ROOK LAAT UW SMAAK TRIOMFEEREN TRIUMPH KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. -*N TRIOMF VAN SMAAK t CENT ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938. No. 219. LALINE LESTER'S ROMAN4 Krachtige koersbeweging ten gevolge van de politieke gebeurtenissen. WALCHEREN. ■mini Het alternatief. Wij hebben begin dezer week op deze plaats uiteengezet, dat het Tsjechoslovaak sche probleem samengevat kon worden in de vraag, of het Sudetenland zonder oor log bij het Duitsche Rijk zal worden in gelijfd, dan wel of er een gewapend con flict zal uitbreken. Wat er nadien gebeurd is in Midden-Europa beteekende een maar al te duidelijke bevestiging dier zienswijze. De oplossing, waarnaar de vorige week nog gestreefd scheen te worden: verre- gaande autonomie voor de Sudeten-Duit- schers binnen het Tsjechoslovaaksche staatsverband, is nu volkomen van de baan. Weliswaar betoogt men dagelijks te Praag, dat een afscheiding van het Sude tenland niet eens in discussie zou kunnen komen, maar de beslissing daarover be rust elders. Chamberlain en zijn ministers zullen het in overleg met hun Fransche collega's uitmaken. Er wordt nu on derhandeld met over enzonder Praag. Er is geen houden meer aan: het Sudetenland komt via de een of andere minnelijke regeling bij het Duitsche rijk, of er wordt naar de wapenen gegrepen. Men moet zich niet voorstellen, dat Frankrijk absoluut verzet gaat aan teekenen tegen een afscheiding van het Sudetenland. In de Fransche pers is het denkbeeld van een volksstemming reeds als een mogelijkheid, welke eventueel over wogen moet worden, naar voren gekomen; gelijk in de Engelsche pers. De vorige week achtte men dit denkbeeld afschuwe lijk en verwerpelijk in Parijs. Nu echter niet meer! De zaak ontwikkelt zich snel. Wij vermoeden, dat. Hitier aan Chamber lain een voorstel heeft gedaan, dat uit gaat van een inlijving van het Sudeten land bij het Duitsche Rijk. De vraag is maar, wat voor tegenprestatie de Führer er voor aangeboden heeft. Dat hij een te genprestatie aangeboden heeft, staat voor ons vast. Anders zou niet overeengekomen zijn, dat de Engelsche minister-president over enkele dagen zich opnieuw naar Duitschland zal begeven, om verder te on derhandelen. Men ziet hieruit, dat het Tsjechoslovaaksche probleem, zooals wij gisteren schreven, tot zekere hoogte reeds bijzaak is geworden, dat het gaat omweid- scher aangelegenheden, om een algemeene pacificatie. Kan het Sudetenland de prijs worden voor een betere internationale sa menleving? Wij gelooven, dat Frankrijk en Engeland gaarne bereid zouden zijn de zen prijs voor zoo iets belangrijks te be talen. Er zit aan deze speculatie een eenigszins cynisch aspect. Moet dat arme Tsjechoslo- vakije dan volledig het gelag betalen? Het zou hard zijn voor de Tsjechen, inderdaad. Maar men vergete niet, dat het vermijden dezer hardheid dood en verderf zou betee- kenen, in Tsjechoslovakije het ergst ver moedelijk. Is het dan niet beter, dat deze wankele republiek gereduceerd wordt tot een staat zonder zoo'n roerige, gevaarlijke minderheid als de Sudeten-Duitschers? Tsjechoslovakije kan het Sudetenland ech ter niet missen, is er wel eens betoogd. Om economische er\, strategische redenen moet dit gebied er bij blijven. Scheidt men het af, dan verliezen de Tsjechoslovaken hun voornaamste industrie en hun verde digingslinies. Die zouden ze inderdaad ver liezen, maar daarmee is niet bewezen, dat het voortbestaan der (gereduceerde) Tsje choslovaaksche republiek dan een onmoge lijkheid is geworden. Over de economische gevolgen