V&lktnuiihid'qHep, Aspirin BINNENLAND. De plechtig? opening der Staten-Generaal, ZEELAND. BUITENLAND. óén stap I Oaarom op gepast en ook bij de ge- rlngste verkoudheid on middellijk Aspirin nemenl 20 tabletten in een buisje 75 cent. (tagez. Med.) Verhooging begrooting van Binnenlandsche Zaken. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. WEERBERICHT. Engeland en Frankrijk krijgen er van- langs MET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI aan te wenden tot het verstrekken van b\j- j dragen in die kosten, waardoor een aantal verouderde, doch overigens goede, wonin- I gen meer in overeenstemming kan worden gebracht met eischen, welke thans aan wo ningen worden gesteld. ONDERZEEBOOTEN O 15 EN O 13 VERLATEN DE HAVEN VAN NIEÜWEDIEP. Onder groote belangstelling, vooral van l\\\l de zijde van de familieleden van de beman ning, zjjn vanmorgen de onderzeebooten O 15 en O 12 uit Nieuwediep vertrokken. Om kwart over tien hield, wegens afwe zigheid van den marinecommandant, de chef van den staf der zeemacht, de kap.-luit. ter zee J. J. A. van Staveren, inspectie aan boord van de beide bodems, waarbij hij de bemanning een goede reis en een behouden thuiskomst toewenschte. Toen de schipper van de O 15 het schrille geluid van de bootmansfluit liet hooren, was het oogen- blik van scheiden voor de familieleden van de bemanning aangebroken. Een laatste kus en een laatste handdruk ên de bemanning ging aan boord. Precies elf uur vingen de beide onderzeebooten, die onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse A. B. M. van Erkel, die te vens commandant van de O 15 is, hun reis naar aequatoriaal gebied aan. Commandant van de O 12 is eerste luitenant ter zee twee de klasse J. F. van Duim. Toen de oorlogsbodems de buitenhaven passeerden klonken van boord van de daar liggende schepen afscheidsklanken en van de „Tromp" schetterden vroolijke hoorsig- nalen over het water. Op het uiterste puntje van het havenhoofd stonden nog de familieleden, om hun dierbaren een aller laatst vaarwel toe te zwaaien. De beide onderzeebooten worden 5 No vember in Willemsoord terugverwacht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegroo- ting van binnenlandsche zaken voor het dienstjaar 1938. Luchtbescherming. DE GEESTELIJKE VERZORGING DER WEERMACHT. Naar de Stand, verneemt heeft de Alge- meene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk een adres gezonden aan den Minister van Defensie, waarin zij er op wijst dat het Nu ten aanzien van de uitvoering van de I h.i. dringend noodzakelijk is met het oog op wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen, practische ervaring is verkre gen, heeft de regeering het noodig geacht, binnen afzienbaren tijd te geraken tot een toestand, welke, met inachtneming van eischen van soberheid, toch bevrediging mag worden genoemd. Naar een berekening aangaf is, jaarlijks een bedrag van 500.000 noodig. De regeering stelt zich voor, in de komende jaren dan ook de middelen tot dat bedrag aan te vragen. Om echter de voorziening volgens het programma, dat de regeering zich voorstelt te verwezenlijken, zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen meent de minister reeds voor het dienstjaar 1938 de gelden te moe ten aanvragen, tot het bedrag van 500.000 weshalve hij bij dezen aanvraag de som van 175.000, zijnde het verschil tusschen ge noemde 500.000 en het bedrag, aanvanke lijk voor 1938 gevoteerd, nl. 325.000. V olkshuisvesting. De wenschelijkheid is gebleken om tot wijziging van enkele ambtsgebieden van de inspecteurs voor de volkshuisvesting over te gaan, mede in verband met het per 1 Nov. 1938 aftreden van een der tegenwoordige functionarissen. Deze wijzigingen van ambtsgebieden brengen met zich mede, dat het aantal inspecteurs met één moet wor den uitgebreid. Volgens deze nieuwe indee ling zal Zeeland een ambtsgebied vor men met het Westelijk deel van Noord- Brabant tot en met de gemeenten Hooge- en Lage-Zwaluwe, Zevenbergen, Hoeven, Ruc- phen