COURANT Minister Colijn spreekt tot het Nederlandsche volk. )e voor-mobilisatie opgeschort. Een viermogendlheden- conferentie te München. Er zijn gevaren, maar de vrede kan zonder twijfel nog gered worden. Chamberlain, Daladier en Mussolini naar Hitier, om te probeeren alsnog een uitweg te vinden. Chamberlain onthult. Hoe de conferentie te München tot stand is gekomen. Chamberlain opgewekt Toen Chamberlain gistermiddag uit het Lagerhuis voor zijn woning terugkeerde, na meegedeeld te hebben, dat hij vandaag naar München zou gaan, bracht een ge weldige menigte hem een ovatie. Cham berlain riep haar daarop toe: „It 's going to be all right now" („Het gaat -nu goed") Ook in het Lagerhuis heeft men den premier ondubbelzinnig hulde betuigd. De Engelsche koningin, die in de loge aanwe zig was, barstte in tranen uit, toen Cham berlain de verrassende mededeeling van de conferentie te München deed. EEN BOODSCHAP VAN ROO SEVELT AAN MUSSOLINI. Dagblad. Uitg. N.V. De Mlddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 229. TWEE BLADEN. DONDERDAG 1 29 SEPT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Minister Colijn heeft gisteravond voor de radio de volgende rede uitgesproken: Wat tot voor kort door zeer velen in den lande en daarbuiten in de wereld niet meer denkbaar werd geacht, hangt ons thans dreigend boven het hoofd. Weer pakken de oorlogswolken in Eu ropa zich saam; weer moet de vrees wor den gekoesterd, dat de bloem van Euro pa's jeugd en van mannen van middelba ren leeftijd op groote schaal aan vernieti ging zal worden prijs gegeven, om maar niet te gewagen van het gevaar, dat ook vrouwen en kinderen uit de lucht bedrei gen kan. Aangezien wij buiten het geschil staan, dat tot dezen toestand aanleiding heeft ge geven, en wij er ook buiten willen blijven; ligt het niet op mijn weg, u bezig te hou den met beschouwingen over de vraag, op wien de verantwoordelijkheid rust voor het ontstaan van den gespannen toestand, waarin wij thans verkeeren. Dit standpunt sluit tevens in, dat wij onzerzijds zoo bitter weinig kunnen doen om invloed ten goede uit te oefenen. Wel mag ook onzerzijds dit worden ge zegd, dat het haast ongelooflijk moet wor den geacht, dat de nog bestaande verschil len gedurende de dagen, die ons nog van den fatalen dag van 1 October scheiden, niet te overbruggen zouden zijn. Aan die hoop houd ik dan ook nog vast, tegen allen schijn van het tegendeel in. Immers, de volken begeeren den oorlog niet, zij willen vrede. Dan kan het niet volstrekt onmogelijk zijn, dat de leiders der volken, zij het te elfder ure, den uit weg vinden, die ons den vrede bewaart. Intusschen eischt het verstand van het Nederlandsche volk en de Nederlandsche regeering beide, dat er rekening worde ge houden met het tegendeel; dat we ons dus indenken in den toestand, dat er in Cen traal Europa tot wapengeweld zal worden overgegaan en dat de groote mogendheden in het Westen bij het conflict betrokken kunnen worden. De toestand is' dan niet dezelfde als in 1914. Toen richtte het aanvallende leger zich naar het Westen en ontstond er dus voor Nederland een direct gevaar, in den oorlog betrokken te worden en wel reeds in het begin er van. Thans is dat gevaar naar mijn meening niet aanwezig. De gewapende actie, als men er toe overgaat, richt zich thans in Oostelijke richting, en dit vermindert voor ons althans het onmiddellijk gevaar. Dit verschil neemt echter de noodzaak van voorzorgsmaatregelen niet weg, al dragen ze een ietwat ander karakter dan in 1914. We behoeven, naar mijn vaste over