Zaterdagmiddag uit Cadiz naar Napels vertrokken. Onder groo- te deelneming der bevolking vond te Cadiz een afscheidsplechtigheid plaats. In een af scheidsrede sprak het lid van den Spaan- schen nationalen Raad, Eugenio Montes, den dank uit van het Spaansche volk. Dankbetuiging van Franco aan Mussolini. Franco heeft Mussolini een telegram ge zonden waarin hij verklaart: „op het oogen- blik, waarop een gedeelte der Italiaansche vrijwilligers Spanje gaat verlaten, na aan de nationale zaak een zoodanige bijdrage van heldenmoed te hebben geleverd, dat wp de hoop mogen hebben spoedig onzen bo dem van de communistische invasie bevrijd te zien, zendt het nationale Spanje, Italië de getuigenis van zijn innige dankbaarheid voor de kostbare medewerking en heroische opoffering van zijn roemrijke vrijwilligers, die in den strijd zijn gevallen". Broodbombardement op Madrid. De rechtschen hebben Zaterdag 145.000 brooden boven Madrid omlaag geworpen. De meeste Madrilenen hebben de brooden opgeraapt en naar de politie gebracht, op dat ze naar de rechtschen teruggeworpen zullen worden, meldt Reuter. De strijd in het Verre Oosten. Volgens mededeelingen uit Hongkong hebben de Japansche troepen vanochtend vroeg de spoorweg Kanton-Kauloen op 24 km van Hongkong bereikt. Troepen die Zondag bij Namtau aan de Westkant van het schiereiland Kanloeng, geland zijn, en die, welke van de Biasbaai optrekken, na deren van weerszijden den spoorweg. In de Biasbaai worden nog steeds van Formo sa komende troepen ontscheept. De troepen, die naar het Wekten opruk ken na Waitsjau dat geheel in puin ligt, ge nomen te hebben, moeten thans Poklo aan de Oostrivier bereikt hebben. De dichtst bijzijnde Chineesche troepenmacht staat te Tangsjing, op 70 km van Kanton. De snelle Japansche opmarsch is een verrassing. De Chineezen schijnen tot dusverre weinig te genstand geboden te hebben. De kust is over een lengte van 30 km bezet. Gisteren lagen er in de Biasbaai 120 Ja pansche oorlogsschepen, troepentransport schepen en andere vaartuigen, meldt het Chineesche persbureau. Ruim 100 Japan sche bommenwerpers hebben Zondag vele aan spoor- en verkeerswegen gelegen ste den aangevallen. De Chineezen boden weinig te genstand. Noch te land, noch ter zee, noch in de lucht, zijn vijandelijke strijdkrachten ont dekt, bij de landing van de Japansche troe pen in de Biasbaai, aldus een communiqué van de Japansche admiraliteit. De marine vliegtuigen hebben tezamen met de land macht de Chineesche stellingen en troepen concentraties bij Waitsjau aangevallen. Op de Oostrivier zijn twee compagnieën Chi neesche troepen vernietigd en te Tsjengsjing zijn 300 Chineesche soldaten verslagen. De opmarsch naar Hankau. De Japanneezen verklaren nieuwe suc cessen te hebben bereikt bij hun „Nijptang beweging" naar Hankau. De Japansche troepen zouden Tiehtousjan ten Noorden van Tsjangtsjoeyoean hebben bezet. Het Chineesche persbureau meldt, dat eenige duizenden Japansche soldaten te Taosjihfoe, op den Zuidelijken Jangtse- oever, aan land zijn gezet, doch dat zij op krachtigen Chineeschen tegenstand stuiten. Toegegeven wordt dat aan het front van den spoorweg PeipingHankau na vele da gen van krachtig verzet Sinyang moest worden ontruimd. Het diplomatiek conflict tusschen Duitschland en Brazilië. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „De Braziliaansche regeering heeft het noodig geacht de Duitsche regeering mede te deelen, dat de terugkeer van den Duit- schen ambassadeur in Brazilië haar onge wenscht voorkomt. De Duitsche regeering heeft daarop tegenover de Braziliaansche uiting gegeven aan haar groote verwonde ring over dezen ongemotiveerden stap, en verlangd, dat de Braziliaansche ambassa deur te Berlijn zijn post verlaat. