fiïssehen hoop en vrees. KKERTJE ZEELAND. Vier weken crisis in Londen. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. bij hoofdpijn of migraine. binnen 'n kwartier zijl ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. W eiger namaak, let pp AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Waterschappen. Bü Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 18 October 1938, tot dijkgraaf van den Willem Adriaanpolder, J. L. Versprille, te Kortgene; met ingang van 1 November 1938 tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw-Neuzenpolder, A. van Hoeve Jz., te Terneuzen. Op vrije voeten. Zekere J., timmerman te Middelburg, die eenigen tijd geleden werd aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, als verdacht van poging tot zware mishande ling, is thans in vrijheid gesteld. GOES. Bij beschikking van den minister van financiën is met den aanvang der 479ste staatsloterij benoemd tot collectrice der staatsloterij alhier, mevrouw M. S. P. Fla- ckeWalthaus, wonende te Amsterdam. De collecte voor het Fonds voor Bij zondere Nooden heeft deze week 31.11 op gebracht. Doktershulp gevraagd. VLISSINGEN. De kapitein van het Lit- tausche s.s. „Kretinga", dat op weg van Antwerpen naar Klaipeda, Woensdagnacht Vlissingen passeerde, riep de hulp in van een geneesheer, omdat een matroos in een 5 m diepe kolenbunker was gevallen. Dr. Detmar, die zich met een inspecteur van politie aan boord had begeven, oordeel de het noodzakelijk, dat het slachtoffer, die inwendige kneuzingen had bekomen, de reis njet verder meemaakte, waarop de ma troos naar den wal is gebracht en in een ziekenhuis alhier is opgenomen. DE DOORTREKKING VAN DEN BOULEVARD. B. en W. doen voorstellen aan den Raad. Zooals gemeld, bestaan er, dank zij de me dewerking van het departement van defen sie, plannen voor doortrekking van den Boulevard De Ruijter. Thans doen B. en W. den Raad een voor stel in dien vorm toekomen, aan welk voor stel wij het volgende ontleenen: Tengevolge van het steeds toenemende verkeer, is de toestand dat de Boulevard De Ruijter onderbroken wordt door den voormaligen „Gevangentoren", een bouw werk van monumentale en historische waarde uit de 15e eeuw, onhoudbaar ge worden, zulks te meer, daar Vlissingen door de voortdurende ontwikkeling van de badplaats, steeds meer vreemdelingen trekt. Daar het bezoek aan de stad dikwijls per auto geschiedt, stuit men aanhoudend bij het bereiken van den Boulevard op het ver keersobstakel. Toen B. en W. vernamen, dat bij de regeering het voornemen be stond om de aan den toren grenzende ka zerne te verbouwen, hebben zij onmiddel lijk deze gelegenheid aangegrepen, ten ein de, met behouden van den monumentalen toren, een behoorlijke verbetering van den toestand ter plaatse te verkrijgen. Een oplossing van het vraagstuk zou kun nen worden verkregen door den grondkee- renden muur aan de linkerzijde van de ka zerne door te trekken, verder een dietal verdiepingen van de kazerne af te bre ken en een wegdek te maken door middel van een betonconstructie, bij wijze van een viaduct. Het ligt voor de hand, uit het ver lies van de ruimte der verdiepingen van de kazerne, welke door de wijziging van den toestand zal moeten worden prijsgegeven, door de gemeente zal moeten worden ver goed, daar het Rijk in deze woonruimte moet voorzien door den bouw van nieuwe lokaliteiten op een ander gedeelte van het terrein. De kosten aan dezen bouw ver bonden, zijn geraamd op 15.000. De uit voering van het doortrekken zal een uit- gaef vorderen van rond 20.000. Dit totale bedrag ad 35.000, zal nog worden verhoogd met een geringe som voor den aankoop van terrein, gelegen ten Noorden van de kazerne. B. en W. zijn overtuigd, dat deze gele genheid moet worden aangegrepen en dit geldelijk offer moet worden gebracht. Wat de financiering van de kosten betreft, daar over bestaat nog geen zekerheid. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 December a.s. aan Joh. Stoel, op eigen verzoek, eervol ontslag ver leend als bezoldigd veldwachter in de ge meente Westkapelle. ARNEMUIDEN. De ten bate van het T. B. C. fonds „Draagt elkanders lasten" in deze gemeente gehouden bloempjesdag heeft opgebracht 29.56. DOMBURG. De Woensdag j.l. gehouden collecte voor „Pro Rege" (speldjesver koop) heeft opgebracht 18. RAAD VAN RITTEM. R1TTEM. Woensdagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente voltallig, on der voorzitterschap van burgemeester P. W. ter Haar. Een schrijven van Nederlandsche On derwijzersbonden, adhaesie te betuigen aan het verzoekschrift aan den Voorzitter van den Raad van Ministers, tot verla ging der leerlingenschaal), werd voor kennisgeving aangenomen. De V o o r z. deelde omtrent de wa terleiding mede, dat begin November een propaganda-avond zal worden belegd en dat hierna de Raad zal beslissen of tot aansluiting bij de N.V. Waterleiding Mij. Midden Zeeland zal worden overgegaan. Besloten werd de pensioensgrondslagen van de heeren P. W. ter Haar en P. Da- niëlse, als ambtenaren van den burgerlij ken stand te wijzigen. In de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters werden eenige nieu we bepalingen opgenomen, inzake waar deering in diploma's en aanstelling van capitulanten. Bij raadsbesluit dd 26 September 1934 was een contract tot stand gekomen, waarbij de heer J. Breel op zich nam om de gemeentelijke aschbak leeg te rijden voor een jaarlijksche vergoeding van 50. Dit contract is thans door den heer Breel opgezegd. B. en W. hebben nu den heer A. Breel aangezocht de werkzaamheden van zijn vader over te nemen. De heer A. Breel verklaarde zich hiermede accoord, indien de vergoeding met 10 wordt ver hoogd en gebracht op 60 per jaar. Dit werd goedgekeurd. De gemeenterekening over 1937 werd voorloopig vastgesteld met in ontvangsten 18104 en uitgaven 17015, batig saldo aldus 1089; kapitaaldienst ontvangsten 10152 en uitgaven 10146; batig saldo aldus 6. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over* 1937 wordt goedgekeurd met aan ontvangsten 1273; uitgaven 1136, batig slot 137. Aan de Wed. Cornelis is 10 jaar geleden een recht van overgang verleend over gemeentegrond, gelegen achter de woning van den heer J. de Visser. Vorengenoemde eigenares van de woning Dorpsstraat 21 verkreeg hierdoor een poortje naar haar woning. Dat recht werd opnieuw met 10 jaar verlengd en wederom tegen een jaar lijksche cijns van 1. Bij de rondvraag merkte de heer D e P a g t e r op, dat het houtgewas bij de wed. J. de Pagter zeer slecht gesnoeid is. De V o o r z. antwoordde, dat be doelde persoon reeds is aangeschreven het houtgewas beter te snoeien. RITTEM. In de zaal van mej. wed. Wesdorp sprak Woensdagavond de heer H. Bierman te Middelburg over het actueele onderwerp: luchtbescherming. Als gevolg van het dreigend oorlogsgevaar, was de zaal zeer vol. De burgemeester leidde den spreker in, waarna deze uitvoerig wees op de groote noodzakelijkheid tot luchtbescherming in onzen tijd. Streden vroeger soldaten tegen soldaten en matrozen tegen matrozen, terwijl de burgerbevolking er buiten bleef, thans is er een andere macht bijgekomen, n.I. de lucht macht, welke een groot gevaar is voor de gewone bevolking. De gevaren uit de lucht bestaan voorna melijk in het werpen van brisant-, brand en gasbommen. De uitwerking hiervan werd door den heer Bierman uitvoerig be schreven, maar ook de maatregelen ge noemd, die genomen moeten worden om de verderfelijke uitwerking dier bommen zooveel mogelijk te verminderen. De vergadering werd onderbroken, door dat een der ingezetenen zijn radiotoestel in de zaal had gezet, waardoor met groote aandacht geluisterd werd naar de toe spraak van dr. Colijn. Wat de heer Bierman had gezegd over luchtbescherming werd door eenige licht beelden nader toegelicht. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. Alle aanwezigen gaven zich op als lid van de afdeeling Rit- tem der Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming. Als voorloopig bestuur werden aangewezen de burgemeester, en de heeren N. de Pagter, D. M. Korstanje en B. J. de Meij. De vergadering betuigde haar yolle in stemming, toen de burgemeester den heer Bierman dank bracht. VROUWENPOLDER. Onder voorzitter schap van den heer W. van Hekken, hield Vreemdelingenverkeer een algemeene ver gadering. Uit de mededeelingen bleek, dat het bezoek aan Vrouwenpolder weer een stijgende lijn vertoonde. Vooral Augustus was zeer druk geweest. Met algemeene stemmen werd besloten de gebruikelijke omslag over de bruto ontvangsten van per sonen en verhuur weer te heffen. Nadat nog over het plaatsen van strand tenten gesproken was, volgde sluiting. De twee uit België afkomstige per sonen die in den loop dezer week te Hans- weerd door de marechaussee aldaar wer den aangehouden, als verdacht van handel in verdoovende middelen, voor welk doel zij met een jachtje naar Hansweerd waren gekomen, zijn ter beschikking van de justi tie gesteld en naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. RAAD VAN KLOETINGE. Behandeling Begrooting 1939. Zuinigheid geboden. Eén-ne- gende der uitgave voor de werk- loozen. KLOETINGE. De Raad dezer gemeente kwam Donderdag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester Zandee. De v o o r z. herdacht in een kort openingswoord het Regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. Spr. wees daar bij ook op den zorgelijken internationalen toestand en uitte de bede, dat de vrede be waard zou blijven. (Instemming). Ingekomen is o.a. de kennisgeving van den minister van Waterstaat, dat de spoor wegovergang LewestraatBujjs-Ballot- straat behouden zal blijven. Voorts kwam in een schrijven van de Bank van Ned. Ge meenten, 'dat geen bepaalde rente voor het deposito gegarandeerd kan worden, doch dat de Bank dit elke maand bekend zal maken. Hiermede wordt accoord gegaan evenals met een wijziging in de verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch. Ook in de verordering bezoldiging veld wachter wordt een wijziging gebracht, o.a. bepalende, dat de onlangs vastgestelde ver ordening niet 1 Jan. 1938 doch 1 Sept. 1938 van kracht zal zijn. Op verzoek van de afd. Zuid-Beveland der Ned. Pom. Ver. wordt een schoollokaal beschikbaar gesteld voor het geven van een tuinbouwcursusj Aan den hr. A. v. d. Velde wordt voor 1938-1939 weder de controle der straatver lichting opgedragen. Op voorstel van B. en W. wordt aan den ambtenaar ter secretarie den hr. C. de Ruiter, een gratificatie van 100 verleend over 1938. Nadat in de gemeentebegrooting 1938 eenige wijzigingen zijn gebracht wordt de gemeentebegrooting 1939 behandeld. De hr. B u i t e n h u i s is verheugd, dat B. en W. de begrooting sluitend konden maken zonder belastingverhooging. Niette min is een zuinig beleid zeer gewenscht, ge zien de teruggang der batige sloten. De werkloozenzorg begint ook op Kloetinge zwaar te drukken. Niet minder dan 1/9 der uitgaven gaat hiermede heen. De hr. L a n k e s t e r vindt de post on derhoud plantsoenen te laag. Spr. meent, dat het Marktveld de laatste jaren ver waarloosd wordt. Vroeger was het een aan trekkelijkheid voor de bezoekers. De voorzitter meent, dat het Marktveld goed onderhouden wordt. Het is echter niet schoon te houden daar er den geheelen dag water gehaald wordt. Dat de iepenboomen verdwijnen is he laas