Deze Courant DE TELEX BUITENLAND. GEMENBD NIEUWS. De besprekingen te Rome. BELGIë. Een „onthulling'van de Standaard nopens Fransche troepen aan de Belgische grens DUITSCHLAND. ENGELAND. BEURS VAN AMSIEKDAM. BIOSCOPEN. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG Schepen RUSLAND. JAPAN. PALESTINA VER. STATEN. riep, föou, rijn. helpen hierbij (Ingez. Med.) ONTVANGEN BOEKEN, De Spaansche burgeroorlog. FRANCO BEREID VRIJWILLIGERS TERUG TE TREKKEN. Terstond ongeveer 30 procent. Volgens een <uit Burgos ontvangen be richt heeft Franco zich bereid verklaard tot onmiddellijke terugtrekking van on geveer dertig procent der vrijwilligers, die aan de zijde der rechtschen strijden, het geen neerkomt op terugtrekking van in totaal ongeveer 10.000 man. Volgens niet-or'ficieele berichten uit Ro me acht men het waarschijnlijk, dat de groote fascistische Raad goedkeuring ge hecht heeft aan het beginsel van terugtrek king der Italiaansehe vrijwilligers uit Spanje. Het is echter mogelijk, dat dit be sluit niet uitdrukkelijk in een communi qué vermeld wordt. Brood en sigaretten inplaats van bommen. Behalve boven de stad Alicante hebben rechtsche vliegtuigen ook boven Barcelo na 250 ton brood uitgeworpen. Radio-Saragossa heeft medegedeeld, dat de vliegtuigen boven het front van Ma drid, 't Levantfront en het Pyreneënfront 345.000 pakjes sigaretten hebben laten vallen, hieraan werd toegevoegd, dat de luidsprekers aan het front van Madrid we derom de rechtschen voor deze giften heb ben bedankt. De krijgsverrichtingen. Het ministerie van defensie te Barcelona deelt mede, dat aan het Oostelijke front de rechtschen hun aanvallen voortzetten, op de regeeringsstellingen ten Zuiden van Ven- ta de Camposinos. Dank zij aanzienlijke ver liezen slaagden zij er in hun linies te ver beteren. De regeeringstroepen deden krach tige tegenaanvallen. De slag woedt nog voort. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld dat zjj vijf nieuwe stellingen hebben veroverd. Er werden bijna 400 krijgsgevan genen gemaakt en een belangrijke buit viel den rechtschen in handen, o.m. 400 gewe ren. De strijd in het Verre Oosten. DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR HANKAU. Op den Zuidelijken vleugel van het Ja- pansche front in midden China is een nieuwe ontwikkeling ingetreden, daar de Chineezen de plaats Teian aan de Kioeki- angspoorlijn hebben ontruimd. Een groot deel der Japansche troepen- deelen, die uit hun stellingen ten Noor den van Teian in Zuidwestelijke richting waren opgerukt en Loki bezet hadden, is volgens de laatste van het front ont vangen berichten in Zuidoostelijke rich ting getrokken. Deze troepen staan nu achter de Chineesche stellingen bij Teian. Volgens berichten van het Japansche front zouden zich hier reeds tamelijk groote groepen Chineezen hebben overgegeven. De Japansche strijdkrachten aan den Zuide lijken oever van de Jangtse stellen wan hopige pogingen in het werk om de Foe over te steken en zich meester te maken van de stad Janghsin, een strategisch punt, dat algemeen wordt beschouwd als de sleutel tot de tweede Chineesche verdedi gingslinie voor Hankau. Volgens Chinee sche berichten hebben de Chineesche troe pen de aanvallers teruggedreven, doch te Hwatang bjj Paisjihtseng is een kleine Japansche afdeeling er in geslaagd de Foe over te steken. De Chineezen hebben in allerijl versterkingen derwaarts gezon den. Querrilla rondom Sjanghai. De guerrillabenden op het platteland rondom Sjanghai hebben hun optreden verhevigd- Gisteren werden 31 personen, onder wie een Rus, gedood, toen vijf vrachtauto's