Frankrijk zal Tsjecho- slovakije helpen. AKKERTJE ZEELAND. LAATSTE BERICHTEN. Ook steun van Engeland en de Sovjet-Unie Beschouwingen over Hitler's rede. Wilson bezoekt Hitier opnieuw. MOBILISATIEMAATREGELEN IN ENGELAND. MOBILISATIEMAATREGELEN IN BELGIë. EEN BOODSCHAP VAN BENESJ AAN MOSCICKL WEERBERICHT. Neem een bij Gevatte Kou, Griep, influenza, Koorts, Onbehaaglijkheid enz. (Ingez. Med.) BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG* MIDDELBURG. ZUIDBEVELAND Chamberlain houdt vanavond een radio-rede. Polen schijnt zijn zin te krijgen. KERK EN SCHOOL. BURGERLIJKE STAND. tionale commissie. Ik was voorts bereid, tij dens deze volksstemming zelfs de troepen terug te trekken, en ik heb mij thans bereid verklaard voor dezen tijd het Britsche le gioen van oud-strijders uit te noodigen, dat mij het aanbod heeft gedaan, zich naar de ze gebieden te begeven en daar de orde en rust te handhaven. En ik was bereid er in toe te stemmen, dat dan een internationale Commissie de definitieve grens vaststelt, en Ik was bereid alle modaliteiten over te la ten aan een uit Duitschers en Tsjechen be- gtg^nde commissie. Ik heb thans verlangd, dat nu, na 20 jaar, Benesj eindelijk gedwongen wordt, zich aan de waarheid te houden. Hij zal op den eersten October dit gebied aan ons moeten afstaan. Benesj denkt nog Steeds zich aan de nakoming van deze plicht te kunnen onttrekken. Hier kan ik Slechts een ding zeggen: thans komen twee mannen tegenover elkaar te staan: ginds Benesj en ik hier. En wij zijn twee ver schillende personen. Toen Benesj tijdens den grooten volkerenstrijd door de wereld Zwalkte, heb ik als fatsoenlijk Duitsch sol daat mijn plicht gedaan. En thans sta ik tegenover dezen man weer als de soldaat van mijn volk. Ik heb, zoo vervolgde Hitier, slechts wei nig te verklaren. Ik ben Chamberlain dankbaar voor al zijn bemoeiingen. Ik heb hem verzekerd, dat het Duitsche volk niets anders wil dan vrede, alleen, dat ik niet de grens van ons geduld kan overschrijden. Ik heb verder de verzekering gegeven en herhaal deze hier, dat wanneer dit probleem opgelost is, voor Duitschland geen territo riaal probleem in Europa meer bestaat. En ik heb hem verder verzekerd, dat op het oogenblik, waarop Tsjechoslovakije het vraagstuk oplost, d.w.z., de Tsjechen de ge schillen met hun andere minderheden ge regeld hebben en wel op vreedzame wijze en niet door onderdrukking, ik in een Tsjechi- schen staat geen belang meer stel. En dat wordt hem gegarandeerd. Wij wenschen heelemaal geen Tsjechen. Alleen wil ik nog voor het Duitsche volk verklaren, dat met betrekking tot het Sudeten-Duitsche vraag stuk mjjn geduld thans ten einde is. Ik heb Benesj een voorstel gedaan. Het is niets an ders dan de verwezenlijking van datgene wat hij zelf beloofd heeft. Hij heeft het thans in zijn hand: vrede of oorlog. Hij zal bt dit aanbod thans aanvaarden en den Duitschers eindelijk de vrijheid geven, öf wij zullen deze vrijheid zelf gaan halen. Wij rijn vastbesloten, aldus besloot Hitier. Benesj mag thans kiezen. Reuter meldt uit Londen: Vanwege het Foreign Office (het Engelsche departement van buitenlandsche zaken) is de volgende officieele verklaring gepubliceerd. In officieele kringen wordt verklaard, dat Chamberlain de vorige week heeft ge tracht met den Duitscheri rijkskanselier een vreedzame oplossing voor het Tsje- choslovaaksche vraagstuk te