ZEELAND. KRONIEK in ta DAR. I De bestrijding der werkloosheid. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938. No. 221. Het onweer drijft af. Gelukkig initiatief. De wereldhandel en de -industrie. MIDDELBURG. oo- en,- :es.- lie*. ;h. 35. C. :nf as- ce, ait •naa r \.s, re- on. eer )OII lUf itie itie itie itie itie itie itie ïtie itie De politieke spanning is veel verminderd, nu vaststaat, dat de voornaamste Fransche en Engelsche staatslieden, een plan hebben ontworpen, dat neerkomt op afstand van het Sudeten-Duitsche gebied aan het u Rijk en een internationale garantie v» grenzen van den aldus ^amputeerden Tsjechoslovaakschen staat. Wehswa ficieel nog niets over het ont p 8P - Ceerd, doch de stellige "ff^iiiven •enkele groote persbureaux en het uitblijven van een tegenspraak daarop, laat niet den minsten twfjfel meer. Frankrijk en Enge land zijn dus opnieuw voor Duitschland ge zwicht Hitler's doortastendheid en zqn drei gementen, een week geleden op den partij dag te Neurenberg geuit, hebben het van de diplomatie van Parijs en Londen gewon nen. Alle gevaren zijn nu nog lang niet bezworen, maar de kans op een minnelijke schikking en dus op een afdrijven van de oorlogsbui, kan men thans groot achten. Chamberlain c.s. hebben de voorkeur ge geven aan een directen afstand van gebied boven een volksstemming. Vermoedelijk omdat zij willen voorkomen, dat andere minderheden in Tsjechoslovakije, met name de Polen en de Hongaren, ook aanspraak op een peblisciet zouden maken. Die min derheden deden dat feitelijk al, en het laat zich aanzien, dat er toch nog heel wat zal waaien uit den Poolschen en den Hongaar- schen hoek, als het Britseh-Fransche plan doorgaat. Polen en Hongarije kunnen dan b.v. gaan eischen, dat hun de gebieden met een in meerderheid Poolsche en Hongaar- sche bevolking wordt afgestaan. Wij ver mogen voorshands niet in te zien, waarom de soesah daarover zooveel minder erg zou zijn, dan het krakeelen over den eisch van een volksstemming. Tenzij men den factor tijd van heel veel belang wil achten. Een afstand van Sudeten-Duitsch gebied bout portant kan uiteraard heel wat sneller tot het beoogde doel leiden dan de rompslomp van een volksstemming. De voorstellen van Londen en Parijs zijn nog gisternamiddag door de Engelsche en Fransche gezanten te Praag aan de Tsje choslovaaksche regeering overhandigd. Van morgen reeds werd uit Praag gemeld, dat Benesj c.s. besloten hadden, ze in principe te aanvaarden. Heel erg geschrokken zul len ze niet zijn. Men wist te Praag al een paar dagen, wat er in de lucht hing. Maar toch zal het de Tsjechoslovaaksche regee ring heel wat moeite en strijd hebben ge kost, om zich bij de zaak neer te leggen. Eigenaardig, dat ze zich de aanvaarding dubbel moeilijk maakte, doordat ze de laat ste dagen een paar maal nadrukkelijk in het openbaar meende te moeten verkondi gen, nimmer met een volksstemming of af stand van gebied genoegen te zullen nemen. Het is niet in te zien, hoe ze er aan had kunnen ontkomen, door de wel heel zuren appel heen te bijten. Botweg weigeren en een gewapend conflict uitlokken? Wij ver moeden, dat Frankrijk en Londen hebben te kennen gegeven, dat ze Tsjechoslovakije in dat geval in den steek zouden laten. Er zou dan alleen nog een mogelijkheid van Russische hulp overblijven. Dat Praag het daarop zou hebben laten aankomen was niet denkbaar. Het zou een stompzinnige zelfmoord beteekend hebben. De Engelsche pers, die uiteraard drom mels goed weet, dat de voorgestelde oplos sing, weinig eervol voor Engeland is, gaat zich thans te buiten aan het argument, dat het voor Tsjechoslovakije toch eigenlijk ver- weg het beste is, dat het verlost wordt van „de roerige en kwaadaardige Duitsche min derheid. Het argument snijdt hout, maar wat dan te zeggen van de Engelsche staats lieden, die de vredesverdragen hielpen dic- teeren en mede dien „monsterachtigen" Tsjechoslovaakschen staat schiepen? Neen, waar het om gaat