lp Mr&trxncïülë (&GOESCHC COURANT De Abdij-kwestie vlcks Va-tro-nol Zeeuwsche LuciitbesGhermingsdag. top verkoudheid 27 October 1938 vóórdat zij begint! De besprekingen te Komarno afgebroken. Middelburgers en iooneellievende Zeeuwen in het algemeen!! De regeering doet een soort van compromis voorstel. Hongarije doet een beroep op de vier mogendheden. KERK EN SCHOOL. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Dagblad. Uiig. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie. 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 14 OCT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAAKG. «m» NUMMER 242. TWEE BLADEN. VRIJDAG i i 14 OCT. 1038. EERSTE BLAD. 181e JAARG.. PKJTta MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, (Slot). IV. Twee algemeene vragen zijn nog op de conferentie gesteld en door kap. v. Riesen, de adjunct-inspecteur van de burgerbe scherming, beantwoord. De eerste was deze: als er een West- Europeesche oorlog uitbreekt, waarin even wel Nederland neutraal blijft, "althans wil trachten te blijven, wat doen we dan des avonds en des nachts? Zooveel mogelijk verdonkeren, of juist alle lichten alom vol op laten branden, opdat de belligerenten weten: wij bevinden ons hier boven niet- verdonkerd dus neutraal land? Kap. Van Riksen antwoordde: in het on derstelde geval zal men hoogstwaarschijn lijk verdonkeren. Zoolang Nederlands neutraliteit vaststaat en geëerbiedigd wordt, is er wel geen directe reden tot verdonke ring, maarmen zendt tegenwoordig geen formeele oorlogsverklaringen meer. Die kan wel tegelijk met de eerste bom uit een vliegtuig geworpen worden, en dan is verdonkering uit voorzorg dus toch maar het beste, ook voor neutrale landen als Ne derland. V. De tweede vraag luidde: hoe staat het nu eigenlijk met de opvattingen omtrent gas maskers? Sommige deskundigen huldigen de opvatting, dat er uiteindelijk naar ge streefd moet worden iederen man, vrouw, kind, paard, hond en kat van een gasmas ker te voorzien; anderen daarentegen pro pageerden het denkbeeld, dat alleen diege nen der burgerbevolking, die in geval van een luchtaanval dienst op straat moeten doen, gasmaskers en eventueel beschermen de kleeding dienen te hebben, maar dat voor het gros der bevolking moet gelden: van de straat in de huizen, met dichtge plakte ramen en deur-kieren, of in een gas- dichte kelder of schuilplaats. Kap. Van Riesen antwoordde hierop, dat als men thuis blijft, met ramen en deuren dicht, men voor 95 wel veilig is vol treffers uitgezonderd, maar daartegen is vrijwel niets bestand. Overigens begint de opvatting te dezer zake te kenteren: vroe ger was men misschien ook al omdat er toen geen volksgasmaskers waren meer de laatste meening toegedaan; thans, nu de gasmaskers voor de burgerbevolking aan de markt komen, is men geneigd de eerste op vatting als juister te beschouwen. Maar in elk geval dient men toch vooral niet te meenen, aldus de hr. Van Riesen, dat de gasaanval het overheerschende ken merk van een mogelijken volgenden oorlog zal zijn. Brisant- en brandbommen zijn véél gevaarlijker dan gas. Buitendien heeft een aanval met gasbommen op een willekeuri ge stad b.v., militair gesproken, niet den minsten zin. En wat de tegenstanders der luchtbescherming wel eens beweren, n.l. dat men een stad „eventjes gaat vergassen", dat is in werkelijkheid niet te ver wachten, omdat het een p r a c- tische onmogelijkheid is. De at mosferische toestand laat dat in ons land slechts zelden toe; het heeft, militair, geen zin; er is een enorme luchtmacht voor noo- dig, enz. enz. VI. De" dag waarop. Er is van vele kanten, aldus bleek ter persconferentie nog, aan merking gemaakt op den dag, waarop de groote provinciale oefening gehouden wordt. Degenen, die er uit hoofde van hun burger dienstplicht, aan moeten deelnemen, zullen misschien „verlet" hebben: loonder ving tengevolge van het feit, dat de pa troon het loon niet doorbetaalt. Men vroeg: waarom niet op Zaterdagmid dag en -avond? Het antwoord luidde, dat de regeering principieel besloten had, geen groote