tuiging, thans in eerste instantie geen schending van ons grondgebied te duchten, maar wat wij wel hebben te doen is, een practische onderstreping te geven van het standpunt der Nederlandsche regeering, zooals dit o.a. laatstelijk te Genève door minister Patijn is uiteengezet. Dit komt in het kort hierop neer, dat we het voorne men hebben, onder alle omstandigheden onze onzijdigheid te handhaven en dus ook aan geen enkel leger doortocht door ons land zullen verleenen, terwijl, gelijk van zelf spreekt, elke aanval op ons grondge bied zal worden geweerd. Van dit gezichtspunt uit moeten de maatregelen, door de Nederlandsche re geering reeds genomen of nog te nemen, worden beoordeeld. De militaire maatregelen. Reeds een paar weken geleden werden de eerste maatregelen tot verhoogde waak zaamheid aan de landgrenzen, zoowel oost als zuidwaarts, getroffen. De verscherping van de politieke verhoudingen heeft er vervolgens toe geleid, de grensbeveiliging te versterken, door in den afgeloopen nacht de dienstplichtigen op te roepen die ingedeeld zijn bij' de 16 afzonderlijke grensbataljons, welke een paar jaar gele den in het leven werden geroepen. Verder is hedenmorgen aan de burge meesters toegezonden het telegram, dat de waarschuwing tot de oproeping van dienst plichtigen bevat, die bij voormobilisatie in werkelijken dienst moeten komen. Tenzij msscheti nu en morgen een ontspanning in den Politieken toestand zou intreden, ligt e >n het voornemen, morgen het telegram voor de zgn voormobilisatie te doen uit gaan. Die voormobilisatie heeft betrekking op enkele tienduizenden dienstplichtigen, SLwv" °nder de wapens komen om in de tiecentra de overige dienstplichti gen wanneer die opgeroepen zouden moe ten worden te ontvangen, ter uitreiking van de wapens en verdere uitrusting. Of en wanneer die laatste oproeping, d.w.z. volle dige mobilisatie, zal plaats vinden, hangt geheel af van de verdere ontwikkeling van den politieken toestand. De voormobilisa tie is evenwel noodig om de volledige mobi lisatie, indien zij noodig wordt, ongeveer even snel te kunnen doen verlooDen als in 1914 het geval is geweest. De toestand van oorlogsgevaar geproclameerd. n verband met al deze maatregelen is ook een andere voorziening noodig geble ken. Om n.l. m den bijzonderen toestand, waarin wij verkeeren, de noodige wettelijke maatregelen te_ kunnen toepassen, is bij Kon. DGsluit ,,Q6 toestand van oorlogste- vaar" geproclameerd. Dit beteekent dus niet dat een werkelijk gevaar voor oor log reeds aanwezig is, maar bewerkt slechts dat bijv. mogelijk wordt gemaakt de in- kwartieringswet toe te passen, zekere vor deringen mogelijk te maken en soortgelijke andere handelingen te verrichten. Dit voor zoover betreft de maatregelen van militairen aard, door de regeering ge nomen. Tegen hamsteren en runs op de spaarbanken. Echter zijn ook op ander terrein voor zieningen noodig gebleken. Sommige in 1914 voorgekomen verschijnselen bij de be volking doen zich ook nu weer voor. Met name heb ik het oog op het z.g. hamsteren van levensmiddelen en het opvragen van gelden bij spaarbanken. Ik laat nu rus ten de bezwaren van zedelijken aard tegen deze handelingen, want ik heb een argu ment, dat weliswaar van zuiver practischen aard is, maar tevens veel sterker uitwer king kan hebben. Deze handelingen, waarop ik het oog heb, zijn volstrekt onnoodig en bovendien helpen ze niet. Naast eenige andere ontwerpen zal de regeering morgen bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen indienen, die betrek king hebben op de distributie