is, dat Engeland, nu puntje bij paaltje komt, voor de integriteit van Tsjechoslovakije eenvoudig geen oorlog over heeft. Een paar weken geleden deed men alsof. De consequenties van die hou ding, trekt John Buil echter niet. Ach, wat zal men daar verder van zeggen: Tsjecho slovakije is nu eenmaal wat anders dan de zeeweg naar Indië. Dat zou Mussolini mis schien wel eens mogen bedenken. Er is nog altijd een opvatting, die zegt dat John Buil bezig is aan een langebaan-politiek: het tenslotte geheel met Duitschland op een accoordje gooien en dan afrekenen met Italië, dat inderdaad voor de evidente be langen van het Britsche gemeenebest ge vaarlijker is dan het Derde Rijk; alleen al door zijn ligging. >er. LALINE LESTER'S ROMAN Uit het Engelsch door W. A C 10). „Voor 't oogenblik zou ik willen, dat u mii een arm gaf en stevig met mij op dit dek heen en weer ging loopen!" Laline was verliefd op David Lamont. Dat wist ze hoewel ze vroeger nooit ver liefd was geweest. Ze voelde juist nu dat 't er eigenlijk niet op aankwam of hij erg be- leedigend was geweest en haar niet veel waard achtte althans geestelijk; de verzoeking voor hem om heel dicht bij haar te zijn en haar arm vast te houden, was grooter dan haar trots en ze kende d« mannen te goed om niet te weten, dat de kortste weg naar hun verstand en hart, be slist leidde door de "deur hunner zinnen. Daarom verscheen er een verrukkelijk glimlachje op haar gelaat en ze kwam met een liefkoozende beweging wat dichter bij hem. Hij stak zijn arm in den hare en ze begonnen hun wandeling. En indien hij niet meer gevoelde dan de prettige physieke op winding van den man naast het meisje de emoties van Laline vonden haar oor sprong in veel hoogere verrukking. TT-^!eS,in.haar trilde door zijn aanraking. Hu hield haar stevig vast. Ze voelde plotse ling, dat haar opstandigheid jegens hem dwaasheid was! Wat kon al 't overige haar schelen, als zoo'n man haar liefhad! Niets 'n ®taat kunnen zijn haar te laten kib- Hij mocht volkomen heer en meester Een nieuwe circulaire van den minister van sociale za ken, inzake uitbreiding de werkverschaffing met 50 De regeeringspersdienst meldt: Bij schrijven van 9 Mei heeft de minister van sociale zaken zich tot de gemeentebe sturen gewend met het verzoek, mede te werken aan de uitbreiding van de werkver schaffing. Het is in den afgeloopen tijd ge bleken, dat bij verschillende gemeentebe sturen tegen inwilliging van het verzoek bezwaren bestaan, welke gegrond zijn op overwegingen van financieel-technischen aard. Teneinde de gewenschte uitbreiding met kracht te bevorderen, heeft de minister van sociale zaken thans de navolgende circu laire, waarin aangaande den financieel- technischen kant der aangelegenheid nade re verduidelijkingen worden gegeven, aan alle gemeentebesturen gezonden. „Bij mijn aanschrijving van 9 Mei j.l. werd door mij een beroep gedaan op de me dewerking van de gemeentebesturen om te komen tot een uitbreiding met 50 Na dien zijn mij bezwaren ter oore gekomen van de zijde van gemeenten, welke aan spraak kunnen maken op de maximale ge wone bijdrage uit het werkloosheidssubsi- diefonds en daarenboven voor het sluitend maken der begrooting een extra- en even tueel nog een belastingbij drage moesten ra men. In verband met het bepaalde in arti kel 19 van het koninklijk besluit van 1 Juli 1937 (stbl. no. 448) zou ingeval van verhoo ging van voor werkverschaffing uitgetrok ken posten in den loop van het dienstjaar bij de hierbedoelde gemeenten geen dek king aanwezig zijn voor een bedrag, gelijk aan 15 der voor subsidieering uit het fonds in aanmerking komende nieuwe uit gaven". „Mede namens mijn ambtgenooten van binnenlandsche zaken en financiën heb ik de eer U -in aansluiting aan wat mijn eerstgenoemde ambtgenoot onder dagtee kening van 2 Augustus 1.1. ter kennis bracht van de directie der Vereeniging van Neder- landsche gemeenten mede te deelen, dat bij de vaststelling van het bedrag