W j^trowttctnie Een Sudeten-Duitsch ultimatum aan Praag. (8. BINNENLAND. De eischen van Karlsbad reeds door de gebeurtenissen achterhaald De onderhandelingen weer gestaakt. De opstandige beweging in het Sudetenland. UITTOCHT VAN JODEN EN TSJECHEN, Hongarije eerde H. M. de Koningin, Zweedsch motorschip na aanvaring gezonken. WEERBERICHT. Dogblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 216. TWEE BLADEN. WOENSDAG Tjjs*r 11 SEPT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAAEG. uj../ HIDDELBURGSC Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelinge'n 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De toestand in Tsjechoslovakije heeft zich gisteren tot een nieuwe politieke Grisis ont wikkeld. Zulks doordat gisteravond de Sude- ten-Duitsche leiders een ultimatum aan de Tsjechoslovaaksche regeering hebben ge steld, waarin intrekking wordt geëischt vati al de bijzondere maatregelen, welke wer den genomen om de rust en de orde in het Sudeten-land te kunnen handhaven. Zooals men weet heeft de regeering in verschei dene districten den staat van beleg afge kondigd en werden alle vergaderingen, en andere samenkomsten voor het geheele land verboden. Vanmorgen was nog niet bekend, op wel ke wijze de Tsjechoslovaaksche regeering op dit ultimatum heeft gereageerd. Vol gens sommige berichten zou zij zich bereid verklaard hebben, de bijzondere maatrege len in te trekken, indien Henlein een drin genden oproep, om rustig te blijven tot zijn aanhangers wilde richten. Andere berich ten zeggen, dat ze in het geheel niet op het ultimatum heeft geantwoord, en weer an dere, dat ze Henlein liet weten, bereid te zijn tot een bespreking van de zaak. Hoe dit zij, vannacht schijnt het kalm in Tsjechoslovakije te zijn geweest, zoodat men de hoop, dat castastrofale dingen zul len uitblijven, nog niet behoeft op te ge ven. Vanochtend werd intusschen uit Praag bericht, dat Henlein de heeren Kundt c.s., die telkens met de Tsjechoslovaaksche re geering hebben onderhandeld, van hun mandaat heeft ontheven. Zulks blijkbaar, omdat Praag het ultimatum niet heeft in gewilligd. Dit feit voegt uiteraard nieuwe spanning aan de bestaande toe. Bovendien verluidt, dat het Sudeten- Duitsche hoofdkwartier heeft meegedeeld, dat de acht eischen, welke indertijd op het Sudeten-Duitsche congres te Karlsbad wer den gesteld, en welke Praag thans als grondslag van besprekingen wilde aanvaar den, niet langer dienst doen. De ontwikke ling is reeds verder voortgeschreden, aldus het Sudeten-Duitsche hoofdkwartier. Er zullen dus eventueel nieuwe, nog verder gaande eischen komen. Men spreekt in dit verband reeds van een volksstemming. Hoe raar het thans in het Sudeten-land toegaat, moge blijken uit de volgende be richten over de incidenten van de laatste 24 uur. Een der meest ernstige heeft zich te Got- tesgabe (Bozidar) in Noord-Bohemen af gespeeld. Volgens een bericht van Havas hebben Sudeten-Duitschers aldaar het post kantoor bezet en verwoest. Alle telefoonka bels zijn daarna vernield. Havas meldt, dat te Asch, het hoofd kwartier van Henlein, 8000 personen heb ben betoogd. Tsjechische naamborden wer den afgerukt, een agent werd van zijn mo torrijwiel geworpen, zoodat hij ernstige verwondingen opliep. In de omgeving van Karlovy Vary (Karlsbad) werden telefoon leidingen doorgesneden. Te Loket zijn de ar beiders in staking gegaan, de kinderen gaan niet naar school en de winkels zijn gesloten. Vierduizend personen hebben hier gedemonstreerd. Te Perstein hebben 1500 menschen betoogd. Van den kerktoren af werd op een militaire afdeeling geschoten, waardoor een soldaat om het leven kwam. Ook een Henleinist werd hier gedood. Te Cheb (Eger) zijn de ruiten van Tsjechische en Joodsche winkeliers vernield. Politie