van levens middelen en de prijsregeling er van. De voorraad levensmiddelen in het land is ruim voldoende en dus is hamsteren o n- noodig. Maar het helpt ook niet, want de regeering zal niet aarzelen, de ge hamsterde voorraden weer in beslag te ne men. Bovendien zal de regeering aan de Staten-Generaal bevoegdheid vragen om prijsopdrijving tegen te gaan. Laten nu allen, die neiging tot deze af keurenswaardige, onnoodige en nuttelooze maatregelen mochten hebben, van mij eens een goeden raad aannemen. Maakt u aan dit volstrekt onnoodige hamsteren niet schuldig. Het zal u aan het noodiige in niets ontbreken en ge spaart uzelf en de regee ring vele moeilijkheden, terwijl gij uw geld ook rustig op de spaarbank kunt laten. De tucht in een volk is van even groote waarde als de voorzorgen, die de regee ring neemt. Herinnert ou, zoo vraag ik u, het Koninklijke woord, dat ook een klein volk groot kan zijn door zijn houding in moeilijke tijden, en toont die grootheid door met de regeering mee te werken, in stede van haar een stok tusschen de bee- nen te steken. Een bemoedigend woord. Andere mededeelingen heb ik thans niet te doen. Ik zou u nog hebben kunnen aanraden, vooral de noodige kalmte niet te verliezen, die juist in spannende dagen zoo noodig is. Maar ik laat dit na uit vrees, uw goeden naam te na te komen. De toe stand in de wereld is ongetwijfeld niet zon der ernstige gevaren, maar de pogingen om tot een vreedzame oplossing te komen worden voortgezet en de laatste uitnoodi- ging van president Roosevelt, zoomede de laatste stap van Hitier, inhoudende de uit- noodiging aan Chamberlain, Daladier en Mussolini om te München een onderhoud met hem te hebben, kan stellig leiden tot opklaring van den toestand en behoud van den vrede. Daarom kan er, ook zonder aan sporing mijnerzijds, bij u een rustig ver trouwen aanwezig zijn. En laat voorts ons gebed uitgaan tot den Koning der Koningen, dat hij de harten van de leidslieden der volken neige tot het be houd van den vrede, die ons allen, de re geering en u, zoo zeer ter harte gaat. De hoop daarop is weer verlevendigd, waar voor gij met mij den eersten minister van Groot Britannië dank zult weten. Hij deed den eersten stap, waarvan wij allen hopen, dat deze morgen zijn bekroning vinden zal. Dit doet mij dit korte woord besluiten met denzelfden wensch, waarmede Chamberlain gisteravond eindigde: goeden nacht. Men meldde ons hedenmiddag uit Den Haag: Tot op dit oogenblik is het door den mi nister-president, dr. H. Colijn, gisteravond in zijn radio-rede voorwaardelijk aangekondigde telegram ten behoeve van de voor-mobilisatie nog niet uitgezonden. Hieruit leiden wjj af, dat de regeering in de gisteren als gevolg van de aangekondig de staatsliedenconferentie te München in getreden ontspanning in Europa aanleiding heeft gevonden om de beslissing ter zake op te schorten, totdat zich met meet dui delijkheid zal afteekenen hoe de internati onale situatie zich verder ontwikkelt. De ontwikkeling in den internationalen toestand heeft gisteren opnieuw een scher pe wending genomen, maar ditmaal nu eens een wending ten goede. Het is natuurlijk nog geenszins zeker, dat de vrede behouden zal blijven. De hoop daarop is alevel op eens groot geworden. In plaats van militai re maatregelen, welke Duitschland had wil len nemen de geruchten der volledige mobilisatie waren juist wordt vandaag te München een conferentie gehouden, tus schen Hitler, Chamberlain, Mussolini en Daladier, den Franschen minister-president. Zooals we gisteren nog in een deel on zer