ROOK TRIUMPH EISCH EXTRA ROOKGENOT KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. -'N TRIOMF VAN SMAAK 1 CENT TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938. No. 225. "Niéuwe critieke spanning LALINE LESTER'S ROMAN De beurs blijft den politieleen toestand weerspiegelen. De nieuwe Koolhovenjager heeft een snelheid van 504 km (Ingez. Med.) „Men kan niet zeggen, dat de besprekin gen volkomen mislukt zijn", heeft Cham berlain vannacht na zijn tweede onderhoud met Hitier verklaard. Wij kunnen helaas niet zeggen, dat dit een verklaring is, die nog veel hoop laat voor een goeden afloop van de Tsjechoslovaaksche affaire. Europa verkeert opnieuw in een toestand van ze nuwachtige, zorgelijke spanning. Wat er gisteren achter de gesloten deuren der con ferentie te Godesberg is gebeurd, zal nog wel een oogenblik geheim blijven. Maar men kan er zich nauwelijks andere dan ta melijk griezelige voorstellingen van vor men. Dat de besprekingen niet naar wensch verliepen, althans niet naar den wensch van Chamberlain, was gisteren reeds duidelijk, toen bekend werd, dat het directe mondelinge verkeer was vervangen door een briefwisseling. Om de waarheid te zeg gen, heeft geen enkel bericht in de afge- loopen twee weken ons met zooveel zorg vervuld als dit. Wanneer twee staatslieden naar elkaar toekomen, om over uiterst be langrijke zaken te spreken, zaken, waarbij de vrede van een werelddeel op het spel staat, en zij gaan mekaar dan over een af stand van enkele kilometers brieven schrij ven, dan moet er iets heel ernstigs aan de hand zijn. Eerst om 10 uur gisteravond is er naar men elders in dit nummer uitvoerig vermeld vindt een einde aan het schrif telijk verkeer gekomen en heeft Chamber lain zich opnieuw naar den Führer bege ven, voor het brengen naar de Engelsche delegatie vooraf nadrukkelijk had gemeend te moeten meedeelen van een a f - scheidsvisite. Dat afscheid is dan heel omslachtig geweest: eerst om half twee vannacht keerde de Engelsche minis ter-president naar zijn hotel terug. De wachtende schare journalisten vernam toen, (wat ze natuurlijk allang wisten), dat de beide staatslieden nog tijd hadden ge vonden voor iets anders dan afscheid ne men, doch ook nu werd geen woord over de resultaten der besprekingen losgelaten. Chamberlain wilde slechts zeggen, dat hij vanochtend om half 10 naar Londen terug zou vliegen en dat de beraadslagingen niet als volkomen mislukt waren te beschouwen; met den nadruk op volkomen. De vrede in ons werelddeel lijkt nu op nieuw aan den gebruikelijken breekbaren zijden draad te hangen. Het is duidelijk, dat Hitler's eischen gisteren een aanmerkelijk eind verder zijn gegaan dan tijdens het eer ste onderhoud te Berchtesgaden. Op grond van wat Chamberlain daar had vernomen, kwam hij den Führer te Godesberg het Su- detenland op een alleraardigst politiek presenteerblaadje aanbieden. Maar de Führer moet hem hebben meegedeeld, dat de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen inmiddels den toestand een ander aanzicht had gegeven en dat hij zeer erkentelijk voor al de moeite en den opzichzelf wel beminnelijken vorm van het cadeau nu nog iets meer moest verlangen. Wat? Daar over ligt de sluier van het geheim. Zooals steeds in omstandigheden als deze ont breekt het echter niet aan gissingen, welke alle min of meer waarschijnlijk zijn. Zoo zeggen de eenen, dat Hitier inwilliging van de Poolsche en Hongaarsche eischen wil; de anderen, dat hij op een onmiddellijke be zetting van het Sudetenïand door Duitsche troepen staat, zulks dan dus voordat een in ternationale commissie de nieuwe grenzen van Tsjechoslovakije zou hebben afgeba kend. Misschien