UGOESCHE COURANT) Een persoonlijk woord van H. M. de Koningin. imm. BINNENLAND* KERK EN SCHOOL Chamberlain wil geen Zeeuwsch Geschenk. BUITENLAND. Verontwaardiging in Tsjechoslovakije. „Met instemming nam ik kennis ook van het vervolg van den oproep voor moreele en geestelijke herbewapening. Nu de beklemmende dagen achter ons liggen, waarin het dreigend gevaar ons zoo duidelijk voor oogen stond, nu voor het oogenblik de mogelijkheid van de algeheele vernietiging onzer beschaving is afgewend, is het een verheffende gedachte ons allen vervuld te weten van denzelfden wensch: den zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze, gepaard aan de versteviging onzer weer macht, nog niet genoeg wil die vrede duurzaam zijn zoo moet hij gedragen worden door de gedachte gegrondvest in den oproep. Allen zonder onderscheid kunnen wij persoonlijk bijdragen tot den groei en de ontplooiing van die gedachte, door van heeler harte mede te werken tot de moreele en geestelijke herbewa pening: dien innerlijken drang, welke ook uitwendige ommekeer te weeg brengt en tot gevolg heeft dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen en volken. Behoef ik U te verzekeren dat hoe dieper onze overtuiging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten, des te grooter de kans wordt op het verwezenlijken van een betere toekomst? Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet dat thans van ons gevraagd wordt eene daad van vertrouwen, van zelfopoffering en zedelijke moed, en van geloof. WILHELMINA. Auto rijdt in het Win- schoterdiep. SOES. ZUIDBEVELAH9 ¥USS!NGEK. HUWELIJKSDRAMA. WALCHEREN. H00RDBEVELAND JVtet onwillige konden Is Het slecht hazen, uangen £en oude vergelijking, die uaak van toe passing Is. IXlnderen zijn ook nog al eens onwillig, zelfs als het om hun bestwil gaat. A3aa'ic staan ze afwerend, als moeder ze met levertraan wil laten beginnen. JVlet Thalsma van "\3alkenburgs levertraan zijn ze echter spoedig geheel vertrouwd. De onderhandelingen met de Hongaren begonnen. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgreh© Ot. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Admmittratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Van den regeeringspersdienst ontvingen wij het navolgende persoonlijk woord van H.M. Koningin Wilhelmina: DE NIEUWE BELASTING VAN TWEE PROCENT VAN HET INKOMEN. Invoering vermoedelijk niet voor Mei 1939. Zooals men weet heeft de minister van Financiën in de Millioenennota een nieu we belasting van twee procent van het in komen, waar mogelijk te heffen bij de bron, aangekondigd. Men verwacht in belastingkringen, dat de wet niet voor Mei 1939 in werking zal kunnen treden. Ook staat nog niet vast, of deze dan met terugwerkende kracht tot Januari zal worden toegepast. De wet is op het Ministerie nog in den maak. EXTRA-VERLOF VOOR MILITAIREN VAN DE He BATALJONS. De Minister van Defensie heeft het vol gende bepaald: Aan de helft van het personeel van de Hde bataljons der regimenten infanterie (regimenten grenadiers en jagers inbegre pen) en het regiment wielrijders, alsmede aan de helft van het personeel van het re giment kustartillerie en van de 3de en 4de compagnie van het korps motordienst kan 'n extra-verlof worden verleend, aangevan gen op Zaterdag 8 Oct., na den dienst, en eindigende op Donderdag 13 Oct. 1938 (1ste reisgelegenheid), terwijl dit extra-verlof door de andere helft van het personeel van genoemde onderdeelen kan worden genoten van Zaterdag 15 October, na den dienst, tot Donderdag 20 October (1ste reisgelegen heid). Voor het korps politietroepen wordt deze aangelegenheid geregeld door den korps commandant. Drie personen om het leven geko men. enHvermo^de^7ee,r' gladde 'Vegen weest dat drie ank ZiJT1 °orzaak ge- I Unlrn^en om het leven zouden zes pers^uitA Zaterf gnac,ht in Zuidbroek naar ^m^Sen gt weest, naar hun woningen terugkeert Het gezelschap was per auto en wilL eerst een van hen naar Hoogezand ttTgtoengen Drie hunner stapten in den wagen tertiii de overige drie personen bleven wachten op hun terugkomst. Even buiten Zuid broek raakte de bestuurder waarschijnlijk de macht over