oplaag konden melden, heeft Mussolini zich gisterochtend met Hitier telefonisch in verbinding gesteld, nadat zulks den Duce door Chamberlain was verzocht. Het resul taat van dit telefoongesprek was, dat de Duitsche mobilisatie op zijn minst 24 uur werd opgeschort en dat Hitier aan Cham berlain, Mussolini en Daladier verzocht, vandaag te München bij hem te komen, een uitnoodiging, welke natuurlijk onmid dellijk werd aanvaard. De wereld is nu weer vol hoop en vol gegronde hoop, dunkt ons. (Men raadplege in dit verband de Kro niek v. d. Dag.) In het Engelsche Lagerhuis heeft Cham berlain gistermiddag een uitvoerige uiteen zetting gegeven van de gebeurtenissen, welke zich de laatste weken achter de di plomatieke schermen hebben afgespeeld, ook dus van zijn reizen naar Berchtesgaden en Godesberg. Uit deze mededeelingen is gebleken, dat Hitier hem telkens voor fei ten heeft gesteld, welke de Engelsche mi nister-president allerminst had verwacht. Ten aanzien van de reis naar Berchtes gaden, zeide Chamberlain o.m. het volgen de. „Alle gevaar voor critiek ten spijt, over woog ik, dat er in deze crisis belangen op het spel stonden, waarbij zoovele millioenen menschelijke wezens betrokken waren, dat andere overwegingen niet in aanmerking konden komen. Ik moet mijn verbazing be kennen over de warme toejuichingen, waar mede deze pogingallerwege ontvangen werd en de verlichting voor het oogenblik was een aanwijzing van den ernst, waarme de men den toestand beschouwde. Bij mijn eerste bespreking met Hitier, kwam ik spoedig tot de slotsom, dat de toestand veel acuter en dringender was, dan ik mij had voorgesteld. In hoffelijke, doch geen twijfel latende termen zette Hitier het Duitsche standpunt uiteen, en hij voegde er categorisch aan toe, dat hij liever dan te wachten, bereid was een wereldoorlog te riskeeren. Op een bepaald punt beklaagde Hitier zich over een Britsche bedreiging tegen Duitschland, waarop ijc antwoordde, dat hij een onderscheid moest maken tusschen bedreiging en waarschuwing en dat hij een goede reden had om zich te beklagen indien ik hem in de gedachte liet, dat Engeland onder geen omstandigheden, ten oorlog zou gaan tegen Duitschland Ik kreeg zoo sterk den indruk, dat Hit- Ier een onmiddellijken inval in Tsjechoslo- vakije op het oog had, dat ik hem vroeg waarom hij mij had toegestaan naar hem toe te reizen, waar dit klaarblijkelijk toch tijdverknoeien was. Hitier antwoordde, dat hij, indien de Britsche regeering hem de verzekering kon geven, dat zij het beginsel van zelfbeschikkingsrecht aanvaardde, be reid was de middelen te bespreken om dit ten uitvoer te brengen. Maar indien ik hem zou antwoorden, dat een dergelijk beginsel door de Britsche re geering niet overwogen kon worden, dan waren verdere besprekingen nutteloos. Na tuurlijk, zoo vervolgde Chamberlain, was ik niet in staat om op dat oogenblik een zoo danige verzekering te geven, maar ik nam op mij om mijn ambtgenooten te raadple gen, indien Hitier af wilde zien van daadwer kelijke vijandigheden, totdat ik den tijd had gehad hun antwoord te vernemen. Hij gaf mij deze verzekering onder de voorwaarde dat in Tsjechoslovakije niets zou geschie den van zoodanigen aard, dat hij gebonden zou zijn en deze verzekering bleef sinds dien van kracht". Chamberlain zette hierop uiteen, dat En geland en Frankrijk er spoedig in slaagden, om de Tsjechoslovaaksche regeering zoo ver te krijgen, dat ze toestemde in een af stand van alle gebieden, waar meer dan 50 der bevolking uit Duitschers bestaat, aan het Duitsche Rijk. Ook de