heeft hij deze beide dingen wei bedongen. In elk geval vroeg hij heel wat meer dan Chamberlain vermocht aan te bieden, al was dat geen kleinigheid, en is de Engelsche minister-president van ochtend naar Londen, zoo niet onverrich- terzake dan met het nog al poovere gevoel, dat de besprekingen niet volkomen mislukt zijn, teiuggekeerd. Vermoedelijk zal men nu een herhaling krijgen van de procedure, welke na het on derhoud te Berchtesgaden gevolgd werd: overleg eerst met de Fransche staatslieden eil?aarna met Praag. Met dit verschil dan echter (naar alle waarschijnlijkheid), dat Uit het Engelsch door W. A. C. 14). Maar wat vervelend, dat ze niet had ge weten, dat de kapsels in Parijs zóó waren, dat ze een klem hoofd maakten en niet een massa krullend haar vertoonden, zooals bij haar 't geval was! - en dat de rokken niet zoo erg kort waren! Celestine moest zor gen, dat de kapper vóór 't diner kwam en dat ze het kunstje van hem afkeek. Bijna kwam ze er toe ook haar kleine voeten te verstoppen, omdat ze dadelijk zag, dat haar schoenen te lang en te puntig waren. Laline was een van die menschen, die el ke nuance in kleeding aanvoelde en binnen vier en twintig uur den juisten kijk had op de laatste mode, zelfs al had ze haar gan- sche leven in Timboektoe doorgebracht! De namiddag zou worden doorgebracht in de winkels in de Rue de la Paix en waar overigens de groote magazijnen zouden zijn, Ze zou nooit een minuut bij haar tijd ten achter willen zijn! Tot deze periode van haar bestaan was de verzorging van haar uiterlijk het voor- naamste van haar leven geweest, maar daar haar ziel in werkelijkheid niet banaal was, kwam deze hiertegen in verzet. Zij zaten aan een van de tafels, even voorbij de ramen van het restaurant, in den tuin van het hotel Ritz. De nieuwe omge ving en de menschen om haar heen, ver vulden Laline met belangstelling en gaven Flnantieel economisch weekoverzicht. Koersstijging geremd door ge brek aan vertrouwen in de toe komst. De Millioenennota oefende weinig invloed uit Het beleggingsfront verzet zich tegen verdere rentedaling. Omwisselingsaanbod voor Unile- verwaarden. Het is nog te vroeg, om reeds een defini tieve balans op te maken van de schade, die de periode van politieke spanning aan het internationale zakenleven heeft toege bracht en om de mogelijkheden van herstel te meten. De toestand biedt, op het oogen blik waarop wij dit schrijven, nog te veel factoren van onzekerheid en vermoedelijk zullen deze in den eerstkomenden tijd de si tuatie blijven beheerschen en aan 'n rustige ontwikkeling in den weg blijven staan. Wij denken daarbij speciaal aan de houding van Polen en Hongarije en aan de nieuwe verwikkelingen, die daaruit kunnen voort spruiten. Zelfs een „oplossing" van de Tsjechische kwestie in den zin, als waar naar thans door Engeland en Frankrijk wordt gestreefd zal, naar moet worden ge vreesd, niet een zoodanige verademing te weeg brengen, als de bijlegging van een ernstig internationaal conflict bij vroegere gelegenheden met zich heeft gebracht. Het vertrouwen in het „recht" heeft een nieu we schok gekregen, nu zoo duidelijk is ge bleken, dat „macht" de wereld regeert en breede kringen vragen zich vol bezorgdheid af, tot hoe ver deze machtsontplooiing kan gaan, alvorens de botsing toch zal plaats vinden. Als een schaduw zal het gebrek aan vertrouwen in de toekomstige politieke ont wikkeling boven de wereld blijven hangen en het kan niet anders, of ook het bedrijfs leven zal hierdoor belemmerd worden in zijn toch reeds moeizaam streven naar her stel. De Amsterdamsche beurs heeft zich ook in de afgeloopen week door de buitenland- sche politieke ontwikkeling