der afscheiding kan geen mensch met zekerheid oordeelen. Het is vaak ge noeg gebleken, dat elk volk over een be- beïangrijken voorraad economisch aanpas singsvermogen beschikt. De Tsjechen en Slo- vaken zullen daarop wel geen uitzondering maken. En wat de strategische aangele genheid aangaat: ook de bergen in het. Sudetenland kunnen, naar thans is geble ken, de Tsjechoslovaaksche republiek al lerminst voor een aanval uit het Noorden vrijwaren. Het gaat niet om een beetje meer of minder verdedigbaarheid, maar om de vraag, of de handhaving van den status quo een wereldoorlog waard is. Tsjechoslovakije zal altijd afhankelijk zijn van de politiek der groote mogendheden, waar zijn grenzen dan ook loopen, een lot, Uit het Engelsch door W. A C 8). "Da* kan wel zijn maar ik heb nog geen thuis. Tante en ik hebben opdracht ge en ofo -r-U1S mvWfshingt°n te verkoopen en als ik merk, dat ik van Parijs houd zuilen we ons daar vestigen". „Jack zei me, dat u voor den zomer het buiten van zijn neef hebt gehuurd Chan- nings PrioryIk ben benieuwd welken indruk het Engelsche leven op u zal ma ken „Ik zal er naar alle waarschijnlijkheid dol op zijn!" „Totdat er wat nieuws komt „Ja „Wat is dat voor een boek, dat u daar leest?" h®et: „Aan deze zijde van het Para- 't gelezen?" erg °P ons allen; hebt u een^leh? gelezen hp keek haar I Jt woedend aan. Was zp ook B ?0nd alS de eesten in 't boekm zekeren zin vond hij dat onaan genaam. „Laat u u ook door al uw danseurs zoo kussen?" vroeg hij brutaal. Laline vergat, dat ze ziek was geweest een gevoel van triomf werd in haar wak ker. „Hij is jaloersch", dacht ze„In weerwil van zichzefl!" „Neen alleen door de aardigsten", en haar grijze oogen werden verleidelijk. Een hevige opwelling van hartstocht Fïnantieel economisch weekoverzicht. Na een zeer flauwe stemming is een sterke ontspanning ingetre den. Lichte verbetering der vrachtenmarkt. Exportcijfers van radio-artikelen en gloeilam pen. Prijsherstel voor rubber. In de afgeloopen week heeft de politieke spanning wel haar hoogtepunt bereikt en vanzelfsprekend is de fondsenmarkt daar door in sterke mate beheerscht. De tech nische positie van de beurs was toch al niet bijzonder gunstig, omdat de handel zooda- nig was ingekrompen, dat eenige uitbrei ding van aanbod of vraag sterke koersbe- wegingen naar de een of andere zijde te weeg kon brengen. Beide verschijnselen heeft men in de afgeloopen week kunnen waarnemen. Eerst heeft de vrees voor het uitbreken van een oorlog sommige fond- senbezitters er toe gebracht, hun aandeelen van de hand te doen, en in de beperkte markt heeft dit aanbod tot een scherpe koersdaling gejeid. Eerst Donderdag j.ï, heeft het bericht omtrent de réis van Chamberlain een even plotselinge als wel kome ontspanning gebracht; de verkoopor ders werden in vele gevallen ingetrokken en in de plaats hiervan ontstond er eenige vraag, leidend tot belangrijke koersverbe- teringen, die ook al weer niet in overeen stemming waren met de omzetten in de des betreffende fondsen. Van een paniekstemming kon gedurende den tijd van de hoogste spanning niet wor den gesproken. Dit neemt niet weg, dat be halve de aandeelen ook de staatsfondsen- markt en de overige beleggingswaarden tij delijk onder vrij sterken druk stonden. Reeds langen tijd heeft hier slechts een zeer geringe vraag bestaan. Voor de instel lingen, die regelmatig gelden te beleggen hebben, is de markt reeds lang onaantrek kelijk geworden, terwijl het publiek zich den laatsten tijd vergenoegd heeft met het vlottend houden van vrijkomende middelen. Zoo