nieuwe Tsje choslovaaksche regeering onder generaal Sirovy gaf haar fiat hierop. Zoo toog hij welgemoed naar Godesberg, Tot zijn ontnuchtering vernam hij hier echter dat de meegebrachte voorstellen den Duitschen Führer niet ver genoeg gingen, Hitier eischte nu een afstand op zeer kor ten termijn en onmiddellijke bezetting van het Sudetenland door Duitsche troepen, Hitler's befaamde memorandum, met daarbij de kaart, werd Chamberlain ge durende het laatste onderhoud dien avond overhandigd, waarbij Chamberlain voor het eerst in het memorandum de tijdsbepa ling van 1 October opmerkte. In verband daarmede, aldus Chamberlain, heb ik zeer openhartig gesproken. En heb ik met allen nadruk, welke te mijner be schikking stond, uitgewijd over de risico's, welke opgesloten lagen in het volharden in zulke voorwaarden en in de verschrikkelijke consequenties voor allen, als een oorlog het gevolg was. Ik verklaarde dat taal en toon van het document, dat ik liever als een ultimatum, dan als een memorandum kwalificeerde (toejuichingen), de publieke opinie van neutrale landen diep zou schokken en ik verweet den Rijkskanselier bitter, dat hij gefaald had op eenigerlei wijze mijn pogin gen tot verzekering van den vrede te be antwoorden (toejuichingen)., Niettegen staande deze ronduit gesproken woorden ging het gesprek op vriendschappelijker wij ze verder, dan welk daaraan voorafgaand onderhoud ook (gelach). Hitier zeide mij, aldus Chamberlain, dat hij mijn pogingen waardeerde en daar dankbaar voor was. Hij was echter van meening in zooverre ge antwoord te hebben, dat hij de militaire operaties, welke hij in het voornemen had, had opgehouden en in zijn voorstellen aan Tsjechoslovakije een grens bood, welke zeer verschilde van die welke hij genomen zou hebben als gevolg van een militair con flict. Ik geloof dat ik hieraan, aldus Chamber lain nog moet toevoegen, dat ik voor ik van Hitier afscheid nam onder vier oogen nog enkele woorden wisselde met hem, welke naar ik geloof niet zonder belang zijn. Hit- Ier herhaalde met diepen ernst wat hij mij reeds te Berchtesgaden had gezegd, name lijk dat dit de laatste van zijn territoriale ambities in Europa was. Hitler had niet den wensch in het Rijk andere menschen dan Duitschers op te nemen. Met Engeland wilde hij goede vrienden zijn en als slechts deze Sudetenduitsche kwestie op vreedzame wij ze uit de wereld zou zijn geholpen, zou hij de besprekingen hervatten. Het was waar, voegde hij daaraan toe, dat er nog een on aangename kwestie was, namelijk die van de koloniën, maar daarvan kan nooit een oorlog het gevolg zijn." Tot zoover de uiteenzettingen van Cham berlain. Men ziet hieruit duidelijk, dat de crisis, die wij beleven onmiddellijk het ge volg is van de overdreven eischen van Hit- Ier, en dat de tegenpartij dan toch wel alles, wat mogelijk was gedaan heeft, om een oorlog te voorkomen. Chamberalin heeft in het Lagerhuis ver der nog meegedeeld, dat hij gisterochtend aan Mussolini de volgende boodschap had toegezonden ,,lk heb vandaag een laatste beroep tot Hitler gericht, opdat hij zich onthouden zal van gebruikmaking van geweld tot oplos sing van het Sudeten-Duitsche probleem, dat, daar ben ik zeker van, zou kunnen worden opgelost door een korte bespreking die hem het geheele essentieele gebied met de bevolking zou geven en dat even zeer de Sudeten-Duitschers zou beschermen als de Tsjechen gedurende de overdracht. Ik heb aangeboden mij onmiddellijk naar Berlijn te begeven om een regeling te be spreken met de Duitsche en Tsjechische ver tegenwoordigers