HIDDËLBURGSCHE COURANT MOTOREN GOESCHE COURANT C. DE LEEUW Het onderhoud Chamberlain-Hitler zou onbevredigend geweest zijn. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" ZEELAND. Het pessimisme heeft gekregen te Londen. De Tsjechen laten zich niet uit het veld slaan. weer de overhand Meeningsverschillen onder de Sudeten-Duitschers. Duitsche berichten over de militaire maatregelen van Tsjechoslovakije, De toestand te Praag. VOOR LIEFHEBBERS! HARLEY 10-12 P.K.. 165.- 7-9 160.- NDIAN 5/7 P.K.f55.— 5/7 f 55.— PARLEY 7-9 P.K. f35.— Middelburg VIissingschestraat/39-41 lefefoon 669 De Rijksmiddelen. Langevielesingel D 197 - TeL637 Tarief per kilo en per stuk, MIDDELBURG. De sociëteit St. Joris wordt ingericht tot hotel. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstf.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 219. TWEE BLADEN. ZATERDAG SEPT. 1988. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Chamberlain is gisteren om 17 uur 29 op het vliegveld Heston by Londen geland. Lord Rundman arriveerde een minuut eerder op Croydon. Lord Runciman zeide: „de toestand is zeer moeilijk. Alles ligt in Gods hand". Chamberlain verklaarde: „Ik ben vroeger dan verwacht werd teruggekomen na een reis, die, als ik niet zoo veel zorg had ge had, buitengewoon aangenaam zou zijn geweest. Ik heb gistermiddag een lang ge sprek met Hitier gehad. Het was een open hartig, maar vriendeiyk onderhoud en ik heb thans het voldane gevoel, dat wij vol komen op de hoogte zijn van elkanders op vattingen. U verwacht natuurlijk niet van mij, dat ik thans spreek over de mogelijke resultaten. Ik ga thans met mijn collega's besprekingen voeren en ik raad u aan geen voorbarige verslagen over de besprekingen te aanvaarden, die niet uit gezaghebbende bron komen. Later misschien over enkele dagen, zal ik een nieuw onderhoud met Hitier hebben. Hitier zeide mp, dat het dezen keer zijn bedoeling was mij halver wege tegemoet te komen. De heer Hitier wenscht een oud man nog zoo'n lange reis te besparen." Vandaag heeft te Londen een minister raad plaats gehad, waarin Chamberlain verslag heeft uitgebracht. Over 't alge' meen heeft het optimisme, dat door Cham berlain's reis naar Berchtesgaden was ont staan, wederom plaats gemaakt voor pes simisme. Een hooggeplaatst ambtenaar van het departement van buitenl. zaken te Londen moet gisteravond gezegd hebben, dat het onderhoud tusschen Chamberlain en Hitier zeer onbevredigend verloopen is en de vooruitzichten somber zijn. WAT HITLER GEëlSCHT ZOU HEBBEN. De politieke redacteur van de „Daily Express" beweert te weten, dat Hitier het volgende zou hebben voorgesteld: le afstand door Tsjechoslovakije aan het Duitsche Rijk der Sudeten-Duitsche gebieden, waar de bevolking voor 50 pro cent of meer uit Duitschers bestaat; 2e Instelling van een systeem van auto nome kantons in de streken, waar de be volking een belangrijke Duitsche minder heid telt, doch in een verhouding van min der dan 50 procent; 3e Waarborg van de nieuwe Tsjechoslo- vaaksche grenzen door Duitschland, Hon garije, Roemenië, Zuid-Slavië en Polen; 4e „Supergarantie" dezer grenzen door Engeland, Frankrijk en Italië. Bij de voorstelling van zaken sluit zich aan een beschouwing van Bourgues in de „Petit Parisien". Hij zegt uit inlichtingen, ontvangen uit Rome en Berchtesgaden, te kunnen afleiden, dat Hitier zijn plan inza ke Tsjechoslovakije op drie punten heeft ontwikkeld le Voor de districten met een Duitsche meerderheid: „Vrije beschikking'', na een volksstemming onder controle van Sude ten-Duitsche burgemeesters. 2e Voor de gemengde kantons, waar zich Sudeten-Duitschers en Tsjechen bevinden: een federatief stelsel binnen het kader der Tsjechoslovaaksche republiek. 