ZEELAND. 6EMENGD NIEUWS. BUITENLAND. SPORT. MIDDELBURG. WALCHEREN. OOSTBURG FRANKRIJK. DUITSCHLAND. RUSLAND. PALESTINA. LANDBOUW. INGEZONDEN STUKKEN, DE SCHOUWBURGPLANNEN. Het gaat goed, maar het moet nog veel beter gaan! Dezer dagen heelt n vergadering plaats gevonden van 't werkcomité tot behoud van den Middelburgschen Schouwburg aan het Molenwater. Daar is toen een uiteen- zetting van den stand van zaken gegeven, waaruit afgeleid mag worden, eenerzjjds, dat de verwachte belangstelling in bree- den kring inderdaad is gebleken te be staan, en zich reeds geuit heeft in menig vuldige voorloopige inschrijvingen op het aandeelenkapitaal (waarvan sommige on der mededeeling dat men, des noodig, tot meer bereid was), andererzijds echter dat dit aandeelenkapitaal nog lang niet byeen blijkt te z'Jn. Dit laatste nu is gansch niet verwon derlijk, wanneer men nagaat, in welk een nerveuzen en internationaal angstwekken- den tijd de inschrijving hierop is openge steld. Vele tientallen personen bv., die zich reeds mondeling hadden uitgelaten zeker te zullen deelnemen in den nieuwen Schouwburg, dan wel van wie toch op z'n minst verwacht mag worden, dat zij zulks zullen doen, hebben tot nu toe nog nage laten hun biljet in te sturen. Volkomen begrijpelijk: men had immers andere en ernstiger dingen aan zijn hoofd? Maar nu is die onweerswolk over gedreven en het is weer redelijk goed wêer geworden: dat men thans zijn aan dacht wel aan deze zaak schenke! Zij verdient het ten volle. De secretaris van het werkcomité, de heer B. A. v. Verre, Bree 48, zal belang stellenden de ontworpen exploitatiereke ning gaarne ter inzage geven. DOMBURG. Maandagmorgen vond de in stallatie plaats van het nieuw benoemde hoofd der Chr. school, den heer M. C. Jel- lema, door den voorzitter van het bestuur, ds. F. G. H. Nicolaï, in tegenwoordigheid van het bestuur en personeel. De heer Wit, inspecteur L.O., was met kennisgeving af wezig. De voorzitter bedankte den heer Den Hol lander, die als tijdelijk hoofd in September hier werkzaam was geweest en richtte har telijke woorden van welkom tot den heer Jellema, hopende dat hij onder Gods zegen hier met vrucht moge werkzaam zijn. Ook werd nog een welkomstwoord gericht tot den benoemden kweekeling den heer C. P. Bosselaar. De heer Jellema dankte hartelijk den voorzitter voor de namens het bestuur ge sproken woorden; hij richtte een woord tot mej. C. J. Brakman, die reeds zooveel jaren hier werkzaam is en ten slotte tot de kin deren voor wie hij een goed meester hoopte te zijn. Nadat aan mevr. Jellema namens het be stuur bloemen waren aangeboden, was de installatieplechtigheid geëindigd en vingen de schoolwerkzaamheden weer aan. BLIKSEM INGESLAGEN. OOSTKAPELLË. Tijdens een kort maar hevig onweder, dat Zondagnacht boven deze gemeente woedde, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer J. J. De scha de beperkte zich tot eenige gebroken dak pannen. VERE. Maandag 3 Oct. is de suikerbie tencampagne aangevangen alhier. Zij zal tot 20 November duren, wanneer alle le veranties voor de fabrieken moeten hebben plaats gehad. Maandag heeft hier een ongeluk plaats gehad, dat voor de betrokken personen nog zeer goed is afgeloopen. Omstreeks zes uur kwam de heer S. alhier uit de richting Middelburg op zijn motorrijwiel, toen het meisje S„ dat per fiets van den Sluisweg kwam, den Veerschen weg wilde oprijden. Hoewel S. met veel tegenwoordigheid van geest handelde en het stuur omwierp, waar door hij slechts de fiets van het meisje raakte, kwam hij zelf onder zijn motorrij wiel te vallen. Hij werd bij een der omwo nenden binnengebracht. De inmiddels ge waarschuwde gemeente-arts constateerde, dat de heer S. slechts lichte verwondingen had opgeloopen. Het meisje kwam er met den schrik af. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs geopend. ijWESTKAPELLE. Maandagavond had de officieele opening plaats van de alhier te houden avondschool voor nijverheidson derwijs. Aanwezig waren o.a. de heeren Edelman, wethouder van onderwijs te Vlis- singen, Wagenvoorde, directeur van de avondschool voor N.O. te Vlissingen, Osté, secretaris, en Anker, lid der commissie van Toezicht, benevens de beide leeraars, de heeren L. Huibregtse, teekenaar aan de fa briek „De Schelde" en De Visser, onder wijzer te Aagtekerke. Mede aanwezig wa ren ook de beide wethouders en 3 raadsle den van Westkapelle. Na een hartelijk woord van welkom aan de heeren voor hun tegenwoordigheid releveerde burgemeester, jhr. mr. de Casembroot, in zijn openings woord de pogingen, welke door den Raad in het werk zijn gesteld, om de jongeren van hier, werkzaam aan de fabriek „De Schelde", in de gelegenheid te kunnen stel len een Avondschool voor N.O. gedurende een half jaar, van 1 October tot 1 April, te volgen. Dat deze pogingen geslaagd zjjn, dankt spr. vooral ook aan de medewerking van het gemeentebestuur van Vlissingen. Spr. brengt weth. Edelman, daarvoor har telijk dank. De cursus, welke 5 jaren duurt, begint met 30 leerlingen, een deelname wel ke spr. verheugt. Met een kort woord richt te spr. zich nog tot de mede aanwezige leerlingen, hun voorhoudende van hoe groot nut het is hun practische kennis aan te vullen met theoretische en spoorde hen dan ook aan zoo goed mogelijk hun best te doen. De heer Edelman wenschte daarop als weth. van Vlissingen en lid van de Com missie van Toezicht op het N.O. de ge meente hartelijk geluk met de oprichting van dezen cursus. In een uitvoerige rede deed spr. uitko men, dat de tegenwoordige tijd van een geschoolden vakman eischt naast practische ook theoretische kennis van het vak. Spr. achtte zich gelukkig, een steentje te hebben kunnen bijdragen om in Westka pelle een cursus op te richten, waardoor de jongeren alhier gelegenheid krijgen zich in hun vak verder te bekwamen. Met een en kel woord richtte spr. zich tot de beide leeraren. De heer Wagenvoorde richtte enkele woorden tot de beide leeraren en de leer lingen, dezen aansporende met moed de lessen aan te vangen, en te volgen. De burgemeester inviteerde daarop de genoodigden op het gemeentehuis, waar men onder het genot van een kop thee met versnapering nog eenigen tijd gezellig bij een bleef. BLIKSEM SLAAT IN LANDBOUWERSWONING. Enorme schade aangericht. De bliksem heeft gisterochtend om vijf uur op zeldzaam-vreemde wijze huisgehou den in de woning van den landbouwer K. Hooyveld aan den Veenhuizermiddenweg te Heerhugowaard. Tijdens een kort onweer sloeg het hemel vuur in de woning en richtte een enorme ravage aan. In het dak werd een gat gesla gen van ongeveer tien vierkante meter en op hetzelfde oogenblik werden alle pannen weggeslagen en tot vijftig meter in den omtrek verspreid. De bliksem veroorzaak te vervolgens een ruïne in alle kamers: geen raam bleef heel, geen meubelstuk bleef op zijn plaats. Het echtpaar Hooyveld was door den harden slag wakker gewor den en voelde plotseling een hevige lucht druk. Het ledikant werd uiteengereten. Man en vrouw lagen te midden van glas scherven, die in het bed, terecht gekomen waren. Boven sliepen vier kinderen, drie meisjes van zeven, zes en vier jaar en een jongen van vijf jaar. Geen van hen was gewond, hoewel de ledikanten waren ver splinterd en een zware dakspant boven hun hoofden was omgebogen. Nadat een begin van brand met een em mer water was gebluscht, konden de be woners een onderzoek in het huis instel len. In de keuken waren de emmers als blik in elkaar gedrukt. Sommige kozijnen waren niet meer te vinden. Deuren op de verdiepingen waren in duizend stukjes ver splinterd. Alleen de klok en een portret wa ren onbeschadigd gebleven. Ook de half- steensmuur, waarmede de woning was op getrokken, bleek intact gebleven te zijn. MOUTFABRIEK TE SWALMEN INGESTORT. Twee arbeiders gewond, een hunner overleden. 