KREYMBORG Nederland's mili taire maatregelen. BINNENLAND. ZEELAND. De regeering te Praag aanvaardt de plannen. MUSSOLINI VANNACHT REEDS VERTROKKEN. Worden geleidelijk ingetrokken. Gelukwenschen voor Chamberlain. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Uit Praag werd van middag gemeld, dat de Tsjechoslovaak sche regeering het te München opgestelde plan heeft aanvaard. WAARBORG-KLEEDING is vooi Heeren die goede kleeding het meest waardeeren. Waarborg-KIeeding alléén bij: Beperking postaal geldverkeer met Tsjechoslovakije. WEERBERICHT. MIDDELBURG. een greep zijn van de in de aangeduide ge- biedsdeelen liggende steden en dorpen, gaat het uitsluitend om die gebiedsdeelen welke overeenkomstig den tekst van de overeen komst van den 1 tot 7 October door Duit- sche troepen bezet worden. De internatio nale commissie zal uitmaken waar van 7 10 Oct. nog Duitsche troepen mogen bin nenkomen. Mussolini is vannacht direct na de be sprekingen van het centraal station te München vertrokken naar Rome. Hitier vergezelde hem tot den trein. Op weg naar het station werden beide regeerings- chefs luide toegejuicht. Te 1.40 uur zette de trein zich in beweging nadat Mussolini afscheid had genomen van Hitier, Goe- ring, Hess en Von Ribbentrop. De mobilisatie van de Engelsche vloot zou den Duce de oogen heb ben geopend. De correspondent van de N.R.C. te Londen meldt: In politieke kringen heeft zich hier de indruk steeds sterker gevestigd, dat het behoud van den vrede op het allerlaatste oogenblik voornamelijk te danken is aan de ietwat dubbelzinnige rol, die Musso lini in de spannende geschiedenis van de laatste dagen heeft gespeeld. Niet alleen van Engelsche, maar ook van Italiaansche zijde wordt te verstaan gegeven, dat Mus solini tot acht en veertig uur geleden er vast van overtuigd was, dat de Westelij ke mogendheen geen oorlog over de Tsje chische kwestie zouden beginnen. Hij kon derhalve Hitier zonder risico zijn steun beloven in een conflict, aan wélks uit breken hij niet geloofde. De mobilisatie van de Britsche vloot heeft hem plotse ling de oogen voor den waren stand van zaken geopend. Hij heeft begrepen, dat het Engeland en Frankrijk ernst was met hun waarschuwingen en daaruit zijn con clusies getrokken. Italië, dat zijn lot bij monde van den Duce zelf onverbrekelijk aan Duitschland had verbonden, zou in een Europeesch conflict in een weinig benijdenswaardige positie komen. Niet alleen bestond er voor een dergelijk conflict bij het Italiaansche publiek weinig geestdrift, maar ook zou Italië en Abessynië en in de Middelland- sche zee uitermate wondbaar zijn en de eerste harde slagen incasseeren. Het is derhalve begrijpelijk, dat de Duce, toen hij door de mobilisatie van de Britsche vloot en de démarches van Lord Perth gedwongen werd zich rekenschap te ge ven van de gevolgen voor Italië van een Duitsch oprukken in Tsjechoslovakije, maar al te gaarne bereid was zijn invloed aan te wenden om Hitler van dezen stap terug te houden. De eerste commentaren uit Ita lië Een memorandum van Mussolini vormde den grondslag der besprekingen. De speciale correspondent van de „Messaggero" te München merkt op, dat de vertegenwoordigers der staten die het Italiaansche 'keizerrijk nog niet erkend hebben, elkander i ontmoet hebben op deze historische conferentie en wel met den Duce, den stichter van dat keizerrijk, wiens verstandige en beslissende rol ten gunste van het behoud van den vrede men hiermede heeft kunnen waardeeren. De correspondent wijst er op dat na een uiteenzetting van de kwestie door Hit- Ier