LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. Het handwerk trekt de aandacht. Trr_ ENGELAND. PALESTINA, De oproeping der Fransche reservisten. ROME CONSTATEERT EENIGE VERBETERING. DE NIEUWE VOORSTELLEN REEDS TE PRAAG. MARKTBERICHTEN. ADVERTEHTIEN. BURGERLIJKE STAND. BAUKJE HOFSTRA, Weduwe van den Heer Hubrecht Cornells Dek, in den ouderdom van 67 jaar. ELIZABETH DE JONGE, geboren Van der Heil, TONA MEULENBERG, Jhr. G. S. BOREEL, Frankrijk en Amerika gaan ons voor. Mr. M. Visser schrijft ons: De crisis heeft enkele merkwaardige din gen aan het licht gebracht. Of eigenlijk de crisis zelf niet zoo zeer, als wel de daarop bij wijze van reactie weer gevolgde gedeel telijke opleving in sommige bedrijven. Ge durende de crisis werden in het algemeen zij het eerst werkloos, die gebrek aan vak bekwaamheid vertoonden. De beste vaklui bleven, uitzonderingen daargelaten, het langst aan het werk. Toen in sommige be drijven eenige opleving kwam, bleek al, spoedig een tekort aan vakkundige werklie den. Het werk, dat louter spierkracht eisch- te, is blijkbaar te hoog aangeslagen in de bloeiperiode. Thans is meer plaats voor de genen, die met hoofd en hand beide kunnen werken. De geschoolde werkman vindt in vele bedrijven weer lichter een plaats dan de ongeschoolde. De ontwikkeling der industrie heeft ove rigens de vorming van den all-round vak man niet in de hand gewerkt. Integendeel de verregaande specialisatie heeft geleid tot een eenzijdige scholing, welke den werkman buiten zijn speciale taak feitelijk onbekend laat met de rest van zijn werk. Daardoor deed zich het bovengenoemde ge val voor, dat bij overigens talrijke werkloo- zen, toch geen geschikte krachten waren te vinden. Dit verschijnsel is internationaal. Het sterkst deed dit zich gevoelen in de Ver. Staten van Noord-Amerika. Vóór den groo- ten oorlog toch werd het leger der vakkun dige arbeiders voortdurend aangevuld door immigranten uit Europa. De oorlog maak te daaraan een einde en in de periode na den oorlog verminderde de toevoer van der gelijke krachten tengevolge van de toepas sing der „contigenteering" op de immigra tie. Overigens is Noord-Amerika een land, dat bij alle technische vooruitstrevendheid op het gebied der sociale wetgeving zeer achterlijk is gebleven. Tot voor enkele ja ren verscheen er b.v. een reclame van een bekende Amerikaansche levensverzekerings maatschappij in sommige Amerikaansche tijdschriften, welke dit tekort schril be lichtte. De advertentie had tot onderwerp de kaart van het land. De staten, waar geen verbod van kinderarbeid bestond, wa ren daarop met het zwartste zwart ge kleurd. Een vergelijking met ons land, waar het liberale ministerie Van Houten reeds ruim een halve eeuw geleden (1873) een dergelijk verbod bij de wet tot stand bracht, doet wel heel vreemd -aan. Wat voor de sociale wetgeving geldt is ook van kracht voor de opleiding voor het handwerk in Amerika. Er was daar te lan de geen belangstelling voor. Integendeel door de zeer ver doorgevoerde verdeeling van den arbeid was een ambachtsman met all-round vakbekwaamheid een witte raaf geworden. Een beton-werker, van geboorte Nederlander, deelde mij eens mede, dat hij niets anders deed, dan gaten boren in de be kistingen. Bij betonbouw had ieder zijn speciaal onderdeeltje te doen en nooit wer den hem andere werkzaamheden opgedra gen. Tijdens het verloop van de crisis zijn de -oogen der Amerikanen echter voor dit te kort opengegaan. In slechte jaren zoekt ieder uit zijn hulpbronnen te halen, wat hij kan. Zoo ontdekte men, dat in het hand werk nog niet te verwaarloozen economi sche