ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND Eger ziet er uit of er oorlog is geweest. BIOSCOPEN. Nieuwe Kwartaalabonné's. Faillissementen. Het faillissement van J. H. J. Baljet, wo nende te Hulst, is geëindigd wegens het verbindend worden der laatste uitdeelings- lijst. Curator mr. H. B. L. de Rechter, advo caat te Hulst. I)e Gekro en de „Veefondsen". Ten gerieve van de leden der zg. vee' fondsen dewelke hun leden voor consump' tie afgekeurde dieren naar het gewicht uit- keeren heeft de „Gekro" de volgende rege ling vastgesteld. Aan den poot van 't doode dier wordt een model-label bevestigd. In de destructie-werkplaatsen der „Gekro" wordt het kadaver dan gewogen en het gewicht gemeld op de label dewelke dan toegezon den wordt aan den eigenaar van het afge keurde dier, die, zijn naam op de label heeft moeten zetten. Een en ander gebeurd gratis door de „Gekro" met de terug ont vangen label kan dan de eigenaar zich vervoegen bij zijn fonds. De apotheken. In ons nummer van gister stond vermeld, dat de volgende week de nachtdienst zal worden waargenomen door de apotheek- Van de Garde. Dit is echter, naar men ons hedenmiddag meldde, veranderd in apotheek Van Pienbroek, Pottenmarkt. DE AVRO NEEMT DE OUDE GEBOUWEN TE MIDDELBURG OP. Gister vertoefde hier de reportagewagen van ae A.V.R.O., die eerst op het Stadhuis en daarna in de Abdijgebouwen de uitleg' ging van het bezienswaardige op de plaat vastlegde met het doel deze later uit te Zenden. Zeker een goede propaganda voor een bezoek aan onze stad. AARDSTRALEN. Woensdag a.s. houdt de heer J. G. Mie- remet, oprichter van het Eerste Neder- landsch Bureau voor wichel-roede-bodem- onderzoek tegen gezondheidschadende aardstralen een lezing te Middelburg over het onderwerp „de wichelroede, aardstra len en onze gezondheid". Wat zijn aardstralen? Eigenlijk weet niemand daarop een afdoend antwoord te geven. Het kunnen kosmische stralen zijn, welke door bepaalde objecten (water, erts, kolen) teruggekaatst worden. De verticale richting der aardstralen zou hier op wijzen. Echter het omslaan van de wi chelroede op zekere plaatsen duidt weer op een verschil in spanning in het magne tische veld van de aarde. Volgens verschillende ter zake kundigen, hebben de aardstralenbanen een funeste werking op den mensch. Men zou er door verzwakken, het bloed ondergaat een ver andering enz. Niet alle aardstralen zijn schadelijk, en ook niet ieder mensch is er gevoelig voor, althans sommigen hebben een dergelijk groot weerstandsvermogen, dat zij van aardstralen geen merkbare hinder ondervinden. De aardstralen, tot bepaalde groepen behoorend worden dermate schadelijk ge acht, dat na zekeren tijd rheumatiek op treedt, zenuwpijnen ontstaan of lichamelij ke storingen zich openbaren. Het gevaarlijkst worden genoemd de plaatsen waar twee of meer stralenbanen elkaar kruisen. Treffende staaltjes hebben de onderzoe kingen van den heer Mieremet reeds opge leverd. Zoo is het voorgekomen, dat' in een schoolklas een gevaarlijke aardstra- Ienbaan werd ontdekt, waarvan men asth ma zou kunnen krijgen. Het bleek dat de onderwijzer, die altijd in deze klas les gaf, inderdaad reeds 5 jaar asthma had. Ook de kinderen in deze klas waren veel ziek. En zoo zouden nog tal van voorbeel den opgenoemd kunnen worden. Velen la ten tegenwoordig, wanneer zijl een huis gaan bewonen, eerst een wichelroedelooper komen die mogelijke plaatsen, die gevaar lijk kunnen zijn voor de gezondheid, op spoort. Van deze aardstralen en de invloed op onze gezondheid zal de heer Mieremet in zijn voordracht Woensdagavond vertellen. VAKOPLEIDING EN ONTWIKKELING WERKLOOZEN. De commissie voor vakopleiding en ont wikkeling