het stuur kwijt, de auto slipte en reed in het zeer vuile water van het Winsehoter diep. De auto stond ondersteboven, bijna mid den in het kanaal met de wielen even boven de oppervlakte. Met zeer veel moei te slaagde toegeloopen personen erin de auto op het droge te brengen. De drio personen zaten nog in den wagen en kon den eerst nadat de auto op het droge was, bevrijd worden. Een dokter uit Sappemeer en 'n geneesheer uit Zuidbroek, die spoedig ter plaatse waren, konden slechts bij alle drie den dood constateeren. Het waren de 40-jarige gehuwde A. Jon ker uit Appingedam, de 25-jarïge onge huwde K. Badhoorn, eveneens uit Appinge dam en de 40-jarige ongehuwde J. Visscher uit Foxham, gemeente Hoogezand. Het roode achterlicht. Wanneer in hachelijke levensom standigheden ik zelf niets vermag, dan heb ik toch het onwrikbaar vertrou wen op eene besturende Voorzienig-- heid, en ik geloof, dat wat gebeuren moet, ook gebeuren zal. H. C. Andersen. IERSEKE. In de afgeloopen week wer den 5400 ton mosselen verzonden, waarvan naar Brussel 1500; Mechelen 1800; Antwer pen 400: naar diverse andere plaatsen in België 400 en naar Frankrijk 100 ton. Naar Parijs werden 1000 zakken geschoonde mosselen verzonden. De verzending naar Parijs is zeer druk, in de loodsen wordt nu dag en nacht gewerkt in 2 en 3 ploegen. J. G. VAN NIEUWENHUIJZEN t SCHORE. Zaterdagmiddag is alhier in den ouderdom van 73 jaren overleden de heer Jakob Gerard van Nieuwenhuijzen die van 1897 tot 1934 burgemeester van Schore en Vlake is geweest. Voor de oud liberalen en later voor den Vrijheidsbond was hij tot 1927 lid van de provinciale sta ten van Zeeland. De overledene was: rid der in de orde van Oranje-Nassau. WOLFAARTSDIJK. Voor de betrekking van bode van de pl. afd. Ziekenhuisverple- ging alhier hadden zich niet minder dan 45 sollicitanten aangemeld. Benoemd is de heer Anthon Maartense. Het is geraden de roode achterlichten der voertuigen goed te verzorgen want de politie begint er steeds strenger op toe te zien. J. W., te Wilheiminadorp werd bekeurd omdat het roode achterlicht van zijn rij wiel niet brandde. P. C. v. H., te Goes kreeg eveneens een bekeuring omdat het roode achterlicht aan de door hem be stuurde wagen niet in orde was. Voorts werd J. O., te Goes nog verbaliseerd omdat hü geheel zonder licht reed. De verboden portieken. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen J. W. te Goes en P. V. te Kloetinge we gens het zonder behoorlijke reden verblij ven in het portiek van een winkel. MISHANDELING. Een arbeider op „de Schelde" alhier kreeg vanmorgen vroeg op zijn werk zijn de van zijn baas een aanmerking omdat hij een dag meer verlet had genomen dan hem was toegestaan. De arbeider aecep teerde deze aanmerking niet en mishan delde zijn baas. Er werd bij de politie aan gifte gedaan en proces-verbaal opgemaakt In een perceel in de Scheldestraat, al hier, ontstond een begin van brand, door dat een petroleumvergasser lek was ge worden. De inmiddels gewaarschuwde po litie wist met een minimax het brandje te blusschen en erger te voorkomen. Zaterdagavond ontstond een oneenig- heid in de Tuinstad, alhier, doordat een 30- jarige vrouw de ruiten vernielde in de wo ning van haar man en haar ouders. De po litie arresteerde de vrouw en toen bleek het een huwelijks-tragedie te zijn. De vrouw had 's morgens vroeg haar man verlaten om een anderen man met wien zij hier ter stede relaties had naar Den Helder te volgen. Daar aangekomen bleek de man getrouwd te zijn en weigerde hij de vrouw in zijn huis op te nemen. Teleur gesteld en woedend ging de vrouw naar een winkel en kocht er een dolkmes en ging daarmede naar Vlissingen terug. Daar aangekomen verzocht zjj haar man een moment te spreken. De man wilde er niet van hooren waarop de vrouw de ruiten vernielde. Tegenover de politie verklaarde de vrouw niet de bedoeling gehad te heb ben haar man te steken, doch zich zelf voor de oogen van haar man te hebben willen dooden. Het dolkmes is in beslag genomen. De vrouw is op het bureau ge kalmeerd en later in een logement onder- gebracht. ARNEMUIDEN. Dezer dagen heeft het motorvisschersvaartuig