fp fjtanp trittciule $ecix\u#cb>e P MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) Chamberlain naar Berchtesgaden! n?s<SS rsr üiEieo iiEisws. BINNENLAND. De Engelsche minister-president zal met Hitier den internationalen toestand bespre* ken en probeeren een minnelijke schik king ten aanzien van Tsjechoslovakije te bewerkstelligen. De stap van Chamberlain vindt warmen bijval in Engeland. lain' eërwiVS Chronicle" zegt, dat Chamber- wekkenrte r+moedigste en meest verbazing- tieke geschipai)Pen in de moderne diploma- Groote voldoening in Duitschland. Het vertrek uit Londen Nog bloedige incidenten^ erke s 5 M., evel irse- ;rke L5 b b s 10 s 5 10 3 ver- •uis- ssin- Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 217. DONDERDAG 15 SEPT. 1938. 181e JAAKO. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. yM Er is plotseling een nieuw facet aan de internationale politieke ontwikkeling ver schenen, maar ditmaal goddank een facet, waarover men zich. niets dan verheugen kan. De Engelsche minister-president. Chamberlain is vanochtend óm negen uur in een vliegtuig gestapt, dat hem naar München heeft gebracht. Vandaar is Cham berlain in den namiddag naar Berchtesga den gegaan, naar het landgoed van Hitier, om met den Duitschen Führer den inter nationalen politieken toestand te bespre ken en zoo mogelijk tot een regeling te komen, om den vrede te redden. Gistermiddag in een kabinetsraad te Lon den is tot deze sensationeele stap besloten. Na afloop stuurde Chamberlain het volgen de telegram aan Hitier: „Met het oog op den steeds critieker wordenden toestand stel ik U voor, onmid dellijk tot U te komen om te trachten een vreedzame oplossing te vinden. Ik stel voor per vliegtuig te komen en ben morgen ge reed om te vertrekken. U gelieve mij het vroegste tijdstip, waarop en de plaats waar gij mij kunt ontvangen, mede te deelen. Gij zoudt mij ten zeerste verplichten met een zeer spoedig antwoord, w.g. Neville Cham berlain." Hitler heeft daarop geantwoord, dat hij gaarne bereid was den Britschen minister president heden, Donderdag te ontvangtn. Dagenlang is er, dunkt ons, niet zulk goed nieuws geweest als van deze onder neming. Chamberlain komt voor zijn ini tiatief niets dan lof en dankbaarheid van de geheele wereld toe. Het is een zeer on gewone stap, uniek in de geheele geschie denis vermoedelijk. Alle overwegingen van prestige moesten er voor worden op zij gezet, en gebroken moest worden met een zekere- diplomatieke etiquette, welke in het bijzonder voor een Engelschman zwaar pleegt te wegen. Chamberlain is 70 jaar. had nog maar een enkele maal in een vliegtuig gezeten, voor een klein tochtje. Hij behoort tot een dier deftige Engelsche families, welke de luidruchtige dictatoren staatslieden van onzen tijd in haar hart verachten. Maar de vrede is Chamberlain meer waard dan prestige, persoonlijke eer zucht en al dit soort van dingen meer. Als gezegd: hem komt den dank van de ge heele wereld toe voor deze ongewone on derneming. Het lijkt ons lang niet onwaarschijnlijk dat hierdoor de vrede gered zal worden. Een onderhoud van man tot man is altijd van veel meer beteekenis dan een bespre king langs de gebruikelijke diplomatieke banen. Hitier heeft steeds gezegd op open hartigheid en zakelijkheid prijs te stellen. Die krijgt hij nu in ruime mate. En daar enboven "beteekent het bezoek voor hem een bijna grootsche erkenning van zijn ge weldige machtspositie. Het bezoek van Chamberlain aan rijks kanselier Hitier, werd vanochtend door de Engelsche bladen met warmen bijval be groet. Zij brengen alle hulde aan Cham berlain's moed en staatsmanschap. De „Times" zegt: Het bericht zal een gevoel van opluchting en diepe voldoening brengen bij allen, enkelen uitgezonderd, wien de ontmoeting met een dictator on begrijpelijk en verkeerd voorkomt. Het be zoek beteekent in elk geval het toppunt van de pogingen van de Britsche regeering een verzoening te bevorderen en de som bere ontwikkeling