ZEELAND, BUITENLAND. Spaansche regeering trekt alle buitenlandsche vrijwilligers terug. Overal Maggi's Bouillonblokjes MAGGI8 BOUILLON MIDDELBURG. GOES. ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND Nieuwe Kwartaalabonné's. Sensationeele mededee- ling van Negrin te Genève ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. VLISSINGEN. WALCHEREN. Y k- Overal wonen ervaren huisvrouwen, die weten, dat Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits staat Maggi's Bouillon heeft zo'n zuivere, natuurlijke, krachtige smaak en evenaart het allerbeste zelfgetrokken vleesnat. Maggi's Bouillon is in alle opzichten „af"..-., de bouillon met een reputatie! (Ingez. med.) Roode Kruis-oefening. Het programma voor de gemeenschappe lijke oefening, welke op Zaterdag 1 October door de Transportcolonne en Damesafdee- ling van het Ned. Roode Kruis te Middel burg, Vlissingen, Koudekerke, Soeburg en Zuid-Beveland Westelijk deel zal worden gehouden, laat zien, dat te Middelburg de oefening zal bestaan uit het inrichten van een trein en het verbinden van gewonden in het veilingsgebouw, waarna de gewon den per Roode Kruistrein naar Vlissingen worden vervoerd. Daar heeft men intus- schen vrachtauto's voor gewondenvervoer en een verblijf voor onvervoerbare gewon den ingericht in het station; verder wordt ook een boot ingericht en worden gewon den op het Marineterrein verbonden. Op den Koningsweg zal een tent worden op gezet en zullen inrichtingen worden ge maakt voor het uitladen van schepen, ter wijl in de barak van Bethesda en in de school D aan de Sottegemstraat noodzieken huizen worden ingericht. Na afloop van de geheele oefening zal voor hotel Britannia een défilé voor de autoriteiten plaats hebben. Verbetering van wegen. In de begrooting van het Verkeersfonds voor 1939 wordt op den gewonen dienst 509.000 aangevraagd voor plaatselijke verbetering van verschillende wegen. De voornaamste uit te voeren werken zijn de voltooiing van de verbetering van het gedeelte van weg no. 58 tusschen den Ho- gerwaardpolder en den dijk van den Rei- gersbergschen polder, waarvoor 152.000 wordt gevraagd en verbetering van het wegvak Kruisweg-Tivoli van weg Walsoor den-Hulst, waarvoor 185.000 is gesteld. Deze laatste verbetering zal vermoedelijk in 1940 worden voltooid. Op den kapitaaldienst wordt 701.000 aangevraagd voor voortzetting van den aan leg van de veerhaven in den Perkpolder en nabij Kruiningen met toegangswegen (weg no. 60). Vernieuwing van de ponton te Vlissingen Volgens de toelichting bij de begrooting van het verkeersfonds is ook een bedrag Uitgetrokken voor vernieuwing van drijf kisten van de Noordponton in de buiten haven te Vlissingen. Omdat de stoomvaart maatschappij „Zeeland", die de voornaam ste gebruikster van deze ponton is, den bouw van nieuwe mailschepen in het voor nemen had, leek het raadzaam met de ver nieuwing van de ponton, waarvoor op de vorige begrooting reeds gelden waren toe gestaan, te wachten totdat zekerheid be stond, dat de ponton bruikbaar zou blijven. Inmiddels is die zekerheid verkregen, zoo dat thans de vernieuwing kan worden on dernomen. Het is gewenscht de ver nieuwing in sneller tempo te doen uitvoe ren, dan aanvankelijk in de bedoeling lag, waarom vraagd. voor 1939 40.000 wordt aange- Met eens anders auto op stap. Hedennacht kwam bij de politie een eige naar van een auto aangifte doen, dat hij zijn auto vermiste en bleek dat vermoede lijk zekere V. er met het motorrijtuig van door was gegaan. Dit gaf aanleiding de politie te Bergen op Zoom telefonisch kennis van een en an der te geven, met gevolg, dat V. aldaar met de auto werd aangetroffen. De auto werd in beslag genomen, V. werd aange houden en hedenmorgen gevankelijk naar hier overgebracht en aan den commissaris van politie voorgeleid. Het Molenwaterconcert. Voor ons ligt thans het volledig program ma van de laatste muziekuitvoering op het Molenwater, door het Middelburgsch Mu