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Zaterdag zijn in België de periodieke ge meenteraadsverkiezingen gehouden. De voorloopige uitslagen schijnen aan te ge ven, dat de regeeringspartijen versterkt zijn. De rexisten hebben, gelijk men dat verwachtte, de katholieke en liberale par tij benadeeld, maar, vergeleken met de parlementsverkiezingen van 1936 boeken zij een achteruitgang. In Vlaanderen heeft de combinatie der katholieken, rexisten en frontisten niet door deze partijen verwach te resultaten opgeleverd. De communisten tenslotte hebben eenige winst geboekt ten koste van de socialisten. In het Oosten des lands zijn.de resulta ten, voor zoover bekend, gunstig voor België. Te Eupen heeft de pro-Duitsche partij een zetel verloren. Te Saint Vith is de meerderheid van den Heimatbund verslagen. Te Malmedy gelooft men dat de gemeenteraad zal kunnen worden sa mengesteld uit vier leden van den Heimat bund tegen vjjf van de lijst van burgemees ter Werson (socialist) en twee christen-de mocraten. Politieke propagandist omgekomen. Zondagochtend om zes uur heeft men Elsene op straat het lijk aangetroffen van iemand die propaganda voor een politiek partij heeft gemaakt. Uit het onderzoek gebleken, dat de man door een auto omver was gereden en daarbij op slag dood moet zijn geweest. Het slachtoffer werd over een afstand van honderd meter meegesleurd te Leon Degrelle ernstig ziek. De „Pays Reël", het orgaan der rexisten meldt, dat de leider, Leon Degrelle, sinds eenige dagen ernstig ziek is. Hij lijdt aan een longontsteking, welke weliswaar niet tot ernstige complicaties behoeft te leiden, doch hem niettemin eenige weken lang van het politieke leven zal uitschakelen. DE RAMP VAN HET BELGISCHE VERKEERSVLIEGTUIG. De oorzaak: vleugelbreuk. Het onderzoek naar het vliegtuigongeluk bij Soest, waar, zooals gemeld, op 10 Oct. 1. een Belgisch verkeersvliegtuig is neerge stort, heeft thans het volgende uitgewezen: Het ongeluk is veroorzaakt doordat het toestel te sterk belast was, hetgeen tot tril lingen van de vleugels leidde en tenslotte tot een breuk in een der vleugels. Het on derzoek is, naar bekend, verricht door Duitsche en Belgische deskundigen. Hier mede zijn tevens ook de geruchten weer legd, als zouden twee met het toestel rei zende Duitsche scheikundigen chemische stoffen bij zich gehad hebben, welke tot ontploffing zouden zijn gekomen. onzen kant overwegend zijn." Voortgaande verklaarde Churéhill, dat Groot-Brittanië zich zou wapenen voor den nationalen dienst, daarbij moet echter gevoegd wor den de kracht der denkbeelden, want de dictatoren zijn bevreesd voor de woorden, die in het buitenland worden gesproken en de gedachten, die in het binnenland in be weging worden gebracht. „Is dit een oproep tot den oorlog?", zoo vroeg Churchil vervolgens, om dan voort te gaan: „Ik verklaar, dat de eenige waarborg voor den vrede gelegen is in een snelle en vastberaden aaneensluiting van krachten om de militaire en moreele agressie het hoofd te bieden, een vastbera den aanvaarden van hun plicht door de Engelsch sprekende volkeren en door alle naties, groot en klein, die met hen willen optrekken.'' HET WERK OP DE GOEDEREN STATIONS HERVAT. Reuter meldt uit Londen: Te middernacht hebben de 4.000 stakers aan de goederen stations het werk hervat. Op de stations Euston en St. Pancras is de toestand weer normaal. WAARBORG-KLEEDING is vooi Heeren die goede kleeding het meest waardeeren. (Ingez. Med.) De Engelsche oud-minister van finan ciën, Churchill, heeft Zaterdagavond te Londen een voor Amerika bestemde radio redevoering uitgesproken, waarin hij van repliek diende op de door Hitier op hem, Eden en Duff Cooper uitgeoefende critiek tijdens zijn recente redevoering te Saar- brücken. Churchill verklaarde, dat hij niet wist hoe lang nog zulke vrijheden veroorloofd zullen zijn. „Er is nog een tijd voor hen, voor wie de vrijheid eener parlementaire regeering iets beteekent, om gezamenlijk overleg te plegen." Churchill bracht daar op den rampspoed ter sprake die over Eu ropa is gekomen en herhaalde, dat hij er van overtuigd is, dat, wanneer maanden