INGEZONDEN STUKKEN, RADIO-PROGRAMMA. WAAR IS WERK? TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Vlak vóór het faillissement 22 Sedert crisis 6 Lang geleden 3 89 gev. Onbekend 44 133 gev. Talrijk zijn de oorzaken, welke tot fail lissement leiden. De antwoorden, welke de curatoren op de vraag daaromtrent gaven, kunnen als volgt worden samengevat: Hoofd- Neven- oorz. oorz. A. Gebrek aan beheers- kwaliteiten 67 x 44 x B. Onvoldoende kapitaal 21 X 2!9 x C. Conjunctuursinvloeden 37 x 65 x D. Ziekte, oneenigheid, processen 10 x 6 X 135 X 144 X Gebrek aan beheerskwaliteiten en onjuis te financiering moeten derhalve als de voor naamste oorzaken worden aangemerkt. Cri sisinvloeden komen blijkens deze gegevens eerst op de tweede plaats. Andere verschijnselen wijzen eveneens in de richting van een gebrek aan beheers kwaliteiten. Geen boekhouding werd aangetroffen bij 48 zaken Onvoldoende boekhouding werd aangetroffen 46 Voldoende boekhouding werd aangetroffen 39 133 zaken Bij 94 van de 133 ondernemingen, dus in meer dan 70 der gevallen, liet de boek houding derhalve veel of alles te wenschen over. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat curatoren herhaaldelijk moesten vaststellen, dat de gefailleerden geen inzicht hadden in den stand hunner zaken. De outillage der gefailleerde ondernemin gen was in 50 gevallen gebrekkig, in 71 ge vallen normaal, en in 3 gevallen luxueus. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt, is het aantal gevallen te gering om daarop in elk opzicht definitieve en besliste conclu sies te trekken. Echter zijn er verschijnse len, welke een vingerwijzing geven in welke richting de oorzaken van het falen gezocht moeten worden. Het onderzoek leerde na melijk, dat de moeilijkheden, welke tot fail lissement leiden, meestal reeds dateeren van de oprichting der zaak. Dat blijkt o.a. uit de gegevens met be trekking tot den ouderdom van de gefail leerde ondernemingen en de ondernemers en uit het tijdstip, waarop de financieele moeilijkheden begonnen. Gebrek aan beheerskwaliteiten en onjuis te financiering vormen de meest voorko mende faillissementsoorzaken. Het feit, dat de toestand der boekhoudingen in het mee- rendeel der gevallen van dien aard was, dat de betrokken ondernemers over geenerlei leidraad voor het bedrijfsbeheer beschikten, behoeft dan ook geen verwondering te wek ken. Het materiaal van dit proefonderzoek is wel niet uitgebreid genoeg om in detailpun ten af te dalen, doch wel kan bewezen wor den geacht, dat het middenstandsprobleem niet in de laatste plaats een vraagstuk van vooropleiding genoemd kan worden. Ook het slechts zelden voorkomen van meer ontwikkeling dan de lagere' school geeft, wijst in dezelfde richting. De uitkomsten van dit proefonderzoek vormen derhalve een merkwaardige beves tiging van de overwegingen en argumenten, welke blijkens de Memorie van Toelichting aan de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 ten grondslag liggen. Bestaande ondernemers en die het willen worden, zullen hieruit de noodige lessen kunnen trekken. Ook bij het ontwerpen van saneerings- maatregelen op dit terrein van het econo mische leven zullen de uitkomsten van een voortgezet onderzoek beteekenisvolle aan wijzingen kunnen verstrekken. Opgemerkt zij nog, dat deze gegevens in geen geval op den geheelen middenstand mogen betrokken worden. Er zijn tal van goed geleide middenstandszaken met ter zake kundige leiders aan