IP frovlttSü P $eetmr0cfye 0 HIDDELBURGSCHE COURANT DE TROONREDE. (8.G0ESCHE COURANT De Tsjechoslovaaksche regeering geelt toe. De regeering kondigt aan werkverschaffing op polo schaal en?.belaslingvirfiooging. kSïisra» De Polen komen in actie Horthy naar Berchtesgadenü De betooging der Sude- ten-Duitschers te Dresden Chamberlain '[Woensdag naar Godesberg? r<xfr NUMMER 221. TWEE BLADEN. DIN HDAG r~20 SEPT. 1988. EEBSTE BLAD. 181e JAARG. CJKipa Dagblad. Uitg. N.V. De MiddelbwgscHe Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs yoor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. In de troonrede zit ditmaal heel wat meer perspectief dan in jaren het geval is geweest. Zooals men zich zal herinneren werd de laatste jaren telkens geklaagd, dat dit koninklijke staatsstuk, dat toen van eminente beteekenis behoort te zijn, wel haast leek te verzwakken tot een vage, formeele brok rhetoriek. Vorm en inhoud gleden steeds meer af naar het niveau, waarop de litteraire kunstvaardigheid zich beweegt, welke beoogt, om in een gróót aantal woorden zoo weinig mogelijk te zeggen. Het is dezen keer anders. De troonrede, waarmede H. M. de Koningin hedenmiddag de nieuwe zitting der Staten-Generaal opende, mag een forsch staatsstuk heeten, dat in groote trekken een regeeringspro- gram ontvouwt. Al is de inhoud dan niet onverdeeld van aangenamen aard, het geeft voldoening, dat de regeering thans een beslister geluid laat hooren, op rusti- gen, vasten toon meedeelt, dat ze heel wat van plan is en waaruit die plannen be staan. Zij ziet haar voornaamste taak in een uitbreiding van de bestrijding der werk loosheid en van de verlevendiging van het bedrijfsleven. Daartoe zullen in de eerste plaats maatregelen genomen worden, wel ke den uitvoer onzer producten kunnen bevorderen, en daartegenover maatregelen (invoerrechten) ter bescherming van de binnenlndsche markt. Voor den vrijhan delaar is deze aankondiging allerminst ple zierig. Maar er ligt een bittere noodzaak aan ten grondslag. Een klein land als Neder land kan zich niet de weelde van een ide alistische economische politiek veroorloven. Het is nu eenmaal overal in de wereld nog steeds bescherming, wat de klok slaat. We zouden economisch zelfmoord plegen, als we daaraan niet meededen. H. M, de Koningin heeft heden middag de nieuwe zitting der Sta ten-Generaal geopend met het uitspreken van de volgende Troonrede. Leden der Staten-Generaal, Bij den aanvang van het zittingjaar tot hervatting Uwer werkzaamheden gevoel Ik allereerst behoefte uitdruk king te geven aan Mijne gevoelens van diepe erkentelijkheid voor de in de afgeloopen weken uit alle lagen van Mijn Volk ontvangen bewijzen van ge hechtheid aan Mij en Mijn Huis. De herinnering daaraan zal bij Mij on vergetelijk zijn. Kon Ik ten vorigen jare in Uw mid den gewagen van hoop op verbetering in den economischen toestand des lands, de gang van zaken sinds dat tijdstip heeft deze hoop niet in vervul ling doen gaan. Wel is de werkloos heid sinds dat tijdstip nog eenigszins afgenomen, maar over het algemeen zijn de economische vooruitzichten minder gunstig dan destijds het geval was. gaven. Dit is te meer geboden, omdat de offers, welke in de huidige omstan digheden gebracht moeten worden voor de defensie, alsmede die, welke nu reeds gedurende een reeks van jaren gevorderd worden voor de be strijding der werkloosheid en de leni ging van haar gevolgen, zeer zware eischen aan de publieke kassen stel len. Grooter offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volks bestaan zoo eminente belangen op de juiste wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn het geheele volk zooveel moge lijk in deze nationale offers te doen deelen, zullen U in dit zittingjaar worden aangeboden. Het ligt in het voornemen hiermede gepaard te doen gaan, voorstellen tot belastingher ziening, teneinde een meer rechtvaar dige verdeeling van den druk te ver krijgen en de in bepaalde belastingen gelegen belemmeringen tegen verrui ming van de werkgelegenheid zooveel mogelijk weg te nemen, In verband met het feit, dat de wij zigingen in de economische verhoudin gen op het gebied van den landbouw meer en meer van blijvenden aard blijken te zijn, is het gewenscht, dat aan de genomen maatregelen een or ganisatie ten grondslag wordt gelegd, waarbij in het bijzonder gelet zal worden op de handhaving der bij het landbouwbedrijfsleven behoorende eigen verantwoordelijkheid. Blijft Curasao zich verheugen in een gestadige ontwikkeling en ver toont de financieele toestand van Su riname een lichte verbetering, de in het vorig jaar ingetreden terugval in de conjunctuur heeft niet nagelaten een ongunstigen invloed uit te oefenen op den algemeenen economischen en fi- nancieelen toestand van Neder- landsch-Indië. Hoewel een voorzichtig financieel beleid terughouding eischt bij het be ramen van maatregelen met gelde lijke gevolgen, zal niettemin worden voortgegaan met het streven naar ver breeding van de economische basis des lands. De.doelmatige inrichting van de ver dediging van Nederlanasch-Indië te land en ter zee, welke van de schat kist zware offers eischt, heeft de voort durende aandacht der Regeering. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Ko ninkrijk hunne taak vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding van Regeering en Staten-Generaal wor den gevorderd. In het vertrouwen, dat die arbeid verricht zal kunnen worden in hartelijke saamwerking en met de innige bede, dat de Almachtige God ons allen de noodige kracht en wijs heid schenke, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. DE KINDERVERLAMMING. De Haagsche bewaarscholen weer open. In verband met het feit, dat zich ook in Den Haag eenige gevallen van kinderver lamming hadden voorgedaan, heeft de burgemeester onlangs voor onbepaalden tijd de sluiting gelast van de kinderbewaar plaatsen en van alle openbare en bijzondere scholen voor voorbereidend onderwijs (be waarscholen). Aangezien de medische instanties het ge vaar voor de verspreiding van deze ziekte geweken achten en de sluiting van deze in richtingen niet langer noodig oordeelen, heeft de burgemeester beslist, dat genoem de inrichtingen met ingang van 22 Septem ber mogen worden heropend. Vanmorgen om 7 uur kwam uit Praag het verrassende bericht, dat de Tsjechoslo vaaksche regeering besloten had, de Britsch-Fransche aanbevelingen in prin cipe te aanvaarden- Alvorens in bijzonder heden te antwoorden ,wenscht zij echter nog een meer concrete toelichting. Dit bericht heeft de oorlogswolken, die de laatste weken boven Europa hingen, voor een groot deel verdreven. Het zal nog wel een oogenblikje duren, voordat de Tsjechoslovaaksche zaak haar beslag ge kregen heeft, doch het is thans vrijwel ze ker, dat er bij minnelijke regeling nieuwe grenzen in midden-Europa komen: Duitsch- land krijgt die Tsjechoslovaaksche gebie den, waar een in meerderheid Duitsche be volking woont. ROME ZOU NIET VOLDAAN ZIJN OVER DE RESULTATEN VAN LONDEN. Havas meldt uit Rome: De berichten over het vermoedelijke resultaat van de Fransch-Britsche besprekingen te Londen hebben te Rome een gevoel van teleurstel ling gewekt en men is van