MIDDELBURGSCHE COURANT Hf fttrvtrxttctule W (&GOESCHE COURANT) Keel Verzachtend BINNENLAND. RECHTSZAKEN. ZEELAND. BUITENLAND» De toestand van Prinses Juliana DE FALCON JAS FALCON MANTEL kleedingmag. J. H00FTMAN Jr. Het Zeeuwsche geschenk Chamberlain aan MIDDELBURG. 0OES. WALCHEREN. N00RDBEVELAND ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Duitschland wil Tsjechoslovakije onder zijn voogdij brengen. en geneeskrachtig door de G^°ol Vicks VapoRub ingrediënten een Milniiardtle nemen. Ruim 10.000 Italianen worden teruggetrokken. Japansche inval in Zuid-China. Dagblad. Uitg. N.V. D* Mlddeiburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 240. TWEE BLADEN. WOENSDAG i 12 OCT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAAKG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeeiingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Men meldt ons van officieele zijde, dat de toestand van Prinses Juliana goed vooruit gaande is. De genezing werd door een lichte geel zucht vertraagd. De behandelende genees heer acht het noodzakelijk, dat H. K. H. voorloopig nog alle inspanning vermijdt. PRINS BERNHARD PRESIDEERT DEN NAT. PADVINDERSRAAD. Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie van koninklijk commissaris der Ne- derlandsche padvinders, de vergadering van den Nationalen Padvindersraad gepresi deerd op het paleis Soestdijk. HET ONDER DE WAPENEN BLIJVEN VAN DIENSTPLICHTIGEN. Ter toelichting tot een desbetreffend in gediend tweetal wetsvoorstellen schrijft de minister van defensie: In velband met de geheerscht hebbende internationale politieke spanningen is op 28 September 1938 krachtens koninklijk be sluit opdracht gegeven tot buitengewone oproeping in werkelijken dienst van een deel der met groot verlof zijnde dienst plichtigen. Deze maatregel zou, indien de omstandigheden, welke tot deze buitenge wone oproeping aanleiding hebben gegeven, zich niet in gunstigen zin hadden gewijzigd, met groote snelheid zijn gevolgd door nieu we oproepingen, onderscheidenlijk ten be-# hoeve van de zgn. voor-mobilisatie en de algemeene mobilisatie. In dat geval zou na de derde, algemeene oproeping de indiening van het in art. 193 der grondwet bedoelde wetsvoorstel hebben plaats gehad. Het is echter bij de eerste der aangeduide oproe pingen gebleven. Ofschoon reeds weder opdrachten zijn verstrekt om alles in normale banen terug te leiden, heeft de regeering gemeend, een wetsvoorstel, als in art. 193 der grondwet bedoeld, niet achterwege te moeten laten. Op het tijdstip, waarop een deel der met groot verlof zijnde dienstplichtigen buiten gewoon in werkelijken dienst werd geroe pen 28 September 1938 was de da tum, waarop de oudste lichting voor ont slag in aanmerking zou komen 1 October 1938 zeer nabij. In verband hiermede werd het raadzaam geacht, gebruik te ma ken van de in art. 45, eerste lid, der dienst plichtwet neergelegde bevoegdheid om de tot deze lichting behoorende dienstplich tigen langer in dienst te houden. Slechts zeer enkele van deze dienstplich tigen waren betrokken bij de gedane bui tengewone oproeping. Zq zijn inmiddels naar huis teruggekeerd. DE KINDERVERLAMMING NEEMT AF. Het gaat met de kinderverlamming den goeden kant uit. Het aantal nieuwe geval len dat zich voordoet vermindert, met eeni- ge schommelingen, maar toch flink. Over de afgeloopen week zijn in geheel Neder land 32 gevallen aangegeven, tegen 44 in de week daarvoor. Geslaagde noodlanding van een militair vliegtuig. Gistermiddag heeft het militaire vliegtuig nr. 127, op weg van De Kooy naar Soester- berg en bemand met een leerling-vlieger en een sergeant-waarnemer, wegens motorde fect in een weiland in de gemeente Baarn een noodlanding moeten maken. Hoewel het weiland zeer drassig was, werd de landing goed uitgevoerd. en De beste regenkleeding die ooit werd vervaardigd. Voor Zeeland: VLASMARKT