Aspirin ZEELAND. BUITENLAND. SPORT. Minister Patijn spreekt te Genève. dat zijn d« voordooien van het beproefde middel tegen verkoudheid WALCHEREN. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. Art. 16 van het Volken bondshandvest heeft voor Nederland nog slechts fa cultatieve beteekenis. POLEN. Het parlement ontbonden. PALESTINA. BEURS VAN AMSTERDAM. BURGERLIJKE STAND, BEURSTHERMOMETER WOENSDAG. Hoe gaat het den slager? GR0EDE Let op OreiYleband en Beyarkrulae (Ingez. med.) werd verlengd tot 31 December 1939. Voorts werden betalingscontingenten voor den uitvoer van Nederlandsche en Neder- landsch-Indische producten naar Duitsch- land vastgesteld voor de periode van 1 Oc tober 1038 tot 31 Maart 1939. Nadere bijzonderheden ten aanzien van deze overeenkomsten zullen dezer dagen worden bekend gemaakt. SOEBURG. Gisteren heeft de „Buurtver- eeniging Nieuwe Vlissingscheweg" op pret tige wijze in café Tramzicht het regeerings- jubileum gevierd. Bij afwezigheid van den heer Abeleven Sr., wegens familie omstandigheden werd diens rede, waarin de voornaamste gebeur tenissen uit de 40-jarige regeeringsperiode werden gememoreerd, voorgelezen door den Voorzitter, den heer L. M. Naaktgeboren. Het Soeburgsch Mannenkoor heeft daar na, voor het eerst in het openbaar, verschil lende liederen gezongen. Het koor werd met een daverend applaus beloond; het laatste nummer, moest herhaald worden. De ken nismaking met dit nog jeugdig koor is uit stekend geweest. Eenige heeren en dames hebben den avond opgevroolijkt met liedjes en leuke tooneelstukjes. Het feest werd tot in de kleine uurtjes voortgezet. KAPELLE. Op 22, 23 en 24 Sept. a.s. zal alhier een fruit-, groenten en bloementen toonstelling worden gehouden, te organi- seeren door de vereeniging van oud-leer lingen van de Tuinbouwvvintercursussen. Deze vereeniging stelt zich ten doel de teelt van groenten, bloemen en fruit te verbeteren en wegen daarvoor aan te wij zen. Het gemeentebestuur en de Raad heb ben hun medewerking reeds toegezegd, zoo dat ook een ontvangst ten gemeentehuize zal plaats hebben. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland werd bereid gevonden deze tentoonstelling te openen. Het eere-comité bevat namen van de vooraanstaande personen op het gebied van de fruitteelt. Eereprijzen werden beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ook vele andere per sonen stelden medailles beschikbaar of ga ven bijdragen. Het veilingsbestuur stelde weder haar ruime gebouwen disponibel. OOSTBURG. Voor de op 21 September a.s. te houden tentoonstelling van slachtfok- en vetvee, varkens, geiten en schapen, die ditmaal haar eerste lustrum zal vieren is het aantal inschrijvingen aanmerkelijk grooter dan een der vorige jaren, niettegen staande aanvoer van Hollandsche graskal veren niet wordt toegelaten, met het op op het elders voorkomen van mond- en klauwzeer. Naar vernomen wordt zal de Commissaris der Koningin in deze provin cie de opening der jubileum-markt (ten toonstelling) tevens gewestelijke markt, met zijne tegenwoordigheid vereeren. EEN NIEUW BEDRIJF. Maandagmiddag is de Coöperatieve Vlas- roterij van de vereeniging tot verbetering van de vlasteelt en de vlasbewerking in Zeeuwsch-Vlaanderen, te Koewacht in ge bruik genomen. Het woord werd gevoerd door burgemeester Dierikx, de voorzitter der vereeniging, de heer Martinet en de heer A. Langenhorst, die de beteekenis van de vlasteelt voor deze streek uiteenzette. Vervolgens heeft de Commissaris der Ko ningin in Zeeland gesproken die er op wees, dat men met de nieuwe warmwaterroterïj het minderwaardige vlas hoopt te doen ver dwijnen. Nadat nog eenige personen het woord hadden gevoerd werd de nieuwe roterij be zichtigd. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen wiskunde L.O., de heer L. de Vis ser te Aagtekerke. DE AFFAIRE-„GARBL" Op 24 Augustus jl. werd revindicator be slag gelegd op het Spaansche stoomschip „Garbi" thuis behoorende te Cadix (Span je), zulks ten verzoeke van M. M. de Pi nillos, reeder te Cadix (Spanje.) Genoemde reeder had den kapitein van dat schip A. Aquirre, wonende te Bilbao (Spanje) gedagvaard ter openbare terecht zitting der Arr. Rechtbank te Middelburg van heden en vorderde, dat bedoeld schip zal worden ontruimd met van-waarde-ver klaring van het revindicator beslag. Voor den eischer trad op als procureur mr. F. W. Adriaanse te Middelburg; voor den kapitein van het schip als procureur mr. F. B. Evers te Middelburg. Ter terechtzitting werd geconcludeerd tot ontruiming en tot van-waarde-verkla- ring van het beslag. Ten verzoeke van mr. Evers werd de zaak daarop aangehouden tot de terecht zitting van 12 October a.s. Gisteren is te Genève de jaarljjksche (thans de 19e) Volkenbondsvergadering be gonnen. Een der eerste sprekers was onze minister van buitenlandsche zaken mr. Patijn, die een belangrijke verklaring af legde inzake art. 16 van het Volkenbonds- handvest. Dit is het befaamde „sanctie-ar tikel dat o.m. den Voikenbondsleden ook wil verplichten in bepaalde omstandigheden doortocht aan vreemde legers te verleenen (in het geval van de bestraffing van een aanvaller.) Het is duidelijk, dat hierdoor een land tegen zijn wil in een oorlog kan worden meegesleept. Sinds zekere gebeurte nissen in verband met den oorlog in Abes- symë hebben bewezen, dat het sanctie-ar tikel nauwelijks recht van bestaan heeft, zijn verschillende kleine landen er toe over gegaan, te kennen te geven, dat zij zich er niet langer volkomen door gebonden achten. Gisteren nu heeft minister Patijn daarop nog eens nadrukkelijk de aandacht gevestigd. „In de laatste jaren, aldus mr. Patijn, heeft de internationale gemeenschap zich op zoodanige wijze ontwikkeld, dat een doeltreffende toepassing van de in het Volkenbondspact voorziene sancties in wer kelijkheid onmogelijk is geworden. Ver scheidene leden, en onder hen groote mo gendheden, hebben een einde gemaakt aan hun deelneming aan het werk van Genève en het ideaal van de universaliteit van den bond is meer en meer op den achtergrond geraakt. Thans zou deelneming aan de sancties een geheel ander karakter hebben dan zij, die het initiatief namen tot het pact en de staten, die van den aanvang af zqn toegetreden, zich voor oÖgen had den gesteld. Verscheidene staten hebben zich dan ook genoodzaakt gezien, hun hou ding mzake het vraagstuk van de collec tieve veiligheid opnieuw in overwegine te nemen. 6 Herhaaldelijk heeft de Nederlandsche re- geering, in verklaringen, afgelegd voor de Nederlandsche Staten-Generaal, haar standpunt nader uiteengezet, en onlangs in de conferentie van Kopenhagen der zg. Oslostaten, in Juli 11., heb ik mij als minis ter van buitenlandsche zaken vereenigd met de gemeenschappelijke verklaring, af gelegd door de ministers van de aldaar vertegenwoordigde staten. Onze respectieve regeeringen (die van Noorwegen, Zweden, Denemarken, België en Nederland dus) hebben besloten tot handhaving van de door hen gevolgde ge dragslijn, waarbij het stelsel van sancties