IP frovlticïale s* Hf HIDDELBÜRGSCHE COURANT M ZEELAND I (&GOESCHE COURANT) binnenland. zeeland. HIDDELBÜRGSCHE court^t KARL KAUTSKY OVERLEDEN. MIDDELBURG. SOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND WEERBERICHT, N00RDBEVELAND RECHTSZAKEN. Dagblad. Uitg.N.V. DeMiddelburgscbe Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. mzom NUMMER 344. TWEE BLADEN. MAANDAG r^_ 17 OCX. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. aBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. «rr»E.' Vanochtend is te Amtserdam overleden de vroegere Oostenrijksche econoom en po liticus Karl Kautsky, die reeds eenige we ken ernstig ziek was. Hij was juist gisteren 84 jaar geworden. Karl Johann Kautsky werd op 16 Octo ber 1854 te Praag geboren. Van 1874 tot 1878 studeerde hij te Weenen geschiedenis en wijsbegeerte, waarna hij zich twee jaar later te Zurich (Zwitserland) als schrijver vestigde. Hier verbleef hij hoofdzakelijk om stu dies te schrijven over het wetenschappelijke en practisch socialisme. In 1883 richtte hij de socialistische revue „Die Neue Zeit" op, welke te Stuttgart ver scheen en door Kautsky enkele jaren te Londen en later te Berlijn werd geredi geerd. Karl Kautsky heeft zich vooral als vurig volgeling van Karl Marx, met wien hij per soonlijk bevriend was, en Friedrich Engels naam verworven. Reeds als student sloot hij zich bij de so ciaal-democratie aan. Hij kantte zich scherp tegen het revisionisme van Bern stein. Na den wereldoorlog, in 1919, werd Kautsky als Duitsch staats-secretaris be last met een onderzoek naar de oorzaken van den wereldoorlog. Vele bekende wer ken verschenen van zijn hand. Bij de opkomst van het nationaal-socia- lisme in 1931 verliet Karl Kautsky de Duit- sehe hoofdstad om zich te Weenen te ves tigen. De aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland in Maart van dit jaar was oor zaak, dat Kautsky ook Weenen vaarwel zegde. Hij vertrok voor enkele dagen naar Praag, vanwaar hij zich naar Nederland begaf en zich te Amsterdam vestigde. Kautsky heeft de socialistische lectuur met een groot aantal wetenschappelijke werken verrijkt. Te Weenen begon hij aan zijn gedenk schriften te werken, welke arbeid hij te Amsterdam voortzette. de handel met zwitserland belangrijk toegenomen. De handel tusschen Zwitserland en Ne derland is gedurende de maand September belangrijk toegenomen, zoowel in vergelij king met de voorafgaande maand als met September van het vorige jaar. De invoer uit Nederland bedroeg in Sep tember 1938 5,8 millioen Zwitsersche fran ken tegen 5,6 millioen in Augustus en 5,1 millioen in September 1937. De uitvoer naar Nederland bedroeg in September 1938 5.7 millioen franken tegen 4,2 millioen in Augustus en 3.7 millioen in September 1937. met de n.i.r.o.m. gaat het goed. Het aantal aangesloten luisteraars b» 3% jaar gestegen van 14.000 tot 65.000. Met het Indië-vliegtuig „Pelikaan", kwam Zondagmiddag op de Amsterdamsche vlieg- weide o.m. mede de omroepleider van de N.I.R.O.M. (Nederlandsch-Tndische Radio- Omroepmaatschappjjte Batavia, de heer J. P. J. W. Kusters. De heer Kusters, die met verlof naar Ne derland is gekomen, gaf in een kort onder houd, dat hij na zijn aankomst op het vlieg veld aan de pers toestond, uiting aan zijn groote tevredenheid over de ontwikkeling van het radio-omroepbedrijf in Neder- landsch-Indië. De N.I.R.O.M., zoo ver telde hij telde 3% jaar geleden 14.000 aangesloten luisteraars en thans bedraagt dit aantal rond 65.000. Het aantal abonnees op het programmablad vertoont een gelijke stijging. De N.I.R.O.M. heeft op het oogenblik de beschikking over 26 zenders, die zich op een uitzondering na op Java bevinden. Een zendinstaUatie is gebouwd op Noord-Suma- tra en wel in Medan, waardoor op afdoen de wijze is tegemoetgekomen aan de klach ten, die bij de N.I.R.O.M. voor dien tijd uit Noord-Sumatra binnen kwamen, omdat de ontvangst daar zoo slecht was. De zenders op Java konden den grooten afstand