geleden Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland gezamenlijk een verklaring zou den hebben afgelegd, dat zij tezamen zou den optreden, wanneer Duitschland een niet-geprovoceerden aanval pleegde op Tsjechoslovakije, en Polen, Zuid-Slavië en Roemenië hadden uitgenoodigd zich aan te sluiten bij de combinatie van de vrede- verdedigende mogendheden, Hitler dan te genover een zoo geweldige strijdmacht zou hebben gestaan, dat de krachten der ge- matigheid in Duitschland zouden zijn opge leefd. Terwijl echter de parlementaire de- mocratiën en de vreedzame krachten over al een nederlaag hebben geleden, die ze verzwakt heeft voor het weerstand bieden aan de gevaren, heeft de zaak der vrijheid in zich een kracht tot herstel, welke nieu we hoop en nieuwe kracht kan putten uit tegenslag. De geheele wereld wil vrede en een vei ligheid, maar zijn die verkregen door het opofferen van Tsjechoslovakije, dat ver laten, vernield en verslonden is en dat thans verteerd wordt?" zoo vroeg Chur- cill. „Is ooit eenig voordeel of eenige voortgang door het menschdom bereikt door onderwerping aan georganiseerd en berekend geweld?" Integendeel, aldus Churchill, de roem der naties werd ge grondvest op den geest van weerstand te gen tyrannie en onrechtvaardigheid. Na vervolgens te hebben gesproken over „nieuwe onderwerpen die uit duistere tij den te voorschijn springen", over de ras- senvervolging, de godsdienstige onver draagzaamheid, de verheerlijking van den oorlog, verklaarde spr., dat de nationaal- socialisten evenals de communisten „leven van haat en van tijd tot tijd moeten trach ten een nieuw doelwit te vinden, een nieuwen prijs, een nieuw slachtoffer." Sprekende over „de macht der doeltref fendheid van den totalitairen staat, waar een heele bevolking van beminnelijke en goedhartige, vredelievende menschen in den nek gegrepen wordt door communisti sche of nationaal-socialistische tyrannie", zeide Churchill, dat daarbij nog een lucht macht kwam „die er aanspraak op maakt de vrouwen en kinderen van naburige lan den te martelen en te terroriseeren.V Dit is de meest monsterlijke „bedreiging voor den vrede en den ordelijken vooruitgang sedert de Mongoolsche overweldigingen der veertiende eeuw." Moet de wereld deze bedreiging tegemoet treden met on derwerping of met weerstand? „Europa ligt thans neergeslagen en ver strooid voor de triumfeerende aanmatigin gen van de dictatoriale macht", zelfs in Zuid-Amerika begint het intrigeeren der nationaal-socialisten de structuur der Bra ziliaansche maatschappij te ondermijnen." Spr. noemde in dit verband nog Spanje, China en Abessynië. Churchill richtte zich tot de Vereenigde Staten als tot „ver af zijnde toeschouwers, die, wanneer ik dat er aan mag toevoegen, steeds meer betrokken toeschouwers zijn van de tragedies en misdaden.!" Niemand twijfelt er aan, aan welken kant de sym- pathiën van Amerika liggen en spr. vroeg: „Wilt gij wachten tot de Britsche vrijheid en onafhankelijkheid het onderspit heb ben gedolven en wilt gij alleen dan de zaak opnemen, wanneer zij voor driekwart geruïneerd is?" „De nog over zijnde krach ten der beschaving zijn overweldigd. Wan neer zij vereenigd werden in een gemeen schappelijke opvatting van recht en plicht, zou er echter geen oorlog zijn." Integen deel, het vlijtige, dappere Duitsche volk zou, bevrijd van de tegenwoordige nacht merrie,' een eervolle plaats innemen in de voorhoede der menschelijke maatschappij en verklaren, dat de wereldkrachten aan Amsterdam 1936-3% 101 Zeeuws. Hyp. B-3% 104%- -100% Cities Service Cy. P. 1953 5 4848% A Amsterd. Bank 146%145 A Ned. Gist- en Spiritusf. 520523% A De Schelde N.B. 46%—46% C Am. Smelt Ref. 42—43% A Born. Sum. H.M. 181%—178 A Houth. Alberts 9393 C Union Pac. Rr. 73%73 C Int. Nickel Cy. 40%—42 A Pref. Lever-Bros 140%140 Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indie 37 1000-3 100—100% Engeland 1960-90 4 77%—77% A Koloniale Bnk. 154%153 A N.I. Hbk. 600 131%—130% C Ned. H.M. 1000 151%—151 A v. Berkels Pat. 61% C Calvé-Delft 90—90 A Philips Gem. B. afg. 233%—232-28 C Unilever 143%—144-% C Am. Car Foundry 22%—22%-22 C Anaconda Cop. 30%31%-% C Bethlehem St. 47% —48-% C Kennec Copper 37%37%-% C Rep. Steel 14%—15%-% C U. States St. C. 47%—48%-.