krachten schuilen. Toen werd de zaak der vakopleiding op Amerikaansche wijze aangepakt. Eerst moest de publieke opinie wakker geschud worden. Wel begreep men, dat als er een regeling tot stand kwam, de ze voor geheel Amerika bij federale, d.i. rijkswet, moest geschieden. Aan de afzon derlijke staten kon dat niet worden overge laten zonder gevaar voor groote verschei denheid in of een geheel nalaten van de wettelijke voorzieningen. Derhalve werd de propaganda voor de opleiding in handen ge legd van een Federale Commissie, welke in afzonderlijke staten door sub-commissies de openbare meening bewerkte. Het resultaat van deze grootsch opgezette propaganda was de totstandkoming van een Federal Statute (rijkswet) op de vakopleiding in Het laatst van 1937. Ook elders heeft de Regeering ingezien, dat in het handwerk nog krachten schui len, welker economische beteekenis niet onderschat moet worden. De Fransche Re geering heeft daarvan blijk gegeven in een tweetal wetten. De eene wet betreft uit sluitend de vakopleiding, waarin ook de patroons betrokken worden. Er zijn twee diploma's ingesteld, resp. voor gezel en meester. Wie niet in het bezit is van een lefdener~diPl0ma mag geen leerlingen op- „f^erZijd-S .is geP0C,gd den leerlingentoe- rlwinJüfl'1Uiste banen te leiden en zonder Dlaatf de J?etteliike regeling in de eerste het vak odspiranten te doen opleiden in het vak, waarvoor zij het meest geschikt zpn en ten tweede de toekomstige leertïï gen bij voorkeur te plaatsen in die bran ches waar het meeste behoefte aan Se krachten is. Zoo worden vergissingen tfn aanzien van de geschiktheid voor een he paald vak en overbezetting van het eene naast tekorten in*het andere vak voorko men. Teneinde dit doel te bereiken wordt elke leerling, die zich aanmeldt, vooraf aan een verplicht psycho-technisch en medisch onderzoek onderworpen. Naar aanleiding van dit onderzoek geven de Kamers van het Ambacht (Chambres de Métiers) den adspi- ranten advies omtrent het vak, dat het meest voor hen geschikt is. Er bestaat geen verplichting tot opvolging van dit advies, maar de Ambachtskamers kunnen tijdelijk een bedrijf voor nieuwe leerlingen sluiten, oenoudens goedkeuring van den betrokken minister. ovlrw" b?a'en de ambachtskamers m troont vakorganisaties van pa troons en werklieden den duur van den leertijd, de wijze van opleiding, de voor" waarden en de strafbepalingen der leer- hngscontracten. Eveneens oefenen zij toe zicht uit op de opleiding in de werknlaat sen en de behandeling der interne leerlin gen. Aanvullingscursussen in algemeene ontwikkeling en de theorie van het am bacht worden bovendien door de Ambachts kamers opgericht of geleid. Daarnaast be staat bij deze Kamers een inlichtingen- en adviesbureau. Verder regelen zij deexa mens, afgenomen door een vakleeraar met een gelijk aantal bijzitters uit vakorganisa ties van patroons en arbeiders. Dit examen omvat én practische bekwaamheid én the oretische kennis. Op de leerlingen oefenen de Kamers eveneens toezicht uit, hoewel de verant woordelijkheid in de eerste plaats bij de patroons berust. Deze moeten toezien, dat de leerlingen geregeld de theoretische en andere cursussen bezoeken. Van verzuimen wordt aanteekening gehouden. De leerling, die één derde der cursusuren heeft verzuimd, kan van het examen worden -uitgesloten. Is de patroon oorzaak van het verzuim, dan kan hij voor schadevergoeding worden aan gesproken. De regeling van de meester-examens be rust eveneens bij de Kamers. In de bran ches, waarvoor deze wet van toepassing is verklaard, mogen uitsluitend de bezitters van het meester-diploma