van den toestand tegen te gaan. Door hare pogingen heeft de Britsche regeering voor het Britsche rijk den titel veroverd van „wakkeren schild wacht voor vrijheid en vrede". Naar de meening van de „Daily Herald" heeft Chamberlain niet slechts een moedi gen, maar ook een bijzonder verstandigen stap gedaan. ..De „Daily Telegraph" schrijft: Onder y,Gr oogen, en beiden beseffende de groo ve belangen welke op het spel staan, kan zuil niet anders of Chamberlain en Hitier gen alle misverstanden en tegenstellin- te vilden weg ruimen om een oplossing ton to rm, n Chamberlain tezamen zit- press", kunnenT' SChrijft de "Dai* Ex" rust blijven. gemobiliseerde legers in zafvérheïgen aidItZeht'adat/e Wereld Zich eenkomen, en da?Rieden bij- het resultaat van SuThL"18? ade™ wachten. besprekingen zal af- Canberra ?A t r gen- Zo° wordt uit nisteroresident t g6meld dat de mi~ nisrerpresiuent Lyons, aan Chamberlain telegrafisch zijn diepe bewondering heeft uitgesproken en hem verzekerd hof» den steun der Australische roef, Vaïl het behoud van den vrede g voor Wellington (Nw Zeeiand) wordt ge meld, dat Savage, de minister-presidfnt van Nieuw Zeeland, heeft verklaard „Waar Groot-Brittannië is, moeten wii zijn." b Mackenzie King, de premier van Canada, heeft aan Chamberlain het volgende ge seind: „Met groote voldoening hebben mijn ambtgenooten en ik kennis genomen van uw voornemen om Hitier te bezoe ken." Ook instemming in de Fran- sche pers. De groote meerderheid der Parijsche bladen verwelkomt de reis van Chamber lain als een hoopgevenden factor. Zij wijzen op den moed van den Britschen staatsman en stellen vertrouwen in zijn vastberaden heid. Zoo schrijft Frossard in de „Homme Li bre": Deze in de geschiedenis ongekende stap, welke getuigt van den ernst van den toestand, verzekert den grooten grijsaard de eerbiedige bewondering van de beschaaf de wereld. Ik ben er van overtuigd, dat hiermede een oorlog onmogelijk gemaakt wordt. In de „Populaire" schrijft Leon Blum: Het besluit van Chamberlein beteekent een edel en stoutmoedig gebaar ter wille van den vrede. Zulk 'n stoutmoedigheid is noo- dig, ook al schijnt zjj avontuurlijk en zelfs vermetel. Van welken kant ik het moedige besluit van Neville Chamberlain bekijk, ik zie daarin een kans voor den vrede. De „Oeuvre" schrijft: Welk een hoop voor* de wereld, als Chamberlain en Hitier morgen of overmorgen het eens worden om drie andere uitnoodigingen te verzenden, n.l. aan Daladier, Mussolini en Stalin. Zal men de gelegenheid voorbij laten gaan? De communistische „Humanité" zegt den man te prijzen, die „den vernederenden pel grimstocht aanvaardt". Naar de meening van de „Ordre" heeft Chamberlain geen enkelen kans van sla gen, tenzij hij de psychologie van het na- tionaal-socialisme niet miskent, en vast be sloten is, zich niet voor Hitier te vertoonen als een „bedelmonnik". De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft gisteravond tegenover den correspondent van de „Daily Mail", Ward Prince, de volgende verklaring afgelegd: „Als rijksminister van buitenlandsche za ken kan ik U verzekeren, dat het besluit van Neville Chamberlain, den Führer te bezoeken, mij met oprechte bevrediging vervuld heeft. Ik ben ervan overtuigd, dat een persoonlijke gedachtenwisseling tus- schen beide regeeringsleiders, zoowel voor het vinden van een oplossing der Sudeten- Duitsche kwestie, als voor de ontwikkeling der betrekkingen tusschen onze beide lan den van beteekenis kan zijn. Het is steeds mijn wensch geweest, dat de Führer en de leider der Britsche regeering elkander zou den ontmoeten en het verheugt mij, dat deze wensch thans door den heer Neville Chamberlain verwezenlijkt wordt, wiens open oog voor de vraagstukken ik tijdens mijn aanwezigheid in Londen als Duitsche ambassadeur heb leeren kennen, en van wiens persoonlijken goeden wil ik ten stel ligste overtuigd ben". De woordvoerder van het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken te Ber lijn