van werkloozen heeft aan alle ingeschreven werkloozen van 14 tot 30 jaar een circulaire gezonden, waarin zij aanspoort de cursussen voor vakopleindmg en ontwikkeling in den aanstaanden win ter te volgen. De cursussen vakopleiding omvatten on derwijs in: autotechniek, bank- en plaat werken, metaaldraaien, autogeen- en elec- trisch lasschen (voor werkloozen van 15 24 jaar in verband met de kans van plaatsing), metselen, machineschryven, stenografie en vakteekenen, algemeene ontwikkeling, Ned. taal, rekenen, Fransch, Duitsch, Engelsch, boekhouden en han- delsrekenen. Ook zullen dit jaar de P.B.N.A. cursus sen worden gegeven, waardoor het moge lijk is, dat zij, welke vakopleiding hebben' genoten op ambacht- of avondschool zich verder theoretisch kunnen bekwamen. Zij, die speciale wenschen hebben ten opzichte van cursussen kunnen dit kenbaar maken. Een afzonderlijke circulaire werd ge zonden aan hen, de dit jaar de Mulo- school, H.B.S. of kweekschool verlieten en tijdelijk zonder betrekking zijn. Door de individueele cursussen wil de commissie ook deze groepen helpen. De inschrijving voor de cursussen, welke bezocht mogen worden door ingeschreven werkloozen van alle leeftijden uit Middelburg en de om liggende gemeenten, heeft plaats op Don derdag 29 en Vrijdag 30 September in het leslokaal, Zuidsingel 94, ingang door het hek naast de voormalige hulpkazerne, thans padvindersgebouw. VEILIG VERKEER. Dinsdag, Woensdag en Donderdag der volgende week zullen door het geheele land „Verkeersdagen" worden gehouden on der auspiciën van het Verbond van Ver- eenigingen voor Veilig Verkeer. Ook de Vereeniging te Middelburg neemt daaraan deel en wel door gedurende die dagen haar verkeerslokaal in de voormali ge school, aan de Langedelft, ingang St. Jansstraat open te stellen voor iederen be langstellende. Ten tweede zal zij op Don derdagavond van 810 op het Molenwater gelegenheid geven aan alle automobilisten en wielrijders om den stand enz. van hun lichten te doen controleeren en des ge wenscht ook de remmen. Nog zal in die dagen aan de leerlingen der middelbare scholen een circulaire wor den verstrekt met opwekking tot deelna me aan den te houden affiche-prijsvraag. Het Verbond heeft evenals vorige jaren een Verkeerscourant het licht doen zien, waarin tal van nuttige wenkert in woord en beeld worden gegeven ten einde het verkeer veiliger te doen zijn. Het blad begint met een woord vaiï den Minister van Waterstaat -Z. Exc. mr. dr. ir. J. A. H. van Buuren, gericht tot alle weggebruikers, waarin de minister o.a. schrijft: „Vele ongelukken zouden verme den worden indien iederen weggebruiken steeds voor oogen stonden de gevolgen van een verkeerd gebruik van den weg en in dien hij zich daarom beijverde een goed weggebruiker te zijn" en verder „De over heid zorgt voor goede wegen en verkeers- voorschriften, maar gy, weggebruiker, heb.t het ten slotte in de hand tot een werke lijk veilig verkeer te geraken." LAATSTE MOLENWATERCONCERT. Het was gisteravond zeker mede dank zij het prachtige Septemberavondweer zeer druk op het Molenwater, toen het Mid- delburgsch Muziekkorps er zijn laatste con cert in dit seizoen gaf en dit onder groo- te aandacht en meermalen met luid ap plaus beloond. Er is met verschillende nieuwe nummers kennis gemaakt en met andere kennismaking hernieuwd. Dit was voor vele aanwezigen ook het geval met den Manoeuvremarsch van P. A. Stenz waarbij de. Signaalafdeeling van Achilles krachtig en uitstekend hare medewerking verleende. Het was een mooi slot voor het seizoen 1938. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeenteraad zyn ingekomen verslagen van het Cultureele werk voor de werkloozen over Juni en Juli. Ook het rapport over de werkzaamheden, die in het tweede kwartaal van dit jaar in werkverschaffing zijn uitgevoerd. JAARVERSLAGEN. Onder de over te leggen stukken voor den gemeenteraad troffen wij aan de ver slagen over 1937 van de Godshuizen en van den Armenraad. KINDERVOEDING. De rekening van de Vereeniging Kinder voeding over het vereenigingsjaar 1937— 1938 wijst een eindcijfer aan van 2538 met een nadeelig slot van 170. De begrooting voor 19381939 geeft een eindcijfer van 2718 en een vermoedelijk kwaad slot van 432. DE WEG MIDDELBURGVLISSINGEN. De Commissie van Bestuur van den Middelburg—Vlissingen rijweg heeft aan den gemeenteraad toegezonden de rekenin gen over 1936 en 1937 met een goed slot van resp. 1429 en 1237. VOOR NEDERLANDSCHE OPSCHRIFTEN. Van den groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond is bij den Raad een verzoek ingekomen om opschrif ten in vreemde talen geschilderd op win kels enz. aan een belasting te onderwer pen. DE LEERLINGENSCHALEN. Ook de Gemeenteraad van Middelburg ontving een verzoek van de samenwerken de onderwijzersorganisaties om adhaesie te betuigen aan haar adres tegen verlaging van de leerlingenschalen. RAAD VAN VERE. VERE. Vrijdag vergaderde de Raad, on der voorzitterschap van burgemeester D. Huinink, voltallig. Bij den aanvang der vergadering wees de v o o r z. op den ernst der tijden, die wij de laatste weken doormaken. In de tweede plaats echter constateerde spr. tot zijn vreugde dat wij in Nederland nog rustig kunnen leven en dat God ons gelukkig nog zegent met een gematigde regeering. Korte lings werd in het buitenland de opmerking gemaakt, dat wij één groot gezin zijn. Bericht was ingekomen van de P.Z.E.M. dat over dit jaar wederom een afschrijving van 5 pet. kan worden toegekend op het garantiebedrag, zijnde een bedrag van ruim 208. Er was verder een circulaire van den minister van Soc. Zaken, waarin deze erop aandringt zooveel mogelijk werkgelegenheid te willen verschaffen in plaats van steun- verleening. De v o o r z. zeide, dat dit reeds geruimen tijd geschiedt te onzent. Toelating nieuw raadslid. Ten aanzien van de toelating van den hr. W. Kasse in de raadsvacature P. Dekker deelde de v o o r z. mede, dat, toen de twee de persoon op de lijst van den V.B. zich niet beschikbaar stelde, deze lijst uitgeput was en men volgens regel naar de Chr. Hist, lijst overging, met als eersten per soon den heer W. Kasse. De heer P. de Voogd die als eerste candidaat na den heer Dekker had moeten worden be noemd, heeft na rijp beraad den termijn la ten verloopen. In hoofdzaak is dit wel ge schied, om financieele redenen, daar de hr. De Voogd zijn werkzaamheden als aanne mer, althans voor gemeentewerkzaamhe den, niet meer zou hebben kunnen voort zetten en ook omdat het lang niet vaststond dat hij als uitvoerder der nieuwe rioleering verder voor den onderhoud had kunnen zorgen. De heer Kasse werd toegelaten als Raadslid. De begrooting 1939 van het Godshuis werd met een totaal van in en uitgaaf ad ruim 3650 goedgekeurd. De commissie maakte alleen opmerking, dat er geen onvoorzien was en dat de toelichting niet al te duide lijk omschreven was. De begrooting 1939 van het B.A. werd met een totaal in debet en credit van ruim 897 en een post van 2.60 als onvoorzien goedgekeurd. Hierbij lichtte de v o o r z toe, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat binnenkort het crediet niet onaanzien lijk verhoogd zal worden, zulks naar aanlei ding van de steunregeling der garnalen- visschers en matrozen. Er worden nog steeds pogingen aangewend om rijkssteun te verkrijgen en de Commissaris der Koningin werkt onverdroten door in deze