ziekkorps, op Vrijdagavond te 8 uur. Schreven wij reeds, dat daaraan de Sig- naalafdeeling van „Achilles" zal medewer ken, en wel bij het laatste nummer, de Ma- noeuvremarsch, thans kunnen wij daaraan toevoegen, dat korps en signaalafdeeling den marsch met goed succes samen hebben gerepeteerd. Het programma geeft een viertal num mers, die nog niet op Molenwaterconcerten zijn gegeven, en daarnaast o.a. de Ouver ture van de opera „Zampa" en de Ouver ture „Dichter und Bauer". DE BELASTING OP DE DOODEHAND. Actie der Ned. Herv. Kerk. I Woensdagmiddag werd onder voorzitter schap van mr. A. v. d. Hoop, president van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in Ne-1 derland, gewest Zeeland, in het Schutters hof een vergadering gehouden, om de Ned. I Herv. Kerk wakker te maken, teneinde stelling te nemen tegen een mogelijke ver- lenging der Doodehandsbelasting na 31 De cember 1938. Nadat de voorzitter de vergadering met I gebed had geopend verkreeg de heer C. van Harderwijk, penningmeester van het hoofdbestuur der Vereeniging, het woord, om de stoffelijke zijde van het vraagstuk der Doodehandsbelasting uit een te zetten. Spreker begon met te zeggen, dat de Doodehandsbelasting geen nieuw, maar een vervelend onderwerp was. Had men voort durend gewaakt tegen de invoering van de ze belasting, in 1933 is de wet toch tot stand gekomen en ondanks een krachtig werken der Vereeniging had men geen vrij stelling der Doodehandsbelasting voor de Ned. Herv. Kerk weten te verkrijgen, ter wijl musea, bewaarscholen enz. wel vrijge steld werden. De belasting, welke geraamd werd 3.000.000 op te brengen, bracht in werke lijkheid 2.000.000 op, waardoor de Ned. Herv. Kerk 150.000 als aandeel had. Aan de hand van eenige cijfers ging spre ker daarop na, welk een groote uitgave dit voor de Ned. Herv. Kerk in 't algemeen was. Aan het eind van zijn betoog kwam de heer Van Harderwijk tot de conclusie, dat de Doodehandsbelasting eigenlijk gezegd door de levende hand betaald werd, daar de gemeente, predikanten of predikantswe duwen de lasten van deze onbillijke belas ting moeten opbrengen, wil het kapitaal van de Kerk niet achteruitgaan, hetgeen voor het onderhoud van de kerkgebouwen noodzakelijk moet blijven bestaan. Hierna sprak ds. J. S. Hartjes uit Vlis singen over de geestelijke zijde van het wetsontwerp. Spreker begon met zijn blijdschap er over uit te spreken, dat hij in een vergadering van kerkvoogdijen het woord mocht voeren. Hij hield allereerst een pleidooi voor het bij elkaar behooren van bestuur en Beheer der Kerk, om daarna aan te toonen dat het geestelijke, en het stoffelijke, en omgekeerd het stoffelijke en het geestelijke niet zonder elkaar kunnen leven. Daarna kwam spreker op het terrein van Kerk en Staat en zette uiteen, dat de Kerk een eigen doel, leven en roeping en bezit heeft, zooals de Staat dit ook heeft. Na de Hervorming, is in tegenstelling met de tij den daarvoor, door de Christelijke Kerken, steeds bepleit, een aparte Kerk en een aparten Staat. Nog nimmer heeft de Staat de Kerk tot zich getrokken of omgekeerd. De Heilige Schrift heeft zelf den weg aan gewezen, die de Kerk bewandelen moet: Geeft den keizer, wat des keizers is en geeft Gode wat Godes is. De keizer heeft niet alleen recht op goud, maar ook op eerbied, vrees. Zoo eischt God ook van ons het stoffelijke. Daarna kwam spreker aan de stoffelijke goederen der kerk. Hij wees kerkvoogden erop deze steeds voor God en de Kerk te gebruiken. Geld wat gegeven is voor dit doel, mag dan moreel ook nimmer door den Staat opgeeischt worden. Hierin schuilt de groote fout der Doodehandsbelasting. Spreker betreurde het dat een rechtsche regeering met revolutiestemmen, deze wet er door had gekregen. Tegelijkertijd noem de hij het een aanklacht tegen de Kerk zelf dat deze niet de indruk bij de regeering had weten weg te nemen, dat de Ned. Herv. Kerk een soort vereeniging was. Tenslotte kwam spreker tot de clonclu- sie dat