laten leiden en al naar gelang deze zich liet aanzien, fluc tueerden de noteeringen. De publicatie van de Millioenen-Nota heeft op het koersver loop weinig invloed gehad, maar toch maak te het een onaangenamen indruk, dat ook dit keer in plaats van door een besnoeiing van uitgaven, het evenwicht in de begroo ting grootendeels moet worden verkregen door een verdere verzwaring van den be lastingdruk, zoowel voor particulieren als voor maatschappijen. De nieuwe heffing van 2 van alle huren, renten, loonen en winsten moet het spaarvermogen van bree de kringen der bevolking verder doen in krimpen en de heffing van 8 van de winst van N.V.'s en andere rechtspersonen moet, naast de reeds bestaande dividend en tantième-belasting ad ruim 12 wel vérstrekkende gevolgen hebben voor de on dernemingen, die de keus krijgen tusschen een vermindering van reserveeringen of een verkleining der uitkeeringen. De pil wordt slechts zeer ten deele verguld door de aangekondigde maatregelen tot verlich ting of herziening van enkele belastingen. Met dit al ziet men ook in zakenkringen in, dat de tegenwoordige omstandigheden of fers eischen, die in den een of anderen vorm gebracht moeten worden, wil men de gezonde basis, waarop onze staatsfinanciën berusten, behouden. Op de staatsfondsenmarkt kwam de be vrediging over het feit, dat na de in het vooruitzicht gestelde maatregelen het even wicht in de begrooting op een klein bedrag Praag voor verdere concessies bedankt en de ontwikkeling der gebeurtenissen in middels al weer een nieuw aanzicht heeft gekregen: een militair aanzicht. Im mers Tsjechoslovakije is thans volledig aan het mobiliseeren en in Zuid-Duitschland Leerscht een militaire bedrijvigheid, welke van hetzelfde laken een pak beteekent. Er lijkt een wonder te moeten gebeuren, om nu alsnog te voorkomen, dat er gevochten wordt. Wjj blijven een flauwe hoop op dit wonder koesteren, maar flauw, o, zoo flauw. voedsel aan haar gedachten. „Sapperloot! Daar is David!" riep Jack verwonderd uit. „Dat is toch een handige kerel! Hoe, te drommel is die hier geko men? Ik dacht dat hij in Engeland was". Het schitterendste rose-rood doorstroom de Laline's wangen. Waar, waar was hij dan? Ze kon hem niet zien! Ze trachtte haar opwinding te bedwin gen en de richting van Jack's blik te vol gen en ja, eindelijk zag ze hem, tame lijk ver weg, staande bij een deur en in hun richting kijkende. Wat zag hij er elegant uit in zijn morgen- costuum! Wat een heer! Hoe gedistingeerd! Hoe aanbiddelijk! Maar helaas! Hij kreeg hen in 't oog en boog heel be daard, maar maakte geen aanstalten naar hen toe te komen. Laline's opwinding werd heviger. Juist dit element van onzekerheid beïnvloedde haar zoo sterk. Nooit had ze, als 't ma joor Lamont betrof, de voldoening om, zelfs in de kleinste kleinigheid, zich heele- maal zeker te gevoelen. Ze wist instinctmatig dat David in wer kelijkheid de verpersoonlijking was van al les, wat ze kon respecteeern, hoewel zijn uiterlijke onverschilligheid haar ergerde. Terwijl hij kalm voortrolde in de Rolls- Royce van het Gezantschap, die hem in Cherbourg was komen afhalen en die een oude bekende van hem was, had hij den toestand, die zich had voorgedaan, zonder na verkregen is, duidelijk tot uiting. De koersen zijn nog iets aangetrokken, on danks de verwachting, dat het Rijk binnen niet te langen tijd een beroep op de markt zal doen voor een nieuwe staatsleening. Na tuurlijk zal het daartoe rustiger tijden dan de tegenwoordige moeten afwachten, wan neer voor de thans braakliggende kapi talen weer belegging zal worden gezocht. Omtrent den rentevoet, waartegen een nieuwe staatsleening t.z.t. zal worden uit