% C North Am. Cy. 18%—19%-% A Kon. Petr. Mpij. 332%—332%-31 C Contin. Oil Cy. 20%—19%-% C Phillips Petr. Comp. 28% C Shell Union O.C. 11—10%-11 Tide Water Ass. Oil 1010% A Ned. Scheepv. U. 121-122%-% A H.V. Amsterdam 472%472-74 A Java Cult. Mij. 176—178 A N.I. Suiker U. 180—182 A Deli Batavia 230%—232%-30% C Deli Mij. 1000 293%—292-93 DE MINISTER VOOR DE DOMINIONS OVERLEDEN. Lord Stanley, de minister voor de domi nions, is Zaterdagnacht om half drie in een ziekenhuis te Londen overleden. Lord Stan ley werd daar verpleegd sinds hij de vorige maand uit Canada was teruggekeerd. Hij is 44 jaar oud geworden. Voor zijn vertrek naar Canada, waar hij tijdens het reces vem het parlement zou ver toeven, liep Lord Stanley een beenwonde op. Gedurende de reis werd de wonde ern stiger en het been moest worden gespalkt. De minister brak zijn reis af en keerde 25 September in Engeland terug. Hij werd toen direct overgebracht naar een kliniek te Londen. Op 23-jarigen leeftijd is lord Stanley zijn parlementaire loopbaan begonnen als afge vaardigde voor Liverpool. Lord Stanley was gehuwd met de oudste dochter van lord Chelsea. Uit dit huwelijk werden drie zoons geboren, van wie de oudste 20 jaar is. HOSPITAALVLIEGTUIG VERONGELUKT De vier inzittenden omgekomen. Een hospitaalvliegtuig, waarmede een zieke Lappenvrouw naar een ziekenhuis vervoerd werd, is in het Noord Zweedsche gebergte verongelukt. Alle inzittenden de bestuurder, de mecanicien, een verpleegster en de patiënte kwamen om het leven. Men vermoedt, dat het vliegtuig in den mist te gen een bergwand is gevlogen. ANTI-FASCISTISCHE ORGANISATIE ONTDEKT. In Noord-Italië is een anti-fascistische or ganisatie ontdekt, in verband waarmede prof. Eugenio Colorni, woonachtig te Triest van Joodsch ras en leider der organisatie, gearresteerd is. De beweging omvatte ver scheidene cellen. Colorni heeft bekend, dat hij betrekkingen van politieken aard onder hield met Joden in Italië en in het buiten land. Zijn bekentenis heeft de arrestatie ten gevolge gehad van een zeker aantal Joden, o.a. den vroegeren afgevaardigde Philipson te Florence. Alle gearresteerden zijn voor het speciale gerechtshof gedaagd. Havas meldt uit Parijs: Welingelichte kringen wijzen erop, dat de mogelijkheid voor het houden eener con ferentie der vier mogendheden, en in het bijzonder der ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Engeland, Duitsch land en Italië, ernstig overwogen is, ten einde, op verzoek der Hongaarsche regee ring, te bemiddelen in het conflict, dat tus schen Tsjechoslovakije en Hongarije is ont staan, ingevolge het afbreken der bespre kingen van Komarno. Men schijnt dit denk beeld thans evenwel te hebben laten varen, en het schijnt, dat het Hongaarsche kabi net, na inlichtingen te hebben ingewonnen bij de vier westelijke mogendheden, bereid is de rechtstreeksche besprekingen met de Tsjechoslovaaksche regeering te hervatten, De sociaal-democraten ver laten de tweede internatio nale. Het orgaan van de Tsjechoslovaaksche sociaal-democratische partij „Pravo Lidu" publiceerde Zaterdag op de eerste pagina een communiqué van het secretariaat-ge neraal van de partij, waarin wordt gezegd „Overeenkomstig de beslissingen welke zijn genomen op de conferentie van Vrijdag jl. zal bij de verantwoordelijke partij-instan ties een ontwerp worden ingediend, strek kende tot het zich terugtrekken van de partij uit de socialistische internationale, Dit ontwerp vloeit niet alleen voort uit de jongste gebeurtenissen, doch is een gevolg van een nieuwe oriëntatie, welke de parti reeds verscheidene jaren volgt". Men verwacht, dat de naam der parti zal worden veranderd