heeft de aanvallers met den gummiknup pel uiteengejaagd. Drie gendarmes en een manifestant werden gewond. Te Warnsdorff hebben zesduizend per sonen geëischt, dat de grensafsluiting ge opend zou worden. De douaneambtenaren moesten hiervoor zwichten en 500 personen begaven zich op Duitsch gebied. Het Duitsche nieuwsbureau meldt hier over het volgende: Uit vreugde over de rede van Hitier hebben de bewoners van de grensplaatsen Warnsdorf en Rimburg Maandag groote demonstraties gehouden. De Rumburgers trokken naar de Duit sche grens en hielden daar, nog juist op Tsjechisch grondgebied betoogingen. Dui zenden bewoners van Warnsdorf kwamen echter over de grens. In Seifhennersdorf hielden drie- a vierduizend Sudeten-Duit schers op de Adolf Hitlerplatz tezamen met de bewoners een betooging. In de nabijzijn- de kerk werden de klokken geluid en liede ren op het orgel gespeeld. Te Miznice werd op de Tsjechische gen darmerie geschoten. Tot de schutters be hoorde de burgemeester van deze plaats. Te Perstein werd het station bezet door Henleinisten, die de haakkruisvlag heschen. Te Bezdruzice zijn schoten gelost op de gen darmerie en een Tsjechischen ambtenaar. Te Narz Nadohri zijn met stokken ge wapende Henleinisten de Tsjechische school en het postkantoor binnengedrongen. Zij dwongen het onderwijzend personeel en de postambtenaren den trein naar Praag te nemen, zonder dat deze menschen zelfs eenige bagage konden meenemen. De aan vallers schreeuwden: „Tsjechische honden hebben in dit Duitsche land niets te ma ken". Te Marienbad, te Karlsbad en in ver scheidene andere plaatsen waaien tallooze haakkruisvlaggen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat de Sudeten-Duitsch er Josef Bar door schoten van gendarmes te Marienbad op den weg is doodgeschoten. Senator Frank heeft bij den minister van binnenlandsche zaken gepro testeerd. Zoowel te Purstein als te Cho- dau bij Karlsbad zou een Sudeten-Duitscher zijn doodgeschoten. Te Weipert zou, nog steeds volgens het D.N.B., met machinege weren op de bevolking zijn geschoten. Het zelfde persbureau meldt uit Graslitz dat Tsjechische douaneambtenaren en gendar men op 200 Sudeten-Duitsche arbeiders, die op rijks-Duitsch gebied werkzaam zijn, bij het passeeren der grens hebben geschoten. Verscheidene arbeiders werden gewond. Voorts wordt nog melding gemaakt van een groot aantal betoogingen in vele Sude ten-Duitsche plaatsen, zonder dat daarbij incidenten zijn voorgevallen. In spreekko ren werd geroepen: Wir wollen heim ins Reich. Ein Volk, ein Reich, ein Führer. Volgens een officieel bericht, in Tsjechi sche kringen te Londen ontvangen, hebben de incidenten tot dusver twaalf menschen het leven gekost. Acht Tsjechen en vier Sudeten-Duitschers zijn omgekomen Uit tal van steden en dorpen van het Su detenland zijn gisteren Joden en Tsjechen gevlucht, omdat ze zich niet langer veilig wisten. Sommige wegen waren vol vlucli telingen, die met hun have een onderko men wilden zoeken ergens anders in Ts j e choslo vakij e Schot gelost op lid van het Brit- sche gezantschap. Vernomen wordt, dat op den aan de Britsche legatie verbonden majoor Sutton Pratt, die een bezoek bracht aan Eger juist toen daar in de straten door pantserwagens werd geschoten, a bout portant een schot is gelost door een Tsjechischen officier. Ge lukkig miste het schot echter doel. Sutton Pratt had voor den dienstdoenden officier zijn kaart uitgestoken, om te laten zien dat hij zich ambtshalve ter plaatse bevond. De officier loste daarop een schot op hem. Sutton Pratt begaf zich na het gebeurde naar het politiebureau, waar hij wist te bewerkstelligen, dat het schieten werd gestaakt. Ashton Gwatkin te Asch. Het lid der missie-RuncimanJ Ashton Gwatkin is vanochtend te Asch aangeko