het geld, waarvoor Doodehandsbe lasting betaald moet worden, levend geld is. Daar het dient om het Evangelie aan het Ned. volk te brengen. Daarom protesteerde spreker tegen het voortbestaan van deze wet. Aan het eind van de vergadering werd de volgende motie, met algemeene stem men, aan den minister van Financiën ver zonden: Kerkvoogdijen en kerkeraden der Neder- duitsch Hervormde Gemeenten in de pro vincie Zeeland, heden in grooten getale in een vergadering te Goes bijeen, en aange hoord hebbende de ernstige principieele en financieele bezwaren, die er bestaan tegen de verlenging der wet op de doodehandsbe lasting 1934, voorzoover de goederen der Nederduitsch Hervormde kerk betreffende, besluiten Uwe Excellentie zeer dringend te verzoeken de indiening van een wetsont werp nader in overweging te nemen, al thans de kerkelijke goederen vrij te stellen. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BXLDT: meest matige Z. tot Z.W. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, wei nig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: matige wind uit Zuidelijke rich tingen, over het algemeen schoon en zacht weer, met een nachtelijk minimum van ongeveer 10 gr. Vr. 23 Sept. Zon op: 6 h 47; onder 18 h 56. Licht op: 19 h 26. Maan op: 6 h 20; onder 18 h 22. N.M.: 23 Sept. Hoog- en Laagwater te VUMngeoi September. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 22 12.58 7.08 19.36 j Vrijdag 23 1.30 13.40 7.52 20.25 Zaterdag 24 S 2.10 14.20 8.34 21.08 Westkapelle is 28 min. en Domburg 2i min. vroeger; Veere 38 min. later. (S - springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwat^ Donderdag 22 2.28 14.54 8.14 20.34 Vrijdag 23 3.21 15.40 9.01 21.22| Zaterdag 24 S 4.06 16.24 9.42 22.03| HOEDEKENSKERKE. Naar wij verne-1 men heeft de Chr. Zangvereeniging „Sur- sum Corda" alhier, wegens gebrek aan vol doende belangstelling, opgehouden te be-1 staan. IERSEKE. De suikerbakkersleerling C. H. had het ongeluk bij zijn arbeid, aan een I zijner armen zoodanig brandwonden op te loopen, dat de hulp van dokter Polderman moest worden ingeroepen. IERSEKE. Naar wij vernemen is tegen een schipper uit Ierseke die met zijn vaar tuig op de Wester Schelde visschende was op mosselzaad, proces verbaal opgemaakt, terwijl Belgische vaartuigen ongehinderd hun visscherij mochten voortzetten. KORTGENE. Dr. W. T. van Leeuwen, adjunct secretaris van het Instituut voor Middenstands-ontwikkeling te Den Haag, heeft Woensdagavond in „De Stadswijnkel- der" alhier gesproken over „de vestigings wet kleinbedrijf en de verplichte opleiding voor toekomstige middenstanders". De heer C. van Halst uit Wissekerke opende de vergadering, welke door vele middenstanders uit Noord-Beveland werd bijgewoond. De heer Van Leeuwen betoogde, dat de vestigingswet kleinbedrijf, dije een zegen voor den middenstand zal worden, beoogt, dat men algemeen ontwikkeld moet zijn. De beunhazerij van zoovele z.g. midden standers moet geweerd worden. Eischen van een modern, goed geoutilleerd bedrijf zijn: credietwaardigheid, vakbekwaamheid en algemeene ontwikkeling. Na de pauze werden door de aanwezigen verschillende vragen gesteld. Getracht zal worden, om per 1 Oct. a.s. een cursus te beginnen op Noord-Beveland. KOLIJNSPLAAT. Woensdagavond werd door het harmoniegezelsehap „Wilhelmina" onder leiding van den voorzitter-directeur, den heer J. Maas van Kortgene, ten huize van den heer H. Verburg een vergadering gehouden om te beraadslagen over het or- ganiseeren van een muziekconcours. De voorzitter deelde mede, dat op de alge meene vergadering het plan geopperd is om het 40-jarig bestaan van „Wilhelmina" te herdenken door het houden van een con cours. Hiervoof is allereerst noodig een bedrag van 600, dat in de bondskas moet gestort worden. Besloten werd te trachten BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3% 100%100% Zeeuws Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 44—44% A Amsterd. Bank 