MIDDELBURG. (Ingez. Med.) Dierenmishandeling. De 37-jarige landbouwer H. H. uit Steen deren heeft in Augustus den hond van z\jn buurman gecastreerd. Bij deze behande ling was de hond zoo ernstig toegetakeld onder de handen van verdachte vandaan gekomen, dat de Zutphensche politierech ter en de officier van Justitie er schande van spraken. Verdachte werd heden conform den eisch van den officier van justitie door den po litierechter te Zutphen tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep. J. A„ 31 jaar, koopman te Middelburg, thans gedetineerd, heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der arr.-recht- bank te Middelburg van 30 September 1938, waarbij hg wegens diefstal is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. H. V., 46 jaar, werkman te Vlissingen, kwam in hooger beroep van het vonnis van den politierechter te Middelburg van 11 October 1938, waarbij hij wegens valschheid In geschrift is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. wordt een geschenk van Chamberlain aan Zeeland. Een gift van ruim 1000 voor het aanvullingsverpleegfoiids der Prov. Zeeuwsche Ver. tot bestrij ding der tuberculose. Gistermiddag is in Hotel „De Burg" te Middelburg een vergadering gehouden van de op één na voltallige commissie van toe zicht op en beheer van de gelden,, bestemd voor een Zeeuwsch huldeblijk aan den heer Neville Chamberlain, den mem, |die in de nu achter ons liggende dagen den vrede voor Europa wist te behouden. Slechts mr. R. M. van Dusseldorp, bur gemeester van Goes, was door ambtsbezig heden verhinderd. De heer A. J. Barto, calligraaf te Mid delburg, was ter vergadering verschenen, teneinde de commissie zijn oorkonde, be stemd voor den heer Chamberlain, aan te bieden. Deze oorkonde is een meesterstuk van calligraphisch talent, met zwarte, roode en blauwe inkt, zilver en bladgoud op echt pergament vervaardigd. Zij "Bevat boven in het midden het Zeeuwsche wapen, terzijde daarvan het Britsche en het Ne- derlandsche rijkswapen, verbonden door een schets van een Nederlandsch land schap en van de zee met een mailboot der S.M. „Zeeland", die de verbinding van onze provincie met Engeland onderhoudt. Ook de tekst is rijk versierd. De voorzitter der commissie, mr. H. F. Lantsheer, heeft den bekwamen calligraaf niet uit naam van de commissie, maar uit naam der 707 Zeeuwen, recht hartelijk dank gezegd voor zjjn fraaien en geheel belangeloozen arbeid; het moet hem een genoegdoening zijn te weten, aldus spr., dat deze oorkonde onder de oogen van den eersten Minister van het Britsche we reldrijk zal komen. Vervolgens heeft de commissie breedvoe rig beraadslaagd en zorgvuldig gewikt en gewogen, op welke wijze zjj thans, gevolg gevende aan de haar kenbaar gemaakte wenschen van den heer Chamberlain, de onder haar beheer berustende gelden moest besteden. De secretaris had zich gisteren nog te lefonisch met Hr. Ms. gezantschap te Lon den in verbinding gesteld, teneinde een nadere bepaling van het begrip „local cha rity" te erlangen. Uit een kort voor den aanvang der vergadering van het gezant schap te Londen ontvangen telegram bleek toen dat „Chamberlains bedoeling is de gelden te besteden aan provinciale behoef- tigen of zieken." Na ampele beraadslaging, daarbij over wegende, dat de tuberculose een volks ziekte is die met name op de minder be deelde volksklassen het zwaarste drukt; dat de vóórzorgende behandeling van jeugdige patiënten, of kinderen die tuber culosepatiënt dreigen te worden, uit welk oogpunt ook bezien, het beoefenen van sociale weldadigheid in dén besten zin des woords is; dat een besteding der gelden in deze richting zoowel geheel in overeenstemming is met de uitdrukkelijk kenbaar gemaakte wenschen van dengene, voor wien de gel den oorspronkelijk bestemd waren, als ook geacht mag worden de instemming van iederen weidenkenden en warmhartigen Zeeuw van hoog tot laag te mogen