oefe ningen als de onderhavige op Zaterdag te houden. Zij had daar verschillende redenen voor; een ervan is, dat de middenstand dan enorme schade zou lijden, omdat de Zater dagmiddag en -avond juist de drukste in koop-uren opleveren. De Commissaris der Koningin merkte nog op, dat deze eventueele twee uren loon derving op een heel jaar toch niet, als de patroon inderdaad niet wenscht door te be talen, zoo onoverkomelijk verschrikkelijk geacht mogen worden te zijn? Wij voegen er bjjhet komt niet tepas tenzij onder zeer bijzondere omstandigheden dat voor de ze enkele uren opkomst in burgerdienst plicht loon gekort wordt. Wij zijn er van overtuigd, dat behoorlijke patroons dit ook niet zullen doen. Dat is nommer een. Maar nommer twee is: oefeningen als die welke thans in Zeeland gehouden zal wor den, zijn geen vermaak, geen kijkspelen in gericht ten pleziere van de overheid, maar harde noodzaak, die elk oogenblik ernst kan worden. En degenen, die dan dienst doen, doen zulks ten behoeve en ter be scherming van de gemeenschap, óók van hun eigen gezin, hun eigen have en goed. Dat zij dit beseffen.' Want als 't besef, dat het moet en noodzakelijk is, dieper doordringt, dan zal het schoorvoetende verzet tegen den luchtbeschermingsd ienstplicht wel afnemen. De plicht gaat hier vóór! De heffing op boter. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsehe wijziging, voor de week van 13 tot 20 October wederom vastgesteld op 70 cent per kg. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het betreffende wetsontwerp wordt het volgende ontleend. De leden, die uiting gaven aan de meening, dat het algemeen belang de voorgestelde onteigening niet vordert, wa ren van oordeel, dat in de ook volgens hen onvoldoende huisvesting der provinciale griffie op andere wijze zou kunnen worden voorzien. Zij zijn in gebreke gebleven een oplossing aan de hand te doen, bevredigend door ef ficiency. Het rijksarchief in Zeeland is zeer rijk en zeer omvangrijk. Werd het uit het Ab dij-complex weggenomen, dan zou de geluk kige verbinding van archief en provinciale griffie verloren gaan. Bovendien zou een nieuw gebouw moeten worden gesticht van niet gering te schatten omvang. Deze op lossing zou in ieder geval duurder uitko men dan die door de regeering voorgesteld. Ook de woning van den Commissaris der Koningin zou voor huisvesting van de grif fie te klein zijn, een bezwaar, dat nog te ernstiger zou klemmen, indien tot restaura tie zou worden overgegaan. Nu zou in dit bezwaar misschien kunnen worden voorzien door in de ambtswoning de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten en de sectiezalen onder te brengen. Dan zouden echter de be staande vergaderzaal en sectiezalen moeten worden omgebouwd tot bureauvertrekken. Afgescheiden van de daaraan verbonden kosten zou hier toch wel ernstig als be zwaar worden gevoeld, dat de inwendige luister van het gebouw zou worden ge schaad. Dat de dependance van het hotel de Abdij bij aankoop een aanmerkelijke uitbreiding zou geven, is niet wel vol te houden. Deze dependance, ook de zich daarin bevindende zeer fraaie kamer in Rococo-stijl, is veel te klein en door gebrek aan licht als bureau ruimte volkomen ongeschikt. De oprichting van een nieuw gebouw aan de Oostzjjde van de Korte Burg met bij trekking van het Gymnastieklokaal kan ook geen oplossing bieden. Het gymnastiek lokaal is voor kantoorruimte geheel onge schikt en aan de Oostzijde van de Burg is de ruimte te ondiep dan dat daar een grif fiegebouw zou kunnen worden opgericht. Deskundig voorgelicht moet de regeering weerspreken, dat het hotel, zonder afbraak en herbouw, niet voor kantoorruimte voor de griffie zou zijn geschikt te maken. Wat het vreemdelingenbezoek betreft meent de regeering als haar inzicht te mo gen stellen, dat het vreemdelingenbezoek integendeel bevorderd zal worden, indien het Abdij-complex nog meer dan tot dus ver in vroegeren toestand zal worden her steld. De regeering maakt zich sterk, dat geen vreemdeling van een bezoek aan Mid delburg, een stad rijk als weinige aan