en, wanneer de rijkskanse lier dit wenscht, ook met de vertegenwoor digers van Italië en Frankrijk. Ik vertrouw dat Uwe Excellentie den Duitschen rijks kanselier er van in kennis zal willen stel len, dat gij bereid zijt u te doen vertegen woordigen en hem aan te sporen mijn voorstel te aanvaarden. Ik heb reeds den waarborg gegeven, dat de Tsjechische be loften zullen worden uitgevoerd en ik ver trouw, dat een volledige overeenstemming in den loop van de week bereikt zou kun nen worden." Mussolini heeft zich naar aanleiding van deze boodschap telefonisch met Hitler in verbinding gesteld en uit dat telefoonge sprek vloeiden de uitnoodigingen voor de conferentie te München voort. Het spreekt vanzelf, dat deze conferentie allerwegen de hoop op een vreedzame oplossing aan zienlijk heeft verlevendigd. Volgens een bericht uit Rome, was men er daar gis teravond vrijwel zeker van, dat de vrede gered zal worden. Mussolini gisteravond om zes uur vertrokken. Om zes uur gistermiddag is Mussolini per specialen trein uit Rome naar Mün chen vertrokken. Hij wordt vergezeld van zijn schoonzoon, den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Te 6.08 vanochtend is Mussolini aan het station Brenner aangekomen. Hij werd verwelkomd door Rudolf Hess en den prins van Hessen. Te 7.15 uur werd de reis voortgezet. Chamberlain vanochtend per vlieg tuig vertrokken. Chamberlain Is vanochtend te 8.33 uur van het vliegveld Heston vertrokken naar München. Vanmiddag omstreeks half een kan hij te München zijn. Het vertrek van Daladier. De Fransche minister-president Daladier is vanochtend om kwart voor negen aan boord van het vliegtuig „Poitou" uit Parijs naar München vertrokken. Daladier was om half negen op het vlieg veld Le Bourget aangekomen, o.a. verge zeld van de ministers Bonnet, Sarraut en Campetier de Ribes. Hij begroette de autoriteiten, die waren verschenen om hem uitgeleide te doen. Ver- ZES VRAGEN. Het telegram, hetwelk de voorzitter van de politieke partij, zich noemende en schrij vende Nationaal Socialistische Beweging, gisteravond aan dr. Colijn heeft meenen te moeten zenden, doet menigerlei vraag rij zen. Eerste vraag: is het een hoffelijkheid, welgemeend, maar zonder diepere bedoelin gen? Dat mag men van deze partij, onder deze omstandigheden zeker niet verwach ten. Tweede vraag: als het telegram derhalve weloverwogen en niet zonder dieperen zin en verdere strekking is, moet men dan uit het feit, dat de N.S.B. het noodig gevonden heeft te verklaren, dat zij als één man ach ter de regeering staat, afleiden, dat dit een zaak van gerechte twijfel was? Dat zij dus ook wel eens niet achter de regeering had kunnen staan? Derde vraag: waaraan ontleent de heer Mussert met zijn partijgangers het recht, zich als zulk een bijzonder soort extra eer ste klas Nederlanders te beschouwen, dat het van belang ware voor het overige Ne derlandsche volk om per telegram en pers publicatie te weten, dat deze brave lieden zich (gelukkig!) ook wel als één man ach ter de regeering gelieven te scharen? Vierde vraag: zou het veeleer niet zoo moeten zijn, dat het voor iedereen, die in deze dagen op den naam van normalen be hoorlijken Nederlander aanspraak mag ma ken en gelukkig blijkt in dagen als wij nu beleven altijd weer, dat ons nationale bewustzijn in breeden kring den toets der critiek nog uitstekend kan verdragen zóó vanzelf spreekt, dat hij zich achter de regeering schaart, dat 't toch wel verdacht moet lijken, wanneer een bepaalde catego rie dezer Nederlanders het noodzakelijk acht nog eens deze