heeft tegenover den correspondent van Reuter verklaard: „Wij verwachten zeer veel van het bezoek van Chamberlain in het belang van den vrede in Europa. Zijn aanbod is hier aanvaard in denzelfden geest als waarin het werd gedaan. Het is een on gebruikelijke stap van een Britschen pre mier en dit is wat hier juist zoo gewaar deerd wordt. Er blijkt uit, dat ook Enge land een open oog heeft voor den ernst van den toestand, die in een stadium gekomen is, dat een snelle oplossing gebiedend nood zakelijk maakt. Ook de Duitsche pers uit zich in warme woorden over Chamberlain's initiatief. Om tien minuten over achten is Cham berlain vanochtend uit zijn woning Dow- ningstreet te Londen vertrokken. Een ge weldige menigte juichte hem toe. Cham berlain was vergezeld van sir Horace Wil son en Strang, den directeur der afdeeling Midden-Europa van het ministerie van bui tenlandsche zaken. Aangezien Chamberlain geen Duitsch verstaat en Hitier geen Engelsch kent, zal Strang aan Britsche zijde als tolk optre den. Een verklaring van Cham berlain. Lord Halifax, sir Alexander Cadogan, lord Brocket, lord Londonderry en verte genwoordigers der Duitsche ambassade te Londen waren aanwezig bij het vertrek van Chamberlain van het vliegveld te Heston. Voor zijn vertrek verklaarde Chamber lain: Ik vertrek om den Duitschen rijkskanse lier te ontmoeten, daar de toestand mij zoo danig voorkomt, dat persoonlijke bespre kingen tusschen hem en mij nuttige resul taten kunnen hebben. Mijn politiek is steeds geweest te probeeren den vrede te verze keren en de gereede aanvaarding door een Führer van mijn voorstel moedigt mij aan te hopen, dat mijn bezoek aan hem niet zonder resultaat zal zijn. De Duitsche zaak gelastigde wenschte Chamberlain geluk met zijn grootmoedig initiatief. Laten wij menschen zijn, die zelf durven denken, en die gedachten en gevoelens ook durven zegen, al is nie mand het met ons eens en al worden wij er om veroordeeld. Hoe lang zullen de besprekingen duren? De diplomatieke correspondent van de „Press Association" schrijft: Men kan on mogelijk vooruit den duur der besprekin gen tusschen Hitler en Chamberlain schat ten. In Londen rekent men er echter al gemeen op, dat zij minstens tot Zaterdag zullen duren. Zouden zij verscheidene da gen duren, dan is het waarschijnlijk, dat be halve het Tsjechische vraagstuk ook andere kwesties ter sprake zullen komen, welke reeds sinds lang op opheldering wachten. In sommige kringen heeft men zelfs den in druk, dat in aansluiting op de besprekingen te Berchtesgaden 'n nieuw tijdperk van be grip en goeden wil in de Duitsch-Engelsche betrekkingen zou kunnen ontstaan. In tegenstelling met wat gistermiddag uit Praag werd gemeld, blijkt thans, dat zich ook gisteren op enkele plaatsen, in Tsjecho slovakije nog ernstige incidenten hebben voorgedaan. In totaal zijn hierbij 20 menschen om het leven gekomen. Het ergst is het toegegaan te Eger, waar de Tsjechische politie in een hotel wilde zoeken naar wapenen. Hier ontstond een vuurgevecht tusschen de politie en Sude- ten-Duitschers. Zes menschen kwamen om het leven. Bij een benzinepomp vond men de lijken van een agent van politie en een spoorweg beambte, beide Tsjechen, alsmede de chef van het pompstation, van Duitsche nationa liteit en de chauffeur van de „Egerer Zei- tung". Alle lijken hadden het gelaat ge keerd naar het hotel en waren blijkbaar getroffen door kogels uit het hotel. Onder een trap werden voorts de lijken van een man en vrouw gevonden, die blijkbaar eveneens door uit het hotel komende ko gels gedood waren. Hun identiteit is tot dusver nog niet vastgesteld. De politie heeft het hotel, waar buiten het personeel niemand werd aangetroffen, thans bezet. Heet moet het ook toegegaan zijn te Ha- bersbirk bij Falkenau, hoewel de lezingen over de incidenten aldaar nogal uiteenloo- pen. Volgens een publicatie van de Sude- ten-Duitsche partij zou het volgende ge beurd zijn: Ten gevolge van uitdagingen van de