mo numenten van geschiedkundige waarde, zal afzien, als het hotel zal verdwijnen. Ieder, die Middelburg kent, weet, dat de stroom van vreemdelingen, die Middelburg op de marktdagen bezoekt op die dagen valt het meeste vreemdelingenbezoek te re- gistreeren behoudens uitzonderingen, aan het hotel voorbijgaat. Het is niet vol te houden, dat met het verdwijnen van het hotel de levendige sfeer uit de Abdij zal verdwijnen. Dat het gebouw door plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst tegen toe komstige verminking zal zijn gevrijwaard, moet stellig in twijfel worden getrokken. En zeer zeker, zal, wanneer niet het Rijk eigenaar wordt, niet kunnen worden voor komen, dat het gebouw te eeniger tijd een bestemming krijgt, die zich met het eer waardige gebouwencomplex niet verdraagt: Dat niet voldoend overleg zou zijn ge pleegd om het hotelgebouw langs den weg van minnelijk overleg in eigendom te ver krijgen, moet de regeering weerspreken. In het begin van den zomer 1937 is reeds met den eigenaar contact gezocht. In het najaar en ten slotte in Januari 1938 zijn deze besprekingen herhaald. De eigenaar heeft zich echter steeds op een zoo a prio ri afwijzend standpunt gesteld, dat men inderdaad niet tot eigenlijke onderhande lingen kon komen. Daarom stond geen an dere weg dan onteigening open. Met Gedeputeerde Staten van Zeeland is geen rechtstreeksch overleg gepleegd. De geheele aangelegenheid is echter be handeld in overleg met den Commissaris der Koningin, die door dagelijksch contact beter dan wie ook de nooden van de grif fie kent. De regeering is inderdaad van meening, dat de voorgestelde onteigening zal blijken geen overdreven hooge kosten mede te brengen. Cijfers te dien aanzien zijn niet te geven. Het laatste oordeel in deze is aan den rechter als geen minnelijke sdhikkng is te verkrijgen. De regeering heeft overwogen of en, zoo ja, op welke wijze aan de geopperde be zwaren zou kunnen worden tegemoet ge komen. Deze overweging heeft geleid tot een naar haar oordeel voor ieder aan vaardbare solutie. Onwankelbaar staat voor de regeering vast de noodzaak van de eigendomsverkrij- ging door het Rijk. Voor de griffie wordt een zoo groot mogelijke efficiency verkre gen, indien het gebouw niet zal dienen tot uitbreiding van de griffieruimte, maar in dien het geheele provinciale griffieperso- neel daarin wordt ondergebracht. Het ge deelte van het Abdij-complex, waarin thans de griffie is ondergebracht, is voor dit doel grootendeels ongeschikt. Wordt een gedeelte van de griffie daar gelaten, ter wijl een ander deel wordt overgebracht, dan zal verspreid worden wat bij juiste opvatting van de taak vereenigd moest Üe wijze, waarop een volk zijn le dige uren gebruikt, toont zijn zedelijke waarde aan. zijn. Het huidige hotel is voor griffiege bouw zeer geschikt te maken. Voor de uitbreiding van het archief wordt een andere oplossing gezocht. Daarbij valt in de eerste plaats te denken aan het ge bouw op de Balans, waarin thans de Pro vinciale Waterstaat is ondergebracht. Ook in het alsdan :te verlaten griffiegebouw kan ruimte worden gevonden voor den Provincialen Waterstaat terwijl daar wel licht tevens gedeelten van den inhoud van het rijksarchief, die weinig geraadpleegd behoeven te worden, kunnen worden ge huisvest. Wordt deze oplossing aanvaard, dan ver valt ook het geopperde bezwaar dat de le vendige sfeer Zal verdwijnen van het Ab dij-plein. Het huidige griffiegebouw, voor zoover niet in gébruik te nemen voor ar chiefruimte en voor den dienst van den provincalen waterstaat, ware voor het pu bliek open te stellen. In de onmiddellijke nabijheid van de Abdij worde den eigenaar, indien deze daaraan boven een schadeloosstelling in geld de voorkeur geeft, hotelruimte ver schaft. De naam van hotel de Abdij kan dan zelfs behouden blijven. In het huidige hotel zal een gedeelte kunnen worden gereserveerd als plaats van samenkomst van vreemdelingen en van ingezetenen van Middelburg, die zich in de omgeving van de Abdij willen ver- poozen, dit uiteraard op een voet met net