zich als zelfstan dig ondernemer vestigen. Een soort vesti gingswet derhalve. In deze materie is Frankrijk ons land der halve voor, niet zoo zeer wat de opleiding betreft, als wel wat de regeling van het leerlingwezen betreft. Voor zoover het ambacht betreft, is er in Nederland voldoende gelegenheid tot op leiding op goede ambachtsscholen en am bachtscursussen. Alleen wordt uit de bedrij ven wel eens opgemerkt, dat de afgeleverde leerlingen te weinig werkplaatsroutine heb ben. De grootste bezwaren van de onderne mers gelden het ontbreken van een goede wettelijke regeling van het leerlingwezen. De verkeerde gevolgen worden als volgt ge schetst, De leerlingen verwisselen te veel van vak, loopen te ontijdig weg of als een maal de eene ondernemer de moeite en kos ten voor de opleiding heeft gedragen, gaan de volleerde leerlingen naar een anderen ondernemer. Anderzijds is vaak de werk plaats-opleiding onvoldoende. Door het ont breken van een psycho-technisch en me disch onderzoek in de meeste ondernemin gen, met uitzondering van eenige groote bedrijven, belanden aanvankelijk te veel leerlingen in het vak, waarvoor zij niet ge schikt zijn en er ontstaat overbezetting in het eene en tekort in het ander vak. Ver spilling van energie derhalve aan beide zij den, welke oneconomisch is. Het ministerie Kuyper heeft in der tijd een poging tot re geling van het leerlingwezen gedaan, doch het is bij een poging gebleven. Een wette lijke voorziening van het leerlingwezen en het leerlingcontract zou zeker niet alleen in het belang van beide partijen wezen, maar het geheele economische leven ten goede komen. Een andere Fransche wet geeft iets ge heel nieuws in het belang van het hand werk. Er is ingevoerd een collectief merk voor alles, wat geheel of voor het grootste deel met de hand gemaakt is. Dit merk is in hoofdzaak als algemeen nationaal be doeld, al kunnen er plaatselijke kenteeke- nen enz. in aangebracht worden. Wie het meester-diploma bezit mag, behoudens na dere regeling door en onder toezicht van de Ambachtskamers, dit handwerkproduc- ten aanbrengen. Het eigenaardige is, dat het merk als het ware aan het product blijft kleven. Bij elk tentoonstellen of verhande len moet het aan het product gehecht blij ven. De bedoeling is duidelijk: de aandacht te vestigen op de kwaliteiten van degelijk heid en kunstzinnige uitvoering van het handwerksproduct boven het massa-artikel. Daarom is ook de verleening van het recht tot gebruik van dit merk aan zekere rege len gebonden, opdat het zijn beteekenis niet verlieze. Voor Nederland zou zulks zonder wijzi ging der Merkenwet niet mogelijk zijn. Deze kent, vreemd genoeg, geen bescherming van het collectieve merk. Ook vakorgani saties zouden dus te dezen weinig kunnen bereiken. Uit een en ander blijkt wel de waardee ring en belangstelling, welke het handwerk thans elders weer vinden. Ook de economi sche factor wordt niet voorbijgezien. Nadruk verboden. Duitschland GENERAAL VON BR AU CHITSCH IS GISTEREN GETROUWD. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal Von Brauchltsch, is giste ren te Bad Salzbrunn in het huwelijk ge treden met Charlotte Schmidt, een doch ter van een lid der rechterlijke macht. VLOOTMANOEUVRES EN DE MIDDELLANDSCUE ZEE. Te Alexandrië (Egypte) zijn achttien Britsche oorlogsschepen aangekomen voor het houden van tactische oefeningen, waar aan ook zal worden deelgenomen door vrij wel de geheele rest van de Britsche Mid- dellandsche zeevloot, met uitzondering van de „Hood" en andere schepen, die te Gi braltar liggen. NOG STEEDS BLOEDIGE GEVECHTEN, In een gevecht met