Voedt Uw huid vs nachts met Purol BUITENLAND. WAL6HEREÜ, BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG* ZSEUWSCH-VLAANDEREN W,D n afwachting van Hitler's rede DUITSCHLAND. Goering scheldt op de Tsjechen Een waarschuwing aan bezitters van bankbiljetten.ffi3sasa^ SPANJE. ontbonden, nam de drukte in de stad iets af, doch slechts voor een uurtje. Daarna kon men in de binnenstad bij wijze van spreken, weer over de hoofden loopen. Naarmate het later werd, verplaatste de drukte zich naar den strandboulevard, al waar St. Caecilia weer onvermoeid con certeerde en toen tegen half tien „Ons Genoegen" al spelende uit de stad kwam naar het strand, bracht dit korps de laat ste duizenden menschen uit de stad mede. Daar er voor de leden der buurtvereni gingen kaarten beschikbaar waren gesteld voor toegang tot het strand, was dit spoe dig bevolkt met een duizendkoppige me nigte, terwijl ook op Boulevard en Wan- delpier drommen menschen stonden om het slot van de tweedaagsche feesten, het Vuurwerk te aanschouwen. Helaas is dit vuurwerk, door een droeven samenloop van omstandigheden, een groote teleurstel ling geworden. Het werd nl. verzorgd door den monteur G., in dienst van de Kon. Ned. Kunstvuurwerkfabrieken A. J. Kat uit Leiden, die voor assistentie een knecht uit Vlissingen, den heer L. had aangenomen. De monteur G. had des middags nog ver klaard oververmoeid te zijn, doch 's aVonds begon hij gewoon aan zijn werk. Nauwe lijks waren eenige nummers ontstoken, of hij werd onwel, hij viel bewusteloos neer en stierf eenige oogenblikken later aan een hartverlamming. Van dit droeve gebeuren bleef het publiek onkundig, doch in de af werking van het programma ontstond Stagnatie. De knecht L., hoewel geheel overstuur, heeft getracht het vuurwerk verder af te werken, doch daar deze man geheel ondeskundig was, kwam daar heel weinig van terecht, waardoor een groot gedeelte finaal mislukte en een gedeelte niet meer is afgewerkt. Vanzelfsprekend was het publiek, dat van alles onkundig was gebleven, ontstemd. De leiding van de B.V.B. „Oranje en Vlissingen" treft uiter aard geen enkele blaam en zal zich dan ook ten spoedigste in verbinding stellen met den leverancier van het vuurwerk, zoo dat de mogelijkheid groot is, dat er te Vlissingen alsnog een vuurwerk zal ontsto ken worden. De getroffen monteur G., werd door de zorgen van de leden van het Roode Kruis op een brancard gelegd en nadat het pu bliek het strand had verlaten, onderge bracht in de aan het badbedrijf aanwezige post E.H.B.O. Vandaar is hij later op den avond naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. De politie heeft de firma en de familie van het tragische gebeuren in kennis ge steld. Het mislukte vuurwerk had intus- schen de feestvreugde niet kunnen tempe ren, want toen de beide muziekcorpesn, ieder langs een andere route naar de stad marcheerden, werden zij omstuwd door een hossende, zingende massa, Aie) de binnenstad in een minimum van tijd ver overden. In de muziektenten op Bellamy- park en Kleine Markt zetten de corpsen hun concerten voort tot tegen 12 uur, maar tot 2 uur na middernacht bleef het publiek in uitbundige feeststemming. De café's maakten goede zaken, de diverse .versierde dansgelegenheden, zooals Con certgebouw, Britannia en het paviljoen Wandelpier, bleven tot het laatst tjokvol. ARNEMUIDEN. Een inwoonster dezer ge meente kwam Zaterdagmorgen in de straat zoodanig