richting. Ook wordt gepoogd de volksvertegenwoor diging meer voor deze zaak te krijgln. De hr. Gideonse vroeg, als zoodanige ver hooging komt, het bestuur van het B.A. te willen uitbreiden. De v o o r z. zeide, dat de ze zaak ter sprake zal worden gebracht. De rekening 1937 van het B.A. vertoont een post in inkomsten van ruim 951, een uitgavepost van ruim 944 en een saldo van ruim 7.20. De Commissie meent, dat de leverantie, evenals vorig jaar, nog niet evenredig genoeg gaat. De v o o r z. herin nerde eraan, dat destijds besloten was óm het B.A. meer vrijheid te geven. Er zjjn lie den, die bij verschillende leveranciers schuld hebben en het is dan ook logisch, dat dezen hun schuldeischers ook de leverantie willen gunnen. De meeningen loopen hierover uit een, doch de spr. zeide, dat er nogmaals acht op geslagen zal worden. Nademaal de heer F. Kloeke, eerste ambtenaar ter secretarie tegen 1 Oct. als zoodanig naar Muiden gaat, werd hem eer vol ontslag verleend als ambtenaar ter se cretarie en ambtenaar van den Burg. Stahd. Ten aanzien van een geschil inzake de on- kosten-nota onderwijzerswoning, waarbij electrisch licht is aangeelgd in een pas ge bouwde kamer, zeide de v o o r z. dat niet meer is na te gaan, of een lid van het B. en W. of de gemeente-opzichter daartoe op dracht heeft gegeven. De nota was buiten sporig hoog, namelijk ruim 19 voor één lichtpunt, en dat vond de P.Z.E.M. ook, doch het werk is verricht. Getracht werd om het hoofd der school te bewegen deze nota te betalen, doch hij heeft geweigerd B. en W. meenden, dat het billijk was, dat de bewoner betaalde, hoewel de nota aan den hoogen kant was. De heer Gideonse vroeg, of er geen bedrag op de begrooting was uitgetrokken. De v o o r z. zeide, dat een globale som was opgegeven en dat deze was overschreden. Besloten werd te trach ten uit te maken wie aan den electriciën opdracht gegeven heeft, weshalve de zaak tot de volgende vergadering werd uitgesteld. By de rondvraag vroeg de heer Leer hoe het kwam, dat het veranderen van den voorgevel aan een huis aan de markt ver traagd werd. De v o o r*z. lichtte toe, dat de eigenaar toestemming had verkregen om een wrakken muur te herstellen, doch inmid dels was hij besloten om tevens veranderin gen aan den voorgevel aan te brengen, ech ter zonder toestemming. De schoonheids commissie heeft geweigerd de beoogde ver anderingen goed te keuren. De heer Wou ters zeide, dat die commissie toch alleen een adviseerende stem heeft, waarop de voorz. antwoordde, dat dit wel zoo is, dacht dat men het als bindend moet beschouwen. De heer Wouters reageerde hierop met op te merken, dat hij al veel van die com missie gehoord heeft. Als men haar de Langedelft te Middelburg kijkt, weet men genoeg. Spr. achtte het verkeerd, dat deze commissie ieder aan banden kan leggen. Een bezoek aan Sudetenland HEINKENSZAND. Het mond- en klauw zeer onder het rundvee neemt toe. Bij zes verschillende landbouwers is de ziekte on der 't vee geconstateerd. Het slechte drink water dat nog in de drinkputten aanwezig is schijnt de ziekte in de hand te werken Tal van winkels zijn vernield. Hotels waren dé centra van de beroering. Patrouilles in de straten. (Van onzen specialen verslaggever). „Ga in vredesnaam niet naar Eger" waarschuwt men u aan de Duitsche grens, en wanneer men dan ziet, dat ge die waar schuwing in den wind slaat en toch gaat naar het land door de „Völkische Beobach- ter" „Verbrecherstaat" geheeten, dan schudt men het hoofd en tikt met den wijs vinger der rechterhand tegen het voor hoofd„Der Idiot" hoort men dan... Aan die Duitsche grens weet men zeer waarschijnlijk wel beter, maar er wordt zóóveel gelogen dat deze leugen