Noord Sumatra-Java niet voldoende overbruggen Nu echter ook te Medan een zender is ge bouwd, kennen de luisteraars dit ongerief niet meer. Zestien zenders zijn gebouwd speciaal met de bedoeling de geheele archi pel te bedienen, de resteerende tien hebben meer een locale beteekenis. Nog steeds zoo vertelde de heer Kusters verder wordt naar vervolmaking gestreefd. Zoo zijn er op het oogenblik weer twee 5-kilo- watt zenders in bestelling. Deze zijn voor den Oosterschen omroepbestemd. De heer Kusters wees hierbij nog op het feit, dat de toestanden in Innië zoo geheel anders zijn dan die in Nederland. De moei lijkheden, vooral de technische problemen, waarvoor de Indische omroep zich ziet ge steld, dienen niet te worden onderschat. Alleen met een aantal zenders komt men er niet. De lijnverbindingen van de studio's naar de zenders, gaan dikwijls over groote afstanden. In dit verband merkte de heer Kusters op, dat op het oogenblik ruim 2.000 km telefoonlijn in gebruik is om de omroepstof naar de onderscheidene zen ders door te geven. Deze omstandigheden vooral maken het omroepbedrijf zeer kost baar. Zoo betaalt de N.I.R.O.M. per jaar aan P.T.T. voor zenderhuur (enkele zen ders zijn in eigendom van P.T.T. die deze installaties aan de N.I.R.O.M. heeft vei? huurd) en voor het gebruik van telefoon lijnen ruim twee ton. De financieele resultaten van het bedrijf zijn gelukkig zeer bevredigend. De laatste twee jaren werd winst gemaakt en al heeft de N.I.R.O.M. er nog weinig aan, omdat er de verliezen van vroeger jaren mee moeten worden gedekt, hetgeen nog wel eenige ja ren zal voortduren, toch is het een duide lijk bewijs, dat het omroepbedrijf in Indië tot steeds grootere ontwikkeling komt. aartshertog frans jozef in ons land. De Hongaarsche aartshertog Frans Jo zef is Zaterdag vergezeld door den Hon gaarsche staatssecretaris Zoltan Saviezsenyi voor een kort verblijf in ons land aangeko men. Te Den Haag zal hij een lezing hou den over het nationale streven van het nieu we Hongarije. Zaterdagmiddag heeft de Hongaarsche in de hoofdstad den hoogen bezoeker in het Hungaria-restaurant een lunch aangebo den. Wethouder E. Boekman heeft den aartshertog daarbij namens het gemeente bestuur van de hoofdstad begroet. Aarts hertog Frans Jozef heeft in een voor ons land zeer vleiende toespraak dank betuigd voor de hartelijke ontvangst. De vriend schap tusschen Hongarije en Nederland kan nauwelijks dieper worden dan zij al is. Hij prees vooral de sociale voorzieningen, in het bijzonder wat betreft den bouw van ar beiderswoningen, in Amsterdam, welke hij als een voorbeeld voor Hongarije wilde ne men. Vanmorgen bracht hij een bezoek aan prof. dr. W. J. de Haas in het Kamerlingh Onnes laboratorium te Leiden. De aartsher tog die zich zeer interesseert voor de onder zoekingen van prof. De Haas, en daarover meermalen met hem correspondeerde, ver toefde ongeveer anderhalf uur in het ver trek van den hoogleeraar. de poolsche onderzeeboot „sep" te water gelaten. Van een der hellingen van de Rotter- damsche Droogdok Mij. is1 hedenmorgen met goed gevolg te water gelaten de on derzeeboot „Sep", welke voor de Poolsche regeering in aanbouw is. De opdracht voor den bouw van dit schip, tezamen met die voor het zusterschip „Orzel", in aanbouw bij de Koninklijke Mij. „De Schelde!' te Vlissingen, werd in 1936 door de regeering van Polen verleend. Ter bijwoning van de plechtigheid had den zich hedenmorgen om half tien in de bouwhal van de Rotterdamsche Droogdok Mij. onder meer verzameld de Poolsche gezant en mevrouw Babinska, vice-admi- raal A. Vos, hoofd der afdéeling materieel zeemacht bij het departement van defensie, vice-admiraal J. T. Fürstner, chef van den marinestaf, kapitein-luit. ter zee J. W. Ter- mijtelen, sous-chef van dien staf, de heer W. Kolankowski, consul-generaal van Po len te Amsterdam, ir. H. E. Jaeger van de Koninklijke Mij. „De Schelde", alsmede ve le leden van de Poolsche kolonie in ons