in een hinderlaag gelokt wer den door guerrillabenden, die gewapend wa ren met machinegeweren^ geweren en handgranaten, op den grooten weg van Sjanghai naar Woesih. De vrachtauto's keerden met passagiers terug na goederen vervoerd te hebben naar de Japansche kan tine te Woesin. Gunstig verloop. Naar te Londen van gezaghebbende zijde wordt verklaard, verloopen de besprekin gen tusschen Ciano en lord Perth gunstig en zullen zfj waarschijnlijk voortduren. Men voegt hieraan toe, dat het te Mün- chen tot stand gebrachte contact zijn waar de heeft bewezen en dat de atmosfeer, waarin de besprekingen te Rome worden gehouden, hoopgevender is dan tot dusver. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de Italiaansehe troepen in Spanje zwa re verliezen hebben geleden en dat een groot aantal Italianen ziek naar hun land teruggekeerd is, terwijl er den laatsten tijd geen aanwijzingen of beweringen omtrent versterkingen zijn. Het aantal Italiaansehe vrijwilligers zou volgens een Italiaansehe schatting niet meer dan 30.000 bedragen. (Men zie ook: de Kroniek v. d. dag). De corresponednt van de N.R.C. te Brus sel meldt aan zijn blad: Tijdens de jongste mobilisatiedagen liep, zoowat overal in België het gerucht, dat een sterke Fransche troepenmacht, vlak bij de Belgische zuidelijke grens was ge concentreerd en zichtbaar gereed stond om, dwars de provincie Luxemburg, naar de Duitsche grens op te rukken. Als gevolg van dit gerucht ontstond zelfs onder de be volking van het stadje Aarlen en andere Belgisch-Luxemburgsche plaatsen een pa niek. Talrijke gezinnen verlieten de streek en begaven zich naar het binnenland. Thans deelt de katholieke Vlaamsche courant De Standaard mede dat verschei dene senatoren en kamerleden uit de pro vincie Luxemburg de aandacht van de re geering hadden gevestigd op het feit, dat de Belgisch-Luxemburgsche bevolking zeer on gerust was over de aanwezigheid, tusschen Sedan en het Groot-Hertogdom Luxemburg van een groote Fransche troepenmassa, voor een aanzienlijk deel bestaande uit kleurlingen. De bevolking vreesde het ergste. Deze berichten werden toen, naar De Standaard verzekert, gedurende een vol uur in den Belgische ministerraad bespro ken en leidden tot het besluit een diploma tieke nota te zenden aan de Fransche re geering en te Parijs „de stappen te doen welke pasten aan een België met zelfstan- digheidspolitiek". Nog tijdens den kabinets raad werd van dit besluit kennis gegeven aan de hooge ambtenaren van het departe ment. Deze opperden eenige bezwaren waarover door de ministers werd beraad slaagd. De regeering handhaafde haar be sluit, maar de nota werd nooit verzonden. „Wanneer, aldus „De Standaard", in een nieuwe vergadering van den kabinetsraad vragen werden gesteld omtrent het ant woord door Frankrijk gegeven op deze di plomatieke nota, moest minister Spaak be kennen dat zij niet was verzonden geweest omdat de diplomatieke diensten van het de partement van buitenlandsche zaken op nieuw hunne bezwaren hadden doen gelden, steeds onder dezelfde overweging dat het niet opportum was „Frankrijk met zulk een nota te ontstemmen". In ministerieele en Vlaamsche parlemen taire kringen blijkt de „onthulling" door 't katholieke Vlaamsche blad gedaan, heel wat opzien te hebben gebaard. Te bevoeg- der plaatse werd zij niet bevestigd maar ook niet gedementeerd. Men verwonderde er zich evenwel ten zeerste over, dat iemand uit de regeering zelf de door De Standaard gepubliceerde bijzonderheden aan een journalist zou hebben medegedeeld. Onafhankelijk van dit feit zijn de parle mentaire commissies van