Zeelands Hulde aan den ledder des Vredes (&GOESCHE COURANT) ZEELAND De eerste beide zönes van het Sudetenland bezet. 77777 """Ui T5JECH0-5LÜWAKUE Praag willigt de Poolsche 'eischen in. R)he CRight jfConourable RNeville Chamberlain BEKENDMAKING. Verzoek om hulp. Teschen reeds door Pool sche troepen bezet. die in September 1938, het uitbreken van een tweeden wereldoorlog voorkwam door zijn van MOED, BE LEID en TROUW aan de groote beginselen des Vre des getuigende optreden VAN who, in September 1938, averted the outbreak of a second world-war by his action, thereby bearing testimony of COURAGE, STATEMANSHIP and FIDELITY to the great principes of Peace FROM inwoners der Nederland- sche provincie Inhabitants of the Dutch province of De Inzameling sluit onherroepelijk Dinsdagmorgen 1 e post I NUMMER 232. TWEE BLADEN. MAANDAG S OOT. 1«S& EKRST* BLAD. i81e JAARG Dagblad. Uitg.N.V. De MUkWbwguei» Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pter*tr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeetingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. yBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De Duitsche troepen treden volmaakt correct op, meldt Praag, Zaterdagmiddag, omstreeks 1 uur is de partieele bezetting van het Sudetenland door de Duitsche troepen begonnen. De eerste zóne, die bezet mocht worden, ligi in het Z.W. van Bohemen (men zie de kaart.) Een correspondent van Reuter heeft het binnenrukken der troepen in het dorpje Vogelwald gade geslagen. Even voor zij het dorp binnentrokken, werden zij door den divisie-commandant geïnspecteerd. De soldaten werden door de bevolking aan beide zijden van de grens toegejuicht. In de velden in de omgeving lagen afdeelin- gen van het Sudeten-Duitsche vrijkorps te rust en. In hun burgerkleeren staken zö sterk af bij de Duitsche soldaten. Een grenswacht wees den correspondent een aantal heuvels, waar Tsjechische pos ten hadden gelegen tot Zaterdagochtend vroeg, toen zij in goede orde aftrokken. Het Zaterdag bezette gebied is heuvelach tig en dun bevolkt. Er liggen groots naaldbosschen, waartusschen kleine ont gonnen velden. Langs de wegen naar de grens reden lange convooien vrachtwa gens, artillerie, luchtdoelartillerie en zoek lichten. Vele wagens waren met bloemen getooid. Langs de wegen werden de solda ten toegejuicht, doch de burgerbevolking mocht de troepen niet volgen bij het overschrijden van de grens. Zondagmiddag om 1 uur begon nabij Rumburg en Priedland in den Oberlausitz de bezetting der tweede zóne. Troepen van generaal ridder Von Leeb trokken de Moldau over, evenals Zaterdag zonder ceremonieel. Gelijktijdig met de bezetting van de Sudeten-Duitsche gebieden door het Duitsche leger werden de inrichtingen van de militaire en burgerlijke lucht vaart in het Sudetenland door deelen van het luchtwapen bezet en in gebruik geno men. De eerste belangrijke plaats, welke Za terdag door de Duitsche troepen werd bereikt, was Hohenfurth. Aan beide kan ten van de smalle hoofdstraat stonden de inwoners van het stadje. Alle kerkklokken luidden. Ordebewaarders van de Sudeten- Duitsche partij hielden de straten vrij, doch de menigte brak door de versperrin gen heen. De doortocht der troepen duur de verscheidene uren. Aan het hoofd ruk ten gemotoriseerde eenheden binnen, op korten afstand gevolgd door de andere troepeneenheden. Nergens is het tot inci denten gekomen. Achter de troepen, trok ken de uit het grensland gevluchten naar hun woningen terug. Om half vjjf Zondagmidag werd het volgende officieele communiqué te Praag gepubliceerd: Overal op het gebied der Tsjechoslo- vaaksche republiek heerscht volkomen or de en rust, afgezien van enkele kleine on- beteekenende incidenten in het grensge bied. De bezetting van het gebied, dat op grond van het accoord van Miinchen de Duitschers moet worden afgestaan, volstrekt