zijde van communisten aan het adres der Sude- ten-Duitsche bevolking kwam het tot een gevecht tusschen beide partijen. De gen darmerie kwam tusschenbeide, maar trok zich wat later in haar gebouw terug zon der gebruik van de vuurwapenen te hebben gemaakt. De menigte achtervolgde haar tot bij het gebouw, waaruit plotseling een schot werd gelost. Even later werd een ge heel salvo uit het gebouw gelost. Daarop viel de menigte het huis aan. De gendarmes trachtten door den achteruitgang te ont vluchten, doch werden allen neergeslagen. Uit verklaringen van een gewonden gen darme kan worden opgemaakt, dat het eer ste schot niet gericht was op de menigte, maar door een gendarme op zijn chef, een Slowaak, die geweigerd had bevel tot schie ten te geven, gelost was. De Slowaak werd door het schot gedood. Na den aanval op het gebouw maakte de menigte zich mees ter van wapenen en veertig kisten munitie, verder handgranaten en twee machinege weren. Een derde ernstig incident speelde zich af te Schwadenbach in het uiterste Westen van Bohemen, waar een opstandige bende Sudeten-Duitschers een wachtpost der poli tie bezette. Ze was ruim voorzien van ma chinegeweren. Men vreesde hier een soort veldslag, te gevaarlijker nademaal Schwa denbach precies op de Duitsche grens ligt. Gelukkig is het zoover echter niet gekomen. De opstandelingen zijn er tenslotte over de Duitsche grens vandoor gegaan. MAN VAN 2000 BEROOFD. Twee vrouwen en een man aange houden. Gistermiddag kwam een man, die met een welvoorziene portefeuille eenige uren in 't hoofdstedelijk centrum van vermaak had zoek gebracht, bij de politie van het bureau Singel te Amsterdam aangifte doen, dat hij was beroofd van tweeduizend gulden. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in, met het gevolg dat een uur later twee vrouwen en een man, als verdachten van deze berooving, werden aangehouden. Messensteker aangehouden. Zooals gemeld, heeft een onbekende man, die Maandagnacht bij 'n vrouw in een per ceel aan den Amstel te Amsterdam op be zoek was, haar na een oneenigheid met een mesin de zijde gestoken. De vrouw moest in het Binnengasthuis worden opgenomen. De man wist in het duister te ontkomen. Gisteren reeds heeft de politie de hand op den dader, een twintigjarig jongmensch, kunnen leggen. Van een hangstelling gevallen en omgekomen. De veertigjarige bikker M. Leenderts te Rotterdam, is gistermiddag toen hij bezig was met het verrichten van werkzaamhe den langszij het motorschip „Damsterdijk", dat bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij in reparatie ligt, van een hang stelling gevallen, te water geraakt en ver dronken. H. M. DE KONINGIN IN HET VONDELPARK. Vanmorgen heeft H. M. de Koningin van het mooie najaarsweer geprofiteerd en een wandeling gemaakt in het Vondelpark te Amsterdam, waarheen zij zich, vergezeld van een hofdame, per auto begaf. REGEERINGSDINER IN DE RIDDERZAAL. Aangeboden aan de Indische lands- grooten. De Nederlandsche regeering heeft gister avond in de Ridderzaal te Den Haag een diner aangeboden aan de Indische lands- grooten, die hier te lande de viering vein het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin hebben bijgewoond. Aan dezen maaltijd hebben ruim 135 per sonen deelgenomen, o.w. alle ministers, de vice-president van den Raad van State, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de oud-gouver neurs-generaal Fock en De Jonge, eenige oud-ministers, de burgemeesters van Am sterdam en 's-Gravenhage, de chefs van den generalen staf en den marinestaf, de commandant van het veldleger, tevens gouverneur der residentie, de voorzitter van de alg. rekenkamer, de president van de Nederlandsche Bank en eenige andere civiele of militaire autoriteiten, velen met hunne dames. VOOR ONZE DEFENSIE. Volgens de lijst van verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie, werd tot op heden ontvan gen 132.389. COMMUNISTEN EEREN DE KONINGIN. Extra-uitkeering aan de armlasti gen van Finsterwolde. Het in meerderheid uit communistisch gezinde personen bestaande Burg. Armbe stuur der gemeente Finsterwolde heeft in het feit der 40-jarige herdenking van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin aanleiding gevonden aan de regelmatig ondersteunde armlastigen a.s. Vrijdag een extra-uitkeering van 2 te doen. Bijzondere frankeerzegels in verband met tien jaar geregelde luchtvaart in Ned.