men voor een bespreking met de Sudeten- Duitsche leiders (die den geheelen nacht in een nieuw hoofdbureau aldaar hadden ver- OE MIDDEN EUROPEESCHE KWESTIE TSJFCHO-GI OWAKMF LANDEN WELKE ZICH NIET AFZIJDIG ZOUDEN HOUDEN BIJ HET TSJECHO- (AS LONDEN-PA F IJSPR A AG- MOSKOU) SLOWAAKSCHE PROBLEEM DE AS ROME-BERLIJN SS® WAAR SUDETEN-DUITSCHERS WONEN Rust u, bij een moeilijken arbeid, tot een ernstigen strijd toe! De lust om de overwinning te behalen, zal uw wil stalen. gaderd) om hen te overreden de onderhan delingen met Praag te hervatten. Japan is bereid zich aan Duitsche zijde te scharen. De woordvoerder van net ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft van ochtend verklaard: „Japan is bereid zijn strijdkrachten te voegen bij die van Duitschland om in over eenstemming met den geest der anti-Com munistische overeenkomst de rooden te be strijden! •X 'M&WMA VKL De Hpngaarsche radio-omroep „Radio Boedapest" wijde op 6 September jl. een speciale uitzending aan het regeeringsjubi- lieum van onze Koningin. De bekende Nederlandsche radio-zange res Lies de Leeuw werd uitgenoodigd hier aan haar medewerking te verleenen. De sympathieke cfïrecteur van dezen om roep, dr. Julius Somogyvary, leidde op in drukwekkende wijze de uitzending in. De rede werd in het Hongaarsch gesproken. Wij ontleenen hieraan het volgende; „In een der gelukkigste landen van Euro pa, in Nederland, en nog in vele andere deelen der wereld, vieren op het oogenblik millioenen Nederlanders het regeeringsju- bileum van hun innig geliefde Koningin die reeds als achttienjarig meisje de troon besteeg. Waarom deze groote vreugde? Waarom deze aloverheerschende ongedwongen en oprecht gemeende toewijding van hare on derdanen Omdat op de Nederlandsche troon een vrouwe regeert, die reeds veertig jaren met vaste hand het geluk van haar volk dient. Toen in 1914 de wereldoorlog ontbrandde diende zij haar land door het voor dezen gruwel te sparen. Welvaart van haar volk was haar loon. Ook wij Hongaren hebben wel een zeer speciale reden, om de vreugde van het Nederlandsche volk mede te vieren en zoodoende deze groote Koningin, Wil- helmina der Nederlanden, onze innige aan hankelijkheid en dankbaarheid te toonen. Immers toen na de oorlogsjaren Hongarije in den groottsen nood verkeerde en wij zelfs onze kinderen niet meer het hoog noodige konden geven, was zij het, die speciale trei nen naar ons land stuurde en onze kleinen tot zich nam. De groote goedheid van deze zoo geliefde Koningin vond weerspiegeling in de harten der Nederlandsche vrouwen, die ip, dezen tijd van ontbering en armoede moeders voor onze kinderen waren Waarschijnlijk zal Neerland's Koningin mijn stem, die op het oogenblik door heel Europa klinkt, niet hooren en zelfs in ge val van wel, zou zij misschien de Hongaar- sche taal niet kunnen verstaan. Maar toch breng ik op deze wijze namens millioenen en nog eens milloenen Hongaren onze in nige dankbaarheid en aanhankelijkheid tot uiting. Lang leve H.M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden! God zegene haar". Na deze inleiding zette het „Wilhelmus" in, waarna Lies de Leeuw haar recital van oud- en nieuw-Nederlandsche volksliederen aanving. Het programma begon met het Kroningslied 1898 en eindigde met Theo Bosman's „Veertig Jaren" eerbiedig opge dragen aan H.M. de Koningin, ter gelegen heid van haar veertigjarig regeeringsjubi- leum. De charmante Hongaarsche om- roepster Gitta Natter gaftelkens in het Hongaarsch een verklaring van de Neder landsche tekst. Tot slot bracht de zangeres mede namens haar landgenooten in en buiten Hongarije hartelijken dank aan de luisteraars en de directie van Radio Boedapest voor de groo te belangstelling voor het feit, waaraan de ze uitzending gewijd was. DE