COURANT Chamberlain al naar Londen terug binnenland. ZEELAND. OEMENGD NIEUWS* Maar hij zal over enkele dagen opnieuw met Hitier spreken, Men vermoedt, dat de Führer erg op zijn stuk heeft gestaan. Ook Runciman naar Londen. T* we"lcht Nog steeds een gevaarlijke spanning in Sudetenland. Hongaren in actie. WEERBERICHT. MIDDELBURG. 30ES. ïUSSINGEN. WALCHEREN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. ««ar NUMMER 218. TWEE BLADEN. VRIJDAG rr—16 SEPT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JA 16 SEPT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAAKG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. rig omschreven eischen heeft voorgelegd, welke verder gaan dan het Britsche kabi net beoogt. Wij hopen, dat deze uitleg pes simistisch blijkt te zijn en dat Chamberlain in staat is gunstiger nieuws te verschaf fen. De „Daily Herald" schrijft: De volle be- teekenis van Chamberlain's onverwachten terugkeer is nog niet duidelijk. Het is stellig bevredigend, dat Chamberlain te rugkeert om met zijn ambtgenooten en met Frankrijk onverwijld te overleggen, aangezien dit de ongerustheid wegneemt, dat er verbintenissen zijn gemaakt, welke het kabinet eenvoudig zou hebben goed te keuren. De heer Chamberlain is gistermiddag te gen vijven te Berchtesgaden aangekomen met den extra-trein, welke te München voor hem gereed stond. Na een kort op onthoud in een hotel ter plaatse, begaf hij zich naar den Obersalzberg, waar het landgoed van Hitier ligt. De lijfstandaard des Führers stond hier opgesteld. Hitier verwelkomde zijn gast op den stoep. Har telijk schudden de beide staatslieden elkaar de hand. In de hal werd vervolgens een thee aangeboden. En daarna gingen Cham berlain en Hitier naar de werkkamer des Führers voor de bespreking. Alleen eên tolk was er bij aanwezig. De beide heeren, die Chamberlain vergezelden, Horace Wil son en Strang, de Britsche ambassadeur Henderson, de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken Von Ribbentrop met eenige hooge Duitsche ambtenaren bega ven zich naar een ander vertrek. Het historische onderhoud dat een be slissende beteekenis zal krijgen in de vraag van oorlog of vrede heeft drie uurtot by half negen geduurd. Na Elfloop keerde Chamberlain per auto naar zijn hotel te Berchtesgaden terug, waar hij zich onmiddellijk in zyn apparte menten opsloot en een telefonische verbin ding met Londen aanvroeg. Eenigen tijd later werd door het Duitsche Nieuwsbu reau het volgende korte bericht over de besprekingen gepubliceerd. „De Führer en rükskanselier heeft heden op den Obersalzberg met den Britschen minister-president een bespreking gehad, in het verloop waarvan men gelegenheid vond voor een omvattende en openhartige gedachtenwisseling over den toestand. De Britsche minister-president keert Vrijdag naar Engeland terug om met het kabinet te overleggen. Over enkele dagen wordt een nieuwe bespreking gehouden." Dit is alles, wat er van het onderhoud aan de openbaarheid mocht worden prijs gegeven. Er kan uiteraard met geen mo gelijkheid gezegd worden, of men de kor te mededeeling in gunstigen of ongunstigen zin dient uit te leggen. Zooals men weet, heette het gisteren, dat Chamberlain in elk geval wel tot Zaterdag te Berchtesga den zou blijven. Blijkbaar heeft het. onder houd dus een geheel ander verloop gehad, dan vooraf werd verondersteld. Een der vele gissingen is thans, dat Hitier aan Chamberlain onmiddellijk een vrij duidelijk omlijnd plan heeft voorgelegd, waarover de