een bende rebellen aan de Noordelijke grens bij Safad zijn twee soldaten gewond. Vliegtuigen, die aan den strijd deelnamen, brachten den opstande lingen zware verliezen toe. Van de rebellen zijn er 21 tijdens het ge vecht gedood en gewond. Buiten Nazareth zijn politietroepen slaags geraakt met een bende rebellen, waarvan er 4 gedood werden. In de afgeloopen 24 uur zijn de lijken ge vonden van zes Arabieren die waren dood geschoten. In het district Ayanot is een Joodsche politieagent gedood terwijl een andere werd gewond. Het landbouwproefstation te Jericho en de telefooncentrale te Bethlehem zijn in brand gestoken. Op den weg naar Jericho "is een brug opgeblazen. Ver.Staten. STEEDS MEER SLACHTOFFERS VAN DEN ORKAAN. Thans bijna 600. Het totaal aantal dooden tengevolge van den orkaan welke de Atlantische kust heeft geteisterd is thans gestegen tot bijna 600. Voorts zijn 60.000 menschen dakloos en wordt de schade geraamd op 170 millioen dollar. Men is bezorgd om het lot van den filmartist James Cagney op South-Rhode- Island, die spoorloos verdwenen is. DE WERKLOOSHEID TE MIDDELBURG. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos: 724 mannen en 15 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 8 mannen; niet werkloos: 7 man nen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 772; bijgekomen 33; afgegaan 50; over 755. POLDER WALCHEREN. In de hedenmorgen gehouden vergade ring van den polder Walcheren, zijn alle voorstellen van de agenda z.h.s. aangeno men. De voornaamste waren: om voor 1939 10.000 inplaats van 5000 in de kos ten van verharding van wegen bij te dra gen; tot het toestaan van een crediet van 10.800 voor herstel van het Nollehoofd te V'lissingen en tot het bepalen van het dijkgeschot op 1.40 per 100 belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen en 19 per ha schatbaar en 10.80 per ha vrijland voor de ongebouwde eigendom men. WAGONLADINGEN VERSCHE HARING UIT IJMUIDEN IN DUITSCHLAND VASTGEHOUDEN. Vischexporteurs in IJmuiden hebben uit Duitschland bericht ontvangen, dat de door hen verzonden wagons versche haring be stemd voor Tsjechoslovakije, tengevolge van de stagnatie in het gewone spoorwegver keer langs de Tsjechisch-Duitsche grens, in Duitschland zijn vastgehouden. Het betreft hier 15 a 20 wagonladingen, zoodat de schade groot is, temeer, omdat, zelfs wanneer de zendingen terug zouden komen, de haring in IJmuiden onverkoop baar zou zijn APELDOORN HULDIGT H. M. DE KONINGIN. Binnen het kader der feestelijkheden, ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsju- bileum der Koningin, heeft Apeldoorn de koninklijke zomerresidentie, vandaag onze landsvrouwe haar hulde gebracht. Op tal van plaatsen waren versieringen en illumi naties aangebracht en duizenden bezoekers waren naar Apeldoorn gekomen. Een der glanspunten van den ochtend was een aubade voor H. M. de Koningin op het pa- deis Het Loo. Door 31 plaatselijke zangko ren, tezamen 1200 zangers en zangeressen is de jubileumcantate van J. Pelser gezon gen. Op het bordes luisterde H. M. naar de muzikale hulde. Vanmiddag had op het Emmaplein de onthulling plaats van een fontein, aangebo den door de pl. afd. van „De Princevlag" met medewerking van de burgerij. HET AFSCHEID VAN CHAMBERLAIN. Chamberlain, zag er, naar Reuter meldt, goed uit toen hij vanmorgen uit Godesberg vertrok. Von Ribbentrop schudde hem har telijk de hand. De Britsche gast poseerde glimlachend voor de persfotografen en sprak woorden van dank voor de ontvangst in Duitschland. Dr. Schmidt vergezelde hem naar Keulen. In een verklaring tggenover den verte genwoordiger