PAVILJOEN WANDELPIER De Sudeten-Duitschers zullen Duitsche hulp krijgen. COURANT Ongeregeldheden in het Sudetenland. montVSnStaatSViJand" en daarom naar«te? SLUITINGSAVOND m thrsutrïttcïul Indien hun niet spoedig recht wordt ge daan. - „De toestanden in Tsjechoslo- vakije zijn onduldbaar". Heftige, dreigende taal van Hitier. Noodtoestand in vijf de partementen afgekondigd DONDERDAG Duitsche voorzorgsmaat regelen. W/j WEERBERICHT. Over het algemeen is de rede rustig opgenomen. teens eord. laere rdam Scam- me- [gen- de een Itiek- [mpi- uit voor men ter. iter- ;der- het gen- |3uis- 12.15 ork. Or- met 5.00 ork- 7.35 8.15 mu- Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goesl8 ct. NUMMER 215. TWEE BLADEN. DINSDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct» In de groote congreszaal te Neurenberg .lieeft Hitier gisteravond voor duizenden toehoorders zijn met zooveel spanning ver beide groote politieke redevoering gehou den. Men verwachtte, dat hij belangrijke 'verklaringen over Tsjeehoslovakije zou doen ■en die verwachtingen zijn uitgekomen. Het grootste, althans gewichtigste deel der re de was aan het Tsjechoslovaaksche pro bleem gewijd. Zijn verklaringen over dit probleem leid de Hitler in door te zeggen, dat het hem •en zijn medewerkers niet alleen gelukt is den economischen nood te overwinnen, maar ook de vreeselijke politieke boeien te slaken, die het Duitsche volk voor altijd moesten knechten. Men ziet thans echter In het groot evenals vroeger in het klein binnen Duitschland de verbroedering tus- schen democratie en bolsjewisme in den strijd tegen den staat van de nationaal-so- •cialistische volksgemeenschap. Critiek op de democratie. De onoprechtheid van de democratie' "blijkt hieruit, dat de democratieën zich zelf tot volksregeering en de autoritai re staten tot dictaturen stempelen. In wer kelijkheid zijn er op het oogenblik slechts twee landen, groote mogendheden, die een regeering hebben, waarachter 99 pet. van het volk staat. Wij hebben moeten beleven, aldus Hitier, dat deze democratieën, als het haar past, een werkelijk regiem van geweld ver heerlijkten, terwijl de grootste aanhanke- lijkheidsbetoogingen in de autoritaire sta ten verzwegen of verdraaid werden. Eeuwenlang hebben zg. democratische staten met de gewelddadigste methoden vreemde volkeren onderworpen, maar op het oogenblik dat Duitschland zijn koloniën terugeischt, verklaart men, dat de arme inboorlingen niet aan een dergelijk lot mo gen worden overgeleverd. Men deinst er echter niet voor terug in de eigen kolo niën de inboorlingen door vliegtuigen en bommen tot rede te brengen. (Dit slaat op militaire maatregelen van Engeland tegen opstandige bewegingen in Br. Indië Red.) Dat zijn dan beschavingsbommen in tegen stelling tot de brutale bommen, die Italië in Abessynië gebruikte. Deze democratieën schelden op ons. Ik geef echter openlijk toe: Ik vind het nog beter te verdragen, dat ik door iemand word uitgescholden, die mij niet kan uit plunderen, dan dat ik word uitgeplunderd door iemand, die mij daarvoor prijst. Men scheldt op ons, maar wij zijn, God zij dank, in staat een nieuwe gewelddadige uitplun dering van Duitschland te verhinderen. De staat voor ons werd bijna vijftien jaar lang onderdrukt en uitgeplunderd, maar ver wierf daarmede den lof een brave en de mocratische staat geweest te zijn. Onduld- w-tr 2VOrdt deze opvatting op het oogen blik, dat zij daar, waar een groot deel van ons volk schijnbaar weerloos aan mishande- ïngen bloot staat een golf van democrati se e phrasen bij wijze van dreigement te gen deze volksgenooten doet losbarsten. Van Tsjechoslo- wa kije. Deze staat is een democratie, d.wz hii werd gesticht volgens democratische begin selen, doordat men de overwegende meer derheid der bewoners zonder meer dwong de constructie van Versailles te aanvaarden en zich in dien staat te voegen. Als echte „democratie" begon men daarop in dien staat de meerderheid der