het hoofd. De uit komsten hebben alleen betrekking op ge vallen, waarin zulks niet het geval bleek te zijn. De middenstand als geheel heeft echter ook belang bij het opsporen van deze won- deplekken, want elke keten is slechts zoo sterk als de zwakste schakel. Voortzetting van het onderzoek kan een aansporing zijn voor den middenstand om mede te werken tot voorkoming van deze zwakke schakels of om te trachten deze te versterken, in de eerste plaats door betere vooropleiding. Daarnaast vormen de uitkomsten een prik kel voor degenen, die zich willen vestigen om vooraf goed uit de oogen te zien en zich de kansen van slagen of niet-slagen helder voor oogen te stellen en te overwe gen. (Nadruk verboden). VAN ONZE ADVERTEERDERS. Dierenleven in Artis. Voor ons ligt het nieuwe Verkade-album „Dierenleven in Artis", door A. F. J. Por- tielje en mevrouw Portielje-Scholten. 's 26ste album in de reeks en tóch weer mooier dan zijn voorganger. Op voor kinderen aantrekkelijke en bevattelij ke manier wordt over het leven der dieren verteld. Want Portielje blijft niet staan bij een uiterlijken indruk of wat wij als mensch bp beschouwing van het dier gevoelen. Zijn meer dan dertig-jarige omgang met deze Artisbewoners heeft het hem mogelijk ge maakt, dieper te zien en zich een begrip te .yan de psychologie van het dier. ^ver doet ons ontdekken, hoeveel kende?a,^S b'v' de Pelikanen aan den be- gen te zbST°f het spel van roofdier-jon- gunnen om mV+n' wanneer we ons den tijd te volgen. aandacht hun gedragingen En dan de plaatjes! Zie bv die hladzii- den met „sprekende" tijgerkoppen beJen of „strooml(jn"-dieren; bekijk die' fleurige plaat, waarop de jeugd geniet van het vnje spelen met allerlei jong goed in den Mn derdierentuin". n den "km Wel zeer sterk wist het bekende schil derstrio C. Rol, J. Voerman Jr en H Rol de echte Artis-atmosfeer weer te geven PERSKRONIEK. ONZE WEERMACHT TER ZEE. De marine-medewerker van het Handels blad (lib.) wijst er op, dat de crisisdagen den absoluut onvoldoenden staat van onze maritieme defensie hebben aangetoond. „Het is toch immers een feit, dat de re geering genoodzaakt was een plotseling einde te maken aan den convooidienst in Straat Gibraltar toen de situatie in Europa zich verscherpte, omdat het flottielje vaar tuig Johan Maurits van Nassau niet kon worden gemist voor het geven van „eeni- ge" beveiliging aan de kostbare installaties te IJmuiden (sluizen, hoogovens, enz.). De noodzakelijkheid van het convooieeren van onze schepen bleef onverminderd bestaan en de regeering zal dan ook zeer tegen haar zin er toe zijn overgegaan het oorlogsschip met spoed uit Straat Gibraltar naar Neder land terug te roepen. Het teekent echter onzen toestand, dat zelfs één flottielje vaar tuig, dat met 3 kanonnen van 15 cm is be wapend, niet kon worden gemist voor de beveiliging van IJmuiden (al was het dan ook alleen tegen aanvallen van torpedoja gers, die 12 cm geschut aan boord heb ben!) Ook voor het beletten van de oprui ming onzer mijnversperringen door even- tueele vijandelijke mijnenvegers was geen ander schip beschikbaarBehalve dan 3 verouderde pantserbooten, die slechts met 10.5 cm geschut zijn bewapend! Kon duide lijker gedemonstreerd worden hoe urgent de aanbouw van de drie kanonneerbooten is, waarvoor thans de tweede termijn wordt aangevraagd? Aanvankelijk was het de bedoeling van dit type in totaal zes sche pen te bouwen, doch thans heeft de regee ring het