Engelsche premier eerst met zijn mi nisters en vermoedelijk ook met de Fran- sche regeering overleg wil plegen. Als een gunstig teeken legt men het uit, dat de beide staatslieden, afgezien van dit over leg, besloten, om over enkele dagen elkaar weer te ontmoeten. Deze tweede ontmoeting zal naar Ha- vas weet te melden niet te Berchtesga den en ook niet te Berlijn, doch in een stadje in het Rijnland, in de buurt van Keulen, plaats vinden. Hitier moet zich tegenover Chamberlain verontschuldigd hebben, vanwege het feit, dat hij hem de lange reis naar Berchtes gaden had laten maken, en hieraan toege voegd, dat hij als de jongste den premier tegemoet had moeten komen. Hij had er evenwel de voorkeur aan gegeven, deze ontmoeting het karakter te laten dragen van een uiting van goeden wil der beide mannen en niet van een officieel bezoek, zooals het geval geweest zou zijn, als de ontmoeting te Berlijn zou hebben plaats gevonden. Om zijn goeden wil te toonen, zou Hitler Chamberlain hebben voorge steld, hem de volgende keer tot in West- Duitschland tegemoet te komen. Aldus Ha- vas. Uit Praag wordt gemeld: Het bureau van den Engelschen bemid delaar Runciman heeft gisteravond laat het volgende meegedeeld: Op uitnoodiging van Chamberlain zullen Runciman en Ashton Gwatkin zich eenige dagen naar Londen begeven om met den minister-president en zijn ambtgenooten besprekingen te voeren over de onderhan delingen te Berchtesgaden. Runciman heeft tot alle partijen ke ^.cllosl°vakije een oproep gericht, el- kan 6 te vermiiden welke den toestand niet hTrgeren' zoolanS de resultaten nog +„!tei}d zijn van de verdere besprekin gen tusschen Hitler en Chamberlain. «Het was een zeer vriendschap pelijk gesprek." Chamborïunnaanh°riUd met Hitler heeft vertoevenden dlpl0 i? BerchteSga,dent van de „Daily Sat'eken correspondent Waard: „Het was L 7 V0?Se"d® ver" W gesprek. Ik keer ^ppe- om mijn ambtgenooten ratf H tfu& een Tk hmr, „,I |)port Ult te bren- keeren om dnn ho D^tschland terug te Verbazing in de Engelsche ners den nister-president g er van den na richt, dat^ pCrhem^e;aSf/n«ï' Het be kort gesprek met Hitler naar EngekX terugvliegt om het kabinet te raadplegen zal sterke verbazing verwekken, aangezien' het in zoo korten tijd niet mogelijk geweest kan zpn, dat beide mannen, van wie zoo veel afhangt een regeling bereikt hebben De spoedige terugkeer doet veronderstel len, dat Hitler aan Chamberlain nauwkeu- De Fransche pers blijft hopen. Ondanks de onzekerheid van het eerste onderhoud tusschen Hitler en Chamberlain, biyft de Fransche pers nog hopen, dat de vrede gered zal worden. Zoo schrijft Bourgues in de „Petit Pari- sien": Moet het door een pauze onderbro ken gesprek als een goed of een slecht teeken worden uitgelegd? Ongetwijfeld heeft Hitler zeer krachtige eischen gesteld, welke door alle belanghebbenden moeten worden bestudeerd. Blum schrijft in de „Populaire": Zelfs indien deze poging, die in Frankrijk hoop en geestdrift heeft verwekt, op een mis lukking zou uitloopen, weiger ik nog te gelooven, dat de hulpbronnen van den vrede zouden zijn uitgeput, en dat niet nog een hoogere interventie kan plaats hebben. Dus kalm blijven, maar in stand vastigheid en moed. De „Oeuvre" schryft: Chamberlain en Hitler, goed. Maar Chamberlain, Hitler en Daladier is nog beter. Denkt men werke lijk een hechten vrede op te bouwen, zon der de instemming, samenwerking en te genwoordigheid van Mussolini en Stalin? In de „Oeuvre" komt madame Tabouis tot de volgende meening: In de omgeving van Lord Halifax verzekerde men te mid dernacht, dat de besprekingen tusschen Chamberlain en Hitler niet verbroken zijn, maar dat Hitler zoozeer op zijn stuk stond, en dat het Sudeten-Duitsche vraagstuk zoo moeilijk valt op te lossen, dat Cham berlain het nuttig oordeelde in contact met zijn ambtgenooten te treden en de Fran sche regeering te raadplegen. Zondag bededag in Engeland. Reuter meldt uit Londen. De aartsbis schop van Canterbury heeft het land opge roepen, Zondag a.s. als bededag in acht te nemen. De toestand in het Sudetenland blijft in- tusschen reden tot ongerustheid geven. De proclamatie, welke Henlein gisteren uit vaardigde en waarin o.a. stond te lezen: „Wij willen naar het Rijk terugkeeren", heeft uiteraard de spanning nog veel groo ter gemaakt. Uit dit stuk blijkt, dat Henlein thans niets minder dan een onmiddellijke inlijving van het Sudetenland by Duitsch land eischt. Volgens het Tsjechische blad A-Zet zou in verband hiermee tegen Konrad Henlein en de geheele leiding der Sudeten-Duitsche partij een arrestatiebevel uitgevaardigd zijn. Van officieele zijde is dit bericht ech ter niet bevestigd. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau heeft het Tsjechoslovaak sche kabinet gister besloten de maatrege len tegen Henlein in deze aangelegenheid aan de betreffende staatsorganen over te dragen. Dat beduidt, volgens het D.N.B., dat tegen den leider der Sudeten-Duitsche partij op grond van de strafwet en de wet ter bescherming der republiek strafmaatre gen door den staatsadvocaat zijn beteekend. Reuter meldt intusschen dat naar in be voegde Praagsche kringen verklaard wordt, het bericht, als zou een bevel tot arrestatie van Henlein zijn uitgevaardigd, onjuist is. De leider der Sudeten-Duitschers zou zich op het oogenblik in Beieren ophouden. Een „booppaniek". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat volgens berichten uit Midden Bohemen on der de bevolking een „kooppaniek" ont staan is, tengevolge van den algemeenen toestand en in het bijzonder ten gevolge van de talrijke militaire maatregelen. De Tsje chische bevolking tracht vet, meel, gecon serveerde levensmiddelen en dagelijksche artikelen in te slaan, zoodat in veel winkels de voorraden uitverkocht zijn. De prijzen moeten in de laatste dagen bijna verdub beld zijn. De bloedige incidenten te Eger. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt ver der uit Eger: „Over de ernstige inciden ten te Eger zijn nadere bijzonderheden be kend geworden. Reeds Dinsdag waren de marxisten uit verren omtrek te Eger sa mengekomen en van wapens voorien. Woensdagmorgen werden zij, zooals oogge tuigen vertellen, in de militaire kazerne van Eger door gendarmerie en politie be- ëedigd. Tegen half zeven in den avond ver zamelde zich een groote menigte gewapen de mannen in de nabijheid van het station. Daarop vielen geweerschoten, terwijl drie tanks tegen het hoofdgebouw der Sudeten- Duitsche partij oprukten. Machinegeweren en tanks traden in werking, de marxisten en Tsjechen schoten op alles wat zich ver toonde. Een zwaar gewapende bende onder nam een overval op het districtskantoor der Sudeten-Duitsche party waarbij een districtsleider werd neergeschoten. De sehietpartyen duurden voort tot half elf en de gewapende benden drongen zelfs in de huizen door om menschen te arrestee ren. Hét aantal slachtoffers van deze ge welddadigheden is nog niet te schatten. Een Een edel hart doet niets meer pijn dan pijn doen. ooggetuige verklaart echter, dat meer dan honderd dooden en een groot aantal zwaar gewonden geteld zouden zijn. Militairen arresteerden functionarissen der Sudeten- Duitsche Partij". (Het spreekt vanzelf, dat dit bericht ge heel voor rekening van het D.N.B. blijft, dat de gebeurtenissen in Tsjechoslovakije niet op haar voordeeligst pleegt voor te stellen. Red.)