MIDDELBURGSCHE courant SCHEEPJESWOL GOESCHE COURANT) Duitsche hebzucht BitSftENLAND. BUITENLAND. ZEELAND. Inzameling van Nederland voor Tsjechoslovakije. UW WINTERJAS UW COSTUUM KIEERKASERIJ I. BIIFTMAI Ir. Ook enkele streken waar op Berlijn geen recht kan laten gelden, zullen wor den bezet. Autonomie voor de Slovaken aangelegenhedTnmSDer regeeHng8?^?^ De 10 millioen pond van Engeland, een gift. De storing van de stroom- levering. MIDDELBURG. ZUIDBEVELAND Voor beter breiwerk betere wol, dus: "d2 (fioLpociattitedx' Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. MRSfP NUMMER 236. TWEE BLADEN. VRIJDAG FJ~^J OCT. 1958. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeeiingen 60 ct p. r. Bil contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, - -u» «us s .wsr.TrrmBZTH De internationale commissie, welke belast is met de afbakening van het door Duitsche troepen te bezetten gebied in Tsjechoslo- vakije heeft vannacht een accoord daarover tot stand gebracht. Zooals men weet, liet de overeenkomst van München in het mid den, welke streken alsnog na de bezetting der vier zönes bezet zouden worden. De ingestelde commissie, bestaande uit de Ber- lijnsehe ambassadeurs van Frankrijk, En geland en Italië, een Duitsche en een Tsje- choslovaaksche gedelegeerde, mitsgaders tal van deskundigen van "beide partijen, moest dit uitmaken. Eergisteren kwamen er moeilijkheden voor: de Duitschers eiscHten meer dan de Tsjechen met den geest van de overeenkomst van München in overeen stemming achtten. Gisteren werd van Tsje- choslovaaksche zijde zelfs een memoran dum gepubliceerd waarin o.a. het volgende stond te lezen: „De gedelegeerden en deskundigen van Duitschland hebben opnieuw territoriale eischen gesteld ten opzichte van Tsjecho- slovakije, welke uitgaan boven het zuiver ethnischë kader en zich uitsluitend basee ren op den wensch bij Duitschland een zoo groot mogelijk gebied met rijke steden en industriecentra en belangrijke ver keersmiddelen te voegen. Die steden en centra zijn van ethnisch standpunt bezien volkomen Tsjechoslo va&ksc.h of zij hebben een zeer belang rijke Tsjechoslovaaksche meerderheid. De Tsjechische bevolking, welke bijgevolg bij het Rijk zou komen, zou 815.000 menschen tellen. Bovendien eischen de vertegenwoordi gers van het Rijk volksstemming in bepaal de districten, waar de Duitsche bevolking slechts van 0.2 tot 6.5 bedraagt. In deze streken wonen 1,116,000 Tsjechen en slechts 144.000 Duitschers. Om hun these te laten gelden, leggen de vertegenwoordigers van Duitschland statistische gegevens van voor den oorlog voor, die door het Oostenrijksch Hongaarsche regiem zijn opgesteld en waar in men geen rekening hield met de moeder taal van ieder burger, doch slechts met de taal, waaraan de bevolking zich volgens de Oostenrijksche wet in het verkeer met de overheid moest bedienen. In dien tijd hebben deze autoriteiten, Duitschers, in de statistieken zekere distrie ten met een Tsjechische bevolking opgege ven als districten met een Duitsch-spreken- de bevolking. Deze onrechtvaardige stand van zaken werd op 28 October 1918 gewij zigd en de inheemsche bevolking dezer stre ken, welke zich vrijelijk kon uitspreken gaf opnieuw blijk van haar zuiver Tsjechisch karakter. De eischen der Duitsche deskundigen be oogen de overeenkomst van München in ge vaar te brengen door het Tsjechoslovaak sche volk dezelfde rechten op een vrije be schikking te weigeren, welke zij ten gunste van de Sudetenduitschers opeischen". Vannacht echter heeft de commissie een accoord tot stand gebracht, dat iets minder ver schijnt te gaan dan uit bovenstaande Tsjechoslovaaksche klacht viel te vreezen. Blijkbaar hebben de Duitschers tenslotte een klein beetje water bij hun wijn gedaan; een klein beetje, want het accoord gaat toch nog heel wat verder dan o.a. de Fran- sche en de Engelsche ambassadeur aanvan