land. Nadat de Poolsche pater Hoffmann, die in Limburg onder de Poolsche mijnwer kers arbeidt, de onderzeeboot had ingeze gend, verrichtte mevrouw Babinska den doop van het schip, waarna zij de laatste beletselen wegnam, zoodat de „Sep" in zijn element kon glijden. De harmonie van de Rotterdamsche Droogdok Mij. speelde hierna de Poolsche en Nederlandsche volksliederen, waarna de aanwezigen zich begaven naar het hoofd kantoor van de maatschappij, waar eere wijn werd rondgediend. het eerste schip der franco- kegeeering te rotterdam verwacht. Als gevolg van de op 27 Juli j.l. te 's-Gra- venhage tusschen Nederland en de natio nale Spaansche regeering (regeering Fran co) geteekende overeenkomst, wordt van middag in de Rotterdamsche haven het s.s. „Aquirre Mendi" verwacht, geladen met pyriet, afkomstig uit Huelva. 5 Zooals uit den inhoud van bovenbedoeld overeenkomst bekend is geworden, zullen de schepen, welke de vlag van een der beide partijen voeren, in de havens van de andere partij worden toegelaten. De „Aquirre Mendi" is het eerste stoom' schip, dat varende onder de rood-gele vlag de Nederlandsche wateren zal bevaren. record van haringaanvoer te scheveningen. In 4e Scheveningsche haven heerscht op het oogenblik groote bedrijvigheid. Niet minder dan 34 haringschepen zijn sinds Zon dagnacht binnengekomen, met een vangst van 18.360 kantjes haring. De loskaden, zoowel in de nieuwe als in de oude haven, liggen vol met vaten, gevuld met het kos- telijk zeebanket. Tezamen met de hoeveelheid die de 18 schepen welke Zaterdag huiswaarts waren gekeerd hadden aangebracht, komen er vandaag plm. 29.000 kantjes haring aan de markt, een recordaanvoer voor den Sche veningschen afslag. De zeer groote aanvoeren hebben tot ge volg gehad, dat er momenteel geen ledige vaten meer ter beschikking zijn. Zoodoende kwam vandaag voor het eerst van het sei zoen een partij versche haring aan de markt. Enkele schepen zullen dezer dagen speci aal voor de visscherij van versche haring worden ingericht. Gisteren is in de haven de vrachtboot „Geziene Henderika" aangekomen, om een groote lading haring voor Polen in te ne- Verveling is een spook, dat evenals andere spoken een gewrocht is van onszelf, en door onszelf moedig moet worden op de vlucht gejaagd. haring aan rusland verkocht. De reedersvereeniging voor de Neder landsche haringvisscherij heeft heden van de vangst 1938 aan Rusland verkocht 13.000 Schotsche tonnen haring. kinderverlamming in lexmond. Te Lexmond is een geval van kinderver lamming geconstateerd in het gezin van den arbeider D., waar een achtjarig zoontje door deze ziekte is aangetast. Het kind is naar de rijksklinieken te Utrecht overge bracht. overneming gerst. Van bevoegde zijde wordt ons, met be trekking tot de een dezer dagen aangekon digde aankoopen van gerst, medegedeeld, Geen liefhebbers? Op 29 September hield de Mimuco de trekking van de prijzen der verloting. Tot nu toe zijn van de 60 prijzen, er 22, waar onder de drie hoofdprijzen, nog niet afge haald. De heer P. Kooman, Spuistraat zal ze gaarne tusschen des avonds 6 en 8 uur afgeven. DE HANZE. Op de Vrijdag gehouden vergadering van ,De Hanze" hield de heer v. d. Willigen een lezing over luchtbescherming en maak te daarbij propaganda voor de vereeniging. Bij bespreking der agenda voor de centrale bondsvergadering bleken de leden zich met de adviezen van het hoofdbestuur te kun nen vereenigen. De afgevaardigde kreeg een blanco mandaat inzake het voorstel Noordwijk om de maand der uitverkoopen te verzetten naar Februari en Augustus. De hr v. d. Stel werd tot afgevaardigde be noemd. Voor den winter zal getracht worden een spreker te engageeren en ook een attractie ven avond te beleggen. Een feestavond zal niet gegeven worden, daar men de gelden wil besteden voor de viering van het 25- jarig bestaan, volgend jaar. AAGTEKERKE. Alhier is weer een ge val van mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den landbouwer A. W. alhier. ARNEMUIDEN. 