KRONIEK van den DAG. BONENLAND. ZEELAND. Voorde najaarsschoonmaak TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1938. No. 223. ■4 ik. ut 5 15, er< Onbevoegde critici en broodetende profeten LALINE LESTER'S ROMAN Het nieuwe wegenverkeers reglement. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. (Ingez, Med.) 75 e- ■P' a- er id; n- 10. st, e- v-, 27, nd si- ?c~ st em R-, ok- w. 15, ik- R, ant S. re- 2 ten f en- rg- Verscheidene Amqrikaansche bladen heb ben de laatste dagen den staf over Frank rijk en Engeland gebroken. Zij vinden het zoo ongeveer misdadig, dat men Tsjechoslo- vakqe op het altaar der politieke offeran den gezet heeft. En zij voorspellen zwart gallig, dat Europa op deze wijs niet voor een nieuwen oorlog behoed zal worden. Wat Frankrijk en Engeland dan wel had den moeten doen om den vrede duurzaam te redden, wordt niet meer dan terloops in vage bewoordingen aangeroerd. Voelden de eritische scribenten aan de overzijde van den oceaan, dat ze, zich hierin verdiepende, op glad ijs terecht kwamen? Zij hebben goed praten zoolang Amerika buiten schot blijft. Stuurlui op den walMaar de Fransche en Engelsche staatslieden moes ten handelen, nog wel zoo snel mogelijk. Zij stonden voor de keus om toe te geven, of een grooten Europeeschen oorlog te laten ontketenen. Sommige Amerikaansche bla den schijnen te gelooven, dat Hitier niet toegeslagen zou hebben, als .Londen en Pa rijs voet bij stuk hadden gehouden. Zij zien blijkbaar over het hoofd, dat hij na zijn rede te Neurenberg niet meer terug kon. „Als den Sudeten-Duitschers niet heel gauw recht wordt gedaan, zullen wij hun recht verschaffen", verklaarde de Führer ten aanhoore van de geheele wereld. Daar mee was de zaak feitelijk beslist. Men zal in de Ver. Staten Frankrijk en Engeland misschien verwijten, dat ze voor den partij dag van Neurenberg dreigender hadden moeten optreden, om te voorkomen, dat Hitier tot het uiterste ging. Maar dan ver geet men, dat Engeland hoewel het heeft gepoogd, een anderen indruk te vestigen voor Tsjechoslovakije in werkelijkheid geen oorlog over had. En daarmee zijn we op het punt, waar in laatste instantie alles op aan komt. Als de Amerikanen dan per se John Buil iets willen verwijten, moet het zijn, dat hij weigert voor de Tsjechoslo- vaaksche republiek te vechten. Het is maar al te duidelijk, waarom dit verwijt nergens in de Ver. Staten gehoord wordt. Waarom zou Engeland voor het be houd van den status quo in Europa wel in het vuur moeten en de Ver. Staten niet? In geen land ter wereld heeft men zoo'n hekel aan de autoritaire mogendheden Duitschland en Italië als in de Ver. Staten. Men zou daar willen, dat de dictaturen vernietigd werdendoor anderen. De grootste zorg van de buitenlandsche poli tiek der Ver. Staten is nog steeds, om bui ten het Europeesche „wespennest" te blij ven. Weliswaar heeft men den indruk ge kregen, dat mannen als Roosevelt en Huil eigenlijk wel anders zouden willen, doch zij kunnen ten deze vrijwel geen vin verroeren. Een poging van hen tot wijziging der bui tenlandsche politiek zou een politieken storm in het land van Uncle Sam ontkete nen, een storm, waartegen Roosevelt en Huil c.s. niet bestand zouden zijn. Europa moet zijn eigen boontjes maar doppen, is het devies van millioenen Ame rikanen. Wij, hier in Europa, moeten ons daarbij neerleggen, maar hebben dan ook het recht te eischen, dat we van kortzich tige Amerikaansche critiek verschoond blijven. Er zjjn voor 't overige ook in Engeland en Frankrijk tal van menschen, die de op vatting huldigen, dat het voortdurend wij ken voor de Duitsche brutaliteit, Europa onmogelijk