vinden. Het is nog steeds mogelijk, dit door onderhan- lingen te doen. In den Duitschen eisch, in zake overdracht van de Sudeten-Duitsche gebieden is reeds toegestemd door de Fran- sche, Britsche en Tsjechoslovaaksche re geeringen. Indien echter ondanks alle pogingen, die door den Britschen minister-president zijn aangewend, door Duitschland een aanval wordt gedaan op Tsjechoslovakije, moet het onmiddellijk gevolg zijn, dat Frankrijk verplicht zal zijn, laatstgenoemd land te hulp te komen en Engeland en de Sovjet- Unie zullen Frankrijk zeker steunen. Het is niet te laat om deze groote trage die te doen eindigen en voor de volken van alle landen om aan te dringen op een re geling door vrije onderhandeling. De Engelsche minister van oorlog, Hore Belisha heeft gister de officieren en man schappen van de eenheden der luchtverde diging en kustverdediging onder de wape nen geroepen. De minister van luchtvaart heeft op dracht gegeven ook al het personeel van de hulp-escadrilles jachtvliegtuigen en ballon versperringen, te mobiliseeren. De bombardementseenheden der lucht macht zijn op het oogenblik nog niet ge mobiliseerd. Ook maatregelen te Gibraltar. De Britsche marine-autoriteiten te Gi braltar hebben dezelfde voorzorgsmaatrege len genomen als voor de thuisvloot zijn ge nomen Officieren, onderofficieren, en man schappen mogen de basis tot nader order niet verlaten. Verder is een duizendtal vreemdelingen verzocht het gebied zoo spoedig mogelijk te verlaten. De autoriteiten hebben een be roep gedaan op vrijwilligers van 40 tot 55 jaar voor de passieve verdediging. Belga meldt uit Brussel: Gistermiddag hebben de ministers van 15 tot 18 uur beraadslaagd. Na de bijeenkomst is een communiqué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de regeering besloten heeft de eerder genomen militaire maatre gelen uit te breiden en de manschappen van de Ardensche jagers, de gemotoriseer de cavalerie en zekere eenheden van de fortenbezetting, die zich met groot verlof bevonden, onder de wapenen te roepen. A 4* f Gisteren is te Warschau een bijzondere boodschapper aangekomen met een per soonlijken brief van den Tsjechoslovaak sche president Benesj voor den Poolschen president Moscicki. De gezant van Tsjechoslovakije heeft de zen brief in een bijzondere audiëntie over handigd. Naar Reuter te Londen van betrouwbare zijde op grond van officieele berichten uit Praag werd medegedeeld, verklaart Benesj in zijn persoonlijk schrijven aan Moscicki bereid te zijn een einde te maken aan het Poolsch-Tsjechoslovaaksche geschil,, zelfs ten koste van herziening der Tsjechoslo vaaksche grens, op basis van wederzijdsehe overeenstemming. Het beroep van Roosevelt niet in de Duitsche pers gepubliceerd. Reuter meldt uit Berlijn: Het Duitsche Nieuwsbureau heeft het beroep van Roo sevelt nog niet gepubliceerd. Nog geen der bladen heeft het tot nu toe verspreid. Steun voor Roosevelt. President Ortiz van Argentinië heeft een boodschap tot Benesj en Hitier gericht, waarin hij verklaart, dat Argentinië het gebaar van Roosevelt ten gunste van den vrede steunt. President Vargas van Brazilië heeft Roosevelt een telegram doen toekomen, waarin hij hem geluk wenscht met het ini tiatief ten bate van den vrede. Het Engelsche parlement komt Woensdag bijeen. Reuter meldt uit Londen: Het Britsche parlement zal morgen, Woensdag bijeenko men. Wat de Britsche