in: „partij van het arbeidende volk". Uitzonderingstoestand in Slovakije Ontbinding van vrijmetselaarslo In Slovakije is Zaterdag in achttien districten, waaronder Bratislawa, Neu- haeusel, Rosenua, Kaschau e.a., het stand recht afgekondigd. Als reden voor dezen maatregel worden bostingen tusschen Hon garen en Slovaken in deze gebieden opge geven. Ontbinding van Vrijmetselaarslo ges in Slovakije. De „Venkov" verneemt uit bevoegde OblJMarèi- - Unilever Aku Schepen KoninkL Amerika Philips A Senembah 267—266%-65% C tall.,more en Ohio 6%6% C Soutern Pac. Cy. 15%—15- A Southern Rlw. 12%—12 A Amst. Rubb. C. 236%237-35 A Deli-Bat. Rubb. 163163% A Hessa Rubber 143%137-39 A Serbadjadi S.R. 114%116% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Zaterdag. 8.73% 8.70% 73.65 4.89 31.09% 1.83% 73.65 4.87 31.07 1.83% kringen, dat de autonome Slovaaksche re geering besloten heeft tot de ontbinding der vrijmetselaarsloges in Slovakije, de con fiscatie van hun bezittingen en een bewa king der leden door de politie. Het blad voegt eraan toe, dat verscheidene loges hun bureaux en archieven reeds naar het bui tenland verplaatst hebben. Spoorwegongeluk eischt twaalf dooden. Bij een botsing tusscnen een personen trein en een rangeerende locomotief in het station van Ciudad Real zijn twaalf perso nen om het leven gekomen. Duitschers wegens spionnage gearresteerd. De militairen te Panama hebben vier Duitschers gearresteerd, die naar beweerd wordt, bezig waren met het maken van fo to's der kustdefensie. Zij zijn opgesloten, be schuldigd van spionnage. TAIFOEN AAN DE KUST. Meer dan 200 dooden en ver misten. De Japansche kuststreken zijn door een taifoen geteisterd. Vooral Kagosjima aan den Zuidpunt van Japan heeft geleden. Tot dusver zijn 200 menschen om het leven ge komen of worden vermist. Joden zouden ook geen grond mogen koopen. De „Daily Herald" verwacht, dat de Brit sche regeering zal afzien van haar plannen tot verdeeling van Palestina en zal over gaan tot een drastische inperking van het Joodsche nationale tehuis. De commissie- Woodhead, aldus schrijft het blad, zou het nemen van deze besluiten aanbevelen. Men gelooft, dat de regeering, steunende op het rapport der commissie, zal voorstellen de Joodsche immigratie voor den tijd vem on geveer twee jaar geheel te schorsen of tot een streng minimum terug te brengen. Te vens zou de verkoop van grond aan Joden verboden worden. Het blad schrijft, dat het nemen van der gelijke besluiten gelijk zou staan met opzeg ging van de verklaring van Balfour en een zich gedeeltelijk onttrekken aan het man daat, dat door den Volkenbond is opgelegd, In twee weken tijds meer dan 400 slachtoffers. Zaterdagavond is bij een gevecht tusschen een militaire patrouille en rebellen in de heuvels ten Westen van Jeruzalem een Brit sche korporaal gewond. Drie Arabieren werden gedood. Nabij Gaza hebben rebellen den interna tionalen spoorweg ondermijnd, waarna zij trachtten te vluchten. Zij werden echter door militairen omsingeld, waarbij drie hun ner gedood en twee gevangen genomen werden. In het oude stadsgedeelte van Jeruzalem werd Zaterdag een bom geworpen naar een Engelsche militaire patrouille. Engelsche politiebeambten werden door Arabische ter roristen onder vuur genomen. Sterke afdee- lingen politie en militairen hebben daarop de geheele oude stad afgezet en een stelsel matig onderzoek ingesteld. Niet ver van het politiebureau te Jaffa werd een Arabische inspecteur van politie doodgeschoten. De straatweg van Akkro naar Safed is des nachts weer op verschei dene plaatsen vernield en onbegaanbaar ge maakt. In de buurt van Nabloes is een Engel sche militaire auto bij een nachtelijken in spectietocht verongelukt. Twee soldaten zijn daarbij om het leven gekomen, terwijl twee andere inzittenden ernstige wonden oplie pen. Tusschen 1 October en 15 October j.l. zijn 461 dooden en gewonden gevallen volgens een niët-officieele schatting. Van deze 461 