een oorlog kan besparen. Zij hebben meer recht van spreken, omdat ze er de consequenties, voor hun land en hun persoon, aan verbinden. Duitschland, zoo meenen ze, zal aangemoedigd worden, om steeds meer te eischen en daarbij steeds driester gaan optreden. Noodlottigerwijs moet dat tenslotte op een verschrikkelijk gewapend conflict uitloopen. Het heeft geen zin over deze opvatting veel te zeggen. Ze beteekent niet meer dan een voorspelling, een voorspelling van broodetende profeten. Men kan er met even veel overtuiging tegenoverstellen, dat de Duitschers zich op een gegeven oogenblik bevredigd zullen voelen, of wel weten, dat er grenzen zijn aan de lankmoedigheid van Londen en Parijs, grenzen, welke ze niet zullen overtreden, omdat een oorlog voor Duitschland altijd een hachelijke onderne ming zal blijven. Men kan zich beter onthouden van on vruchtbare speculaties in dezen geest. Voor het oogenblik is alleen van belang, dat de Tsjechoslovaaksche kwestie den vrede naar alle waarschijnlijkheid niet zal verstoren, dat de dreiging van dood en verderf af- Uit het Engelsch door W. A. C. 12). Celestine haalde haar schouders op; 't was een alleszeggende beweging. Vrouwen waren onredelijk zij willen een schaap met vijf pooten hebben! zij vinden de mannen onbeschaamd, wanneer ze waren, zooals zij 't wilden en aUedaagsch, als ze niet onbeschaamd waren! Voor zoo iets kon je alleen maar je schouders ophalen. „Jawel dat weet ik", zei Laline. „Wat is mademoiselle van plan te doen?" Laline leunde achterover met haar hoofd op Nannie's boezem en zei langzaam, ter wijl tranen in haar oogen kwamen; „Ik heb hem lief. Dat is alles!" „Kom, kom!" protesteerde Celestine. „Liefde gaat wel over". „Maar ik wil hem hebben." „Wat een ramp". „Denk je dan, dat ik ongelukkig met hem zou rijn?" „Een slavin louter een slavin! Made moiselle heeft misschien niet gelet op den mond van den majoor „Jawel, dat heb ik wel gedaan". „Niet geschikt om te kussen „Niet geschikt om te kussen" en Laline zuchtte. Plotseling gevoelde ze even een hevige emotie. Niet geschikt om te kussen! terwijl hij nog geen drie kwartier gele den haar den goddelijksten kus, dien men zich in het paradijs kan droomen, had ge geven! MR. VAN SCHAIK WEDEROM VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. Bij Koninklijk besluit van 20 September 1938, is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdvak der tegenwoordige zitting, mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. Algemeene maximumsnelheidsbepa- ling van 45 km per uur in bebouw de kommen Voetgangers in de wetgeving opgenomen. Dezer dagen is, zoo schrijft de K. N. A. C., het nieuwe wegenverkeersreglement bekend gemaakt, bevattende de uitvoerings bepalingen van de wegenverkeerswet, wel ke juist 3 jaren geleden, nl. op 13 Septem ber 1935, in het staatsblad verscheen, doch tot nu toe niet in werking kon treden. Thens dient nog de wegenverkeersbe- schikking te worden afgewacht, waarin na dere details van de nieuwe verkeersbepa- lingen zullen worden gegeven. Het gehee le samenstel van wet, reglement en be schikking zal op nader te bepalen tijdstip van kracht worden. Uitgaande van het standpunt, dat de be staande verkeersbepalingen bij alle wegge bruikers bekend zijn, wil de K. N. A. C. voorloopig slechts op de nieuwe bepalingen wijzen in de volgorde, waarin zij in het nieuwe reglement voorkomen. 1. Inplaats van het nummerbewijs van motorrijtuigen komt een „voertuigbewijs", dat bij een bepaald voertuig behoort en dus bij eventueelen verkoop aan den nieu wen eigenaar overgaat. 2. Voortaan kunnen wegen of weggedeel ten ook voor voetgangers gesloten worden verklaard. 