zich in kalmte en zonder inci denten. De Duitsche troepen, welken de ontruimde gebieden worden overgegeven, gedragen zich volkomen correct. Henlein rijkscommissaris van Tiet Sudetenland. Rijkskanselier Hitier heeft Konrad Hen lein benoemd tot rijkscommissaris vooï de Sudeten-Duitsche gebieden en over het bestuur dezer gebieden een decreet onder teekend, waarin o.m. wordt verklaard: Met de bezetting der Sudeten-Duitsche gebieden door Duitsche troepen neemt het Duitsche rijk het bestuur dezer ge bieden over. Aan het hoofd van dit be stuur komt de „rijkscommissaris voor de Sudeten-Duitsche gebieden", zoodra êis voor zoover ik de den opperbevelhebbel van het leger verstrekte opdracht tol voorloopige uitoefening van het bestuui intrek. De Rijkscommissaris staat direct onder mjj. Het thans in de Sudeten-Duitsche ge bieden geldende recht blijft tot nader or der van kracht, voor zoover het niet in strijd is met den geest der overneming van deze gebieden door het Duitsche rijk.' Bandieten. Terwijl alle berichten eensgezind mel den, dat de binnenrukkende Duitsche troe pen zich voorbeeldig correct gedragen te Novi Hradi, waar zij de grenslijn ge passeerd waren trokken zij terstond terug toen zjj op een dwaling gewezen werden worden ook berichten ontvangen over een aantal incidenten, waarbij Sudeten- Duitschers betrokken zijn. Te Krumau hébben Sudeten-Duitschers woningen en winkels van Tsjechen geplunderd, terwijl de Tsjechische troepen zich er van ont hielden in te grijpen om geen ernstig in cident uit te lokken. Te Freistadt is het douanegebouw des nachts aangevallen. Er werden verscheidene bommen naar bin nen geworpen. De bezetting der zone be gonnen. Het opperbevel van het Duitsche leger maakt bekend: „Duitsche troepen onder bevel van generaal Von Reichenau heb ben heden (Maandag) te acht uur de vroegere Duitsch-Tsjechoslovaaksche grens aan weerszijden van den top van Asch, tusschen Selb en Markneukirchen, overschreden en een begin gemaakt met de bezetting van de in het accoord van 29 September genoemde derde zone." Generaal Von Reichenau heeft een op roep gericht tot de Sudeten-Duitschers, waarin onder meer gezegd wordt: „Op be vel van den Führer en hoogsten bevelheb ber der weermacht neem ik hierbij de uitvoerende macht in het bevrijdende ge bied van de Elbe tot de Further-Senke op mij. Op de rechtvaardige overwinning en de vreugde moeten arbeid en opbouw snel volgen. Derhalve ga een ieder weer aan zijn arbeid in gehoorzaamheid en vertrou wen." INKWARTIERING. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op WOENSDAG 5 OCTOBER a.s. van 912.30 en 25 uur ten Gemeen tehuize (ingang Helm) tegen inlevering van de inkwartieringsbiljetten, de inkwartie- ringsgelden zullen worden uitbetaald. Middelburg, 3 October 1938. De Lo.-Burgemeester, J. ONDERDIJK. De voorzitters van de beide Kamers van het Tsjechische parlement hebben een te legram gezonden aan den voorzitter van het Engelsche Lagerhuis en de Fransche Kamer, waarin o.a. wordt gezegd, dat zij veronderstelden, dat het afstaan van het grondgebied zoodanig zou tot stand ko men, dat het over langeren tijd zou wor den verdeeld en dat rekening zou worden gehouden met de economische levensbe langen. In de plaats hiervan moet het gebied binnen enkele dagen overgedragen worden en is geen regeling getroffen voor de compensatie voor eigendommen van den staat en de belangen van duizenden. Het vraagstuk der minderheden is geheel in het duister gelaten. Dit laat een pijn lijke wonde in het hart van de afzenders van het telegram en zij doen thans een beroep op alle edele geesten in Europa en de geheele wereld en vragen de moree- le revolutie te begrijpen, welke h=eft leid tot het straffen van een staat, welke niets anders verlangde, dan zijn verplich tingen na te komen, een staat, welke werkelijk vertrouwen had in de hoogs beginselen