en Zundert. Hierdoor wordt o.m. voldaan aan een reeds lang gevoelde behoefte, nl. de split sing van de inspectie Zeeland. De volkstelling. In 1940 zal, ingevolge de wet van 22 April 1879, een nieuwe tienjaarlijksche volkstelling gehouden moeten worden, waarmede, vindt zij plaats overeenkomstig de beginselen, welke in 1930 gegolden heb ben, een bedrag van rond 1.380.000 ge moeid zal* zijn. De minister heeft zich, in overleg met zijn ambtgenoot van financiën, ernstig be raden of aan deze belangrijke uitgaaf niet geheel of ten deele zou kunnen worden ont komen. De vraag of de methode niet zoo veel zou kunnen worden vereenvoudigd, dat een deel der kosten bespaard zou kunnen worden, heeft gevoerd tot de bestudeering van onderscheidene mogelijkheden, welke, met uitzondering van één, als ondeugdelijk moesten worden verworpen. Deze ééne mo gelijkheid berust op het gebruik van de bevolkingsboekhouding als voornaamste de uitbreiding der weermacht het aantal legerpredikanten uit te breiden. Adressant wijst er op, dat de vac. ont staan door het overlijden van ds. J. H. Ruysch v. Dugteren nog altjjd open is en dat uitbreiding van het aantal Herv. func tionarissen in het belang van de geestelijke verzorging der Prot. militairen moet wor den geacht. Naar het gevoelen van adressant kan de arbeid der geestelijke verzorging niet zon der meer aan de plaatselijke ambtsdragers in de garnizoenen worden overgelaten. Het instituut der legerpredikanten, doch dan uitgebreid en hier en daar versterkt met de hulp van eenige reserve-veldpredikers, is het aangewezen orgaan. Het kan naar het oordeel van adressant niet bevorderlijk zijn aan de opvoeding van onze dienstplichtigen in een Chr. nationalen geest, wanneer de kerkelijke gedeeldheid op het terrein der weermacht zou worden overgebracht, waardoor aan het gevoel van saamhoorigheid onder onze Weermacht in niet geringe mate afbreuk zou worden ge daan en de Kerk ook allerminst zou zijn ge diend. MR. J. H. C. BUSING, f In den ouderdom van 70 jaren is te Am sterdam overleden mr. J. H. C. Busing, oud-directeur der Rijkspostspaarbank. De thans overledene werd 10 November 1867 te Goes geboren. In 1893 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris van Vlis- s i n g e n, welke functie hij drie jaren la ter verwisselde met die van afdeelingschef ter gemeentesecretarie van Amsterdam. Als zoodanig bleef hij werkzaam tot hij in 1909 werd benoemd tot onderdirecteur der Rijks postspaarbank, waarvan hij in 1913 direc teur werd. Twintig jaren lang heeft hij dit ambt vervuld en toen hij den 31sten Maart 1933 als zoodanig heenging, mocht hij be halve door zijn benoeming tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau zijn verdien sten erkend zien door zijn benoeming tot lid van den Raad van Toezicht op de in stelling, welke hij zoovele jaren had ge leid. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. In de te Apeldoorn gehouden 63e jaar vergadering der Vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding, bleek, dat het aantal J leden thans 17624 bedraagt. Tot negende lid van het hoofdbestuur I benoemde de vergadering mr. J. F. van Deinse te Middelburg met 107 van de 1611 stemmen. Amsterdam 1936-3% 100% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—% Cities Service Cy. P. 1958 5 43%43% A Amsterd. Bank 137%139% A Ned. Gist- en Spirïtusf. 495 A De Schelde N.B. 41% ^4% C Am. Smelt Ref. 33%—35% A Born. Sum. H.M. 169%—171 A Houth. Alberts 9393% C Union Pac. Rr. 63—64% C Int. Nickel Cy. 36%—37% A Pref. Lever-Bros 134135 Ned. 38 1000-3 99%—100% O. Indie 37 1000-3 99%—99%-% Engeland 1960-90 4 79%—81% A Koloniale Bnk. 145%—149 A N.I. Hbk. 600 127%—128% C Ned. H. M. 1000 146—148 A v. Berkels Pat. 55%—58% C Calvé-Delft 85—86% A Philips Gem. B. afg. 229240-36 C Unilever 138%—143-45% C Am. Car Foundry 16%18-17% C Anaconda Cop. 24%25%-% C Bethlehem St. 42%43%-% C Kennec Copper 30%31%-%] C Rep. Steel 12%—13%-% C U. States St. C. 42%—43%-% C North Am. Cy. 13%14% A Kon. Petr. Mpij. 327%—334-36 C Contin. Oil Cy. 20%—20% C Phillips Petr. Comp. 26%28% C Shell Union O.C. 10%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 9%—10%-%' A Ned. Scheepv. U. 112114 A H.V. Amsterdam 458%—468-65% A Java Cult. Mij. 160—163 A N.I. Suiker U. 169—168% A Deli Batavia 210%—216%-15 C Deli Mij. 1000 277%—283-80 Philips Markt Koninkl. Unilever f Rubber Amerika Ooi.MarKS H.V-A. (Wettig gedeponeerd.