4 MM Gistermiddag heeft een instorting plaats gehad in de mouterij der firma J. Hen- drickx-Crijns, te Swalmen, waarbij twee personen kwetsuren hebben opgeloopen, van wie een vrij ernstig. Twee arbeiders waren in het nieuwe ge deelte der fabriek aan het werk. Zij waren bezig met het „omzetten" van gerst. Een van hen bevond zich op de bovenste étage van het uit vier verdiepingen bestaande ge bouw. Even voor de instorting, voelde hij den grond lichtelijk trillen. Hij schonk hier weinig aandacht aan. Op een gegeven oogenblik evenwel hoorde de man een he vig gekraak. Tegelijkertijd zakte de grond onder hem weg. Gelukkig bezat hij nog de tegenwoordigheid van geest om zich aan een balk vast te grijpen, welke slechts lang zaam doorzakte. Hierdoor bereikte de man zonder noemenswaardig letsel den beganen grond. Hij was echter met het hoofd in aanraking gekomen met een ijzeren balk, waardoor een lichte wonde aan het hoofd ontstond, welke van weinig beteekenis was. De tweede arbeider, de 32-jarige H. Geer- Iings, die zich op het gelijkvloersche ge deelte bevond, werd onder het vallende hout en ijzer bedolven. Men nam dadelijk een aanvang met het reddingswerk, doch dit ging met groote moeilijkheden gepaard, aangezien men een ijzeren balk en twee houten dwarsbalken electrisch moest door zagen om het slachtoffer te bereiken. Met dit karwei was meer dan twee uur gemoeid Inmiddels had het slachtoffer kans gezien zich zoodanig los te werken, dat zijn lichaam vrij kwam. De man bleek een bekkenfrac tuur te hebben opgeloopen, terwijl zijn rechterbeen bijna geheel verbrijzeld werd. Verder had hij een bloedende wonde aan het hoofd. Het slachtoffer werd naar het Sint Laurentiusziekenhuis te Roermond overgebracht, alwaar hij des avonds is over leden. Omtrent de oorzaak van de instor ting tast men in het duister. Op den zol der van het nieuwe gedeelte lag een hoe veelheid gerst van 80.000 kg opgeslagen. DRIE MEISJES LOOPEN BIJ ONTPLOFFING BRANDWONDEN OP. Gistermiddag werden de voorbijgangers op de Schiekade te Rotterdam opgeschrikt door een hevigen knal, welke werd veroor zaakt door een ontploffing in pand 172, waar gelijkvloers is gevestigd de N.V. Eer ste Nederlandsche Snarenfabriek van den heer Jacq. W. Hakkert. Ofschoon de politie tot nog toe in het duister tast omtrent de oorzaak, schijnt men te moeten aannemen, dat een of twee meis jes van het uit acht personen bestaande per soneel van de fabriek zich met een mand- flesch benzine in den kelder ophielden. Drie meisjes bleken min of meer ernstig met brandwonden overdekt te zijn. De 15- jarige mej. G. Busse rende, hevig geschrok ken, het huis uit en sprong luid gillend in de Schie. Met vereende krachten bracht men het meisje op het droge. Het bleek brand wonden aan armen en gelaat te hebben op geloopen, evenals de 17-jarige mej. F. van Rooyen. Beide meisjes werden naar het zie kenhuis aan den Bergweg overgebracht. Het derde slachtoffer de 26-jarige mej. JA. Kros was er ernstiger aan toe. Haar ge- heele lichaam was overdekt met brandwon den. Mej. K. werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De ravage, die in het oorspronkelijk als heerenhuis gebouwde pand werd aangericht, was aanzienlijk. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door de Agente Fa. A. J. BRONSWIJK- Ontploffingsramp. Bij een ontploffing in een olieslagerij te Marseille zjjn vier menschen om het leven gekomen en 35 gewond. EEN VUURBOL. Zondagavond omstreeks half negen werd bij Finistere en Morbihan een opmerkelijk natuurverschijnsel waargenomen. Een groo te vuurbol ongeveer zoo groot als de volle maan, verscheen aan den hemel en liet bij verdwijning een vurig spoor achter. Er werd een geluid als van den donder ge hoord. GENERAAL GAMELIN INSPECTEERT DE GRENS. Generaal Gamelin, de chef van den Fran- schen generalen staf is gisteravond ver trokken voor het maken van een inspectie reis langs de grenzen. Tijdens zijn reis zal hij een bezoek brengen aan de troepen in de forten en de meeste groote eenheden, welke op voet van oorlog zijn gebracht. Verscherping van de geloofsvervolging. Men schrijft aan de N. R. C.: Niet alleen worden in Duitschland alle pogingen in het werk gesteld om het jon gere geslacht van de kerk te verwijderen, doch ook worden den jongemenschen, die zich op het kerkelijk ambt willen voorbe reiden, vele hinderpalen in den weg ge legd. De gelegenheid om in de theologie te gaan studeeren wordt door de regeering hoe langer hoe moeilijker gemaakt. Deze tactiek, die volgens de Church Ti mes in Duitschland reeds geruimen tjjd wordt toegepast, heeft nu haar weg ook naar Oostenrijk gevonden. De onafhanke lijke theologische faculteit te Innsbruck is zoo juist door de Gestapo (geheime Staats- polizei) opgeheven. Deze door de Jezuïten geleide faculteit werd in 1857 opgericht en genoot een internationale vérmaard- heid. Verder heeft men een aantal r.k. lagere scholen in Oostenrijk particulie re instellingen het verdere bestaan on mogelijk gemaakt, door ze van alle wette lijke rechten te berooven. De diocesane jongenskostscholen te Linz en te Salzburg moesten gesloten worden omdat de gebou wen voor militaire doeleinden zijn gere- quireerd; ook gedeelten van verschillende kloosters, die voor het onderwijs werden gebruikt, moesten, daar zij voor hetzelfde doel zijn opgeëischt, eveneens gesloten worden. Het Cistercienserklooster te Zwettl moest geheel ontruimd worden. Het hospitium der Capucijnen te Bregenz moest aan de organisatie van de Hitler- jeugd worden overgedragen. Ook verschil lende protestantsche organisaties werden ontbonden, o.a. de evangel, vrouwenbond, welks eigendommen in beslag genomen en aan den nat.-soc. vrouwenbond toegewe zen zijn. De minister voor opvoeding in Baden heeft bevolen, dat alle uitleenbibliotheken van de volksscholen in Baden „gezuiverd" moeten worden. Het besluit bevat instruc ties, die opgesteld zijn door het ministerie in samenwerking met den bond van nat.- soc. onderwijzers en de Hitlerjeugd en die bindend verklaard zijn voor alle schoolbi bliotheken. De instructies schrijven voor, dat alle boeken verwijderd moeten wor den die in strijd zijn met de nat.-soc. le vensbeschouwing, met name „boeken die verkeerd ingesteld zijn tegenover het Joodsche en raciale vraagstuk" en „boe ken met een on-germaansche religieuse strekking". De nieuwe Duitsche wetten betreffende legateeringen en de geldigheid van uiter ste wilsbeschikking bevat twee bepalingen, die in materieel opzicht direct de kerken 'raken. De eene bepaling zegt, dat legatee ringen op het sterfbed ten behoeve van de kerk of van eenig ander religieus doel, ongeldig zijn. Als reden dezer bepaling wordt in de wet aangegeven: „Het is ge beurd, dat geestelijken in strijd met hun plicht zich van legaten voor een of andere instelling, waaraan zij verbonden zijn, verzekerd hebben door menschen op hun sterfbed vrees aan te jagen met de straf fen in het hiernamaals. Ook voor geval len, waarn het legaat vermaakt is eeni gen tijd vóór den dood, voorziet de wet in middelen om de bedoeling van den le- gateur te niet te doen, indien hij een ge deelte of zijn geheele vermogen aan reli gieuse instellingen Heeft vermaakt. De nieuwe wet bepaalt, dat elke wilsbeschik king als ongeldig moet worden beschouwd, wanneer deze in een of ander opzicht in strijd is met de gezindheid, welke een le- gateur, die zich zijn verantwoordelijkheid bewust is, moet koesteren tegenover zijn gezin en voor de volksgemeenschap. Bo vendien bepaalt de wet, dat alle legatee ringen ten behoeve van organisaties, die vijandig staan tegenover den staat, auto matisch ongeldig zijn. DE GERUCHTEN INZAKE MAARSCHALK BLUECHER. Het gerucht, dat maarschalk Bluecher zou zijn ontheven uit zijn functie van op perbevelhebber in het Verre Oosten, wordt noch bevestigd, noch tegengesproken te Moskou. In officieele kringen heeft men geen inlichtingen hierover. Het eenige, dat gezegd kan worden, is dat zijn naam gedu rende verscheidene weken niet in de bla den heeft gestaan. DE ONGEREGELDHEDEN TIJDENS HET WEEKEINDE. 