en uitvoerige verklaringen van Cham berlain, de Duce op objectieve wijze de kwestie heeft belicht en een memorandum heeft ingediend dat concrete voorstellen bevatte, om het vraagstuk betreffende de Sudeten-Duitschers alsmede betreffende Polen en Hongarije tot oplossing te bren gen. Dit memorandum van den Duce werd eenstemming als bassis van bespreking en als opbouwend element voor het bereiken van een overeenstemming aangenomen. Te Rome zag men vanochtend met ver langen uit naar den terugkeer van Mus solini die vanavond om zes uur aan het station Termini zou aankomen. Het volk is verlangend aldus schreef Stefani om zjjn leider uitdrukking te geven van de bewondering en dankbaarheid voor de beslissende bijdrage tot redding van den wereldvrede. Onder enorme koppen kon digen de Romeinsche bladen de sluiting van de overeenkomst te München aan en schrijven zij, dat de vrede in Europa ver zekerd is, dank zij het bemiddelende werk van Mussolini. Fransche persstemmen. Daar de tekst van de overeenkomst van München eerst later in den nacht bekend werd, leverden de Fransche bladen daarop vanmorgen nog geen commentaar. Wel echter wisten ze, dat de principieele over eenstemming was bereikt, De „Journal" schrijft, dat de regeling der Tsjechoslovaaksche kwestie het verkrijgen van maximale resultaten mogelijk moet maken. Men zou dus kunnen spreken over een algemëene regeling, zooals geschetst is in het communiqué van Londen van 18 Sept. Zegt men niet reeds, aldus het blad dat Mussolini het plan heeft alle Italiaan sche afdeelingen uit Spanje terug te trek ken, natuurlijk onder het beding van we- derkeerigheid? Ook de „Echo de Paris" schrijft, dat men I van de bestaande omstandigheden gebruik moet maken om andere vraagstukken, in het bijzonder het Spaansche, te liquideeren. Vele Italianen, aldus meldt het blad uitl Rome, geven uiting aan den wensch, dat de ontspanning voltooid wordt door Fransch-1 Italiaansche en Britsch-Italiaansche toena dering. Ondanks de wrijving van de laatste maan-1 den is de sympathie voor Frankrijk in Ita- lië nog zeer sterk. De regeeringspersdienst meldt: In verband met den verbeterden interna tionaal politieken toestand, heeft de regee ring besloten de voormobilisatie niet te doen plaats hebben. Regelingen zullen worden getroffen om de voorbereidende maatregelen, die ten be- De „Oeuvre zegt, dat het voor Praag I hoeve van een vlot verloop der voormobili- hard zal zijn, de overeenkomst van Mün chen te aanvaarden. Maar alles hangt af van de wijze van uitvoering en de garan ties. In de hoofdsteden was men gisteren van meening, dat een begin zou kunnen satie zijn genomen, geleidelijk op te heffen. De genomen maatregelen met betrekking tot de grensbeveiliging worden tot nader order gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling bij voortgaande ontspanning in de intema- worden gemaakt met de besprekingen over I tionale omstandigheden te zijner tijd ook algemeene Europeesche vraagstukken, doch dat alles afhankelijk was van de wijze, waarop Hitier de zaken zou behandelen. Madame Tabouis schrijft verder: Giste ren heeft men herhaaldelijk gesproken over de Spaansche kwestie. Tegen een Engelsche leening van verscheidene milliarden zou Mussolini zijn vrijwilligers terugtrekken en zich bereid verklaren tot een regeling der Spaansche kwestie. De „Ordre" zegt, dat de vrede er niet slecht bij zal varen, zoolang de Fransch- Britsche samenwerking gehandhaafd blijft. De „Populaire" (socialistisch) zegt: „Kun nen we zeggen, dat alle gevaar voor langen tijd verdwenen is? Niemand