3. Ter vermijding van verwarring met bepalingen betreffende het voorrangswe- genstelsel zal het nieuwe woord „doorrij verbod" worden ingevoerd, inplaats van wat men tot nu toe de „voorrangsregeling" bij smalle weggedeelten noemde (de bor den met 2 verticale pijlen). 4. Voorruiten van auto's moeten met in gang van het tijdstip, vallende 2 jaar na de inwerkingtreding van het reglement voorzien zijn van glas van een door den minister van waterstaat goedgekeurde soort (veiligheidsglas). 5. Voertuigen, die een aanhangwagen voortbrengen, moeten een speciaal, en bij nacht verlicht, kenteeken voeren. 6. Bakfietsen en handwagens mogen voortaan met inbegrip van de lading, niet breeder zijn dan 1.50 m. 7. Ook voor bespannen voertuigen wor den maximum maten gegeven betreffende breedte, hoogte en lengte alsmede voor schriften omtrent maximum wieldruk, aan hangwagens, achteruitkij kspiegel. 8. Geleiders van vee moeten bij nacht van een lantaarn zijn voorzien. 9. Voor ieder motorrijtuig of iederen aan hangwagen kan vóór de afgifte van het voertuigbewijs keuring worden geëischt. 10. Auto's, welke zonder chauffeur wor den verhuurd, moeten iedere 3 maanden worden gekeurd. 11. Parallelwegen en rijwielpaden kun nen door aanduiding met een bepaald bord voor verkeer in twee richtingen worden opengesteld, ook wanneer aan twee zijden van een rijbaan dergelijke wegen of pa den aanwezig zijn. 12. Hij, die op een weg van richting ver andert, is verplicht den doorgang voor zich langs, vrij te laten voor het tegemoetko mend verkeer, het verkeer, dat zich naast hem mocht bevinden en het inhalend ver keer, dat bij het inhalen reeds naar links is uitgeweken, een en ander voorzoover dit verkeer de richting van den weg volgt (recht door gaat voor.) 13. Stoplichten en richtingaanwijzers voor auto's worden verplicht gesteld. 14. De maximum snelheid voor alle be bouwde kommen in Nederland wordt 45 km per uur. Een uitzondering kan worden gemaakt voor bepaalde afgescheiden auto wegen, welke door een bijzonder bord wor den aangeduid. 15. Het vervoer van landbouwwerktuigen bij nacht is verboden. 16. De in verschillende gemeenten reeds zakt en dat blijkbaar de elementen welke een oorlog in het leven kunnen roepen, minder werkzaam en gevaarlijk zijn dan b.v. in 1914. De toekomst is een grooter ge heim, dan menschelijk verstand vermag te doorgronden. „Dat is juist 't afschuwelijkste van de zaak. Celli hij kan juist de heerlijkste kussen van de wereld geven!" Celestine's oogen zeiden heel duidelijk: „Heeft mademoiselle dan een van die over tuigende handelingen ondervonden?" maar ze was te goed gemanierd om zoo'n vraag onder woorden te brengen. Laline bedekte haar gezicht met haar handen. Toen sprong ze op, voltooide vlug haar toilet en ging in de hut van haar tante. „Ik heb aan de Whitmores laten vragen om op dezen laatsten avond bij ons te ko men zitten" zei deze „en ze hebben aangenomen, hoewel ze zelf van plan waren majoor Lamont te inviteeren we moeten hem ook vragen". „Geen sprake van!" riep Laline uit. „Laat die buffel zijn eigen gang gaan. Hij zou waarschijnijlk toch weigeren, hoe dan ook!" „Ik dacht, dat je hem zoo mocht, La line". „Nu verveelt hq' me. Na de thee wan delde ik op het sloependek met hem „Daarom kon Jack je dus niet vinden! Hij was zoo over stuur arme jongen". „O 't is heel goed voor mannen als je ze kwetst!" Laline was razend toen ze dit ant woordde, terwijl ze naar haar eigen hut liep. Het was een geluk, dat de Whitmores kwamen. Ze zou nu eens zoo hard als ze kon met den ouden rechter flirten! Inmiddels zat David Lamont in zijn hut te genieten van een van de weinige siga- (Ingez. med.) bestaande bepalingen, dat het voor wielrij ders verboden is zich door een ander voer tuig te laten trekken, te rijden zonder tenminste één hand aan het stuur of al rijdende trekdieren of vee te geleiden, zijn thans in het reglement opgenomen. 