voornemen aangekondigd op de be grooting 1940 een eersten termijn aan te vragen voor een zevende kanonneerboot als reserve. Deze kanonneerbooten (pantserbooten, flottieljevaartuigen en kanonneerbooten zullen in den vervolge alle den naam „ka nonneerbooten" krijgen) worden gepant serd en krijgen 4 "kanonnen van 12 cm als hoofdbewapening aan boord. Zelfs al zou den wij ons beperken tot het terugtrekken achter onze mijnversperringen en geheel af zien van actieve verdediging door onderzee booten, torpedowatervliegtuigen, enz. dan toch zullen deze kanonneerbooten bitter noodig blijven. Zooals wij reeds vroeger hebben uiteengezet, is de instandhouding van het zeeverkeer voor Nederland een zaak van „zijn of niet zijn", zoodat deze kanonneerbooten, benevens de zes mijnen- vegers-convoyeurs, waarvoor thans de eer ste termijn wordt aangevraagd, reeds daar om volkomen onmisbaar moeten heeten. Het is onbegrijpelijk, dat de lessen van 19141918 zoo spoedig vergeten waren in Nederland en dat niet tijdig werd ingezien, dat in een volgend Europeesch conflict de Britsche zeemacht wel eens zou kunnen overgaan tot een zóó scherpe blokkade, dat het invoeren in Nederland van voedsel en grondstoffen buitengewoon bezwaarlijk zou kunnen worden. De illusie, dat de Britsche vloot, zooals in de jaren 19141918 het ge val was, over voldoende schepen zou kun nen beschikken om ook de convooien naar Nederland te beschermen, kunnen wij ons gevoeglijk besparen. Vandaar de dure plicht er voor zorg te dragen, dat wij in staat zijn ons eigen zeeverkeer te beschermen. Voor het eerst wordt dit thans onomwonden door de regeering in de Memorie van toe lichting op de defensie-begrooting gezegd. Met den bouw van de voor dit doel noodige schepen moet echternog een aanvang worden gemaakt; de crisis van September 1938 heeft ons ook op dit gebied volkomen verrast. Zooals bekend vraagt de regeering thans ook gelden aan voor elf motortorpedoboo- ten en tien torpedowatervliegtuigen voor de Nederlandsche defensie. Vroeger was het de gewone torpedoboot, die een groote rol speelde ïn de maritieme verdediging van onze kust; thans kan haar taak beter wor den vervuld door de zeer snelle motor torpedoboot en het torpedovliegtuig. Met betrekkelijk weinig geld is zoodoende een aanzienlijke versterking der marine-strijd krachten te krijgen en het stemt tot vol doening, dat nu toch werkelijk een begin zal worden gemaakt met het aanschaffen van deze moderne torpedo-dragers. Behalve voor den aanbouw van vlootma- terieel worden op de defensie-begrooting 1939 ook gelden aangevraagd voor tal van andere urgente maatregelen. Uit de toelich ting blijkt zonneklaar, hoe veel er nog ge daan moet worden alvorens van maritieme „paraatheid" kan worden gesproken. Het is wel zeer bedenkelijk bijv. te moeten le zen, dat er nog zéér veel ontbreekt aan de luchtbescherming van aan den wal ge vestigde marine-inrichtingen en de rijks werf te Willemsoord, en dat de bestaande radioverbindingen in Nederland met sche pen buitengaats, bij mobilisatie, geheel on voldoende zijn. Er is nog meer, dat ons trof; zoo wordt bijv. 260.000 gevraagd voor het aanschaf fen van moderne geruischpeilers aan boord van verschillende onder- en bovenwater schepen (de thans bestaande installaties zijn totaal verouderd); voorts 220.000 voor mjjnenveegtuig voor hulpmijnenve- gers in mobilisatietijd; de outillage van de rijkswerf eischt dringend verbetering (de Memorie van