't Was al weer eenige jaren geleden dat er een landbouwwinter cursus in deze gemeente gegeven werd, doch het vorig jaar is er weer mede begon nen. Thans kon Donderdagavond de heer E. Verlare te Nieuw en Sint-Joosland, als voorzitter van de commissie van toezicht, de 2de jaar's landbouwwintercursus met een toespraak openen en inleiden. Hierbij waren mede aanwezig de heeren C. Franse en M. Vader resp. voorzitter en secretaris der plaatselijke afdeeling der Z.L.M. Als bijzonderheid zij vermeld dat de cursus ver leden jaar met 19 leden begon en eindigde, terwijl deze vervolgcursus wederom met hetzelfde aantal cursisten begint, een spre kend bewijs van den goeden wil der cur sisten. Wederom zal deze cursus geleid wor den door den heer P. C. van Maelsaeke hoofd der openbare school alhier. ARNEMUIDEN. Dokter P. de Haas kon Zaterdagavond op de bijeenkomst van allen medewerker(sters) mededeelen dat de ba zar ten bate van het Vereenigingsgebouw geslaagd mag heeten daar ruim 1000 op gebracht werd. De aanwezigen bleven nog gezellig bijeen en werden op chocolademelk getracteerd terwijl dokter de Haas enkele zelf opgenomen films van deze gemeente vertoonde welke veel bijval verwierven, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. DOMBURG. Het gemiddelde aantal leer lingen der Bijzondere school is juist vol doende om recht te hebben op twee vaste leerkrachten. Met den heer Bosselaar te Aagtekerke als volontair zullen dus ook in die school drie bevoegden het onderwijs ge ven. SOEBURG. Zaterdagmiddag werd in te genwoordigheid van vele ouders, genoo- digden en belangstellenden de Beatrix- kleuterschool officieel geopend. Bericht van verhindering of gelukwenschen waren ingekomen van den inspecteur bij het la ger onderwijs, den heer C. Wit, den kerke- raad der Ned. Herv. Gem. en wethouder Suurmond. De burgemeester opende de school Burgemeester Stemerding riep allen een hartelijk welkom toe en zeide, daartoe door het bestuur uitgenoodigd, gaarne het ope ningswoord te spreken, omdat de oprich ting eener kleuterschool door hem met groote vreugde wordt begroet. Dat ook bij de ouders groote animo bestaat wordt bewezen door het groote aantal van onge veer 90 leerlingen, waarmede de school aanvangt. Spreker bracht dank aan het dames-comité, dat de zaak zop krachtig ter hand nam; aan het bestuur der Julia- naschool voor de beschikbaarstelling der lokaliteiten en het gemeentebestuur voor de leermiddelen en banken. Evenals een goed uitgerust schip niet zonder kapitein zee zou kiezen, zoo prijst spr. de school gelukkig zulk een goede leidster in juf frouw Wisse te hebben gevonden, die weet wat het moderne kleuteronderwijs ver eischt. Helpsters en leidster wenschte spr, geluk met de mooie taak, die zij hier vin den om met de ouders mede te werken aan de opvoeding en vorming van zeer jeugdi ge kinderen. Na de school voor geopend te hebben verklaard geeft spr. juff. Wisse gelegen heid een en ander over het kleuteronder wijs te vertellen. Spreekster wees o.a. op het groote nut der kleuterschool in verband met de op voeding en karaktervorming. Hier moet het .kind een omgeving vol blijheid en ge zelligheid vinden, waar het onder toezicht van leidsters die haar taak verstaan zich kan ontwikkelen. De kinderen komen niet op de kleuterschool om er geschoold te dat voorloopig de aangekochte gerst noch voor binnenlandsch gebruik noch voor uit voer beschikbaar zal worden gesteld. worden, doch om spelende te leeren. Aan de hand van verschillende voorbeelden erduidelijkte mej. Wisse dit. De kleuren bijv. worden geleerd door gekleurde ballen, plaatjes enz. Na deze met groote aandacht gevolgde inleiding werden uit de vergadering nog eenige vragen gesteld die door den burge meester namens het bestuur werden be antwoord. Door een paar ouders te berde gebrachte bezwaren tegen het inleggeld van 1; werden ondervangen door de mo gelijkheid om dit bedrag in termijnen te voldoen. Uit de vergadering werd