niet te voorkomen. De heer Lank ester beaamt een en ander, doch z.i. kan toch (meer zorg aan het geheel besteed worden. De V o o r z. zegt dat B. en W. de zaak onder het oog zullen zien. Weth. S t r a u b zegt ook aandacht toe, doch meent, dat weinig meer te doen is. Men kan de menschen niet ver bieden er water te halen. De hr. Buitenhuis vraagt of het vervolgonderwijs voldoende gewaar deerd wordt, zoodat de uitgave gewettigd is. De V o o r z. antwoordt, dat zoowel dit als het vorig jaar de belangstelling goed was en zulks tot het einde bleef. De hr. B1 o m a a r d wil den post kolentoeslag met 100 verhoogen. De v o o r Zj zegt, dat men nog iniet weet, hoe het dezen winter loopen zal. Er is een werkobject, waar mogelijk al leen inwoners aan tewerkgesteld zullen worden. Zou het gewenscht zijn, dan zul len B. en W. er niet tegen zijn om de zen post te verhoogen. De hr. L a n k e s t e r wil er 100 bij doen, en er 300 van maken. Spr. voelt in beginsel voor een vasten kolentoeslag. Dit voorstel wordt verworpen met de heeren Buitenhuis, Van Liere, Lenshoek en Hoogstrate tegen. De heer Buitenhuis motiveert het tegenstemmen door te wijzen op de toezegging van den voorzitter. De begrooting wordt hierna m.a.st. als ingediend vastgesteld. Bij de rondvraag klaagt de hr La n- k e s t e r er over, dat telkens eenige lantaarns niet branden. De V o o r z. zal hier aandacht aan schenken. De Raad gaat hierna oVer in besloten zitting ter behandeling van het wetsont werp grenswijziging. N.V. Stoomtrammaatschappij Breskens Maldghem. In de jaarvergadering van aandeelhou ders van de N.V. Stoomtram Maatschappij Breskens-Maldeghem is Donderdag het jaarverslag en ook de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd en tot com missaris herkozen de heer C. E. P. Lens hoek te Kloetinge. N.V. Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg- Maatschappij. Donderdag hield de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij haar jaarlijksche aandeelhoudersvergadering te Middelburg. Hierin werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en eveneens het jaarverslag. De aftredende commissa rissen dr. J. A. van Loon te 's Gravenhage en Edg. Lippens te Gent, werden herkozen. BRESKENS. Donderdagmiddag werd door een omroeper in de gemeente een verduis teringsproef aangekondigd^ die gehouden zou worden van 20 h 30 tot 21 h 30. Te 7 uur sprak burgemeester Drost voor de ra diodistributie, waarbij hij de medewerking inriep van alle ingezetenen voor deze ver duistering die als proef gehouden wordt voor den algemeenen verduisteringsavond in October. Het sein zou gegeven worden door twee maal uit en aangaan der lichten. Daarna zouden daartoe aangestelde personen een nauwkeurige controle uitoefenen. Auto's mochten rijden met kleine lichten, fietsen zonder licht. De proef mag volkomen geslaagd heeten, al moesten de controleurs hier en daar even optreden, maar dan werd onmiddellijk voor verduistering gezorgd. RAAD VAN SINT-KRUIS. Belastingverlaging. SINT-KRUIS. Woensdag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig. Besloten werd tot subsidieverhooging ten bate van de af deeling Oostburg van het Wit-Gele Kruis en wel met ingang van 1939. De verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters voor de gemeente St. Kruis onderging een kleine wijziging met betrek king tot toelagen voor het bezit van di ploma's. Tengevolge van de nieuwe leges verordening zal de opbrengst dezer belas ting aanzienlijk hooger worden. Het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting wordt met ingang van 1939 teruggebracht van 150 op 120; het aantal opcenten op de hoofdsom der Ge meentefondsbelasting wordt met ingang van het belastingjaar 1939-1940 gebracht van 30 op 20. De begrooting voor 1939 werd