Toelichting spreekt zelfs van een ontoelaatbaren achterstand!), de tele fonische installaties van de Marine te Wil lemsoord voldoen zelfs niet meer aan de eischen van moderne bedrijfsvoering in vre destijd, dus zijn voor oorlogstijd totaal on voldoende, enz. enz. Er valt dus nog zéér veel te doen, alvo rens de maritieme defensie van Nederland het peil heeft bereikt, waarop zij behoort te komen. Moge de zéér ernstige waar schuwing van September 1938 danig ter harte worden genomen. Een volgend maal zou de fortuin ons minder gunstig kunnen zijn". Ideale mogelijkheid voor ouderen, dit ver tellend element te gebruiken om aan de hand van den tekst bij ieder plaatje een „verhaal" voor kinderen te maken! Hoe mooi sluiten tenslotte C. Rol's penseel-tee- keningen aan bij den tekst. Alles bijeen, zal dit album weer een fraaie aanwinst voor de verzamelaars zijn. DE NIEUWE VOORZITTER. Een vraaggesprek met prof. Tel- ders in „Het Liberale Weekblad." Aan een vrij uitvoerig persgesprek met prof. Telders, den nieuwen voorzitter der Liberale Staatspartij, ontleenen wij het volgende „Meent U, dat het liberalisme reëele kansen heeft, om zijn invloed en macht te vergrooten? De kans is beperkt; ik acht het uit gesloten, dat de partij het ooit weer tot een meerderheid brengt. Maar de huidige vertegenwoordiging bevindt zich numeriek verre onder de beteekenis, die het libera lisme in werkelijkheid heeft. Zeker de helft van de menschen, die de liberale zienswijze zijp. toegedaan, onthoudt zich van liberaal stemmen. Er heeft langen tijd een gemis van vertrouwen zich voorge daan. Men meende dat de liberale politiek in onvoldoende mate de liberale beginselen tot gelding bracht. Door een krachtig voorstaan dier beginselen, kunnen wij dit vertrouwen van degenen, die zich thans afzijdig houden, herwinnen. En dan is er één ding, dat m.i. voorop moet worden gesteld. Men moet den men schen duidelijk zeggen, waarover het gaat. Er is veel onklaarheid en misverstand tus- schen de menschen ook in onze partij en in onzen geestelijken kring. De menschen denken vaak, dat zij tegenover elkander staan, terwijl zij toch in den grond van de zaak hetzelfde meenen. Zoo hebben wij. nu weer dat misverstand over de „ordening", dat o.a. in de „Avondpost" tot uiting is gekomen. Niemand onzer kan er aan den ken, te betwisten, dat overwegingen van menschelijkheid, van sociale rechtvaardig heid, de oeconomische eischen hebben te doorbreken. Noemt men dèt ordening, dan verdient zulke ordening ongetwijfeld libe rale instemming. Maar zoodra men onder ordening gaat verstaan, dat men den Staat laat ingrijpen, in de hoop dat op die wijze productie en distributie in eco nomisch opzicht beter verzorgd worden, dan zal het liberalisme daarachter een vraagteeken zetten. Het is noodzakelijk, dat men geen modewoorden bezigt zonder dat men het van den aanvang met elkaar eens is, wat men daaronder wil ver staan" Wat denkt Uover een demokrati- sche concentratie, een samenwerking met andere partijen, die noch in oeconomisch noch in ideëel opzicht zoover van de libe rale denkwijze zijn verwijderd? Ik meen, dat men het voorshands niet moet zoeken in optrekken met andere partijen in gesloten slagorde" Maar ik stel mij. de samenwerking aldus voor, dat wij liberalen, vooral sterk moe ten zijn in positieve kritiek, en dat wij de goede dingen bij anderen moe ten weten te erkennen. Voor het overige is het verdwijnen der kerkelijke coalitie een