wordt beschouwd als in de tegenwoordige omstandigheden en naar aanleiding van de in de laatste jaren gevolgde praktijk, een niet bindend karakter te hebben verkregen. Wij hebben nadrukkelijk er aan toege voegd, dat dit niet obligatoire karakter van de sancties niet geldt voor een bij zondere groep van staten, maar dat dit bestaat voor alle leden van den bond. De houding, welke de hierbedoelde sta ten hebben aangenomen, is het logische gevolg van de veranderingen, die' in de internationale samenleving hebben plaats gehad. De wedloop in bewapening, waaraan alle landen deelnemen en die rechtstreeks ingaat tegen de wapenvermindering, voorzien in art. 8 van het pact, evenals het feit, dat verscheidene groote sterk, bewapende mogendheden zich van Genève afzijdig houden, heeft de geva ren grooter gemaakt, die voor verscheidene kleine staten zouden kunnen voortvloeien uit hun deelneming aan een krachtens art. 16 van het pact ondernomen actie. De Oslo staten zijn van oordeel, dat zij niet langer het risico kunnen aanvaarden, dat zou voortvloeien uit een algemeene ver plichting om deel te nemen aan de ge meenschappelijke acties van de staten, die nu nog lid zijn van den bond. Inderdaad, het zou niet langer beteekenen, dat men zich aansloot bij een actie van de volledige internationale gemeenschap, die zich zou verzetten tegen een staat-aanvaller; neen, wat men zou vragen van deze kleine sta ten zou zijn, dat zij in een wereld, waarin de groote mogendheden tot de tanden ge wapend, tegenover elkander zouden staan, zich in een van de twee tegengestelde kam pen zouden scharen. De toestand, vergele ken bij hetgeen in het pact was voorzien, zou dan ook geheel anders zijn geworden. Indien overeenkomstig het door de Lo- carnomogendheden aanvaarde standpunt de deelneming van de staten aan de ge meenschappelijke sancties ondergeschikt is aan de eischen van hun eigen veiligheid hebben thans de kleine staten het onbe twistbare recht, om de meest nadrukke lijke voorbehouden te maken inzake hun deelneming in de toekomst aan deze ge meenschappelijke acties. Aldus is gelijk de Nederlandsche vertegenwoordiger in het comité van 28, prof. Rutgers, in Januari jl heeft gezegd de Volkenbond, die oor spronkelijk was gedacht als een verplicht dwingende gemeenschap („Sociétê obliga- toirement coercitive") heden ten dage niet anders meer dan een facultatief dwingende gemeenschap („Société facultativement coercitive"). Tengevolge van deze gebeurtenissen is het onderscheid, dat bestond tusschen de verplichtingen eenerzjjds inzake de militai re sancties en anderzijds inzake de oecpno mische en financieele sancties, verdwenen op het oogenblik hebben de oeconomische en financieele sancties voor ons hetzelfde facultatieve karakter als de militaire sanc ties. Het is duidelijk, dat dit standpunt a fortiori van toepassing is op het toestaan van doortocht over het grondgebied ten aanzien van de weermacht van ieder lid van den bond, dat deelneemt aan een ge meenschappelijke actie, als voorzien in art. 16 lid 3 van het pact. Dit is een soort sanc tie, die de militaire sancties zeer dicht na dert. Voor de toekomst behoudt de Nederland sche regeering zich het recht voor, om in ieder bijzonder geval, rekening houdende met den militairen toestand en de geogra fische ligging van Nederland, te beslissen, of zjj al dan niet doortocht van gewapende strijdkrachten van andere bondsleden over het Nederlandsche grondgebied zal toe staan. Indien de staataanvaller een aan grenzend