MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) Het Fransch-Britsche overleg inzake Tsjechoslovakije. Frankrijk accoord mei een volksstemming. Men vermoedt, dat de oplossing zal worden gezocht in een volksstemming dat Italië aan de zijde van Duitsehland zou vechten. Een vrijkorps der Sudeten- Duitschers. EEN GRENSINCIDENT BIJ ASCH. WEERBERICHT. BIKNERUND. Dagblad. Ultg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 220. TWEE BLADEN. MAANDAG 10 SEPT. 1930. EERSTE BLAD. 181e JAABG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et. i uyj tgfit; - y „Ieder is de bewerker van zijn eigen I geluk!" maar velen hebben geen ge- reedschap. De Engelsche regeering heeft Zaterdag urenlang beraadslaagd over de mededee lingen, welke minister-president Chamber lain uit Berchtesgaden had meegebracht en lord Runciman uit Praag. Over het re sultaat daarvan werd Zaterdagavond met geen woord melding gemaakt. Men vernam alleen, dat de Britsche staatslieden had den besloten om de Fransche ministers Daladier (premier) en Bonnet (buitenland- sche zaken) uit te noodigen, direct naar Londen te komen. Zondagochtend om half 10 reeds landde een vliegtuig mét de bei de heeren uit Parijs op het Londensche vliegveld Croydon, waar ze werden ver welkomd door Chamberlain, lord Halifax en den Franschen ambassadeur Corbin. Vrijwel den geheelen Zondag hebben de Engelsche en Fransche staatslieden verga derd. Over de besluiten, die ze namen, werd uiteraard wederom het stilzwijgen bewaard. Met het volgende officieele com muniqué moesten de wachtende journalis ten genoegen nemen: „Na uitvoerige be spreking van den huidigen internationalen toestand zijn de vertegenwoordigers van de Britsche en de Fransche regeering het vol komen eens over de politiek, die gevoerd moet worden om een vreedzame regeling van het Tsjechoslovaaksche vraagstuk te bevorderen. De beide regeeringen hopen, dat het daarna mogelijk zal zijn, een meer algemeene regeling in het belang van den Europeeschen vrede te overwegen." Er is intusschen uit dit officieele com muniqué wel iets te gissen. Vooral de laat ste zin, dat „een meer algemeene regeling in het belang van den Europeeschen vre de" overwogen zal worden, geeft te den ken. Vermoedelijk is men op grond daar van met den volgenden schets van den toestand niet vér van dé waarheid: Hitier heeft van Chamberlain geëischt, dat er een volksstemming in het Sudeten-Duitsche gebied plaats vindt, en is bij wijze van tegenprestatie bereid te praten over middelen, om al de verbittering en de spanning, de laatste jaren tusschen de au toritaire en de democratische mogendheden ontstaan, ongedaan te maken. De Engel sche en de Fransche staatslieden gaan nu blijkbaar met deze „oplossing" accoord. Daladier en Bonnet zijn vanmorgen naar Parijs teruggegaan, om overleg te plegen met hun collega's. De geheele Fransche re geering moet natuurlijk de oplossing goed-, keuren. Zoodra deze is verkregen, gaat Chamberlain weer naar Duitsehland, om met Hitier zekere modaliteiten te bespre ken. Gisteren heerschte er te Londen weer een voorzichtig optimisme. De hoop, dat men er toch nog in zal slagen, het mid- den-Europeesche gevaar te bezweren, is groeiende. Maar er zullen nog tal van moeilijkheden overwonnen moeten worden, voordat het zoover is. Zoo zal men Praag dienen te bewerken, opdat het zich ac coord verklare met een volksstemming en als zeker gevolg daarvan: afstand van ge bied. Tot dusver verzet Praag zich krach tig tegen het denkbeeld van een plebisciet. Gisteren nog heeft de Tsjechoslovaaksche ninister-president zich er in een radiorede met groote stelligheid tegen uitgesproken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Tsjechen het hoofd echter in den schoot moeten leggen, als de groote mogendhe den het eens worden over het lot van hun land. Een andere moeilijkheid is, dat de Tsje choslovaaksche staat niet alleen een Duit- sche, doch ook o.a. een Hongaarsche en een Poolsche minderheid onder zijn poli tieke vleugels heeft. Deze beide minder heden maken eveneens aanspraak op het zelfbeschikkingsrecht. Hoe