vastgesteld zoowel in ontvangsten als in uitgaven op totaal 20978 met een post voor onvoor ziene uitgaven groot 1122. De totale ontvangsten in den kapitaal- dienst bedragen 800 de uitgaven 1700, zoodat deze dienst sluit met een nadeelig slot groot 900. RAAD VAN SCHOONDIJKE. SCHOONDIJKE. Woensdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Van Rosevelt, voltallig. De voor zitter sprak bij de opening eenige gevoel volle woorden in verband met den interna tionalen toestand. Op een schrijven van den heer Mulder inzake het ontwerp gasvoor- ziening werd gunstig beschikt. Een adres van het Algemeen Nederl. verbond, inzake benamingen der straten in de Ned. taal werd voor kennisgeving aangenomen. Be sloten werd, dat de gemeente 70 zal be talen voor werkobjecten bij de heeren Joh. RisseeuwBecu, Joh. RisseeuwProvoost en I. A. Dhont. Tot gemeentewerkman werd benoemd, de heer J. v. d. WalleJansen en tot schoonhoudster van het gemeentehuis zijn echtgenoote. Aan een verzoek van de commissie voor werkloozenzorg aan de jeugd om subsidie werd voldaan, daar er 12 leerlingen zijn. (Van onzen correspondent Donderdag 29 September. Een stralen de herfstzon baadt Londen in een gouden licht. Nooit bood de stad een vreedzamer aanblik. Dat het vriendelijke ordelijke le ven in de straten morgen verbroken zou kunnen worden door de wilde verschrik kingen van een modernen luchtaanval, dat de langzaam voortschuifelende massa's op de trottoirs in de winkelstraten plotseling uiteengeslagen zouden kunnen worden door een helschen bommenregen, schijnt ondenkbaar, een onwezenlijke nachtmerrie. En toch heeft deze bange mogelijkheid weken in aller gedachten geleefd. Men praatte er niet over en hield zijn vrees angstvallig verborgen, maar wanneer hoog in de lucht de dreun van een vliegtuig voorbijtrok was er iets in deli blik waarmee de menschen opkeken, dat de ongesproken en door allen gedeelde gedachte verried de gedachte aan oorlog en wat die oor log voor Londen zou beteekenen. Meer dan twee weken heeft deze angstige span ning geduurd en nog, terwijl ik hier in het zon-doorstoofde Park zit te schrij ven, is het beslissende woord niet geval len. Nog wacht Londen in hoop en vreezen op het bevrijdende woord, dat het onmid dellijke gevaar althans is geweken. Wan neer deze regelen in druk verschijnen zal de schier ondragelijke spanning wellicht ten 'lange leste opgelost zijn. In afwachting daarvan wil ik hier enkele indrukken weergeven van de wisselende stemmingen, de emoties en de sensaties, die Londen in de afgeloopen crisis-weken heeft doorge maakt. Wat het publiek aangaat is het eigenlij ke drama ongeveer vier weken geleden begonnen. Ook vóór dien tijd hadden poli tici en journalisten reeds beseft, dat er zich in Centraal Europa de gevaarlijkste crisis van het na-oorlogsche tijdperk ont wikkelde. Maar van 'n crisisstemming onder het publiek was nog geen sprake. Tsjechoslovakjj was voor den man in de straat nog een vrij vaag be grip, en hij- twijfelde er niet aan dat de kibbelende staatslieden met behulp van Lord Runciman hun moeilijkheden wel langs vreedzamen weg zouden weten te regelen, zooals er in de laatste 20 jaar al zooveel internationale geschillen zijn gere geld. Chamberlain's terugkeer naar Lon den en Simon's duidelijke waarschuwing aan Duitschland, openden hem voor het eerst de oogen voor de dreigende gevaren die zich hadden opgestapeld. Niettemin bleef het groote publiek vol goeden moed. Het besefte, dat er gevaar dreigde, maar was vol vertrouwen dat de krachtige hou ding van de twee groote democratiën een uitbarsting zouden voorkomen. Optimisme was de grondtoon van alle politieke ge sprekken, optimisme vermengd met een onverdeelde vreugde, en zelfs trotsch, over de vastberaden eensgezindheid waarmee