-Indië. Ter herdenking van het tienjarig bestaan van een geregelde luchtvaart in Neder- landsch-Indië, welke 1 November 1928 aan ving, zullen daar te lande twee bijzondere frankeerzegels worden uitgegeven, in de waarden 17% cent en 20 cent. Deze fran keerzegels worden verkocht met een toeslag van 5 cent, waarvan de netto-opbrengst zal worden uitgekeerd aan de Koninklijk Ne- derlandsch-Indische Vereeniging voor lucht vaart ten behoeve van het Nederlandsch- Indisch luchtvaartfonds. De zegels worden verkrijgbaar gesteld van 15 t.m. 31 October 1938. P.T.T. MAAKTE IN 1937 8% millioen WINST. Verkeer niet onaanzienlijk toege nomen. P.T.T. heeft in 1937 aldus het jaarver slag aan de schatkist uitgekeerd 8.500.197 winst. De posterijen leverden een winstsaldo op van 5.427.265, de telegrafiedraad een na- deelig van 588.493, de telegrafieradio een winstsaldo van J 380.707, de telefonie een winstsaldo van 6.418.215, de telefonie- radio een winstsaldo van 52.108, de post- chèque- en girodienst een winstsaldo van 5.086.946. Uit andere onderwerpen werden baten verkregen van 929.498 en lasten van 9.206.048. De totale uitkomst was derhal ve '8% millioen gulden. Het aantal gewisselde stukken en pakket ten bedroeg 1.201.000.000, 90 millioen meer dan verleden jaar. Het telegraafverkeer steeg met 330.000 telegrammen. Ook het radiotelegraafverkeer steeg. Er kwamen bijna 12.000 nieuwe telefoonaansluitingen tot stand. Per week werden gemiddeld 154.000 interloeale telefoongesprekken af gewikkeld. DE „KARIMATA" VAN TERSCHELLING VERTROKKEN. Hedenmorgen omstreeks elf uur is de „Karimata" van Terschelling vertrokken. De baggermolen wordt gesleept door de sleepbooten „Indus", „Schelde" en „Donau" van de Smit en Co.'s internationale sleep diensten. Het weer is gunstig en de zee kalm. VACATURE VOORZITTERSCHAP LIBERALE STAATSPARTIJ. In de vergadering van de afd. Amster dam van de liberale sta'atspartij is voor het voorzitterschap der partij gecandideerd prof. dr. B. M. Telders te Leiden. HET ZINKEN VAN DE „NIPPON". Er zullen bergingspogingen ge daan worden. Omtrent het gisternacht nabij het licht schip Wandelaar gezonken Zweedsche mo torschip „Nippon", vernemen wij, dat er nog eenige hoop bestaat tot het geheel of gedeeltelijk bergen van schip en lading, welke uit ongeveer 9000 ton stukgoed be staat. De bergingspogingen zullen worden gedaan door de firma L. Smit Co., in samenwerking met de Union de Remor- quage et de Sauvetage te Antwerpen. De bergingssleepbooten „Zwarte Zee" en „Goliath" zijn gistermiddag wederom vas Vlissingen naar het gezonken schip uitge varen. De geredde bemanning van de „Nip pon" zal waarschijnlijk vandaag van Vlis singen naar Rotterdam vertrekken. Bij het keeren van het getij heeft de „Nippon" zich iets opgericht, waardoor het bovenschip vlakker is komen te liggen. De bovendekken waren bij laag water zicht baar. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige N.O. tot N. of N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht, weinig verande ring in temperatuur overdag. Vr. 16 Sept. Zon op: 6 h 36; onder: 19 h 13. Licht op: 19 h 43- Maan op: 22 h 45; onder: 14 h 10. L.K.: 17 September. Hoog- en Laagwater te VUssingecs September. Hoogwater. Laagwaf.t» Donderdag 15 5.24 17.41 11.50 24.22 Vrijdag 16 6.09 18.29 12.35 Zaterdag 17 7.01 19.26 1.08 13.26 Zondag 18 8.06 20.52 2.03 14.41 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeidlnge: September. Hoogwater. Laagwater Donderdag 15 7.15 19.29 12.55 Vrijdag 16 7.56 20.13 1.21 13.41 Zaterdag 17 8.45 21.04 2.09 