buitenlandsche zaken tegen de volgende week Donderdag en Vrijdag bijeengeroepen. Daar minister president Spaak beloofd heeft aanwezig te zijn zal, naar twee leden van deze commis sies ons verzekerden, van de gelegenheid worden gebruik gemaakt om hem over de „onthulling" in De Standaard en diverse andere punten eenige vragen te stellen. EEN CREDIET VAN 150 MILLIOEN RM VOOR TURKIJE. Voor industrieele en militaire op drachten. Te Ankara is het volgende communiqué omtrent de onderhandelingen van den Duit- schen rijksminister voor economische zaken Funk, met den Turkschen minister voor economische zaken Kesebir, uitgegeven: „Bij de besprekingen, die de laatste dagen tusschen den Duitschen rijksminister voor economische zaken en den Turkschen minis ter van economische zaken zijn gevoerd, zijn de grondslagen vastgelegd voor een door Duitschland aan Turkije te verleenen crediet ten bedrage van 150 millioen rijks mark. Dit crediet zal gebruikt worden voor de betaling van opdrachten van in- dustrieelen en militairen aard, benevens voor bestellingen op het gebied van open bare werken, e.d. de voor de uitvoering van een dergelijk verdrag noodig bijzondere be palingen zullen in overleg tusschen de beide regeeringen worden vastgesteld. EDEN AAN HET WOORD. In Birmingham heeft Eden een redevoe ring uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Er doet zich een verontrustende verzwak king voor van de normen in de internati onale politiek, terwijl de vrijheid, een kracht, welke zoo laat is gaan bloeien, da gelijks meer beperkt of onderdrukt wordt op het vasteland van Europa. De geheele li- Amtserdam 1936-3% 101101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 4848% A Amsterd. Bank 147—147% A Ned. Gist- en Spiritusf. 524524% A De Schelde N.B. 46%46 C Am. Smelt Ref. 38%—39 A Born. Sum. H.M. 179—180 A Houth. Alberts 9595 C Union Pac. Rr. 72% C Int. Nickel Cy. 39%—39% A Pref. Lever-Bros 141%141 Ned. 38 1000-3 101%—101% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 80%—80 A Koloniale Bnk. 155%—155% A N.I. Hbk. 600 133—133 C Ned. H. M 1000 154% 155 A v. Berkels Pat. 63—63% C Calvé-Delft 93—90 A Philips G. B. afg. 245%—246-44 Unilever 149%—149%-48% C Am. Car Foundry 21%—22%—21% C Anaconda Cop. 28%28%-% C BeBthlehem St. 46%—46%-% Kennec Copper 34%34-% Rep. Steel 14%—14%-% U. States St. C. 46%—46%-% North Am. Cy. 16%—16% Kon. Petr. Mpij. 347%—348-45% Contin. Oil Cy. 22%—21%-% Phillips Petr. Comp. 30%29% C.Shell Union O.C. 12-11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10-% A Ned. Scheepv. U. 123%—123-24 H.V. Amsterdam 477% ^175%-74 A Java Cult. Mij. 179%—179% N.I. Suiker U. 183—.— Deli Batavia 230%230% Deli Mij. 1000 291-291-90 MIDDELBURG. ELECTRO. Vier mannen en een gelofte. Een typisch-Engelsch film is dit. In den goeden zin van het woord. Vooral wat het gegeven betreft. Familie-eer. De oude kolonel Leigh moet in Britsch-Indië voor den krijgsraad verschijnen, en hij wordt er wegens grove plichtsverzaking, vermoede lijk onder den invloed van alkohol begaan, uit den dienst gejaagd: oneervol ontslag. Wat kan een Britsch gentleman erger overkomen? De vader telegrafeert het feit zijnen Vier zoons: de jongste ontvangt het te Oxford na een gewonnen roeiwedstrijd; de tweede te Honden in de rechtzaal, waar hij in toga en pruik zit; de derde als officier- vlieger, die juist geland is en met twee lieve kinderen een afsprakie gaat maken; de vierde op de Britsche legatie in Was hington. Ze gaan huiswaarts, alle vier, om hun vader te ontvangen. „Vader, hier zit wat achter. Dat moet opgeklaard worden!" „Inderdaad, jongens: we spreken natuurlijk niet over de zaak zelf, maar over den achtergrond. Ik ben het slachtoffer geworden van een muni tie-syndicaat, hetwelk wapens aan den vij and leverde en daartoe mijn ongenade van noode had. Hier heb ik de documenten, in dit koffertje; na den eten zal ik jullie at les uitleggen en dan gaan we aan den arbeid om eerherstel te krijgen, door ont maskering van de bandietenbende."' Maar na den eten vinden de vier zoons hun vader dood in zijn stoel, en de docu menten zijn verdwenenZelfmoord, zegt de coroners juryMoord! zeggen de zoons Kapitein Drake, een vriend huns vaders, zal hun bijstaanHij komt op 't kasteel, maarook vermoord Dan begint de strijd der vier zoons, die ons naar alle oorden der wereld voert: een rough house in Britsch Indië, een mil- lionairs-yacht in de Zuid-Amerikaansche wateren, een hotel in Alexandriëen natuurlijk loopt er een zeer schoon maag- delijn als een heel pleizierige roode draad door het verhaaltje. Welke rol speelt zij? Een spannende, goed gespeelde speelfilm met een boeiend gegeven tot ondergrond. Tante Jutta. Kent U het bekende tooneelstuk, dat luistert naar den titel van „Tante Jutta uit Calcutta?" Het is door een onzer groo te gezelschappen indertijd ook nog wel eens opgevoerd, in Den Haag herinneren wij ons althans een uitvoering, waarbij de toeschouwers wat men dan noemt „ziek van het lachen" buiten kwamen. Wat op z'n tijd toch wel eens leuk is. Het stuk heette toen: „Een zeer wild huwelijk" Dit gegeven is nu in een Duitsche film verwerkt, die tijdens de carnavals-dagen te Keulen speelt. Men is er inderdaad in geslaagd dit dwaze verhaal tot een appre- ciabel komisch stuk te verwerken, waar bij om het nu eens héél oorspronkelijk te zeggen, de lachspieren voortdurend in be weging zijn. Of er werkelijk ook in de anatomie lachspieren bestaan, het is ons niet bekend; bestaan ze niet, dan rest te verklaren hoe men lachen kan, zooals „Drie dolle dagen" ons doet lachen. On schuldig, zeer onschuldig bovendien. CITY. San Quentin. Een der zaken, waarop men zich de laat ste jaren in Amerika pleegt te beroemen, zjjn de model-gevangenissen en de moderne systemen van opvoedkunde die men daar toepast. Sing-Sing is er het grandioze voor beeld van. Moest men op de berichten dien aangaande afgaan, dan was dit een oord, waar de heeren bandieten een tijdelijke re traite doormaken, waarbij zij alles krijgen wat hun hartje begeert. Zoo ideaal is het daar echter niet. Wij gelooven dat de film „San Quentin" een waarheidsgetrouw beeld brengt van zulk een moderne gevangenis. De toestanden, die zij uitbeeldt, worden in ieder geval zeer aan nemelijk gemaakt en de verschillende con flicten, die weergegeven worden, zijn van een beangstigende realiteit. Het zijn hier twee systemen, die tegen elkaar opbotsen. Het eene, dat slechts straf fen en nog eens straffen kent, wordt ver tegenwoordigd door den kapitein Druggin, later gedegradeerd tot luitenant. Het an dere, dat op psychologischen grondslag staat en dat slechts straf kent die opvoe dend werkt, vindt zijn voorvechter in den nieuwen kapitein Jameson, een militair. Het wordt dezen idealist, die niettemin stevig met zijn beide beenen op den grond staat, niet gemakkelijk gemaakt. Gevangenen vor men nu eenmaal geen willig materiaal om nieuwe opvoedkundige theorieën op toe te passen. Een gevangenis als de onderhavige vormt een broeinest van afgunst, intriges en opgekropten haat. Een staalkaart van deze menschelijke hartstochten ziet men hier in de vele uitstekend gefilmde voor vallen zich baan breken. Men heeft uit deze interessante