verwer ven; dat er slechts één algemeene vereeni- ging ter bevordering dezer specifieke be langen in onze provincie is, waarnaast géén gelijksoortige vereenigingen van een bepaalde politieke of godsdienstige richting aangetroffen worden, zoodat dus de ver- eischte algemeenheid hier geheel gewaar borgd is; dat het echter vast moet staan dat de gelden, in Zeeland gegeven, voor Zeeuw sche kinderen besteed zullen worden, heeft de commissie besloten: het netto bedrag der Inzameling in haar geheel te schenken aan het zgn. „aanvul- lingsverpleegfonds" van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, onder beding evenwel, dat dit geld uitsluitend besteed zal mogen wor den tot hulp van in Zeeland wonende pa tiënten of voorbeschikte patiënten, die op andere wijze niet ten volle geholpen kun nen worden. LODEWIJK XIII EN RICHELIEU. M. Louis Vaunois in de Alliance Francaise. Gisteravond heeft de afdeeling Zeeland van de Alliance Franpaise in Nederland haar winterseizoen 1938/'39 geopend met een bijeenkomst in hotel „Verseput", waar de heer Louis Vaunois, advocaat in Parijs, een boeiende voordracht heeft gehouden over die twee merkwaardige figuren uit de eerste helft der zeventiende eeuw, ko ning Lodewijk de Dertiende en kardinaal- eerste minister Richelieu. De heer Vaunois heeft een aantal jaren ^s.n..7'.,n leven gewijd aan de studie van dit tijdvak en deze twee personen; de uit komsten van dien stagen vorschersarbeid heeft hu neergelegd in twee werken, een lpvig en in döcumentairen stijl, het ande re, kortere, meer in verhalenden vorm In een levendig voorgedragen betoog hetwelk getuigenis aflegde van des spre kers veelomvattende en wel-gegron'dveste kennis van zaken, heeft de heer Vaunois den belangstellenden en, de omstandighe den in aanmerking genomen, vrij talrijk opgekomen luisteraars uiteengezet, hoe de geldende opvattingen omtrent Lodewijk XIII en zün verhouding tot Richelieu her ziening behoeven.. Het is niet met recht, dat men dezen koning, die een groote lief de voor Frankrijk, een groot plichtsbesef tevens getoond heeft te bezitten, slechts als Marcelle Capy; Op het land en in steden ook is mannelijke schoonheid een kwestie van bouw. Men kijkt naar het gezicht de beenen van een vrouw. Men en kijkt naar de grootte van een man, zijn schouderbreedte en zijn heupen. Hoe grooter hij is, hoe breeder van boven, hoe smaller van onderen, hoe mooier is hij. een nietsnut weet af te schilderen. Spr. schetste in 't kort Lodewijk XIII's leven: zpn vader Hendrik IV, een man van wiens ondeugden spreker liever niet in het open baar al te duidelük wilde reppen; zijn moe der, Maria de Médicis, een grove vrouw, een volkomen onuitstaanbaar vischwijf bü tijden. Rond Lodewijks opvoeding vindt hü heel de bende van onwettige broers en zusters met hem opgevoed en diep door hem ver acht, als getuigenissen van de onbeheersch- te zondigheid zijns vaders. Jong huwt Lo dewijk met de Spaansche Anna van Oos- tenrpk, die hem nu bedriegt, heult met Frankrüks vijanden, zooals zijn moeder hem vroeger tiranniseerde. Vervolgens teekent spr. ons de figuur Ri chelieu, voorbestemd het leven eens on- beduidenden Franschen edelmans te voe ren, maar, ten deele door toevallige om standigheden, grootendeels door zijn ont zagwekkende werkkracht en zijn ver gaand diplomatiek talent, tegen iedereen en tegen alles in een twintigtal jaren den post van eersten minister der Kroon van Frankrijk wist te bezetten en te behou den. Opgetogen spreekt de advocaat Vau nois daarbü over de scherpzinnige ontle dingskunst en den glashelderen betoog trant van dezen kardinaal-staatsman, die in zijn rapporten of ontwerp-beslissingen, den absoluten monarch Lodewijk XIII voor te leggen, het voor en het tegen zoo uitermate helder wist te belichten, daarbij aldus spr. het echter wel zóó inrich tende, dat de koning, die beslissen moest, besliste in den