bewoners te on derdrukken, te mishandelen en van hun le vensrechten te berooven. Men trachtte de wereld geleidelijk de opvatting op te drin gen, dat deze staat een bijzondere politieke en militaire missie te vervullen heeft. De Pransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, heeft dat onlangs uiteengezet. Tsje ehoslovakije is volgens hem er toe be stemd in geval van oorlog de Duitsche ste len w- fabrieken met bommen aan te val- de 'mfïer _,iS dan waarschijnlijk sprake van werkhic^Tv bommen met „beschavende- met rlo i taak 1S ecbter in tegenstelling gen en ®vensoPvattingen, de Ievensbelan- derheid d "ï.et de wenschen van de meer- Daarom Z bewone^ van dezen staat. Ieder nrnte^ die meerderheid zwijgen. JSVÏÏfÏÏ™» dergelijke pto- dezen Meet en fc, «J stemming van ming met de grondwet overeenstem" gaat, daar zij door grondwet is niet uit de volksreltl166" Semaakt maar van de politieke doehnltlgh^d V°lk wegingen zijner onderdrukkers. Men moest dan ook een constructie vinden if Tsjechische volk een souvereinen' voorrang verleende. Wie zich tegen deze aanmatS ter desondL°iPVatting vogeIvr«' Indien ech- leven gebracht worden. Als het hie™ zou gaan om een vreemde aangelegenheid, die ons met aangaat, dan konden wij het ge val slechts beschouwen als een belangwek kende illustratie van de democratische op vatting van volksrechten. Nu echter is dat gene, wat ons Duitschers verplicht, ons met dit vraagstuk bezig te houden, iets zeer na tuurlijks. Onder de meerderheid der nati onaliteiten, die in dezen staat onderdrukt worden, bevinden zich ook 3% millioen Duitschers, ongeveer zooveel menschen, als Denemarken inwoners heeft,. Deze Duit schers zijn nu ook schepsels Gods. De al machtige heeft ze niet geschapen opdat zij door een staatsconstructie van Versailles zouden worden uitgeleverd aan een vreem de, door hen gehate macht, en hij heeft de zeven millioen Tsjechen niet geschapen op dat zij 3% millioen Duitschers controlee ren, bevoogden en kwellen. De toestanden in dezen staat zijn, zooals algemeen be kend is, onduldbaar. In politiek opzicht worden hier meer dan 7% millioen men schen in naam van het zelfbeschikkings recht van hun zelfbeschikkingsrecht be roofd. In economisch opzicht worden zij stelselmatig geruïneerd en daardoor over geleverd aan een langzaam uitroeien. Deze waarheden kunnen niet door phrasen uit de wereld geholpen worden. De feiten bevestigen ze. De ellende der Sudeten-Duitschers is nameloos. Men wil hen vernietigen. Zij worden op onverdra- gelijke wijze onderdrukt en vernederend behandeld. Als 3 li millioen leden van een volk van 80 millioen een lied niet mogen zingen, omdat het den Tsjechen niet be valt, of als zij bloedend geslagen worden, omdat zij kousen dragen, die de Tsjechen niet willen zien, of wanneer zij geterrori seerd worden, omdat zij een groet bren gen, welke den Tsjechen onaangenaam is, ofschoon die groet hen niet geldt, wanneer men hen bij iedere uiting van nationaal leven opjaagt als hulpeloos wild, dan kan dat den waardigen vertegenwoordigers van onze democratiën misschien onverschillig mogelijk zelfs sympathiek zijn, omdat het hier toch maar gaat om 3% millioen Duit schers. Ik echter kan den vertegenwoordi gers dezer democratiën slechts zeggen, dat ons dit niet onverschillig is (stormachtige bijval)En dat, wanneer deze gekwelde schepsels zelf geen recht en geen hulp kunnen vinden, zij beide van ons zullen krijgen. (Stormachtige bijval en geroep „Sieg heil"). Aan het rechteloos maken dezer men schen moet een einde komen. Ik heb dat reeds duidelijk gezegd in mijn rede van 22 Februari. Het was een kortzichtige con structie, die de staatslieden van Versailles bedachten, toen zij het abnormale bouwsel Tsejchoslovakije in het leven riepen. Het plan, op deze wijze millioenen leden van andere nationaliteiten te overweldigen was slechts uitvoerbaar zoolang Duitschland zelf nog leed onder de ketenen van Ver sailles. Doch te gelooven, dat