Inde 1 WAL8HEHE8ë. KRONIEK van dan DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938. No. 215. Hitier dreigt. Neem 'n AKKERTJE MIDDELBURC. ÏÜSSIHGEN. ZUIDBEVELAND an del vpen, jaar. I S an sa fla STR., Krip- |en 40 st 15, areed, [inden, was- land- traties frd, K. Ilever- Iersch A. J. lat 51, 5 ■Selsche Übert Mid- sawa* zoekt Is voor bij de Af te l'burg, naar lenten. Sept. itrale, Jor in- 'ondag' revue). naar l-Gene- aureau Boer. Wie gisteravond aan zijn radiotoestel heeft gezeten, om te luisteren naar de apo theose van den partijdag te Neurenberg, heeft geen aangename oogenblikken be leefd; tenzij hij veel van Hitier zou houden. De rede des Führers en de reacties der dui zenden toehoorders in de groote zaal vorm den een soort spel van donder en bliksem, de Führer bliksemde, de zaal donderde, er ger, luidruchtiger dan ooit. Het „Sieg heil bulderde van Neurenberg uit geheel Duitsch- land en meer verspreid de geheele wereld over. En uitdagend klonk aan het slot der manifestatie het „Deutsehland, Deutsch- land über alles". Wij leven in een tijd van groote woorden, die niet op goudschaaltjes gewogen kun nen worden. De kanonnen zouden reeds ge bulderd, de machine-geweren geknetterd hebben, indien in het spel der diplo matie openbaren uitingen de maatstaven van 25 jaar geleden werden aangelegd. „Wanneer deze gekwelde schepsels (de Su deten-Duitschers) zelf geen recht en geen hulp kunnen vinden, dan zullen zij beide van ons krijgen", riep Hitier uit. En aan het adres der „democratische staatslieden", voegde hij hieraan toe, dat zij goed moesten bedenken, dat dit geen frase was! „De Su deten-Duitschers hebben het recht op een eigen leven, als ieder ander volk", ver klaarde hij even later. „Indien de democra tieën echter van meening zijn, dat zij de onderdrukking dier Duitschers moeten be schermen, dan zal dit ernstige gevolgen hebbe n". Het zijn regelrechte dreigementen, deze tirades, en dreigementen, die op heeschen, snijdenden toon werden uitgesproken. In een paar woorden kan men, met dien toon rekening houdende, des Führers oratie in zake Tsjechoslovakije als volgt samenvat ten: Als er niet heel gauw een regeling der Sudeten-Duitsche kwestie komt, zullen wij er op slaan. Het staat te vreezen, dat de rede van Hitier nu niet bepaald uiterst bevorderlijk voor de totstandkoming van zulk een rege ling zal blijken. Tenzij men wil aannemen, dat er een goed stuk vooropgezette propa ganda in stak. De Führer kan den hoofden der Sudeten-Duitsche beweging bevolen hebben, om op den grondslag van de jongste voorstellen van Praag ten spoedigste een overeenkomst te bewerkstelligen, om het daarna zoo voor te stellen dat deze over eenkomst een onmiddellijk gevolg van zijn Neurenberger philippica zou zijn. Aan de handigheid om wat zwart is, wit te praten en omgekeerd, ontbreekt het den Duitschen Führer (en zijn trawanten) in elk geval niet. Het begin zijner rede zat vol van der gelijke politieke tooverijen en het tafereel, dat hij ophing over de „kwellingen", waar aan de Sudeten-Duitschers zouden bloot staan, jarenlang nu reeds (maar daar hoor de men vroeger nooit van) bevatte meer dan eenige schilderachtige overdrijvingen. Men zou den indruk hebben kunnen krij gen, dat de 3% millioen Sudeten-Duitschers noodig allemaal, gehavend dat ze zijn, in sanatoria en ziekenhuizen dienen te worden opgenomen, om weer wat op ver haal te kunnen komen. Men moet intusschen optimistisch zijn, om te kunnen gelooven, dat in de rede des Führers als 't ware propaganda-stekken waren uitgezet en dat er nu op korten ter mijn wel een minnelijke schikking uit het Tsjechoslovaaksche probleem zal groeien. Is niet veeleer de kans groot, dat de Su deten-Duitschers thans nog zwaardere eischen zullen stellen? Hitier heeft hen tot zekere hoogte zelfs aangemoedigd, om