140%141 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 495 A De Schelde N.B, 43%—42% C Am. Smelt Ref. 35%—35 A Born. Sum. H.M. 170—170 A Houth. Alberts 9393 C Union Pac. Rr. 6564% C Int. Nickel Cy. 37%— 36% A Pref. Lever-Bros 135%—136 Ned. 38 1000-3 100%—100 O. Indie 37 1000-3 100%—99% Engeland 1960-90 4 80%—80% A Koloniale Bnk. 149142 A N.I. Hbk. 600 129% 128 C Ned. HM. 1000 147—147% A v. Berkels Pat. 5856% C Calvé-Delft 86—86 A Philips Gem. B. afg. 232%—229-24% C Unilever 143%—1339%-40 C Am. Car Foundry 18%17-% C Anaconda Cop. 25%24%-% C Bethlehem St. 43%42%-% C Kennec Copper 3130%-% C Rep. Steel 13%—13-12% C U. States St. C. 43%42%-% C North Am. Cy. 14%14 A Kon. Petr. Mpij. 334%—330%-29% C Contin. Oil Cy. 21%20% C Phillips Petr. Comp. 28%—28% C Shell Union O.C. 11%—10%-11% C Tide Water Ass. Oil 10%—9%-10% A Ned. Scheepv. U. 112—112 A H.V. Amsterdam 462%458-59 A Java Cult. Mij. 163 A N.I. Suiker U. 168%—165 A Deli Batavia 214—212%-13 C Deli Mij. 1000 276-273-74% BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Amerika KonlnkL - - Markt Rubber (Wettig Obl.Markt Philips Suiker Unilever H.V A. Schepen Tabak gedeponeerd.) A Senembah 246245%-44% C Baltimore Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 12%—11%-12% A Southern Rlw. 8%8% A Amst. Rubb. C. 228%—227-25% A Deli-Bat. Rubb. 150%—149% A Hessa Rubber 120—121% A Serbadjadi S.R. 106%102-03 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.92% 8.92% Berlijn 74.05 74.05 Parijs 5.00 5.00% Brussel 31.27 31.17 New-York 1.85% 1.84% zeer gewaardeerde tegenwoordigheid en I riep hem een „tot weerziens" toe. Na deze woorden verklaarde de burgemeester deze vijfde tentoonstelling en markt van vet vee, handelsvee, fokvee, varkens, geiten en scha- pen, voor geopend. De Commissaris der Koningin nam ver volgens het woord, in de eerste plaats oml den burgemeester hartelijk te danken voor diens vriendelijke woorden. Spr. loofde het initiatief en sprak zijn beste wenschen uit met dit 5e lustrum. Dank zij het initiatief van vele vooraanstaande personen, is deze I tentoonstelling tot stand gekomen. Z. Vlaan deren staat bekend voor zijn fokvee en het is spr. bekend, dat jaarlijks rond 5000 stuksl vee aan de markt komen. Spr. hoopte, dat I deze markt hoe langer zoo meer bekendheid zal verwerven. Voorts verklaarde spr. bij het binnenkomen der gemeente zeer ge troffen te zijn door de schitterende versie ringen voor de jubileumfeesten ter eere van H.M. de Koningin, waardoor z.i. de eer bied voor het Koninklijk Huis zeer sterk tot uitdrukking is gekomen. Met de beste wenschen voor het slagen van de winkel weken en de hartelijke hoop, dat deze ten toonstelling zal mogen slagen en het vee in W. Zeeuwsch Vlaanderen veel grooter bekendheid zal mogen krijgen, eindigde spr. SCHOONDIJKE. De heer M. 't Jong, ge meenteveldwachter te dezer plaatse, is in I gelijke betrekking benoemd te Klundert, (Noord-Brabant). STATEN-GENERAAL. DE HEER VAN VESSEM IN ACTIE „En nu is het uit met Joseph en Egypte". De Eerste Kamer kwam heden bijeen ter goedkeuring van het tradioneele adres van antwoord op de Troonrede. De Kamer houdt deze formaliteit, welke verder geen beteekenis heeft, als een hoffelijkheid je gens H. M. de Koningin in eere. Het N.S.B.-lid de heer Van Vessem. - - deze som bijeen te krijgen door rentelooze I meende desondanks zjjn politieke gal ook gaan of inderdaad alle buitemandsche stry- aandeelen van 10. Het muziekgezelschap bij deze gelegenheid te moeten uitspuwen. Zij, die zich met ingang van '1 Oc tober a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers IT GRATIS. -W De Spaanache burgeroorlog. De Spaansche minister-president Negrin heeft gisteren in de Volkenbondsvergade ring te Genève medegedeeld, dat de Spaan sche regeering heeft besloten de onverwijl de terugtrekking van alle niet-Spaansche strijders aan de zijde der regeering te be velen. Negrin verklaarde dat het besluit zijner regeering geldt voor