pers er van zegt. De Engelsche bladen zijn het er over eens, dat Hitier, wiens dreigenden en agressieven toon zjj betreuren, „de schepen niet geheel achter zich verbrand heeft, hoe weinig soe pel hij ook was". De „Times" zegt, dat Hitler's rede een onstuimige en vrij agressieve verklaring was over een geval, dat volkomen redelijk wordt geacht: het recht van Sudeten-Duit- schers zich met het Duitsche rijk te vereeni gen. De taal was heftig en ongematigd, maar en dit is het belangrijkste de deur scheen niet geheel voor onderhande lingen gesloten te worden. Het schijnt dui delijker dan ooit, dat een oorlog, indien hij uitbreekt, niet door Benesj maar door Hit- Ier wordt begonnen. De nota van Godesberg viel terug tot den slechtsten vorm van Pruisischen geest, door dat de taal van een bullebak gebruijkt wordt. De rede van Hitier echter gaf blijk van eenige verbetering ten aanzien van sommige punten van het memorandum, doordat Hitier zich blijkbaar bereid toon de het „Britsche legioen" uit te noodigen voor de handhaving der orde. Verder maak te de rede iets goed door aanwijzingen om trent garanties voor de nieuwe Tsjechoslo vaaksche grenzen, waarover de nota zweeg. Dat is een belangrijk punt. Maar al dezen verzekeringen ten spijt bestaat in de open bare meening nog ernstige twijfel aan een behoorlijk en dragelijk voortbestaan van 't Tsjechische volk. Wat zijn de uiteindelijke bedoelingen van het nazi-régimê? Wil men het Tsjechische volk vermoorden, omdat het in den weg staat, om dan op te rukken naar de graanschuren van Donau en Balkan? Engeland wil beslist, dat de gerechtigheid zal overwinnen en het vertrouwt, dat dit, zelfs zonder geweld mogelijk is. Wanneer echter de eene partij geweld aangrijpt, is geweld het eenige antwoord. Gerechtigheid en gezond verstand verdwijnen en de slach ting begint. De „Daily Telegraph" twijfelt aan de waarde van Hitler's verzekering, dat hij zijn laatsten territorialen eisch in Europa heeft gesteld. Het zou een belangrijke belofte zijn, doch de ervaring maant tot voorzich tigheid. De scheldpartij tegen Benesj zal geen schade doen aan de reputatie van een staatsman, wiens waardigheid en beheer- sehing gedurende de geheele crisis een gun stig contrast vormen met Hitler's ongebrei delde uitbarstingen van hartstocht. Volgens de „Daily Herald" zullen Enge land, Frankrijk en Rusland de gevolgen met kalmte en vertrouwen onder het oog zien. Zij weten, dat zij alles hebben gedaan om den vrede te bewaren. De „News Chronicle" schrijft: „Als het Britsche parlement morgen bijeenkomt, zal het het beeld bieden van een vereenigde Britsche natie, dat Hitier misschien tot staan zal brengen vlak voor de daad, die zijn land en het grootste deel van Europa in een ramp zou voeren". Fransche persstemmen, De „Petit Parisien" schrijft, dat uit de rede van Hitier blijkt, dat hij zijn agressieve bedoelingen jegens Tsjechoslovakije hand haaft. Niemand zal het slachtoffer worden van de poging, scheiding te brengen tus- schen het lot van Tsjechoslovakije en de Britsche en Fransche belangen in Europa, Deze illusie heeft het Foreign Office reeds verstoord door de publicatie van zijn zeld zaam krachtige verklaring. In de „Epoque" schrijft De Kerillis, dat de eer van Frankrijk en Engeland, maar nog meer hun aanzien, hun onmiddellijke veiligheid en hun hoogste belangen op het spel staan. Na een rede als die van