de Arm. 54 het welk bij Domburg ter vischvangst was. een stuk been opgevischt hetwelk vermoe deljjk afkomstig is van een mammouth Dg schipper de heer M. Siereveld heeft meermalen vondsten ten geschenke gege ven aan het Zeeuwsch Genootschap der Kunsten Wetenschappen te Middelburg, Ook deze vondst zal wederom aan genoemde instelling geschonken worden. KORTGENE. De collecte ten bate van het „Dorus Rijkersfonds" heeft in deze gemeente 20 opgebracht. Bij, den landbouwer Corn. Vogelaar aan den Prinsendijk alhier is onder het rundvee mond- en klauwzeer geconsta teerd. KOLIJNSPLAAT. Vrijdagavond werd door de Chr. Oranjevereeniging „Bijbel en Oranje" een samenkomst belegd, waar in de Nationale film (40 jaren) werd ver toond. Hiervoor bestond weinig belangstel ling. De voorzitter ds. M. Bons, die dezen avond wegens a.s. vertrek voor het laatst de leiding had, opende de .Vergadering op gebruikelijke wijze. Nadat aan het slot staande was gezongen „Mijn schild ende betrouwen" nam de se- cretarts de heer P. Dourleijn het woord en bracht den scheidenden voorzitter dank voor al het werk, dat hij voor de vereeni- ging. had gedaan. Namens het bestuur wer den ds. Bons bloemen aangeboden. Zaterdagmiddag reedj de landbouwers knecht P. de Fouw Thz. met een wagen bieten van de weegbrug. Bij het draaien brak de draaiboom. Doordat de wagen de paarden raakte, sloegen de dieren op hol de wagen slingerend achter zich. Zij ren den tot tegen het havendijkje en zwenk ten toen naar de haven toe. Precies aan den kant kwamen ze te vallen. Met ver eende krachten wisten de toege schoten werklieden de dieren op den wal te houden. Hoewel de knecht in een moeilijkepositie was geraakt, daar hij op den draaiboom was gegleden, behield hij toch zijn tegenwoordigheid van geest. Hij kon zich blijven vasthouden, waardoor hij er wonder boven wonder zonder letsel af gekomen is. KAMPERLAND. Bij den landbouwer J Huiszoon alhier is een geval van mond en klauwzeer onder het vee geconstateerd AFSCHEID Ds. BONS. KOLIJNSPLAAT. Zondagmiddag nam ds M. Bons afscheid van de Ned. Herv. Ge meente wegens vertrek naar Ierseke. Bij deze gelegenheid was het kerkgebouw stampvol. Ds. Bons had tot tekst gekozen Colossenzen 1: 23. Na de predikatie sprak spreker achtereenvolgens afscheidswoor den tot de collega's predikanten ds. Tons- beek van Kamperland en ds. v. d. Most van Spijk te Kortgene, tot zijn eehtgenoote voor haar hulp in het vereenigngsleven, tot den burgemeester, tot den heer Van Breda voor zijn medewerking inzake de administratie van „Rustoord", tot de dames regentessen van „Rustoord", tot de leiders van de ver schillende vereenigingen, in wier midden hij met vreugde heeft gearbeid, tot de catech santen, tot de kerkvoogden en notabelen, tot den organist en den koster en tenslotte tot den kerkeraad en de gemeente. Zwaar viel voor spreker dit scheiden en hij was er van overtuigd, dat ook voor zijn gemeente het afscheid moeilijk zal zijn. Ds. Bons werd hierna toegesproken door ouderling Pouwer namens kerkeraad en gemeente, door den heer Potappel namens de kerkvoogdij, door ds. Tonsbeek als colle ga en door ds. v. d. Most van Spijk als con sulent en namens den Ring. De laatste ver zocht de aanwezigen nog zijn scheidenden predikant toe te zingen het 4de vers van psalm 121. Al deze sprekers werden in 't kort nog beantwoord en dank gebracht door ds Bons, waarna de dankzegging geschiedde en tenslotte staande gezongen werd het laat ste vers van psalm 72. Voordat de zegen bede werd uitgesproken maakte ds Bons nog bekend, dat allen, die persoonlijk hem en zjjn vrouw nog de hand wilden drukken, daartoe aanstonds in de consistoriekamer !n de gelegenheid gesteld zouden worden Hiervan werd door zeer velen gebruik ge maakt. Groote waardeering voor de beweegreden. Men schenke het geld echter uit zijn naam aan plaatselijke instellingen van liefdadigheid. Het eindresultaat van de in Zeeland spontaan georganiseerde inzameling ten behoeve van een Zeeuwsch geschenk aan Neville Chamberlain „de man, die den vrede voor Europa redde", is thans, met enkele nagekomen giften definitief vast gesteld op 707 schenkers met een