140 personen gedood of gewond. Gisterochtend hebben belangrijke troe penbewegingen plaats gehad na een der ergste weekeinden in Palestina gedurende de afgeloopen dertig maanden. Sinds Za terdag moeten meer dan 140 personen ge dood of gewond zijn. Daarbij zjjn inbegre pen minstens 85 inboorlingen. Door het ontploffen van een mijn op de binnenplaats van een huis te Jaffa zijn zes Arabieren gedood en drie gewond. De Jood Jacob Kotek is door het militaire gerechts hof ter dood veroordeeld wegens het dra gen van vuurwapenen en munitie. Het is voor de tweede maal sedert het begin der ongeregeldheden, dat een Jood ter dood is veroordeeld. VOETBAL. DE STAND DER 3e KLASSE A. Tengevolge van de slechte postverbin ding met Zeeuwsch-Vlaanderen bereikten ons eerst hedenmorgen de verslagen van de aldaar gespeelde wedstrijden. Het bleek toen dat de wedstrijd Hoofdplaat- Axel niet is afgelast, zooals het ANP meldde, doch dat de ontmoeting in een gelijk spel 11 is geëindigd. De volledige uitslagen waren dus: HoofdplaatAxel 11; IJzendjjkeBiervliet 41; Sluiskil Oostburg 40; Tern. BoysCorn. Boys 13; Hulst—Terneuzen afg. De stand luidt nu: Axel 3 2 10 18—1 5 Breskens 2 2 0 0 130 4 Terneuzen 2 2 0 0 101 4 Sluiskil 3 2 0 1 6—7 4 Oostburg 2 10 1 45 2 Hulst 2 10 1 4—7 2 IJzendijke 2 10 1 414 2 Corn. Boys 3 1 0 2 56 2 Hoofdplaat 3 0 2 1 36 2 Biervliet 3 0 1 2 410 1 Tern. Boys 3 0 0 3 1—15 0 IJZENDIJKE—BIERVLIET 4—1. IJzendijke heeft de meeste hinder van een straffe Zuid-Wester, maar neemt on danks dat, toch het spel in handen. Telkens wordt het spel over den linkervleugel ge leid die met wind mee kan voorzetten. De ze voorzetten van de Smet zjjn boven dien juist afgemeten, zoodat meermalen ge vaar voor het Biervliet doel ontstaat. Als de Biervliet doelverdediger mist, is het Hesseling, die de score opent. Bij een volgenden voorzet van de Smet kan de Biervliet-verdediging wederom niet weg werken en Aerts scoort hetgeen hij even later herhaalt. Dit is voor Biervliet toch te bar en zij weet het spel dan ook te ver plaatsen. In de laatste minuut krijgt Bier vliet juist buiten het strafschopgebied een vrije trap te nemen. Een keihard schot van Bogte verdwijnt buiten ieders bereik in het IJzendijke doel. Hesseling miste een strafschop. Na rust pakt Biervliet beter aan en is voortdurend in de meerderheid. Doordat bovendien de IJzendijke verdedi ging flink staat te schutteren, ontstaat me nig gevaarlijk moment voor het IJzen dijke doel. Tot doelpunten komt het echter niet. Biervliet begaat de groote fout de aanvallen langs die vleugel te leiden, welke tegen wind moet inzetten. In 'het laatste kwartier is IJzendijke wederom de sterkste. De aanvallen gaan nu over rechts, doch de voorzetten zijn nu niet zoo goed. Uit een daarvan is het de Milliano die scoort. Zoo komt het einde van 'n wedstrijd waarbij de wind veel afbreuk op het spel deed. HOOFDPLAAT—AXEL 1—1. Hoofdplaat verschijnt met twee invallers Axel speelt met den vrij sterken wind in den rug. Hoofdplaat pakt direct flink aan en neemt aanstonds het spel in handen. Het plaatsen van den bal is echter niet al te zuiver. Nadat er 30 min. gespeeld zijn krijgt de midvoor van Hoofdplaat goed toe gespeeld en met een mooi schot bezorgt hij zijn club de leiding (10). Dit geeft