gelooft dat. Maar men herademt de hoop is herboren en het monster van den oorlog is teruggetre den". Britsche persstemmen. De overeenkomst van München wordt door de Britsche pers algemeen begroet met een gevoel van verlichting en diepe dank baarheid jegens Chamberlain, wiens in spanningen ten laatste toch succes hebben gehad. deze maatregelen geleidelijk in te trekken. ten en zegt, dat dit niet zoo moet blijven. Noodig is de verzekering, dat dan de ga ranties voor de Tsjechen betrouwbaar en duurzaam zijn. Dit moet een compensatie zijn voor het offer, dat dit sympathieke volk ten behoeve van den vrede heeft ge bracht. De „New-York Times" zegt: „Laat niemand beweren, dat de vrede tegen te hoogen prijs gekocht is, tenzij hij bereid is in een oorlog de levens van degenen, die hem lief zijn, te wagen. Echter zal nie mand, die zichzelf respecteert, beweren, dat geen hooge prijs betaald werd." Bloemen voor mevrouw Chamberlain. Reuter meldt uit Londen: Duizenden telegrammen en brieven met gelukwenschen worden uit alle deelen der De „Daily Mail" zegt: „Ieder, die over wereld op nummer tien Downingstreet be- gezond verstand beschikt, moet erkennen, dat de bijeenkomst te München de belang- zorgd Er is geen land in Europa, vanwaar men rijkste conferentie sedert den wereldoorlog I geen brieven heeft ontvangen, is geweest. Misschien zal de conferentie I Mevrouw Chamberlain heeft vanochtend niet alleen de basis voor de oplossing van I tal van bloemstukken in ontvangst geno- hot Tsjechoslovaaksche vraagstuk geleverd I men hebben, maar ook den grondslag voor een Europeesche overeenstemming die bereikt moet worden, wil de vrede bewaard blij ven De „Daily Herald" zegt, dat het gevoel van opluchting natuurlijk is, doch spreekt de vrees uit, dat de Tsjechen misschien tot verderb concessies genoopt zullen worden. De „Daily Express' zegt: „De oorlog is voorkomen, een oorlog, dien niemand wenschte. Als er een overwinnaar moet zijn, laat ons dan Chamberlain aanwijzen. Hem komen de lauweren toe". Volgens de „News Chronicle" kan men hoewel de overeenkomst ernstige gebreken heeft, ten minste zeggen, dat de conferen tie een groot aantal onschuldige bewoners van Tsjechoslovakije gered heeft uit de ver schrikkingen van een oorlog. De eerste Duitsche persstemmen. Ten gevolge het late uur waarop het slotcommuniqué van München werd ge publiceerd, konden de Berlijnsche och tendbladen in hun eerste edities van he den nog geen eigen commentaar leveren op deze belangrijke gebeurtenis. Alleen het „12 Uhrblatt" was in staat een korte beschrijving te geven waarin o.a. gezegd wordt: „Men heeft in München niet slechts een uitweg uit een moeilijke crisis ge vonden. De gepubliceerde besluiten be- teekenen de beveiliging van den Euro peeschen vrede. Het Duitsche volk dankt op dit uur den Führer van ganscher harte. De door den Führer en den Duce reeds in het verleden met zooveel succes in practjjk gebrachte vorm eener nieuwe diplomatieke beraadslaging tusschen Eu ropeesche staatslieden is in München ge bleken weer probaat te zijn. Chamberlain en Daladier hebben tijdens de onderhan delingen hun wil aan dén dag gelegd den vrede te beveiligen en Europa eeri oorlog to besparen. Daarvoor danken wij hen. (Men zie verder de laatste berichten.) Amsterdam 1936-3% 100—101% Zeeuws Hyp. B-3% 99—99% Cities Service Cy. P. 1958 5 45%—45% A Amsterd. Bank 135%142 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 468502 A De Schelde N.B. 42—44% C Am. Smelt Ref. 34—35% A Born. Sum. H.M. 166—174% A Houth. Alberts 8992 C Union Pac. Rr. 65%—67% C