kan men haar eischen van de hand wijzen, als men den Sudeten-Duitschers hun zin geeft? Honga rije en Polen zijn trouwens al bezig de ver langens der Hongaarsche en Poolsche min derheden in woord en geschrift te steunen. Het staat voor ons vast, dat met een op lossing van de kwestie der Sudeten-Duit schers alleen alle gevaar niet bezworen zal zijn. Of zou het in de bedoeling van Frp.nk- ruk en Engeland liggen, om ook voor de o en en de Hongaren een volksstemming te organiseer en? .zou dan leelijk geampu- komen Maar p°Htleken strÜd te voorschijn agentschap Havas^ het inTh^ T*' om de Tsjechen als pleisters op deinden een zeer omvangrijke garantie te geven de onafhankelijkheid van het geamputeerl de Tsjechoslovakije zou men willen waar borgen met een conventie naar het model van wijlen het verdrag van Locarno, en welke dan onderteekend moet worden door al de buurstaten: Duitsehland, Polen, Hongarije en Roemenië, mitsgaders door Frankrijk, Engeland en Italië. Wij vermoe den, dat men voorshands te Praag heel weinig feducie in deze garantie zal heb ben. De ervaring leerde maar al te goed, wat dit soort van papieren maaksels in de praktijk waard is. Een rede van Mussolini. Al leen volksstemmingen kunnen een oorlog voorkomen. Mussolini heeft Zondagochtend te Triest een rede uitgesproken, waarin hjj o.a. ver klaarde: „er zijn in het leven der volken momenten, waarop de mannen, die hen lei den niet mogen terugschrikken voor hun verantwoordelijkheid, doch deze in vollen omvang moeten aanvaarden. Dat wat ik U thans zeg, wordt niet alleen door de poli tiek van de as RomeBerlijn gedicteerd, doch slechts door de gevoelens van vriend schap die ons verbinden met de Hongaren, de Polen en andere nationaliteiten in den staat, welke men den mozaïkstaat nummer twee zou kunnen noemen. Wat ik U zeg, wordt gedicteerd door mijn verantwoorde lijkheidsgevoel, dat ik niet zoo zeer Itali- aansch dan veeleer Europeesch zou willen noemen. Wanneer de door de geschiedenis gestel de problemen een graad van stormachtige complicaties hebben bereikt, dringt zich de meest eenvoudige, meest logische en meest radicale oplossing op. Tegenover het pro bleem, dat in deze dagen de wereld in adem- looze spanning houdt, heeft 3e oplossing slechts één naam: volksstemmingen. Volks stemmingen voor alle nationaliteiten, die in dien staat zijn gedwongen, welke het groote Tsjechoslovakije had moeten worden en zich thans zijn geheele organische onhoud baarheid openbaart. Doch er moet nog iets anders worden ge zegd. N.l. dat op een bepaald oogenblik de gebeurtenissen den razenden loop van een lawine aannemen. Darom moet een snel handelen, wanneer men verwarring en complicaties wil vermijden. De Engelsche minister-president, die zich als vredesbode van Londen naar München begaf, moet begrepen hebben, dat men snel moet handelen, omdat ieder uitstel niet aan de oplossing ten goede komt, doch bepaald zal leiden tot de onheilspellende botsing. De oplossing der kwestie begint reeds on danks de campagne van Moskou in de har ten der Europeesche volken een plaats in te nemen. Wjj wenschen, in deze laatste uren, dat een vreedzame oplossing wordt bereikt. Wij wenschen dat, wanneer zij niet moge lijk is, dat het eventueele conflict wordt begrensd en gelocaliseerd. Wanneer dat echter niet zou gebeuren en voor of tegen Praag een opmarsch van een universeel karakter zou komen, dan moet men weten, dat Italië zijn stelling reeds heeft betrok ken". Uit deze laatste zin leidt men af, Geestdrift over de rede van Mus solini in Duitsehland en Hon garlje. De Duitsche pers levert een geestdriftig commentaar op de redevoering, welke Mus solini heeft uitgesproken. Zoo schrijft de „Voelkischer Beobachter": „Mocht er een conflict uitbreken, dan heeft Italië zijn po sitie reeds bepaald. Daar, waar de samen zwering van Praag tegen Europa nog sym pathieën ontmoet, zal de verzekering, dat de positie van Italië door de omstandighe den zal zijn voorgeschreven, er slechts toe bijdragen, den geest te ontnuchteren. In dit opzicht dient Mussolini ten zeerste den vre de. Hij