der be- noodigde bijzondere bijdragen, c.q. van de in de plaats dezer bijzondere bijdragen tre dende rentelooze voorschotten, alsnog re kening zal worden gehouden met de als ge volg van de uitbreiding der werkverschaf fing verhoogde of voor 15 November 1938 alsnog te verhoogen raming der kosten voor werkloozenzorg, bedoeld in artikel 6 van evenbedoeld koninklijk besluit. De bij zondere omstandigheid dat voor 1938 nog geen extra- of belastingbijdragen zijn vast gesteld in verband met het voornemen van de regeering om ook dit jaar weder ten deele in deze behoefte te voorzien door het beschikbaar stellen van rentelooze voor. schotten opent daartoe de gelegenheid". „Aangezien bij de beoordeeling der ra mingen op de gemeentebegrootingen van de kosten voor werkloozenzorg, bedoeld in ar tikel 6 van meergenoemd koninklijk besluit tot heden geen rekening werd gehouden met de kosten, welke veroorzaakt zullen worden door de door de regeering nage streefde uitbreiding der werkverschaffing, zullen de gemeentebesturen goed doen op nieuw te overwegen, op welke wijze voor wat hun gemeente betreft kan worden me degewerkt aan een krachtige uitbreiding der werkverschaffing en welke wijzigingen van de gemeentebegrooting daar van het gevolg zullen zijn, opdat deze wijzigingen zoo spoedig mogelijk en in ieder geval voor 15 Novemter 1938 ter kennis van gedepu teerde staten kunnen worden gebracht". „Gelijk bekend, streeft de regeerin'g naar een uitbreiding der werkverschaffing met 50 In zeer vele gemeenten ontbreekt echter de mogelijkheid om, althans in 1938, de werkverschaffing met dit percentage uit te breiden. Zal 't door de regeering gestel de doel worden bereikt, dan zullen dus an dere gemeenten, welke wel over de noodige mogelijkheden beschikken, tot een uitbrei ding van meer dan 50 moeten overgaan. Ook hiermede kan bij de overweging der te nemen maatregelen door de gemeentebe sturen rekening worden gehouden". „In verband met de hiervoren gemaakte opmerking, dat de regeering het voor nemen heeft ook dit jaar weder tendeele in de behoefte aan bijzondere bijdragen zijn en haar laten doen wat hij wilde! De beeldig mooie bloem, die haar ge zichtje was, tintelde van jeugd en liefde het was of er iets lieflijks van haar uitging. David Lamont voelde zijn polsen hevig kloppen. Lief meisje, kleine schat lieve ling! zei hjj tot zich zelf zoo iets had hij in meer dan twee jaar niet gevoeld! Zij praatten over allerlei dwaze dingen, zoo luchtig als 't avondwindje maar bij elke wending was 't of hij haar steviger vasthield en of meer vreugde en blijheid hen beiden doordrong. David Lamont analyseerde zich zelf op e'gen, cynische manier: t Is lente en alle opwekkende krachten zijn m de lucht en als de vrouwen maar jong en mooi konden blijven en aan de mannen dezen prikkel konden verschaffen, wat kwam 't er dan in 's hemels naam op aan of ze een greintje verstand hadden!" Laline keek even op haar polshorloge. Nog maar vijf minuten en 't uur zou voorbij zijn. Ze besloot hem langer te doen blijven, al waren 't maar een paar seconden! Ze moest en zou op eenig punt overwinnen! De nederlaag zou anders te smadelijk zijn. Hij keek ook op zijn horloge. „Ik heb nog maar vier en drie kwart mi nuut den tijd", zei hij. „Kom", en hij trok haar vlug mee naar 't einde van 't dek, waar zij bij een sloep geheel alleen waren. De golven waren in 't Westen rose-rood en de gansche hemel was opaalkleurig. Toen zij het punt bereikten, waar 't on te voorzien door het beschikbaarstellen van rentelooze voorschotten, herinner ik eraan, dat op grond van de uitkomsten van 1937 mag worden aangenomen, dat, behoudens een enkele uitzondering, in die behoeften, welke gevolg zijn van een uitbreiding der werkverschaffing, niet door een voorschot, doch door een bijdrage a fonds perdu zal worden voorzien". „Wellicht ten overvloede moge er nog op worden gewezen, dat gemeenten, welker gewone uitkeering uit het werkloosheids- subsidiefonds