te vallen dat de gouden krul van haar muts haar gezicht verwondde. Zij moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. ARNEMUIDEN. Begunstigd door mooi weer heeft Arnemuiden Zaterdag 't 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin op luisterrijke wijze gevierd. In verband met dit jubileum was Vrijdag avond speciaal een openbare Raadsverga dering belegd, waarbij alle leden tegen woordig waren. De burgemeester de heer H. G. Horninge tevens voorzitter der Oranjevereeniging, gaf in zijn rede, welke de inleiding van het jubileumfeest was, een mooi overzicht van het 40-jarig regeerings- tijdperk van H.M. de Koningin, waarin ver schillende gebeurtenissen gememoreerd wer den. Deze rede werd door den hr. B. F r a n- s e, wethouder, beantwoord spr. bracht den burgemeester dank en gaf ook nog een terugblik op het verleden. Nadat een heil dronk gewijd was aan H.M. de Koningin en het Oranjehuis bleef de Raad nog eenigen tijd gezellig bijeen. Zaterdagmorgen te 7 h werd reeds de re veille geblazen en maakten 24 gekroonde paarden begeleid door de muziekvereeni- ging Arne's Genoegen een rondgang door de versierde gemeente, waarna met deze paarden tot 11 h een ringrijderij plaats vond. Des morgens werden de schoolkinde ren in de versierde scholen getracteerd. Jammer was het dat door den stevigen wind het concert van Arne's Genoegen niet op den toren kon plaats vinden doch werd gegeven op de tent op het marktplein. Des middags trok een optocht door de straten welke zeer mooi was. Vooral de groepeeringen der Openbare school ver tolkten de eenheid met het Oranjehuis tref fend. Daarna volksspelen en muziek. Des avonds concert van de muziekvereeniging, gemengde zangvereenigingen „Excelsior" en „Beatrix" en het kinderkoor „De lustige zangers". Vervolgens optocht met muziek naar het molendijkje alwaar een prachtig geslaagd vuurwerk ontstoken werd, een verrassing welke eenige inwoners, den feestenden bezorgden, en waarvoor allen zeker dankbaar zullen geweest zijn. Deze gemeente heeft op zeer waardige wijze het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin gevierd. DOMBURG. Volgens het „Domburgsch Badnieuws" heeft het badseizoen 1938 voor onze badplaats twee records gebroken nl dat van het aantal badgasten en dat van 't aantal baden. In 1938 toch waren er 4701 bezoekers en werden er 22991 baden geno men, getallen die nog niet eerder voorkwa men. Tot dusver stond 1937 bovenaan met 4433 bezoekers en 21817 baden. GRIJPSKERKE. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsju bileum van H.M. de Koningin zullen alhier op 14 September plaats vinden. Het pro gramma luidt: 88.15 klokluiden; 8.30 ringrijden te paard; 912 kinderspelen; 2 6 volksspelen; 7.30 prijsuitreiking bij de muziektent; 8—8.30 cóncert door de mu- ziekver. E.M.M. uit Serooskerke; 8.30—9 zangver. „Halleluja" alhier; 8.50—9 klep permarseh; 9.15—9.30 zang; 9.30—10.30 mu ziek, waarna een muzikale rondwandeling door het dorp volgt. SEROOSKERKE Vrijdag heeft ook Se rooskerke Oranjefeest gevierd. Om 8 uur des morgens werd het ingezet met klokge lui en een reveille van het muziekkorps E. M.M., voorafgegaan door de herauten. Half elf werd bij de muziektent het succesnum mer van den feestdag, de kleppermarseh uitgevoerd. Even daarna werd de uitslag bekend gemaakt van den wedstrijd in etala geversiering. Te 1 uur trok een optocht door het dorp. Het eerecomité, dat als jury fungeerde, zag