een dergelijk re giem onbegrensd en eeuwig door kan zon digen, Beteekent zich overgeven aan een nauwelijks begrijpelijk verblinding. Ik heb in mijn rede van 22 Februari voor den Duitschen Rijksdag verklaard, dat het rijk een verdere onderdrukking en vervolging van deze 3% millioen niet meer zal aan vaarden en ik verzoek den buftenlandschen staatslieden er van overtuigd te zijn, dat dit geen phrase was. Wie zich buigt om te vleien, ver laagt zich; wie zich buigt om te dienen, verhoogt zich. De nationaal-socialistische staat heeft terwille van den Europeeschen vrede zeer zware nationale offers gebracht. Hij heeft iedere zg. revanche-gedachte uit het geheele openba're en particuliere leven verbannen. In de zeventiende eeuw heeft Frankrijk het oude Duitsche rijk in vollen vredestijd Elzas en Lotharingen geleidelijk ontnomen. In 1870 heeft Duitschland na een zwaren oorlog, die het opgedrongen was, deze ge bieden teruggekregen. Na den wereldoor log gingen zij weer verloren. Voor ons Duitschers beteekent Straatsburg zeer veel. Als wij desondanks onder deze kwes tie voorgoed een streep hebben getrokken, dan is dat geschied om den Europeeschen vrede een dienst te bewijzen. Niemand kon ons dwingen dergelijke aanspraken vrijwil lig op te geven. Wij hebben ze opgegeven, omdat het onze wil was, eens en vooral den eeuwigen strijd met Frankrijk te beëindi gen. (Stormachtige bijval). Van andere grenzen heeft het rijk dl zelf de houding aangenomen. Het nationaal-so- cialisme is hier werkelijk gedragen door het hoogste verantwoordelijkheidsbesef, wij hebben de zwaarste offers vrijwillig op ons genomen, om Europa in de toekomst den vrede te verzekeren en vooral den weg te effenen voor de verzoening der volkeren. Wij hebben daarbij meer dan loyaal gehan deld. Noch in de pers, noch op de film, noch op het tooneel, is tegen deze besluiten propaganda gemaakt. Zelfs in de literatuur is geen uitzondering geduld. Wij hebben in denzelfden geest voorstellen gedaan tot oplossing van de Europeesche spanningen, die afgewezen werden. Wij hebben zelf onze macht (hier wordt op de vloot ge doeld. Red) op een belangrijk gebied, vrij willig begrensd in de hoop met den betref- fenden staat (Engeland. Red.) nooit meel de wapenen te zullen kruisen. Dit is niet gebeurd, omdat wij wellicht niet meer dan 35 pet. van een (de Engelsche, Red.) vloot zouden kunnen bouwen, maar omdat wij een bijdrage tot definitieve ontspanning wilden geven. Toen in Polen een groot patriot en staatsman bereid was met Duitschland een overeenkomst te sluiten, zijn wij daarop onmiddellijk ingegaan. Aan vele Duitsche grenzen heerscht thans een volledige vre de en Duitschland is vastbesloten deze grenzen als onveranderlijk te aanvaSxden en Europa daardoor het gevoel van veilig heid en vrede te geven. Deze zelfbeperking is echter blijkbaar vaii verschillende zijden als een zwakheid van Duitschland uitge legd. Ik zou daarom deze vergissing hier willen rechtzetten. Ik geloof, dat het den Europeeschen vrede niet van voordeel is, wanneer er aan getwijfeld wordt, dat hei Duitsche rijk niet bereid is, zich bij alle Europeesche vraagstukken afzijdig te hou den en in het bijzonder, dat Duitschland niet bereid is onverschillig toe te zien, bij het lijden van 3% millioen volksgenooten. Ik zou de staatslieden te Parijs en Londen de verzekering willen geven, dat er ook Duitsche belangen zijn, die wij zullen be hartigen, en wel onder alle omstandighe den. De Führer herinnerde er vervolgens aan dat hij in zijn Rijksdagrede van 1933 voor Havas meldt uit Praag: In de Sudeten-Duitsche gebieden heeft de redevoering van Hitier de uitwerking gehad van een oproep tot opstand. Van nacht zijn bij incidenten drie personen ge dood en is een aantal gewond. De inci denten hebben zich in den afgeloopen nacht als op een sein vermeerderd. De in cidenten zelve hebben ook een ander ka rakter gekregen. Voor den eersten keer heeft men opgemerkt, dat van vuurwape