niet het maximale percentage beloopt, door de werking van de schaal automatisch de verhooging der voor subsi dieering in aanmerking komende uitgaven schier volledig uit het werkloosheidssubsi- diefonds vergoed krijgen. De onder deze groep vallende gemeenten, die reeds een bijzondere bijdrage moesten ramen, behoe ven deze raming mitsdien niet te verhoo gen". „Met de colleges van Gedeputeerde Sta ten zal in het enkele geval, dat ten gevolge van de uitbreiding der werkverschaffing, aan een gemeente een subjectieve bijdrage zal moeten worden verleend, teneinde de begrooting sluitend te houden, overleg wor den gepleegd over de vraag, op welke wij ze aan dit gevolg zal kunnen worden ont komen". „Ik meen erop te mogen rekenen, dat van Uw zijde alles in het werk zal worden gesteld om de plannen van de regeering te helpen bevorderen. De funeste gevolgen van een massale lediggang zijn U genoeg zaam bekend. De demoraliseerende invloed der werkloosheid moet met alle krachten worden bestreden en arbeid voor de werk- loozen is uiteraard verre te verkiezen bo ven steun zonder meer. Ik doe daarom nogmaals een krachtig beroep op de ge meentebesturen om rekening houdend met de richtlijnen gegeven in mijn circulaire van 9 Mei j.l. de uiterste krachten in te spannen om te komen tot objecten voor werkverschaffing. OPBRENGST ZOMERPOSTZEGELS 1938. Blijkens de voorloopig bekende cijfers bedraagt de vermoedelijke netto-opbrengst der zomerpostzegels 1938 (over het gehee- le land) 85.570 (1936: 67.760; 1937: 80.939). Men schrijft ons: Blijkens een bericht in ons nummer van Zaterdagavond 11., is er in Amsterdam de oprichting van een vereeniging in voorbe reiding, welke voor geheel Nederland van zeer groot belang zal kunnen zijn. Een aantal dames heeft namelijk, gedron gen door den ernst der tijden, waarin wij ons bevinden, zich tot haar vrouwelijke stadgenoot.en gewend, teneinde te komen tot de oprichting van een korps vrouwelijke vrijwilligers. De leden van dit korps zullen worden opgeleid voor diensten bij de lucht bescherming, geneeskundigen dienst, voed selvoorziening, verpleging van vrijwilligers, vluchtelingen, geïnterneerden, enz., verbin dingsdienst (radio telefonie, telegrafie); voorts nog voor den arbeid, die gedurende den wereldoorlog door de steuncomité's werd verricht en voor administratief werk. Wij aarzelen niet, dit inderdaad een ge lukkig initiatief te noemen. Het is een daad die van waren burgerzin getuigt. Een twintigtal jaren geleden verwierven de vrouwen het kiesrecht. Een lange strijd was daar toen voor gestreden, en nog heden zijn er sommigen ook vrouwen die innerlijk niet tevreden zijn, dat haar dit werd verleend. De emancipatie der vrouw liet zich evenwel niet tegenhouden. In de laatste jaren echter, scheen een wending te zijn aangebroken. Langzamerhand scheen de vrouw weer te gaan verliezen de positie, die zij langzamerhand was gaan bekleeden: de gelijke van den man, die evengoed als deze voor een betrekking, of voor een stu- dieberoep in aanmerking kan komen. De voorgenomen oprichting toont evenwel, dat de vrouwen, evengoed als de mannen, naast haar rechten ook haar plichten weten. Im mers, indien de oprichting tot stand komt, en eventueel indien dit mogelijk is niet zich tot de stad Amsterdam zal beper ken, maar wellicht den stoot kan zijn gege ven tot de oprichting van een landelijke or ganisatie, dan zal een belangrijke hoeveel heid mannen beschikbaar komen voor den staat, die hen kan gebruiken voor de ver sterking van 's lands weerkracht. Zoo zullen dus én vrouwen én mannen gezamenlijk hun krachten geven voor de verdediging van ons vaderland. Het is waarlijk een verheugend licht puntje in deze donkere dagen, en wij hopen, dat over geheel Nederland de vrouwen zich mogelijk was, dat iemand hen zag, liet Da vid haar arm los en vatte beide haar kleine handen. „Ik heb lust om u te kussen", zei hij. „Dat spreekt van zelf! welnu, mis schien moogt u dat als u