is getrouw aan zichzelf, wanneer hij uit de stroomingen een wilsuiting te voor schijn ziet komen, welke in zich onoverwin lijk is. Daartegenover is Tsjechoslovakije een kunstmatig product, door bedriegers gemaakt, dat de gerechtigheid niet kan verdragen. Mussolini heeft van den Hongaarschen premier een telegram ontvangen, waarin deze zegt: „Ik zeg Uw excellentie van gan- scher harte dank voor de woorden, die gij te Triest hebt willen spreken ten behoeve der Hongaarsche minderheden in Tsjecho slovakije. Ik neem deze gelegenheid te baat om Uwe Excellentie mede te deelen, dat de ver tegenwoordigers der Hongaarsche minder heden in Tsjechoslovakije gisteren te Pozso ny in een manifest uiting hebben gegeven aan den vasten wil der Hongaarsche min derheid, vrijelijk over haar toekomst te be schikken. Harerzijds heeft de Hongaarsche regeering gisteravond in een officieel com muniqué uiting gegeven aan haar overtui ging, dat het Hongaarsche volk volkomen solidair is met de in Tsjechoslovakije wo nende broeders, van het Hongaar sche ras, God zegene de persoon en den moedigen arbeid van Uwe Excellentie" Hodza wil niets van een volks stemming weten. In een radioredevoering, welke hij Zon dagmiddag heeft uitgesproken, verklaarde de Tsjechoslovaaksche minister-president Hodza: „Gij voelt allen, dat wij de meest dra matische oogenblikken onzer geschiedenis beleven. Ons land wordt opnieuw op de gevaarlijkste wijze bedreigd. Wij doen alles om den vrede te redden. Nimmer hadden wij meer behoefte dan nu aan sterkte van hart en geest. Voor andere landen gaat het er om den vrede te redden. Voor ons gaat het er bovendien om een waardige toekomst voor ons land te verzekeren. Onze geschiedenis is een gevolg van de pogingen, welke beoogden een overeen stemming tusschen Tsjechen en Duitschers te verwezenlijken. Onze plicht is thans al het mogelijke te doen om deze overeen stemming te verzekeren. Geheel Europa kent den loop van onze onderhandelingen met de Duitschers. Iedereen weet, dat wij na zeer moeilijke onderhandelingen een voor beide partijen aanvaardbare basis had den gevonden. Doch toen deed zich een dramatische ommekeer voor. Een opstand begon. Men beschuldigde de regeering er van krachtig te zijn opgetreden. Wij wij zen deze beschuldigingen van de hand. Wij hebben eenvoudig onzen plicht gedaan. De onderdrukking van een opstand is geen vervolging. Dank zij den uitzonderingstoe stand slaagden wij er in het ergste te voor komen. De buitengewone maatregelen door de regeering genomen, zullen' van kracht blijven zoolang zij noodig zullen zijn. Op de politiek der regeering drukken twee soorten van verantwoordelijkheid; eenerzijds moet het staatsgezag worden verzekerd, anderzijds moet zij zich bewust zijn van alle gevolgen, welke zouden kun nen voort vloeien uit het feit, dat" de Duitsche kwestie niet wordt opgelost. Het feit, dat de wereld onzen geest van verzoening in zekere dingen en onze ener gie in zekere andere zaken waardeert, ver oorlooft ons een krachtige basis te hebben voor onze binnen- en buitenlandsche poli tiek. Tsjechoslovakije komt al zijn plichten na. Andere landen moeten dat ook doen. De betrekkingen tusschen Tsjechen en Duitschers moeten geen nieuwe twisten doen ontstaan. Een plebisciet zou niets oplossen. Wij zijn alle deze meening toegedaan Daar, waar een plebisciet dienstig kon zjjn, werd het gehouden. Indien in Tsjecho slovakije een volksstemming noodig zou zijn geweest, zou de vredesconferentie er haar toevlucht toe hebben genomen." Hodza wees op ondubbelzinnige wijze iedere denkbeeld van een volksstemming van de hand. Hij verklaarde deze oplossing onaanvaardbaar, daar zij nieuwe proble men zou kunnen doen ontstaan, analoog aan de thans bestaande, (met de Hongaren en de Polen). Ondanks de weigering van Henlein zich te verstaan met de Tsjechoslovaaksche re geering over een oplossing der nationali teiten-kwesties en niettegenstaande de po ging tot opstand verandert de regeering, welke vastberaden de volledige integriteit van den staat verdedigt, niets in de po litiek, welke zij tot nu