er ook nog wel bij kan. Het gaat er toe als in oorlogs tijd. Onze auto kan niet rechtuit-rechtaan rijden, maar moet zich als een slang kron kelen, dikke steenblokken aan beide zijden van den weg aangebracht, laten slechts een smalle „vaargeul" vrij. NU zijt ge dan in het „Sudetenduitsche" gebied en, wat de rust betreft, kunt ge u in Nederland wanen. Ge ontmoet Tsjechische gendarmerie en militairen, helm op en welbewapend, maar vriendelijke menschen. Zij houden u aan en gij toont hun het u gegeven papier en het „Sesam open u" is gesproken. Men legt u geen stroobreed in den weg en mijn Zwit sersche collega's, die geen paperassen van hooger hand bezitten, profiteeren er van. Men laat hen zelfs fotografeeren. Wij komen met een vrijwel leegen trein in het veelgenoemde, typisch Duitsche stadje Eger, in het Noord-Westen niet ver van de grens. Het is tegen elven en stikdonker. Er loopt niemand door de uitgestorven stra ten. Twee zwaar bewapende gendarmen be waken het station. Wij komen in Hotel „Es- planada" óók volkomen leeg en juist als wij onze entrée maken knipt een jongetje het licht uit. „Knip het liever aan", zeg ik „wij willen eerst wat eten en drinken". „Neen", zegt het jongetje dat zal niet gaan, het personeel is verdwenen, er is zelfs geen kamermeisje meer." „Waar zijn die dan heen?" vraag ik. „Weet ik het?" zegt het jongetje, „naar Praag of naar Duitsch- land. Maar weg zijn ze" Ik ga naar boven en kijk uit het raam in den sterrenbezaaiden nacht. Het is doodstil. Men hoort niets. Ja toch, met tergende re gelmaat klinkt de stap van een paar pa- trouilleerende gendarmes. Ik denk opeens aan Van Alphen en diens braven klepper man „die maakt, dat ik rustig slapen kan..." Vroeg op en naar de politie, waar men ons buitengemeen welwillend ontvangt en waar de commissaris ons de noodige inlich tingen geeft. Hij leest mijn naam, en zegt dan: „U was ook al eenige maanden gele den hier.' „Hier in Eger niet'.', zeg ik, „maar Een Mijnhardtje bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 ct. 12 stuks 50 ct. (Ing. med.) MIDDELBURG. ELECTRO. Vergeet mij niét. Een der delicaatste opgaven voor een scenarioschrijver moet wel het schrijven van een scenario voor een beroemdheid als Benjamino Gigli, zijn. Hoe licht toch ver valt men niet in de fout en er zijn hiervan voorbeelden te over een film te brengen, die een aaneenschakeling van het optreden van den artist is. Het is de groote verdienste van deze rolprent, dat men geen oogenblik het gevoel heeft een verhaaltje opgedischt te krijgen met het enkele doel Gigli zijn talenten te laten botvieren. De film is reeds een eind op streek, eer men den grooten zanger als de gevierde tenor Enzo Curti te aanschou wen krijgt. Doch met zijn stem heeft men dan zij het via een luidspreker reeds kennis gemaakt. Gigli heeft bovendien niet de figuur om hem de rol van den zingenden aanbidder toe te bedeelen. Wijselijk heeft men dit terrein dan ook niet betreden. Toch is er een vrouw in het spel en deze vrouw, Magda Schneider, speelt feitelijk de hoofd rol. Zy bewondert Gigli, en als zij den be roemden zanger na zijn optreden als een eenzaam mensch ziet, die voor zijn zoon tje vader en moeder tegelijk is, wordt zij mede door zijn eenvoud en roerende, in gebroken Duitsch met behulp van een woordenboek moeilijk uitgebrachte huwe lijksaanzoek dermate getroffen, dat zij toestemt. Een jaar van geluk volgt, een jaar van reizen en trekken en triomphen, in flitsende beelden uitstekend weergege ven. Tot de tournee hen naar Berlijn voert, waar de jonge vrouw een man ontmoet, met wien zij op de boot naar Amerika vóór haar huwelijk, heeft kennis gemaakt. Door het stoken van een naijverige