voorwaarde tot verdere toenadering. Wij moeten den strijd tegen die coalitie met man en macht blijven voeren, maar niet aldus, dat wij voortdurend maar afgeven op de partijen die thans tot die coalitie behooren. Het is juist anders. Omdat onder hen, Katho lieken èn Protestanten, er zijn die in me nig opzicht ons nastaan, is het, dat wij de scheidslijn die door de, coalitie wordt ge trokken, kunstmatig en dus verkeerd ach ten." „In hoeverre, zoo vroegen wij verder, is het Uws inziens mogelijk, in deze periode van alzijdig autarkisme, de opvattingen der liberale oeconomie terrein te doen her winnen Hierop was het antwoord van prof. Tel ders kategorisch. De autarkie vernietigt zichzelf. Heeft ooit iets anders gezien, dan dat de au- tarkistische pogingen échec hebben gele den?" Tenslotte stelde prof. Telders het op prijs nog eens met grooten nadruk te waarschuwen tegen de gevaren van, het anti-semitisme. „Ik acht het anti-semitisme funest, óók in zijn gematigde vormen; men behoort de Nederlandsche Joden geheel te aanvaar den, als medeburgers èn als medewerkers. Ook het toontje van laatdunkende min achting tegenover onze Joodsche mede burgers, dat nog wel eens voorkomt bij menschen, die overigens de Jodenvervol gingen verfoeien, acht ik zeer afkeurens waardig. Menschen moet men beoordeelen altijd naar wat zij zijn door hun werken en niet naar bovendien nog hoogst pro blematieke biologische theorieën. Rassen- kriteria mogen bruikbaar zijn voor koeien en varkens, zij zijn mneschen kortweg on waardig." Wij vragen uw aandacht. Op Donderdag 13 October zal in het ge bouw St Joris te Middelburg worden ver toond de films Wakende oogen en Lichten de verten. Wakende oogen is de film van de Nederlandsche school voor geleide honden voor Blinden. Zij laat u zien hoe de hon den worden opgeleid, en het uitgebreid oefenterrein waar de blinden met hun toe komstige honden te samen worden afge richt. Lichtende verten is een film welke naast de verschillende onderwijsmethoden en uit gebreid vakonderwijs toestanden uit het werkelijk leven der blinden laat zien. A. Klaasse. Secretaris Zeeuwsche Blindenvereen. „KERSTFEEST OP ZEE". Mogen wij even herinneren aan de Kerst- kisten voor onze zeelieden, die wjj de maan den November én December aan de ver trekkende vrachtschepen medegeven om op Kerstdag te openen? Nu reeds ontvangen wij daarvoor gaarne lectuur en geschenken. Alles is welkom, als: sokken, wanten, pullovers, cigaretten, ta bak, pijp, zakmes, kussens, postpapier, boe ken, enz. enz. Voor Comité Amsterdam: Mevrouw F. J. Jongman-v. d. Stroom, Oosterpark 50, Gem. Giro J. 107. Pakketten: Waterschoutskantoor, Nieuwe Vaart 2, Amsterdam C. Voor Comité Rotterdam: Jonkvr. L. Ortt. Claes de Vrieselaan 167. Postgiro 167895. Pakketten uitsluitend: Bagageloods Rott. Lloyd, Lloydkade, Rotterdam. Ook de heer M. J. Jonk, Lange Singel straat 12, Middelburg is zoo vriende lijk voor dit doel geschenken in ontvangst te nemen. ZONDAG 9 OCTOBER. HILVERSUM I 1875 en 301,5 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7 45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gew. muziek (gr. pl.). 9.50 Geref. Kerkdienst. Na af loop: Orgelconc. 12.15 KRO-ork. 1.00 Boek- bespr. 1.20 KRO-Melodisten. 2 00 Vragen- beantw. 2.45 Gram. 3.00 Piano. 3.20 Gram. 3.35 Verv. piano. 3.454.00 en 4.05 Gram. 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gew. muziek (gr. pl.). 5.50 Ned. Herv. Kerkd. Na afloop: Gew. muziek (gr. pl.). 