het Westen een bolwerk had opgeworpen tegen de voortstuwende macht van het Derde Rijk. Eindelijk dan toonde Engeland zich weer een ware leeuw. Eindelijk was er dan een eind gekomen aan de politiek van steeds maar weer toegeven aan de dic tatorschappen, welke politiek in zoovele Britsche harten al lang een gevoel van on behagelijkheid had gewekt. Dezen keer zou men nu eens op zijn stuk blijven staan, en er was geen twijfel aan dat Duitschland door zoo'n overmacht, als het nu tegenover zich zag, tot redelijkheid ge dwongen zou worden. Als een donderslag uit helderen hemel kwam toen het befaamde artikel in de Ti mes, met het voorstel de Sudeten-Duitsche gebieden aan Duitschland af te staan. De ontsteltenis die door dit artikel werd ge wekt laat zich nauwelijks beschrijven. Ook het officieele dementi van het Foreign Of fice vermocht niet geheel de achterdocht weg te nemen dat de regeering achter het artikel stond en dat het democratische front door de steeds dreigender houding van Duitschland aan het wankelen was gebracht. Spoedig echter vatte men weer nieuwe hoop. Het leek ondenkbaar, dat de regee ring na al haar waarschuwingen op het laatste oogenblik nog terug zou krabbelen, en het vertrouwen in de vastberadenheid van Chamberlain en zijn collega's was grootendeels hersteld, toen eindelijk het met intense spanning verbeide oogenblik kwam waarop Hitler in zijn groote rede te Neurenberg zijn bedoelingen kenbaar zou maken. Sinds die historische avond hebben "hoop en vrees elkaar steeds beller afgewisseld. De eerste opluchting, dat Hitler in zijn rede slechts vage dreigementen had geuit en geen onmogelijke eischen had gesteld, werd binnen twaalf uur gevolgd door de sombere verwachting, dat zijn ophitsende woorden onlusten in het Sudetenland zou den verwekken. Die vrees werd maar al te spoedig verwezenlijkt, en toen Henlein 24 uur na Hitler's rede Praag een ultimatum stelde voor de intrekking van den nood toestand, twijfelden velen er niet meer aan, dat de oorlog nog dienzelfden Dinsdag nacht zou losbreken. Het waren onheilspel lende uren, wellicht den meest gespannen avond die ik in deze crisis heb meege maakt. In Downing Street vergaderden de Een verzoek van het Wit-Gele kruis om subsidieverhooging werd goedgekeurd. WATERLANDKERKJE. Woensdagmid dag werd met eenige plechtigheid door bur gemeester De Haan de eere medaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, uitgereikt aan den gemeenteveld wachter S. Serlé. In een bijeenkomst ten huize van den veldwachter, waarbij o.m. oud-burgemeester Hendrikse, dominee Van Yperen, de wethouders en den gemeente architect Van Baal aanwezig waren, rich- te de burgemeester het woord, tot den heer Serlé waarna hij hem het eeremetaal op de borst spelde. Vervolgens sprak nog de oud burgemeester. Veldwachter Serlé dankte ge roerd. (Ingez. Med.) ministers met de leden van den generalen staf, terwijl buiten een dichte menigte zwijgend stond te wachten. Het was een drukkende stilte, die slechts nu en dan on derbroken werd door het heesche ge schreeuw van de krantenventers, wien de extra-edities letterlijk uit de handen ge rukt werden. Overal op dezen warmen, broeienden avond liep het gesprek slechts over één ding: oorlog. Zelfs in de dansge legenheid waar ik laat. in den avond vrien den moest treffen stonden de gezichten ernstig en bezorgd en verwekten champag ne noch muziek een vrooljjke stemming. Verschillende kennissen hebben mij bekend dat zij dien Dinsdagnacht slechts van lucht-aanvallen gedroomd hebben. Woensdagochtend kwam er een zucht van verlichting over de millioenen ontbijt tafels gezegen bij het lezen van de kranten, die weliswaar nieuwe incidenten meldden, maar toch nog niet van een onherstelbare ontploffing spraken. Het ergste was nog