17. De bestuurder van een rijwiel is ver plicht om daar, waar het verkeer moet stilhouden, zich zoover mogelijk rechts op te stellen. Het is hem verboden zich ter linkerzijde van een motorrijtuig of wagen op te stellen of op de linkerweghelft te ko men. 18. Behalve het stilstaan op bruggen is voortaan ook het stilstaan op viaducten voor alle voertuigen verboden. 19. Het stilstaan naast verkeersheuvels wordt toegestaan wanneer de verkeersbaan naast dezen verkeersheuvel een breedte heeft van meer dan 5 meter. 20. Op wegen, waarvoor een stopverbod geldt, mag niet gekeerd worden (ook niet door wielrijders of vee). 21. Voetgangers zijn verplicht van even tueel aanwezige trottoirs of voetpaden ge bruik te maken, of anders den kant van den weg te houden. Zij moeten den rijweg haaks en zonder onderbreking oversteken en bij aanwezigheid van speciale oversteek plaatsen, daarvan gebruik maken. 22. Bestaande besluiten betreffende aan wijzing van wegen als voorrangsweg in deeling van wegen in de 3de klasse, geslo ten verklaring voor wegen, parkeer-, sta tionneer- en stopverboden, inhaalverboden en doorrijverboden moeten voor 1 Jan. 1945 worden ingetrokken en vervangen door nieuwe overeenkomstig het nieuwe regle ment. Radionachtvorst-berichten. Van heden af zullen tot nader aankon diging nachtvorstverwachtingen radiotele- fonisch worden geseind door het station van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Deze berichten worden uitgezonden op de golflengte 1420 m te 15.45 en 21.00 uur Nederlandschen zomertijd (in het laatste geval na het gewone avondweerbericht). Op Zondagen alleen te 21 uur Nederlandschen zomertijd na het gewone avondweerbe richt. Van 2 October af geschiedt de uitzending op werkdagen te 15.45 uur en 19.55 uur Ne derlandschen tijd (in het laatste geval na het gewone avondweerbericht), op Zonda gen alleen te 19.55 uur Nederlandschen tijd na het gewone avondweerbericht. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat blijkens hem door 't centraal bureau voor de statistiek verstrek te gegevens, in de week 5 t]m 10 September 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 565.535 personen (waarender 75.285 landarbeiders). Van de 490.250 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 22,2 (in de vorige verslagweek, 22 t|m 27 Augustus 1938, was dit percentage 22,1). In de eerste verslagweek van September was het werkloosheidspercentage voor ver zekerden (zonder landarbeiders) in de laat ste jaren als volgt: 1932: 26,7; 1933: 24,5; 1934: 26,4; 1935: 29,8; 1936: 30,9; 1937: 23; 1938: 22,2. Op 10 September 1938 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 322,342 werkzoekenden, waarvan 304,415 werkloos waren. HET EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Wielrijders en motorrijtuigbestuur- ders controleert uw lichten. Na de beëindiging vaar den zomertijd zal weer een belangrijk deel van het verkeer bij duisternis plaats vinden. Velen, zoowel wielrijders als motorrijders en automobi listen, zullen dan voor het eerst sedert maanden hun verlichtingsinstallatie weer noodig hebben. De A.N.W.B. wijst in dit verband op de groote gevaren, welke een niet-brandend koplicht of een gedoofd achterlicht met zich brengen en geeft aan allen den raad tijdig de lichtinstallatie te controleeren. Dit geldt speciaal ook voor wielrijders. Sedert