Hitier ziet Frankrijk met eere het oorlogsgevaar naderen. Maar even als in 1914 weet het, dat het geweten der wereld met Frankrijk is. De „Echo de Paris" schrijft: „Men ziet duidelijk, dat Hitler in zijn twist met Benes; niet meer terug zal willen wijken. Daar ligt het gevaarlijke moment. De nieuwe Jiewe ringen van Hitier worden door niets ge rechtvaardigd of verontschuldigd; geen mensch met gezond verstand, die de zaak uit zuiver menschelijk oogpunt beziet, kan zijn verontwaardiging bedwingen". De „Figaro" schrijft: „Hitier heeft ver zekerd, dat zijn memorandum niet aanzien lijk verschilt van de Britsch-Fransche voor stellen. Deze Verzekering schijnt de deur open te laten voor een opheldering van het memorandum, mits die opheldering niet 't brute karakter heeft van den termijn van 1 October, zoodat iedere onderhandeling verhinderd zou worden." In de „Journal" schrijft Saint Brice: „Als Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, in het N.O. gedeelte lijk bewolkt, vrij warm weer, overigens zwaar bewolkt tot betrokken, weinig ver andering in temperatuur. In het Zuiden waarschijnlijk eenige regen, in het Noorden weinig of geen regen. UKKEL: Zwakke tot matige wind, vooral uit Zuidelijke richtingen, bewolkte hemel, plaatselijk regen, later opklaringen, aan houdend zachte temperatuur. Wo. 28 Sept. Zon op: 6 h 56; onder: 18 h 45. Licht op: 19 h 15. Maan op: 12 h 21; onder: 20 h 54. E.K. 1 Oct. Hoog- en Laagwater te VUselngeni September. Hoogwater. Laagwater Dinsdag 27 4.13 16.23 10.28 22.59 Woensdag 28 4.50 17.04 11.09 23.37 Donderdag 29 5.28 17.42 11.46 24.12 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: September. Hoogwater. Laagwater Dinsdag 27 6.10 18.22 11.35 2356 Woensdag 28 6.45 18.57 12.18 24.37 Donderdag 29 7.19 19.30 12.56 wij goed begrijpen, wil de termijn van 1 Oct. zeggen, dat Hitier zich niet zou kunnen verzetten tegen een tenuitvoerlegging van de Fransch-Britsche plannen voor 1 Octo ber. Is dat niet de open deur, waardoor de vrede zich kan bewegen?" In de „Populaire", schrijft Blum: „Ik doe opnieuw een beroep op Roosevelt. Zijn eer ste oproep is niet gehoord. Dat hij nogmaals zijn stem verheffe: luider en duidelijker. Hij moet thans zijn bemiddeling aanbieden". Volgens de „Ordre" is de eenige hoop van Hitier, dat de Fransch-Britsche tegenstand dien hij niet verwacht had, zal wijken. Daarom moeten Parijs en Londen vastbe raden bijeen blijven. Amsterdam 1936-3% 9898% Zeeuws. Hyp. B-3% 10099 Cities Service Cy. P. 1958 5 42—43% A Amsterd. Bank 132131% A Ned. Gist- en Spiritusf. 473468 A De Schelde N.B. 40%40 C Am. Smelt Ref. 3232% A Born. Sum. H.M. 157—159 A Houth. Alberts 89—85 C Union Pac. Rr. 60%63% C Int. Nickel Cy. 34%—34% A Pref. Lever-Bros 133126 Ned. 38 1000-3 96%—97%-% O. Indië 37 1000-3 95%—96% Engeland 1960-90 4 7474 A Koloniale Bnk. 134132 A N.I. Hbk. 600 122—117% C Ned. H. M. 1000 135—138 A v. Berkels Pat. 50%53% C Calvé-Delft 81—82 A Philips Gem. B. afg. 190%204-197 C Unilever 124%—131-27 C Am. Car en Foundry 15%17-16% C Anaconda Cop. 2223% -22% C Bethlehem St. 39%—40%-39% C Kennec Copper 27%29%-% C Rep. Steel 13%—12%-11% C U. States St. C. 39%—40%-39% C North Am. Cy. 12%—12% A Kon. Petr. Mpij. 311%—318-12 C Contin. Oil Cy. 19%—19% C Phillips Petr. Comp. 26%—26% C Sell Union O.C. 9%—10%-9% C Tide Water Ass. Oil 9—9%-9% A Ned. Scheepv. U. 105%—108-07 A H.V. Amsterdam 