- De staat van beleg uitgebreid. Gistermiddag is de staat van beleg afge kondigd in de districten Reichenberg, Rum- burk en Sloknov. Oproeping van reservisten. De oproeping van reservisten in Tsjecho slovakije heeft Woensdag en Donderdag buitengewone afmetingen aangenomen, al dus meldt het Duitsche Nieuwsbureau. In de grensgebieden leggen Tsjechische militai ren versterkingswerken aan. Autobussen, personenauto's en motorfietsen zijn door het leger op groote schaal gerequireerd. Bqna overal in het Sudeten-Duitsche gebied zpn de scholen gesloten. Vluchtelingen uit Tsjechoslovakije in Duitschland aangekomen. Te Ehrenfriedersdorf in Saksen zijn ruim drieduizend vluchtelingen uit het Sudeten- Duitsche gebied aangekomen, volgens een bericht van het D.N.B. uit Chemnitz. Het D.N.B. meldt verder: Steeds meer Sudeten-Duitschers vluchten over de rijks grens en komen naar de vluchtelingenkam pen, welke langs de Tsjechische grens zijn ontstaan. Donderdagavond laat waren reeds ruim 9.000 vluchtelingen geteld die „door de Tsje chische terreur van huis en hof verdreven waren". Te Alt-Kaemnitz -zouden talrijke vluchte lingen zijn aangekomen, die dagenlang in de bosschen rondgezworven hebben en aan ontberingen en achtervolging bloot ston den. Havas meldt uit Boedapest: De voorzit ter van de Hongaarsche liga voor herziening der vredesverdragen heeft een manifest ge publiceerd, waarin hij voor de Hongaarsche minderheid in Tsjechoslovakije zelfbeschik kingsrecht opeischt. Hij wil een „onmiddel lijke volksstemming onder onpartijdig toe zicht." Hij zegt in het manifest „de onderdruk te Hongaren hebben niet den steun van een groot rijk, maar hun vrijheidsverlangens en hun rechten zijn niet minder gewettigd dan die van andere nationaliteiten." Het bestuur van de liga heeft besloten in dezen zin een telegram te zenden aan Daladier, Chamberlain, Hitler en Musso lini. De Hongaarsche pers betoogt, dat de historische rechten van Hongarije op de minderheid in Tsjecho-Slovakije veel meer gegrond zijn dan de Duitsche rechten op de Sudeten, omdat het Sudeten-Duitsche ge bied een domein van de Oostenrijksche kroon vormde, terwijl het door Hongaren bewoonde gebied altijd deel heeft uitge maakt van het Hongaarsche koninkrijk. SUIKERDIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL In een kruidenierswinkel in de Witte de Withstraat te 's-Gravenhage vermiste men den laatsten tijd telkens suiker. Aanvanke lijk sloeg men hier geen acht op, doch ten slotte deed men aangifte bp de politie, wel ke een onderzoek instelde. Dit had tot re sultaat, dat de 17-jarige loopjongen van de firma, J. B. V., kon worden aangehouden. Deze bekende gedurende een half jaar de diefstallen te hebben gepleegd. Iedere week nam hij twee aangebroken baaltjes met 30 a 40 pond suiker weg en deze plaatste hij bij een achterpoort. Twee medeplichtigen, de 23-jarige los werkman H. v. d. V. en de 24-jarige loswerkman E. B., zorgden voor de verdere expeditie. Zij verkochten de baaltjes aan den 47- jarigen waterstoker C. D., die een prps van 15 cent per pond betaalde. In zijn win keltje werden nog 40 pond door de politie in beslag genomen. Alle