van Reuter, voor zijn ver trek, zeide Chamberlain: „Het communiqué van hedennacht was er natuurlijk een, waarover wij tot overeenstemming waren gekomen. Ik keer naar Londen terug en zal daar onmiddellijk mijn collega's raad plegen. Gedurende de volgende dagen blijft er een zware verantwoordelijkheid op alle belanghebbenden rusten. Wij moeten de zaken zeer omzichtig behandelen en ons nog groote inspanning getroosten, om den vrede in Europa te redden". Havas meldt uit Parijs: De vanmorgen genomen maatregelen be treffende den oproep der reservisten in Frankrijk vullen de voor de dekking van de grens-noodzakelijke strijdkrachten aan. Het is een der laatste veiligheidsmaatregelen voor de algemeene mobilisatie. Nader wordt uit Parijs gemeld: Het bu reau van den minister-president deelt mede: „In verband met de ontwikkeling van den buitenlandschen toestand heeft de regeering zich genoopt gezien de maat regelen van voorzorg, reeds getroffen ter beveiliging van de Noordelijke en Ooste lijke grenzen, te versterken. In het bijzon der is besloten tot het oproepen met spoed van zekere categorieën reservisten van alle lichtingen. Er is in het geheel geen spra ke van algemeene mobilisatie. De opge roepen reservisten moeten zich onverwijld melden. Parallel, met deze maatregelen en om den troepen de noodige hulpmiddelen te verschaffen wordt overgegaan tot re- quisitie op een deel van het Fransche ge bied. EEN NOODKREET VAN BLUM. Blum schreef vanmorgen in de „Populai re Gaat de Führer zijn leger bevel geven datgene te overschrijden, dat nog de Tsje choslovaaksche grens is? Zoo hij het doet, ondanks de Engelsch-Fransche voorstellen, ondanks het offer, dat Praag zich getroost heeft, dan zou het Fransch-Tsjechische pact in werking treden. Daladier heeft het gisteravond verklaard. Het Tsjechisch-Rus- sische pact zou ook in werking treden. Lit- winof heeft het verzekerd. Engeland zou er noodzakelijk aan te pas komen. Heeft Chamberlain zich daartoe niet verplicht door de nieuwe eischen van den Führer als onaanvaarbaar te verwerpen? Ik durf er zelf niet op te antwoorden. Laat Roosevelt, de grootste autoriteit ter wereld toch eens spreken. De tijd gaat voor bij en elk uur telt. HALIFAX BEZORGD. Reuter meldt uit Londen: De Engelsche koning heeft vanmorgen den minister van buitenlandsche zaken, Halifax ontvangen, die een ernstigen en bezorgden indruk maakte. LUCHTDIENST LONDEN—PRAAG GESTAAKT. In verband' met het mobilisatiebevel der Tsjechoslovaaksche regeering zijn de lucht- diensten LondenPraag voorloopig ge staakt. Havas meldt uit Rome: Men is hier van meening, dat de toestand na de besprekingen te Godesberg eenigs- zins is opgeklaard en men ziet in het com muniqué het symptoom van een verbete ring, zoodat men gelooft, dat het Tsjecho slovaaksche probleem op vreedzame wijze kan worden opgelost. Duitschland, zoo zegt men, heeft een nieuw bewijs van goeden wil gegeven, terwijl de Tsjechen door hun mo bilisatie geprovoceerd hebben. Het zal van Praag afhangen, of de zaak een noodlotti- gen keer zal nemen. Men verneemt uit Godesberg, dat het memorandum van Hitier reeds ter kennis van de Tsjechoslovaaksche regeering ge bracht is. DE MOBILISATIE IN TSJECHOSLOVAKIJE. De Tsjechoslovaaksche radio-omroep heeft hedenmorgen te tien uur het volgen de medegedeeld: „De mobilisatie verloopt op het geheele Tsjechoslovaaksche gebied normaal. De meeste soldaten waren van ochtend te zes uur op hun plaats. Ook de reservisten van Duitsche nationaliteit heb ben aan het bevel gevolg gegeven. Het agentschap Ceteka is gemacthigd te verkla ren, dat het vanochtend door