434% ^43-36 A Java Cult. Mij. 149—155 A N.I. Suiker U. 153% A Deli Batavia 197-1998-200 C Deli Mij. 1000 250-254-50 Amerika - Schepen - (Wettig Obl.Markt Philip* KoninkL Markt Rubber Tabak gedeponeerd. A Senembah 229233%-30 C Baltimore en Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 9%10%-% A Southern Rlw. 6%7% A Amst. Rubb. C. 204%—211-06 A Deli-Bat. Rubb. 126%—134-29 A Hessa Rubber 94%105%-03 A Serbadjadi S.R. 89%—92%-90 WISSELKOERSEN. Heden. Gistere Londen 8.84 8.92 Berlijn 74.00 74.30 Parijs 4.96% 4 99%! Brussel 31.65 31.69 New-York 1.87 1.87%-- VEREENIGING VAN LIBERALE LEDEN VAN PROV. STATEN EN GEMEENTEBESTUREN. Zaterdag is te Amsterdam de eerste ver gadering gehouden van de nieuw opgerich te Vereeniging van liberale leden van Pro vinciale Staten en gemeentebesturen (V. L. P. G.), ontstaan uit de samensmelting van de afzonderlijke vereenigingen van staten leden en gemeenteraadsleden. In het nieu we bestuur werd o.a. gekozen mr. Th. Portheine te Middelburg. HET DI.JKGESCHOT VAN DEN POLDER WALCHEREN. In het verslag der algemeene vergade ring van den Polder Walcheren vermeldden wij dat het dijkgeschot voor de ongebouw de eigendommen over 1939 zal bedrage 19 per ha schotbaar- en 10.80 per ha vrijland, dit moest echter zijn 20 voor het schot- baar en 11.80 voor het vrijland. Wij na men uit het voorstel per abuis de daarin ook genoemde cijfers over, die op een ver laging van het dijkgescot zouden wijzen, het blijft voor het ongebouwd evenwel gelijk aan 1938. Het Genootschap voor Moederlijke Weldadigheid ontving 110 uit het Scho rerfonds. Het ongeval op de Telegraaf. Naar aanleiding van het bericht van gisteren over een ongeluk aan boord van „de Telegraaf", meldt men ons nader: De boot lag gemeerd bij de Langeviele brug voor het lossen van een partij mais bij de fa. Alewijnse. Deze mais wordt in Rotterdam met zuigers geladen en ligt dus gestort in het ruim, bif het lossen wordt de mais in zakken gedaan welke worden afgewogen in het ruim van het schip. Een weegschaal hangt dan aan een ketting in het ruim, welke ketting bevestigd is aan een stuntbalk, welke anders dient om het ruim af te sluiten met de dekplaten. Bij het opdraaien met den laadboom van eenige zakken mais, kwamen deze in aanraking met dézen balk, waaraan de weegbak be vestigd was. De balk schoot dientengevolge uit zijn voegen en kwam terecht op een knecht van Alewijnse, die beneden in het ruim de mais stond op te scheppen en trof hem op zjjn achterhoofd. 's-GRAVENPOLDER. Vrijdag werd aan een 40-tal oudjes een genotvolle dag bereid, Tien particuliere auto's waren geheel be langeloos beschikbaar gesteld, waarmede een rondrit door Walcheren werd gemaakt, Dank zij het heerlijke weer is volop geno ten. (De Z.) Nieuw Raadhuis geopend. OUDELANDE. Maandagmorgen om 11 uur had de officieele ingebruikneming plaats van het nieuwe gemeentehuis. Daar bij was o.a. aanwezig de Commissaris der Koningin in deze provincie. Van verschillende gebouwen wapperde ter gelegenheid van dit feit de nationale driekleur. Het gebouw bevat beganen grond een ruime entree, een secretarie waarin rui me kluisinrichting, voorzien van een lips archiefdeur en verder een burgemeesters kamer. De verdieping bevat overloop en ruime raadzaal. In de raadzaal is een gedeelte voor het publiek gereserveerd, De bouw is uitge voerd in dunne, gele, eenigszins genuan ceerde handvormsteen, met