toe in overeenstem ming met de nationaliteiten en in het bij zonder met de Sudeten-Duitschers volgt een politiek, gebaseerd op de laatste regee ringsvoorstellen. „Voor deze overeenstemming, aldus Hodza, heeft de regeering thans Henlein, noch de gevluchte leiders noodig, daar de gebeurtenissen bij ons en de mislukking van den opstand het beste bewijs leveren, dat de regeering te doen heeft met de Su deten-Duitsche volksmassa, die in haar groote meerderheid overeenstemming en verzoening der nationaliteiten wenscht. De regeering zal geen politiek van wraak noch van vervolging voeren. Zij moet even wel haar aandacht gericht houden op de eerbiediging en de handhaving der wet, kalmte en orde. Op hef gebied van de rust en openbare orde kan zij geen concessies doen, daar slechts in kalmte en orde de mogelijkheid kan bestaan een algeheele redelijke overeenstemming te waarborgen. De problemen der binnenlandsche politiek. „Wij zouden er verkeerd aan doen, wan neer wij, ons met de Duitschers verstaan de, de vraagstukken der binnenlandsche politiek die zich voordoen, uit het oog zou den verliezen. Men streeft er naar onzen staat te ondermijnen. Men wil een paniek in het binnenland zaaien en men wil aan- toonen, dat onze staat niet in staat is het verband tusschen al zijn nationale elemen ten te handhaven. Daarom is de regeering de onderhande lingen begonnen en heeft de president der republiek een doeltreffende oplossing ge vraagd. De regeering wilde vrede. Andere,, wilden onrust. De minister-president deed tenslotte een beroep op de eenheid van alle burgers om kalmte en de bereidheid zich te verdedigen. „Slechts hjj die in staat is te strijden, kan aan vrede denken, verklaarde Hodza. Wjj willen vrede en vrijheid. Wij gebruiken geen krachtigte woorden en hebben daar aan geen behoefte. Maar wij hebben de krachten van geest en hart noodig en die hebben wij." Vanmiddag werd uit Parijs gemeld, dat de Fransche ministerraad zijn volledige goedkeuring heeft gehecht aan de onder handelingen van Daladier en Bonnet te Londen. Daar deze onderhandelingen ver moedelijk met een overeenkomst inzake volksstemming in Tsjechoslovakije zijn ge ëindigd, mag men nu dus aannemen, dat de Fransche regeering met zoo'n plebisciet accoord gaat. (Men zie verder: de laatste berichten.) Henlein heeft Zaterdag tot de Sudeten- Duitschers een oproep gericht, waarin hij o.a. zegt: „Het uur der bevrijding nadert. Ver saagt derhalve niet, doch houdt stand. Stelt verzet tegenover verzet. Honderddui zenden Sudeten-Duitsche volksgenooten stroomen in de rijen van een door ons ge vormd vrijkorps. Zij zijn bereid hun bloed en hun leven voor de bevrijding van het vaderland van het Tsjechische juk op het spel te zetten." De onderteekening van den oproep luidt: „Het commando van het Sudeten-Duitsche vrijkorps." Naar uit Dresden wordt gemeld, is het vrijkorps reeds geheel, op Duitschen bo dem, georganiseerd. Het heeft een sterkte van 40.000 man, verdeeld in vier groepen. Vrijwel de geheele Duitsch-Tsjechische grens moet door vrijscharen bezet zijn. Havas meldt uit Praag: Uit gezaghebben de bron wordt melding gemaakt van een grensincident bij Asch op Sudeten-Duitsch gebied. Volgens deze inlichtingen zouden onge veer 150 tot 200 personen gebruik makend van handgranaten, geprobeerd hebben een overval te plegen op het nieuwe stadsge deelte van Asch. Zij hadden het gemunt op de douanepost. Met spoed ontboden po- litieversterkingen en militairen kwamen direct met pantserauto's ter plaatse. De douanebeambte Wolf werd licht aan de knieën gewond. De douanier Pergel liep wonden op aan het hoofd en lichaam. Op het terrein heeft men overblijfselen van handgranaten van Duitsch maaksel aange troffen. Volgens deze zelfde inlichtingen konden de aanvallers niet geheel worden geïdenti ficeerd. Men verklaard aan Tsjecho-Slo vaaksche zijde niet te weten, of men hier te doen heeft met een overval van Duit sche stormafdeelingen dan wel van militai re formaties. Nader wordt gemeld: De overval werd onder begunstiging van de duisternis uitgevoerd. De aanval duurde vijftien