oordeel, dat de oplossing, die door Frankrijk en Engeland wordt voorgesteld, in tegenspraak is met de these van Mussolini die een volksstem ming bepleit voor alle nationale minder heden van Tsjechoslovakije. Frankrijk en Engeland, zoo zegt men te Rome, kunnen niet anders doen dan reke ning houden met de eischen van Duitsch- land, doch zij meenen zich te kunnen ver zetten tegen de rechtvaardige eischen van de andere nationaliteiten in den staat Tsje choslovakije. Op een gistermiddag te Kattowitz (Po len) gehouden bijeenkomst, welke door 50.000 personen werd bijgewoond, is een resolutie aangenomen, waarin wordt ge- ëischt, dat Silezisch Teschen aan Polen wordt teruggegeven. Na de Tsjechen in felle bewoordingen te hebben beschuldigd van onderdrukking der Polen in Tsjechoslovakije, verklaart de resolutie: het oogenblik der bevrijding van Silezisch Teschen is gekomen. Wij doen een beroep op de hoogste machten van de regeering en het geheele Poolsche volk, en vragen hun, alle midelen te be nutten en alle krachten aan te wenden, opdat rechtvaardigheid geschiede, en Si lezisch Teschen aan Polen worde terugge geven. (Men zie in dit verband: de Kroniek v. d. dag). De Hongaarsche eischen. Het Hongaarsche Telegraaf Agentschap meldt uit Boedapest: Staatssecretaris An- tal heeft in een rede over de Tsjechoslo vaaksche crisis verklaard, dat Hongarije een vreedzame regeling met vreugde zal begroeten. De eenige niet-aanvaardbare oplossing zou die zijn, waarbij de Hongaar sche minderheid niet hetzelfde zelfbeschik kingsrecht zou krijgen als de andere na tionaliteiten. Duurzame vrede is in Midden-Europa slechts mogelijk, indien het natuurlijke recht van zelfbeschikking wordt toegezegd aan de volken, welken men het twintig jaar geleden ten onrechte ontzegd heeft. Uit Boedapest wordt gemeld: In diploma tieke kringen wordt vernomen, dat admi raal Horthy zich naar Berchtesgaden zal begeven, waar hij een ontmoeting zal heb ben met Hitier. Verscheidene duizenden Sudeten-Duit sche vluchtelingen hebben gisteravond een door de Sudeten-Duitsche partij georgani seerde betooging in het tentoonstellingspa leis te Dresden bijgewoond. Een functionaris der Sudeten-Duitsche partij zeide o.a.: Wij zijn niet de grens overgekomen om ongewapend te blijven, zooals wij het ginds waren. Wij zullen ge wapend en zegevierend naar ons vaderland terugkeeren. Sebekowsky, een der Sudeten-Duitsche leiders, zich richtende tot de in Tsjechoslo vakije gebleven Duitschers, verklaarde: Wij zullen spoedig terugkeeren als soldaten van ons geboorteland. Wij zullen overwin nen, omdat Hitier het wil. Kameraden in het moederland, het uur der bevrijding nadert. De slavernij gaat een einde ne men. Wij zijn in de laatste phaze van den strijd. Na uitvoerig gesproken te hebben van de „wreedheden" en „moordpartijen" der Tsjechen, verklaarde Sebekowsky, dat de vrijkorpsen thans „in het strijdperk treden, de wapens in 'de vuist." Hij besloot met de woorden: Wij willen met de wapens in de vuist strijden voor ons vaderland; onze Führer is Hitier. Na Sebekowsky werd nog het woord gevoerd door den afgevaardigde Sandner die o.m. zeide: Men heeft onze organisatie vernietigd. Wij hebben deze niet langer noodig. Wij hebben een andere. Deze is niet meer voor den vrede, doch om hon derdvoudig te doen betalen wat de Tsje chen ons aangedaan hebben. Wij zullen honderdvoudig wreken wat men ons heeft aangedaan. Het zal een actie zijn van ver nietiging van hetgeen zij tot stand zullen brengen. Spr. besloot met te verklaren, dat achter de Sudeten-Duitschers Duitschland staat. De