blijft en uw werk in den steek laat „Neen over vier minuten ga ik weg. Laat mij u dus nu dadelijk kussen „Neen de prijs, dien u moet betalen, is: wachten!" „Ik wil geen prijs betalen. Bent u van plan te weerstreven? De seconden gaan voorbij De magnetische kracht van zijn oogen, die van passie vlamden, hield haar vast hier was emotie voor haar hier was ge voel! Maar nogmaals moest ze trachten de overhand te behouden. Daarom schudde ze haar goudblonde hoofd en zei: „Als ik niet waard ben, dat u wacht dan ben ik ook niet waard gekust te wor den". Laline v-..eide alles in zich versmelten, toen hij haar met den blik uit zijn zwarte oogen vasthield en zijn vastberaden mond door een lichten glimlach even een witten glans vertoonde van zijn volmaakte tanden. „O!bracht ze er hijgend en zenuw achtig uit en hij sloot haar in zijn armen. Zoo'n kus had ze zich nooit gedroomd! Ze had er wel andere gekregen, maar die be- teekenden niets voor haar, maar deze kus!... O!deze scheen haar gansche wezen tot ■zullen bezinnen over dezé aangelegenheid, en dat pogingen zullen worden ondernomen om naar een uitspraak van den Vader des Vaderlands tezamen, eensgezind, de bescherming van dit göede land aan te vatten. De tijd dringt echter; men toeve dus niet te lang met overwegen, maar men wete te handelen! EEN NATIONAAL LUCHTVAART TERREIN. Onderhandelingen worden ge voerd om Schiphol daartoe te bestemmen. De regeeringspersdienst meldt, dat de re geering, na nadere overweging, van haar voornemens met betrekking tot de stichting van een centraal luchtvaartterrein, van oor deel blijft, dat het met het oog op de positie van Nederland in het luchtverkeer nood zakelijk is, het groote internationale lucht verkeer op één enkel luchtvaartterrein te concentreeren. Is daarvoor in eerste instantie gedacht aan een nieuw aan te leggen terrein be oosten Leiden, de loop der omstandigheden heeft de regeering aanleiding gegeven tot de overweging in hoeverre, met behoud van den eisch van een nationaal luchtvaartter rein voor het internationale verkeer, in plaats van tot den aanleg van een terrein beoosten Leiden, zou kunnen worden be sloten tot een in de tweede plaats mogelijke oplossing, namelijk het bestemmen van het luchtvaartterrein Schiphol tot nationaal luchtvaartterrein met deelneming door het rijk in de verdere inrichting en de exploi tatie daarvan. Dienaangaande worden thans onderhan delingen gevoerd tusschen den minister van waterstaat en het gemeentebestuur van Amsterdam. Over 't algemeen iets lager dan verleden jaar. Het Statistisch Maandbulletin van den Volkenbond over September 1938, bevat de gebruikelijke berichten over den economi schen- en financieelen toestand, alsmede enkele bijzonderheden over den wereldhan del, productie en de voorraden van de meest onmisbare goederen, de industrieele productie en de bouwbedrijvigheid. De goudwaarde van den wereldhandel, aldus het bulletin, was in het tweede kwar taal van 1938 17 pet. lager dan een jaar geleden. Daar in dezelfde periode de goud prijzen met 4 pet. daalden, bedroeg de da ling naar hoeveelheid van den wereldhan del ongeveer 13,5 In het tweede kwartaal van 1937 bereikte de wereldhandel hetzelfde del naar hoeveelheid ongeveer hetzelfde peil als in 1929. In Juli 1938 daalde de goudwaarde van den wereldhandel op nieuw, doch zeer langzaam. De jaarlijksche indexcijfers voor de productie van de meest onmisbare goederen, welke thans oVer 1937 zijn gepubliceerd, toonen aan dat in het af geloopen jaar de totale productie die van 1929 met 10 pet. heeft overtroffen. De pro ductie van landbouwproducten vertoonde een stijging van 7 pet., van niet-landbouw- producten van 19 pet. Van de landbouwpro ducten was de productie van voedingsmid delen slechts 6 pet. hooger dan in 1928, ter wijl die van grondstoffen 29 pet. hooger was. De index van den Volkenbond met be trekking tot de voorraden van de meest on misbare goederen toont aan dat in Juni 1938 de zichtDare