gegeven, is nog weinig te voorspellen. Ge zien de omvangrijke kapitalen, die voor be legging beschikbaar zijn, kan echter nau welijks op een stijging van de kapitaalrente worden gerekend Tegen een verdere rente daling verzet het Beleggingsfront (de con tactcommissie van groote beleggers, inclu sief de Rijksfondsen) zich met hand en tand. Dezer dagen werd besloten, niet meer in te schrijven op 3% leeningen met lan gen looptijd, en als voorwaarde tot deelne ming aan gemeente-leeningen een rente voet van 3% bij een emissie-koers van maximum 101 te stellen. Het besluit was reeds van toepassing op de 3% leening 's-Gravenhage van 5 millioen, die dezer dagen a 100 is aangeboden. On danks de onthouding van het Beleggings front werd de leening toch belangrijk over- teekend, waarbij echter moet worden op gemerkt, dat vóór de uitgifte reeds 3.3 millioen op emissie-voorwaarden was ge plaatst, zoodat het om een betrekkelijk ge ring bedrag ging. i De aandeelenmarkt heeft een vrijwel uniform verloop gehad, doordien er slechts weinig factoren aanwezig waren, die van belang waren voor bepaalde fondsen. In de industriëele afdeeling trokken de pref. aan- deelen der Hollandsehe Margarine-fabriek („Hovema") en Van den Bergh speciaal de aandacht, in verband met het omwisselings aanbod binnen het kader van de vereenvou diging van de structuur van het Unilever- concern. De 5% c-um. pref, aandeelen „Hovema", alsmede de certificaten van de ze aandeelen, kunnen worden omgewisseld in 5% cum. pref. aandeelen Van den Bergh's en Jurgensfabrieken, onvoorwaar delijk gegarandeerd voor kapitaal en divi dend door Van den Bergh's en Jurgens Ltd. Voorts wordt gelegenheid tot omwisseling gegeven voor de 6 cum. pref. winstdee- lende aandeelen „Hovema" in 6 cum. pref. winstdeelende aandeelen Lever Bros Unilever N.V. en voor de 6 cum. pref. winstdeelende aandeelen Van den Bergh's en Jurgensfabr. in 750 3% oblig. 1937 en 250 onderaandeelen van gewone aan deelen „A" in laatstgenoemde Mij., plus 3 optie-bewijzen en 13.12 in contanten. Voor de 5% aandeelen „Hovema" be teekent de omwisseling een versterking der garantie; de 6 „Hovema" gaan er ook zeker niet op achteruit door omwisseling in gelijkwaardige aandeelen der moedermaat schappij, terwijl de waarde van hetgeen aan de houders der 6 Van den Bergh's wordt aangeboden, in het prospectus bere kend wordt op 144 7/16 wat aanmerke lijk boven de beurskoersen is. Het aanbod is dan ook door de beurs met een aanmer kelijke koersstijging voor alle bovenbedoel de categorieën beantwoord. Aandeelen Uni lever waren tijdelijk wat hooger, echter meer in aansluiting op de algemeene ten- denz dan door de mededeeling, dat de be drijfsresultaten over het loopende boekjaar van Lever Brothers Unilever N.V. iets hooger, die van Van den Bergh's en Jur gens' Fabrieken N.V. iets lager zijn dan die over het overeenkomstige tijdvak in 1937. Rubberaandeelen, die aanvankelijk ge drukt waren door den teruggang van den rubberprijs tot beneden de 8d„ sloten zich later aan bij het prijsherstel op de rubber- markt. Het wekte voldoening, dat de rub- bermarkt zoo'n goeden weerstand heeft ge toond tegen den invloed der politieke cri sis en met leidt hieruit af, dat een verdere prijsstijging zal intreden, wanneer de rust op politiek gebied mocht terugkeeren. Het koersverloop van Koninklijke Petro leum richtte zich geheel naar de algemee ne stemming; men trok zich weinig aan van het bericht, dat in den Staat Texas tegen een aantal petroleummijen, waaron der de Shell Union Oil Corp., een proces aanhangig is gemaakt wegens overtreding van de anti-trustwet, waarbij hooge boe tes worden geeischt. hartstocht nog eens