buitenlandsche vrijwilligers van welke nationaliteit ook, zelfs voor degenen, die sedert het uitbre ken van den burgeroorlog de Spaansche nationaliteit hebben aangenomen. De re geering wil door haar besluit een bijdrage tot een algemeene ontspanning leveren. Negrin verbond aan deze verklaring niet de minste voorwaarde. Negrin stelde voor een Volkenbondscommissie naar het gebied der Spaansche regeering te zenden om na te Te water. Gistermiddag reed een wagen met graan van den Wilhelmina-polder aan de losplaats Westhavendijk, regelrecht de ha ven in. De koetsier V. vergat blijkbaar tij' dig de remmen aan te zetten. V. kon juist nog bijtijds op den wal springen en ook het paard kon ongedeerd op den wal gehol pen worden. Het graan moest opgevischt en gedroogd worden. Verboden te rooken. A. S., alhier, kreeg een bekeuring wegens het rooken in een autobus. zelf kan geen geld beschikbaar stellen. Het zal niet aansprakelijk zijn voor eventueel verlies, doch mocht er winst zijn, dan zal het 50 daarvan ontvangen. Staande de vergadering, die slecht bezocht was door donateurs, werd reeds flink geteekend Een 2-tal heeren uit het bestuur van „Wil helmina" verklaarde zich bereid bij de in gezetenen rond te gaan om te trachten de rest van de aandeelen te plaatsen. Aan het succes werd niet getwijfeld, zoodat „Wil helmina" kan trachten haar 40-jarig be staan door het houden van een concours te herdenken. Het is nu maar afwachten, of het bondsbestuur „Wilhelmina" zal aanwij zen. OOSTBURG. Gister is alhier, in tegen woordigheid van den Commissaris der Ko ningin, de 5e tentoonstelling van vetvee, fokvee, handelsvee, varkens, geiten en scha pen geopend. De opening had plaats in de raadzaal. De burgemeester begon met een woord van welkom tot allen, in het bijzonder tot den heer Commissaris, wiens komst, aldus spr., op zeer hoogen prijs werd gesteld. De tentoonstelling alhier heeft algemee ne bekendheid gekregen door zijn bijzonder goed fok- en vetvee. In 1934 aangevangen, Spr. zeide, dat ook de nat. socialistische fractie het wenschelijk en noodzakelijk acht, de troonrede met een adres te beantwoor den. Dit ontwerp echter is slechts schijn baar een antwoord. Het gaat uit van de fictie dat de troonrede een persoonlijk do- cutnent is van de Koningin, terwijl juist de ministers er de lijnen van hun bewind in hebben uitgestippeld. Aan betamelijkheid jegens de Koningin hebben we dit te beden ken. In de pers is de troonrede sterk ge- critiseerd. We mogen het stuk niet be schouwen als een uiting van Hare Ma jesteit. We zien dus in dit staatsstuk aldus spr. de lijnen der politiek van de regee ring uitgestippeld. Er is groote ongerustheid in den lande gewekt. Spr. herinnerde aan een uitlating van het lid der R. K. Staatspartij, den heer De Bruyn, die t.a.v. de werkloosheid in de troonrede het verlossende woord gesproken wilde zien. Dit woord is niet gesproken. Staat ons nu de dictatuur van de R. K. Staatspartij in samenwerking met de soci aal-democratie te verwachten? Het lijkt geen toeval dat Dinsdagavond voor de ka tholieke radio-omroep de Joodsche rabbijn De Hondt gesproken heeft over de dicta tuur van Joseph in Egypte. De Voorzitter: Vindt U dat dit De heer Van Vessem vervolgde dat als gevolg van die dictatuur al het vee, land, koren was opgekocht door Joseph, terwijl de pharao De Voorzitter: En nu is het uit met Joseph en met Egypte. (Applaus). De heer VanVessem waarschuwde f De kruiser „Sumatra" te Vlissingen. Naar wij vernemen zou Hr. Ms. kruiser „Sumatra" hedenmiddag in de buitenhaven te Vlissingen aankomen voor een bezoek van enkele dagen. Tot Maandag zal de „Su matra" in de buitenhaven blijven liggen. SOEBURG. Dinsdagmiddag kreeg een wielrijder op het rijwielpad langs de Abee- le, op het moment, dat hij de aldaar staan de vrachtauto van B. te Middelburg zou passeeren, een touw, dat de chauffeur over dien auto slingerde om den hals. De man kwam te vallen en liep verwondingen op, zoo