karakter van het Abdij-complex in harmo nie. s Bij het eerste niezen vlug een paar van deze nieuwe druppels ER is een "gevaarzóne" in Uw neus en keel, waar bijna alle verkoudheden ontstaan. Dit is óók de plaats om verkoud heden te voorkomen. U behoeft slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neus gaten te doen, zoodra U niest of snuift. Direct verdwijnt het verstopte gejoel. De tintelende geneeskracht verspreidt zich snel door de aangedane neuskanalen en spoort de natuur aan verkoudheden tegen te gaan. Tijdig gebruikt zal Va-tro-nol menige verkoudheid geheel voorkomen. Verlicht het hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds verstopt is en zwaar aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinderlijke slijm, vermindert de zwelling der slijmvliezen en maakt de neusholte schoon. U kunt weer vrij ademen. DE BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUB (Ingez. Med.) De onderhandelingen tusschen Hongarije en Tsjechoslovakije, te Komarno, zijn gis teravond om 19 uur 12 afgebroken, nadat de delegaties slechts vijf minuten bijeen waren geweest. De Hongaarsche gedele geerden keerden terug aan boord van de Sofia, en vandaar, volgens Havas, naar Boedapest. Het Hongaarsche, Telegraafagentschap bericht uit Boedapest, dat Kanya, de Hon gaarsche minister van buitenlandsche za ken, gisteravand de volgende verklaring heeft afgelegd: „Zooals wij reeds eenige malen de eer hebben gehad te verklaren, zijn wij hier gekomen met de beste bedoelingen en de oprechte hoop, dat het ons mogelijk zou zijn, snel tot een overeenkomst te komen, welke een hechten grondslag zou leggen voor de betrekkingen tusschen onze beide staten. Tot onze groote spijt is deze hoop niet verwezenlijkt. Ik geloof, dat het op het oogenblik niet nuttig is, opnieuw te spreken over zekere ongunstige sympto men, welke wij verscheidene malen tijdens de onderhandelingen hebben aangeroerd. Ik moet evenwel vaststellen, dat de te gen voorstellen, welke ons vanochtend door Tsjechoslovakije werden gedaan in zake nieuwe grenzen, zoo ver zijn verwij derd van onze eigen voorstellen en dat de voorstellen welke door beide delegaties zijn gedaan om te komen tot een grondslag voor een nieuwe regeling, door zulk een afgrond van elkaar zijn gescheiden, dat het onmogelijk is hiervan zijn wij over tuigd door de huidige besprekingen een brug te slaan.. Daarom heeft de Koninklijke Hongaar sche regeering, voor zoover het haar be- treft, besloten, deze onderhandelingen als geëindigd te beschouwen en aan de vier mogendheden, welke de overeenkomst van München hebben gesloten, te verzoeken, zoo spoedig mogelijk een regeling van haar territoriale eischen ten aanzien van Tsje choslovakije tot stand te brengen." 0.r, m Het Comité tot redding van den Middelburgschen Schouw burg aan het Molenwater zit in een moeilijk parket! Dat hadt U wel gedacht zeker? Dat het niet erg loopen zoude met de inschrijvingen op het kapitaal? Maar dan vergist Gij U deerlijk! Want zóó is het niet! Er waren drie mogelijkheden: 1. Het geld zou in een ommezien bijeen zijn. 2. Het zou er niet naar lijken, dat het ooit bijeen kwam. 3. Het zou tusschen hangen en wurgen zijn. De eerste mogelijkheid zou niemand in een moeilijkheid ge bracht hebben: dan zou het comité eenvoudig zijn plannen hebben kunnen uitvoeren, en, als de herstelde schouwburg gereed zoude zijn, hem aan het bestuur der te vormen vennootschap ter verdere exploitatie kunnen overdragen. In het tweede geval zou het comité evenmin in moeilijkheden komen: dan zou het even eenvoudig zeggen: wij hebben gedaan wat wij konden en het is gebleken dat wij ons vergist hebben; de belangstelling voor het tooneelleven in Zeelands hoofdstad is minder groot dan wij meenden te mogen onderstellen, dan wel men is niet in staat, of niet bereid, het benoodigde kapitaal van f 30.000 a 35.000 te fourneeren om den roemruchten schouw burg aan Middelburgs Molenwater in stand te houden. In elk geval: dan was het comité eenvoudig tot zelf ontbinding over gegaan, en de moker der sloopers had zijn