slachtoffers werden 358 gedood, van w|e 270 bandieten waren. Verder werden acl Engelschen gedood en 23 gewond. De hooge commissaris, MacMiehael, is per vliegtuig uit Londen in Jeruzalem aange komen. VIER ARABIEREN TER DOOD VEROORDEELD. De krijgsraad te Haifa heeft vier Arabie ren, die te Tiberias gearresteerd waren, en in wier bezit wapens waren aangetroffen, ter dood veroordeeld. Zeer terecht wordt dan ook ingezien. I" dat de beste wijze van werkloosheid- bestrijding is het weer op gang brengen I «j van het normale productie-apparaat. - I Doch ondanks dit zeer juiste inzicht. - wordt niets gedaan of vrijwel niets. 2 om dit productie-apparaat weer goed I op gang te brengen, terwijl de maat- m dag worden uitgebreid. LBldr. 13-14 (7) W.C Slckcwl ■a h mbi iomsbi 8 imim wêêm (Inz. Med.) Men meldt ons uit Den Haag: De voornaamste getuige na de naaste familieleden, die door de politie is gehoord in de moordzaak Greta Groen, is ongetwij feld de chauffeur van de vrachtauto, die er in toestemde, dat een man meereed naar Rotterdam. Deze chauffeur kon het sig nalement opgeven, dat reeds is gepubli ceerd. Hieruit is gebleken, dat deze onbekende man een schaafwond had aan de boven zijde van zijn rechterhand en een verticale scheur in zijn donkerblauwe regenjas. Het is natuurlijk van het grootste belang te weten, waar deze man is gebleven, nadat hij bij de Coolhavenbrug in Rotterdam was afgestapt. Hij had tegen den chauffeur ge zegd, dat hij naar Dordrecht wilde gaan, doch hij moest in Rotterdam de vracht auto verlaten, omdat de wagen niet naar Dordrecht doorreed. De politie heeft inderdaad verschillende nieuwe aanwijzingen gekregen, doch er is nog geen getuige opgekomen, die den man in Rotterdam in de buurt van de Coolha venbrug heeft opgemerkt ofwel het geen natuurlijk evenzeer mógelijk is 'n getuige, die hem verder naar Dordrecht heeft laten meerijden. Duidelijk is wel, dat het spoor, dat door de politie gevolgd wordt, niet in Den Haag wordt nagezocht, maar zich uitstrekt aller eerst naar Rotterdam en Dordrecht en naar de Zuid-Hollandsche eilanden. Men heeft zich wellicht afgevraagd, hoe de dader van het misdrijf wist, dat Greta Groen alleen thuis was. Er is namelijk in haar dienstbetrekking nooit naar haar ge vraagd. Mogelijk blijft natuurlijk, dat hij het vertrek der overige familieleden heeft afgewacht op den dag van den moord, doch ook dit is onwaarschijnlijk, omdat men in de stille buurt, waar de bewoners elkaar allen kennen en een vreemde zonder twijfel zou opvallen, ook den bewusten man zou hebben opgemerkt. Uit het feit, dat Greta Groen niet ge gild heeft, zou men nog kunnen afleiden, dat zij niet geschrokken is van den bezoe ker. Hieruit meent de politie te mogen con- cludeeren, dat de dader in ieder geval geen wildvreemde is geweest. De politie heeft inderdaad een oogenblik gemeend met een ongeluk of met zelfmoord te doen te heb ben. Doch de verklaring van de moeder, die als eenige de oorspronkelijke situatie van het lijk gezien heeft en derhalve de eenige getuige is, wijst uit, dat de trap deur was vastgezet met een deksel. Wie zou dezen deksel achter de deur hebben geklemd? Greta Groen kan dit onmogelijk zelf hebben gedaan. De begrafenis van het slachtoffer. Een gedeelte van het drama in de Mo- lenslootstraat, dat Woensdag Den Haag in opschudding bracht, is Zaterdagmiddag ge ëindigd met de begrafenis van Greta Groen, het 14-jarige slachtoffer van het misdrijf. VIJF DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Zondag zijn te Detroit (Mich.) vijf men schen omgekomen, toen twee vliegtuigen^ welke voor rondvluchten boven de stad ge bruikt worden, op een hoogte van 300 voet op het vliegveld brandend neerstortten. Ooggetuigen verklaren, dat een toestel juist omhoog ging om een rondvluucht te begin nen, toen het andere toestel wilde dalen. De slachtoffers zijn vier mannen en een 3%- jarig knaapje.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2