zin zooals Richelieu dat wenschte! Maar een studie der docu menten heeft den spreker ervan overtuigd het is niet waar, dat Richelieu regeer de: de koning. Deze heeft altijd de rappor ten en voorstellen doorgewerkt, van mar ginalia voorzien en tenslotte de uiteindelij ke beslissing genomen. Vervolgens heeft de spreker, de beide personen en hun karakters in het licht gesteld hebbende, Lodewijk XIII en Riche lieu geplaatst in het kader van hun tijd. De voorzitter der Zeeuwsche afdeeling, dr. H. B. De N o o uit Vlissingen, heeft den spreker ingeleid en hem later den dank zijner hoorders vertolkt. Groentewagen aangereden. Gistermiddag tegen twaalf uur kwam de vrachtauto van de fa. Schrijver, varkens' handel, op den hoek van de St. Adriaan^ straat en de Wijngaardstraat in botsing met paard en wagen van den groentehan' delaar G. van Luijk De groentewagen kan telde om en leverde, met de op straat ver spreide groenten, een verkeersstagnatie op. De hr. L. zelf kwam er goed van af, had alleen eenige pijn in den rug. De auto bekwam geen schade. De politie nam de zaak in onderzoek. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand September 1938 werd aan het kantoor alhier op spaarbank boekjes ingelegd 93043, en terugbetaald 149488. Derhalve minder ingelegd dan te rugbetaald 56445. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 55. ARNEMUIDEN. In de mosselkokerij en pellerij van de N.V. Oestercultuur Mij. v. h. P. Vlaming en Zoon kwam de aldaar werk zaam zijnde J. M. vermoedelük door uit te glijden met een zijner voeten in het ko kende water terecht waardoor ernstige brandwonden ontstonden. De getroffene, die zeer veel pün leed werd naar huis ver voerd. Dokter P. de Haas verleende ge neeskundige hulp. IERSEKE. De pas opgerichte „panne- boeren"- oftewel kleine oesterkweekersver- eeniging mag zich in een toenemend le dental verheugen. Reeds meer dan 100 le den zijn toegetreden. Koninklijke goedkeu ring zal op de Statuten worden aange vraagd. Mr. H. J. Tichelaar is bereid ge vonden als rechtskundig adviseur der ver eeniging op te treden. Tegen den mosselexporteur H. L. van der J. is proces-verbaal opgemaakt wegens ongeoorloofd visschen (zonder vergunning mosselen van zijn verwaterplaats naar zpn kniplokalen brengen). Wederom is bij enkele burgers huis zoeking gedaan door de politie. Bij een ner- soon is een partü sigarettenpapier in beslag genomen. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt wegens verboden nederlage. Bij verschillende andere personen werden slechts 4 of 5 boekjes gevonden. KLOETINGE. Alhier overleed gister op 78-jarigen leeftijd Hendrikus Marinus Bruynzeel. Gedurende een lange reeks van jaren was de overledene lid van den Raad en lid en voorzitter van het Burgerliik Armbestuur. De laatste jaren had hü zich uit deze functies teruggetrokken, maar zijn bekende figuur zal toch velen nog langen tüd in herinnering blüven. IJZEREN KOGELS GEVONDEN. KAMPERLAND. De heer Ol. de Looff al hier heeft bij het afgraven van een sloot in den Onrustpolder eenige ü'zeren kogelf gevonden. De kogels zijn vrijwel gaaf uit den grond gekomen, doch toen ze eenigen tijd aan de lucht waren blootgesteld, vie len ze in stukken en brokken uiteen. Het vocht in den grond had het ijzer doen oxydeeren. Daar de kogels historische waarde had den, is het wel jammer, dat ze stuk ge gaan zijn. Ze zullen denkelijk afkomstig zijn van de Engelsche vloot. Noord-Beve land was in 1813 nog een deel, dat tot Frankrijk behoorde. Weliswaar had Napo leon al veel land in Holland verloren, doch in Zeeland waren vooral Vlissingen en Vere stevige bolwerken der Franschen. De Engelschen hebben in dien tijd de Fran schen uit Noord-Beveland verdreven. De Britten kwamen met hun oorlogsschepen in het Veersche gat en in den Roompot. Ze werden door de Noord-Bevelanders met vreugde begroet; ze kwamen immers dm Napoleon's macht uit