Int. Nickel Cy. 36% A Pref. Lever-Bros 135139 Ned. 38 1000-3 99%—101 O. Indië 37 1000-3 98%—100% Engeland 1960-90 4 7882 A Koloniale Bnk. 141%148 A N.I. Hbk. 600 126—130% C Ned. H. M. 1000 142%—149 A v. Berkels Pat. 60—60 C Calvé-Delft 86%—91 A Philips Gem. B. afg. 225231-36 C Unilever 142%.143%-6% C Am. Car en Foundry 18%—19%-% C Anaconda Cop. 24%-25%-% C Bethlehem St. 43%—44% -5% C Kennec Copper 31%32%-3% C Rep. Steel 13%—14-% C U. States St. C. 43%—44%-% A Java Cult. M(j. 162% A N.I. Suiker U. 161—171 A Deli Batavia 213218-20 C Deli Mij. 1000 273%—282-78 A Senembah 249250% C Baltimore en Ohio 5%6 C Southern Pac. Cy. 12%—13%-% A Southern Rlw. 8%9%-% C North Am. Cy. 14% 14% A Kon. Petr. Mpij. 232% 240%-44 C Contin. Oil Cy. 21%22% Markt KoninkL - Philips - Amerika - Unilever - (Wettig Aku Suiker OM-Markfc RVA. Rubber Tabak Schepen gedeponeerd.). C Phillips Petr. Comp. 29%- C Shell Union O.C. 11%—11%-12 C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 116%—118%-16% A H.V. Amsterdam 450461-67 A Amst. Rubb. C. 228%—233%-36% A Deli-Bat. Rubb. 142%—152-56 A Hessa Rubber 120%—123%-4% A Serbadjadi S.R. 107-113-12 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.90 74.00 4.89% 31.00 1.86% 8.86 73.50 4.96 31.55 1.86%" (Ingez. Med.) PRINS BERNHARD ONVERWACHT OP SOESTERBERG. Geheel onverwacht heeft Prins Bernhard gister een bezoek gebracht aan het mili taire vliegkamp te Soesterberg. De Prins, die geheel alleen te paard door de in den omtrek van het vliegkamp gelegen bosschen kwam aanrijden, arriveerde te ongeveer half 11 aan den ingang van het kamp. Me de door de aldaar heersehende drukte liet de aan den ingang van het kamp opgestel de wacht den Prins, welke gekleed was in het uniform van kapitein der grenadiers, vrij passeeren zonder hem te herkennen. De eerstvolgende voorbijganger op het. kamp zelve, een officier der luchtvaartaf- deeling, herkende den Prins, toen deze hem aansprak en vroeg hem eenige vlieg tuigen te laten zien, echter onmiddellijk. Nadat de inmiddels gewaarschuwde com mandant van de luchtvaartafdeeling even eens was gearriveerd, hebben allen teza men verschillende nieuwe modellen bezich tigd. Na ongeveer een half uur keerde de Prins wederom te paard naar Soestdijk te- Onze speciale groet geldt echter Duitsch-1 ruS- land's grootsten vriend Mussolini. Duitsch land wenscht de Hongaarsche en de Pool- sche natie van ganscher harte toe, dat binnen den in het aanvullend accoord vastgestelden termijn van drie maanden een billijke regeling van de kwestie der Hongaarsche en Poolsche minderheden in Tsjechoslovakije tot stand moge komen. Ons 'hart is thans echter bij de Sudeten- I Duitschers." Amerikaansche persstemmen. De Amerikaansche pers juicht de over eenkomst van München toe, doch maakt reserves. De „Washington Post'!' zegt, dat alle partijen, ook Hitier, concessies heb ben gedaan. Het blad betreurt het, dat Rusland van de conferentie was uitgeslo- HAAGSCH GERECHTSHOF. Nieuwe vice-president en advocaat-generaal. Bij Kon. Besluit van 26 September zjjn benoemd tot vice-president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage: mr W. Lunsingh Ton ekens, thans raadsheer in- gemeld Gerechtshof; tot advocaat-generaal bij het Gerechts hof te 's-Gravenhage: mr. J. U. Polman, thans officier van Justitie bij de Arrondisse mentsrechtbank te Groningen. KONINGIN WILHELMINA'S REGEERINGSJUBILEUM TE KAAPSTAD GEVIERD. Onder leiding van den Nederlandschen gezant, jhr. W. F. van Lennep, is op 6 Sept. in de Stadszaal te Kaapstad een galafeest avond gehouden, ter viering van het