zich voor een zware taak geplaatst, daar hier veel moois werd ten toongesteld. Prijzen werden toegekend voor de versiering, voor de origineele gedachten en voor de propagandistische strekking. Half drie zongen de oudste leerlingen van beide scholen eenige gelegenheidsliede ren op de muziektent. Te 3 uur verzamel den het geheele dorp en velen uit omlig gende plaatsen zich op het feestterrein, waar de burgemeester het feest opende met een toespraak, die pakte. De kinderen vermaakten zich met prijsknippen, eierloo- pen, hindernisbaan en zakloopen; de oude ren kampten bij het tonnetjessteken, ring steken per fiets, boegsprietloopen en stoel tjerijden. Het publiek deed enthousiast me de aan den hokkendans. De liefhebbers van sport verlustigden zich in den korfbal- en den gecostumeerden voetbalwedstrijd. Half acht werd een concert gegeven door het muziekkorps en de beide plaatselijke zang vereenigingen. Op verzoek werd tweemaal na de pauze de Kleppermarseh opgevoerd. De burgemeester ontstak na het concert een reusachtig vreugdevuur. In het dorp teruggekeerd, zorgde de luidspreker tot 12 uur voor een gezellig einde van dezen uit stekend geslaagden Oranjefeestdag. VERE. Ons oude Markiezaat heeft het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin op feestelijke wijze herdacht. Reeds te 8 uur 's morgens werden de inwoners in feeststemming gebracht door koraalmuziek van den Stadhuistoren en klokgelui. Om 9 uur zongen de schoolkinderen acht volks liederen op de Markt, waarna tot 12 uur kinderspelen werden gehouden op het sportterrein. Te half één stelden de 21 ring- rijders zich op, om elkander de prijzen te betwisten. Vooral om de wisselprijzen, n.l. een zilveren krans van de V.V.V. en een étui, waarin een ouderwetsche zweep uit 1882, bekleed met blauw fluweel en rijk versierd met goud (geschenk van den heer E. Smit te Vere) is hard gestreden. Zij vie len ten deel resp. aan de rijders B. Volmer en E. de Regt. Van 26 uur hadden volksspelen plaats: stoeltjerijden_ te paard, hardloopen met oude kinderwagens, tonnetje steken, hard loopen met hindernissen en hindernisfietsen voor dames. De jury, (bestuursleden der Oranjevereeniging) had bovendien nog een moeilijke taak bij de beoordeeling der éta lages, gekroonde paarden en dito fietsen. De Veersche muziekvereeniging heeft op loffelijke wijze de feestvreugde verhoogd, s Morgens en 's middags liet zij op het sportterrein haar marschen klinken, 's Avonds werd een afwisselend program ma afgewerkt: muziek in de tent op de Markt, zang (door de Zangvereen. „Vale rius") en de zoo populaire „Kleppermarseh". Een fakkeloptocht, vuurwerk en het branden van de traditioneele teertonnen maakten aan dit welgeslaagd feest een ein de. Mede door de vele vlaggen, de versierin gen en verlichtingen buiten- en binnenshuis had ons stedeke Vere een blij aanzien. IERSEKE. De verzending van mosselen is steeds toenemende, wat vooral aan de heele goede kwaliteit is te danken. Naar Brussel gingen de laatste week 1800 ton, naar Mechelen 1500 ton, naar Antwerpen 500 ton, tezamen voor geheel België en Frankrijk ongeveer 4700 ton. Naar Noord- Frankrjjk gaan nu uit Zeeland reeds aar dig mosselen, naar Parijs nog heel weinig. Naar we vernemen zal de verzending naar Parijs dit seizoen vroeger plaats hebben dan voorgaande jaren, daar de mosselen in Frankrijk zelf zeer weinig gegroeid zijn en de voorraad niet groot is. De Vermosin, de