ontbraken er op de markt ook op de lagere koersen voldoende kooplimites en toen er eenig materiaal werd aangeboden, was er uit den aard der zaak weinig weer stand. Dit neemt niet wég, dat, de ernst van den toestand in aanmerking genomen, de koers verliezen van betrekkelijk bescheiden om vang bleven. Tamelijk flauw was de Oude Schuld, waarin men tijdelijk zelfs geen no teering kon maken. Voor Indië bleef nog wel eenige vraag bestaan van de zijde van verzekeringsmaatschappijen en Pensioen fondsen. Later trad over de geheele linie eenig herstel in, doch de noteeringen van een week geleden zijn nog niet weer be reikt. Het is opmerkelijk, hoe weinig de goe derenmarkten beïnvloed zijn geworden door de politieke gebeurtenissen. Het uitbreken of zelfs het voorbereiden van een oorlog impliceert toch een groote vraag naar grondstoffen en voedingsproducten. In vele landen schijnt men echter reeds voorraden te hebben aangelegd en ook hier te lande bereidt de regeering thans maatregelen voor, om tot een proviandeering in oorlogs tijd te geraken. Van hamsteren bij het pu bliek heeft men weinig kunnen bespeuren. Het is wel duidelijk, dat er van tal van pro ducten een zeer groote overvloed bestaat, zoodat er niet onmiddellijk voor schaarsch- te zou behoeven te worden gevreesd. Ook had men moeten aannemen, dat de voorbereidingen voor een oorlog grootere vraag naar scheepsruimte met zich hadden moeten brengen, maar niettemin hebben scheepvaartaandeelen onder even sterken dat het in laatste instantie met alle klei ne landen deelt. Bergen kunnen het nooit beschermen; alleen een betere Europee- sche samenleving biedt garanties voor zijn voortbestaan, zij het dan in een geredu- ceerden vorm. maakte zich van hem meester hij was zich bewust, dat hij haar hier en op dit oogenblik wenschte te kussen en als zij alleen waren geweest, zou hij 't zeker heb ben gedaan, maar al waren twee of drie stoelen aan weerszijden van hen onbezet, zoodat niemand kon hooren wat zij zeiden, er waren nog kordate menschen, die 't schommelen van het schip trotseerden en op- en neerliepen. Hij boog zich over haar heen en voor de eerste maal zag ze een blik in zijn oogen! Haar wangen waren weer als wilde rozen en 't is onmogelijk te weten, wat hij wel zou hebben gezegd maar op dat oogen blik verscheen Fergusson aan dek en kwam naar hem toe met een marconigram in de hand. Zijn optreden was ijskoud eerbiedig het bracht zijn meester met een ruk weer tot zich zelf, toen deze de enveloppe aan nam. Het was of hij den naam „Garcia" voor zijn oogen zag zweven Fergusson was bekend met de gewichtig heid van de zending en zijn gesloten karak ter zou zeker en terecht elk verliefd intermezzo hebben afgekeurd! David was boos op zich zelf, omdat hij een standje ver diende en erg boos op de betooverende, kleine verleidster! Na het bericht te" hebben gelezen, stond hij vrij plotseling op. „Ik moet weg, om dit te behandelen ik zal Jack optrommelen en hem naar u toe zenden. Tot ziens!" en hij ging de groote kajuit in. Laline had wel kunnen huilen. Ze had druk gestaan als de overige fondsen. Eerst toen de andere afdeelingen der beurs een krachtig herstel te zien gaven, trad ook in de scheepvaarthoek een be langrijke verbetering in. Mocht een oorlog vermeden worden, dan zullen ook de scheepvaartondernemingen hun deel krijgen van een doorzetten van het economische herstel, waarvan de eerste teekenen reeds in Augustus waren waar te nemen. De in October van het vorig jaar begonnen da ling van de vrachtprijzen is in Augustus voor het eerst onderbroken