vluchtelingenstroom. Het D. N. B. meldt uit Dresden: Het aantal Sudeten-Du^sche vluchtelingen in de doorgangs- en vluchtelingenkampen in Saksen bedroeg gister in totaal 102.000. Nog steeds duurt de vluchtelingenstroom voort. Advertenfiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Van semi-officieele zijde werd vanoch tend te Berlijn medegedeeld: In politieke kringen gelooft men, dat het juist is, dat Chamberlain Woensdag een tweede onder houd met den Führer en rijkskanselier zal hebben. Aangenomen wordt, dat dit onder houd te Godesberg zal werden gehouden. De dichtsbijgelegen vlieghaven is Keulen. De Poolsche grenswacht versterkt. Officieel wordt uit Warschau gemeld: In verband met den omvang der Tsjecho slovaaksche militaire maatregelen in het grensgebied en het groote aantal deser teurs van het Tsjechoslovaaksche leger, dat de Poolsche grens overschrijdt, is de Poolsche grenswacht versterkt met speci ale grensverdedigingsafdeelingen. De bedachtzamen twijfelen Reuter meldt uit Reichenberg: Nu de meeste plaatselijke Sudeten-Duitsche lei ders verdwenen zijn, schijnt het, dat de Sudeten-Duitsche bevolking het niet geheel eens is. De jongelieden spreken nog alleen van een „Anschluss' doch velen van de ouderen, vooral menschen uit het zakenle ven, betwijfelen het, of een inlijving beter zou zijn dan een vorm van autonomie bin nen het Tsjechoslovaaksche staatsverband. Muitende Sudeten-Duitschers. Bij Nieder-Albendorf (Düitschl.) is naar uit Praag wordt gemeld, een aantal Sudeten-Duitschers, die op Duitsch gebied waren bijeengekomen, in verzet gekomen. Zij wilden op Tsjechosiovaaksch gebied vluchten. Zij werden echter door Duitsche politie gearresteerd en teruggeleid op Duitsch gebied. De Engelsche arbeiderspartij is ontstemd. Reuter meldt uit Rome: Na afloop van een avondvergadering van den nationalen raad der Engelsche arbeiderspartij is een officieele verklaring gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt: In zijn oprecht verlagen, den vrede te handhaven, heeft de raad met ontzetting kennis genomen van de berichten over de voorstellen van de Britsche en de Fran- sche regeering tot verminking van Tsjecho slovakije onder de brutale dreiging van wapengeweld van het natronaal-socialisti sche Duitschland en zonder voorafgaand overleg met de Tsjechoslovaaksche regeering. Het is, zoo wordt verklaard, een bescha mend verraden van een vredelievend de mocratisch volk en vormt een gevaarlijk precedent voor de toekomst. De raad geeft tevens uiting aan zijn die pe sympathie met de Tsjechoslovaaksche regeering. Amerikaansche persstemmen over de oplossing van de crisis. De Engelsch-Fransche beslissing de cessie van Sudetenland aan Duitschland aan te bevelen, wordt in de Amerikaansche pers in krachtige bewoordingen veroordeeld De „New York Times" verklaart, dat dit het einde is van het geheele veiligheidsstel sel, dat in de verdragen van na den oorlog was opgebouwd. De „New York Herald Tribune" schrijft, dat de beide groote democratiën Tsjechoslo vakije niet alleen op het altaar hebben ge plaatst, doch het ook bevolen hebben zelf moord te plegen. De „Daily News" slaat echter een ande ren toon aan. Dit blad schrijft: Indien Groot-Brittannië en Frankrijk ten oorlog zouden gaan, zou Tsjechoslovakijë zeer ze ker een slagveld worden en zouden er wei nig Tsjechen overblijven. Wie ook de strijd zou winnen. Men zou hieraan kunnen toevoegen, dat de andere Amerikaansche bladen goed pra ten henben zoolang de Ver. Staten niet door oorlog worden bedreigd. Schietpartij aan de grens. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het Dinsdagochtend te omstreeks half vijf nabij Schniedeberg (Silezië) tot een schiet partij is gekomen tusschen Tsjechische- grenstroepen, die het vuur hadden geopend op Sudeten-Duitsche vluchtelingen en dienstplichtige Sudeten-Duitschers, die zich in uniform en met de wapens van hun troepenafdeeling hadden verwijderd en met de overige vluchtelingen Duitsch rijksge bied probeerden te bereiken. De Sudeten- Duitschers troffen met handgranaten het Tsjechische douanekantoor, van waar uit met machinegeweren werd geschoten. Het gebouw geraakte in brand en werd in de asch gelegd. De Sudeten-Duitsche soldaten namen 'n Tsjechischen gendarm en een ge- ambte der douane gevangen. Een gendarm werd gedood. Pas tegen acht uur werd het vuur gestaakt. Tijdens een schietpartij ver keerde een Duitsche douanena^ninlle op Duitsch gebied m levensgevaar. Er zön drtë vrouwen en twee kinderen gewond. Ontruimen de Tsjechen de grens gebieden? Sudeten-Divtsche vluchtelingen, die Maandag de Duitsche grens zijn overgeko men, berichten, dat de Tsjechen de Sudeten- Duitsche grensgebieden beginnen te ont ruimen. De Tsjechen verklaarden echter, dat zij, alvorens af te trekken, het geheele! land in puin zouden leggen, aldus meldt 't Duitsche Nieuwsbureau, dat hieraan nog verschillende uitlatingen van vluchtelingen toevoegt, o.a. dat in de bosehgebieden tus schen Meiergrün en Tillenberg door auto's groote vaten benzine en petroleum zijn af geladen, teneinde eventueel het geheele bosch in brand te steken. Op alle stations tusschen Hof en Waldsassen houdt de stroom van vluchtelingen aan. Voorts meldt het D.N.B., dat te Warns- dorf gisteren de electrische tsroom is afge sneden, om te verhinderen, dat men naar de Sudeten-Duitsche betooging te Dresden zou luisteren. De regeering stelt zich verder voor het aantal werkloozen drastisch te verminde ren door middel van de 'werkverschaffing. Zij zegt belangrijke uitbrei ding te willen geven aan de uitvoering van die werken, welke het voortbrengings- vermogen van onzen bodem vergrooten en daardoor blijvende werkgelegenheid schep pen. Dit is de zg. productieve werkver schaffing, bestaande in hoofdzaak uit ont ginning van woeste gronden, ontwaterin gen en wat dies meer zij. Men moet van harte hopen, dat zij er in zal slagen ten deze voldoende objecten te vinden, opdat nu eindelijk eens diep het mes in de kanker der werkloosheid kan worden gezet. Het spreekt vanzelf, dat voornemens als de onderhavige geld kosten. En meer geld dan tot dusver zal tevens geëischt worden voor de verdere uitbreiding van onze weer macht. De internationale politieke toestan den zijn nog steeds van dien aard, dat wij gedwongen worden aan leger, vloot en luchtmacht zooveel als maar eenigszins mo gelijk is, ten koste te leggen. Dat beteekent en hiermee komen we aan de belang rijkste maar tegelijkertijd onprettigste me dedeeling der Troonrede dat opnieuw offers moeten worden gevraagd, geldelijke offers van het geheele Nederlandsche volk. M.a.w. de belastingschroef zal nog meer worden aangedraaid. Er schijnen optimis ten geweest te zijn, die tot vanmiddag meenden, dat er nu eindelijk wel eens een belastingverlaging zou worden aangekon digd. Hun optimisme is op wel heel wreede wijze verstoord. Maar hoe kan dat anders met optimisme, dat niets anders dan een vorm van lichtzinnigheid was? Men mag het betreuren, maar deze tjjd is er niet een van belastingverlaging. Integendeel: de druk zal voor de zooveelste maal ver ergerd worden. Het Nederlandsche volk zal nog zwaarder druk onmogelijk kunnen verdragen, is er in de laatste jaren wel