land zou zijn, zoodat, wanneer men gemeenschappelijke strijdkrachten over het Nederlandsche grondgebied zou toela ten, deze doortocht noodzakelijkerwijze zou leiden tot een botsing op dit grondgebied tusschen deze gewapende strijdkrachten en de weermacht van den staat-aanvaller, zou het Nederlandsche grondgebied niet slechts zijn een doortochtgebied, maar zou het on vermijdelijk "worden tot slagveld.. Het is niet in den geest van het pact, noch ligt het in de bedoeling van de staten, die de verdragen van Locarno hebben ondertee kend, dat aldus een staat zou worden ge dwongen, zijn eigen bestaan op het spel te zetten. De strijd in het Verre Oosten. DE JAPANNEEZEN BEZETTEN EEN EILAND. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn gisteren eenige honderden Japansche mariniers ontscheept op het eiland Waits- jao, dat vlak ten Zuiden van Pakhoi aan de golf van Tongkin is gelegen. Verklaard wordt, dat Japansche oorlogsschepen eerst het eiland gebombardeerd hebben, waarbij vele inwoners werden gedood. De nieuwe Kamers zullen rich over een nieuwe kieswet hebben uit te spreken. Havas meldt uit Warschau: De president van de Poolsche Republiek heeft gistermiddag om twee uur een de creet uitgevaardigd, krachtens hetwelk het parlement wordt ontbonden. De datum der komende verkiezingen is nog niet vastgesteld, maar volgens de grondwet is de president verplicht, binnen dertig dagen, volgende op de ontbinding, nieuwe verkiezingen uit te schrijven, wel ke binnen de daarop volgende zestig dagen moeten worden gehouden. Het nieuws, aldus Havas, heeft in poli tieke kringen te Warschau sensatie gebekt. Het Poolsche Telegraaf Agentschap meldt hieromtrent: De ontbinding van het parlement wordt in het decreet van den staatspresident ge motiveerd met de aanzienlijke wijzigingen, welke zich in het binnenlandsche politieke leven sedert de laatste verkiezingen heb ben voorgedaan en door de in breede lagen der bevolking steeds sterker gevoelde nood zakelijkheid, dat actiever wordt deelgeno men aan den arbeid voor den staat. De president verklaart: „Ik achtte mij verplicht de Kamers te vernieuwen, opdat het nieuwe parlement een betere weer spiegeling kan zijn van de stroomingen in het land." Het nieuwe parlement zal zich over een nieuwe kieswet moeten uitspreken. Gistermiddag is het kabinet in vergade ring bijeengekomen. De ontbinding van het parlement, zoo meldt Havas, heeft o.m. ten doel het nieu we parlement een nieuw verkiezingsstelsel te doen aannemen. Het besluit tot ontbin ding heeft levendige voldoening gewekt in de kringen der oppositie, waar men sedert 1935 niet opgehouden heeft de afschaffing van het oude indirecte verkiezingsstelsel te eischen, die het indertijd mogelijk gemaakt heeft een volkomen regeeringsparlement te vormen, waarin de oppositie geen en kelen vertegenwoordiger had. Men herin nert zich, dat alle oppositiepartijen in 1935 de verkiezing geboycot hadden en dat zij sedertdien steeds gestreden hebben voor een kieshervorming op democratischen grondslag. De verkiezingen voor de Kamer zullen worden gehouden op 6 November, die voor den Senaat op 12 November. TWAALF REBELLEN GEDOOD. Een door vliegtuigen ondersteunde mili taire expeditie heeft een bende terroristen achtervolgd, die tusschen Jeruzalem en He bron een autocaravaan had overvallen. Twaalf rebellen kwamen bij de achtervol ging om het leven. Amsterdam 1936-3% 101100 Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 44%—43% A Amsterd. Bnk, 140%—141 A Ned. Gist- en Spiritusf. 