dat hij zich onmiddellijk onder genees kundige behandeling moest stellen. is het aantal inzendingen van jaar tot jaar vegi te maken heeft met de troonrede? toegenomen en bedraagtthans reeds 350 f stuks. De tentoonstelling gings destijds uit van den Bond van Slagers, Veehandelaren en andere vereenigingen met het doel den aanvoer van vetvee en handelsvee op onze markt te bevorderen; de vereeniging voori fokvee heeft zich hierbij aangesloten. De wekelijksche markten zijn ook toenemende, zoodat de Raad noodig geoordeeld heeft tot] aankoop van grond voor den aanleg van] een parkeerterrein voor auto's. De winkelstand heeft gemeend dit lus trum te moeten opluisteren door het orga- niseeren van een winkelweek, terwijl aan het einde der week de jubileumfeesten zul len worden gehouden; de versiering der] straten en winkels doet verwachten, dat het Vrijdag en Zaterdag echt feestelijk zal worden; uit een en ander blijkt, dat de in gezetenen van Oostburg zich één gevoelen met het Oranjehuis. Op de tentoonstelling terugkomende, hoopte spr., dat deze volledig zal mogen slagen. Spr. eindigde met een woord van dank aan de commissieleden voor de me dewerking en aan allen, die hun hulp bo den en aan den heer Commissaris voor zijn ders door dé regeling verwijderd zijn. De commissie zou den Volkenbond dan rap port uitbrengen. Een commissie van on derzoek naar dit voorstel van Negrin werd daarop benoemd. Wat zijn de motieven? De verklaring van Negrin heeft iedereen te Genève ten volle verrast. Men vraagt zich af wat de Spaansche minister-president tot zijn besluit kan hebben bewogen. Over het algemeen vermoedt men, volgens de „N. R. Ct.", dat Negrin tot het wegzenden van zijn buitenlandsche strijders besloten heeft in de hoop dat zijn goede voorbeeld tot een zoo sterken druk op generaal Fran co zal leiden, dat ook deze thans wel zal moeten volgen. Voor vele aanhangers van Barcelona, die hun bezorgdheid over de beslissing van Ne grin niet verzwijgen, is dit echter een zeer gevaarlijke speculatie. Sommigen beschou wen het besluit van Negrin als een soort zelfmoord voor de Spaansche republiek. Daartegenover vergeet men echter dat de buitenlandsche militairen in dienst van Franco zooveel talrijker zijn dan die aan de zijde van Barcelona strijden, dat men de beslissing van Negrin wellicht zou kunnen vergelijken met het uitwerpen van een spierinkje om een groote kabeljauw te van gen. Volgens Franco zoekt Negrin bemiddeling. Over den zender Radio Nacional heeft het bewind van Franco het volgende com mentaar geleverd op de verklaringen van Negrin: De houding van Negrin is volko men begrijpelijk, want enkele dagen gele den heeft hü aan een correspondent van de buitenlandsche pers verklaard: Indien er scnuwae Euroneesche oorlog uitbreekt, zijn wij tenslotte tegen een dictatuur van bepaalde verloren Nu de oorlogsdreiging afgewend politieke partijen. Nadat bij de behandeling der verschillen- I de alinea's dezelfde spreker nog een paar maal op soortgelijke wijze was losgebrand, werd het adres van antwoord goedgekeurd met de stemmen der N.S.B.-leden tegen. 478ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag, 21 September.] 5e klasse, 3e Lijst. Hooge prijzen. 1000.—: 6487 17757 20463 Prijzen van 70. 6980 7994 8890 Nieten. 7962 8885 17932 17943 schijnt, begint Negrin met andere wapens te strijden en zoekt hij bemiddeling. Dit is een nieuwe manoeuvre, doch Negrin dient niet te vergeten, dat er slechts één vrede is, slechts één overwinning: de vrede en de overwinning van Franco, zoo besluit dit commentaar. De strijd in het Verre Oosten. CHINEESCHE SUCCESSEN. Een Chineesch legerbericht van Woens dagavond meldt, dat de Chineesche troepen na een Slag van drie dagen, waaraan alle wapens hebben deelgenomen, de Japansche troepen vlak bij de vesting Tien Tsja aan de Jangtse hebben afgeslagen. De Japan- neezen zouden zich met achterlating van

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2