kelijk redelijk achtten. De Tsjechoslovaak sche regeeTing heeft zich onder protest bij de beslissing neergelegd. Reuter meldt uit Praag: Gisteravond is van Slovaaksche zijde een wetsontwerp gepubliceerd, dat de positie der Slovaken in' den „federatieven staat Tsjechoslovakije" vastlegt. Het bepaalt o.a., dat de uitvoerende en regeeringsmachtin Slovakij© borust bij ggii Slovaaksche regeering, bestaande uit vijf ministers, die allen tegelijkertijd lid zijn van de centrale regeering te Praag. Buitenlandsche zaken, de landsverdedi ging en het bestuur van openbare zaken enz. behooren tot de bevoegdheid van de regeering der republiek. Een der vijf mi nisters zal president zijn van de Slovaak sche regeering. De begrotingsuitgaven zul len naar evenredigheid verdeeld worden tusschen de centrale en de Slovaaksche re geering door een gemeenschappelijk te be noemen commissie. In een proclamatie die aan het wetsont werp voorafgaat, wordt gezegd: Wij aan vaarden de constitufioneele wet inzake de Slovaaksche autonomie, die de Slovaaksche autonomisten in Juni hebben opgesteld, en op °"s. deze voor 28 October te doen aannemen. Wij vragen, dat de uitvoerende en de regeermgsmacht in Slovakije onmid- lpk m handen worden gesteld van de Slo vaaksche regeering. Wij wenschen, dat Jo seph Tisso de eerste Slovaaksche regeerino- vormt." Dr, Tisso minister voor Slo- vaaksche aangelegenheden, n een officieel te Praag verstrekt com- medegedeeld, dat de Tsje- van de fimrt regeering in de uitoefening bii decreet denVa" president der republiek vaaksche voIkSpaVrutdrejos%VTSsod\eéft De politieke correspondent van de Daily Herald meldt, dat het „voorschot" van Groot-Britannië aan Tsjechoslovakije, ten bedrage van 10 millioen pond, waarvan de minister-president Maandag in het Lager huis melding heeft gemaakt, waarschijnlijk een gift zal zijn, waarvoor geen voorwaar den zijn gesteld. De Tsjechische regeering had om een lee ning van 30 millioen pond verzocht om bij te dragen tot het oeconomische herstel. Er worden nu onderhandelingen gevoerd met de regeeringen van Frankrijk en andere landen om het verschil te verstrekken. De Britsche regeering aldus het blad hoopt, dat ook de overige 20 millioen pond als een gift zullen worden overhan digd. Duitsche militairen verlaten het Tsjechische leger. Gisteren is te Linderwieser een groep Sudeten-Duitsche onderofficieren in Tsje chische uniform met nog 25 anderen aange komen. Zij hadden in het Tsjechische leger gediend en waren door de Tsjechische mili taire autoriteiten van hun dienstplicht ont heven, waarna hun passen waren verstrekt om naar huis terug te keeren. Benesj op het graf van Masaryk. Vergezeld van zijn echtgenoote heeft dr. Benesj gister een bezoek gebracht aan het graf van wijlen president Masaryk te Lany. Hij legde een krans op het graf en vertoef de hier langen tijd. Sedert gisterochtend hebben velen bloe men gelegd op het graf van den president bevrijder. Benesj heeft Praag verlaten, Benesj heeft gisteravond afscheid geno men van de leden van de presidentieele huishouding en is daarna naar zijn landgoed te Seizimovausti, ongeveer 80 km ten Zui den van Praag, vertrokken. DOCUMENTEN ONTVREEMD. Uit auto van onzen militairen at taché te Brussel. Onze militaire attaché, baron v. Voorst Evekink had, naar het ..Laatste Nieuws" meldt, zijn auto onbeheerd en ongesloten laten staan in de Regentenlaan te Brus-i sel, voor het gezantschapsgebouw. Bij zijn terugkeer stelde hij vast, dat een dief een aantal documenten alsmede boe ken, jas en eentasch uit den wagen had ontvreemd. DE MOORDAANSLAG OP DEN VELDWACHTER TE WADDINXVEEN De beide aangehouden personen, die er van verdacht werden den moordaanslag te hebben gepleegd op den rijksveldwachter Van der Hoef te Waddinxveen, hebben thans een volledige bekentenis afgelegd. Het zijn de 35-jarige gehuwde landbouwers knecht