totaal bedrag van 1139.23, afkomstig uit ver schillende deelen onzer provincie, en in gezameld op de bureaux van de Middel- burgsehe en Goesche Courant en de Vlis- singsche Courant. Hedenochtend werd nu evenwel van Hr. Ms. Gezant te Londen het teleurstellende bericht ontvangen, „dat de heer Chamber lain het Zeeuwsch huldeblijk tot zijn leed wezen niet kan aanvaarden." Het ant woord, hetwelk onzen gezant door tus- schenkomst van het Britsche minister:: van buiteniandsche zaken bereikte, iuidt aldus: „Mr. Chamberlain asks us to say that while he greatly appreciaties the motive which has prompted the sug gestion, it is sufficient satisfaction to him that he has been able to do something in the cause of peace; he would much prefer that any appre ciation of his efforts should not be put into concrete form and that, if well-wishers desire to do something to mark what has been achieved during the past few weeks, they should de vote any monies which they may col lect to a local charity in his name." (Vertaling: De heer Chamberlain heeft ons verzocht mede te deelen, dat hjj de beweegreden, die tot het denk beeld gevoerd heeft, op hoogen prijs stelt. Het is hem evenwel genoeg vol doening, dat hij iets tot bevordering van de zaak des vredes heeft kunnen doen, en hij zou er bepaald de voor keur aan geven, dat voornemens tot het uiting geven aan waardeering voor zyn streven, niet verwezenlijkt wer den. Indien goedgezinde lieden even wel iets zouden willen doen ter her innering aan wat in de laatste weken bereikt werd, dan zouden zij eventueel ingezamelde gelden uit naam van den heer Chamberlain aan plaatselijke liefdadigheidsinstellingen moeien doen toekomen".) Naar wij vernemen zal thans morgen een vergadering van de, onder voorzitter schap van mr. H. F. Lantsheer staande, commissie van toezicht op en beheer van het Zeeuwsche fonds worden gehouden, teneinde te beslissen, wat thans met het ingezamelde geld zal worden gedaan. De vervaardigde oorkonde zal men den heer Neville Chamberlain natuurlijk in elk geval doen toekomen, zoodat het Zeeuwsch blijk van waardeering, zij het dan niet ia den vorm van een tastbaar geschenk, toch in sehoonen en duurzanien vorm dengene, voor wien het bestemd was, zal bereiken. Over de Duitsche hebzucht. Tsjechische bladen hebben de laatste da gen kaarten gepubliceerd van de nieuwe grenzen, die tot dusverre door de censuur verboden waren. De pers is algemeen ver ontwaardigd over de afbakening. De „Coeskeslovo" zegt: „Onze grootste zorg moet het onderhandelen met Duitsch- land over de nieuwe grenzen, zijn. Wat door de commissie te Berlijn is vastgesteld, is een monstrum voor beide partijen. Door 850.000 Tsjechen te annexeeren zou Duitschland precies doen wat het Tsjecho slovakije verweten heeft. Maar vooral voegt men ons 'n reusachtige economische schade toe, geheel in strijd met wat te München overeengekomen was. Door correcte onder handelingen moet de regeering de onrecht vaardigheid uit den weg ruimen". De bestuursorganisatie in Sude- ten-Duitschland. In opdracht van den rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick heeft de Duitsche staatssecretaris dr. Stuckart, ver gezeld van ministerialtrat dr. Hubrich, zich heden naar het Sudeten-Duitsche gebied be geven, om tezamen met den rijkscommis saris Henlein de noodige maatregelen van organisatie te nemen en het bestuur op gang te brengen. Londen's burgemeester naar Praag. De Lord Mayor van Londen is vanmor gen per vliegtuig naar Praag vertrokken om de besteding van een fonds te organi- seeren voor de vluchtelingen. De eerste 24 uur is reeds een bedrag bereikt van 20.009 pond sterling. Het Sudeten-Duitsche vrijcorps ontbonden. De rijkscommissaris Henlein, als leider van het Sudeten-Duitsche corps, heeft het volgende bevel uitgevaardigd: „Met ingang van heden ontbind ik het Sudeten-Duitsche vrijcorps. Met de uitvoe ring van dit bevel en het ontslag van de vrijcorpsmannen in hun vaderland belast ik mijn plaatsvervanger Karl Hermann Frank." De regeering van Slovakije. Officieel wordt medegedeeld, dat de Tsje chische ministerraad een overeenkomst heeft gesloten met de