14.31 Zondag 18 9.45 22.24 3.05 15.41 DE KINDERVERLAMMING. Vandaag zijn te Rotterdam weet twee ge vallen van kinderverlamming aangegeven. Deze betreffen een kind van een jaar, wo nende aan den Linker Maasoever, en een kind van drie jaar, wonende aan den rech ter Maasoever. DE JEUGDWERKLOOSHEID. Droeve ervaringen te Onstwedde. Het „Nieuwsblad v. h. Noorden" schrijft: In een artikel hebben wij onlangs nog eens gewezen op de noodzakelijkheid, dat er voor de jeugdige werkloozen meer ge daan wordt dan tot dusver, maar bovenal, dat de thans tot lediggang gedoemde jonge menschen verplicht worden tot den arbeid, welke hun moet worden gegeven. Wij heb ben in dat artikel betoogd hoe het als een betreurenswaardig feit moet worden aan genomen, dat de werklust bij een groot deel der jeugdige werkloozen ontbreekt en dat dit door de omstandigheden verklaarbare gebrek met alle middelen moet worden be streden. In het laatst verschenen nummer van Steunverleening en Werkverschaffing wordt op schrijnende wijze bevestigd hoe treurig het met een deel der jeugd is gesteld. In het eerste jaarverslag der Arbeidsbeurs van de groote gemeente Onstwedde wordt ge constateerd, dat de belangstelling onder de jeugdige werkloozen voor cultureel werk niet groot is en dat dit niet door hen en evenmin door hun ouders wordt gewaar deerd. Het blad vervolgt dan: „Medewerking van ouders en jeugdigen is hiervoor echter noodig. Maar 't schijnt wel, dat onze jonge werkloozen hun le diggang in den grond van hun hart nog niet zoo bedenkelijk vinden; slenteren langs de straat schijnt hun meer te be koren dan het deelnemen aan één der cursussen, waar zij eenige uren per dag prettig en leerzaam bezig kunnen zijn. De groote werkloosheid in deze gemeente is erg, maar erger is de lamlendige hou ding, die door de werklooze jeugd tegen over de sociale maatregelen te hunnen behoeve door de overheid uitgedacht, wordt aangenomen, en het allerergste, ja onverantwoordelijk is de houding van de ouders dezer jeugdigen tegenover dit werk. De belangen, die hier op het spel staan, schijnt men niet te willen begrij pen. Als bezwaar wordt wel eens aange voerd, dat men van de cursussen „niets beters kan worden", maar toen het aan het gemeentebestuur gelukt was van den minister toestemming te verkrijgen, tot het doen uitvoeren der verbetering van een speelveld achter de Chr. H.B.S. door jeugdige werkloozen, bleek voor dit werk één, zegge één, gegadigde te bestaan. Aan dit object was een vergoeding van 1.50 tot 2.50 per week voor de deelne mers verbonden, maar de jongelui zijn eenvoudig te slap en te veel ontgroeid aan geregelden arbeid om deze werkgelegen heid nog aan te grijpen. De leuze „Jong Holland snakt naar werk" is voor de gemeente Onstwedde onwaar gebleken; jong Holland snakt naar geld; en werk wordt pas aangeno men, wanneer daarmede een slordige duit te verdienen valt". De verslagever, die hier aan het woord is, is kennelijk diep gegriefd en dit is be grijpelijk, daar het streven om iets voor an deren te bereiken zoo weinig is gewaar deerd. Maar men kan dit den betrokkenen niet in de eerste plaats kwalijk nemen. Werkloosheid werkt demoraliseerend niet alleen op ouderen, maar ook, en wellicht nog meer, op jongeren. De prikkel tot het zoeken naar werk is bij velen niet meer aan wezig, bij sommigen misschien nooit aanwe zig geweest. Er rust op de overheid den plicht om hier op de juiste wijze zorg te dragen voor het opgroeiend geslacht, niet alleen door het werk te geven maar ook door het tot werken te brengen. KERK EN SCHOOL. Ds. G. Westmijse, voorganger der Vrij zinnige Hervormden te Rotterdam is beroe pen te Deventer in de vacature dr. H. W. ter Haar. De heer A. A. J. de Boo te Kwaden- d a m m e is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool in deze gemeente. De heer H. Koster te IJzendijke is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. school A te Biervliet.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1