nader bekeken. Het was of 't lot, zoodra hij het ministerie te Was hington had verlaten, hem in de armen der verzoeking had geworpen. Nauwelijks was de geheime zending hem toevertrouwd, of een nieuw element was in zpn leven geko men, alsof dit hem op de proef wilde stel len en zijn aandacht afleiden. Hij moest de boodschap aan Garcia over brengen, en voordat dit geschied was, mocht hij niet toestaan dat iets nieuws, waarvoor hij zich interesseerde, hem vastgreep. Terwijl hij snel door het Fransche land schap reed, waar de lucht vol lentegeuren was, besefte hij dat Laline Lester hem meer dan eenige vrouw in zijn leven aantrok, Cristobel Agincourt uitgezonderd. En wat een mislukking bleek deze te zijn geweest. Maar die kleine snoes van een Laline zou wel eens geen mislukking kunnen zijn, over woog h|j. Een paar maal had hij bij haar sprankjes van geest ontdekt, terwijl ze doel de op iets, boven 't triviale in het gewone leven, dien belachelijken tredmolen, waarin op alles, wat mooi of ernstig of ware be schaving was, werd aangestoomd, alsof 't een liefhebberij was en dat daarnaast moest uitwijken voor een meer nieuwere bevlie ging. „De helft van hun krachten verspillen zij aan het zich mooi maken en hun vriendin nen een beentje lichten de andere helft aan het zich belachelijk maken door te smeeken om liefde, waarheid- en natuurlijk DE KONINGIN EN DE MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Naar ons officieel wordt medegedeeld, is H. M. de Koningin, die met instemming heeft kennis genomen van een oproep tot moreele en geestelijke herbewapening, door eenige vooraanstaande landgenooten tot het Nederlandsche volk gericht, voorne mens enkelen der onderteekenaars Maan dag a.s. op hte paleis Soestdijk te ontvan gen. MINISTER VAN BUUREN MET VERLOF NAAR HET BUITENLAND. Naar wij vernemen is de minister van waterstaat voor eenige weken met verlof naar het buitenland vertrokken. OVERBRENGEN VAN DRINGENDE BOODSCHAPPEN IN SLUITINGSTIJD DER TELEGRAAFKANTOREN. Men meldt ons uit Den Haag: In geval men een dringende boodschap heeft voor iemand, die niet telefonisch bereikbaar is, terwijl de telegraafdienst in diens woon plaats gesloten is, dan kan worden ge tracht de tusschenkomst van den op de plaats van bestemming wonenden directeur kantoor-, of stationhouder in te roepen. Daarvoor zijn door den aanvrager van het gesprek de normale gesprekskosten ver hoogd met een vergoeding van 50 cent overdag (7.3022.30) of van 1 's nachts (22.307.30) verschuldigd, indien de bood schap kan worden overgebracht. Bij een proefneming is Donderdag geble ken, dat de snelheid van den nieuwen Kool hoven jager, F.K. 58, die thans zijn proef vluchten beëindigd heeft, 504 km per uur bedraagt. Dit toestel is de snelste Neder landsche jager en een van de snelste ter wereld. VERLENGING VAN TIJDELIJKE BELASTINGEN. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. De minister van financiën heeft thans ingediend het in de millioenen-nota aange kondigde wetsontwerp in zake verlenging van een aantal, heffingen. De strekking van het wetsontwerp is, den duur van de werking van een aantal belas tingen welke slechts tot 1 Januari 1939 of tot 1 Mei 1939 zouden worden geheven, met 3 jaren te verlengen. De gelden, uit deze heffingen verkregen, kunnen nog niet worden gemist en het laat zich aanzien, dat hierin in de eerstkomende jaren nog geen verandering zal komen. De voorgestelde verlenging omvat alle tijdelijke belastingen, behalve die waarvan de verlenging reeds is voorgesteld of waar van de verlenging om eenige bijzondere re den beter bij afzonderlijk wetsontwerp kan worden voorgesteld, zooals het geval is met het