Belgische vereeniging die den import van Zeeuwsche mosselen be waakt, moet intusschen allerhande gunsten aan de Mechelsche kooplui hebben toege staan; bovendien zal de goedkoopere ar beidsmarkt in België het schoonen goed- kooper maken, redenen waarom men te Mechelen denkt, een gedeelte van de Parjj- sche markt te kunnen veroveren. Naar Duitschland is nog weinig vraag, steeds een gevolg van de claering. Het nog 'slechts kort geleden nieuw ge bouwde motorschip „Beatrix" van de fa. Jan Koster Zonen alhier, heeft deze week te Brussel machineschade gekregen, het heeft namelijk de krukas gebroken. Zater dag arriveerde het schip, gesleept door de YE. 7, eveneens van dezelfde firma, alhier in de haven, waar men wacht op de komst van een nieuwe krukas, die uit Duitschland moet komen. OUDELANDE. Vrijdag en Zaterdag is al hier de herdenking van het 40-jarig regee ringsjubileum van H. M. de Koningin op feestelijke wijze gevierd. Het geheele dorp was prachtig versierd. Het feest werd des morgens aangekondigd door klokgelui. In de morgenuren werd een schoolfeest gevierd. Des middags werd een stoet van versierde auto's, wagens, paarden en fietsen opge steld. Voordat de stoet een rondgang door de gemeente maakte werd door de muziek het „Wilt heden nu treden" gespeeld, waar na ds. Matzer v. Blois, als leider van de de putatie, die de gemeente bij de jeugdhulde betooning te Amsterdam vertegenwoordigd had, de gemeentevlag aan den burgemeester overhandigd. Deze hield daarna een toe spraak, waarna het „Wilhelmus" werd ge speeld. 's Middags hadden op het weiland van F. Claeys volksspelen plaats. Aan het zgn. stokvischknuppelen werd ook deelge nomen door de leden van het eere-comité en van de feestcommissie. 's Avonds muziek op de tent door de mondharmonicaclub onder leiding van ds. Matzer en door de muziekver. „Con Amo- re" uit Hoedekenskerke. Het geheele dorp was prachtig verlicht. Ook op Zaterdag werden kinderspelen en volksspelen gehouden en 's avonds weder om muziek. Het was een gezellige drukte. Diverse versieringen van de buurtvereeni- gingen zijn verkocht naar andere gemeen ten tot zelfs naar Dinteloord toe. Het geheel is een welgeslaagd feest geweest. Amsterdam 1936-3% 101101 Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. 1958 5 46%-^15% A Amsterd. Bank 141%—141 A Ned. Gist- en Spiritusf. 514%501% A De Schelde N.B. 43—42% C Am. Smelt en Ref. 35%—35% A Born. Sum. H.M. 176%—175% A Houth. Alberts 9896 C Union Pac. Rr. 6766 C Int. Nickel Cy. 36%—36% A Pref. Lever-Bros 135134%' Ned. 38 1000-3 101%—100% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 8281 A Koloniale BBnk. 145145% A N.l. Hbk. 600 131%—130 C Ned. H. M. 1000 153—152 A v. Berkels Pat. 63%—60%] C Calvé-Delft 89—85% A Philips Gem. B. afg. 243240%-42 C Unilever 145%—140%-41% C Am. Car en Foundry 19%18%-% C Anaconda Cop. 2524%-% C Bethlehem St. 43%—43%-% C Kennec Copper 30%30-29% C Rep. Steel 13%—13%-% C U. States St. C. 44-45%-% C North Am. Cy. 14%—14% A Kon. Petr. Mpij. 332%—327-29% C Contin. Oil Cy. 21%—21% C PJhillips Petr. Comp. 2928% C Shell Union O.C. 11—10%-11% C Tide Water Ass. Oil 9%—9%-10 A Ned. Scheepv. U. 114—113 A H.V. Amsterdam 463-460-58 A Java Cult. Mjj. 165—160 A N.L Suiker U. 175—170 A Deli Batavia 215%—216-11 C DeliMy. 