^' A Senembah 248%—250%-49% C Baltimore en Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 11 Va12%-% A Southern Rlw. 7%8% A Amst. Rubb. C. 224%—230-29 A Deli-Bat. Rubber 148%151% A Hessa Rubber 115%121 A Serbadjadi S.R. 101%—105% -06 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.92% 8.92 Berlijn 74.10 74.35 Parijs 5.00% 5.00% Brussel 31.16 31.37 New-York 1.85 1.85% .RU®»»"® (Ingez. med.) In den traditioneelen luisterrijken stoet heeft de Koningin zich vandaag wederom naar de aloude Ridderzaal op het Binnenhof begeven voor de plechtige opening van de gewone zitting van de Staten-Generaal in het nieuwe parlementaire jaar. Nog versch liggen de feesten ter gele genheid van het regeeringsjubileum in her innering, toen dagelijks een talrijke me nigte, Hagenaars en personen van buiten, de versierde straten van de oude binnen stad vulde. Al was de feestversiering thans voor het grootste gedeelte verdwenen, de belangstelling was er niet minder groot om. In de binnenstad werd zeer druk gevlagd, terwijl ook van openbare gebouwen de drie kleur was ontplooid. Reeds vroeg in den morgen kwamen de feestgangers uit alle oorden des lands met treinen en bussen de residentie binnenstroo men om zich te voegen bij de vele Hage naars, die er eveneens reeds vroeg op waren uitgetrokken om zich van een goed plaatsje te verzekeren, hetzij achter de ruiten van een of anderen winkel, hetzij in de open lucht, in de omgeving van het Koninklijk paleis op het Noordeinde, dan wel op het Binnenhof of langs den weg, "dien de stoet zou volgen. Reeds geruimen tijd voor het vertrekken van den koninklijken stoet van het paleis kon men in het Noordeinde de troepen zien aanrukken bestemd voor de eere-wacht voor het paleis of dienende om den stoet te openen en te sluiten. Als eere-wacht voor het paleis was een compagnie opgesteld van "net regiment gre grondslag voor de volkstelling, waartoe het I nadiers ter sterkte van 100 man, met het evenwel noodzakelijk is, dat die bevolkings- I regimentsvaande?, onder bevel van een ka- boekhouding zal zijn verbeterd door toe-1 passing van het gezinspersoonskaartenstel- sel, tot welks algemeene invoering, na de in alle opzichten geslaagde proef, reeds ge- j ruimen tijd geleden door de regeering in principe is besloten. De minister ziet niet voorbij, dat de be-j zuiniging op de kosten van de volkstelling, welke, bij gebruik van de bevolkingsboek houding, kan worden verkregen, weer wordt I te niet gedaan, doordat de algemeene in voering van het gezins-persoonskaarten-1 s'elsel het bedrag der te besparen kosten opvordert. Bedacht dient echter te worden, dat de regeering thans met het bedrag van 380.000 twee belangen kan dienen, nl. zoowel een deugdelijke volkstelling kan doen houden als het gezinspersoonskaarten- I stelsel kan invoeren. Dit stelsel toch biedt administratief groote voordeelen. De invoe ring van het gezinspersoonskaartenstelsel maakt niet alleen voor 1940 de volkstelling aanzienlijk goedkooper, de financieele voor deelen komen bij volgende volkstellingen eerst recht volledig als winst tot uiting. Zoowel de invoering van het gezins-per- soonskaartenstelsel als de volkstellings werkzaamheden bieden volgens de bedoel de gewijzigde methode de gelegenheid tot j tewerkstelling van werklooze hoofdarbei ders gedurende langeren tijd. Thans wordt hiervoor aangevraagd een bedrag van 381.000. Verbetering van woningen. Teneinde verbetering van bestaande wo ningen mogelijk te maken, is eenige tege moetkoming van de zijde van het rijk ge- wenscht. Het ligt in de bedoeling 375.000 stond van den eersten stalmeester der Ko- I ningin, jhr. C. E. J. M. Verheyen, zich plechtstatig in beweging. Hij werd geopend door een commando I cavalerie, ter sterkte van 75 ruiters, van het 2e regiment huzaren onder bevel van een ritmeester met den regimentssfand-1 aard. Hierbij bevonden zich de regimentscom mandant, luit.