door een lichte verbetering. Het door „The Economist" samengestelde vracht-indexcijfer (waarbij het gemiddelde voor 18981913 op 100 is aangenomen,) bedroeg voor deze maand n.l. 111.3 tegen 110.9 in de voorafgaande maand, doch 161.8 in Augustus 1937, en een hoogtepunt van 169.8 in September 1937. De verbetering mo.et dus nog veel verderen voortgang maken, wil het niveau van het vorige jaar weer bèreikt worden. In de industrieele afdeeling hebben de aandeelen van de zuiver binnenlandsche ondernemingen zich verreweg het beste ge houden. Papierfabr. Van Gelder, Rotter- damsche Droogdok, Ned. Scheepsbouw e.a. boekten slechts onbeteekenende koersver liezen. Belangrijk was de koersdaling ech ter voor de aandeelen van de meer inter nationaal georienteerde concerns, zooals Philips en Unilever, die overal in Euro pa hun vertakkingen hebben en die door een internationaal conflict dus het sterkst worden getroffen. Wat aandeelen Philips betreft, deze wa ren speciaal gedrukt in verband met de teleurstellende exportcijfers voor gloeilam pen. De uitvoer bedroeg in Augustus slechts 396.000 tegen 516.000 in de voorafgaan de maand. Deze vermindering is weliswaar hoofdzakelijk een seizoenverschijnsel; ook in de voorafgaande jaren gaf het uitvöercij- fer in Augustus een scherpe inzinking te zien, maar het cijfer van de afgeloopen maand is wel bijzonder laag. Alleen in het jaar 1936 was het nog iets lager dan het hiervoren genoemde. Het cijfer voor radio artikelen hield zich intusschen nog vrij goed. In Augusus werd voor een waarde van 3.94 millioen aan radio-artikelen ge ëxporteerd tegen 3.98 millioen in Juli, 4.65 millioen in Augustus 1937 en slechts 2.64 millioen in Augustus 1936. In de eer ste vier maanden van het nieuwe boekjaar van Philips (dat naar men weet van Mei tot Mei loopt) werd aan radio-artikelen 13.94 millioen geëxporteerd, tegen 16.91 millioen in dezelfde periode van het voor afgaande boekjaar, aan gloeilampen voor 1.89 millioen tegen 2.33 millioen. De ex port is derhalve in het tot dusverre ver streken gedeelte van het nieuwe boekjaar belangrijk ten achter gebleven bij die van het boekjaar 1937-'38. Aandeelen Aku's zijn tijdelijk ook scherp in koers teruggeloopen hoewel het exportcijfer voor Augustus nog vrij bevredigend was. De aankondiging van de inkrimping der productie en het ontslag van arbeiders doen echter vermoeden, dat de loopende orders aanzienlijk zijn vermin derd. De afdeeling voor cultuuraandeelen heeft zich over het geheel bij de algemeene ten- denz aangesloten. Alleen rubberwaarden gaven een eenigszins onafhankelijke koers beweging te zien, al kon ook hier een tijde lijke reactie niet vermeden worden. In sym pathie met het algemeene optimisme is de rubberprijs tot boven de 8 pence gestegen, nadat reeds eerder een herstel was ingetre den in verband met het onveranderd laten van het exportpercentage in het vierde kwartaal. Toch is de statistische positie nog alles behalve bevredigend. In het gunstigste geval verwacht men, dat de voorraad aan het eind van het jaar tot 450.000 ton zal zijn gedaald, maar dit beteekent nog altijd een hoeveelheid, vertegenwoordigend een verbruik van 5% maand. De positie zal dan obk slechts zeer geleidelijk kunnen verbe teren. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3%3 Nederland 101%—100—-100% 3 Ned.Indië 100%—9914—100 Anac. Copp. 25%23%25% Bethlehem Steel 43%—42%^4% Philips' 244%—224—236% Unilever 145%—135—145 een hekel aan Fergusson aan marconi- grammen en zelfs aan Jack! die op dit oogenblik vol diep berouw verscheen. „Kleine lieveling waarom heb je me niet gezegd, dat je zoo vroeg boven kwam, met dit zware weer Tranen van teleurstelling, die nog over vloediger werden door lichamelijk onwel zijn, kreeg Laline in haar oogen David was weg en wat moest ze be ginnen als het noodlot haar weer de baas werdO! die zee Niets kon Jack's teederheid en zorgzaam heid overtreffen hij liet haar niet aan haar lot over! Een moeder had niet zachter en meer bezorgd kunnen zijn en van uit een schuilhoek van zijn gemoed keerde wat David had gezegd omtrent desillusie, in zijn geheugen terug. Meer dan ooit wist hij, dat hij Laline lief had met al les wat in hem was, met geest, met lichaam en ziel. Hij bracht haar naar haar hut en hielp de hofmeesteres haar op bed te leggen Toen ging hij bij haar zitten, met haar hand in de zijne, totdat ze in slaap was gevallen. Tegen de lunch ging de wind liggen en men had een mooien, laatsten avond in 't voor uitzicht. David en Jack aten samen, aangezien geen der dames tegenwoordig was. En in zijn hart dacht ieder der beide mannen aan hetzelfde hoe hij den tijd, die hun nog overbleef, met een zeker verwend meisje met goudblond haar zou doorbrengen! Jack had het gewone plannetje gemaakt. Ze moest aan dek komen theedrinken, dan DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. De koninklijke stoet. Teneinde de zitting der Staten—Generaal te openen, zal Hare Majesteit de Koningir. Dinsdagmiddag a.s. te een uur met den vol genden stoet van het koninklijk paleis rij den: a. een commando cavalerie tot opening van den stoet, b. een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard, c. de eerste kamerheer-ceremoniemees- ter, gezeten in een rijtuig met twee paar den bespannen, gaande een lakei naast elk portier, d. acht kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier, e. de grootofficieren, volgens rang van benoeming gezeten in twee of drie rijtuigen elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier, f. de dienstdoende grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier, g. de opperceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier, h. Hare Majesteit de Koningin, gezeten in een staatsiekoets met acht paarden be spannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets, de. chef van het militaire huis en de gou verneur der koninklijke residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de staatsiekoets, een weinig achter het portier, de officieren der landmacht van het mili taire huis, te paard, rijden naast en achter de staatsiekoets, volgens eene door den chef van het militaire huis aan te geven rege ling, i. een commando cavalerie tot sluiting van den stoet. PRINS BERNHARD TE AMERSFOORT. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan het mobilisatiebureau van het 16e regiment infanterie. Kapitein A. M. M. van Baak, hoofd van het mobilisatiebureau lichtte den hoogen bezoeker uitvoerig in over de werkzaamheden van het bureau. Tevens gaf hij een uiteenzetting van wat de registratuur omvat en beoogt. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de magazijnen. GEDROOGDE SUIKERBIETEN ALS VEEVOEDER. Zooals bekend is, heeft 'de minister van economische zaken opdracht gegeven tot het onderzoeken van de mogelijkheid, sui kerbieten tot veevoeder te verwerken. Een commissie van deskundigen ondfer voorzit terschap van den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij heeft de bestudeering van dit vraagstuk ter hand genomen. Aangezien eenige jaren geleden reeds op kleine schaal proeven waren genomen met het opnemen in mengvoeders van