1000 276—276%-74 Unilever Koninkl. Philips Industrie - Suiker - Tabak - Rubber - (Wettig Obl.Mark't Markt Amerika - H.V-A. Schepen gedeponeerd.); A Senembah 250%253 C Baltimore &Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 13%13%-% A Southern Rlw. 9%9% A Amst. Rubb. C. 223%—222-24% A Deli-Bat. Rubb. 153%—152%-54% A Hessa Rubber 120%122 A Serbadjadi S.R. 108—106 WISSELKOERSEN. Heden. Zaterdag. Londen 8.92% Berlijn 74.40 Parijs 5.00% Brussel 31.26% New-York 1.85% 8.92 74.20 5.00% 31.20 1.85% 's-HEER-ABTSKERKE. Woensdag werd alhier Oranjefeest gevierd. Liet het zich aanvankelijk aanzien dat er voor feestvie ring geen belangstelling bestond, Dinsdag begon men met de voorbereiding op een wijze die alle twijfel uitsloot en Woensdag werd er op een zoo gezellige wijze samen gewerkt, dat deze dag niet gauw vergeten zal zijn. Klokgelui, volksspelen, muziek en zang wisselden elkaar af en een optocht en lichtstoet ging door het dorp. Het kleinste dorpje van Zuid-Beveland heeft getoond ook Oranjefeest te kunnen vieren. 's-HEER-ARENDSKERKE. Ook alhier is opgewekt feest gevierd. Begonnen werd met klokluiden. Darana ontvangst op het gemeentehuis van het bestuur der Oranje vereeniging, alwaar door den burgemeester de Oranjevereeniging namens het gemeen tebestuur dank werd gezegd voor de vele bemoeienissen, om het feest zoo goed mo gelijk te doen slagen. Na een aubade der schoolkinderen voor het gemeentehuis gaf de burgemeester in treffende bewoordingen een overzicht van het 40-jarig regeeringstijdperk van H.M de Koningin, welke rede door de talrijke aanwezigen met groote aandacht werd aan gehoord. Vervolgens overhandiging der gemeente- vlag, waarbij door den burgemeester even eens een toepasselijk woord werd gespro Met de gemeentevlag voorop werd daarop een rondgang door het dorp gemaakt, waar bij het muziekgezelschap pittige marschen liet hooren. De schoolkinderen werden op een bios coopvoorstelling getracteerd, waarna een fraaie optocht. Voorts de gebruikelijke volksspelen, ter wijl in den avond muziek en zangvereeni gingen zich lieten hooren. De feestversiering is de geheele week gebleven, terwijl de feestverlichting tot en met Zaterdag eiken anvond is ontstoken. Zaterdag weer rondgang door het dofp met de gemeentevlag, thans voorzien van een wimpel, het muziekgezelschap liet zich ook nu weer niet onbetuigd. De burgemees ter wees op de prettige en geslaagde feest viering, waaraan jong en oud hadden deel genomen. Spr. dankte voor aller medewer king en wees nog eens op het voorrecht dat we hebben, geregeerd te worden door een Oranje; dat we vooral in dezen moei lijken tijd, zoowel op oeconomisch als inter nationaal politiek terrein, moeten zoeken naar wat vereent en verre moeten hou den wat verdeelt en dat steeds voor oogen moet worden gesteld, dat waar Oranje is; vrijheid is. KORTGENE. De heer Corn. Hollestelle alhier reed Zaterdagavond met een tractor, waaraan een dorschmachine gekoppeld was, over den Prinsendijk alhier. Op een gege ven oogenblik gleed de voet van H. uit op de poelie van den tractor en kwam terecht tusschen een der wielen daarvan. H. brak zijn been. Dokter Maas uit Kolijnsplaat verleende de eerste hulp. H. werd naar een der ziekenhuizen te Goes vervoerd. KORTGENE. Het muziekgezelschap „Een dracht Maakt Macht" gaf Zaterdagavond o.l. van den heer Adr. B. Holster een con cert in de tent op de Voorstraat. Het „Kort- geensch Kinderkoor" voerde den „Klepper marsch" van Jan Morks uit. KOLIJNSPLAAT. Zaterdagavond is het slot gevierd van de feestelijkheden ter eere