-kolonel J. J. van Diepen- brugge, en het muziekkorps van het regi- I ment, dat den tocht met marschmuziek I opluisterde. Een viertal marechaussees reed voorop. Achter dit eere-escorte volgden in hun staatsielivreien »een rijknecht-majoor en twe erijknechts te paard. Nu kwam een :evental gala-rijtuigen, die aan de staatsie koets der Koningin voorafgingen. Elk rij-1 tuig was met twee paarden bespannen. „EXCELSIOR" CONCERTEERT. Woensdagavond zal de Arb. Muziekver. .Excelsior" onder leiding van den heer J. J. van Soelen, een concert op de Markt geven. Dit zal tevens het laatste concert in dit seizoen op de Markt zijn, daar de tent daarna wordt afgebroken. Het programma luidt als volgt: 1. „Florentinermarsch" J. Fugik2. „Né- ron", ouverture dramatique, F. Popy; 3. .Donauwellen", wals, J. Ivanovici; 4. Fan- taisie uit de opera „Tannhauser", R. Wag ner, (arr. G. Gadenne); 5. „Territorial", Marsch H. C. Blankenburg; 6. „Luisa di Montfort", solo voor sopraan-saxophone M. Bergson (uit te voeren door den heer J. J. Laroes); E. Fantasie uit de opera „Les cloches de Corneville" L. Blémant; 8. Pot pourri populaire no. 4 G. Renaud; 9. „Frei weg", Marsch Latann. Bij Kon. besl. van 12 September 1938 is aan A. H. S. Stemerding, burgemeester van Soeburg verlof verleend tot het aannemen van het eereteeken van officier der orde van de zwarte ster van Frankrijk. SCHORE. De in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden collecte ten bate voor de Militaire Tehuizen heeft ruim 8 opge bracht. In ons nummer van gisteren is het be richt over de examens, die te Kortgene van wege den Bond tot het redden van drenke lingen zijn afgenomen in twee deelen opge nomen. Onder plaatselijk nieuws staat het eerste deel, terwijl de namen der geslaagden on der Kerk en School terecht zijn gekomen, en daar niet blijkt waarvoor de dames en heeren slaagden, Gemeld kan nog worden dat allen be- Daarin hadden de kamerheeren in gewo- j langloos zijn opgeleid door arts L. G. Gel derman te Kortgene. Strandjutterij. De marechaussee te Breskens heeft een drietal personen n.l. een schipper en zijn beide knechts uit Breskens, aangehouden als verdacht van diefstal van scheepsgoe deren (scheepskompas en lampen) van het dezer dagen tengevolge van een aanvaring onder de Nederlandsche kust gezonken zee schip „Nippon". De ontvreemde goederen zijn door de marechaussee in beslag geno men. Na verhoor zijn de verdachten zekere F.; de K. en v. d. V. wederom in vrijheid gesteld. (DeZ. pitein. Bij deze compagnie bevond zich de commandant van het regiment grenadiers; luit.-kolonel J. van Voorthuijsen, met zijn adjudant. Tevens maakte de koninklijke militaire kapel onder leiding van den ka pitein-directeur dr. C. L. Walther Boer van deze eere-wacht deel uit. Aan de beide zij vleugels, dicht tegen beide zuilengangen aan, waren de secties van de compagnie grenadiers opgesteld. Voor de afzetting van den door den stoet te volgen weg zorgden bataljons van de regimenten grenadiers en jagers, terwijl 't Binnenhof van de poort bij het Maurits- huis tot de tweede poort was afgezet door een afdeeling te voet van het 2e regiment veldartillerie en het Binnenhof binnen de poorten door een afdeeling tel voet van het 2e regiment huzaren en een detachement van de rijksveldwacht. Al deze froepenaf- deelingen hadden te 12 uur de hun aange wezen plaatsen ingenomen. Onder het spelen van het „Wilhelmus" door de Kón. militaire kapel yerliet de Koningin omstreeks 1 uur het paleis, ter wijl de eere-wacht de gebruikelijke hon neurs bracht. Op hetzelfde oogenblik werd door het opsteken van een vaantje, welk sein werd doorgegeven door