aangehoudenen hebben bekend, slechts de waterstoker verklaarde, dat hij in de overtuiging was, dat de suiker van smokkelen afkomstig was. Toch is ook hij wegens heling aangehouden. WIELRIJDER REED DRONKEN OVER DEN WEG. En ligt nu in het ziekenhuis. Op den rijksweg Markelo-Goor heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voorge daan, waarbij een wielrijder die onder den invloed van sterken drank verkeerde, ern stig werd gewond. De man reed zigzag over den weg, toen 'n personenauto naderde. De bestuurder gaf signaal, waarop de wielrijder een oogenblik zijn koers hield en rechts van den weg ging rijden. Plotseling evenwel zwenkte de man weer na3r het middengedeelte van den weg, waarop de bestuurder van de auto geen kans meer zag een aanrijding te voor komen. De wielrijder liep een zware hersenschud ding op en werd in hoogst bedenkelijken toestand naar het algemeen ziekenhuis te Hengelo overgebracht. BRANDSTICHTING TE DELFZIJL Twee personen aangehouden. Gisternacht is te Delfzijl brand uitgebro ken in de brandstoffenloods van de ge broeders Van der Baar. De loods is geheel uitgebrand. Als verdacht van dezen brand te hebben gesticht zijn door de politie van Delfzijl twee personen aangehouden. DE PRINSES EN DE PRINS NEET BIJ DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Naar wij vernemen zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard dit jaar de Koningin niet vergezellen by de opening van de ge wone zitting der Staten-Generaal op Dins dag 20 September. DE REIS VAN DE „KARIMATA". Naar verwacht mag worden, zal de „Ka- rimata", die gistermorgen om elf uur van Terschelling is vertrokken, gesleept door de „Indus", „Schelde" en „Donau" van L. Smit en Co., hedenavond omstreeks zeven uur te Rotterdam aankomen. Gelijk bekend, zal de baggermolen in een der Rotterdamsche dokken van een nieuwe bitumastieklaag worden voorzien, waarme de wellicht een week gemoeid zal zijn. Daarna zal de „Karimata" naar Kinderdijk worden versleept. De molen zal de komende dagen op de rivier blijven liggen en eerst Maandag naar het dok worden overgebracht. VRUCHTENHANDELAREN PROTESTEEREN TEGEN MONOPOLIEHEFFINGEN. Het bestuur van den bond van Neder- landsche grossiers in versche zuidvruchten en aanverwante artikelen, heeft in samen werking met het bestuur van den nieuwen zuidvruchtenbond, een schrijven aan* den minister van economische zaken gericht waarin adressanten de bijzondere aandacht verzoeken voor de buitengewone omstan digheden, welke in den fruithandel zijn ontstaan als gevolg van het feit, dat de inlandsche fruitoogst grootendeels is mis lukt. Hierdoor zijn de prijzen dermate ge stegen, dat zij voor het gemiddelde gezin te hoog zijn geworden. De hooge monopo lieheffingen op den invoer van buiten- landsch fruit, belemmeren dezen sterk, waardoor den fruithandel ernstig bena deeld wordt. Daar op 1 December de Nederlandsche zomerprodueten van de markt verdwenen zijn en in die maand voldaan moet kunnen worden aan de vraag naar vruchten voor de feestdagen, verzoeken adressanten den minister de heffingen per 1 December aanrgerkelijk te verlagen en dit besluit ge- ruimen tijd tevoren aan te kondigen, op dat de handelaren hun contracten op een tijdstip kunnen afsluiten, dat den aanvoer van vruchten in December verzekert. POOI,SC1IE VLIEGERS IN ONS LAND. Van 3 tot 25 September maakt een aan tal machines van de Warschauer aeroclub een rondvlucht over de landen om de Oost zee en Scandinavië, waarbij ook een bezoek aan ons land