WIJZIGING VAN HET RIJKS AMBTENARENREGLEMENT. Aan het Kon. besluit, waarbij wijziging wordt gebracht in het algemeen rijksambte narenreglement, ontleenen wij: Artikel 97b van het algemeen rijksambte narenreglement wordt gelezen als volgt: 1. Aan den ambtenaar kan eervol ontslag worden verleend, indien, naar het oordeel van het gezag, hetwelk tot het verleenen van het ontslag bevoegd is, uit zijne gedra gingen van een zoodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwezig is, dat hij zijn plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouwelijk zal volbren gen. 2. Een gedraging, als bedoeld in het eer ste lid, is onder meer aanwezig, wanneer 'n ambtenaar lid is van een vereeniging, waar van onze minister, voorzitter van den raad Vein ministers, verklaard heeft, dat zij om de doeleinden, die zij nastreeft, of de mid delen, die zij aanwendt, de behoorlijke ver vulling van zijn plicht als ambtenaar kan in gevaar brengen of schaden, of wanneer hij op eenigerlei wijze medewerking of steun verleent aan een zoodanige vereeniging of van haar uitgaande actie. 3. Voor een ontslagverleening, als be doeld in het eerste lid, is de medewerking of machtiging vereischt van onzen minister, voorzitter van den raad van ministers. De ze is gehouden, te voren het advies in te winnen van een commissie, bestaande uit vijf leden en vijf plaatsvervangende leden. Van de leden wordt een lid als voorzitter en een als plaatsvervangend voorzitter aange wezen. Het Zweedsche motorschip „Nippon", me tende 4000 ton, dat op weg was van Yoko hama naar Antwerpen en Rotterdam, is ten Oosten van het vuurschip „Wandelaar" vannacht in aanvaring gekomen met een onbekenden, vermoedelijk Belgischen trei- ler, welke gezonken is. Vervolgens kwam de „Nippon" in botsing met het 3000 ton metende Fransche stoomschip „Aisne", dat op weg was van Le Havre naar Antwerpen. Het schijnt dat de „Aisne" de „Nippon" heeft geramd. Het Zweedsche motorschip is kort na de aanvaring gezonken. De sleep boot „Goliath" is onmiddellijk uit Vlissin- gen vertrokken voor hulpverleening, ter wijl later ook de sleepbooten „Baltic" en „John P. Best" zee kozen naar de plaats van de aanvaring. De bemanning van de „Nip pon" schijnt gered te zijn. Althans zijn 20 personen, waaronder de eerste officier, in Zeebrugge geland en zijn 27 anderen, onder wie de kapitein, aan boord genomen van de sleepboot „Goliath", welke naar Vlissin- gen is teruggekeerd. De „Aisne" bekwam schade aan den voorsteven. Het schip heeft zijn reis kunnen voortzetten en is vanmorgen om kwart voor acht, met een ingedrukten voorsteven, Vlissingen gepasseerd. Van de gezonken „Nippon" steekt de mast nog gedeeltelijk boven water uit. De oorzaak van de aanva ring is vermoedelijk aan den mist te wij ten. Relaas van een der opvarenden. De schipbreukelingen van de „Nippon" zijn vanochtend door een Belgische sleep boot te Vlissingen aan wal gebracht en aan de zorgen van den Zweedschen vice-consul toevertrouwd. De mannen zijn onderge bracht in het hotel „Zeeland". Wij hadden een onderhoud met den 2en stev/ard van 't schip, die zich ontpopte als een Zweedsch journalist van wien we het volgende ver haal vernamen: „We waren Dinsdag van Antwerpen vertrokken met bestemming Rotterdam. Het schip, dat 10.000 ton groot is, was geladen met stukgoederen, de be manning bestond uit 45 personen, terwijl er nog 3 passagiers aan boord waren. Plotse ling, het was ruim 12 uur in den afgeloo- pen nacht, klonk een hevig gekraak. Het grootste deel der bemannig bevond zich ter kooi. Alleen de wacht was op de brug en 4 leden bevonden zich in de machine kamer. Velen werden uit hun kooi geslin gerd en onmiddellijk drong water het schip binnen, zoodat sommigen met hun voeten in het water terecht kwamen. Onze