H. R. en die heeft verklaard de schoten te hebben gelost, en de 39-jarige landbouwer W. H., bij wien R. in dienst was, en die de lichtbak heeft gedragen. Het geweer is later in een sloot gevonden, ter wijl op het land ook de lichtbak werd aan getroffen. De toestand van den rijksveld wachter was hedenmorgen redelijk. De paden, die betreden zijn door hen, die wij liefhadden, zijn voor ons geheiligde grond geworden. De strijd in het Verre Oosten. CIHNEESCH SUCCES AAN HET FRONT VAN HANKAU. Volgens een door de Chineesche ambas sade te Londen ontvangen telegram van het Chineesche ministërie van buitenland sche zaken hebben de Chineezen de beide belangrijke steden Kwansjan en Moesjih kang, gelegen ten N.Ö. van Hankau, op de Japanneezen heroverd. Hierdoor, zoo verklaart men, wordt de druk van den Japanschen opmarsch naar den spoorweg Peiping-Hankau langs den weg van Paisjl tang verminderd. Chineesche berichten uit Hankau mel den, dat de Japanschej strijdkrachten, die langs den Noordelijke^ Jangtseoaver in Westelijke richting naar Hankau opruk ken» genaderd zijn tot het op 130 km stroomafwaarts van Hankau gelegen Kits- joen, dat gedeeltelijk bezet werd. De Chineesche troepen hebben stellingen be trokken in de heuvels ten N.W. van Kits- joen. Op den Zuidelijken oever zijn de Japan- sche strijdkrachten, dié Woening trachten te bereiken op weg naar den spoorweg Kanton-Hankau, door de Chineezen tot staan gebracht in de heuvels op 40 km ten O. van Woening. In de provincie Sjantoeng hebben Chi neesche vrijscharen de stad Tsjangtsjioe heroverd. De Chineezen deden 140 Japan neezen sneuvelen en maakten een aantal wapenen buit. Portugal Een Japansch succes. In hun opmarsch naar Hankau, hebben de Japanneezen gisteren een nieuw succes geboekt, door het Zuidelijk deel van de spoorlijn PekingHankau ten Zuiden van Sinyang af te snijden. De Japansche voor hoede heeft het station Lioelin, 20 km ten Zuiden van Sinyang bestormd en opgebla zen, waarmede de spoorlijn werd afgesne den en Sinyang geïsoleerd. De Spaansche burgeroorlog. Vanmiddag van even voor twaalf tot half twee zat Zeeland, althans de midden groep der provincie zonder electrischen stroom. Naar wij vernemen was deze onderbreking van de stroomlevering te wijten aan storing in een motor van den condensatiegroep in de Centrale te Vlis- singen. Door een andere machine in te schakelen heeft men het euvel zoo snel als maar mogelijk was, verholpen. Ook de waterlevering te Middelburg wérd onderbroken door niet werken van de elec- trische pompen. Besmettelijke ziekten. In de week van 25 September tot en met 1 October kwamen in onze provincie twee gevallen van roodvonk voor, n.l. één in ieder der gemeenten Kloetinge en Middel burg. DAT gaat zoo neet langer. Let op Uw achterlichten. De dagen korten snel en daardoor wor den het aantal uren, tijdens welke voertui gen en rijwielen zoowel van voren als van achter verlicht moeten zijn, steeds grooter. Daardoor is ook het aantal personen, dat zich per rijwiel voortbeweegt tijdens de uren, dat licht moeten branden, grooter en nu blijkt herhaaldelijk, dat er zeer velen zijn, die geen enkele controle houden of hun achterlicht wel brandt. Dit is oorzaak dat velen terzake in overtreding zijn en het ligt dan ook in de bedoeling van de politie niet meer waarschuwend, doch verbalisee- rend op te treden. HANSWEERD. Met ingang van 16 Octo ber a.s. is de rijksklerk der directe belastin gen enz. J. S. Schiebaan, verplaatst van Glanerbrug naar het kantoor der directe belastingen enz. alhlier. SCHORE. De alhier gehouden speldjesdag ten bate van de Militaire Tehuizen heeft opgebracht 6. VRIJWILLIGERS TERUGGETROKKEN, Havas meldt uit Barcelona: Overeenkomstig de voorstellen van Ne- grin te Genève worden de strijders van de internationale brigaden van het front te ruggetrokken en volgens de nationalitei ten gegroepeerd in kampen