de invoering van het rijwielachter licht is de automobilist nog minder ver dacht op een niet-verlichte fiets van vroe ger. De A.N.W.B. is van meening, dat tal van ren, die hij rookte. Het uur in 't bijzonder het einde er van was volmaakt heerlijk geweest. Wat een kleine lieveling was dat meisje! Wat een zacht velletje wat 'n oogen en wat 'n lippen! En ook lang niet koel in 't minst niet. Wat jammer, dat ze op zoo'n luchthartige manier was grootgebracht! Indien een lie ve, hoogstaande vrouw als zijn eigen, dier bare moeder met haar leiding was belast geweest, haar kennis had bijgebracht en haar Europeesche toestanden had leeren kennen, zooals zij hem in zijn jeugd had geleid en geleerd, dan had er uit haar een echte vrouw kunnen groeien met begrip van verantwoordelijkheid en geschiktheid voor het leven. „Maar 't is die verduivelde geestesgesteld heid van die moderne, jonge meisjes, die me zoo ergert!" besloot hij in zich zelf. „Ze ver beelden zich de meerdere van alle mannen te zijn en denken dat wij maar aan elke gril van haar moeten gehoorzamen! Die ar me Jack is een waarschuwend voorbeeld voor ons allemaal". Hij gevoelde niet het geringste berouw over hetgeen hij had gedaan. Hij wist, dat Laline niet bedeesd was, geen landelijk bloempje, vol vertrouwen, dat hij angstval lig moest vermijden niet op een dwaalspoor te lijden. Hij achtte haar in het spel een even goed toegerust tegenstandster als hij zelf was. Maar nu moest hij wachten tot zijn zen ding volbracht was en hij mevrouw Gree ongevallen bij duisternis kunnen worden voorkomen, indien ieder dagelijks, wanneer hij zijn lichten voor het eerst ontsteekt, even nagaat of alles in orde is. Dit is een kleine moeite, die weldra gewoonte wordt. De verkeersveiligheid bij duisternis wordt er in hooge mate bij gebaat, terwijl de kans op aanhoudingen en bekeuringen er zeer sterk door wordt verkleind. Bij K.B. zijn benoemd: met ingang van 1 November 1938, tot lid van het be stuur der waterkeering van de calamiteu- ze polders Oud-Kempenshofstede en Mog- gershil, C. Dorst Ahz. te Stavenis- s e, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; tot gezworene van het water schap Oud-Nieuw—Noord-Beveland, M. W. van Arenthals te K a t s; tot gezwore ne van den Zuid-Kraaijertpolder, J. van 't Westeinde te 's-H eer-Arend s- kerke en tot gezworene van den Pau- linapolder, G. Dieleman te B i e r v 1 i e t. ROOILIJN-PLAN POTTENMARKT C.A. De te Amsterdam gevestigde N.V. Nati onale Hypotheekbank oppert als hypotheek houdster bezwaren tegen het voorgevel rooilijn-plan voor de Pottenmarkt c.a. en zulks voor wat betreft het perceel op den hoek van Markt en Pottenmarkt (café Groenewegen). Te dier zake merken B. en W. op, dat het geheele perceel 152 m2 grond beslaat, waarvan 14 buiten de ontwor pen rooilijn valt, zoodat eventueel zeker nog voldoende ruimte overblijft, bij ver bouw of nieuw-bouw, tot verkrijging van een behoorlijk pand. Bij verbreeding ter plaatse zal voorts ter plaatse een behoor lijk trottoir kunnen worden gelegd, hetgeen den welstand van het betrokken pand zal vermeerderen en het eerder in waarde zal doen stijgen dan dalen. Daardoor zal het toebrengen van schade door aanrijdingen, zooals veelvuldig is geschied, tot het ver leden gaan behooren. Voor het overige merken B. en W. nog op, dat de vereischte oppervlakte voor een vergunning- of verlof-localiteit 35 m2 be loopt, zoodat uit dien hoofde geen moeilijk heden te verwachten zijn. Een eventueele schadeloosstelling ten slotte zal eerst behoeven te worden over wogen, wanneer de rooilijn-verordening op het betrokken perceel moet worden toege