bijzondere verzekering van betrouwbaarheid te moeten afleggen? Vijfde vraag: spreekt dit niet zóó vanzelf, dat men zou kunnen zeggen: gij zoudt het eens hebben moeten wagen U niet ach ter Harer Majesteits regeering geschaard te hebben! Dan zou U de behandeling ge worden zijn, die iederen landverrader toe komt: in 't gevang of tegen den muur met een vuurpeleton er voor. Zesde vraag: of beoogt wellicht dit tele gram...». een voorzorgsmaatregel te zijn ter voorkoming van een massalen uittocht uit.de N.S.B. al dier goedbedoelende en goedwillende, dus goed nationale Neder landers, wien thans de schellen van de oogen zijn gevallen, die thans eerst recht beseffen de schrikkelijke gevaren van de nazistische, dictatoriale eenmarisregeering? volgens inspecteerde hij nog een eerewacht. Speciale vergunning voor vlieg tocht van Chamberlain. De Imperial Airway hebben vanochtend van de Duitsche regeering een speciale vergunning ontvangen voor het vliegtuig, waarmede de eerste minister en de leden van zijn gevolg zich direct naar München begeven, om boven verboden Duitsche ge bieden te vliegen. Mussolini door Hitier te Küfstein verwelkomd. Het D.N.B. meldt uit Küfstein, op de vroegere DuitschOostenrijksche grens: De chef der Italiaansche regeering, Benito Mussolini, is Donderdagochtend om 9 uur 24 alhier aangekomen, waar hij door den Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler, op zeer hartelijke wijze werd verwelkomd. De Führer, wiens extratrein enkele mi nuten voor de aankomst van den Italiaan schen trein te Küfstein was gearriveerd, wachtte op het perron op den Duce en ver welkomde den leider der Italiaansche re geering onder het gejuich der bevolking in Duitschland. Om 9 uur 40 zetten de Führer en de Du ce de reis naar München voort. Het station van Küfstein was voor de ge legenheid feestelijk versierd. Een eerecompagnie der rijksweer bewees de militaire eerbewijzen, waarna de Führer en de Duce de compagnie inspecteerden. De Führer begeleidde den Duce vervol gens naar zijn specialen trein, gevolgd door den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, den plaatsvervan ger van den Führer, Rudolf Hess, den chef van het oppercommando der weermacht, den generaal der artillerie, Keitel, den rijksleider der S. S., Himmler, den rijks perschef, dr. Dietrich, en het permanente gevolg van den Führer, zoomede het gevolg van den Duce. Mussolini heeft gistermiddag om vier uur in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, den Amerikaanschen ambassadeur te Rome ontvangen, die hem een persoonlijke bood schap overhandigde van president Roose velt. In deze boodschap verzoekt Roosevelt aan Mussolini, na herinnerd te hebben aan de door hem ondernomen pogingen om een vreedzame oplossing te verzekeren van het Duitsch-Tsjechoslovaaksche conflict en na eeri toespeling te hebben gemaakt op de tragische gevolgen, die een Euro- peesche oorlog voor iedereen zou hebben, om zijn hulp te verleenen ten behoeve van een oplossing van het geschil door middel van onderhandelingen of door andere vreedzame middelen, en zonder gebruikma king van geweld. Mussolini heeft kennis genomen van de boodschap en den ambassadeur der Ver- eenigde Staten verzocht president Roose velt zijn dank te betuigen en zijn hooge waardeering voor het verrichte gebaar. Een betooging in de Lustgarten te Berlijn Redevoering van Goeb- bels. Rijksminister Goebbels heeft gisteravond in den Lustgarten te Berlijn voor ongeveer 500.000 toehoorders een redevoering uitge-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1