donker plint. Dakbedekking in Limburgsche roode pan nen. Ramen glas in lood, met blank glas In burgemeesterskamer, secretarie en raadzaal houten lambriseering (blank beits- werk.) In de raadzaal verder een riftvloer Burgemeester Nieuwenhuize opende de bijeenkomst en zeide: (Ingez. Med.) Verdronken? WOLFAARTSDIJK. Maandagmiddag ver scheen de 33-jarige ongehuwde zoon van de familie Van B. alhier niet op den ge wonen tijd aan tafel. Daar men een onge luk vreesde ging men op onderzoek uit. Eenigen tijd 'later ontdekte men de fiets en de jas van den vermiste aan den zee dijk dicht bij het polderhuisje. Daar ver moed wordt, dat de jongeman is verdron ken, is men aanstonds in de omgeving met dreggen begonnen. Het is mij een genoegen U allen welkom te heeten op dit voor ons, inwoners van Oudelande zoo belangrijke moment: de in gebruikneming van ons nieuwe gemeente huis. Zeer in het bijzonder richt ik een extra woord van welkom tot U, hoogedelgestren ge heer Commissaris der Koningin in ons gewest, die ondanks Uw vele ambtsbe zigheden toch nog tijd en gelegenheid hebt kunnen en willen vinden om hier he denmorgen aanwezig te zijn. Weest er van overtuigd, dat met mij de geheele Raad, ja de geheele burgerij van Oudelande zeer- dankbaar is dat U ons deze eer aandoet. Het is heden een dag, die in de geschie denis van ons dorpje als een dag van groote betreekenis za'l worden opgeteekend, nu het gemeentebestuur gezeteld zal wor den in een gebouw, dat weliswaar beschei den is van grootte en van inrichting, maar toch aanspraak mag maken op den naam van gemeentehuis. Hierna gaf spreker een overzicht van het tot stand komen van het gebouw. Hij bracht dank aan den architect, aan de aannemers en aan allen die tot den bouw en inrichting het hunne hadden bijgedra gen. Daarna richtte spreker zich tot de raadsleden, die hebben medegewerkt om dit plan te volvoeren en aan de wethouders die hem zooveel vrijheid van handelen had den gelaten bij het tenuitvoer brengen van het betreffende raadsbesluit en eindigde met den wensch uit te spreken, dat er in het nieuwe gemeentehuis met Gods hulp vele zegenrijke besluiten genomen mogen worden, die de tegenwoordige en de toe komstige inwoners van Oudelande tot ma terieel en' geestelijk geluk zullen mogen strekken. Spr. verzocht daarna den Com missaris tot de officieele opening over te willen gaan. De Commissaris der Koningin verklaar de met veel genoegen de uitnoodiging te hebben aanvaard, om dit gebouw, waar voortaan de huishouding der gemeente zal zijn ondergebracht, te kunnen openen. Spr. zeide verder ongeveer het navolgende: Ik moge U, dank betuigen voor die uit noodiging, die mij wederom blijk heeft ge geven, dat ook door U gestreefd wordt naar een aangename samenwerking tus- sehen Uw gemeentebestuur en het provin ciaal bestuur. Onwillekeurig zullen op den dag van he den, uwe gedachten teruggaan naar het oude gemeentehuis, dat voor meerdere* uwer en velen uwer ingezetenen deels aangename, deels droeve herinneringen zal behouden. Belangrijke gebeurtenissen in het leven der ingezetenen zijn in het vo rige raadhuis te boek gesteld en het be stuur dezer gemeente heeftaldaar vele jaren als vroede vaderen beraadslaagd. Hierna gaf de Commissaris een histo risch overzicht over de gemeente, dat door de aanwezigen met groote aandacht werd aangehoord. Spr. wenschte de geheele ge meente geluk