nen werd gebruik gemaakt, aanvallen wer den gedaan op spoorwegstations, politie- bureaux en postkantoren. Bij een aanval van dezen aard werd de directeur van het postkantoor te Trinksai- fen bij Joachimsthal aan de Saksisch-Bo- heemsche grens gedood. Te Krasne Bresno (Schoenpreisel) in Noord Bohemen stonden groote troepen Tsjechen en Duitschers tegenover elkan der. Uit de Duitsche menigte werd gescho ten, doch niemand werd getroffen. Aan Tsjechische zijde werd het vuur beant woord. De Tsjechoslovaaksche regeering heeft vanochtend besloten den noodtoestand in vijf departementen af te kondigen. Nadere bijzonderheden. Havas meldt de volgende bijzonderheden over incidenten welke zich hebben voor gedaan. Te Schoenpreisel hebben eenïge honder den Sudeten-Duitschers Tsjechische voor bijgangers aangevallen. Zij hebben de rui ten van Tsjechische zaken vernield. Ver volgens kwam het tot een waren slag tus- schen de Tsjechische en de Duitsche me nigte. Een Tsjech werd doodelijk gewond aangetroffen in de vitrine van een winkel zaak. Tijdens dit gevecht werd ook een Sudeten-Duitscher gewond. Te Cheb (Eger) heeft een menigte van 800 tot 1000 personen geprobeerd het volks huis der socialistische partij te bestormen. Na de ruiten te hebben vernield van de eerste en tweede verdieping wilden de be- toogers de deuren forceeren, doch zij wer den teruggedrongen door de arbeiders, die zich in het gebouw bevonden. Het gevecht duurde drie kwartier. De Sudeten-Duitschers hebben meer dan twintig schoten gelost. De Tsjechen verde digden zich met stokken en stoelen. In denzelfden tijd reden mannen der FS (het weerbaarheidscorps van Henlein) op motorfietsen door de straten. Hun rijwielen waren voorzien van haakkruisvlaggen. La ter vernielden de betoogers de ruiten van verscheiden winkelzaken. Te Asch werden de straten door de FS afgesloten. De Sudeten-Duitschers hebben er de kruispunten van wegen bezet. Een nationaal-socïalist. probeerde te schieten op den secretaris der socialistische partij, die voorbijkwam op zijn motorfiets. Te Nydeck CNeudeek) hebben 4000 ieden der Sudeten-Duitsche partij de ruiten ver nield van de arbeiderscoöperatieve inkoop- vereeniging. Zij hebben de deur van het volkshuis der socialistische partij ingesla gen. De arbeiders die zich vannacht naar hun werk in de fabrieken begaven werden aangevallen door leden der partij van Hen lein. Tegen middernacht kondigden sirenes het einde van de „oefening" aan, aldus Ha vas. Te Usti nad Labem (Aussig) werd een haakkruisvlag geheschen op het balkon van een café. Te Jablonec (Gablonz) hebben de aan hangers van Henlein een optocht gevormd, waaraan meer dan 10.000 personen deelna men. De menigte riep „Heil Hitler". Van het stadhuis wapperde de haakkruisvlag. De politie was onmachtig de orde te herstel len, zoodat militairen tusschenbeide moes ten komen. Een FS-man vernielde den band van een militaire auto. Hij werd door de politie gearresteerd. Tiidens het verhoor stond een geweldige menigte voor het po litiebureau. De toestand was zeer gespan nen. Men vreesde bloedvergieten. Een beambte, die een betooger wilde on dervragen, werd gedwongen hem los te la ten, nadat hij slechts zijn naam had opge schreven. De politie en het leger zijn thans te Gablonz in alarmtoestand gebracht. Zij bezetten het centrum van de stad. (Ingez. med.) het eerst heeft vastgesteld, dat er nationa le vraagstukken zijn, waarvan men mei kan afzien. Men heeft niet meer te doen met een Duitschland uit den tijd van Bethmann Hollweg en Hertling maar met een vereenigd nationaal-socialistisch Duitschland, dat krachtig is. In den loop van dit jaar heeft zich aldus Hitier, een gebeurtenis voorgedaan, die ieder aanging. In Tsjeehoslovakije zoudén gemeenteraads verkiezingen plaats vinden. De regeering te Praag paste een methode toe om druk uit te oefenen op de verkiezingen en te intimideeren. Men is zelfs niet terugge deinsd voor den leugen, dat Duitschland