gedroogde suikerbieten en de resultaten daarvan gunstig waren het verslag van het provinciaal veevoederbureau voor Zuid- Holland over het seizoen 19361937 ver meldt bv. dat zeer gunstige ervaringen zijn opgedaan adviseerde de commissie het nemen van een proef met gedroogde sui kerbieten op groote schaal, opdat het dan mogelijk zou zijn, een definitief oordeel te vellen omtrent de waarde van het ge droogd product voor de veevoeding. De minister kon zich met dat voorstel vereenigen, zoodat voor het seizoen 1938— 1939 gedroogde suikerbieten beschikbaar zullen worden gesteld. De suikerfabrieken te Halfweg en Put- tershoek hebben zich bereid verklaard bij A'dam Rubber 225%—228%—219— 230—228% Hessa Rubber 120%—123—108—118—117 Serbadjadi 108103107 H.V.A. 464450463 Deli Batavia 216208213% zouden ze wat wandelen en dan in hun stoelen gaan zitten en naar het ondergaan der zon kijken. David had de kwestie bedaard met zich zelf overlegd; hij was van plan zich één heel uur genoegen te gunnen. Niet meer dan een uur en dan zou hij de zaak als afgedaan beschouwen. Hij was niet van plan weekhartig te zijn een uur kon geen kwaad. Hij maakte geen volledig plan, want hij wist, dat hij haar op het oogen blik, dat hij zelf wenschte, kon krijgen. Toen nam het gesprek een wending. „Je zoudt een volmaakt echtgenoot zijn, Jack. Waarom ben je toch niet getrouwd?" vroeg David. „Ik hoop 't eens te zullen doen ik heb mijn volle toewijding reeds aan iemand ge schonken „Je bent een en al toewijding ik niet ze verdienen 't niet". „Neen, ouwe jongen jij speelt voor holbewoner ze zullen van jou veel meer houden dan ze ooit van mij zullen doen!" David lachte en kneep zijn sterke handen dicht. „Ik geloof, dat ik een bruut ben daar kan ik niets aan doen". Laline was besloten om er voor de thee keurig uit te zien in haar laatste cos- tuum voor de zeereis, ditmaal een van ne velachtige, grijs-blauwe, tamelijk donkere kleur. Ze voelde zich weer geheel wel Celestine was ook weer in orde en kon haar kappen. Haar tante was voornemens te rusten. Daarom kon ze zich, na een heerlijk warm bad, rustig aankleeden en dan Jack voldoende belangstelling ieder ca 1250 ton gedroogd product te fabriceeren. Teneinde den gewonen gang van zaken niet te verstoren zal aan den handel het samenstellen van mengvoeders met dit product worden overgelaten. De bemoeiin gen van de suikerfabrieken zullen niet ver der gaan dan het beschikbaar stellen van het gedroogde ongemalen product. Deze fabrieken zullen dezer dagen aan fabrikanten van en handelaren in veevoe ders en aan coöperatieve vereenigingen dé gelegenheid geven tot inschrijving voor de afname van gedroogde suikerbieten, waar voor wordt gegarandeerd een suikergehal te van minstens 60 en een vochtgehalte van hoogstens 10 NIEUWE RIOLEERING IN GEBRUIK GENOMEN. WESTKAPELLE. Het was voor deze ge meente en dan in het bijzonder voor de hy giënische toestanden in haar rayon Vrijdag een dag van groote beteekenis. Wij doelen op de officieele in gebruik- stelling van de nieuwe rioleering, die in samenwerking met nader te noemen lan delijke instellingen door de gemeente is tot stand gekomen. Van het gemeentehuis wapperde de drie kleur, toen daar tegen vier uur door den burgemeester konden worden verwelkomd de wethouders, de raadsleden, de gemeen teambtenaren, vertegenwoordigers van het (Ingez. Med.) Werkfonds, van het Rijks instituut voor Zuivering van afvalwater, van de Rijks werkverschaffing, van den Polder Walche ren en van verschillende buurgemeenten: den ontwerper en den opzichter van de rio leering