past, d.w.z., zoodra bij bouw, geheele ver nieuwing of verandering dan wel uitbrei ding aan de weg-zijde de rooilijn zou moe ten worden aangehouden. B. en W. stellen daarom voor het bezwaarschrift voor ken nisgeving aan te nemen. CONCERT GING NIET DOOR. Het was gisterenavond aanvankelijk zachtjes aan het regenen, doch toen „Ex celsior" het concert op de Markt zou aan vangen en onder schuilplaatsen de opgeko men belangstellenden op het droog worden stonden te hopen, is in tegenstelling daar mede de regen in hevigheid toegenomen en wel zoodanig, dat men ter elfder uren het concert niet kon laten doorgaan. CENTRALE VERWARMING POLITIEBUREAU. Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting 1938 hebben B. en W. overweging toegezegd van het door den heer Sulkers geopperde denkbeeld om het politiebureau c.a. van centrale verwarming te voorzien. In aansluiting daarmede hebben B. en W. den directeur van gemeentewerken op gedragen een desbetreffend plan met kos tenraming ter beoordeeling voor te leg gen, waarna B. en W. op 2 Maart een des betreffend rapport ontvingen, vergezeld van 2 projecten, waarvan bij het eerste een groote kachel als verwarmingsbron zou worden geplaatst in de agentenwacht, de kolenbergplaats onder de gangtrap zou blij ven, de installatie van het eenvoudigste ty pe zou zijn en de mogelijkheid van even tueele uitbreiding uiterst gering zou zijn. Bij het 2e project zou een ketel als ver warmingsbron geplaatst worden in den kelder der aan het bureau grenzende ge meentewoning in de Giststraat, waarin ook de kolenbergplaats komen, de installatie van grootere capaciteit zijn en enkele klei- ning en haar nicht in Engeland misschien kon bezoeken. Hij moest zijn ganschen geest wijden aan de zaak, die hem voor den boeg stond. Hij had een heel moeilijke code, die hem te Washington was meegegeven, onder de knie gekregen, maar er bléven nog een paar dingen, betrekking hebbende op het land, waarmee hij te doen zou hebben, die raadzaam zouden zijn dieper te worden be studeerd. Uitgestrekt op zijn sofa, las hij gedurende een half uur, maar hij kon er niets aan doen, dat telkens, wanneer de herinnering aan Laline's zachte lippen zich tusschen de bladzijden naar voren drong, zijn polsen he vig klopten. „Ik moet mijzelf in bedwang houden", zei hij. Mevrouw Greening, Laline, Lumley en de Whitmores zaten aan hun tafel, toen hjj een oogenblik later het restaurant binnen- slenterde. Indien hij zijn hoofd verkoos te wenden was Laline's plaats tegenover hem; zoo niet dan kon zij steeds zijn profiel zien en geen lijn of uitdrukking ervan was haar, na er vijf dagen naar te hebben gekeken, onbekend! En vanavond had ze dat verve lende, warme gevoel van spelden en naal den in de toppen van haar vingers, toen zij zijn binnenkomen opmerkte en telkens keek ze naar hem. Er lag zoo'n ongedwongen gratie in al zijn bewegingen: zijn olijfkleurige huid Was zoo proper en gaaf. Ze was zelfs gaan hou ne uitbreidingen mogelijk zijn. Beide projecten zijn opgemaakt in over leg met den Commissaris van politie en de concierge-woning is bij hen buiten be schouwing gelaten. De kosten der projecten zullen in totaal 2150 voor het eerste en 3300 voor het tweede beloopen, waarbij een door een, als zeer deskundig erkend, leverancier van verwarmingsinstallaties opgemaakte be rekening, als basis werd genomen. Beide projecten zijn uitvoerig door de betrokken Commissie van Bijstand besproken, waar bij ook nog een eventueele centrale gas- verwarming is overwogen; ten slotte viel haar keuze op het 2e plan. B. en W. meenen zich ervan ontslagen te mogen rekenen de voordeelen, in ver schillende opzichten van eene centrale ver warming boven een gewone kachel-verwar ming uiteen te zetten, zeker voor een ge bouw als het onderhavige, hetwelk conti nu in gebruik is. Volledigheidshalve merken B. en W. nog op, dat de kosten der bestaande verwar ming in 1936 en 1937 resp. 350 en 354.40 beliepen en de kosten per jaar na uitvoering van het tweede plan, op rond 360 zijn te schatten. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor tot uitvoe ring van dat plan te besluiten en daarvoor een crediet van 3300 toe te staan, alsme de om in die uitgaaf te voorzien door het aangaan van een desbetreffende geïdlee- ning met 10-jarigen looptijd. Commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. stellen voor den heer C. P. Pouwer op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als lid der Commissie van Schoolverzuim en leggen de volgende niet-alphabetische aanbeveling over ter voorziening in de daardoor ontstane vaca ture: de heeren B. H. Lavooij en I. van Noppen, beide onderwijzer bij het bijzonder onderwijs. Eervol ontslag gevraagd. B. en W. stellen voor aan dr. H. A. W. van der Vecht op zijn verzoek eervol ont slag te verleenen als leeraar in de Neder- landsche taal en geschiedenis aan het Gymnasium en zulks gerekend te zijn in gegaan op 1 September 1938. DOODELIJK ONGEVAL BIJ DE MARINE. Tijdens werkzaamheden door de marine in de buitenhaven, is gisteren de 24-jarige matroos le klasse W. S. bekneld geraakt door een losgeraakte balk. De man werd naar het ziekenhuis „Bethesda" overge bracht, waar men een bekkenfractuur con stateerde. Hoewel de toestand van S. eerst niet levensgevaarlijk geleek, is het slacht offer eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleden. S. was gehuwd en eerst kort geleden uit Indië teruggekeerd. Hij was 26 Juli j.l. op het wachtschip alhier geplaatst. ARNEMUIDEN. Bij den landbouwer P. te Kleverskerke staat in zjjn moestuin een pruimenboom die voor den tweeden keer vruchten draagt. De vruchten zijn iets klei ner dan van den eersten bloei. VERE. Vrijdagmorgen vergadert de Raad dezer gemeente. Op de agenda o.m.: toela ting nieuw benoemd raadslid in de vaca ture P. Dekker; begrooting 1939 Godshuis en B. A. "ÉLKE SUS een bon voor geschenken den van die blauwachtige tint op de plaats, waar hij zijn zwarten baard schoor. Maar wat 'n onbeschaamde onverschilligheid leg de hij vanavond weer aan den dag! Hij had een boek bij zich! Ze werd hoe langer hoe zenuwachtiger en voelde zich hoe langer hoe meer tot hem aangetrokken. Mevrouw Greening merkte zelden op, wat er om haar heen gebeurde, maar was nooit ongeïnteresseerd in haar spijzen. Daarom had voor haar 't diner het gewone verloop. Jack Lumley, fijn opmerker als hij was, besefte op pijnlijke wijze, dat zijn geliefd meisje hopeloos afgetrokken was. Dat ze gedurende een uur met zijn vriend David ergens alleen was geweest, moest daarmee zeker verband houden. Wat hadden ze gezegd of gedaan? David was waarschijnlijk afschuwelijk on verschillig en knorrig geweest had op de een of andere manier haar gevoelens ge kwetst. Daarom was het eenige, wat hij kon doen, extra toewijding toonen en zoo tee- der mogelijk te zijn. Liefde beteekende voor Jack altijd toe wijding. David was met zijn diner gereed voordat Laline's clubje zoo ver was en trok zich met zijn boek dadelijk terug in een gemakke- lijken stoel in de groote kajuit en daar konden zq hem zien, verborgen achter en geheel in beslag genomen door zijn boek, toen zij daar heel laat kwamen uit de ver anda van het restaurant, waar zij de koffie hadden gebruikt. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5