bijzondere invoerrecht op benzine, met de omzetbelasting en met de belastingen ten bate van het werkloosheidssubsidie- fonds. Het ontwerp heeft derhalve betrekking op de verdedigingsbelasting I, de coupon belasting, de belasting van de doode hand, de tijdelijke verhooging van den tabaksac cijns, en de opcenten op de grondbelasting (gebouwde eigendommen), de inkomstenbe lasting, de vermogensbelasting, de dividend en tantièmebelasting, bepaalde zegel- en registratierechten, de rechten van succes sie, van overgang en van schenking, den gedistilleerden accijns, den suikeraccijns en den wijnaccijns. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3%—3 Nederland 99%—100%—100 3 Ned. Indië '37 99%—100%—99% Anaconda Copp. 2425%24% Bethlehem Steel 42%—43%— 43% Unilever 140—138%—145%—139% Philips' 226 —230—226"% —240—225 A'dam Rubber 224—230—226% Hessa Rubber 112%—121% Serbadjadi 100%—106%—103 H.V.S. 455—468—458% Deli Batavia 211%—216%—213 Kon. Petr. 326—336—329% heid alles met 't resultaat: volslagen on voldaanheid!" Als hij maar tijd had! dan kon 't een groot genot voor hem zijn om te trachten te ontdekken of er onder de oppervlakte van haar karakter ook zuiver goud was te vinden, maar hij moest de boodschap aan Garcia overbrengen. Hij wilde trachten haar niet opnieuw te ontmoeten, voordat hij dat had volbracht! De afspraak was, dat hij den dag na zijn aankomst, om elf uur bij den Gezant zou komen. Hij had de kamers in hotel Ritz betrok ken, die hij altijd had maar voor dat 't clubje van mevrouw Greening aankwam, waardoor een ontmoeting was vermeden. Den avond had hij besteed aan hef zorg vuldig rangschikken en uitzoeken van zijn papieren. Precies op tijd kwam hij Woensdag in het Gezantschap. Hij werd dadelijk bij den Ge zant toegelaten en zij hadden een onder houd van een uur, dat hen beiden in hooge mate bevredigde. Bij 't eind had Zijn Ex cellentie gezegd: „Dus van af morgen, majoor Lamont, hebt u zes heele dagen vrij af. Doe precies wat u wilt, amuseer u goed en vergeet al les omtrent uw taak maar meld u aan staande Dinsdag om twaalf uur weer bij mij, gereed om op staanden voet te ver trekken; van Rome af krijgt u een onbe kende bestemming". David sprak zijn dank uit. Bij het redigeeren van het ontwerp is reeds rekening gehouden met het wet worden van het ontwerp tot wijziging van de wet van 20 December 1935 tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks. Laatstbedoeld ontwerp beoogt een voorziening te treffen nopens zekere opcenten op de dividend- en tantième-belasting. EEN WEERBAARHEIDSINZAMEL- PENNING. Eenigen tijd geleden is in Den Haag de stichting „Het Erf" tot stand gekomen, welke zich ten doel stelt door het ver spreiden van gedenkpenningen onder het Nederlandsche volk en de bevolkingsgroe pen van Nederlandschen oorsprong het his torische zelfbewustzijn te verlevendigen ten aanzien van hetgeen de groote mannen van ons volk in den loop der eeuwen hebben tot stand gebracht, niet het minst voor de ont wikkeling onzer overzeesche gewesten en verder eveneens door gedenkpenningen, bij zondere gebeurtenissen van den tegenwoor- digen tijd hier en gihds vast te leggen. De stichting heeft zich voorgenomen, zooveel mogelijk in nauw overleg te handelen met de vereenigingen en verbonden, die de na tionale gedachte en de belangstelling voor de overzeesche gebiedsdeelen verbreiden. In het bijzonder het Algemeen Nederlandsch Verbond, de Vereeniging vpor Nationale Veiligheid, de Koninklijke Vereeniging Oost en West, de Koninklijke Nederlandsche Ver eeniging Onze Vloot, de Koninklijke Ne derlandsche Vereeniging Ons Leger, de Ver eeniging Indië-Nederland, het Nationaal Jongeren Verbond en