vernielend werk kun nen aanvangen, met eiken slag een stuk van Middelburgs sociaal- cultureele leven verder afbrekende. Dat was jammer geweest maar niet moeilijk: ook dan zou de te volgen weg het comité klaar voor oogen hebben gestaan. Helaas is de derde mogelijkheid thans het geval. Het is het comité gebleken, dat er veel belangstelling bestaat. Reeds voor meer dan de helft zijn er inschrijvingen ontvangen. Maar: nu gaat het er op of er onder. Er is reeds voor veel te veel toezegging gedaan om het hoofd er bij neer te leggen en de zaak verder op zijn beloop te laten. En er is anderer zij ds, weer veel te weinig ontvangen om plannen te durven te beramen teneinde de zaak voortgang te doen hebben. Uit de ontvangen inschrijvingen is gebleken, dat men wel belangstelling voor en vertrouwen in de plannen heeft. Maar anderzijds krijgt de commissie den indruk, hoe nog te weinig wordt ingezien, dat de kapitaaldeelname in deze onderneming allerminst als een schenking moet worden beschouwd. Het tegendeel is het geval. De zakelijke opzet berust op een wel overwogen begrooting der exploitatierekening, die ter inzage van belangstellenden is. Ook de reflect anten-pachters blijken de onderneming volkomen au sérieux te nemen. De termijn, waar binnen de inschrijvingsbiljetten tot kapitaal-deelname moeten worden ingeleverd, is verlengd tot 1 November 1938; om te beslissen over het doorgaan der bestaande plannen zullen de voorloopige inschrijvers worden opgeroepen tot een in de eerste week van November te houden vergadering. Maar, al is er dan al heel wat geld binnengekomen, er moet.... nog meer, en nog vrij wat méér, geld komen, indien het comité zijn plannen zal kunnen en durven voortzetten. Daarom wordt thans hiermede een laatste en zeer dringende beroep gedaan op allen die kunnen en willen medewerken ten einde het behoud van den Schouwburg in de hoofdstad van Zee land mogelijk te maken. HET IS NU IN DE EERSTKOMENDE DAGEN ER OP OF ER ONDER! ER MOET NU OVER HET LOT VAN ONZEN SCHOUW BURG BESLIST WORDEN! Daarom: GEEFT U OP BIJ UW BANKIER OF BIJ HET COMlTé RECHTSTREEKS: ZET MEDE UW SCHOUDERS ER ONDER! ZEELANDS HOOFDSTAD MOET ZIJN SCHOUWBURG BEHOUDEN!!!!! Het Werkcomité: Mr. TH. PORTHE1NE, Voorzitter. B. A. VAN VERRE, Secretaris, Bree 48, Middelburg. Mr. F. W. ADRIAANSE. PIET BLAAUW. Dr. S. S. SMEDING. Men meldt ons dat de mededeeling als zouden de nieuwgekozen ouderlingen en diaken der Ned. Herv. Gemeente te Mid delburg tot de ethische groep behooren niet juist is. Zij werden nl. candidaat gesteld door de orthodoxe kiesvereeniging „Op dat zij allen één zijn" (Joh. 17 21 a) welke vereeniging de belangen der Ned. Herv. Kerk op het oog heeft en niet van een be paalde groep. Te Leiden slaagde voor het cand. exa men Indisch Recht, de heer H. Stolp te V1 i s s i n g e n. Voor het te Amsterdam afgenomen examen voor het politiediploma is geslaagd de heer W. Erkelens te V1 i s s i n g e n. Ned. Herv. Kerk. Tot hulpprediker te Soeburg (voor 1 dag per week) is benoemd ds. H. Bartlema te Rittem. Het waterschap Kruiningen heeft Woensdag aanbesteed het bouwen van een electrisch watergemaal met bijbehoorende werken te Kruiningen. Inschrijvers: A. H. v. Reekum te Haaften voor 23.520, Gebr. v. d. Merwe te Dor drecht voor 23.140, A. Swets te Dubbel dam voor 22.990, G. Onder de Linden te' Hillegersberg voor 22.900, A. Keizer te Ridderkerk voor 22.600, P. v. d. Schuit te Tilburg voor 22.330, J. v. Bokstel te Vught voor 22.300, A. v. d. Straaten, Hansweerd voor 22.270, P. de Jong te Oegstgeest voor 22.200, P. Voet te Kloosterzande voor 22.100, A. Voordauw te Zoetermeer voor 22.000, P. Waal te Kuitaart voor 21.950, Sanders te Rijswijk voor 21.880, Gebr. Kloppert te Grave voor 21.870, A. Driesen te Drummei voor 20.800, B. Matijs-Noor- dennen te Giesendam voor 20.760, Riet veld en Verdoorn te Papendrecht voor 20.560, F. Bijl te Kethel voor 19.379, Visser en Smit te Papendrecht voor 19.100 en E. A. Scheele te Terneuzen voor 18.775 Het werk is nog niet gegund.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1