500% A De Schelde N,B, 42—11% C Am. Smeit Ref. 3514—33% A Born. Sum. H.M. 176—169 A Houth. Alberts 96 C Union Pac. Rr. 6764 C Int. Nickel Cy. 36%—35% Pref. Lever-Bros 134130 Ned. 38 1000-3 100%—100 O. Indië 37 1000-3 100%—99% Engeland 1960-90 4 81—77% A Koloniale Bnk. 146%—145% A N.I. Hbk. 600 126—126% Ned. H. M. 1000 150%—149 v. Berkels Pat. 5856 Calvé-Delft 86%—85% A Philips Gem. B. afg. 238%224-29 Unilever 141%—135-38 C Am. Car en Foundry 19%17-% C Anaconda Cop. 25%23-% Bethlehem St. 44%43-42% C Kennec Copper 30%28%-% C Rep. Steel 13%—12-% U. States St. C. 44% 42-% C North Am. Cy. 15%—14 A Kon. Petr. Mpij. 328%—320-24 C Contin. Oil Cy. 20%—20% C Phillips Petr. Comp. 28%28 Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 9%—9%-9% A Ned. Scheepv. U. 113 A H.V. Amsterdam 460449-57 A Java Cult. Mij'. 161%—161% N.I. Suiker U. 171—168% Deli Batavia 212%—208-12 C Deli Mij. 1000 270-269-71 - WANDELSPORT. BONDSWANDELTOCHTEN K.N.G.V. Te organiseeren door „Achilles" Groote deelname. Aan de K.N.G.V. wandeltochten, geor ganiseerd door „Achilles" te Middelburg wordt a.s. Zaterdagmiddag deelgenomen door: Hercules te Oudelande; Padvinders Groep I Berdenis v. Berlekom te Middel burg; Vlissingsche Turnvereeniging; Wil- helmina te Middelburg; S.D.O.A. te Mid delburg; Arvee te Middelburg; C.K.W.O, te Vlissingen en Achilles. Zondagmorgen zal gestart worden door: De Trekkers te Terneuzen; W.S.V. Gebrs. Diepen te Til burg; Samen op stap te Breda; De Kievit ten te Breda; De Vroolijke Tippelaars te Vlissingen, Vlissingsche Turnvereeniging Volharding te Wissekerke en Achilles. Van meer vereenigingen zullen wellicht nog in schrijvingen binnengekomen. De start heeft des Zaterdagsmiddags en des Zondagsmorgens plaats op de Markt te Middelburg. Deze door Achilles te organi seeren wedstrijden vormen zonder twijfel het hoogtepunt van het wandelseizoen op Walcheren. Middelburg. Bevallen: A. E. J. Mandemaker geb Bosman z.; G. A. Pluijmers geb. Nelisse d. L. Meertse geb. Keur d. Overleden: J. E. Altorffer jd. 75 j. Goes. Ondertrouwd: C. F. Simonse 29 j. jm. en A. de Jonge 29 j. jd. (D.Z.) Nisse. Getrouwd: J. Jasperse 29 j. jm. te Hoe dekenskerke en M. J. Vermue 25 j. jd. te Nisse. Bevallen: J. Poortvliet, geb. Doene z.; M, Bosman, geb. Poortvliet d. Overleden; P. J. Kopmels 1 j. jm. (D.Z.) - Tabak Philips Amerika H.V-A. Unilever - Rubber -- Obl.Markt Industrie Suiker Markt - KonlnkL - (Wettig Schepen gedeponeerd.). A Senembah 247—246%-48 C Baltimore en Ohio ,5%4%-% C Southern Pac. Cy. 13%—11%-% A Southern Rlw. 98% A Amst. Rubb. C. 226%—219%-24 A Deli-Bat. Rubb. 152-136-43 A Hessa Rubber 123108-12 A Serbadjai S.R. 105-103-05 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.92 74.40 5.00% 31.38 1.85% 8.92 74.40 5.00% 31.27 1.85% Hooger veeprijzen, kleiner winsten. Mr. M. Visser schrijft ons: Bedrijfsstatistieken krijgen vooral waar de als zjj over eenige opeenvolgende jaren loopen. Voor den ondernemer geven zij dan ervaringsmateriaal omtrent het verloop van den omzet in bepaalde gedeelten van het jaar en als hij, zooals feitelijk behoort, zijn omzet heeft gesplitst naar de artikelen, ook omtrent elk artikel afzonderlijk. Daar naast is de vergelijking van de totale be- drjjfsuitkomsten van het grootste belang. Zoo kan de ervaring vastgelegd en elk oogenblik nauwkeurig geraadpleegd wor den. Afgaan op het geheugen van goede en slechte jaren heeft het bezwaar, dat met uitzondering van fenomenale cijfer kunstenaars niemand in staat is een