de van afstand tot afstand geposteerde manschappen van de eerste artilleriebrigade, het teeken ge geven aan de op het Malieveld opgestelde batterij, bestaande uit 4 vuurmonden, om het eerste van de minuutschoten af te ge ven, welke gelost werden van het oogen blik af dat de Koningin het paleis verliet tot dat zij in het paleis zou zijn terugge keerd. Onder het dreunen van het geschut zette de stoet, die onder de algemeene leiding nen en kamerheeren in buitengewonen dienst plaats genomen, alsmede de groot officieren, dienstdoende grootmeesteres etc. Nadat deze zeven rijtuigen waren voorbij getrokken kwam het groote moment; de gouden koets, waarin de Koningin gezeten was. Deze staatsiekoets was met acht paarden bespannen. Naast elk paard ging een koet sier, terwijl aan elke zijde van de koets vier lakeien gingen. Rechts van de gouden koets, een weinig achter het portier, reed de chef van het militaire huis, Hr. Ms. adjudant- generaal vice-admiraal F. Bauduin, terwijl op gelijke wijze ter linkerzijde van de koets de gouverneur der koninklijke residentie, Hr. Ms. adjudant i. b. d. luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst reed. Naast en achter de gouden koets volgen den te paard officieren der landmacht van het militaire huis der Koningin De stoet werd gesloten met een comman do cavalerie ter sterkte van 75 ruiters on der bevel van een ritmeester en een vier tal bereden marechaussees. Men volgde den gebruikelijken weg: Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout (Schelppad), Tournooiveld, Korte Vijver berg, Binnenhof. Op het Binnenhof stond bij de Ridder zaal als eerewacht opgesteld een afdeeling van het korps mariniers ter sterkte van 80 man met vaandel en met het muziekkorps van de koninklijke marine. Terwijl de kapel het „Wilhelmus" speel de, de eerewacht het geweer presenteerde en de vaandeldrager zijn vaandel diep deed neigen, schreed de Koningin de trappen op van het bordes der Ridderzaal, waarvan de peristyle was overhuifd met een roodflu- weelen baldakijn met gouden franje. Onder de peristyle hadden zich ter be groeting van de Koningin opgesteld eenige officieren der zeemacht van haar militaire huis. Aan den ingang der Ridderzaal werd de Koningin verwelkomd door de commissie van in- en uitgeleide uit de Staten-Gene raai. Voorafgegaan door den eersten kamer- heer-ceremoniemeester, de acht kamerhee ren, de zes grootofficieren en den opper-ce- remoniemeester geleidde deze commissie, welke vóór de Koningin uitging, H. M.-naar den troonzetel. Zoodra de Koningin op den troon was ge zeten, schaarden zich de verschillende hoog- Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige Z.O. tot Z.W„ wind, gedeeltelijk bewolkt tot betrokken,» waarschijnlijk tijdelijk regen in het Zuid westen, in het Noordoosten weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: matige tot vrij sterke'wind uit Z. richtingen, nog schoon weer, later be wolkte hemel, en kans op regen, aanhou dend matige temperatuur. Wo 21 Sept. Zon op: 6 h 44; onder 19 h 01. Licht op: 19 h 31. Maan op: 3 h 39; on der: 17 h 32. N.M.: 23 Sept. Hoog- en Laag water te Vlisslngen: September. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 20 11.10 23.46 5.07 17.51 Woensdag 21 12.08 24.40 6.15 18.48' Donderdag 22 12.58 7.08 19.36 WestkapeUe is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinges September. Hoogwater. Laagwa&ar. 20 12.47 6.04 17.43' 21 1.21 13.59 7.17 19.44 22 2.28 14.54 8.14 20.34 Dinsdag Woensdag Donderdag SCHOONDIJKE. Zaterdag jl. opende de burgemeester van Schoondijke in het ge hucht Sasput, de waarlijk mooie, ofschoon niet groote, tentoonstelling van snijwerk handwerken en kunstnijverheid. Het ge hucht was prachtig versierd. Een drietal eerépoorten was opgericht en de verlich ting deed het uitstekend. Zaterdag gaf het muziekgezelschap „Oefening kweekt kunst" van Schoondijke een concert en 's Zondags het mondharmonicagezelschap uit Sluiskil. Men kan op Sasput tevreden zijn. Veel