7.45 Sport nieuws. 7.50 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 KRO-ork., KRO-Melodisten en solisten. 9.15 Causerie. 9.35 KRO-ork. 10.15 Gram. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Epiloog. 11 00—11.30 Espe ranto. HILVERSUM n 415,5 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram. 9.00 Ber. 9.05 Tuinbouwpr. 9 30 Gram. 9.40 Causerie. 9.59 Ber. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Vrijz. Herv. Kerkd. 12 ('0 Woord van de week. 12.05 Filmru briek. 12.30 Ensemble Jetty Cantor. 1.30 Causerie. 1.50 Gram. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Coneertgebouw-ork. 3.25 Int. overzicht. 3.45 AVRO-Amusementsork. en soliste. 4.30 Stork's Mannenkoor. 4.50 Gram. en Sport nieuws ANP. 5.00 Ramblers. 5.30 Kinder uurtje. 6.00 VARA-Kinderkoor. 6.30 Sport- praatje. 6.45 Ber. ANP., Gram. 7.00 Gram. 7.30 Noviteiten-ork. m.m.v. de VARA Mount-Boys en solisten. 8.00 Ber. ANP., Ra diojournaal. 8.20 „Manon", opera. 9.30 Hersengymnastiek. 10.00 Renova-kwintet, 10.20 Radiotooneel. 10.35 Verv. conc. 10.55 Verv. van 10.20. 11.00 Ber. ANP., hierna: het AVRO-Dansork. en soliste (opn.). 11.40 12.00 Orgelspel. DROITWICH 1500 m. 12.10 Crystal Pa- lace-ork. 12.50 „The Alphas". 1.20 London Palladium-ork. 2.20 Voor tuinliefhebbers. 2.40 BBC-ork. 3.40 Troise's Mandoline-ork. m.m.v. solist. 4.20 Missiepraatje. 4.40 Leslie Jeffries's ork. 5.20 Rel. causerie. 5.40 Viool en piano. 6.358.10 Radiotooneel met muz. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsopr. 9.10 Ber. 9.25 Theater-ork. en koor en so listen. 10.25 Causerie. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 m. 9.00 en 9.50 Gram 10.50 Piano. 11.25 Gram. 11.50 Orgelconc. 12.40 Gram. 12.50 Warms-ork. 3.20 Zang; 3.35 Accordeon. 5.20 Goldy-ork. 7.50 en 8.35 Zang. 8.50 Sel. „Colomba"; operette. 10.50 Gram. 11.2012.50 Ray Ventura's Dansork KEULEN 456 m. 5.20 Havenconc. 7.35 Orgel, viool en piano. 8.50 Gram. 10.50 Om- roep-ensemble. 11.20 Westmark-ork. 1.20 Pop. conc. 3.20 Dobrindt's ork. 5.55 Piano duetten. 7.30 Amusementsork., solisten en pianoduo. 9.50 Kleinork. en solisten. 11.20- 2.20 Orkest Gouwork. Silezië en Kleinork. m.m.v. solist. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m. 9.40 Gram. 10.20 Zang en orgel. 11.20 Zang. 11.35 Piano. 11.50 Verv. zang. 12.00 Verv. piano. 12.20 en 1.302.20 André Felleman-ork. 3.35 Dansork. 4.05; 5.35 en 6.20 Gram. 7.20 Zang. 8.20 Koor- en ork. en de vier van Tholen en van Lier. 10.30 Dansork. 11.2012.20 Gram. 484 m. 9.20 Gram. 10.20 Max Alexys-ork en vioolsoli. 11.20 Gram. 11.35 Max Alexys- ork. 11.55 Viool. 12.05 Verv. orkestconc. 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Salonork. 2.20 en 2.50 Gram. 3.05 Piano. 3.25 Gram. 3.30 Or gel en zang. 4.00 Gram. 4.05 Deensch kwar tet. 6.00 Salonork. 7.35 Gram. 8.20 Sympho- nie-ork. en solisten. 10.3012.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 7.30 Declamatie. 7.50 Gram. 9.20 Ber. 9.50 Piano. 10.05 Ber. 10.2011.55 Amusementsork. en solisten (gr. opn.) MAANDAG 10 OCTOBER. HILVERSUM I 1875 EN 301.5 M. NCRV-Uitzending. 8-00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber. gram» (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11,.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gram. 12.00 Ber. 1215 Amsterdamsch Salonorkest. (Om 12.30 Ber.) In de pau ze: gram. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram. 3.00 Causerie. 