eens gezegd. Wij vermoeden, dat dat wel een beetje zal meevallen. Aan den druppel, die de emmer doet overloopen, zijn we heusch nog niet toe. Het is vervelend, zeer zeker. Maar men verwijte de regeering niet te hard, dat ze opnieuw 't woord offer in den mond nam. En temeer niet, nu ze van plan is, een belastingherziening onder oögen te zien, zoodanig, dat de minst draagkrach ten het minst getroffen zullen worden. ïen kant moet het inderdaad uit. Per der eV°Lking WOrdt in ons land min' der belasting betaald dan in Engeland Maar het Engelsche stelsel ontheft den arme veel eerder en heeft veel meer mo deratie met den „kleinen man" dan hrt Nederlandsche. Het zou een goed ding zün als onze regeering daaraan een voorbeeld nam. ela Een belangrijke mededeeling bevat de Troonrede tenslotte nog voor de boeren Hun wordt beloofd, dat er een reorganisa tie van de landbouw-crisispolitiek zal ko men, zoodanig dat ze weer wat meer baas in eigen huis worden. Wij zijn er benieuwd naar, hoe de regeering zich voorstelt, deze zaak aan te vatten. Een poging in die richting is al eerder gedaan. Veel kwam er toen niet van terecht. DE ONTMASKERDE DIEVENBENDE. vincie, o.a. die te WolfaarSk^oT6 PF°" weten heeft moet op haar ge- de Wolfaartsdijksehe rüks engemeld' dat Politie op een 'veel °?tSPwnfW6fk opraak kan maken dan den fn T°ht Van gistef-en viel af te lei al te rLnvaar.1kranigen arbeid is het voor- Deze toestand plaatst de regeering opnieuw voor de vraag wat gedaan kan worden tot verlevendiging van het bedrijfsleven en de daarmede saam- hangende werkgelegenheid voor groo te groepen van ons volk. Met het oog hierop zullen bijzondere voorzieningen worden getroffen ter bevordering van den uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tariefmaat regelen van matig beschermenden aard in voorbereiding zijn. Ook zal aan de verdere ontplooiing onzer na tionale nijverheid en aan de belangen der scheepvaart bij voortduring aan dacht worden geschonken. Mag worden gehoopt, dat van de ze voorzieningen een gunstige invloed op de werkgelegenheid zal uitgaan, daarnevens zal worden voortgegaan met het treffen van bijzondere maatre gelen tot bestrijding der werkloosheid. Inzonderheid zal belangrijke uitbrei ding worden gegeven aan de uitvoe ring van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbren- gingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blijvende werkgelegenheid. De ver dere uitvoering van de drooglegging van den Noord-Oostpolder en de voorbereiding van de overige inpolde ringen in het IJsselmeer, zullen krachtig worden voortgezet. Teneinde remmende invloeden op de uitvoering van werken tot bestrij ding der werkloosheid zooveel moge lijk uit den weg te ruimen, zullen voorstellen van wetgevenden aard U eerlang bereiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondere aandacht der re geering; maatregelen tot krachtiger bestrijding worden voorbereid. Tot voldoening stemt, dat in deze bewogen tijden de betrekkingen van Nederland tot de andere Mogendhe den haar vriendschappelijk karakter onveranderd hebben mogen behouden. De regeering blijft er op bedacht, de positie van Nederland door onze even zorgvuldig als bestendig gevolgde po litiek van zelfstandigheid te bevestigen en te versterken. Daartoe blijft de ver dere uitvoering der voorgenomen maatregelen tot versterking van 's lands weermacht onontbeerlijk. De toestand van de openbare finan ciën blijft in zeer bijzondere mate zorg vereischen, en noopt mitsdien tot een zoo groot mogelijke beperking der uit

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1