Hoofd plaat moed en er wordt nu nog harder aan gepakt. Hoofdplaat blijft zichtbaar sterker, doch de wind speelt haar leelijk parten. Toen er 40 min. gespeeld waren, kwam er plotseling een aanval van Axel. Van onge veer het middenveld wordt de bal met een flinken trap in de richting van het doel van Hoofdplaat geplaatst. De keeper van Hoofdplaat loopt iets te vroeg uit en door dat de bal een eenigszins draaiende bewe ging maakt, waait hij in het verlaten doel. Een fortuinlijk doelpunt (11). Na de rust wordt door beide elftallen flink aange pakt. Ook nu is Hoofdplaat voor het groot ste gedeelte zichtbaar sterker. Er worden echter geen doelpunten meer gemaakt en met een 11 gelijk spel komt het einde van den wedstrijd. Axel zal over den uit slag wel tevreden geweest zijn want een kleine overwinning had Hoofdplaat zeker verdiend. De leiding was zeer goed. SLUISKIL—OOSTBURG 4—0. Er stond zeer veel wind van doel tot doel toen Oostburg aftrapte om eerst tegen wind in te spelen. We zien dat Oostburg een goe de verdediging heeft en moedig stand houdt. Eenmaal kaatst een hard schot terug uit doel, maar de scheidsrechter kent geen doelpunt toe, daar hij het niet gezien had. Kort voor de rust weet de rechtsbinnen van Sluiskil een doelpunt te maken waarna de rust ingaat met 10. Na de rust speelt Oostburg met wind mee en wordt er hard aangepakt om den gelijk maker te scoren. Echter een goal komt juist aan de andere zijde, na een misver stand in de Oostburg-verdediging (20). Oostburgs halflinie kan het tempo niet vol houden en Sluiskil komt geducht opzetten. Als de Oostburgsche keeper denkt, dat een bal zal uitloopen kijkt hij er niet meer naar, en een speler van Sluiskil heeft niet veel moeite om er 30 van te maken. Kort voor het einde is het de rechtsbinnen van Sluiskil die er 40 van maakt. Deze uit slag is zeer zeker wel wat geflatteerd. Wedstrijdprogramma Z.V.B. Zaterdag: RCV 2Serooskerke; SMZ Vlissingen; WWV—RCV. Zondag: Adspiranten: Vlissingen A RCV; Zeelandia—Eiland Boys; Vlissingen BMiddelburg. Ie ld. B: Middelburg 3Domburg; De Noormannen-Walcheren,; RCS 2Vlis singen 3. Ie kl. C: Ria—SVO; Sluiskil 2—Philip pine HontenisseBKW. Ie kl. D: Breskens 2Groede 2; Hoofd plaat 2Oostburg 2. Ie kl. E: IJzendijke 2—Schoondijke; Aardenburg 2Breskens 3; GroedeBier vliet 2. Overgangsklasse: Eiland Boys 2Cort- gene; KapelleNieuw.land; Walcheren 2 —RCS 3. 2e kl. A: Domburg 2—Walcheren 3; De Zeeuwen 5—EMM 2; Middelburgsche BoysVlissingen 5. 2e kl. B: Terneuzen 4SVO 2; BKW 2—Hulst 2; Hontenisse 3Corn. Boys 2; Sluiskil 3Hontenisse 2; HoekAxel 3. DAMMEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Ook de tweede party remise. De tweede partij tusschen Raichenbach en Keiler om het wereldkampioenschap dammen, tè Arnhem gespeeld, is gister avond na 59 zetten in remise geëindigd. De stand is thans 22. De puntenverdeeling was het juiste resultaat van deze tweede ontmoeting. Van vóór- of nadeel was feite lijk geen sprake. Raichenbach speelde met wit. Schaak- en damclub Sint Laurens. Gisteravond hield de „Schaak- en Dam club Sint Laurens" in het Vergaderlokaal haar eerste reglementaire jaarvergadering;. De rekening van den penningmeester werd vastgesteld met een saldo van ruim 7. De vergadering benoemde tot wedstrijdlei ders de heeren B. Verburg (dammen) en I. Flipse (schaken). Verder werd het aantal bestuursleden van drie op vier gebracht en als nieuw bestuurslid de heer I. Roth. De aanvang der nieuwe onderlinge competitie werd bepaald op Maandag a.s. De stand der groenten- en fruitteelt- gewassen op 26 September. De weersgesteldheid in Augustus en de eerste weken van September heeft over het algemeen een goeden invloed gehad op de verdere ontwikkeling der verschillende groenten- en fruitteeltgewassen. De regenval bedroeg in Augustus 76 mm. tegenover 79 