eerste gedachte was het veege lijf te redden zoodat we enkel wat lijf goed aanschoten en naar het dek hol den. Opmerkelijk was het, dat hoewel alles haastig in zijn werk ging, er absoluut geen paniek ontstond. Op het dek aangekomen, zagen we een vreeselijk schouwspel. Het schip bleek aan bakboord zijde midscheeps getroffen te zijn, door een Fransch schip, dat zich met een ingedeuk te voorsteven in de nabijheid bevond. Spoe dig begon ons schip van achteren te zinken en slagzij te maken. In koortsachtigen haast, werden de sloepen buiten boord ge zet. Mede door de kalme houding van ka pitein en officieren verliep alles ordelijk en konden allen het schip in twee sloepen verlaten. Het Fransche schip had eveneens een reddingboot gestreken, doch deze be hoefde geen dienst te doen. Dank zij de kal me zee, was er geen gevaar. Na circa 3 uur te hebben rondgedreven, werd een sloep opgepikt door een Belgische visschers- boot, die naar Zeebrugge voer, terwijl de andere eenigen tijd later werd opgepikt door de Belgische sleepboot „Goliath". De „Nippon" was intusschen nagenoeg geheel gezonken en ligt thans op bakboordzijde. Bij laag water is het schip nog zichtbaar. De oorzaak van deze ramp is inderdaad de mist. DE KINDERVERLAMMING. In Krommenie is een geval van kinder verlamming geconstateerd, dat den dood tengevolge had. In het ziekenhuis te Zaandam zijn een kind uit Assendelft en een uit Wormerveer beiden lijdende aan kinderverlamming, in de barak opgenomen. Vandaag is te Rotterdam één nieuw ge val van kinderverlamming aangegeven. Het betreft een kind van acht maanden, wo nende aan den Linker Maasoever. Voorts zijn té Rotterdam met kinderver lamming opgenomen een jongetje van vier jaar uit IJsselmonde en een meisje van" een jaar uit Bergschenhoek. DE UITVOERING VAN DE TRANSACTIE-DETERDING. Algeheele overeenstemming ver kregen. Dezer dagen heeft naar aanleiding van de nog' bestaande verschillen inzake de uit voering van de zg. „transactie Deterding" een bespreking plaats gehad, waarbij tegen woordig waren de ministers dr. Colijn en mr. Steenberghe en de heeren dr. Deterding en ir. Louwes. Zooals men weet, gmg het hierbij vooral om de vraag, of kon worden aangenomen, dat de eerste besprekingen van den heer Deterding met de Nederlandsche regeering in dien geest waren gevoerd, dat dr. Deter ding met recht aanspraak kon maken op berekening van de laagste prijzen voor het buitenland. In vorengenoemde bespreking is komen vast te staan, dat de zienswijze van den heer Deterding in deze juist is geweest. Doordat een afspraak in dezen geest aan de uitvoerende instantie, het toenmalige de partement van landbouw en visscherij en de daaronder ressorteerende crisiscentrales, niet bekend was, heeft zich het misverstand voorgedaan. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: in het Z.O. matige W. wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen re gen, iets koeler; overigens matigë, tijdelijk krachtige W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt fot betrokken met waarschijnlijk regen, koeler. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, bewolkte hemel, tij delijk helder, plaatselijk regen gedurende den nacht, matige temperatuur. Do 15 Sept. Zon op: 6 h 35; onder: 19 h 16i Licht op: 19 h 46. Maan op: 21 h 51; onder 13 h 06. L.K. 17 Sept. Hoog- en Laagwater te VUssingens September. Hoogwater. Laagwatev, Woensdag 14 4.43 17.0P 11.07 23.41 Donderdag 15 5.24 17.41 11.50 24.22 Vrijdag 16 6.09 18.29 12.35 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 14 6.38 18.53 12.13 24.39 Donderdag 15 7.15 19.29 12.55 Vrijdag 16 7.56 20.13 1.21 13.41 Men is bij deze bespreking tot algeheele overeenstemming gekomen. Ook wat be treft het eenige nog resteerende practische verschilpunt. Op verzoek van dr. Deterding worden in dit stadium daaromtrent geen verdere me- dedeelingen verstrekt. PROF. JOSEFHUS JITTA UIT VRIJZ.