minuten, waarna de aanvallers zich bij de aankomst van Tsjechoslovaaksche pantserauto's terugtrokken. Uit de gevon den overblijfselen van Duitsche handgrana ten blijkt, dat deze van het laatste type zijn, met een brandduur van zeven minuten. Tot nu toe zijn geen andere berichten over grensincidenten binnengekomen. Uitzonderingstoestand in geheel Tsjechoslovakije. Reuter meldt uit Praag: Het kabinet heeft besloten den uitzonderingstoestand af te kondigen voor geheel Tsjechoslovakije, welke zal gelden voor een tijdperk van drie maanden. Tsjechen te Berlijn gearresteerd. Gemeld wordt, dat Zaterdag te Berlijn 22 Tsjechische burgers gearresteerd zijn. Zij moeten werkzaam zijn bij het Tsjechoslo vaaksche consulaat of daarmede in verbin ding staan. Een officieele Duitsche beves tiging is nog niet verkregen. Te Londen is een bericht verspreid, waar in er melding van werd gemaakt, dat de gezant van Duitsehland te Praag bij de Tsjechoslovaaksche regeering een démar che zou hebben ondernomen, waarbij hij Tsjechoslovaaksche burgers, in het Duit sche rijk wonende, bedreigd zou hebben met represailles voor iedere arrestatie of te rechtstelling van een Sudeten-Duitscher in Tsjechoslovakije. Reeds 84.000 Duitschers uit Tsjechoslovakije gevlucht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat volgens de laatste inlichtingen het aantal der naar Duitsehland gevluchte Sudeten- Duitschers thans tot 84.000 gestegen is. De vluchtelingenstroom uit Sudeten-Duitsch- land is ook Zondag niet verflauwd. Steeds weer komen in bijna alle grensplaatsen lange stoeten van vrouwen, kinderen en grijsaards aan. Zij deelen volgens het D.N. B. mede dat de Sudeten-Duitsche mannen in gevangentransporten naar het binnen land worden vervoerd. (Dit laatste is ver moedelijk een grove leugen. Red.). Volgens berichten uit Hongaarsche grens plaatsen, aldus meldt het Duitsche Nieuws bureau, hebben zich ook reeds meer dan 5000 vluchtelingen op Hongaarsch gebied in veiligheid gesteld. Van uur tot uur komen nieuwe vluchtelingen aan, waaronder mili tairen van Slovaaksche, Duitsche, Poolsche en Roetheensche nationaliteit, die uit gemo toriseerde troepeneenheden zouden zijn ge deserteerd. Wapens uit Duitsehland gesmok keld. Ceteka meldt, dat een inwoner van Bra- telsbrünn in Zuid-Moravië bekend heeft, wapens uit Duitsehland Tsjechoslovakije te hebben binnengesmokkeld. Op zijn aanwij zingen heeft de politie o.a. in het lijken huisje van het kerkhof te Bratelsbrünn 4 lichte machinegeweren, benevens handgra naten en revolvers gevonden. Dit wapen tuig was afkomstig uit fabrieken, die voor het Duitsche leger werken. Runcimans echtgenoot» verlaat Praag. Naar het Tsjechoslovaaksche persbureau meldt, zijn volgens een mededeeling van de missie-Runciman lady Runciman en me vrouw Peto naar Londen vertrokken. De heeren Peto, Stockforth en Henderson zijn te Praag gebleven. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige, in het Noorden tijdelijk wellicht toenemende Z. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: matige wind uit Z.W.richtingen, bewolkte hemel, plaatselijk een weinig re gen en misschien ook onweer, bij tusschen- poozen schoon weer, matige temperatuur. Di. 20 Sept. Zon op: 6 h 43; onder: 19 h 04. Licht op: 19 h 34. Maan op: 2 h 19; on der: 17 h 04. N.M.: 23 September. - Boog- en Laagwater te Vüsslngen: September. Hoogwater. Laagwater. Maandag 19 9.39 22.28 3.23 16.17 Dinsdag 20 11.10 23.46 5.07 17.51 Woensdag 21 12.08 24.40 6.15 18.48 Hoog- en Laagwater te Wemeldlnges September. Hoogwater. Laagwater. Maandag 19 11.13 23.58 4.24 17.12 Dinsdag 20 12.47 6.04 17.43 Woensdag 21 1.21 13.59 7.17 19.44 MIJNWERKERSDRAMA TE HEERLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn tijdens een twist twee mijnwerkers uit Heerlerheide zwaar gewond. In een café in de Willemsstraat ontstond ruzie, welke op straat uitgevochten werd. De mijnwerker A. V. bracht zekeren R. ernstige messteken toe in arm, rug en ge zicht. De mijnwerker Van der W„ die tus- schenbeide wilde komen, kreeg eveneens eenige steken in den rug, die hem