mm. normaal; in de eerste weken van September was de neerslag in de noordelijke provincies normaal tot 30 pet. daarboven, terwijl in de overige gebie den de regenval 2070 pet. beneden nor maal is gebleven. De temperaturen bleven in Augustus en de eerste weken van Sept. gemiddeld tot 1 Tot lti" beneden normaal, terwijl het aantal uren zonneschijn in Augs. 183, in de eerste weken van September 58 bedroeg, tegenover 192 respectievelijk 65 normaal. Sinds de vorige berichtgeving is dan ook eenige verbetering in den stand der gewas sen merkbaar geweest. Groententeeltgewassen. Andijvie. Van andijvie wordt een goede oogst verwacht, behoudens in Noord-Hol land, waar het gewas zich slechts matig heeft ontwikkeld. Snijboonen vertoonen onder glas over het algemeen een matig tot goeden stand, be houdens in Noord-Holland, waar het gewas er zeer matig voor staat. Bloemkool. In Wets-Friesland zijn de ver wachtingen goed tot zeer goed, in het West- land goed en in de overige gebieden matig, in verband met het voorkomen van het draaihartigheidsverschijnsel. Boerenkool staat er goed voor. Koolrapen vertoonen eveneens een goede ontwikkeling van het gewas. Roode kool. Aan den Langendijk en in West-Friesland, zoomede in de overige ge bieden, koestert men ten aanzien van den oogst matig tot goede verwachtingen. Savoye kool zal over het algemeen een goeden oogst geven, behoudens in het Zui den des lands, waar de ontwikkeling een matig verloop heeft. Witte kool staat er aan den Langendijk goed voor; in West-Friesland is de stand matig en in de overige gebieden matig tot goed. Spruitkool. Behoudens in de provincie Utrecht, waar de stand van-het gewas ma tig is, wordt een goede oogst verwacht. Prei. In Noord-Holland en Noord-Brabant staat de prei er goed tot matig voor; elders verloopt de ontwikkeling bevredigend. Schorseneeren, uien en witlof geven alle zonder uitzondering een goede ontwikkeling te zien. Fruitteeltgewassen. Appelen. Over het algemeen zal de oogst matig uitvallen, hoewel van sommige varië teiten nog een goede opbrengst verwacht wordt. Zoo beloven Groninger Kroon en Sterappel en plaatselijk ook de Bellefleur nog een goeden oogst. Wat de Schoone van Boskoop (Goudreinette) betreft, zijn de vooruitzichten zeer uiteenloopend. Zoo is de stand in de IJsselstreek en Limburg slecht, daarentegen op de Zuidhollandsche eilanden goed. Peren. De vooruitzichten ten aanzien van den perenoogst zijn slechter nog dan die ten aanzien van den appelenoogst, hoewel plaatselijk van sommige variëteiten, zooals Nouveau Po:!< au, Gieser Wildeman, Beurré Clairgeau en Doyenne du Cornice, nog een goede oogst verwacht wordt De stand der stoofperen is over het geheele land matig. Druiven. De „koude" druiven hebben zich goed ontwikkeld, vooral onder invloed van de gunstige weersgesteldheid der laatste weken. De qualiteit van het product laat niets te wenschen over. (St.ct.) LUCHTBESCHERMING VOOR DE BURGERBEVOLKING IN ACTIE. De laatste dagen waren vol spanning voor de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Dag en nacht heeft de drukpers gewerkt, om te voorzien in de vraag naar voorlich ting. De bureaux' van het Hoofdbestuur en de afdeelingen bleven voortdurend open, zelfs op Zondag. 900.000 gedrukte voorschriften gingen uit naar alle deelen des lands. Een nieuw vlugschrift „Zelfbeschermings maatregelen" is alle leden toegezonden. Hard werkt de Vereeniging mede aan t verkrijgen van goede en goedkoope gasmas kers waarbij vooral de aandacht werd ge wijd' aan de verzorging van de minstbe deelden. Dit kost geld! Maar het is voor de bevei liging van alle individuen, alle gezinnen! Toont dat gij de noodzaak van dit werk beseft en steunt het Luchtbeschermings fonds der N.V.L. Het postgiro-nummer van de N.V.L. is 23.540, Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6