voorts met de ver eeniging voor penningkunst. Deze samenwerking spiegelt zich af in de samenstelling van den raad van toezicht, waarin de heeren P. J. de Kanter, voor- zitter van het Alg. Ned. Verbond, generaal- majoor jhr. J. Th. Alting van Geusau, com mandant van de 1ste divisie, luitenant ter zee le klasse; jhr. H. A. van Foreest, M. B. van der Jagt, oud-gouverneur van Soera- karta, voorzitter van „Indië-Nederland"; C. G. Vattier Kraane, voorzitter van de Ver eeniging voor Penningkunst; G. J. W. Put man Cramer, voorzitter van den onderne- mersraad voor Suriname, en R. Zuyderhoff, voorzitter van „Oost en West", zitting heb ben genomen. De stichting is haar werkzaamheden be gonnen met de uitgifte van een penning, ontworpen door prof. Huib. Luns, waarin de weerbaarheidsgedachte is gesymboli seerd. Hij bevat aan de voorzijde de voor stelling van een Germaan in volle wapen rusting, gereed om „der vaderen erf" (al dus het onderschrift) te verdedigen, dat men op den achtergrond verbeeld ziet door woningen, vrouwen en kinderen. Op de keerzijde staan de woorden: „Nederlanders, waakt eendrachtig" en het jaartal 1938. Aan dezen penning heeft de stichting den naam van waarheidsinzamelpenning gegeven, om dat de verschijning ervan samenviel met de vrijwillige inzameling ten behoeve van de landsverdediging. Mede is met het oog hier op besloten de netto-opbrengst van den verkoop dezer penningen aan het uit ge noemde vrijwillige inzameling gevormde fonds af te dragen. Het bestuur van de stichting hoopt, dat de wapenschouw onzer weermacht en de vlootdag op Scheveningen voor velen een aanleiding zullen zijn een weerbaarheids penning te koopen als herinnering, waar mee men dan tevens, zooals uit het boven staande is gebleken, een bijdrage doet, die aan de weermacht ten goede komt. DE LUCHTVERBINDING LONDEN— ROTTERDAM-BOEDAPEST DER K.L.M. Voorloopig geen tusschenlanding te Praag. In verband met den toestand in Tsjecho slovakije en het aldaar uitgevaardigde mo bilisatiebevel, waarbij alle burgerluchtver- keer boven Tsjechoslovaaksc'n grondgebied wordt verboden, heeft de K.L.M. besloten, met ingang van Zaterdag 24 September de luchtverbinding Londen—RotterdamWee nenBoedapest, de zg. Blauwe-Donau-ex- presse, weliswaar te handhaven, doch voor loopig de tusschenlanding te' Praag te doen vervallen, zoodat niet over Tsjechoslo- vaaksch grondgebied behoeft te worden ge vlogen. „Ik zou wel eens een kijkje op de slag velden willen nemen", zei hij. „Laat ik u dan een heel snelle auto voor twee personen leenen, die in mijn garage staat en niet wordt gebruikt. Ik was altijd van plan er eenige recordritjes mee te ma ken, als ik t|jd had". Dit was volkomen naar David's smaak. „Ik zou graag willen, dat u van avond bij ons kwam eten, majoor Lamont; we heb ben een officieele partij ter eere van een vorstelijk echtpaar, dat u nog in 't nabije Oosten van eenig nut kan zijn. Precies half negen en daarna de eerste quadrille dansen met mijn nicht, mevr. Hamilton, 't Is het eerste officieele feest, dat we na den oor log geven. De meesten van ons zijn de qua drille vergeten, maar 't is de wensch van Hare Koninklijke Hoogheid, dat die wordt gedanst en ik verwacht dat u 't kunstje nog wel kent!" En toen David zich verwijderde van de tuindeur van het hotel Ritz, was hij be nieuwd of Laline op 't feest in het gezant schapsgebouw zou komen! En als dat zoo was als Hij had zes dagen vóór zich, waarin hem vergund was zijn taak te vergeten. Zes dagen openden heel wat mogelijkhe den. Indien ze op 't feest kwam, zou hij dat opvatten als een voorteeken, dat hij zich mocht amuseeren. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5