voorraden voedingsmidde len 8 pet. hooger waren dan in Juni 1937, doch nog 20 pet. lager dan in 1929. De zichtbare voorraden van grondstoffen zijn sinds verleden jaar scherp gestegen. Zij wa ren 32 procent hooger dan in Juni 1937 en 10 procent hooger dan in 1929. De industrieele productie der wereld, met uitzondering van de Sovjet-Unie, was in 't tweede kwartaal van dit jaar 18 procent la ger dan een jaar geleden. Sedert het eerste kwartaal van 1938 daalde de industrieele productie der wereld met 2 procent. Onder de voornaamste industrielanden, waar de productie sinds het eerste kwartaal van dit jaar toenam, staat Duitschland met 5 pro cent, Tsjechoslovakije met 2 procent en Canada met 1 procent. In Zweden viel een daling waar te nemen van ÏV? procent, in Italië en de Vereenigde Staten van onge veer 3 procent, België van 5 procent en in Groot-Brittannië van 8 procent. Totdusver zijn van Frankrijk en Japan geen cijfers over het tweede kwartaal van dit jaar be schikbaar. In Juli 1938 was de industrieele productie in de Vereenigde Staten 8 procent hooger dan in Juni. De bouwindustrie was in de hem te trekken. Tijd en plaats verdwenen in één goddelijke siddering. Dat zoo iets hartstochtelijks, iets, dat zóó lang duurde en oc-k zóó teeder was, kon uit gaan van dien strengen, meedogenloozen, bruten David Lamont dat was te heer lijk! Ze wist slechts, dat ze onstuimig lief had. Hij hield haar in zijn armen, tot eindelijk zijn lippen niet meer met de hare in aan- king waren. Toen plaatste hij haar in een stoel. „Dank u, snoesje", fluisterde hij en verliet haar. Hij liep door en daalde langs den trap af naar het A-dek. En toen Laline weer een beetje uit haar zwijmel ontwaakte, keek ze op haar hor loge; binnen een minuut zou 't tien minu ten vóór zéven zijn. Hij had dus gedaan, wat hij had gezegd het uur was nog niet om! Ze voelde zich uitgeput verrukkelijk, zalig Uitgeput! Afwisselend kleurden haar wangen zich bleek en rood haar mooie lenige gestalte lag slap in den stoel. Neen, zeker, er was in de gansche wereld niets te vergelijken bij liefde. Thans begon ze echter een reactie te ge voelen. Hij had overwonnen en zij was verslagen. Hij had haar gekust en was toen heengegaan om te werken. Wat was dan toch dat gebiedende werk? Natuurlijk, man nen moeten werken maar dat zou Jack nooit hebben gedaan! Precies enkele mi nuten meer of minder zouden toch geen waarde hebben voor dat afschuwelijk werk, eerste zes of zeven maanden van dit jaar, Vergeleken met dezelfde periode van ver leden jaar levendiger^ en was in Uruguay 54, in Nieuw-Zeeland 43, in Zwitserland en Nederland 30, Duitschland 2Ï, Zweden 20, Australië 17, Finland 16, én in Argentinië 2 procent hooger. De bedrijvigheid was in Tsjechoslovakije 6, Columbia 7, 'Hongarije 10, Groot-Brittannië 11, Italië 12, Zuid- Af rika 18, Canada 19, de Vereënigde Staten 27 en in Palestina 32 procent lager. P.T.T. ZUIVERT DELFT VAN CLANDESTIENE ZENDERS. Vier zendinrichtingen in beslag ge nomen. De rijksradiocontroledienst heeft, in sa menwerking met de marechaussee, een raz zia gehouden onder de clandestiene radio zenders te Delft. In beslag genomen wer den te Delft, ten huize van H. P. E. „de Merel", ten huize van Van R. de zenders „X.R." en „X.X.X." en voorts een zendin- richting ten huize van J. S. Bovendien werd te Rijswijk ten huize van C. P. beslag gelegd op een zendinrichting met de roepletters Z.V Z. Deze zenders werkten alle op golven van den omroep- band. Tegen de ouders is proces-verbaal opge maakt. Zij zullen zich voor den rechter te verantwoorden hebben, die tegenover deze aetherpiraten tegenwoordig een zeer streng standpunt inneemt. FEDERATIE ZEELAND VRIJZ. DEM. BOND. Zaterdagmiddag vergaderde de Federatie Zeeland van den Vrijzinnig-Democratischen Bond in de Vergenoeging alhier onder voor zitterschap van den heer C. Ouwehand te Vlissingcn. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de overleden leden, de heeren Koole, oud-wethouder van Kruiningen, Hilder- nisse, lid van den Raad van Vlissingen en van Luijck sr. te Breskens. Aan het verzoek ter hunner nagedachte nis zich enkele oogenblikken van de zetels te verheffen, werd door allen voldaan. Spr. wees er dan op, dat de wereld thans op een vulkaan leeft, die op uitbarsten staat. Spr. wil er niet veel van zeggen doch weer is met een vreeselijke zekerheid komen vast te staan, dat opvoeren van bewapening tot een krankzinnige hoogte, zoogenaamd voor verdediging van de grenzen, altijd weer wordt misbruikt tot een vreeselijk middel tot afdreiging. De menschheid hoopt slechts op rust en vrede, en zij, die zeggen de be langen van die menschheid te dienen, ne men op in ons oog ongeoorloofde wijze hun lot in handen, en maken hun leven en hun bezit tot onderwerp van een kansspel. Het is een Vreeselijke tijd, die wij doormaken, en in angst en beven wachten wij, millioenen, af hoe ons lot door enkelen zal worden be paald. Wij mogen niet nalaten een woord van hulde te brengen aan Chamberlain, den premier van het grootste rijk der we reld, die zich niet heeft ontzien om terwille der menschheid -zijn prestige niet te ach ten, en een laatste poging te doen om het menschdom voor een ramp te behoeden. Door zijn prestige niet op den voorgrond te stellen, heeft hij in de oogen van den weidenkenden mensch, zijn prestige tot de grootst denkbare hoogte opgevoerd. Bij de ze groote dingen valt wat wij in ons land op politiek terrein beleven wel geheel in het niet, maar spr. wil niet nalaten met een en kel woord stil te staan, bij datgene wat in de harten van ons volk zoo bruisend leeft. Terwijl men elders een kansspel speelt op leven en dood, heeft ons volk zich opge maakt om uiting te geven aan zijn liefde voor Vorstin en Vaderland. Over onze Koningin is in de laatste weken zóóveel gezegd en geschreven, dat het spr. nutteloos voorkomt om daaraan nog veel toe te voegen, maar wel wil hij zeggen, dat onze Koningin zoo geliefd en bemind is, niet- omdat zij onze Koningin is, maar omdat zij is een mensch van groote allure, die 40 jaar lang heeft getoond, dat de door haar afge legde eed, haar 40 jaar lang een heilige en eerste plicht is geweest, welke zij trouw en op niet genoeg te waardeeren wijze heeft gediend. Men behoeft haar met haar 40-jarig jubileum geen geluk te wenschen, maar wel moeten wij ons volk daarmede op de meest hartelijke wijze gelukwenschen. Ons volk en ons land nemen in de rij der volkeren een zeer gewaardeerde plaats in, algemeen heeft men achting er voor en voor de wijze waarop het wordt bestuurd, doch wij heb ben dat voor een groot deel te danken aan wat 't ook mocht zijn en die enkele mi nuten meer zouden zoo heerijlk voor hen zijn geweest! Maar er kwam nog een avond 't zou halflichte maan zijn enO, ze zou gauw naar beneden gaan en zich zoo mooi maken, als zij en Celestine samen 't kunstje kenden dit te doen! Ze zou haar ja ponnetje van crêpe georgette aandoen, dat niet zoo erg kort was en dat aan haar grijze oogen zooals men haar had gezegd iets verleende van bedauwde hyacinten! Ze stond van haar stoel op en leunde een oogenblik over de verschansing, om naar het ondergaan van de zon te kijken de groote schijf was verdwenen en gansch het uitspansel was een en al karmozijn. De gol ven „omstrengelden elkander". O! Toen liep ze door, terwijl haar emotie weer oplaaide en ging de trap af. Maar toen ze dichter aan lijzijde kwam, ongeveer waar de stoelen stonden wat zag ze toen, halverwege, voor ongelooflijks? David Lamont stapte daar het dek op en neer tusschen den rechter Whitmore en diens vervelende vrouw, die eerst vanmid dag uit haar hut te voorschijn was geko men! Daar hij van 't andere einde kwam, volgde daaruit, dat hij al eenmaal rond had geloopen en dat hij zich opzettelijk bij hen had aangesloten. Dus hij werkte niet hij kon nooit van plan zijn geweest te werken! (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5