enz. Aanvankelijk was het plan, dat burge meester jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in het gemeentehuis, waar de verwelko ming plaats vond, ook een overzicht van wat tot stand is gekomen zou geven, maar gezien de volte in de zaal en het mooie Septemberweder, wandelde men eerst langs den kort geleden beklinkerden toe gangsweg naar de plaats, waar de zuiverings inrichting is gebouwd en waar als teeken van de opening de nationale vlag wapper de. Hier nam burgemeester De Casembroot op nieuw het woord en wees er o.a. op, dat men tot voor kort wel hier en daar riolen aantrof in de gemeente, maar een centrale loozing ontbrak en mede met het oog op het groot aantal slachtplaatsen, waar per jaar wel 4400 dieren 'worden ge slacht, was een en ander" onvoldoende en veroorzaakte hier en daar moerassen enz. Men had reeds meermalen verbeteringen overwogen, tot dat in November 1936 ir. Hopmans van het Rijks Instituut' voor Zui vering van Afvalwater de mogelijkheid van een afdoende verbetering kwam be spreken en gezegd kon worden „Hij kwam en zag en overwon." Hij wees op de mo gelijkheid in deze steun te krijgen van het werkfonds. Spr. bracht dank aan de hee- ren Hacke, Willeumier en De Kuijper van dat fonds. Zij waren steeds bereid hulp te verleenen. Steeds is er voor het werkfonds geld voor het werk gekregen en ook de Inspectie van de werkverschaffing verleen de volle medewerking. Naast het werk fonds komt ook aan Sociale Zaken dank toe, verder aan den Polder Walcheren en niet minder aan ir. Hopmans, die de in richting ontwierp, aan den architect H. Minderhoud, die de plannen voor de rio leering opmaakte alsmede de aannemers en 't secretarie personeel. De uitvoering was niet makkelijk en herhaaldelijk stootte men op moeilijkheden, doch door aanhouden is men er gekomen. Dit mede dank zij de goede wijze van optreden door de opzichters, wie spr. daarvoor een compliment maakt. Spr. brengt ook dank aan de vertegenwoordi gers van buurtgemeenten, die van haar belangstelling wilden doen blijken. Maar vooral brengt spr. dank voor 40.000 van het werkfonds en 16000 van sociale za ken, onder voorwaarde, dat de gemeente 1000 per jaar aflost. Hiertegenover staat de opbrengst der rioolbelasting ad 800. Domburg heeft de primeur gehad van Zee- laten komen, om haar naar haar stoel te brengen. En als ze majoor Lamont er niet toe kon krijgen, haar het hof te maken nu dan was ze geen knip voor haar neus waard! HOOFDSTUK V. Nu Laline besloten had majoor Lamont te onderwerpen en deze zich het verschiet had geopend, om zich gedurende één uur te amuseeren, was 't niet onwaarschijnlijk, dat het lot hen zou toelachen. Indien er werke lijk een geheime macht bestaat, die dikwijls vriendelijk is gestemd door aan de verlan gens van menschen tegemoet te komen, dan was zij het zeker dezen laatsten namid dag aan boord van de Olympic. Met hun drieën dronken ze in de groote kajuit thee. Laline zond Jack naar beneden om mevrouw Greening vriendelijk te ver zoeken bij hen te komen en aan dek in hun stoelen naar het ondergaan der zon te kij ken. En nauwelijks had de brave kerel hun zijn rug toegekeerd, of ze keek majoor La mont met een zachten blik aan en stelde voor eerst een paar minuten naar het sloe- pendek te gaan, om te zien hoe de groote, oranje schijf er van daar wel uitzag. Ze was volstrekt niet zeker, dat hij zou toe stemmen en had hij niet reeds zijn plan gemaakt, dan ware hij best in staat geweest om het haar in haar gezicht te zeggen. (Wordt vervolgd;

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5