regee- ringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Tot de aanwezigen behoorden de eerste mi nister van Zuid-Afrika, generaal J. B. M. Hertzog, generaal en mevrouw Smuts, de leden van het kabinet met hun dames, het corps diplomatique, de administrateur van de Kaapprovincie en tal van ander hooge autoriteiten. Nadat de voorzitter, de heer H. J. de Graaff de feestelijkheden had geopend, hield jhr. W. F. van Lennep de feestrede. Minitser generaal Hertzog ving zijn rede aan met een hartelijke gelukwensch aan Nederland en de Nederlanders en met het uitspreken van de hoop, dat Koningin Wil helmina voor beiden een bron van heil zame bezieling zal blijven. Spr. gaf den Ne derlandsehen gezant de verzekering, dat het Afrikanerdom zich verheugt, dat door de gelukkige echtverbintenis van de Neder- iandsche kroonprinses, de toekomst van het Nederlandsche koningshuis verzekerd schijnt. Dat Hare Koninklijke Majesteit nog vele jaren gespaard mag blijven als een liefde volle bron van kracht en inspiratie voor 't Nederlandsche volk, is ook de bede van Zuid-Afrika", besloot generaal Hertzog zijn in het Afrikaansch uitgesproken rede. Hierna volgde een declamatorium, geti teld „hoe de Oranjevloot in Hollands harte wortel schoot", samengestemd door dr. Willem Loeb, uitgevoerd door den heer A. M. Burger, als declamator, een dameskoor en met orgelbegeleiding van den heer H. Estarippa. Vervolgens dirigeerde de heer Estarippa Johan Wagenaars operette „de fortuinlijke kist". ZEELANDIA. De vereeniging van te Rotterdam woon achtige Zeeuwen: Zeelandia, heeft Woens dagavond in een der zalen van het gebouw Odéon een propaganda-bijeenkomst gehou den, uiteraard met het doel die Zeeuwen, welke weliswaar te Rotterdam wonen, maar nog geen lid zijn, onder de vleugelen van deze vereeniging te brengen. Juist ook om te laten zien, wat Zeelandia voor haar leden wil zijn was de verzorging van het aantrekkelijk programma nagenoeg geheel aan eigen krachten toevertrouwd. Zoo hebben de tooneelafdeeling, de zangveree- niging en de jongerenafdeeling staaltjes van haar kunnen ten beste gegeven. Bo vendien heeft het Hawaïiorkest, onder lei ding van den heer A. F. H. Kraak ook een lid van Zeelandia meegewerkt. Een echt Zeeuwsch bal heeft den avond beslo- tn. De verzending van postwissels door een zelfden afzender en bestemd voor eenzelf den geadresseerde in Tsjechoslovakije is voortaan slechts toegelaten tot een totaal gestort bedrag van 50 kronen per dag. Post wissels tot hoogere bedragen mogen alleen worden verzonden, indien de afzenders in het bezit zijn van een bijzondere vergun ning van de nationale Tsjechoslovaaksche bank te Praag. Dezelfde bepaling geldt voor quitantie- zendingen naar dat land. Het maximum-be drag voor verrekenzendingen en post pakketten naar- Tsjechoslovakije is als re gel beperkt tot 18 resp. 300 kronen per dag en 90 resp. 1500 kronen per maand, Voor hoogere bedragen is de bovengenoem de vergunning vereischt. VERMELDING VAN DEN INHOUD OP VERPAKTE WAREN. Reeds gedurende een aantal jaren, nl sinds 1924 aldus vangt een schrijven aan, dat de Nederlandsche vereeniging voor huisvrouwen aan den minister van sociale zaken heeft gericht ijvert onze vereeni ging voor verplichte 'vermelding van den inhoud (naar maat of gewicht) op verpak te waren en heeft zij hiertoe reeds her haalde malen requesten tot de regeering gericht. Thans dringt de vereeniging in haar schrijven er bij den minister nog eens krach tig op aan, een voorstel tot aanvulling der warenwet in dezen geest bij de Staten- Generaal in te dienen, opdat deze materie afdoende geregeld kan worden. STERFTE AAN MOND- EN KLAUWZEER Het neemt weer toe. Tengevolge van het mond- en klauwzeer zijn in de week van 18 t.m. 24 September gestorven: 278 runderen, 141 kalveren, 197 varkens en biggen, 17 schapen en 2 geiten. Sedert de week 19—26 September 1937 zijn in totaal bezweken: 3917 runderen, 4524 kalveren, 3612 varkens en biggen, 283 scha pen en 69 geiten. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, plaatselijk re genbuien, weinig verandering in tempera tuur. UKKEL: zwakke tot matige wind vooral uit Z.W. richtingen, over het algemeen vrij schoon weer, op het laatst van den nacht plaatselijk nevel en mist, vrij koud gedu rende den nacht. Za 1 Oct.. Zon op: 7 h 01; onder 18 h 38. Licht op: 19 h 08. Maan op: 14 h 48; onder: 23 h 28. E.K.: 16 October. Hoog- en Laagwater te VUndiigeni September. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 30 6.10 18.25 12.27 24.50 October. Zaterdag 1 6.49 19.23 13.08 -.- Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Hoogwater. Laagwater. September. Vrijdag 30 7.57 20.09 1.13 13.35 October. Zaterdag 1 8.33 20.58 1.56 14.10 Zondag 2 9.27 22.04 2.46 15.11 Besmettelijke ziekten. Vqn 18 tot 24 September kwamen in onze provincie 9 gevallen van besmettelijke ziek ten voor, nl. 4 gevallen van Dysenteria bacillaris te Sint Maartensdijk en 5 gevallen n roodvonk, één te Aagtekerke, één te Sint-Annaland en drie te Krabbendjjke. VAN SPANNING TOT RUST, VAN ZOMER TOT HERFST. De groote internationale spanning, die gedurende de laatste weken en vooral de laatste dagen heerschte is ook aan onze stad niet ongemerkt voorbijgegaan. Groote belangstelling heerschte gisteravond onop houdelijk tot in de late avonduren toe aan ons bureau en op de andere plaatsen, waar wij de laatste nieuwsberichten publiceer- den. De belangstelling ging ook uit naar de troepen, die in de stad vertoefden en die een bijzondere drukte brachten, maar te vens den ernst van den toestand demon streerden, evenals sommige plaatselijke maatregelen. Dit alles is gisteravond plots veranderd. Bedrukte gezichten klaarden op, men lacht- te elkander toe, ja men schudde elkaar de hand en er waren militairen, die hun vreugde door gezang uitten. Volkomen be grijpelijk bij hen, die in eens hun familie hun arbeid, hun zaak hadden moeten ver laten en die nu wisten dat die afwezigheid tot een korten termijn beperkt zal blijven en dat het gevaar om werkelijk te moeten strijden voor de neutraliteit en vrijheid van ons land voorloopig weder voorbij is. Dit dus de verandering als direct gevolg van de alom ontstane opluchting. Maar er is een tweede verandering in onze stad merkbaar, die van het einde van het zo merseizoen. Gisteren een marktdag zonder vreemde lingen mede natuurlijk ook door de we reldgebeurtenissen en zonder Arne- muidsche vrouwen en kinderen. Vandaag als einde van de maand September afbre ken van de veranda's voor de café s pp de Markt, zoodat ons plein weer zpn wmter- sche aanzien terugkrijgt. Het is ook hier tevens wel het oogenblik om een terugblik te slaan op den afgeloo- pen zomer en dan gelooven wij, dat die voor vele zaken, die het voor een groot deel van het vreemdelingenbezoek moeten hebben tenslotte nog niet al te zeer is te gengevallen, als zullen er wel vettere jaren zjjn geweest. STAATSLOTERIJ. Aan Mevr. van BarneveldNauta is op baar verzoek eervol ontslag verleend als collectrice der staatsloterij. Benoemd als zoodanig is mevr. M. S. F. Flacke Walthans te Amsterdam.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2