werden toegebracht door W. G. R. en Van der W. zijn naar het zieken huis overgebracht. Hun toestand was he denochtend zeer ernstig. De dader A. V. kon direct worden gearresteerd. De andere dader, W. G. uit Schaesberg, is voortvluch tig. AFLOOP VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris Corthals te IJzendijke en ten verzoeke van de erven van Jacobus de Kok te Schoondijke werd verkocht een woonhuis met erf en tuin te Schoondijke, groot 3.30 aren. Kooper werd I. Buijze te Groede voor 2510. (Ingez. med.) DE KOMST VAN DE KONINGIN IN DE RESIDENTIE. Naar wij vernamen wordt H. M. de Ko ningin morgenochtend in de residentie ver wacht in verband met de opening van de Staten-Generaal. RADIO-UITZENDING VAN DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Evenals vorige jaren zullen morgen, Dins dag, de plechtigheden van de opening der Staten-Generaal, met als hoogtepunt de door H.M de Koningin uit te spreken troonrede, over beide Nederlandsche radio zenders worden uitgezonden. De reportage wordt verzorgd door de A.V.R.O. en de K.R.O. voor Nederland en door de Phohi voor Nederlandsch-Indië en Nederlandsch-West-Indië. Zij vangt aan te 12.30 uur en zal te ongeveer 14 uur geëin digd zijn. NIEUWE SECRETARIS GENERAAL VAN WATERSTAAT. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 Januari 1939: a. aan den secretaris generaal van het departement van waterstaat, mr. G. van der Meulen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, met dankbetui ging voor de hem gedurende een lange reeks van jaren aan den lande bewezen ge wichtige diensten, b benoemd tot secretaris generaal van het departement van waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, thans administrateur bij het departement van binnenlandsche zaken. Sinds 1926 is mr. v. d. Meulen secretaris generaal van het departement van water staat en in deze hoedanigheid is hij voorzit ter van den Raad van commissarissen der Nederlandsche Spoorwegen en lid van den Raad van bestuur van de K.L.M. De nieuwe secretaris generaal mr. D. G. W. Spitzen is 18 Maart 1896 te Wageningen geboren. Sinds 1932 is mr. Spitzen admini strateur, chef der afdeeling binnenlandsch bestuur, van het departement van binnen landsche zaken. OOSTENRIJKSCHE PASSEN VERVALLEN MET 1 JANUARI A.S. Het Duitsche consulaat-generaal te Am sterdam vestigt er de aandacht op, dat de thans nog geldige Oostenrijksche passen na 31 December 1938 hun geldigheid verliezen. Bezitters van Oostenrijksche passen moeten derhalve voor dezen datum, onder overleg ging van hun pas en van drie foto's per soonlijk of schriftelijk een Duitsche reis- pas bij het Duitsche consulaat-generaal te Amsterdam, Museumplein 19, aanvragen. Met de inruiling wordt op 19 Sept. be gonnen. Teneinde vertraging in de afwikke ling te voorkomen, verzoekt het consulaat- generaal, dat niet alle betrokkenen ter stond na het bekend worden van deze mede deeling de Duitsche pas zullen aanvragen, doch hun verzoeken daartoe over den be schikbaren termijn verdeelen. PRIJSVERSCHIL BIJ UITVOER VAN GROENE ERWTEN, SPLIT- EN PARELERWTEN. Afschaffing in overweging. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat overwogen wordt, het prijsverschil bij uit voer van erwten af te schaffen. Inmiddels zal met ingang van 18 Septem ber 1938 het thans bij uitvoer geldend prijs verschil ad f 1 per 100 kg voor groene erw ten en ad f 1,40 per 100 kg voor split- en parelerwten voorloopig worden verlaagd tot f 0.50 voor groene erwten en tot f 0.70 voor split- en parelerwten. Deze verlaagde prijsverschillen zullen gelden voor alle exporttransacties, waar voor het prijsverschil op Zaterdag 17 Sep tember 1938 niet was gefixeerd. Exporteurs die na 12 September jl. doch vóór 18 Sep tember 1938 exporttransacties hebben afge sloten, welke nog niet ter fixatie werden aangeboden, zullen echter alsnog in de ge legenheid worden gesteld, hiervoor het vóór 18 September 1938 geldende prijsverschil te fixeeren, mits de opgave van deze transac ties, alsmede de hierop betrekking hebben-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1