5j.40 Ber., hierna tot 3.55 gram. 4.00 Bijbellezing. 5.00 gram. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 Gram. 6.30 Vra genuur. (7.007.15 J3er.) 7.45 Reportage, event, gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Chr. Radiokoor m.m.v. solist. In de pauze: Gram. 3.00 Causerie. 3.40 Ber., hierna 10.05 Arnhemsche Orkestver. m.m.v. so list. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gram. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM H 415.5 M. Algem. progr. verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 vm. VPRO. 8.00 Gram. (Om 8.16 Ber.) 10.00 Mor genwijding. 10.20 Gram. 11.00 Declamatie. 11.20 Fantasia. 12.00 Gram. 12.45 Orgel spel. 1.151.45 Gram. 2.00 Viool en pia no. 2.30 Gram. 3.00 Verv. declamatie. 3.30 Cello en piano. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram. 6.00 Esmeralda. 6.30 Muz. causerie. 7.00 Discussie over de ver eenvoudigde spelling. 7.30 Piano. 8.00 Ber. ANP. 8.10 VARA-orkest m.nq.v. so listen. 9.15 Declamatie. 9.30 Ramblers. 10.00 Damnieuws. 10.05 Ber,. ANP. 10.10 Orgelspel en gram. 11.0012.00 Gram. DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 Zang. 12.10 Gram,. 12.20 Rel. causerie. 12.45 Or gelconc. L20 Philip Whiteway-ensemble, m.m.v. soliste. 2.002.20 Declamatie. 3.20 3.50 Geiger's ork. 4.15 Orgelspel. 4.50 Gram. met toel. 5.20 Gerard-Zangers m. m.v. soliste. 5.50 Gram. 6.20 Ber. 6,.40 Causerie. 7.00 Orgelspel. 7.20 Variété. 8.10 Causerie. 8.30 Versterkt Variété-ork. en solisten. 9.20 Ber,. 9.45 Buitenlandsch overzicht. 10.00 Viool en piano. 11.20 Bil ly Merrin's en Commanders en solisten. 11.50—12.20 Jazzmuz. (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 8.10. 9.00, 10.10, 11.50 en 12.35 Gram. 1.50 Zang. 2.05 Gram. 3.20 Zang. 5.20 Locatel'li-ork. 6.28 Gram. 7.20 Piano. 8.35 Zang. 8.50 Gevar. conc. 10.50—11.05 Gram. KEULEN 456 M. 5.50 Gram. 6.30 Mi litair ork. 7.50 Amusementssextet. 11.20 Orkestconc. 12.35 Nedersaksenork. en so liste. 1.30 Pop. conc. 2.50 Gram. 3.20 Ork. 4.30 Koor en solist. 5.30 Zang en piano. 6.20 Gram. 7.30 Ork. m.m.v. solist. 8.00 Westduitsch weekoverzicht. 8.20 Ork. 9.35 Gram. 9.50 Amusementsork. en solisten. 11.202j20 Nachtconc, (Opn.) BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Sa lonork. en gram. 1.502.20 en 5.20 Gram. 6.50 Salonork. en gram. 8.20 Gram. 9.20 en 10.30 Symphonieork. en solist. 10.50 11.20 Gram. i 484 m: 12 20 Gram. 12.50 en 1.30 Dans ork. 1.50—2.20, 5.20, 6.35 en 7.15 Gram. 7.35 Zang. 8.20 Operette „Li Marli" (.9.05 —9.20 Causerie). 10.05 en 10.30—11.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Lenzewski-kwartet. 8.10 Inl. volg. uitz. 8.2011.55 Uit Rome: „La forza del destino", opera. (In de pauze's: Ber.) MARKTBERICHTEN. Middelburg, 7 Oct. Groentenveiling. Spinazie 212 c., Postelein 712 c„ Suiker- boonen 7—12 c„ Stoksijboonen 722 c., Stamsnijboonen 920 c., Stokprincessen- boonen 1623 c., Stamprincessenboonen 12 20 c., Spruiten 11—19 c., Schorseneeren 14 c., Koolrapen 12,5 c Andijvie 29 c., Uien 13 c., Savoye kool 37 c., Roode kool 2,5—6 c., Witte Kool 1,5—3 c„ Prei 67 c., alles per kg, Peën 36 c., Rapen 24,5 c., Kroten 24 c., Selderie 25 c., alles per bos, Bloemkool 210 c., Andijvie 1—2,5 c., Kropsla 0.5—1,5 c., Komkommers 12 e., alles per stuk. De districts-Arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren; N - en Z.