der gelijke rits cijfers uiteen te houden. En gis sen doet missen. Belangrijker wordt nog het voordeel, dat uit statistische cijfers is te trekken, als naast de cijfers van eigen bedrijf, die van andere bedrijven geplaatst kunnen worden. Voor het Slagersbedrijf stelt het Econo misch Instituut voor den Middenstand hier toe ieder thans voor het vierde jaar in de gelegenheid. Het aantal bedrijven, dat hier aan medewerkt vermeerdert van jaar tot jaar, zooals uit de volgende cijfers blijkt: 1933 120 deelnemers met 120 winkels 1934 145 160 1935 172 190 1936 180 194 Het aantal deelnemers is derhalve groot genoeg om een beeld te geven, dat met de werkelijkheid overeenstemt. Van elk be drijf zijn de cijfers der omzetten, bruto winst onkosten en netto winst opgenomen. Is er door de betrokken ondernemers voor eigen arbeid of die van huisgenooten geen bedrag in rekening gebracht, dan wordt dat in mindering gebracht van de netto winst. Blijft er daarna nog iets over, dan wordt dit een positief economisch resultaat genoemd; is na berekening van dit gewaar deerde loon ten slotte een tekort, dan is het economisch resultaat negatief. De resultaten over de jaren 1933, 1934, 1935 en 1936 gaven respectievelijk de vol gende uitkomsten te zien, waarbij het eer ste cijfer het aantal winkels, het tweede den gemiddelden omzet, het derde de bru to winst en het vierde het economisch re sultaat weergeeft (alle cijfers in gids.) 129 33.339 7.657 129 160 32.691 6.884 211 190 29.846 6.471 116 194 32.361 6.196 448 Het laatste jaar geeft dus als geheel ge nomen het slechtste resultaat. De oorzaak hiervan is te zoeken in de hooge veeprijzen, vooral in de tweede helft van 1936. Ten einde hun omzet naar hoeveelheid zooveel mogelijk op peil te houden gingen de sla gers slechts schoorvoetend tot prijsverhoo- ging over. De gevolgen van deze bedrijfs- politiek komen duidelijk in de cijfers tot uitdrukking. Voor elk bedrijf zijn voorts de onkosten nauwkeurig in rubrieken gesplitst, als: huur, belasting, verlichting en verwarming, koeltechniek enz. Het zou te ver voeren daarop in bijzonderheden in te gaan, hoe veel daaruit overigens voor eiken slager te leeren moge vallen. Naast deze afzonder' lijke behandeling zijn echter de verkregen cijfers gecombineerd in rubrieken. Hierbij is uitgegaan van het centrale punt in het distributiebedrijf, nl. het cijfer der omzet' ten. Naar deze cijfers zijn de gegevens van alle zaken in 10 rubrieken gerangschikt en wel: Winkels 4 15.000 29 20.000 29 25.000 19 30.000 18 40.000 29 50.000 16 75.000 15 IX 19.08 15.39 3.69 2.66 X 20.32 19.11 1.21 1.84 Belangwekkend is Vervolgens, na te gaan, welke resultaten in deze rubrieken zijn be haald en hoeveel gevallen tot een positief of een negatief economisch resultaat kwa men. Dit is te zien uit onderstaand staatje, waarin de Romeinsche cijfers de rubrieken aangeven. Het tweede en derde cijfer geven het aantal gevallen in elke rubriek, dat een positief respectievelijk negatief economisch resultaat opleverde. Het laatste cijfer geeft voor de geheele groep het percenta ge van den omzet, dat tenslotte als resul taat werd behaald; de „p" beteekent „posi tief" de „n" „negatief". I 1 3 11.65 n II 2 27 5.97 n III 2 27 5.10 n IV 3 16 3.06 n V 7 11 1.01 n VI 13 16 1.66 n VII 7 9 0.26 n VIII 8 7 0.54 n IX 6 1.03 p X 3 6 0.63 n Omzet tot 10.000 van 10.000 tot 15.000 20.000 25.000 30.000 40.000 50.000 75.000 en daarboven 12 X ongesplitste filiaalbedrijven: 9 met 23 Het onderstaande staatje geeft van