stof ten slotte een film gevormd, die in hooge mate boeit. Er is een verhaal doorheen geweven, dat op ongezochte wijze deze materie omvat, er een logische lijn in bracht, met een boei end slot, gevormd door een ontvluchting van twee gevangenen. Pat O'Brien speelt hier een van zijn beste films als de humane kapitein. Humphrey Bogart en Barton Mac Lane typeeren de verbitterde jonge misdadiger en de brute luitenant treffend en Ann Sheridan vervult een der beide vrouwelijke rollen op de haar bekende goede manier. Kom je ook bij de brandweer? Joe Brown spreidt hier zijn kwaliteiten als base-baller weer eens ten toon. Zijn groo te liefde gaat echter uit naar de brandbe strijding en als hij een sirene hoort, is hij niet te houden. Is het te verwonderen, dat hij een groote uitvinding op dit gebied doet? De wijze waarop hij haar echter beproeft, is niet van gevaar ontbloot. Maar daarvoor is hij ook Joe Brown. In het voorprogramma gaat een filmisch uitstekende reportage van Prins Bernhard's geboorteland Lippe-Detmold. S? GOES. GRAND THEATER. Vorstelijke emigranten. De geschiedenis, die aan „Vorstelijke emigranten," ten grondslag ligt, is van eenvoudige strekking. Een Russische prins en prinses verkeeren in Parijs in armoe dige omstandigheden, en verhuren zich tenslotte als huisknecht en kamermeisje bij een bankier. Hier komt al spoedig openbaar wie ze in werkelijkheid zijn, het geen tot vreemde situaties aanleiding geeft. De kern der verwikkelingen ligt echter in het feit, dat de Prins-huis- knecht de beschikking heeft over een ka pitaal van billioenen, dat door den tsaar op zijn naam gezet is. Van de zijde der wit-russen zoowel als van de zijde der bolsjewiki tracht men de beschikking over dit kapitaal te krijgen. Tenslotte, in het belang van Rusland, stelt de prins het ter beschikking der bolsjewiki. In wezen is de geschiedenis dus van dramatische strekking, doch zjj is als pa rodie behandeld. Behoudens enkele gevoeli ge momenten, is het spel luchtig en wor den de dramatische bijzonderheden van het emigrantenleven overdreven tot ze een komisch karakter krijgen. De hoofdrollen worden op uitstekende wijze vertolkt door Claudette Colbert en Charles Boyer. Ten Westen van Sjanghai. Ook deze film geeft een parodie en wel van de bekende Chineesche toestanden, waar soms drie of vier legers, met eigen generaals, enz., tegen elkaar in 't geweer zijn, en in bepaalde streken een terreur uitoefenen. Een koelie brengt het in kor ten tijd tot generaal en met zijn leger valt hij een versterking aan in welke een aan tal blanken vertoeven. Van deze blanken krijgt men intusschen al geen gunstiger beeld dan van de Chineezen, want ze ver koopen en verraden elkaar om vrouwen en dollars. De enkele goeden uitgezonderd. Tenslotte komt een andere generaal met zijn leger opdagen en ontzet de blanken De handeling is steeds belangwekkend en boeit door tal van typeerende bijzonderhe den en vooral ook door het uitnemende spel van de hoofdfiguur Boris Karloff. krijgtdag* T^lmchTuif'alle """^of den der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. Tabas Industrie Rubber Markt Amerika (Wettig A Senembah 266270 C Baltimore Ohio 6%6% C Southern Pac. Cy. 14%—15%-% A Southern Rlw. 11%—12% A Amst. Rubb. C. 244-243-40% A Deli-Bat. Rubb. 168%—169% A Hessa Rubber 145141 A Serbadjadi S.R. 118%—119 WISSELKOERSEN. Heden. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.80 73.70 4.92 31.10 1.84 Gister. 