gewezen op de noodzakelijkheid voor de ouders om een offer te brengen voor de instandhouding der school, terwijl tevens werd opgewekt om contribuanten te winnen en giften in te zamelen. Ook op de mogelijkheid van een te houden bazaar werd gewezen. Me degedeeld werd dat het bestuur dit alles reeds in overweging heeft. De burgemees ter wees er met grooten nadruk op dat van de zijde der doktoren geadviseerd was om groote voorzichtigheid te betrachten met hoestende kinderen. Van een drietal gezinnen, waar kinkhoest heerscht worden de kinderen dan ook voorloopig niet toege laten. Na afloop van de zeer geslaagde samen komst werden de lokalen in de Juliana- school bezichtigd. De kleuterschool heeft een geheel aparte ingang en is wat gang en lokalen betreft geheel gescheiden van de lagere school. Van twee lokalen is er één ingericht als speellokaal en één als 'leslokaal. De lokalen boden met hun vele gekleur de kinderplaten en bloemen een fleurig en gezellig aanzien. Heden, Maandagoch tend hebben de lessen een aanvang ge nomen. SOEBURG. De politie alhier heeft proces verbaal opgemaakt tegen zekeren P. Kte Vlissingen wegens diefstal van 15 kg appels uit den boomgaard van den landbouwer W. C. alhier. VERE. Zaterdagavond gaf de Veersche muziekvereeniging Vere's Genoegen onder leiding van haar directeur, den heer A. Broerse, uit Serooskerke, haar laatste open lucht concert in 1938 op de muziektent aan de Markt. Getuige de belangstelling bij dezen getoond, vielen de diverse stukken er in den smaak. s-HEER-ARENDSKERKE. In deze ge meente zijn op de verschillende, dorpen af- deelingen opgericht van de Ned. Vereeni ging voor Luchtbescherming. Op de op 14 dezer gehouden vergadering werd het be stuur 's-Heer-Arendskerke (dorp) gekozen als volgt: A. A. Elenbaas, voorzitter; M. Vogelaar, secretaris; J. Smit Jz., penningmeester; D. W. Lindenbergh en F. de Ruiter, leden. RAAD VAN DRIEWEGEN. DRIEWEGEN. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Ort. De V o o r z. sprak den wensch uit, dat wethouder De Jager, die wegens ziekte afwezig was, spoedig her steld mag zijn. Vervolgens deelde spr o.a. mede, dat de gemeente-opzichter J. de Muijnck met ingang van 1 Januari 1939 eervol ontslag heeft verzocht, hetwelk hem door het college van B. en W. ver leend zal worden. Daarna werd overge gaan tot de verkiezing van een plaatsver vangend wethouder, aangezien de heer De Jager vermoedelijk enkele weken ver hinderd zal zijn. Na verschillende stemmin gen werd tenslotte herstemd tusschen de heeren Aug. Nijsse en Iz. de Dreu, bij wel ke herstemming beide heeren 3 stemmen krijgen, zoodat het lot beslissen moet; de V o o r z. trok den naam van den heer De Dreu uit de bus, zoodat deze tot ver vangend wethouder benoemd is. Nadat de heer heer De Witte namens de commissie voor het beoordeelen der begrooting 1939 van het burgerlijk armbestuur verslag had uihgebracht, werd deze begrootng vastgesteld met aan inkom sten en uitgaven een bedrag van 3661, terwijl de post onvoorzien 434 bedraagt. Daarna werd een nieuwe verordening veldwachters vastgesteld, waarin verschil lende administratieve veranderingen in vergelijking met de thans geldende veror dening zijn aangebracht; een en ander ge schiedde op verzoek van den Commissaris der Koningin. De gemeentebegrooting 1939 werd vast gesteld zonder stemming en zonder dis cussie met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 22099, terwijl de post onvoorzien 739 groot is. Voor 1939 werd het bedrag per leerling voor de openbare lagere school vastgesteld op 10.95. De V o o r z. besprak vervolgens de voornaamste bepalingen van de wet betref fende bescherming tegen luchtaanvallen, het luchtbeschermingsplan der gemeente en de op 27 dezer te houden provinciale oefening; spr. riep aller medewerking in, opdat een en ander goed zal verloopen, waaraan hij echter niet twijfelde. Nadat de Raad eenigen tijd in besloten vergadering was geweest, deelde de V o o r z. mede, dat