met het nieuwe gebouw en den burgemeester-secretaris met het be haalde succes. Spr. besloot met den wensch dat Gods onmisbaren zegen steeds zou mo gen rusten op dit gebouw en op al den ar beid, welke hier zal worden verricht. Met dezen wensch verklaarde de Commissaris het nieuwe raadhuis voor geopend. Verder spraken nog de raadsleden W. de Jager en C. Douw en burgemeester Erme- rins. Burgemeester Nieuwenhuize dankte den Commissaris der Koningin voor de wijze waarop hij het raadhuis had geopend en voor de hartelijke woorden tot hem ge richt en vervolgens de andere sprekers. Nadat de eerewijn was rondgediend, werd het gebouw door de aanwezigen bezichtigd. Des avonds tusschen 7 en 8 uur was het gemeentehuis voor het publiek te bezich tigen. Hiervan werd door ruim 100. perso nen gebruik gemaakt. Reuter meldt uit Londen: Chamberlain zal vanavond te 8.20 Amst. tijd voor alle Engelsche zenders een rede houden over den internationalen toestand. Hij zal spreken in zijn werkkamer in Dow- ningstreet. Felle kritiek van een Amerikaan- schen senator. Havas meldt uit Washington: In parlementaire Amerikaansche kringen zijn de reacties op de rede van Hitier nog al verschillend. Senator Borah blijft een politiek van isolement prediken. King, de democratische senator van Utah daarente gen zeide: „De rede van Hitler is een uit barsting van hysterie". Hij heeft den oor logsfakkel nog niet ontstoken, doch als hij dat morgen doet, zal de geschiedenis hem kenmerken als den meest barbaarschen en wreeden leider van alle tijden. Het bloed, dat door hem zal vloeien, zal hem in een< zee van schande doen verdrinken". Sir Horace Wilson, de boodschapper van Chamberlain, is om even over twaalf van middag in de kanselarij te Berlijn aangeko men voor een bezoek aan Hitier. Hij was vergezeld van den Britschen am bassadeur Henderson en Kirkpatrick, den eersten secretaris der Britsche ambassade te Berlijn. Haves meldt uit Praag: De regeering van Tsjechoslovakije is in contact getreden met de Poolsche regeering met het oog merk op vriendschappelijke wijze de kwes ties op te lossen, welker oplossing zou kun nen bijdragen tot een verbetering der Poolsch-Tsjechische betrekkingen. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. ƒ1000: 6021 14628 19905. 400: 2847 13586 16152 17538 19268. 200 3660 9897 9372 12903 16079 16933 100' 5773 11025 11949 14042 14678 19452 18606 19541 21266. Geref. Kerk. Ds. D. Bremmer te Middelburg heeft het beroep naar Rijssen aangenomen. Goes. Ondertrouwd: B. Gelok 23 j. jm. en E. J. Nijsse 21 j.. jd. te Kloetinge. Bevallen: J. A. van Dalen, geb. Antonisse z., P. de Jonge, geb. Salomé z. te Kortgene. Overleden: W. Rozendaal 50 j. echtgen. K. J. Brouwer. (D.Z.) Vlissingen. Van 22—26 Sept. Ondertrouwd: D. P. Huibregtse 30 j. en J. Meulmeester 19 j. Getrouwd: H. E. R. M. Ceulen 34 j. en P. J. Levering 32 j.; J. M. Steendam 23 j. en M. J. de Kok 19 j.; P. D. Weijermans 26 j. en A. J. Schot 27 j.; K. Roelse 26 j. en S. A. de Smit 26 j.; J. A. Meulenberg 25 j. en A. H. Kriek 23 j. Bevallen: J. van den Berg, geb. Schuit z. M. de Nooijer, geb. Dingemanse z. Overleden: W. Stefarius 24 j. man van L, M. Geschiere; C. Bimmel 60 j. man van D. Schets, J. A. Davidse 2 j. (V.C.). Westkapelle. Van 19—25 Sept. Bevallen: P. J. Minderhoud, geb. Jobse d. K. Verhage, geb. Cijsouw z.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2