maar een volksstemming te gaan vorderen, een volksstemming dan over de vraag, tot welk land ze willen behooren. Nadrukkelijk ver- klaarde hij immers, dat ook de Sudeten- Duitschers het zelfbestemmingsrecht bezit ten. Hitler's redevoering heeft overigens geen onmiddellijke beslissende uitwerking op den politieken toestand gehad. De vrees van sommigen, dat hij het gebruik van geweld onafwendbaar zou aankondigen, is geluk kig niet uitgekomen. De onzekerheid en de onbehagelijke spanning blijven voortduren. Maar naar alle waarschijnlijkheid zal dit niet meer voor lang zijn. Uit de houding, welke Henlein c.s. nu gaan aannemen, zal men belangrijke conclusies mogen trekken, conclusies, welke de juiste beteekenis van Hitler's woorden aan het licht kunnen bren gen. Het lijdt geen twijfel, dat Henlein in structies van den Führer heeft ontvangen. Als boven uiteengezet is het mogelijk, dat LALINE LESTER'S ROMAN 4). Uit het Engelsch door W. A. C. hij voorkom Uv,= enS een siëaret °P"> stelde ze doosje v„ lapte WÏÏ in diamanten versierd. initialen „Ik rook bijna nooit", antwoordde „soms een sigaar". „Vindt u 't dan verkeerd?" Hij antwoordde hierop niet, maar vroeg „Waarom rookt u eigenlijk?" Laline stond verlegen; ze wist niet soed waarom. „Omdat men er zich prettig door gevoelt ik kan niets uitvoeren, voordat ik een siga ret heb gerookt", flapte ze er uit. „Arme verslaafde!" Laline begon woedend te worden. „Ik ben geen verslaafde! Ik rook er maar ongeveer tien per dag". „Jawel, u hebt 't zoo even erkend. U kunt !"e's uitvoeren, voordat u er een gerookt ai f, de sigaret is de baas, niet u!" s ik wilde, zou ik morgen met rooken kunnen eindigen". ik dan doen; het zal een nieuwe g voor u zijn om eens te heerschen". as meel:' dan ze verdragen kon. Een srhen' atvarmg voor haar om te heer- iedereen hak geheerschtf°V6r lachte Ze hem en werd door 't dender °°&en hoe langer hoe woe- NIEUWE HOOFDINSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID. Als opvolger van dr. R. N. M. Eykel, den wegens het bereiken van den pensi oengerechtigden leeftijd aftredenden hoofd inspecteur van de volksgezondheid zal naar wij vernemen worden benoemd dr. J. J. Th. Doyer te Hilversum, thans inspecteur van de volksgezondheid in N.- Holland, Dr. Doyer is in 1906 arts gewor den, practiseerde in het Noorden van het land, promoveerde in 1920 op een proef schrift gewijd aan de erfelijkheid bij tu berculose en werd daarna inspecteur van de volksgezondheid voor de tuberculose bestrijding in het Noorden en later, bij samenvoeging van de diensten voor tuber culosebestrijding en besmettelijke ziekten- bestrijding, in Noord-Holland. Ir. W. F. DE WIT IN OOST-SIBERIë OVERLEDEN? Bij de familie te Delft, Enkhuizen en Amsterdam is bericht ontvangen, dat ir. W. F. de Wit in Oost-Siberië zou zijn over leden. Naar men zich herinneren zal, werk te de uit Enkhuizen afkomstige heer De Wit sinds 1929 in een fabriek te Moskou en werd hij om onbekende redenen gear resteerd en naar Siberië verbannen. Alle pogingen om iets omtrent hem te vernemen, hebben gefaald. De gouden Generaal Snijders-medaille voor ir. Damme. Gistermiddag werd te Den Haag tijdens een vergadering van het bestuur van de stichting „Generaal Snijders-fonds" door den eere-voorzitter, generaal b.d. C. J. Snij ders, met een hartelijke toespraak aan dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., overhandigd de gouden Generaal Snijders-medaille, die eens in de 3 jaren wordt uitgereikt en wel naar aanleiding van zijn groote verdiensten voor en zijn opbou wend werk aan het groot Nederlandsche luchtvaartverkeer, en met name het lucht - postverkeer. DE PRIJZEN VAN ROGGEBLOEM EN ROGGEMEEL OPNIEUW VERHOOGD Naar aanleiding van de afkondiging van regeeringswege van de verhooging met in gang van 11 September j.l. van het