van menschelijke samenwer king, een staat, welke niets anders heeft misdaan dan te wenschen op zijn eigen wijze te 'leven in cultureèle gemeenschap met de overige mogendheden. De afzen ders van het telegram geven uiting van hun droefheid aan het Fransche en Engel sche volk. Politieke vluchtelingen. Behalve een aantal Duitsche sociaal-de mocraten uit het Sudèten-Duitsche gebied zijn ook een aantal Joden uit dit gebied naar Praag gevlucht. Havas bericht, dat de provinciale regee ring van Bohemen door de radio heeft medegedeeld, dat alle vluchtelingen uit het Sudeten-Duitsche gebied naar hun woonplaatsen teruggezonden zullen wor den. De regeering gelast alle bewoners hun woonplaatsen niet te verlaten. Er zal hun geen molest geschieden. De lijecrio.Govaaksche regeering heeft de aandacht van de Britsche regeering gevestigd op de economische moeilijkhe den, welke ontstaan na de overeenkomst van München. Zij heeft de hoop uitgespro ken, dat de Britsche regeering onmiddel lijk haar volle aandacht hieraan zal schen ken. Verder heeft de Tsjechoslovaaksche re geering erop opmerkzaam gemaakt, dat in de overeenkomst van München wordt aangedrongen op het bijna onmiddellijk in vrijheid stellen van alle Sudeten-Duit sche politieke gevangenen, doch dat geen woord is gezegd van de Tsjechische be lastingambtenaren, die naar Duitschland zijn gevoerd en geïnterneerd,, noch over de vooraanstaande Tsjechische onderda nen, die in Duitschland werden gearres teerd en als gijzelaars werden vastgehou den. Zaterdagmiddag heeft de Tsjechoslovaak sche regeering besloten, ook toe te zien aan de Poolsche eischen inzaken afstand van het gebied, waar de bevolking in meerder heid uit Polen bestaat. Dit is een klein ge bied met de stad Teschen als middelpunt. Om vijf minuten over twee Zondagmid dag zijn de eerste afdeelingen van het Pool sche leger Teschen reeds binnengerukt. De troepen werden verwelkomd met ge juich van de menigte, die aan weerszijden van de oude grens stond opgesteld. Zij trokken onder groote geestdrift van de bevolking door de stad en hebben ver volgens het rond de stad gelegen voorma lige Tsjechische gebied met een straal van 18 kilometer bezet. De algemeene bezetting van de aan Polen afgestane gebieden zal voor den lOen Octobervoltrokken worden. De overgave van het door Tsjechoslova- kije afgstane gebied, aldus meldt het D.N. B. uit Teschen, geschiedde om 2 uur op de historische Olzabrug, waar de Tsjechische generaal Krapczyek het gebied op symbo lische wijze aan de militaire hoede van den Poolschen generaal Brotnoski toevertrouw de. Het eerst rukte daarop een Poolsch vrijkorps het gebied binnen, gevolgd door het Poolsche civiele bestuur. De navolgende tekst der te vervaardigen oorkonde is aan het definitief samengestelde comité ter vaststelling aangeboden De commissieThe committee H. F. LANTSHEER, L.L.D.Oostkapelle, President. J. J. HEYSE, L.L.D.Middelburg, Treasurer. SIBOLD S. SMEDING, PH.D.Middelburg, Secretary. R. M. VAN DUSSELDORP, L.L.D.Goes. P. W. M. HOEGEN VAN HOOGELANDE Serooskerke (W J. C. PAAP, N.P.Vlissingen. Totaal vorige verantwoording: 547,35 en f 1. Verdere ingekomen giften tot hedenmid dag 1 uur: J. F. W. M. 1; J. P. W. 2.50; Fam. G. 1; P. S. D. 1; M. J. C. M. 2.50; J. V. 0.50; J. H. v. B. 2.50; B. T. 2.; Fam. v. d. P. 1; R. V. 1; B. v. D. 0.50; N. N. 5; N. N. 5; C. F. 1; Mevr. E. J. v. d. V. 1; J. M. J. 1; Drukkerijpersoneel Fa. G. W. den Boer 5.95; Mej. P. M. 0.50; N. H. 1; A. L. 2; L. E. R. 5; Mej. J. E. 1; C. Z. 1, allen te M.; J. A. T. B. 5; Marianne 1; Jeanne 1, allen te A.; J. A. T. B. te D. 1; F. d. B. 1.25; L. de J. 0.50; N. V. Z. R. D. M. 10; S. F. 1; A. L. 1; L. de V. 1; F. P. P. 1, beide te N.; W. W. te O. 5; A. M. A. 0.25; Mr. J. F. v. D. 10; „Uit een dankbaar hart enz." 0.25; M. L. P. Zn. 10; J. M. B.—C. en J. H.