deze rubrieken de cijfers respectievelijk van de bruto winst, de onkosten, de netto winst en het bovengenoemde gewaardeerde loon in I H III IV V VI VII VIII IX I II III IV V VI VII VIII 20.01 19.41 18.32 18.12 21.09 18.76 20.00 17.79 14.67 5.34 16.99 14.69 4.72 10.69 14.83 3.49 8.59 14.50 3.62 6.68 15.52 5.57 6.58 14.44 4.32 5.98 16.44 3.56 3.82 14.42 3.32 3.86 Beschouwt men deze cijfers nauwlettend, dan valt op, dat het aantal bedrijven met een positief economisch resultaat dus met een overschot ten opzichte van die met een negatief resultaat dus met eén tekort vermeerdert, naarmate de omzet grooter wordt. (Het hoogere Romeinsche cijfer wijst telkens een hoogere omzetklasse aan). Niettemin is het toch een van de vier ondernemers in omzetklasse I (beneden 10.000) gelukt tot een netto-overschot te komen. Bewijs, dat ook in 'h kleine zaak bij goed beheer nog wel gunstige resultaten te bereiken zijn. Voortdurend na te gaan, wat men wel alles uit zijn slachtbeest haalt, wat er uit te halen is en of men niet sommige producten met verlies verkoopt, is de bood schap. M.a.w. een goede kostprijsberekening maken en de opbrengst van een slachtbeest nauwkeurig narekenen. Daarnaast is het tweede, even belangrijke vereischte, maan delijks zijn onkosten te berekenen en deze te vergelijken met vorige jaren. Met enkel zuinig te zijn komt men er niet. De prak tijk levert overvloedige bewijzen van onder nemers, die ook economisch te werk gingen met hun onkosten en die toch bij derge lijke vergelijkingen tot verrassende ontdek kingen kwamen. Daarom is het maandelijk- sche vergelijken van zooveel belang, omdat het aan de hand daar van terstond moge lijk is in te grijpen. Dit is een waarheid als een koe, welke dikwijls ook de waarde van een koe vertegenwoordigt. Zij geldt voor elk bedrijf; jammer genoeg wordt de waar de van deze methode van het grootbedrijf door het kleinbedrijf nog te weinig ingezien. Wie niet in staat is om zonder hulp een goede berekening te maken van wat een slachtbeest opbrengt, zoeke deskundige voorlichting. Er zijn voor ieder begrijpelijke boeken op dit gebied beschikbaar. Ik twij fel niet, of de Slagersvakschool te Utrecht of ook de beide groote Nederlandsche Sla gersbonden verschaffen gaarne de titels daarvan. Beziet men nu de cijfers van het geschrift in hun geheel, dan blijkt het volgende: De bruto winst is vrijwel over de geheele linie 1 a 3 lager, dan in het vorig boek jaar (1935/1936). Overigens varieert de bru to winst zeer sterk (van circa 930 en de omzetgroepen met een bruto winstmarge beneden 23 vertoonen in het algemeen ne gatieve resultaten. De indeeling der ge vallen in groepen van gemeen ten leert, dat de bruto winstmarge in de gemeenten van 100.000250.000 inwoners, met 20.74 het hoogst, en in de gemeenten met minder dan 20.000 inwoners het laagst is (16.98 In 1936 waren er in de deelnemende sla gerijen 787 personen werkzaam, t.w. 666 mannelijke en 121 vrouwelijke. Het ge schrift vermeld o.m. het aantal arbeids uren, den gemiddelden omzet en het gemid delde loon per persoon (per week en per uur). Van de 124 gevallen, die gegevens over de jaren 1935 en 1936 hebben verstrekt, vertoonen er 46 gunstiger en 78 ongunsti ger resultaten. Bedoelde 46 zaken hebben hun omzet in 1936 iets zien stijgen; de bru to winst is echter gedaald, terwijl de kos ten iets lager zijn. Nadruk verboden. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent EZ. VERDUIJNDE BEER,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2