mono polieprijsverschil van rogge met 0.50 per 100 kg, heeft de commissie-Gerbrandy, be doeld in de algemeene verkoopsvoorwaar- den voor roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van deze producten, gisteren beslist, dat de prijzen van alle roggebloem en roggemeel, welke na 11 September 1938 te leveren is op grond van voorverkoop contracten, afgesloten vóór dezen datum, opnieuw verhoogd worden, en wel: a. voor zoover betreft roggebloem met 0.75 per 100 kg; b. voor zoover betreft roggemeel met 0.50 per 100 kg.. DE LEDENWERFCAMPAGNE VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Men zendt ons het volgende communiqué: De onlangs aangevangen campagne van het Nederlandsche Roode Kruis, tot opvoe ring van het ledental tot minstens 100.000, gepaard aan een algemeene actie om meer bekendheid te geven aan de buitengemeen belangrijke en omvangrijke Roode Kruis- taak, is op zeer sympathieke wijze door het publiek ontvangen. Nu geleidelijk een beter inzicht in het prachtige Roode Kruiswerk wordt gevestigd en men inziet dat het Roo de Kruis een particuliere vereeniging is, die bij zijn veel geld vereischenden mensch lievenden arbeid grootendeels is aangewe zen op contributies en vrijwillige bijdragen nu begint het publiek spontaan op de bo venbedoelde acte te reageeren, en nog da gelijks komen de contributies van nieuwe leden op postrekening 22120 van het hoofd bestuur van het Roode Kruis, Prinsesse- gracht 27, Den Haag, binnen. Daaronder zijn zeer fraaie jaarlijksche contributies van 50, 25, 20. Hoezeer deze vrijwillige vastgestelde hooge contributies ook op prijs gesteld worden, evenzeer worden de kleine minimumcontributies van 1 per jaar hoo- deze neerkomen op een spoedige bewerk stelliging van een compromis met de jong ste voorstellen van Praag als grondslag. Zou Henlein nu echter belangrijk meer gaan eischen, een volksstemming in het uiterste geval, dan wordt de toestand wel heel precair. Dan moet men de gevolgtrek king maken, dat Hitier c.s. er op uit zijn, om het Sudeten-Duitsche gebied op korten termijn bij het Derde Rijk in te lijven. Europa gaat dagen van ontzaglijke span ning tegemoet. „Er is klaarblijkelijk één persoon, van wie ik zeker weet dat u nooit er in geslaagd bent die onder uw macht te krijgen"; hij keek toen hij dit zei, niet naar haar, maar, verstrooid, naar een prachtigen paradijsvo gel op den hoed van haar tante. Ze volgde de richting van blik en lachte. Tante? O, dat hebt u mis; ik kan pre cies met haar doen, wat ik wil!" '"■.en wendde David zijn hoofd en zijn zwarte oogen schenen recht door 't' goud blonde hoofd te zien. „Tante?" O, de dame met den paradijs vogel ik'dacht niet aan haar „Wie bedoelde u dan?" kwam er tartend uit. „Aangezien u 't me vraagt, bedoelde ik u zelf!" Laline was een en al woede. „Ik vind dat u erg grof bent". „Het spijt me maar u vraagt me er naar, nietwaar?" Daarna wendde hij zich weer tot me vrouw Longton en Laline kreeg een ge voel, alsof ze in tranen zou uitbarsten. Ze had nog nooit iemand zóó gehaat, zei ze tot zich zelf! Majoor Lamont stond op, om heen te gaan. Zij had uit zijn woorden opgemaakt dat hij onmiddellijk naar New York zou te- rugkeeren. Ze zou hem naar alle waar schijnlijkheid nooit terugzien gelukkig maar! en toch „Totdat we aan boord gaan, logeeren we in het hotel Ritz-Carlton. Als u 't noodig vindt, weer eens grof tegen me te zijn, dan kunt u daar komen, of telefoneeren en..." gelijk gewaardeerd, vooral wanneer men ziet, dat zulk een contributie een waarlijk offer vertegenwoordigt. Voorts zijn reeds eenige royale giften binnengekomen, waar onder een van 500, eenige van 50 enz. Men is den schenkers hiervoor zeer erken telijk. Men koestert evenwel de hoop en de verwachting, dat nog talloos velen dit goede voorbeeld mogen volgen. bij