gemobiliseerd had en gereed stond om Tsjeehoslovakije binnen te rukken. In wer kelijkheid was toen geen soldaat opgeroe pen en geen enkel regiment of andere af- deeling naar de grens gemarcheerd. Geen Duitsch soldaat heeft zich buiten zijn vre- desgarnizoen bevonden. Niettemin werd de laaghartige campagne voortgezet, waarbij Europa gemobiliseerd werd voor de misda dige bedoelingen van een regeering, die de verkiezingen onder militairen druk wensch- te te plaatsen en die daarvoor een moree- le rechtvaardiging noodig had, ja zelfs in haar brutaliteit er niet voor terug deinsde, desnoods Europa in een bloedigen oorlog te jagen. Daar nu van de zijde der Duitsche regeering op deze provocatie niets geschiedde, werd dit wederom als voor wendsel gebruikt om te beweren, dat Duitschland geweken was voor de Tsje chen en de inmenging van Frankrijk en Engeland. Ik kan U verzekeren, aldus zeide Hitler, onder stormachtigen bijval, dat een groo e mogendheid als Duitschland een dergelij- ken aanval niet voor de tweede maal zou dulden. Ik heb daaruit bij wijze van voor zorgsmaatregel de noodige consequenties getrokken. Op 28 Mei heb ik tot zeer ern stige maatregelen besloten: 1. De aangekondigde versterkingen van leger en' luchtmacht werden op mijn bevel onverwijld buitengemeen uitgebreid en oogenblikkelijk ten uitvoer gelegd. 2. Ik heb het bevel gegeven tot de on middellijke uitbreiding van onze vesting werken in het Westen. 3. Ik kan U de verzekering geven, dat daar sedert den 28en Mei de meest gigan tische vestingwerken van alle tijden opge bouwd worden. (Stormachtige bijval). Aan de vestingwerken in het WeSten, waarmede men sedert twee jaar bezig is, werken thans 278.000 arbeiders, verder 84.000 gespecialiseerde arbeiders en ÏOO.UUU man van den arbeidsdienst, talrijke batal jons pioniers en infanteriedivisies. Afgezien van het materiaal, dat door andere trans portmiddelen aangevoerd wordt, brengen alleen de Duitsche spoorwegen bijna dage lijks 8000 wagonladingen aan. Het totale grintverbruik bedraagt dagelijks ruim 100.000 ton. De vestingwerken aan de Wes telijke grens zullen voor het invallen van den winter geheel voltooid zijn. (Krachtige toejuichingen.) Na hun voltooiing zullen de werken meer dan 17.000 pantser- en betonwerken omvatten. Achter dit front van staal en beton, dat gedeeltelijk in drie, en vaak in vier linies tot 50 km breed is, staat het Duitsche volk gewapend. Ik heb deze inspanning, de geweldigste van alle tijden, op mij genomen om den verde van nut te zijn. Onder geen omstandigheden zal ik echter bereid zijn. werkeloos te blij ven toezien bij een verdere onderdrukking der Duitsche volksgenooten in Tsjechoslo- De heer Benesj behoeft dezen Sudeten- Duitschers geen geschenken te geven. Zij hebben het recht op een eigen leven als ieder ander volk. Indien de democratiën echter van meening zouden zijn, dat zij in dat geval de onderdrukking der Duit schers moeten beschermen, dan zal dit ern stige gevolgen hebben. Ik geloof den vre de beter te dienen als ik daarover geen twijfel laat bestaan. Ik heb niet den eisch gesteld, dat Duitschland 3% millioen Fran- schen of Engelschen mag onderdrukken, maar den eisch, dat een einde komt aan de onderdrukking der 3% millioen Duit schers in Tsjeehoslovakije, en daarvoor het zelfbeschikkingsrecht in de plaats treedt. Het zou ons leed doen, als daardoor onze betrekkingen tot andere Europeesche sta ten slechter zouden worden, maar niet wij zouden daarvoor verantwoordelijk zijn. Het is zaak der Tsjechoslovaaksche re geering, zich te verstaan met de gevol machtigde vertegenwoordigers der Sude- deten-Duitschers en tot een overeenkomst te komen. Mijn zaak en die van ons allen is het echter, ervoor te zorgen, dat hier niet uit recht onrecht wordt, want het betreft Duitsche volksgenooten. Ik ben ook geenszins bereid, midden in het hart van Europa door het optreden van andere staatslieden een tweede Palestina te laten ontstaan. De Arabieren