3e Garantie der vijf groote mogendhe den, met inbegrip van Duitschland, voor de nieuwe grenzen van Tsjechoslovakije, welke door commissies zouden worden af gebakend. Voor het overige is er inzake de resul taten van Chamberlain's reis naar Berch tesgaden niets van belang meer te mel den. Het wachten is thans op eventueele besluiten van den Engelschen ministerraad. Men verwacht, dat de Engelsche regeering vandaag nog met Parijs overleg zal ple gen, en ook met Rome. De toestand in het Sudetenland lijkt thans wat aan het kalmeeren. Dat is dan een gevolg van het optreden der Tsjecho slovaaksche regeering, die zich door geen enkele bedreiging uit het veld laat slaan, doch met krachtige hand de rust in haar land tracht te herstellen. Dat ze daarin slaagt kan men ook afleiden uit de arti kelen in de Duitsche pers, die steeds min der gelegenheid krijgt, om van relletjes en incidenten melding te maken en zich nu weer tot schelden op de Tsjechoslovaak sche staatslieden bepaalt. De „Völkische Beobachter" spant ten deze de kroon. Van morgen schreef dit venijnige nazi-orgaan, dat „de tijd rijp is voor de verdwijning van Benesj van het Europeesch tooneel en dat zdn kmd van de kaart van Europa moet T^gwaagd." De eerste pagina rirati.^ publiceerde een enorme ca- nimbus ®.enesi omstraald met een lachend kiikt" vasthoudend, glim- soldaat vermomden ^gorffik T®jechisc^n slaat met sabelhouwen Sudeten nunfT neer. Het blad schrijft vord® d!fheR Tsjechoslovakije slechts het recht van vuist heerscht en dat de grondslagen van den staat Tsjecho-Slovakije zijn bedrog en verraad. Benesj is de grootste dief van deze eeuw!! Hij heeft een onbeschaamd heid, welke nauwelijks bij een beroepsmis dadiger wordt aangetroffen." De actie der Sudeten-Duitsche partij geschorst. Een van de doortastende maatregelen gister door de Tsjechoslovaaksche regee ring genomen, is een besluit, waarby de werkzaamheid der Sudeten-Duitsche party wordt geschorst. Het ligt in het voornemen de kwestie van ontbinding der party op 19 September voor te leggen aan de perma nente kamercommissie, die bevoegd is de partij ontbonden te verklaren en daartoe ook zal worden uitgenoodigd. Waar is Henlein? Het bericht, dat een arrestatiebevel tegen Henlein is uitgevaardigd, wordt echter op nieuw tegengesproken. Henlein zou ook niet naar Duitschland gevlucht zijn, doch zich nog ergens in het Sudetenland ophou den. Het staat echter wel vast, dat ver schillende andere kopstukken der Sudeten- Duitsche Partij de beenen over de Duitsche grens hebben genomen. Dat niet alle Sudeten-Duitsche kopstuk ken met het jongste optreden van Henlein sympathiseeren kan blijken uit het volgende Havas bericht uit Praag: De Sudeten-Duitsche senator Frank (niet te verwarren met den plaatsvervanger van Henlein) heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de autoriteiten te Karlsbad en haar medegedeeld, dat hij de politiek van Henlein niet tot de zijne maakte, maar van meening was, dat het Sudeten-Duitsche vraagstuk zou kunnen worden opgelost bin nen de grenzen van het Tsjechoslovaaksche gebied en zonder dat de Sudeten-Duitschers by Duitschland zouden worden ingelijfd. De Sudeten-Duitsche afgevaardigde Ritter heeft zich ter beschikking van de autori teiten te Asch gesteld en eenzelfde verkla ring afgelegd. Sudeten-Duitsche leiders ma nen tot kalmte. Reuter meldt uit Praag: Een aantal Su deten-Duitsche leiders heeft hun volgelin gen den raad gegeven kalm te blijven en vredelievende houding aan te nemen. De algemeene toestand was gister veel minder gespannen en er wordt geen melding ge maakt van ernstige incidenten. Te Karlsbad is het bruine huis, het hoofdkwartier der Sudeten-Duitsche partij door de politie omsingeld en doorzocht. Er werd geen verzet gepleegd, het gebouw is gesloten. In verscheidene steden, o.m. te Aussig, Stroppau en Saaz hebben de Sudeten-Duit sche leiders een bezoek gebracht aan de autoriteiten en verklaard, dat zij al M?t mogeiyke zullen doen om hun volgelingen tot kalmte aan te manen. Runcimans op roep tot kalmte heeft veel bijgedragen tot geruststelling van het publiek. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Bij Schirnding op Sudeten-Duitsch gebied zijn sedert gisteren de verdedigingswerken door militairen betrokken. Van Duitsch gebied af kon worden waargenomen, dat de ma chinegeweernesten bezet werden en dat vlak over de grens ook geschut in stelling gebracht is. Duitschland is paraat, Reuter meldt uit Berlijn: Er worden tal van maatregelen in Duitschland genomen, om een eventueele mobilisatie te vergemak- kehjken. De thans in opleiding zijnde re servisten moeten een maand extra dienen Dit geldt ook voor de manschappen, wier tweejarige diensttijd deze maand afloopt Alle mannen beneden de 45, die een militai re opleiding hebben gehad, moeten zich melden. Wanneer men den westelijken autoweg, die van Berlijn naar de Belgische grens leidt, volgt, kan men constateeren, dat de wegen verlaten zijn tot men het Roergebied bereikt. Van daar tot aan de grens is er een voortdurende stroom van zware vracht auto's van elk type, die gecommandeerd worden door de militaire autoriteiten en door dekzeilen afgedekte ladingen vervoe ren. Langs de Belgische grens zijn buitenge wone maatregelen genomen. Duizenden mili tairen liggen langs de lijn van Jülich naar Aken. noods Fransch, Engelsch of Russisch, maar nooit Duitsch. „Von uns kriegt der Hitier nichts", aldus de arbeiders. Weer een an der: „Wenn der Hitier anfangen möchte, kann er besser zu Hause bleiben". De meening van velen is: Het gaat niet om het Sudeten-Duitsche gebied, maar het gaat om ons heele land, om onze industrie. Wie een vinger geeft, verliest de geheele hand. Het wantrouwen tegen de heeren van het Derde Rijk en dezelver methoden is in Tsjechische kringen sterk gestegen. Ik zag vandaag treinen met troepen naar het grensgebied trekken, en ook nu weer menigten van gevluchte vrouwen, kinderen, oude mannen en veel Joden, in treinen en op groote vrachtwagens. Over de onderhandelingen in Berchtes gaden wordt weinig of niet gesproken. Dat de Engelsche minister teruggevlogen is wordt door de meesten aldus geformuleerd: ,Mit dem" (daarmede wordt Hitier bedoeld redet man nicht". De communisten ontplooien een verdub belde activiteit. Dé „Rote Fahne" zal thans tweemaal per dag verschijnen met uitge breide berichten uit Moskou en Parijs. Wat heeft het blad daarmede voor? De courant zegt het: „Dq waarheid moet in het volk worden gedragen en de Sudeten-Duit- scher moet ieder uur weten wat waar is en wat hij in zijn eigen belang en in dat van zijn volk heeft te doen". Het is werkelijk roe rend, deze brandende liefde uit het ijskou de Rusland, maar wie denkt niet aan het „visschen in troebel water?" Ik ga morgen naar Eger, gewapend met de noodige aanbevelingen. Deze laatste zijn wel noodzakelijk, omdat het land hier nu eenmaal leeft in een geprikkelde atmos feer, en de misschien wel overprikkelde gendarmes nu eenmaal niet aan mijn neus kunnen zien, dat ik een buitenlander ben en dat ik het buitengewoon goed meen met allebei de partijen. Eger is wel het brandpunt van de Su deten-Duitsche activiteit, zoodat ik in een volgende mededeeling gelegenheid hoop te hebben tot het geven van indrukken uit het gebied, dat op dit oogenblik wel in het centrum van de geheele Europeesche be langstelling staat. Een sterke geest van verzet Encommunistische onderne mingslust. (Van onzen eigen verslaggever). PRAAG, 16 September (per telefoon). Tusschen zes en zeven uur wandelen op de in helle lichtreclames stralende Wenzel platz is levensgevaarlijk, daar letterlijk' iedereen de laatst uitgekomen couranten verslindt en dientengevolge tegen iedereen opbotst. Is er dan nieuws? Neen. Nieuws, dat deugdelijk houvast geeft, is er hier niet. Maar de stemming van ver trouwen schijnt gestegen te zyn. Oorzaak zijn allereerst de scherpe maat regelen der regeering om de rust te her stellen. Er zou in Praag geplunderd zyn Onjuist. Het eenige dat is geschied, is dat er is gehamsterd. Maar ook dat is alweer geweest. Het communistische blad, „Rote Fahne" doet opgeld. Met letters, die zelfs een stekeblinde kan lezen, staat op de voor pagina. „In letzter Stunde zurück vom Ab grund De raad: „Luistert naar