-DËM. BOND. Frcf. dr. A. C. Josephus Jitta is naar „Het Volksblad" meldt, uit den Vrij zinra gen Dem'icraGschen Bond getreden cn heelt dezen slap in een brief aan den secre taris vsn deze partij, mr. P. J. Oud, toege licht met het verzoek den brief te publi- eeeren. Mr. Oud zeide desgevraagd, dat de brief, die, naar hij verklaarde, hem verrast heeft, eerst in het hoofdbestuur van den Vrijzin nig-Democratische Bond besproken zal worden. Het is de bedoeling aan de publi catie in het orgaan van dien bond, de „Vrij zinnig-Democraat", aanstonds een weder woord te verbinden. De heer Oud meende daarom den inhoud van den brief thans nog niet te kunnen mededeelen. Publicatie zal spoedig geschieden. Het is bekend, dat prof. jitta altijd op den uitersten rechtervleugel in zijn partij heeft gestaan en op sommige principieele punten afwijkende meeningen huldigde, waarvan hij o.a. in „De Groene", toen hij van dat blad hoofdredacteur was, heeft getuigd. Eenigen tijd geleden heeft de heer Jitta, die gedurende verscheidene jaren den Vrij- zmnig-Democratischen Bond in den Haag- schen gemeenteraad vertegenwoordigde, de ze functie neergelegd. STEUN GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN 0$GST 1938. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in het voornemen voor goedgekeur de pootaardappelen van den oogst 1938 een steunregeling te treffen, welke afwijkt van de regeling die voor den vorigen oogst heeft gegolden, en wel ómdat de verkoop van goedgekeurd pootgoed, vooral wat de prijzen betreft, een minder gunstig verloop heeft. Vorig jaar werd evenals de jaren daar voor niet eerder steun aan pootaardappe len verleend dan aan het einde van het seizoen (na 1 April); thans echter zal voor sommige rassen boven de denaturatiever- goeding reeds eerder een toeslag kunnen worden verleend, daar een ministerieele be schikking verwacht kan worden, waarbij van 3 October af reeds gelegenheid wordt gegeven goedgekeurde pootaardappelen te denatureeren en den steun daarvoor te ont vangen. Deze regeling zal echter alleen gelden voor die rassen welke vorig jaar waren in gedeeld in de rubrieken 2 en 3 (behalve Unicum). Voor de rassen van de rubriek 1 alsmede Unicum (binnenlandsche consump tiesoorten) wordt dus nog geen extra steun gegeven. De sorteeringsvoorschriften zijn dezelfde als die welke het vorige jaar golden. Een voorraadsopgave behoeft echter niet te wor den gedaan. Ook de steunbedragen boven de „gewone" denaturatievergoeding zullen geen wijziging ondergaan: zij bedragen derhalve voor aardappelen goedgekeurd in de klasse a 1.50, in de klasse b 1 en in de klasse c 0.50 per 100 kg. De denaturatievergoeding krachtens de crisis-steunbeschikking 1938 II aardappelen (oogst 1938) zal ook worden uitgekeerd voor de goedgekeurde pootaardappelen van de vierkantsmaten 2835 mm. Nadere inlichtingen zullen door de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale ter kennis worden gebracht. HET NEDERLANDSCH-DTHTSCHE BETALINGSVERKEER. De regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen tusschen de Neder landsche en Duitsche commissie, welke in Den Haag aangevangen zijn, werden sinds 5 September te Wiesbaden voortgezet en hebben op 13 September geleid tot over eenstemming over de volgende punten: Een nieuwe transfer-overeenkomst, welke een looptijd tot 30 Juni 1941 heeft, kwam tot stand. Daarbij werd tevens geregeld de rentebetaling op de kapitaalvorderingen van Nederland op het voormalige Oosten rijk. De bestaande clearing-overeenkomst, wel ke een looptijd had tot 31 December 1938,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1