—v. S. 2.50; Pers. J. A. Tak Co. 3.75; K. v. d. P. te D. 1; P. J. de W. 1; P. V. 1; D. K. 2.50; mr. M. C. v. d. M. 5; M. D. C. B. 1, allen te M.; A. V. te V. 0.50; A. L. J. G. te V. 5; mevr. J. E. v. d. H.—H. 2.50; A. P. 1.50; C. J. de K. 1; mevr. M. J. S. S. 2.50; W. T. 1; v. d. M. 1; C. E. K. 0.50; D. R. 0.50; A. F. 0.25; W. F. 0.25; K. 1; J. W. M. 1; SPOORWEGEN BE BERSTEN (3fl60i DUITSCHE 8EV0LK/N6) Zaterdag en Zondag hebben de Duitsche troepen een gebied in het Z.W. van Tsje- choslovakjje (in de buurt van Plöckensteln en Eisenstein) bezet. Gisteren begon de bezetting van de tweede zóne; een gebied in het Noorden, waar Tetschen en Aussig liggen. Op den derden, vierden en vijfden October wordt het Egerland in het Wes ten (plaatsen o.a.: Eger, Karlsbad, Ma- rienbad) bezet, op den vijfden en zesden weer een stuk in het Noorden (doch nu meer naar het Oosten) met de plaatsen Jagerndorf, Freiwaldau en Schönberg en dan van 710 October vermoedelijk nog een enkel gebied tusschen de genoemde in gelegen. C. W. 2.50; N. N. 1; mej. N. de M. 1; J. G. 1; A. L. 0.50; J. J. R. 1; N. N. 1, allen te M.; A. A. v. N. te N. 1; R. v. E. te D. 1; L. L. te M. 0.75; N. N. te D. 5; J. A. C. te K. 2; N. N. te Cadzand 25; mevr. E. K.—S. te O. 2.50; mej. C. W. M. te M. 2; J. S. te M. 1; J. P. T. te O. 25; P. J. H. B. te O. 2.50; dr. W. F. S. 2.50; J. S. 1; A. H. 1, allen te M.;. J. K. te H. 5; E. L. A.—B. te M. 1; mej. H. B. A. H. te L. 1; E. 2.50; C. D. M. J. M.—P. de J. 1; Fam. v. L. 4.75; N. N. 25; Fam. M. 1, allen te M.; C. A. D. 1; H. v. d. V. 1; J. C. P. 2.50; mr. J. A. A. F. v. d. P. 2.50; C. v. B. 1; J. A. P. 1; A. C. M. 1; N. N. 0.25; P. J. G. 1; J. A. P. 0.50; mr. Th. R. H. 1; J. H. K. Jr. 1; J. D. 1; J. H. D. 1; J. A. L. V. 1.50; mevr. K. O. 1; E. C. v. D. 5; J. de K. 1; J. A. F. 1; J. T. B. de J. 1; C. D. 1; A. J. M. B. 0.50; J. M. J. 0.50; H. K. 0.50; N. N. 0.25; mr. H. C. J. Z. 1; N. N. 0.25; N. N. 0.50; C. A. M. K. 0.25 H. S. 1.50; G. E. F. M. G. 1; A. de R. 1; N. N. 0.25; mevr. M.— v. d. K. 2.50; C. v. D. 1; J. W. P. 1; H. J. M. 1; J. K. D. 1.50; M. C. M. 5; mej. A. R. 1; P. L. I. 1; N. N. 1; C. v. d. B. 1; J. D. v. d. G. 1; B. de P. 0.50; allen te G.; W. H. S. te K. 1; P. T. te 's-H. A. 1; mevr. D. te M. 0.50; L. V. te M. 1; Fam. P. de V. te W. 2.50; A. v. d. P. C. te N. 1. Totaal ingekomen tot hedenmiddag 1 uur 836.30 en 1.Bij de Vliss. Crt. inge komen 112.j - 4 Uil PERSONEN-AUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN. Bestuurder omgekomen. Op den onbewaakten overweg te Nijezijl, gemeente Sneek, is vanochtend een perso nen-auto door den trein gegrepen. De be stuurder is hierbij om het leven gekomen. Omstreeks tien uur passeerde de wagen, welke bestuurd werd door den 60-jarigen heer Haagsma uit Sneek, directeur van de Kon. Ned. Roomboterfabrieken, den onbe waakten overweg en werd door den snel trein Leeuwarden-Stavoren gegrepen. De auto werd weggestooten en kwam tien me ter verder tegen den schuinen kant van den spoorbaan tot staan, met de voorwielen op het pad langs den spoorweg en met het achterstuk tegen het talud, zoodat de spoor weg geheel vrij bleef. Het voertuig werd ernstig beschadigd. De heer Haagsma werd door de achterruit uit den wagen geslin gerd en kwam 35 meter verder terecht. Hij was vrijwel op slag dood. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan onoplettendheid van den chauffeur. Hij had den bewaakten overweg willen passeeren, doch daar deze gesloten was, is de heer Haagsma naar den één kilometer verder gelegen onbewaakten overweg te Niiydjl gereden. Het slachtoffer had vrij uitzicht op de spoorbaan. Aan den anderen kant van den overweg stond een melkauto voor denzelf den trein te wachten. Het regende op dat oogenblik, hetgeen het uitzicht even belem merd schijnt te hebben, wat den heer Haagsma noodlottig is geworden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1