ons, wij Tsjechoslovaaksche communisten zyn Uw redders. Grijpt, Sudeten-Duitschers de hand die de president der republiek U ter verzoening heeft gereikt." Het volk voelt veelal goed, aldus de dich ter. Dus sprak ik met het volk den gan- schen dag. Conclusie: de ober uit een der grootste hotels, de spreekbuis van duizen den, is degeen wiens opvatting luidt: des- (Ingez. med.) ONTPLOFFING OP EEN NEDERLANDSCH VRACHTSCHIP TE RHEINAUf. Drie kinderen loopen brand wonden op. Op het in de haven van Rheinau liggen de Nederlandsche vrachtschip „Nelkje' heeft zich Donderdagavond een ontploffing voorgedaan, waarbij drie kinderen van den kapitein vrij ernstige verwondingen heb ben opgeloopen. In het slaapvertrek, waar de kinderen te bed lagen, is een benzollamp geëxplodeerd waarbij de vlammen snel om zich heen grepen. Voordat hulp geboden kon wor den, waren de kinderen reeds met brand wonden overdekt. Het waren de achttien jarige dochter en de vijftienjarige en der tienjarige zoons van den kapitein-scheeps eigenaar. De laatstgenoemde jongen open de in zijn angst een luik van het ruim en sprong in den Rijn. Hij kon echter geluk kig spoedig worden gered. Ook de twee andere kinderen konden uit hun hachelij ke positie bevrijd worden. Zij zijn alle drie in het ziekenhuis opgenomen. Er bestaat voor hen geen levensgevaar. De brand kon spoedig bedwongen worden. PSEUBO-GEESTELIJKE GEARRESTEERD. De politie te Heerlen heeft den 34-jarigen P. J. C. gearresteerd, die zich voor geeste lijke uitgaf. Hij had zich als zoodanig aan gemeld bij de paters Franciscanen in het klooster aan de Laanderstraat te Heerlen doch d°ze hadden argwaan gekregen en de politie gewaarschuwd. Bij het onderzoek bleek, dat C. op 18 Augustus uit de gevangenis te Breda was ontslagen, vaar hij vier maanden wegens verduisteringen had doorgebracht. Het ver dere onderzoek bracht aan het licht, dat hij zich in verscheidene kloosters in Limburg had opgehouden. Zoo was hij de gast ge weest van de paters te Leyenbroek, onder Sittard, en in het missiehuis te Steyl. Ook had hij pastoors en kapelaans beetgenomen, o.a. den pastoor van Sevenum en verschei dene geestelijken te Maastricht. Oude vrouw uit een raam doodgevallen. Gistermiddag heeft zich op den O.Z. Achterburgwal te Amsterdam een tragisch ongeval voorgedaan. Een vrouw van onge veer 70 jaar is door tot nog toe onbekende oorzaak uit een raam van de tweede ver dieping op straat gevallen. Zp was op slag dood. Het gebeurde wekte in de dichtbe volkte buurt groote consternatie. OOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Winschoten: 1 doode. De ongeveer 60-jarige werkster mej. M Dussel, te Winschoten, werd Vrydagmor- gen, toen zij plotseling in de Engelstilstraat den weg overstak, door een vrachtauto aangereden. Met zware inwendige kneuzin gen werd de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij in den loop van den middag is overleden. Vlagtwedde: 1 doode. Gisteravond reed onder Laude, in de ge meente Vlagtwedde de 34-jarige expediteur P. J. Seip uit Barnflair met een truck met trailer in de richting Winschoten. Plotse ling liep het linkervoorwiel van de truck waardoor het voertuig een zwenking maakte en tegen een boom botste. De zware volgwagen verbryzelde de truck, waarin drie personen waren gezeten. De bestuurder, P. J. Seip, was op slag dood Zyn 20-jarige broeder kreeg ernstige hoofd wonden. Een derde persoon kwam met den schrik vrij. De overledene was gehuwd en vader van drie kinderen. Blpkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen was het zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingen ultimo Augustus jl. f 100.895.721 tegen f 90.290.783 op ultimo Augustus van het vorig jaar of wel ruim f 10,6 millioen meer. Eind Juli waren deze bedragen resp. f 87.204.053 en f 79.731.114, hetgeen toen een hooger bedrag beteekende van ruim f 7.47 millioen. De grondbelasting wyst met f 10.488.162 op eind Augustus jl. tegenover f 10.343.806 vorig jaar, thans een meer opbrengst