min nares is deze kennismaking ontijdig ver broken, doch nu hij haar weergevonden heeft en het misverstand uit den weg ge ruimd, wil hij haar medenemen naar zijn plantage. Gigli komt hiervan iets ter opre- doch tijdens zijn optreden verschijnt zij in haar loge. Door de kracht van zijn stem tracht hij haar te weerhouden, maar zy gaat, om terug te keeren als hij na afloop van het concert weer eenzaam zijn kind in slaap zingt. Het is werkelijk een genot Benjamino" Gi gli te hooren zingen. Het is een zanger van groot formaat, die daarbij van filmi sche talenten allerminst ontbloot is. Hij weet den goeden, eenzamen mensch Enzo Curti zeer aannemelijk uit te beelden. Een groot deel van het succes moet echter on getwijfeld op rekening van Magda Schnei der geboekt worden, die door haar een voud en boeiende spel zich als een artiste van het eerste plan doet kennen. En de kleine jongen is om te stelen. Madel gute Nacht. Voor de pauze gaat een luchtige rol prent, waarin veel wordt gezongen volgens het recept der operettes. Alles draait hier in om een neef niet uit Canada doch uit Indië, die tweemaal arriveert. Hoewel de tweede de echte blijkt te zijn, houdt de wachtende Julia het met den eerste, het geen after all maar goed is ook. CITY. Hollywood-hotel. Het is op den duur niet gemakkelijk voor de Amerikaansche showfilms, iets origineels te bedenken. Toch blijven deze soort films gewild, en daarom tracht men tal van va riaties te brengen. Hollywood-hotel is niet in de eerste plaats een showfilm, doch wil meer een muzikale comedie zijn. Men heeft grappige momenten en tal van muzikale nummers gecombineerd en daarin een aar dig verhaaltje verwerkt. Klinkende namen van medewerkenden zijn dan een waarborg voor hetgeen geboden wordt. Hier laten zich zien en hooren: Dick Powell, Rosema ry Lane, Glenda Farrel, en de amusante Huch Herbert, Benny Goodman met zijn beroemde band en nog vele anderen. Schla gers en moderne muziek of moeten we zeggen: ultra-moderne worden volop ten beste gegeven. Wanneer men van dit laat ste houdt, kan men er in deze film zijn hart aan ophalen. Wilde nachten. Deze rolprent van Fransche makelij heeft een mooi en dramatisch gegeven uitvoerig en breed uitgewerkt, waarbij zoowel het spel der hoofdrolvertolkers (Victor Fran- cen, Maby Mor ley en Georges Rigaud) als de regie een boeiend geheel hebben gescha pen. Een procureur van het gerechtshof vraagt na een scherp requisitoir de jury, levenslange verbanning uit te spreken te gen een jongeman, die de minnaar van zijn vrouw gedood heeft. Een vurig pleidooi van den verdediger tracht den verdachte te red den. Het noodlot wil, dat zoowel de procu reur als de verdediger niet alleen de mis daad van den tot veroordeeling gedoemde hier op het oog hebben, doch ook hun eigen persoonlijk leven raken. De jonge vrouw van den procureur en de verdediger heb ben namelijk liefde voor elkaar opgevat en de oudere procureur voelt zich als iemand wien het kostbaarste wat hij bezit, ontsto len wordt. Het is deze eeuwige driehoek waarop de film verder werkt. Spannend en somwijlen met uitstekende filmische beel den worden de lotgevallen van dit drietal verhaald. In het journaal komt een mooie en uit voerige reportage voor van de feesten, hul- debetooging en verlichting ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in de residentie en in Rotterdam. Zij, die zich met ingang van 1 Oc tober a.s, op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers wel in Sudeten-Duitschland". „Och, Wy zijn goed op de hoogte") luidt het met een niet onduidelijk lachje gegeven antwoord. En de man vertelt, rustig, zonder eenigen ophef. Ook dat hebben wij alweer gehad. Het