achter het front ondergebracht. Zij worden als gedemobili seerd beschouwd. Reeds eenigen tijd wor den geregeld gewonden naar de grenzen ge transporteerd. De krijgsverrichtingen. Het ministerie van defensie te Barcelo na deelt mede, dat de rechtschen gisteren aan het Oostelijke front hun aanvallen her haald hebben op de regeeringsstellingen van de Sierra la Vall de la Torre. Zij stuit ten op zeer doeltreffenden tegenstand en le den groote verliezen. Het groote hoofdkwartier der opstande Het groote hoofdkwartier der opstandelingen daarentegen meldt, dat in den Ebrosector de rechtsche troepen belangrijke stellin gen bezet hebben. De regeeringstroepen hebben vervolgens tegenaanvallen onder nomen, maar zij werden teruggeslagen. Zij lieten honderden dooden achter. Er wer den 200 krijgsgevangenen gemaakt en veel oorlogsmateriaal werd door den vijand ach tergelaten. Geen bommen, maar brood uit vliegtuigen. Twee vliegtuigen van Franco hebben gis teren eenige honderden pakken brood laten vallen boven de stad Alicante, welke zich nog in handen der regeering bevindt. Het afweergeschut vuurde hevig op de toestellen, die 2 a 3 minuten rondvlogen en na hun last te hebben uitgeworpen, ver dwenen. De autoriteiten van Alicante ver klaarden later, dat de bevolking zich om het brood niet bekommerde, aangezien, het afkomstig was van dezelfde lieden, die den dood van honderden bewoners op hun ge weten hebben". FRANKRIJK DALADIER IS BOOS OP DE PERS. De Fransche minister-president Daladier heeft gisterenavond tegenover vertegen woordigers van de pers in het ministerie van oorlog een verklaring afgelegd van den volgenden inhoud: „Ik heb van het parlement de volmachten gekregen, die mij onontbeerlijk waren om de openbare financiën te saneeren en de economische bedrijvigheid des lands te doen toenemen. Nauwelijks enkele uren na de sluiting van de parlementszitting is het ge wone spel begonnen van de voorspellingen de regen van onjuiste berichten en de ge bruikelijke uitspatting van valsche berich ten. Om strijd denkt men de dwaaste maat regelen uit om befer ingelicht te lijken Dergelijke praktijken hebben natuurlijk tot gevolg, dat de openbare meening in ver warring wordt gebracht en dat de belan gen, die zich bedreigd meenen, worden ge alarmeerd, dat onrust gezaaid wordt op een oogenblik, waarop integendeel de terug keer van het vertrouwen zich aanmeldt. Ik ben besloten een einde te maken aan al die rampzalige fantasieën. W a n n e e ze mochten blijven voort duren, zal ik niet aarze len de noodige sanctie maatregelen te nemen. Ik heb zelf vastberaden de zwaarste verant woordelijkheden op mij genomen. Is het dan te veel gevraagd, dat men mij rustig en stil laat werken? Na ernstige en diepgaande studie en op het moment, dat ik noodig zal oordeelen. Gistermiddag kwam te Amsterdam het bestuur van de vereeniging „Nederland Tsjechoslovakije" voor de eerste maal na de bekende gebeurtenissen van den laat- sten tijd bijeen. De opening der vergadering geschiedde met een rede van den waarnemenden voorzitter, mr. G. M. J. A. Mutsaerts, waarin uiting gegeven werd aan het ge loof der vereeniging in de kracht, welke de cultuur van het Tsjechoslovaaksche volk vormt, een kracht, die ondanks allen tegenspoed dat volk zal blijven doen voort leven. Als een hooge uiting van die cultuur aldus spreker is ook te beschouwen de waardigheid, waarmede het land het lot draagt, dat het getroffen heeft. De ver eeniging heeft zich sterk gevoeld in haar doelstelling: in Nederland de cultuur van Tsjechoslovakije in het licht te stellen, Zij heeft zich nimmer kunnen denken, dat zij eens zulk een onbetwistbaar bewijs zou verkrijgen van de juistheid van haar actie, Besioten werd tot het op zeer korten termijn organiseeren van een inzameling van gelden, welke, met uitslui ting van elke politieke overweging; zullen worden be. stemd voor