van 144.356 aan. De inkomstenbelasting wees eind Aug. een zuiver bedrag aan van f 63.250.578 te genover het vorig jaar f 54.328.991 of f 8.921.587 meer. Voor de vermogensbelasting was de vooruitgang f 692.542 (f 15.551.269 nu te gen f 14.858.726 het vorig jaar) en voor de verdedigingsbelasting f 655.655 (f 9.929.627 tegen f 9.273.971). Wat de belasting van de doode hand be treft, het zuiver bedrag hiervan was eind Augustus 1.676.084 tegen 1.485.287 het vorig jaar, hetgeen een vooruitgang betee- kent van 190.797. De overige middelen, De overige (indirecte) middelen hébben in Augustus van dit jaar opgebracht f 35.683.036 tegen f 37.120.075 in Augustus 1937. De opbrengst over de eerste 8 maanden heeft bedragen f 292.372.233 en over de eer ste 8 maanden van 1937 S> 289.952.638. Zij werd derhalve in 1938 in de overeenkomsti ge periode met 2.619.594 overtroffen. Ten aanzien van de verschillende midde len kan nog het volgende worden opge merkt. De dividend- en tantièmebelasting heeft in de afgeloopen acht maanden f 5.590.907 meer opgebracht dan de raming én de opbrengst ad 19.590.907 heeft die van de eerste 8 maanden in 1937 met f 1.800.428 overtroffen. De rechten op den invoer hebben de ra ming van 65 millioen wederom niet kunnen bereiken en bleven daar f 1.576.077 onder, De omzetbelasting, waarvoor per maand f 6.250.000 is geraamd, heeft in Augustus opgebracht f 7.553.560, tegenover f 7.264.340 in Augustus van het vorig jaar. Over de eerste acht maanden (raming (f 50.000.000) was de opbrengst f 49.951.198 tegen f 48.111.223 het vorig jaar. De couponbelasting is in Augustus met een opbrengst van f 377.093 ruim f 122.000 beneden de maandelijksche raming geble ven en f 143.000 beneden de opbrengst over Augustus 1937. De inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds waren tot en met Aug. 1938 f 50.272.226 van den dienst 1937 en f 43.109.389 van den dienst 1938, de ra mingen waren resp. f 51.525.000 en f 52.300.000. Ten bate van het verkeersfonds kwamen in Augustus jl. f 1.688.350 aan motorrijtui genbelastin.g en f 3.856.595 aan rijwielbe- lasting, alzoo in totaal f 5.544.945 over de eerste acht maanden van 1938 was de op brengst der motorrijtuigenbelasting f 17.152.202 en die der rijwielbelasting f 7.572.215, totaal f 24.724.417. DE „KARIMATA" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. De „Karimata" heeft den stryd tegen de verzonken goudschat van de „Lutine" opge geven. Gistermiddag verscheen de machtige baggermolen, gesleept door de sleepbooten „Indus", „Schelde" en „Donau" voor den Nieuwen Waterweg. Begunstigd door fraai herfstweer had de korte zeereis een vlot verloop. De „Karimata" bereikte gister avond circa zeven uur de Nieuwe Maas ter hoogte van Rotterdam en circa half acht lag het gevaarte gemeerd aan boei 5, ongeveer tegenover den Schiemond en de voormali ge petroleumterreinen. A.S. Maandag zal de „Karimata" in een dok worden opgeno men. EEN KORPS VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS TE AMSTERDAM. Te Amsterdam hebben eenige vrouwen initiatief genomen tot de oprichting van 'n korps vrouwelijke vrywilligers, dat in tyd van nood, in geval van oorlog, nationale rampen of andere omstandigheden een aantal getrainde, bekwame vrouwen ter be schikking van de overheid zal kunnen stel len om noodzakebjke diensten te verrich ten, welke dan voor het grootste deel in de praktijk door vrouwen zullen mceten wor den verricht. De initiatiefneemsters hebben in de eer ste plaats hierbij gedacht aan de luchtbe seherming. Het korps omvat o.a. de volgende afdee lingen: luchtbescherming, vervoer, genees kundige dienst, economische dienst (voed selvoorziening e.d.), sociale dienst (tijdens den wereldoorlog door de steuncomité's verricht), huishoudeiyke dienst (verpleging WEERBERICHT, Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige Z. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, aanvankelpk droog weer, later in het Westen en Noorden toenemende kans op regen, zachter. UKKEL: matige wind uit Z. tot Z.W. rich tingen, over het algemeen schoon en zacht weer, vry koel gedurende den nacht. Zo 18 Sept. Zon op: 6 h 40; onder: 19 li 09. Licht op: 19 h 39. Maan onder; 15 h 53. Ma 19 Sept. Zon op: 6 h 41; onder: 19 h 06. Licht op: 19 h 36. Maan op: 1 h 01; on der: 16 li 33. N.M. 23 Spet. Hoog- en Laagwater te VUsalnges September. Hoogwater. Laagwats.*, Zaterdag 17 7.01 19.26 1.08 13.26 Zondag 18 8.06 20.52 2.03 14.41 Maandag 19 9.39 22.28 3.23 16.17 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springty.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlng-f September. Zaterdag Zondag Maandag 17 18 19 Hoogwater. 8.45 21.04 9.45 22.24 11.13 23.58 LaagwF?.*"f 2.09 14.31 3.05 15.41 4.24 17.12 Middelburg (Ingez. Med.) Aan de bekende St. Joris-societeit, gele gen aan de Balans, die eenige jaren gele den aangekocht werd door een N.V., welke het gebouw sindsdien geëxploiteerd heeft als vergadergebouw en als restaurant, zal binnenkort een nieuwe bestemming worden gegeven. Tezamen met het groote heerenhuis van admiraal Evertsen, dat aan het sociëteits gebouw grenst, zal de St. Joris worden ver bouwd tot hotel. De benedenzaal van het historische ge bouw, die tot nu toe verhuurd is aan de sociëteit, die vroeger het geheele pand in eigendom had, zal worden ingericht tot re stauratie-zaal. Voor leden van de sociëteit zal de voormalige ridderzaal op de eerste verdieping voortaan bestemd zijn. Het ligt in de bedoeling het geheele hotel in ouden stijl te houden, en den bergsteenen gevel, die uit 1582 dateert, volkomen onveranderd te laten. Voorts is men bezig om de groote zaal in het St. Jorisgebouw uit te breiden met een modern tooneel met kleedkamers. De directie is voornemens er reeds dezen win ter tooneelvoorstellingen te doen geven. In verband met de plannen van het- Rijk om het Abdij-hotel te onteigenen, beteekent de inrichting van het fraaie, historische St. Joris-gebouw tot hotel een belangrijke te gemoetkoming aan de eischen van het vreemdelingenverkeer. Want het St. Joris- hotel zal de logeergelegenheid, die verloren gaat als de onteigeningsplanneri der regee ring doorgang mochten vinden, in elk ge val aanvullen. DE KWESTIE VAN HET HOTEL DE ABDIJ. Nu binnenkort de kwestie der ont eigening van de perceelen, waarin het hotel De Abdij gevestigd is in de Tweede Kamer zal behandeld worden, heeft de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer zich tot de leden van dit college gewend met een schrijven, waarin zij er nog weer eens op wijst zich niet tegen een ont eigening van het gebouw te keeren, doch wel tegen het verdwijnen van dit hotel als mogelpk gevolg van de voorgenomen ont eigening. In het verdwijnen van het hotel De Abdij ziet de vereeniging een ernstige slag voor het vreemdelingenverkeer in Mid delburg. De adressante wijst er op dat in zomermaanden in de jaren 1933 tot 1937 het hotel resp. aan 2198, 2164, 1884, 2551 en 2628 vreemdelingen onderdak heeft ver leend en noemt dit een respectabel aantal. De vereeniging meent daarom tegen het verdwijnen van een hotel in de Abdü te moeten optreden, gezien het te verwach ten verlies van een groot aantal vreemder lingen, die jaarlijks Middelburg plegen te bezoeken en die gewoon zijn het hotel „De Abdy" als „pied a terre" te kiezen. Het algemeen belang van de stad Middelburg van vrywilligers, vluchtelingen, geïnter neerden enz.), verbindingsdienst (radio, telefonie, telegrafie), administratie. Reeds thans kan de organisatie op mede werking van de overheid rekenen. Mevrouw C. de Vlugt-Flentrop heeft zich bereid ver klaard als eere-presidente van het korps op te treden. Ir. Albania 25 jaar lid der Tweede Kamer. Heden is de heer ir. J. W. Albarda, de lei der der S.D.A.P., 25 jaar lid van de Twee de Kamer der Staten Generaal. In 1913 door het district Enschede gekozen is h(j onafgebroken lid gebleven. In 1925 volgde hij Troelstra als leider der S.D.A.P. op.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1