waren moeilijke dagen voor onze tach tig politiemenschen, die wij zoo lang moge lijk „van de straat" hebben gehouden en die, toen ze door de onruststokers voor een groot deel opgeschoten jongens tot het uiterste toe getergd, niet eerder hebben ge schoten als toen het niet anders kón. „Of er dooden gevallen zijn?" „Ja", maar niet veel, drie agenten en drie burgers." -r- „Heeft men de oproermakers in handen gekregen?" vraag ik, „Neen", zegt hij, „toen wij eindelijk dén ingang van het vol komen vernielde enmet kogels doorzeefde Hotel „Victoria" waren binnengedrongen de oproermakers schoten van hieruit met geweren, revolvers en machinegeweren vonden wij achter een kist één man, die zeide dat hij was gevlucht. Deze man was uit Praag gekomen en had bevel ge kregen zich om zeven uur hier te melden." En om dien tijd is het begonnen. Hotel „Victoria" en Hotel „Wenzel", waar men allerlei wapens van Rjjksduitsche afkomst heeft gevonden, waren de verzamelplaatsen der S.D.P. Ik heb die wapenen (het was maar een deel) gezien. En ook de doosjes waarin de munitie van geweren en revolvers was ge borgen. Het volgende stond erop: „Rhei- rjisch-Westfalische Sprengstoffen A.G. Nürnberg. Kaliber 7.65." Ik zag ook dol ken, messen, ploertendooders, men toonde ons zelfs giftpatronen en wij zagen ook dolken zooals de Hitlerjugend draagt. Op de greep het Hakenkruis, op het lemmet de woorden: „Blut und Ehre." Deze bloedige onlusten zijn losgebarsten spoedig na Hitler's rede. Fanatiek opge zweepte massa's trokken door de straten, sloegen ruiten in, smeten met steenen, en waren, behalve met vuurwapenen ook met latten gewapend. Toen tenslotte de politie heeft ingegre pen en versterking was gekomen, militairen met pantserauto's en een paar tanks, was de orde spoedig hersteld en is een huiszoe king gehouden. Men heeft daarbij van alles en nog wat gevonden. Hoe nu de stad eruit ziet? Voor een deel als een stad waar de oorlog heeft gewoed. De hotels waarover ik sprak zijn volkomen onbewoonbaar. Alle ruiten zijn kapot, de deuren ingetrapt, het meubilair vernield, de muren met kogels doorzeefd. Verschillende winkels zijn gesloten, en met planken dicht gespijkerd. Joodsche zaken vernield, in de eenige Tsjechische boekwinkel is alles ka potgeslagen. Ook het „Volkshaus", verzamelpunt der sociaal-democraten, heeft het moeten ont gelden. Barricaden zijn opgericht in den tuin, en zóó onverwacht is de „overval" ge komen, dat in de eetzaal aan de kapot ge slagen tafeltjes nog de half leege bierglazen staan. Ook hier ziet men in de muren ko gelgaten. Ik zie ook een Joodsche schoenenzaak. Volkomen vernield. Van een winkel van de bekende firma „Bata" zijn de rolluiken neergelaten. Ook hier is alles kort en klein geslagen. Schade vluchtig berekend 100.000 kronen, dat is om en by de zeshon derd gulden. Voor duizenden en nog eens duizenden is hier meedoogenloos verwoest. Het is hier nu weer gewoon, en toch, is het dat niet. Er hangt een dreiging in de lucht. Het lykt wel te kalm te zijn. En nu de avond valt en de menschen naar huis gaan, is het alsof die stille dreiging toe neemt. De stap der patrouilleerende gendarmen heeft, bij al zyn uiterlijke kalmte, iets „un- heimisches". DISTRICTEN KARLSBAD EN EGER KERK EN SCHOOL. Het bestuur der Chr. school te Dom burg heeft per 1 Oct. a.s. benoemd tot kweekeling met acte den heer C. P. Bosse- laar te Aagtekerke. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Open bare Lagere School I te B r e s k e n s is be noemd de heer P. J. dé Visser te Breskens. Geslaagd voor het examen van scheeps- machinist, de heer M. Pieters Fz. te Hein- en s z a n d.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6