in Palestina zqn misschien weerloos en verlaten. De Duit schers in Tsjeehoslovakije zijn echter weer loos noch verlaten. Wij zouden het niet waardig zijn, Duitschers te zijn, indien wij niet bereid waren, deze houding aan te nemen en de gevolgen daarvan onder alle omstandigheden te dragen." Hitier besloot zijn rede met een korte peroratie: dat de Duitschers nu een trotsch volk zjjn en zich niet weer zullen laten knechten. (Ingez. med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige W. wind, wei nig of geen régen, in het Noorden nevelig tot zwaar bewolkt en iets koeler, in het Zuiden nevelig tot licht bewolkt en weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Zwakke tot matige wind uit Z. W. tot N.W. richtingen, vrij schoon weer, tijdelijk bewolkt, kans op mist of nevel op het laatst van den nacht. Wo. 14 Sept. Zon op: 6 h 33; onder: 19 h 18. Maan op: 21 h 07; onder: 11 h 56. L.K.: 17 September. Hoog- en Laagwater te Vllsslngeas September. Hoogwater. Laagwate? Dinsdag 13 4.11 16.21 10.30 23.03 Woensdag 14 4.43 17.00 11.07 23.41 Donderdag 15 5.24 17.41 11.50 24.22 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wcmeldingeï September. Hoogwater. Laagwate-r Dinsdag 13 S 6.06 18.17 11.37 23.59 Woensdag 14 6.38 18.53 12.13 24.39 Donderdag 15 7.15 19.29 12.55 Hoe heftig en dreigend de belangrijkste passages van Hitler's rede hebben geklon ken, over het algemeen is zij betrekkelijk rustig opgenomen. Noch te Praag, noch te Parijs en Londen, schijnt men den indruk gekregen te hebben, dat de politieke toe stand door Hitler's woorden belangrijk slechter is geworden. Engelsche persstemmen. De redevoering van Hitier heeft de we reld in twijfel gelaten over zijn bedoelingen, aldus is het algemeene gevoelen der En gelsche bladen, welke meerendeels een voortzetting voorzien van het tijdperk van onrust over den vrede in Europa. Zoo schrijft de „Times": Hoewel niet ge ruststellend, was de rede niet sterk veront rustend. Het doel van Hitler's woorden was blijkbaar den last der regeling op de Tsjecho slovaaksche regeering te leggen. Hitier zeide; „7 millioen Tsjechen kwellen 3% millioen Duitschers". Dit is een absurde verdraaiing van de waarheid, waardoor zijn eigen toegewijde gehoor zich nauwelijks heeft kunnen laten beetnemen. Het is wer kelijk betreurenswaardig, dat het hoofd van een grooten staat als Duitschland zulken onzin spreekt. Waardeerende woorden heeft de „Ti mes" voor Hitler's opmerking inzake het pact met Polen, het vlootverdrag met Enge land en den definitieven afstand van Elzas- Lotharingen. De „Daily Telegraph" zegt: Het is een on aangename gedachte, dat Europa wellicht nog maanden lang in spanning zit, wach tend op het oogenblik, dat Hitier het resul taat der onderhandelingen goed- of afkeurt. De „Daily Herald" schijft: Hoewel de ge heele wereld verheugd is, dat geen nieuwe eischen gesteld zijn, en een respijt is inge treden, zou het verkeerd zijn blind te zijn voor de gevaren, welke aan Hitler's woor den kleven. De „News Chronicle" is van meening, dat de rede, verre van de crisis op te helderen, de ongerustheid aanwakkert. Engeland, Frankrijk en Rusland moeten allen voor zorgsmaatregelen treffen en ten nauwste samenwerken, wil de vrede bewaard blijven De „Daily Mail" zegt, dat de vrede altijd in gevaar zal verkeeren, zoolang de grieven der Duitsche minderheid niet zijn wegge nomen. De „Daily Express" verwacht een verder tijdperk van onrust en onzekerheid, een verlengd tijdperk van onderhandelingen en van nieuwe bezorgdheid voor den vrede in Europa. Fransche persstemmen. „Het ergste is niet gebeurd, maar de toe komst blijft dreigend", aldus de eenstem mige reactie der Fransche bladen. „Petit Parisien": Hitier heeft de deur voor besprekingen niet gesloten. Het gaat erom, of hij de onderhandelingen normaal zal laten verloopen, en of de Gestapo in het Sudetenland geen nieuwe ernstige inciden-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1