besloten werd aan Ged. Staten te verzoeken den weg naar Ellewoudsdijk voor zooveel deze in onder houd bij de gemeente is, te doen verharden volgens het tertiair wegenplan en daarvoor een kostenopgaaf te doen opmaken. Ver der dat in beginsel besloten is een nieuw gemeentehuis te doen ontwerpen en de zelfde plaats waar dit thans staat; de V o o r z. zal daartoe de noodige stap pen doen en te gelegener tijd met een ont werp komen en een kostenberekening. Een en ander zal naar te verwachten is en zich geen onvoorziene omstandigheden zul len voordoen zonder belastingverhooging kunnen geschieden. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige Z.W. tot W. wind, meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder overdag. Di. 18 Oct. Zon op: 6 h 31; onder: 17 h 00. Licht op: 17 h 30. Maan op: 12 h 24; onder: 14 h 34. N.M. 23 Oct. Hoog- en Laagwater te Hoogwater. LaagwaUr. October. Maandag 17 6.47 19.41 0.47 13.27 Dinsdag 18 8.20 21.12 2.13 15.01 Woensdag 19 9.48 22.32 3.53 16.34 Westkapelle is 23 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge! Hoogwater. Laagwater. October. Maandag 17 8.31 21.18 1.49 14.23 Dinsdag 18 9.59 22.44 3.15 15.58 Woensdag 19 11.28 4.55 17.27 (Inz. Med.) HANSWEERD. De Belgische sleepboot Frisia op weg met sleep naar België kreeg op de Oosterschelde machineschade. De sleepboot Residu heeft de sleep opgepikt en naar Antwerpen gesleept. De verplaatsing van den heer M. Bar- tels, rijksklerk alhier naar Wernhout, is ingetrokken. Het Nederlandsche jacht Klaas Com- paen is in het Hellegat omh-ooggevaren en blijven zitten. De Telegraafboot heeft het scheepje vlotgesleept waarna de reis is voortgezet. IERSEKE. Nog steeds gaat het met de mosselverzending vooruit. In de week die achter ons ligt werd een nieuw hoogtepunt bereikt. Naar Parijs gingen ongeveer 2500, naar Brussel 1600, naar Mechelen 2100 en naar Antwerpen 450 ton; naar Noord- Frankrijk en de kleinere plaatsen in België ongeveer 700 ton. Te zamen 7350 ton. KAPELLE. Tot len penningm. van het hoofdbestuur der Arja is benoemd de heer W. Boogaards alhier, voorzitter van de al hier bestaande Arjaclub. De heer Bogaards was voorheen 2e secr. en neemt nu het pen ningmeesterschap over van den afgetreden hoofdbestuurder dr. C. Beekenkamp te Lei den. RAAD VAN NISSE. NISSE. Vrijdag vergaderde de Raad, on der voorzitterschap van burgemeester R. van der Poest Clement. Afwezig de hr Chr. Almekinders. De V o o r z. deelde mede, dat het teren van den weg naar de begraafplaats heeft gekost 195 dit is 0.50 per strek kende meter. De veldwachtersverordening werd in overeenstemming gebracht met de wensch van den minister van binnenlandsche zaken, niet mede tellen capitilanten jaren en verhooging slechts voor één diploma. De gemeentebegrooting 1938 werd ge wijzigd tot een bedrag van 1027 te vin den in meerdere ontvangsten en verminde ring post steun aan werkloozen. SCHORE. Bij den varkenshouder D. heeft zich bij- een varken een geval van vlekziekte voorgedaan. Door een dieren arts zijn de noodige maatregelen getrof fen. KATS. Zaterdagmiddag en -avond wer den alhier door de meisjesvereeniging, on der leiding van mevrouw De RegtBreure in het vergaderlokaal de gemaakte goede ren tentoongesteld. De goederen zijn door het Kerkbestuur verdeeld onder de be- hoeftigen en groote gezinnen. Een kleine verloting is gehouden om de kosten te dekken. Nog enkele dekens werden aan enkele gezinnen verstrekt. Een woord van lof en dank aan me vrouw De RegtBreure voor de groote opoffering en ook aan de meisjes, die al het werk belangloos verrichten om te steunen waar steun noodig is. In hooger beroep. J. J., 37 jaar, veekoopman te Nisse, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Middel burg van 14 September 138,9 waarbij hij wegens overtreding Politieverordening der gemeente Nisse is veroordeeld tot 7.50 of 5 dagen hechtenis. i, C a' - -.■"FT- - V-,V'k. - -

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1