belangstelling en een prettige stemming. STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden), f 1000 15382 f 400 2878 7461 11370 12606 f 200 2045 19790 f 100 1371 2292 6873 10089 12586 14293 15384 15428 15615 17574 21389 waardigheidsbekleedérs volgens de daar voor gebruikelijke regeling ter weerszij den van en achter den troon. Na de voorlezing van de troonrede ver liet de Koningin op dezelfde wijze de rid derzaal om zich te begeven naar het paleis Bij de poort grenzende aan de Ridder zaal, hadden, der traditie getrouw, de le den van het corps diplomatique met hun dames zich verzameld om de Koningin bij het voorbijgaan een hartelijken groet te brengen. Zoowel op den heen- als den terugweg en bij haar terugkomst ten paleize juichte de dicht opeengepakte menigte de Koningin geestdriftig toe. Scherpe critiek van den Spaanschenc gedelegeerde te Genève. In de Volkenbondsvergadering heeft de Spaansche gedelegeerde Del Vayo gisteren, naar de „N. R. Ct." meldt, scherpe critiek op de politiek van Frankrijk en Engeland uitgeoefend. Met het oog op de gebeurte nissen betreffende Tsjechoslovakije werd de rede van Del Vayo natuurlijk met dubbel- groote belangstelling aangehoord. Nooit in de geheele geschiedenis, zoo merkte Del Vayo op, heeft de Volkenbonds vergadering beraadslaagd in een zoo pijn lijke atmosfeer van machteloosheid. Men schijnt de gedelegeerden te willen verlagen tot toeschouwers, die slechts van den af loop van het treurspel hebben kennis te ne men. De Spaansche regeeringsgedelegeer- den willen echter niet stilzwijgend de nieu we tragedie afwachten, die zich gaat af spelen. Zij zullen de leden van de Volken bondsvergadering op hun verplichtingen volgens het Volkenbondsverdrag blijven wij zen. Del Vayo ging ditmaal niet zooals vroe ger op alle bijzonderheden inzake den oor log in Spanje in. Dit punt zal deze week nog in de zesde, de politieke commissie meer uitvoerig worden behandeld. Del Vayo hield thans een beschouwing over de algemeene internationale politiek, waarbij hij echter telkens even op gebeurtenissen in Spanje terugkwam. Zijn hoofdbetoog was dat de Volkenbondsstaten door het op zij schuiven van het Volkenbondsverdrag en door concessie na concessie aan de aan vallers te doen, den oorlog voor hun on middellijke deur hebben gebracht. Niemand, zoo verklaarde Del Vayo, heeft meer ge daan om den oorlog nabij te brengen dan juist zij, wier taak het was den vrede te handhaven. China is aan zijn lot overge laten. De verdwijning van Oostenrijk van de lijst van onafhankelijke staten wordt in het rapport van den secretaris-generaal van den Volkenbond zelfs niet met een en kel wootd herdacht. Het is niet te verwon deren, dat diegenen, voor wie onbeperkt geweld de eenige internationale realiteit is, zich voortdurend aangemoedigd voelen tel kens opnieuw met geweld voort te gaan. De grootste verantwoordelijkheid voor den tegenwoordigen toestand ligt volgens Del Vayo niet zoozeer bij de aanvallers zelf, die immers slechts de eigen wetten van hun bestaan volgen, doch bij de landen, die voortdurend den mond vol hebben over vrede en over eerbiediging van de souve- reiniteit der staten, doch niets hebben ge daan om hun plichten als Volkenbondslid eenigermate te vervullen. De belangrijkste bijdrage die Spanje thans aan Genève kan leveren is het voorbeeld, dat het Spaansche volk geeft door zich niet door de aanval lers te laten dwingen. Wanneer in Maart van dit jaar de Spaansche republiek was ineengestort, dan zou Frankrijk op het oogenblik nog een andere grens hebben te verdedigen en dan zou de aanval tegen dat den aanvE, ken ljjk gesp; dat I van lona land geleii On knoo Japa twee. Hanl Chin de binn» Oi logn na siera toeb dwei nog °1 der zijn Ken Reu den in kwa hun Té stee: waa: den boer den plek vero rugt huw Men zitte toes waa len, Zogr gezo tuig gem Ih rino acht Di plaa aan1 den ont^ der den, te E (Ar stoi hur level nog] is A blai

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2