Duitsche zen ders verspreide bericht, als zouden de Li- berec (Reichenberg) vier Sudeten-Duit- schers gefusilleerd zijn, volkomen onwaar is". ONTVANGEN BOEKEN. „Egmont", Ein Trauerspiel in fünf I Aufzügen von W. von Goethe, herausgege- I ben von dr. D. van Eek, Fünfte Auflage. In Meulenhoff's Sammlung deutscher Schrift steller verschenen bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam. „De geschiedenis van Woutertje Pie- terse", door Multatuli. Opnieuw uit de idee-1 en verzameld door prof. dr. N. A. Donker sloot. Deze nieuwe uitgave in prachtband I gebonden, verscheen bij de N.V. „De Arbei- derspers" te Amsterdam. „Problemen rondom Rex den bouvier", een boek voor oudere meisjes door Willy Petillon. Bandteekening en illustraties van Hans Borrebach. Uitgave „De Tijdstroom" te L o c h e m. „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", I van Walt Disney. Men weet dat Walt Dis ney's korte teekenfilms groote bekendheid genieten. Eenigen tijd geleden is een teeken film gereed gekomen, welke het sprookje Sneeuwwitje en de zeven dwergen uitbeeldt. Dit verhaal is thans in boekvorm versche nen, rijk geïllustreerd en van fraaie ge-1 kleurde platen voorzien. Uitgave L. J. Veen's Uitgevers Mij te Amsterdam. „Wisselend Getij", door dr. P. H. Rit- ter jr. Veertig jaren Nederlandsch cultuur- I leven in vogelvlucht 18981938. In dit boek heeft de schrijver de stroomingen en bewe gingen beschreven en ook de veranderingen, welke er in de 40 jaren van de regeering van H. M. Koningin Wilhelmina in geest en ziel van ons volk hebben plaats gehad. Het I boek, speciaal voor de Nobel-reeks uitgege- j ven, verscheen bij de uitgeverij G. F. Cal- lenbach te N ij k e r k. Ben van Eysselstein's „Veertig jaren". De geschiedenis van een familie, geschreven naar aanleiding van zijn bekroond scenario voor de nationale film „Veertig jaren". Dit boek, geïllustreerd, verscheen eveneens bü de uitgeverij G. F. Callenbach te N ij k e r k. I „Aart Luteyn de andere", door Her man de Man. Rijnvaart. Verschenen bij Bosch en Keuning N.V. te B a a r n. Het boek is in fraaien prachtband gebon den. „Ikongo", door lllés Kaczér, vertaald door J. Carvalho. Bandontwerp J. B. Heu- kelom, omslagteekening B. Mohr. Uitgave N.V. De Arbeiderspers te Amster dam. „De maag, de normale functie en de I meest voorkomende stoornissen", door dr. J. Neuberg. Verschenen in de serie Prac tische gids voor medische en hygiënische vraagstukken bij de N.V. De Arbeiderspers te Amsterda,m. „Na dertig jaren,", door J. R. Snoeck I Henkemans, en „Twintig jaren volksraad", door jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Verschenen in de serie Tijdseinen (stem men uit chr. hist, kring) bij N.V. Drukkerij C. Blommendaal te Den Haag. „Openingen der moderne schaakpar-1 tij, en overgang tot het middenspel aan de hand van meesterpartijen der laatste ja-1 ren", door J. Kotré en A. Gerschenkron. Vertaald en bewerkt door J. H. Goud en I A. Goud Jr. Uitgave N.V. De Torentrans te Zeist. „Thuisreis", de roman van een ma troos, door K. van der Geest (schrijver van I Eiland in de branding). Band- en omslag ontwerp van Léon Holman. Uitgave H. P. Leopold's Uitg. Mij. te Den Haag. „Muzenkeuken" een roman door Job Steynen. Omslagteekening van Aert van Dobbenburg. Verschenen bij W. L. en Brusse N.V. te Rotterdam. „Roosevelt". Een leven van geluk en macht door Emil Ludwig. Met een inlei ding van dr. H. Brugmans. Uitgegeven bij I de N.V. Em. Querido's Uitg. Mij. te A m-| sterdam. Middelburg,?? Sept. Groentenvei- ling. Spinazie 613 c., Postelein 28 c, Augurken 220 c., Suikerboonen 617 c.; Stoksnijboonen 1025 c.; Stamsnijboonen 1117 c.; Stokprincessenboonen 1224 c.; Dubbele princessenboonen 10—20 c.; Roem van Holland 1220 c.; Andijvie 26 c.; Uien 14 c.; Savoye kool 47 c.; Roode kool 1,5—3 c.; Witte Kool 2,5—3 c.; Prei 6 -10 c. alles per kg Peën 37 c.; Rapen -5 c.; Kroten 2,54 c.; Uien 12,5 c.; Selderie 39 c.; Rammenas 2,54 c.; al les per bos; Bloemkool 322 c.; Andijvie 1,52,5 c.; Kropsla Vz2 c. Goes, 23 Sept. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groenten. Stoksnijboonen 518, Pronkboonen 4—7.50, Dubb. Princesseboo- nen 5.50-17, Postelein 6—7.50, Stamsnijboo nen 8.5011, Stokprincesseboonen 1526, Wagenaarsboonen 69, Spinazie 7.509, Augurken 829, Savoye kool 3.507.50, Rentegevers 1823, Perfectboonen 20, Uien 0.602, Roode Kool 44.50, Breekpeen. 1, Aardappels 1.50—3 50, idem drielingen 1 2, per 100 kg, Wortelen 4.50—6.50, Selderij 0.500.75, Rapen 44.50, Rammenas 0.50 1.50, Kroten 1.504.50, per 100 bos, Bloem kool 1.5018, Andijvie (breedblad) 1.50 3.50, Kropsla 0.502.10, Andijvie (krul) 1.101,20, Komkommers 11.50, Knolselde rij 11.90, per 100 stuks. Diversen: Blauwe druiven 1730, Black Berry 2425, Bramen 10, Tomaten 47 50, per 100 kg. Meloenen 7.5025, Vijgen 2.50, Perziken 12.50, per 100 stuks, Honing 0.40 per flacon, Dahlia's 1.5010, Chrysanten 8.509.50, per bos. Goes. Overleden: E. van der Hell echtgen. van D. de Jonge 38 j. (D.Z.) Iersebe. Van 17—24 Sept. Bevallen: S. M. Murre, geb. Minnaard z., C. Ridderhof, geb. Schipper z. (1.0.) Kruiningen. Van 15—22 Sept. Bevallen: M. E. Paauwe, geb. Harthoorn zoon. Overleden: A. Brouwer 65 j. wed. J. Ver-I haagen; K. E. de Munck 74 j. wed. D. J. de Vos. Getrouwd: J. E. A. van der Voort 34 j. jm. en J. Vermeulen 27 j. jd. (I.C.) Wemeldinge. Van 15—22 Sept. Bevallen: C. Weststrate, geb. Beeke z. Overleden: C. Houtekamer 69 j. jm. (I.C.) Wisseberke. Bevallen: M. A. Bouterse, geb. Wester-1 weele z. Overleden: M. Koole Az. 25 j. jm. (N.B.) Heden overleed onze ge liefde Moeder, Zuster, Be huwdzuster en Tante, Me vrouw Uit aller naam, JOHa. ADR. DEK. 's-Gravenhage, 23 Sept. 1938. Van Weede van Dijkveld straat 56. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 27 Sept. a.s. te 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats te Middelburg'. Vertrek van de rouwkamer, Barentszstraat 49, te 8 uur. Heden nam de Heere tot Zich, mijn lieve Schoondoch ter, in den leeftijd van 38 jaar. Wed. J. J. DE JONGE— RAMONDT. Goes, 22 September 1938. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Vrouw en Moeder, in den ouderdom van ruim 55 jaren, 's-Heer Arendskerke: Z. DE RUITER Cz. Kloetinge: C. DE RUITER. J. E. DE RUITER— NAGELKERKE. 's-Heer Arendskerke, 24 Sept. 1938. Heden overleed onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, Oud-Lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, in den ouderdom van 83 jaar, S. G. F. BOREEL— GEVERS. Jhr. Ir. J. L. BOREEL. A. S. BOREEL— Barones VAN RANDWIJCK. Jhr. H. BOREEL. E. H. A. BOREEL— Barones VAN TUYLL VAN SEROOS- KERKEN. Jkvr. P. J. BOREEL. Jkvr. C. M. BOREEL. en Kleinkinderen. Beverwijk, 24 Sept. 1938. Voor de vele bewijzen van deel neming', ontvangen na het overlij den van mijn besten Man, HERMAN CORNELIS REYERS, zeg ik bij deze hartelijk dank. Wed. H. C. REYERS— VAN VERRE. Middelburg, 24 Sept. 1938. Park van Nieuwenhove 1. Mijn hartelijken dank voor de talrijke gelukwenschen en blijken van medeleven op mijn Gouden „Euphonia"-jubileum. Inzonderheid aan Bestuur en leden van „Eupho- nia" alsook aan het Bondsbëstuur en de vereenigingen. F. X. MANNHARDT, Goes.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3