-Beve- land; Schouwen en Duiveland, zendt ons de volgende aanvragen: Binnenland. DEVENTER: voor meubelfabriek, tri- plex-plakker bek. m. h. fineersnijden; voor bekw. vakman vast werk; loon n.o.t.k.; schr. aanb. onder opgave waar gewerkt, gehuwd of ongehuwd. AMSTERDAM: 3 controleurs, niet bene den 30 jr., lichaamslengte minstens 1.80 m en krachtig physiek; opleiding 3 jar. H.B.S. of gelijkwaardige opl.; automobielpraktijk en alg. kennis van techniek, alsmede eenige administratieve ervaring; salarisgrenzen 13252275, event, kindertoesl. of min 3 pet. ongeh. aftrek schr. soil, op zegel. NIJMEGEN: bekw. werkmeester of voor man spec, voor stalenramenconstructie moet als zoodanig jaren werkzaam geweest zijn; leeft. 3545 jr. moet beslist bekw. vakman zijn; dad.; 2530 p. w.; voor onbep. tijd. EINDHOVEN: 3 verwarmingsmonteurs (le kl.); maximumloon 0.65 p. u. ZAANDAM: voor Artillerie-inrichting, gereedschapslijpers, universeelslijpers, plaat strekkers en metaalfraisers, loon volgens contract. Aanvragen Buitenland. NED. INDIë. Voor d. baggerdienst v. d. Bankatinwin- ning, een werktuigkundig ingenieur m. eenige jaren ervaring b. d. uitv. v. groote baggerw., die tevens voldoende op de hoog te is v. d. zich daarb. voordoende electro- technische vraagstukken. Voorl. voor 5 jaar. Aanvangsbez. (ir. 2e kl.) 275 's maands Overtocht met wettig gezin i. d. 2e kl. Tegemoetkoming voor uitrusting 1000 voor ongeh.; 1500 voor geh. Voorl. bez. tijdens reis 175 's maands. Soil, onge zegeld voor 22 Oct. a.s. AUSTRALIë. Een echtpaar liefst onder de 30 jr., man moet 4 koeien kunnen onderhouden en mel ken, bek. z. m. d. separator te werken, alle werk om h. huis verrichten, ook tuinw. vrouw moet zoo noodig i h. huis v. d. werk gever enkele huish. bezigheden verrichten. Huis aanwezig, voldoende v. meubels voor zien. Loon 12 sh. 2 d. p. dag,» aftrek huis 5 sh. p. w. Weekloon Austr. 3 22 vrij wonen). Tegemoetkoming in passage- kosten. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de Plaatselijke Organen der Arbeidsbemidd. Dl 18 Oct, 15.00 h. ten gemeentehuize na mens B. en W. der gemeente Schoon- dijke: het bouwen van een openbare lagere school met bijkomende wer ken. Zie Middelb. Crt. 4 Oct. 1938. VR 14 Oct. 14.00 h. ter gem. huize te Soe- burg namens B. en W.; 't bouwen van een Raadhuis m. bijk. werken op 't terrein aan de Kanaalstraat te Soe- burg. Zie Middelburgsce Crt. 1 Oct. '38. Oct. 12 Koudekerke, Hofsteedje, Loeff. 14 Middelburg, Afbraak, Batten. 20 Middelburg, land, Vijgh en Blaupot ten Cate. 26 Oudelande, Inspan, Jonkers. MIDDELBURG ZA 8 Oct. Bazaar Muziek Ver. „Crescendo", St. Joris 14.0018.00 h. en 19.00 23.00 h. Verloting 19.30 h. ZA 8 Oct. Van Tholen en Van Lier, Coöp. Prop. Vrouwenclub der Coöp. „Voor uit";. Schuttersh. 20.00 h. na afl. bal. ZO 9 Oct. Soirée dansante m. Jesayes Band, St. Joris. MA 10 Oct. GOES. ZA 8 Oct ZO 9 Oct MA 10 Oct. BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 7—DO IS Oct.: „Vier mannen en een gelofte" en „Drie dolle dagen", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. CITY, Midd. VR 7—DO 13 Oct.: „San Quentin" en „Kom je ook bij de brandweer", 20 h. ZO 15 h. matinée. GRAND THEATER Goes, VR 7—Dl 11 Oct. „Vorstelijke Emigranten" en „Ten Westen van Shanghai", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. ALGEMEEN. ZA 8 Oct. Bazaar te Arnemuiden tot 17.00 h. en 19,00—23.00 h. MA 10 Oct. Ledenverg. Groene Kruis Se- rooskerkeSint-Laurens; café Ser- vaas (Brigdamme); 19.30 h.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7