Migraine, „Kater", Hoofdpijn, enz. (Ingez. med.) ESPERANTO. Zaterdagavond trad voor de neutrale Es peranto groep „Ni Venkos" alhier op ir. J. R. G. Isbrücker uit Den Haag. Ook uit Goes en Vlissingen waren ver schillende Esperantisten aanwezig. De In specteur van het L. O. in de Inspectie Mid delburg had bericht van verhindering ge zonden. Wel kon de voorzitter, de heer I. M. Boasson Hz., later op den avond, den wethouder van onderwijs welkom heeten. Alvoren de spreker zijn voordracht begon herdactit de voorzitter hét 40- jarig jubileum van de Koningin, waar op alle aanwezigen staande het Wilhelmus zongen. Ir. Isbrücker sprak voor de pauze aan de hand van vele lantaarnplaatjes over het Esperanto Wereldcongres dat in 1935 te Rome is gehouden. Na de pauze deelde hij zijn indrukken mede over het laatste wereldcongres, dat dit jaar te Londen is gehouden. Ook hier bij vertoonde hij vele lantaarnplaatjes. Het applaus bewees hoezeer de aanwezigen, hetgeen de spreker vertelde en ook de ma nier, waarop hij dit deed, op prijs stelden. Namens de neutrale Esperantogroep „La Sudbevelanda Rondo" te Goes, uitte de vi- ce-voorzitster haar blijdschap aan de uit- noodiging van „Ni Venkos" gevolg te heb ben kunnen geven. Bovendien deelde zij mede, dat de Hon- gaarsche Esperantist Julio Baghy te Goes een literairen cursus komt geven. ERNSTIG VERZET TEGEN DE POLITIE. Zondagmiddag bevond J. R., zich in dron ken toestand op den Nieuwendijk. Toen een agent van; politie den man wilde arres teeren, pleegde R. hevig verzet, waarbij hij werd geholpen door een aantal zijner ka meraden. De agent werd een paar maal te gen den grond geslagen en bekwam schop pen en trappen. Hij zag nog kans zich van zijn wapenstok te bedienen en heeft daar mede rake klappen uitgedeeld. De agent kreeg assistentie van een burger uit Mid delburg, die het niet langer kon aanzien, dat de agent zoo werd mishandeld, waar na ook spoedig eenige militairen van het alhier gelegerde detachement kustartillerie krachtdadig hielpen. Dat was het sein voor de verzetplegers om een goed heenkomen te zoeken. R. werd echter overgebracht naar het bureau om aldaar zijn roes uit te slapen. Na zijn ontnuchtering heeft de commissaris van politie zijn arrestatie ge last. Later bleek, dat tijdens de worsteling de agent een oogenblik zijn wapenstok had verloren. Een Vlissinger, die hem opraapte, werd eveneens door de bende aangevallen, doch de verzetplegers kwamen van een koude kermis thuis, daar de man den wa penstok vakkundig hanteerde en er den onruststokers rake klappen mede uitdeel de. Grove baldadigheid. Tijdens de afgeloopen feestdagen werd bij de politie verschillende malen aangifte gedaan van diefstal van vlaggen. Later werden deze vlaggen in stukken gescheurd door de politie op de straten aangetroffen. Dit wees dus op ergerlijke baldadigheid. Gevolg van drankmisbruik. Zaterdagnacht om 3 uur werd de politie gewaarschuwd, dat op den Boulevard de Ruyter een man lag met bloedende ver wondingen. Toen eenige agenten ter plaat se kwamen troffen zij den man aan, zitten de op een stoepje. Hij bleek dronken te zijn. Zijn verwondingen waren echter niet ernstig en nadat hij op het politiebureau was verbonden, is hij naar huis gebracht. Hij boog en een glimlach van geamu seerdheid lag in zijn oogen, maar hij zei niet of hij al of niet zou komen. Mevrouw Greening was met hem in ge- sprek geweest, voor dat Laline de kamer was binnengekomen, en zei hem nu op overdreven manier vaarwel. „Wel, ik ben bepaald dol op dien man. Laline", zei ze, toen zij in haar auto naar haar huis terugkeerden. „Jij niet?" „Neen, heelemaal niet!" snauwde haar nicht. „Ik vind hem zoo grof, als maar mo gelijk is". Majoor Lamont kwam Woensdag al vroeg aan het dok en ging, voor dat de groote toeloop van passagiers kwam, aan boord van de