wordt gebracht. Gistermiddag zijn de vliegers op het vlieg veld Ypenburg aangekomen na des och tends uit Kopenhagen te zijn gestart, zoodat zij gisteren een afstand van 710 km hebben afgelegd. Een der Poolsche machines is we gens een klein ongeval in Talin moeten achterblijven, zoodat gister 8 motormachi nes en een zweeftoestel op Ypenburg land den. De machines zijn alle ontworpen door Poolsche ingenieurs. Zaterdag zullen de monstraties op het vliegveld Ypenburg plaats hebben. NOG STEEDS EPIDEMISCHE UITBREIDING MOND- EN KLAUWZEER IN ZUID-HOLLAND. Vlekziekte grijpt om zich heen. In de geheele provincie Zuid-Holland blijft het mond- en klauwzeer zich nog steeds verder epidemisch uitbreiden. In het Westland en Pijnacker met omge ving worden dagelijks nieuwe gevallen ge constateerd. Het destructiebedrijf te Schie dam, de N.V. Gekro, heeft druk werk met het vernietigen der kadavers. In de gemeen te Pijnacker zijn momenteel 183 aangiften gedaan. Ruim 4000 stuks vee zijn hier door de gevreesde besmettelijke ziekte aangetast. Te Maasland heerscht, naast het mond en klauwzeer, nog de besmettelijke vlek ziekte, waaraan thans ongeveer twintig var kens zpn gestorven. De veehouders worden wel zwaar getrof fen, aangezien de veestapels zich ternau wernood hersteld hadden van de vorige mond- en klauwzeerepidemie. De schade in de veehouderijbedrijven beloopt in de dui zenden guldens en zij neemt met den dag toe. NIEUWE GEVALLEN VAN KINDERVER LAMMING TE ROTTERDAM. Vandaag zijn te Rotterdam twee nieuwe gevallen van kinderverlamming aangege ven. Het betreft twee jongetjes van 2 en 5 jaar. Voorts is in een Rotterdamsch zieken huis opgenomen een zesjarig meisje uit Overschie. OOODENDAGBOEK VAN HET VERKEKS. Westmalle: 1 doode. Op den straatweg tusschen Antwerpen en Turnhout is gisternacht te Westmalle een Nederlandsche auto, bestuurd door den 33-jarigen M. de Visser uit Tilburg, eigenaar van een taxibedrijf, tegen een boom ge botst. De chauffeur was daarbij op slag dood. Waarschijnlpk was de bestuurder door slaap overmand. In den wagen bevond zich voorts de 32-jarige mej. v. d. Weyer uit Antwerpen, die ernstige verwondingen op liep. Rotterdam: 1 doode. Gisteravond is in de Paradijslaan te Rot terdam de zestienjarige F. v. d. Leeuw, door een vrachtauto overreden en omgeko men. De vrachtauto nam de bocht van de Paradijslaan naar den Schuttersweg, toen juist v. d. L., die op zijn fiets reed, deze bocht wilde passeeren. De jongen raakte onder de vrachtauto met het gemeld nood lottige gevolg. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwakke tot matige Z.W. tot Z.O. wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, later in het Westen toene mende kans op regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later zachter. UKKEL: Lichte veranderlijke wind, voor al uit Z. richtingen, schoon weer, op het eind van den nacht kans op mist, lichte nachtvorst in Oost-België. Za 17 Sept. Zon op: 6 h 38; onder: 19 h 11. Licht op': 19 h 41. Maan op: 23 h 49; onder: 15 h 07. L.K. 17 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlisslngens September. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 16 6.09 18.29 12.35 Zaterdag 17 7.01 19.26 1.08 13.26 Zondag 18 8.06 20.52 2.03 14.41 Hoog- en Laagwater te Wemeklinges September. Hoogwater. Laagwater. Vrpdag 16 7.56 20.13 1.21 13.41 Zaterdag 17 8.45 21.04 2.09 14.31 Zondag 18 9.45 22.24 3.05 15.41 Besmettelijke ziekten. In de week van 4 tot en met 10 Septem ber kwamen in onze provincie vpf geval len van besmetteiyke ziekten voor nl. één geval van disenteria bacillaris te Sint- Maartensdijk, één geval van roodvonk te Driewegen en te Krabbendijke en één ge val van poliomyelitis anterior acuta te Goes en Koudekerke. MUZIEKUITVOERINGEN. Het Middelburgsch Muziekkorps zal dit seizoen nog twee openbare uitvoeringen geven. Het laatste concert op het Molen water is bepaald op Vrijdag 23 September. De laatste Abdq uitvoering zal Zondag a.s. 18 September plaats hebben in samen werking met het Middelburg's Mannen koor. Wij hebben een blik geslagen in het pro gramma voor die uitvoering en kwamen tot de overtuiging, dat zoowel voor het Mannenkoor als voor het Muziekkorps de nummers wederom met zorg zijn gekozen en dat o.a. een eerste uitvoering zal plaats hebben van een bundel Christelijke liede ren, verzameld en bewerkt door H. J. Lu- reman. Voordracht voorzitter R. A. B. en W. bieden den Raad, ter vervul ling van de vacature voorzitter Burgerlpk Armbestuur, de volgende voordracht aan: 1 A. de Roo; 2 E. C. van Dissel. W oonwagenkamp. Zooals wij gisteren reeds meldden stel len B. en W. voor, het woonwagenkamp te verplaatsen naar de andere zijde van den nieuwen havenarm. De kosten worden geraamd op 500. DE GRENSWIJZIGING. Gelijk bekend komt in de toelichting bij de ontworpen wijziging der grenzen tus schen de gemeenten Goes en Kloetinge o. m. de volgende zinsnede voor: „Teneinde na deze grenswijziging in de toekomst aaneengroeiing van de bebouwin gen der gemeenten Goes on Kloetinge te voorkomen, zal aan de gemeente Goes de wettelijke verplichting worden opgelegd, een strook van 50 m langs een gedeelte der nieuwe gemeentegrens onbebouwd te laten en wel van het Noordelijke punt, waar de nieuwe grens de oude verlaat, tot den Patijnweg en ten Zuiden van den spoorweg tot aan den watergang van het waterschap De breede watering bewesten Ierseke." De Raad had hiertegen destijds geen be zwaar. Gedeputeerde Staten zijn van meening, dat de uitwerking van deze gedachte dient te geschieden langs den weg van art. 36, der woningwet, d.w.z. door het vaststel len van een uitbreidingsplan, waarin op de aangegeven plaatsen voorkomen zg. „groene strooken", d.z. terreinen, waarop het bouwen verboden zal zijn. Blijkbaar om verzekerd te zijn, dat een uitbreidingsplan als bovenbedoeld te zij ner tijd spoedig zal worden vastgesteld, verzoekt genoemd College om een duide lijke, schriftelijke verklaring van den Raad, waarbij deze zich verbindt, óm,""on middellijk nadat de grenswijzigingswet in werking zal zijn getreden, voor het geheele van de gemeente Kloetinge naar de ge meente Goes overgaande gebied, «zooals dat op de reeds eerder overgelegde teekening is aangegeven, op zeer korten termijn een uitbreidingsplan als bovenbedoeld te zullen vaststellen. B. en W. geven den Raad in overweging, bedoelde verklaring af te leggen. In de vergadering van den Bond van Ned. schilderspatroons is o.m. tot be stuurslid gekozen de heer D. L. van Nop pen alhier. ARNEMUIDEN. Dat de feeststemming nog niet geheel verdwenen is, bemerkte men Donderdagavond toen de leerlingen der Openbare school, gekleed zooals Zater dag j.l. tijdens het feest in Oranjecostuums met wapenschilden een rondwandeling door het dorp maakten. De stoet had veel be kijks. Zaterdag zullen de leerlingen der School met den Bijbel tezamen met de leerlingen der beide scholen te Nieuw- en Sint-Joos- land gezamenlijk de Kleppermarsch uitvoe-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1