zuiver human tairen arbeid in Tsjechoslova kije, te weten het verleenen van hulp aan hen, die tengevolge van de jongste gebeur tenissen hun broodwinning hebben verlo ren. Ter vergadering werd nog de wensch uilgesproken, dat, om versnippering van krachten te voorkomen, allen, die reeds een inzameling van dezen of soortgelijken aard hebben georganiseerd of voornemens zijn daartoe het initiatief te nemen, zich in verbinding zullen stellen met het se cretariaat der vereeniging, gevestigd Hee rengracht 388 te Amsterdam, ten einde met het bestuur in overleg te treden. WED. D. S. VAN SCHUPPEN - VEENENDAAL (Ingez. Med.) zeker niet eerder dan na verscheidene da gen van arbeid, zal ik de beslissingen ne men, die mij billijk en nuttig voorkomen. Ik verzoek dus allen Franschen volstrekt geen geloof te hechten aan alle zg inlich tingen, die men hun zou kunnen geven over de aanstaande decreten. Het is niet mijn gewoonte mijn plannen toe te vertrouwen aan wie ook. Ik hoop, dat ajle Franschen de beslissingen der regeering zullen af wachten met dezelfde kalmte, als in de ge vaarlijke dagen, dié wij zoojuist doorgeko men zijn". STAKINGSONLUSTEN IN FRANSCH WEST AFRIKA. Zes dooden, veertig gewonden. De „Temps" maakt melding van sta kingsonlusten in Fransch W.-Afrika, waar bij zes personen werden gedood en een veertigtal gewond. De ongeregeldheden zijn ontstaan doordat de directeur van den spoorweg Dakar-Niger een ambtenaar van de lijn had ontslagen, aangezien hij de ar beiders aanspoorde tot staking. Zoodra de man vertrokken was, gingen de arbeiders in staking. Den militairen commandant werd verzocht troepen gereed te houden en toen de stakers poogden met behulp van knuppels en ijzeren staven de werk willigen buiten de werkplaatsen te hou den en de politie niet sterk genoeg bleek om de vrijheid van werken te verzekeren grepen de militairen in. Hiervan waren onlusten het gevolg. De commandant van de soldaten, welke de werkplaatsen moes ten ontzetten, werd door de menigte om ringd. Om schrik aan te jagen loste hij eenige revolverschoten In de lucht, soldaten, die van hun commandant ge scheiden waren en door de stakers in het nauw waren gebracht, begonnen zonder hiertoe bevel te hebben gekregen, op de menigte te schieten. Hierbij werden zes personen gedood en veertig gewond, waar van enkele ernstig. EEN TELEGRAM VAN HITLER AAN FLANDIN. Havas meldt uit Parijs: In de commissie voor buitenlandsche za ken van de Kamer heeft de socialist Grum- bach tijdens de gedachtenwisseling, die op een uiteenzetting van Bonnet volgde, een zeker opzien gebaard met mededeeiingen en commentaar ten opzichte van een tele gram, dat op 2 October door Hitier aan oud minister Flandin zou zijn gestuurd. Grumbach maakte later in de wandel gangen dit document bekend, waarin, vol gens de door Grumbach gegeven vertaling, Hitier zijn dank uitspreekt voor Flandin's „energiek streven naar een overeenstem ming en een volledige samenwerking tus schen Frankrijk en Duitschland", en den wensch uit, dat dit „uitgebreider resulta ten" moge hebben. DUITSCHLAND MELKPRIJS VERHOOGD. Havas meldt uit Berlijn: De melkprijs is met gemiddeld 2 pf. per liter verhoogd. Men voldoet hiermede aan de herhaalde eischen der veehouders, die dezen zomer, om de verordening betreffende de vaste prijzen te ontduiken, hun melk voor de vervaardiging van room gebruikten, ten einde betere ver koopsvoor waarden te krijgen. LUXEMBURG. HET „LEGER" WORDT VERGROOT. Uitbreiding der vrijwilligerscom- pagnie. Maar toch blijft het land neutraal en ongewapend. Het Memorial, staatsblad van het groot hertogdom Luxemburg, bevatte dezer da gen een groothertogelijk besluit, gecontra- sigeerd door alle vijf ministers, behelzende wLERBERICti - Verwachting tot morgenavond: DE BILT: krachtige, tijdelijk stormach tige, later afnemende Z.W. tot W. wind, aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later opklarend met re gen of wellicht hagelbuien, aanvankelijk zelfde temperatuur, later iets kouder. Za 8 Oct. Zon op: 6 h 13; onder 17 h 21. Licht op: 17 h 51. Maan op: 16 h 43; onder: 5 h 04. V.M.: 9 Oct. Hoog- en Laag water te VHafiimgew' Hoogwater. Laagw&t&ï, October. Vrijdag 7 12.07 6.14 18.41 Zaterdag 8 0.30 12.37 6.51 19.17 Zondag 9 1.02 13.11 7.25 19.52 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemaïdinsr»*: Hoogwater. LaagwsR-s?. October. 