Olympic. Hij rookte rustig een sigaar op het sloependek, waar niemand hem op merkte, toen Laline en haar tante en Jack Lumley met alles, wat er zoo al behoort bij rijke Amrikanen, die naar Europa op reis gaan, de brug over liepen. „Dus Jack is op sleeptouw genomen!" dacht David, terwijl hij naar hen keek. „Waarschijnlijk speelt ze met iederen man!" en hij begreep zelf niet waarom die gedachte hem hinderde. Laline had, toen de eene dag na den andere in het hotel Ritz-Carlton voorbij ging, het hoe langer hoe onaangenamer gevonden, dat er geen majoor Lamont kwam opdagen. Was hij misschien bij slot van rekening niet teruggekeerd? Had hij 't misschien erg druk? Misschien wilde hij niet komen! Maar deze gedachte was te weinig vleiend en ze liet die dadelijk varen. Nooit was er een man geweest, die niet ge Een meisje, dat zich in een café even verwijderde en haar taschje met geld op haar tafeltje liet liggen, kwam bij terug komst tot de onaangename ontdekking, dat een ander zich over haar eigendom had ontfermd. Een kamerverhuurster riej? de hulp van de politie in, teneinde een jongeman op te sporen, die bij haar in pension was geweest en zonder te betalen was verdwe nen. In de Badhuisstraat reden twee auto's op elkaar in, doordat de voorste plotseling stopte. Een dame in den voorsten wagen liep een lichte verwonding op. Beide voer tuigen 'werden beschadigd. Toen een automobilist bij zijn aan den rijweg geparkeerden auto terugkeerde, bleek deze, vermoedelijk door een aanrij ding .beschadigd te zijn. De politie stelt een onderzoek in. De haven in Augustus. Gedurende de maand Augustus werd de haven van Vlissingen bezocht door 162 zee schepen met een tonnage van 181.400 N.R. T. en 181 binnenschepen met 50.877 ton draagvermogen. In bovenstaande getallen zijn niet ver werkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den Provincialen Dienst, de Marine en het Loodswezen. De „Madrid" nog steeds onder bewaking, Het Noorsche tankschip „Marid", waar over wij de vorige week berichtten, ligt nog steeds in de haven van Vlissingen on der politiebewaking. De kapitein blijft wei' geren zijn Chineesche bemanning mede naar Noorwegen te nemen, terwijl de com missaris van politie alhier eveneens wei gerachtig blijft deze Chineezen in Vlissin gen te laten landen. VREEMDELINGENLEED. Reeds vele malen schreven wij over het doorloopend contact van de Vlissingsche politie met de vele vreemdelingen, die ten gevolge van de toestanden in het buiten land hier ter stede stranden. Daar het veel al hetzelfde liedje is, maken wij alleen nog maar melding daarvan wanneer het gasten betreft, die hier langer verblijven, om daar door een tipje op te lichten van het gor dijn, dat zooveel leed voor de overgroote massa verbergt, Zoo bevindt zich thans reeds meer dan een week een jonge Duit- sche Jood op het politiebureau. Deze man had in Duitschland het ongeluk om met zijn auto een S.A.-man aan te rijden. Hoe wel de aanrijding geen letsel had veroor zaakt, was de Jood zoo bang voor de gevol gen, dat hij is gevlucht. Hij richtte het oog op Engeland, het land, dat vrijheid biedt voor alle Joden, zoo dacht deze Duitscher. Echter Engeland is allerminst op deze uit gewekenen gesteld. Zijn landing werd dan ook geweigerd en hij keerde weer met de zelfde mailboot te Vlissingen terug, om in handen gesteld te worden van den commis saris van politie. Daar deze Duitscher in geen geval terug wil naar Duitschland, al waar voor hem, volgens zijn verklaring, gevaar voor zijn leven bestaat, blijft hij nog steeds op het politiebureau logeeren, daar er nog geen bestemming voor hem is ge vonden. Het zal wel heel moeilijk zijn deze voor hem te vinden. Sinds Zondagmiddag is de commissaris van politie opnieuw voor zoo'n moeilijke puzzle geplaatst. Met de mailboot arriveer de n.l. een 