8.81% 73.60 4.92% 31.06% 1.83% beraliseerende strekking van de negentien de eeuw wordt omgekeerd. Onder dusdanige omstandigheden, zoo voegde Eden hieraan toe, hangt de vraag, of zelfs wij in staat zullen zijn onze vrijhe den te blijven genieten, af van den ernst en de diepte van onze vastbeslotenheid, om ze hoog te houden. MISLUKTE RECORDVLUCHT. Het Engelsche vier-motorige drijver vliegtuig „Mercury" is Donderdagmorgen uit Dundee (Oostkust van Schotland, ten Noorden van Edinburg) opgestegen voor een aanval op het wereldafstandsrecord. De Mercury is het bekende vliegtuig, dat, vastgemaakt boven op de vliegboot „Maya" met deze verbonden de lucht in gaat, waar na, eenmaal op goede hoogte gekomen, de verbinding tusschen deze twee vliegtuigen wordt losgemaakt, waardoor de „Mercury" haar reis voortzet en de „Maya" naar haar basis terugkeert. Daardoor is het moge lijk, dat de „Mercury" met veel zwaarder belasting haar reis aanvangt. Zoo heeft zij reeds een Oceaanvlucht naar Amerika ge maakt Het doel was thans, zonder tus- schenlanding Kaapstad (Zuid Afrika) te bereiken, ongeveer 9600 km van Dundee. De vlucht verliep uitstekend. Vrijdag morgen vroeg werd het vliegtuig boven de Sahara gesignaleerd, gisterenmiddag om 12 uur vloog de „Mercury" boven Ni geria. Het watervliegtuig volgt de route langs de Westkust van Afrika. Vanmorgen te half vijf was de „Mercury" boven de Walvischbaai, 1100 km ten N. van Kaap stad. Echter te 9 h 25 reeds moest het vliegtuig bij den mond van de Oranjeri vier 370 mijl ten Noorden van Kaapstad dalen, wegens gebrek aan brandstof. Er is geen record verbeterd. MAARSCHALK BLUCHER. Het D.N.B. meldt uit Moskou: Van offieieele zijde alhier worden geener lei mededeelingen verstrekt omtrent het lot van maarschalk Blücher. Er wordt echter niet tegengesproken, dat Blücher zich op het oogenblik niet in het Verre Oosten op houdt. MIJNRAMP EISCHT 159 DOODEN. Bij een ontploffing in een mijn te Joeh- bari op Hokkaido zijn ongeveer 300 mijn werkers bedolven. Velen konden nog gered worden, doch 159 mijnwerkers zijn om het leven gekomen. Tot dusverre zijn 79 lijken naar boven gebracht. GESPANNEN TOESTAND. Er heerscht een gespannen toestand in Palestina, waar de telegrafische verbindin gen den geheelen dag waren verbroken. De Palestijnsche Joden toonen zich categorisch gekant tegen de oplossing, die door den Irakschen minister van buitenlandsche za ken is bepleit. De Joden verklaren, dat zi; bereid zijn met de uiterste energie de toe passing van een minderhedenstatuut binnen een Arabischen staat van die hand te wij zen en dat zij voornemens zijn het recht op immigratie en op voortzetting van den op bouw van een nationaal tehuis te handha ven. Den heiligen oorlog geeischt. Te Cairo is gisteren 't Panarabische Con gres ter bestudeering van den Palestjjnschen toestand geopend. Verscheidene sprekers* de den felle aanvallen op de Britsche politiek in Palestina, zij eischten den „heiligen oor log". De zitting ontaardde in een betooging en de aanwezigen traden ruw op tegen Al- loeba Pasja, den organisator van het con gres, die hen tot kalmte aanmaande. De meeste Arabische landen zijn op het con gres vertegenwoordigd, met uitzondering van Iran, Transjordanie en Saoedisch Ara- bië. STAKING IN DE AUTO-INDUSTRIE. Bij wijze van steunverleening aan den eisch hunner vakvereeniging tot toepassing van de 32-urige werkweek hebben 6000 ar beiders van de automobielfabriek Plymouth te Detroit, een filiaal van Chrysler, gewei gerd verder te werken, daar zij reeds 32 uur gewerkt hadden. De directie van de Briggs Manufacturing Co., die onderdeelen aan Plymouth levert, heeft daarop besloten haar fabriek te sluiten, tot de automobiel fabriek weer aan den arbeid is. Daardoor zijn