7 1.37 13.54 7.27 19.39 8 2.14 14.28 8.01 20.14 9 2.52 15.06 8.31 20.47 Vrijdag Zaterdag Zondag naar maat en naar maat. Groot of klein, slank of corpulent, Vlasmarkt Middelburg maakt voor allen (Ingez. Med.) een vergrooting der vrijwilligerscompagnie, en wel van 250 op 300 man, de onderoffi cieren inbegrepen. Deze maatregel steunt op een inderhaast aangenomen volmachten wet, waarbij de regeering, in de verleden week dreigende buitengewone omstandig heden, bijzondere bevoegdheden verleend werden. Een eigenlijke legermacht onderhoudt Luxemburg niet. Ahtikel 1 van zijn Grond wet van 17 October 1868, gewijzigd den 15en Mei 1919, behelst, dat „Het Groother togdom Luxemburg is een onafhankelijke, ondeelbare, onvervreemdbare en eeuwig neutrale staat". De geheele gewapende macht bestaat er uit een corps „rijksveldwachters en vrijwil ligers". Dit corps is verdeeld in een com pagnie rijksveldwacht en een. compagnie vrijwilligers; eerstgenoemde heeft tot taak te waken over de publieke orde en veilig heid en de nakoming der wetten te verze keren; de vrijwilligerscompagnie verricht den militairen- en garnizoensdienst te Lu xemburg; zij kan bovendien in geval van nood de rijksveldwacht in de uitoefening van haar taak ondersteunen. Bovendien heeft zij nog de belangrijke taak te dienen tot opleidingsinstituut voor de rijksveld wacht, de douane en andere administraties. De sterkte van de twee compagnieën veldwacht en vrijwilligers was tot dusverre door de wet bepaald op ten hoogste 250 man elk. Er is echter sinds eenigen tijd een wetsontwerp bij de Kamer ingediend, be helzende verhooging van elk dezer contin genten tot 300 man; gebruik makende van de volmachtenwet heeft de regeering voor de tweede compagnie deze verhooging nu al ingevoerd. Oppervevelhebber der Luxemburgsche ge wapende macht is een officier met den rang van majoor; Prins Felix van Luxemburg, gemaal der Groothertogin, bekleedt den rang van kolonel-honorair. Het verdere kader bestaat uit: 1 de com pagnie rijksveldwacht 1 kapitein, compag niescommandant; 3 eerste luitenants arron dissementscommandant; 5 adjudanten-on derofficier; 7 opperwachtmeesters; 18 wachtmeesters en 38 brigadiers; 2 vrijwilli gerscompagnie 1 kapitein-compagnies commandant; 5 luitenants; 2 adjudanten onderofficier, 1 sergeantmajoor; 6 ser geants; 1 foerier; 1 ziekenoppasser; 1 wa pensmid; 1 kleermaker; 12 korporaals. Bo vendien is aan de vrijwilligerscompagnie nog een muziekkorps verbonden. Behalve uit den kapelmeester bestaat dit uit 38 man; de dirigent wordt, aan het begin zij ner loopbaan, aangesteld in den rang van adjudant-onderofficier, doch hij kan be vorderd worden tot luitenant en tot eerste- luitenant. Er bestaan een hoog militair gerechtshof en een krijgsraad, waaraan de militairen onderworpen zijn, voorzoover het overtre dingen en misdrijven van militairen aard betreft. Tenslotte is er een militair aalmoezenier. De vrijwilligerscompagnie is een gewoon militaire insteling, bewapend met geweer, bajonet, etc. Zij verricht o.a. wachtdienst voor het groothertogelijk paleis etc. Defen sieve werken heeft het groothertogdom echter geen enkel, aan Duitschen noch aan Belgischen of Franschen kant. Artillerie heeft zij evenmin, behalve een kanonnetje voor saluutschoten. De voorgenomen ver hooging van 250 op 300 man beoogt niet an-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1