68-jarige Jood, feitelijk zonder nationaliteit, wiens landing in Engeland eveneens was geweigerd. Deze man was oorspronkelijk van Russische nationaliteit Hij was daar advocaat, doch 17 jaar gele den heeft hij het land moeten ontvluchten. Hij vond toen in Duitschland een toevlucht. Daar was hij makelaar geworden. De maat. regelen in de laatste jaren bij onze Ooster buren ten aanzien van vreemde Joden ge nomen noopten den man tot vertrek. Ook hem lachte Engeland tegen als het beloofde land. De bittere ontgoocheling kwam, toen de mailboot in de haven van Engeland meerde en nu is hij de gast van de politie alhier, die zich hard inspant om ook voor dezen uitgeworpene een goed heenkomen te vinden. Maar waar? HET TRAGISCH ONGEVAL BIJ HET VUURWERK. De monteur, die Zaterdagavond tijdens het ontsteken van het vuurwerk door een hartverlamming werd getroffen, blijkt te zijn de 54-jarige J. H. R. uit Leiden. Daar het een alleenwonend man betrof, was het voor de politie niet gemakkelijk zijn nabe staanden op te sporen. Toch is dit nog Za wild had haar te komen bezoeken! David bleef dien eersten middag uit het gezicht van iedereen en gebruikte zijn di ner in een afgezonderd plekje van het re staurant, toen 't clubje van mevrouw Gree ning tamelijk laat binnenkwam. Met een zijdelingschen blik had Laline hem dadelijk gezien: noch Jack noch haar tante had hem opgemerkt. Hij moest geweten hebben, dat hij de zeereis met hen zou maken en toch, had hij er in Washington geen enkel woord over gerept! Wat een afschuwelijke man! Het was nu duidelijk te zien, dat hij hen opzette lijk meed! Haar wagen gloeiden van erger nis! Van waar ze zat de andere hadden hun rug naar hem toegekeerd kon ze, zon der door hem te worden opgemerkt, voort durend naar zijn profiel kijken. Ze moest erkennen, dat 't een zeer knap profiel was. Zijn olijfkleurig en als gebronsd, frisch en gezond teint verraadde duidelijk een leven in de buitenlucht: van overtollig vet had hij geen last. Waarover zat hij in 's hemels naam zoo diep na te denken, dat hij nooit zijn hoofd wendde en eens om zich heen keek? Wat at hij? Een beetje kip en salade. Wat dronk hij? Een glas champagne. Hij zou natuurlijk lang voor hen klaar zijn. Waarom had haar tante ook zoo lang werk gehad met zich te kleeden! „Lieve Laline, je hebt geen woord ge hoord, van wat ik heb gezegd", merkte me vrouw Greening op een klaagtoon op. „Wel zeker, tante, maar ik interesseer terdagnacht gelukt. Een broer van den dan bleek dokter te zijn te Den Helder en een broer is apotheker te Enkhuizen. Deze laatste is Zondag hier geweest om de be grafenis te regelen. GAPINGE. Onder begunstiging van prach tig zomerweer, is ook alhier op feestelijke wijze het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin herdacht. Men heeft be wezen, dat, als men wil en samenwerkt, heel wat te bereiken is. De feestelijkheden wer den ingezet met het houden van diverse kinderspelen, gevolgd door volksspelen, waarna een gecostumeerde voetbalwedstrijd werd gehouden. Des avonds had een lam pionoptocht plaats, waarin verschillende aardig versierde rijwielen, autopeds e.d. Vervolgens gaf de mondorgelvereeniging „Ons Genoegen" uit Vrouwenpolder op het dorpsplein een concert. Het feest werd be sloten met het branden van een groot vreug devuur. Den geheelen middag en avond heerschte op het dorp huis aan huis wapperde de driekleur een gezellige oranjestemming. Het was een in alle op zichten geslaagd feest. ELLEWOUDSDIJK. De heer M. F. de Jonge, volontair ter secretarie alhier, wo nende te Kloetinge, is benoemd tot ambte naar ter secretarie te Heinkenzsand. SCHORE. Zaterdag is in deze gemeente feest gevierd in verband met het veertig jarig regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin. De dag begon met een uur klok luiden. Daarop is een schoolfeest gevolgd. Des middags werd de feestcommissie ten gemeentehuize door het gemeentebestuur ontvangen, waarna een schitterende op tocht, waaraan buitengewoon veel werk was besteed, door het dorp trok. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek werd de gemeentevlag, welke door een afvaardiging van de jeugdvereeniging naar Amsterdam was meegevoerd voor de jeugdhulde aan H.M. de Koningin, weer overgedragen aan het gemeentebestuur. Volkszang, volksspelen, concert door het muziekgezelschap „Scheldegalm", lichtstoet en openluchtfilm, vulden den verderen dag. Te half twaalf vond de sluiting plaats, met het gevolg, dat het dorp nog vóór den Zon dag zijn gewone rust had teruggekregen. RILLAND. Maandagavond omstreeks half acht passeerde een auto, afkomstig uit Groningen den overweg tusschen den Zuid- Bathpolder en den Rijksweg. Doordat de chauffeur veel aandacht aan den overweg besteedde, zag hij niet, dat uit de richting Bergen op Zoom een auto snel naderde. De wagens kwamen met elkaar in botsing, doch zij liepen slechts lichte beschadiging op. De inzittenden bleven ongedeerd. WEMELDINGE. Zaterdagavond werden de Oranjefeesten alhier gesloten, met het weer in ontvangst nemen van de gemeente- vlag van de deputatie aan de nationale jeugdhulde, die aan het défilé te Amster dam hebben deelgenomen. Het woord werd hierbij gevoerd door mej. Tazelaar als deel neemster; den heer M. Florusse als bege leider en door den burgemeester als hoofd der gemeente. Na deze plechtigheid werd door O.K.K. een concert gegeven op de tent aan het kanaal, terwijl een prachtig en goedgeslaagd vuurwerk den avond be sloot. Voor alle onderdeelen van deze slui ting bestond een enorme belangstelling. DE SCHIPPERSSCHOOL TIJDELIJK GESLOTEN. WEMELDINGE. Wegens het veelvuldig doorkomen van kinderverlamming elders in ons land, heeft de minister van onder wijs het noodig geoordeeld de hier geves tigde schippersschool, met zijn uit verschil lende plaatsen komende leerlingen, voor den duur van 14 dagen te sluiten. Het 7-jarig schippersjongetje C. de Z., die het stuur van zijn kort geleden gekre gen rijwiel niet geheel meester was, en ook de verkeersregelen niet al te best wist, had gistermiddag het ongeluk met een vracht auto, rijdende uit den Noordelijken Achter weg, in botsing te komen. Met een ge kneusd dijbeen en den schrik liep dit onge val voor den jongen nog betrekkelijk goed af. Gevonden voorwerpen: Een kinder- en een jongensportemonnaie met inhoud. Te bevragen bij de gem. politie. me zoo voor deze nieuwe omgeving". Ook Jack Lumley was verbaasd geweest over haar zwijgen hoewel hij aan haar stemmingen gewoon was en wist dat 't wij zer was er niet op te letten. Ja majoor Lamont stond nu op en zij waren nog niet aan 't ijs! Hij ging door de deur, die leidde naar was 't een soort veranda, waar men misschien de koffie ge bruikte? Daar zou hij zijn koffie drinken dus zij ook! Ze zou nu maar praten, aan gezien ze naar niets meer had te kijken. „A propos, Jack, ik was altijd van plan je eens te vragen naar de geschiedenis van den man, met wien ik je zag spreken, terwijl ik uit 't raam van Daisy Longton keek later kwam hij binnen en zijn naam is ma joor Lamont". „O, David! Dus je hebt hem ontmoet; hij is een intieme vriend van me we waren een tijdje samen in de loopgraven". „Is hij officier van beroep of was hij het alleen maar in oorlogstijd?" „Neen, hij was vroeger geen militair en naderhand had hij, geloof ik, iets te ma ken met het Bureau-Inlichtingen, maar hij is een van de dapperste kerels, dien ik ooit heb ontmoet. Ik zocht hem in New York op, maar hij had 't steeds druk. Hij had op deze boot moeten zijn; ik vermoed echter, dat hij is opgehouden. Ik heb hem heele maal niet aan boord gezien". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5