thans 9000 arbeiders voorloopig werk loos. CfJT B3N-- Snel en goed! altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd,.Mijnhardtjes "2st. lOct. Doos50cl SCHIP BIJ AMELAND IN NOOD. Opvarenden gered» Hedennacht om half een gaf een onbe kend vaartuig, dwars van Nes op Ameland door middel van stakellichten noodseinen. Binnen korten tijd voeren zoowel de motor- reddingboot. „Insulinde" van de N.Z.R.M, gestationneerd te Oostmahorn, alsmede de motorstrandreddingboot „Adriaan de Brui ne" van het station Hollum op Ameland uit naar de plaats van de schipbreuk om assi stentie te verleenen. Tegen half vijf in den ochtend heeft de vuurtorenwachter van Hollum groene lichtkogels waargenomen, hetgeen er op wees, dat de bemanning van het in nood verkeerend schip was gered. De noodseinen waren waar later bleek afkomstig van den stoomtreiler „IJmuiden 133" waarvan de bemanning, bestaande uit 9 koppen, door de „Adriaan de Bruine" aan boord is genomen en naar Nes gebracht, waar zij voorloopig in het hotel De Boer zijn ondergebracht. Het bleek, dat de „IJmuiden 133" gestrand is op de tweede bank aan de Noordkust van Ameland, eves bewesten Nes. Het schip ligt ongeveer 300 meter van de kust. Veor de stranding ver loor de treiler zijn schroef, en was daar door geheel stuurloos geworden. De mogelijkheid bestaat, dat, wanneer de trawler met hoog water over de bank slaat, een gedeelte van de lading nog geborgen kan worden. DOOR VALLENDE BAAL GETROFFEN EN OMGEKOMEN. Aan boord van het aan de Lloydkade te Rotterdam liggende lichterschip „Drie Ge broeders" kreeg gisteravond de 37-jarige havenarbeider L. de Winter een baal kunst mest, welke uit een hijsch viel, op het li chaam. Met een wervelfractuur is de man ar het havenziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Matroos omgekomen. Gistermorgen is te Schevenirxgen binnen gekomen de Sch. 107, schipper C. Bal, wel ke aan boord had het lijk van den licht matroos M. Hus, die ter hoogte van Ter schelling op het dek gestruikeld was en over boord geslagen. Toen men hem weer .„„n hooi d had, bleken de levensgeesten reeds geweken. Hus was 28 jaar oud, on gehuwd en woonde te Schevenmgen. Alleenwonende vrouw door kolendamp bedwelmd. Vanmorgen kregen leveranciers op her haald bellen aan de woning van een al leenwonende 71-jarige dame in Öe Van Baerlestraat te Amsterdam geen gehoor. Men waarschuwde de politie, cue zich toegang tot de woning verschafte. Zij vond de vrouw bewusteloos in haar huis kamer waar een verstikkende kolendamp hing. Zij is naar het O.L. Vrouwengasthuis overgebracht. De vrouw had de kachel geheel met kolen gevuld en de ventilatie afgesloten, zoodat de vergiftige gassen ziefi al spoe dig in het vertrek verspreidden, waardoor zij bedwelmd geraakte. Slachtoffer van den storm. Vanmorgen fietste op den Rinweg nabij den Velserweg te Amsterdam, een ongeveer vijftigjarige man. Een ruk wind deed hem van zijn fiets vallen juist voor een passeerende vrachtauto. De wie len van den zwaren wagen gingen over het slachtoffer, dat op slag dood was. „De opleiding tot zweefvlieger Leer boek voor hen die zich theoretisch en practisch willen bekwamen voor het Yer" krijgen van de zweefvliegbrevetten, J. K. Hoekstra en L. A. de Lange. Met vele afbeeldingen naar foto's en teekenin- gen. Omslagteekening van A. G. V agens- veld. Dit boek wil trachten door eenheid in instructie den weg „via zweefvliegen tot motorvliegen" te effenen. Verschenen in de reeks Bibliotheek voor den zweef vlieger, bij de N.V. Leidsche Uitgevers Mfl. te Leiden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2