niet gebeurd. Er was nog hoop, en in Westminster Abbey dromden de godsdien- stigen binnen om te bidden, dat die hoop niet ongegrond mocht blijken. Maar al was er dan nog hoop, al kon er nog een won der gebeuren, de berichten van het vaste land lieten toch geen twijfel over, dat de toestand met het uur gevaarlijker werd. In Downing' Street bleven de ministers nu vrijwel zonder oponthoud in conferentie, en daarbuiten stond nog steeds die zwijgen de menigte, eindeloos wachtend, zonder eigenlijk te weten waarop zij wachtten. Zoo verstreken in angstige spanning twee da gen Het werd Donderdagmiddag en nog was geen nieuws over waf de regeering in haar langdurige besprekingen had be sloten, toen de journalisten om half zes op no. 10 Downing Street bijeen geroepen werden om een officieele mededeeling in ontvangst te nemen. De belangstelling was niet groot. Er scheen geen reden belang rijk nieuws te verwachten. Naarmate de uren voorbij gingen, begon men zich ech ter af te vragen, of er misschien toch iets belangrijks in voorbereiding was. Waarom ons anders zoo laten wachten? Eindelijk, om half acht, kwam „George? de regee- rings-perschef vertellen dat het communi qué nu om negen uur gereed zou zijn. „Er moet nog iets ontcijferd worden." „Ontcijferd?" Het klonk veelbelovend, en de journalisten die om 9 uur weer in de perskamer van no. 10 bijeenkwamen, waren niet meer in een stemming van ver moeide lusteloosheid, maar van gespannen afwachting. Nadat „George" de belofte had verkregen, dat niemand de kamer zou verlaten, voordat hij de mededeelingen had geëindigd, las hij toen de sensationeele me dedeeling voor, dat Chamberlain den vol genden dag naar Hitier zou vliegen. Een schok van verbazing voer door de verza melde persmenschen, en het volgende oogenblik reeds was het een wilde worste ling om no. 10 uit te komen en de „biggest story since the Abdication" naar alle dee- len van de wereld te seinen. Zooals daarop het tempo van de gebeur tenissen, en de stemmingen die daardoor werden gewekt, steeds sneller werden zal ik ook mq,n relaas moeten versnellen. Chamberlain's besluit naar Hitier te gaan werd door geheel Engeland met intense vreugde ontvangen. In de opluchting van het oogenblik was er geen plaats voor twijfel aan de wijsheid van dezen ongewo- nen stap. Het scheen alsof het wonder waarvoor men gebeden had werkelijk was geschied. Chamberlain was de held,- de redder van de vrede, de staatsman die alle diplomatieke traditie in een hoek vaagde om nog een laatste poging voor het be houd van den vrede te doen. Des te bit terder echter was de ontgoocheling die volgde, toen scheen te blijken, dat Cham berlain slechts naar Berchtesgaden was gegaan om enkele maanden vrede af te koopen ten koste van de Tsjechen. Zoo diep en oprecht was de schaamte over dit „verraad", dat er geen plaats overbleef voor eenige ander en meer bezonken ge dachten. De Tsjechen waren door hun vrienden verraden en de held, die naar Berchtesgaden was gevlogen, was een laf aard en een man zonder eer geworden. Wanhoop, volkomen verslagenheid en bo venal schaamte, hielden alle harten gevan gen, en eerst toen men een paar dagen den tijd had gehad om over de emotioneele reactie heen te komen was er weer een weinig hoop gerezen, dat de eerste impul sieve beoordeeling op onvoldoende infor matie gegrond zou kunnen blijken te zijn en, dat alles nog niet was verloren. Deze indruk is later versterkt, en in den wirwar der snelle ontwikkeling steeds grooter geworden. Men ziet thans in Enge land, dat er van Chamberlain's staatsman capaciteiten ontzettend veel gevergd is en dat hem een eerenaam toekomt, die van redder des vredes Chamberlain heeft de ge- heele menschheid aan zich verplicht.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6