Slovaaksche minis ters, waarbij de regeering van Slovakije onmiddellijk aan hen wordt overgedragen. Ook de begrenzing van de bevoegdheid der Slovaaksche ministers is vastgesteld. De autonome regeering van Slovakije zal bestaan uit de volgende personen: Minister-president en minister van bin nenlandsche zaken Josef Tisso, onderwijs Mathus Germak, justitie, sociale voorzorg en hygiëne Fernand Durcansky, landbouw, openbare werken, handel en financiën Pa vel Teplansky en verkeerswezen Jan Lich- ner. Communistische partij in Slovakije ontbonden. De nieuwe Slovaaksche regionale regee ring heeft een bevel uitgevaardigd, waarbij de communistische partij in Slovakije wordt ontbonden. De eerste Slovaaksche regeering in Presburg. De eerste Slovaaksche regeering, met mi nister-president dr. Tisso aan het hoofd, is bij haar intocht in Presburg door de bevol king geestdriftig ontvangen. Van het bal kon van het Landesamt hield Tisso een toe spraak, waarin hij zeide, dat de regeering en de uitvoerende macht thans in handen van de Slovaaksche ministers is overgegaan. Het Slovaaksche nationalisme beteekent ech ter nooit haat tegen anderen. In de Duit sche en Hongaarsche taal hield Tisso ver volgens een toespraak tot de Duitschers en Hongaren, waarin hij verzekerde, dat zij al le burgerlijke rechten en de nationale vrij- i heid deelachtig zouden worden. (Ingez. Med.) Ook autonomie voor de Roethenen. Het Tsjechoslovaaksche persbureau Ce- teka meldt: Besprekingen te Uzhorod tus schen de parlementaire vertegenwoordigers van Subkarpathisch Rusland (de Roefhe nen) en delegaties van den minister-presi dent en den voorzitter van den nationalen raad voor de Oekraïne zijn Zaterdagavond geëindigd met de opstelling van eerï con ventie, volgens het model van de Slovaak sche overeenkomst. De lijst van ministers der regeering van Subkarpathisch Rusland zal aan de centrale regeering te Praag worden voorgelegd. Volgens deze lijst is afgevaardigde Brody aangewezen als minister-president. Namens de regeering heeft Varkany, de minister voor Subkarpathisch Rusland, van het balkon van het regeeringspaleis een verklaring voorgelezen volgens welke de Roethenen de zelfde rechten krijgen als de Slovaken. De vertegenwoordigers van de Roethenen hebben zich heden naar Praag begeven om er hun voorstellen voor te leggen aan de centrale regeering. Zaterdag zijn te Komaron in Slovakije de onderhandelingen met de Hongaren over af stand van gebied aan Hongarije begonnen. Een overeenkomst kwam na korten tijd tot stand op drie punten, aldus meldt de spe ciale correspondent van Reuter. Deze pun ten zijn: 1. De beide steden Polysas en Satoral- jaughely zullen door Hongaarsche troepen bezet worden binnen de eerstvolgende 36 uur. 2. De Hongaarsche politieke gevangenen in Tsjechoslovakije zullen geleidelijk in vrij heid worden gesteld. 3. Be Hongaren in het Tsjechische leger zullen geleidelijk uit den dienst ontslagen worden. De besprekingen werden in een vriend schappelijke atmosfeer gehouden en zullen verscheidene dagen voortduren, waarna de omtrekken van het af te stane gebied in hoofdzaak, naar verwacht wordt, bekend zullen worden gemaakt. Poolsche troepen trekken Bohoe- mïn binnen. Poolsche gemotoriseerde troepen zijn Za terdag Boehoemin, een belangrijk Tsje chisch spoorwegkruispunt, binnengerukt. Volgens de oorspronkelijke regeling van de geleidelijke bezetting van het afgestane gebied zou'Bohoemin eerst Dinsdag hebben mogen worden bezet. Een Poolsche offici- eele verklaring zegt, dat het gebied eerder is overgenomen volgens een overeenkomst met de Tsjechen, die het moeilijk vonden de orde te handhaven. De Poolsche bezetting is thans voltooid. Vermoedelijk zullen on derhandelingen de nieuwe grensafbakening vaststellen. Men wil liever geen volksstem ming houden. De bezetting van het Sudetenland. De bijzondere correspondent van Reuter, die aanwezig was bij het binnenrukken van de Duitsche troepen te Reichenberg in de vijfde zone, bericht, dat een halve divisie, omvattende infanterie, rijdende artillerie en genie, met vliegende vaandels en slaande

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1