deze streken te verdrijven. Dertien December 1813 wer den in geheel Noord-Beveland de klokken geluid en de bewoners togen ten strijde. De Engelsche schepen bekogelden de Fransche stellingen bij Kamperland en op het land werd een slag geleverd op den Veerweg aldaar. De Franschen moesten wijken. De heer Zwigtman uit Wissekerke heeft het gevecht in een gedicht beschreven. Het vers bevindt zich in de Prov. Bibliotheek te Middelburg. De gevonden kogels datee ren uit dezen tijd. Ze zün 125 jaar oud. Een hofstede, bewoond door den heer Douw in den Onrustpolder alhier, heet nog: „Kogelhof". Een paar kogels zijn daar in de dampalen gemetseld als herin nering aan 1813. KOLIJNSPLAAT. Door de gezamenlijke slagers alhier zijn de prijzen van het var- kensvleesch met 5 cent per pond verhoogd. ZUIDDORPE. De gemeenteraad van Zuiddorpe besloot hedenmorgen, aan te sluiten bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding Mij. Een correspondent van de „Daily Tele graph" meldt, dat de besprekingen der in ternationale commissie voor de afwikkeling van de overeenkomst van München in een impasse zijn geraakt wat betreft de finan- cieele en economische aangelegenheden. Deze impasse is, naar de correspondent zegt ronduit te kunnen verklaren, het gevolg van de dictatoriale houding door de Duit- sche vertegenwoordigers aangenomen. De hoop, dat het aftreden van dr. Benesj had kunnen leiden tot een verzachting der Duitsche eisehen is ijdel geweest. Tot nu toe is het onmogelijk gebleken overeenstemming te bereiken over datgene, wat begrepen zou moeten worden onder het hoofd „installaties" in de bezette gebie den, welke onbeschadigd door de Tsjechen moeten worden verlaten. De Britsche de finitie volgens welke rollend materiaal en goederen en vee als verplaatsbare goederen moeten worden beschouwd en daarop be trekking hebbende Italiaansche compromis voorstellen, zün niet door de Duitschers aanvaard. Er is goede reden te gelooven, aldus de correspondent, dat de Duitschers tot nu toe ieder voorstel van de hand hebben gewezen, dat er op berekend scheen het nieuwe Tsje choslovakije ook maar de kleinste onaf hankelijkheid op eenig gebied te laten. In hoeverre zü daarbij ernstigen tegenstand hebben ondervonden van de zijde van Groot Brittannië, Frankrijk en Italië blijft te bezien. Een voorbeeld van dezen wensch tot vol ledige overheersching is de eisch, dat Duitschland de controle moet hebben op de spoorlünen van Silezië Zuidwaarts naar Ol- rnütz en van Oostenrijk Noordwaarts naar Brünn. De verbindingswegen tusschen het Oosten en het Westen van Tsjechoslovakije zouden aldus geheel aan Duitschlands gena de zijn overgeleverd. De besprekingen met Hon garije. Over de besprekingen tusschen de Tsje- choslovaaksche en Hongaarsche delegaties is het nieuws vandaag iets gunstiger. Het schijnt, dat de Hongaren water in hun wijn gaan doen. Dr. Tiso, de leider der Tsjecho- slovaaksche delegatie is optimistisch ge stemd. Men hoopt binnen enkele dagen tot een overeenkomst te geraken. De Poolsche bezetting voltooid. Generaal Hrabcik meldde gisteravond uit Morawska Ostrawa, dat de laatste sector door de Poolsche troepen zonder incidenten bezet is. De Poolsche bezetting van het Teschengebied is voltooid. De onderhande lingen der commissies over de grensafba- kening zijn heden begonnen. Het fonds tot ondersteuning van Tsjechische vluchtelingen. De lord-mayor vein Londen die thans te Praag is heeft aldaar een plaatselijke com missie gevormd voor de verdeeling van het fonds, dat hü in Engeland büeenbrengt tot lenging van den nood onder de Tsjechoslo- vaaksche vluchtelingen. Deze commissie zal bestaan uit een Engelschman als voorzitter en een vertegenwoordiger van de Tsjechen, van de Duitsche sociaal-democraten en van de Joden. Tot dusver is 50.000 pond 440.000 büeengebraeht). (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: meest matige, in het Noor den tü'delü'k toenemende Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, tijde- lük regen in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen regen, iets zachter vooral des nachts. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z.W.-richtingen, bewolkt tot betrokken, plaatselijk regen of motregen, vooral gedu rende den nacht, vrij zachte temperatuur. Do 13 Oct Zon op:#6 h 22; onder 17 h 10. Licht op: 17 h 40. Maan op: 19 h 41; onder: 11 h 04. L.K.: 16 Oct. Hoog- en Laagwater te VHmburen? Hoogwater. Laagwats; October. Woensdag 12 S 2.46 14.58 9.07 21.38 Donderdag 13 3.22 15.39 9.51 22.16 Vrüdag 14 4.01 16.26 10.36 22.57 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge.: Woensdag Donderdag Vrüdag 12 13 14 Hoogwater. October. 4.44 16.55 5.19 17.32 5.57 18.16 Laagwater, 10.10 22.34 10.55 23.19 11.38 Bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren Per stuk 5 ct. ■m.Hmwm 12 stuks 50 ct. (Ingez. Med.) Symbolische bezetting door de Hongaren. Gistermiddag te twaalf uur precies heb ben de Tsjechische militaire autoriteiten het station Batoralja Ujhely verlaten. De Hongaren hebben daarop onmiddellijk een deel van de stad, waarin het spoorwegsta tion, de douane-gebouwen en enkele villa's liggen, symbolisch bezet. Ministerlijst van Subkarpathisch Rusland aanvaard. De regeering te Praag heeft gisteren de ministerlüst van de autonome regeering van Subkarpathisch Rusland (waar de Roe- thenen wonen), zooals deze is opgesteld te Uzhorod op 8 October, goedgekeurd. De re geering telt vier ministers: Brody, Bacins- ky, Revay en Fencik, alsmede twee regee- rings-secretarissen: Volosin en Pjescak. De Spaansche burgeroorlog. Gisteren werd te Burgos officieel mede gedeeld, dat in totaal meer dan 10.000 Ita lianen uit het rechtsche Spanje worden te ruggetrokken, en dat het aantal waar schijnlijk ongeveer 12.000 zal bedragen. De Italiaansche vrijwilligers, die naar hun vaderland terugkeeren, hebben het front in met vlaggen en bloemen versier de treinen verlaten, en wel naar Cadix, waar zij zich zullen inschepen. Op de sta tions, waar de trein stil houdt, worden de soldaten door de Spaansche bevolking geestdriftig toegejuicht. De krijgsverrichtingen. Het rechtsche communiqué meldt, dat in den sector van den Ebro de opmarsch der rechtschen voortgezet is. Verscheidene stel lingen werden veroverd Een honderdtal krijgsgevangenen werd gemaakt, en in een enkele stelling, ontdekte men ruim 400 dooden. Britsche en Italiaansche gevangenen uitgewisseld. Reuter meldt uit Burgos, dat besloten is tot vrijlating van honderd Britsche gevan genen in ruil voor de door de regeerings- troepen gevangen genomen Italianen. De Italianen zullen door een Britsch oorlogs schip naar Majorca worden vervoerd. De Engelsehen, die thans door de rechtsche autoriteiten te Pallencia gevangen wordefr gehouden, zullen in groepen van twintig ter beschikking gesteld worden van den Britschen vice-consul te San Sebastian, en via Frankrijk naar Engeland worden ver voerd. De strijd in het Verre Oosten. Vanmorgen hebben de Japanneezen een groot aantal troepen aan land gezet te Hatsjoeng in de Biasbaai tusschen Hong kong en Swatau in Zuid-China. Een der tigtal oorlogsschepen en transportschepen zetten hier troepen en oorlogsmateriaal aan land, nadat de kust en de naburige eilanden gebombardeerd waren. Men gelooft, dat het de bedoeling der Japanneezen is, den spoorweg Kauloen Kanton af te snijden en de monding der Kantonrivier te beheerschen, teneinde hierdoor den aanvoer van oorlogsmateriaal voor de Chineezen te beletten. Het groot ste deel van de munitie, wapens, kanon nen e.d. bestemd voor het Chineesche le ger wordt aangevoerd te Kanton en via den spoorweg naar Midden-China doorge zonden. Dit nu willen de Japanneezen on mogelijk maken. De Chineezen blijven

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1