van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin Wilhelmina. De feestver lichting brandde overal nog, terwijl de ver schillende versierde étalages en de mooie poorten nog gehouden waren, zooals ze op het eigenlijke feest waren. De beide plaatselijke muziekgezelschap pen gaven een concert op de tent in de Voorstraat, terwijl in de pauze tusschen de twee concerten de prijzen uitgereikt wer den, die Donderdag waren toegekend. De eere-voorzitter van het feestcomité, burge meester Stute hield een korte toespraak tot de talrijke aanwezigen. Hij eindigde met het voorlezen van een telegram, aat hij op Donderdag aan de Koningin had verzonden, KATS. Onze gemeente begint een mooi feestelijk aanzien te krijgen. Het feestcomi té heeft in verschillende straten zuilen ge zet die allen verlicht worden, enkele gevel versieringen hebben reeds hun verlichting ontstoken, de straten zijn met vlaggetjes versierd en overal is men bezig met versie ring van wagens, enz. enz. Kats wil weer eens laten zien, dat het kan feestvieren Het heeft ten deze een goeden naam op te houden. Woensdag is het feest. Het-muziek gezelschap van Kolijnsplaat zal er haar me dewerking aan verleenen. KAMPERLAND. De collecte ten bate van de stichting „Zonnegloren" bracht alhier op ruim 24. BRESKENS. Met ingang van Zaterdag 10 Sept. heeft de zwemvereeniging „Schelde stroom" haar nieuwe zwembad aan de nieu we haven gesloten. BRESKENS. De buurtcommissie Prinses Juiianastraat had nog een aardig sommetje over van de straatversiering ter gelegen heid van de feesten. Onder groote belang stelling werden daarvan Zaterdagmiddag volksspelen gehouden voor jong en oud. ABESSYNIë ZENDT GEEN VERTEGEN WOORDIGER NAAR GENèVE. De Negus heeft een nota aan den Volks raad gezonden, waarin hij er kennis van geeft, dat de Abessijnsche regeering zich er van onthouden heeft een delegatie naar de Volkenbondsvergadering, die heden be gint, te zenden, aangezien op de agenda geen enkele kwestie voorkomt, die voor Abessynië van belang is. want zij wordt cr zoo zacht en mooi, zuiver en gezondjdoor. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en^uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. Hf-"- (Ingez. Med.) Het Tsjechoslovaaksche probleem. De politieke spanning, welke het Tsje choslovaaksche vraagstuk in het leven heeft geroepen, duurt onverminderd voort. De vrees, dat er een nieuwen wereldoorlog uit zou kunnen voortkomen, heeft millioe- nen in haar ban. Critiek is de toestand zeer zeker. De rede, welke Goering Zater dag te Neurenberg heeft gehouden en waarin hij de Tsjechen als een straatjon gen stond uit te schelden, deed de onge rustheid nog toenemen. Met te grooter spanning wachtte men nu heden af, wat Hitier vanavond in een groote politieke rede te Neurenberg te houden, te zeggen zou hebben. Te Londen werd vanochtend nadrukkelijk te kennen gegeven, dat deze rede vermoedelijk een beslissing ten goe de of ten kwade zal brengen. Dat men daarbij ook aan het kwade dacht, is na hetgeen Goering heeft gezegd nogal begrijpelijk. Het wil er bij ons echter niet in, dat de Führer dingen zal zeggen, wel ke onverbiddelijk een catastrofe in het le- van zouden moeten roepen. De Engelsche regeering is ook gisteren, Zondag weer in kabinetsraad bijeen ge weest. Volgens een bericht uit Londen, zou ze hebben besloten, geen verdere stap pen te Berlijn te doen, Hitier dus niet op nieuw te waarschuwen. Intusschen heeft Henderson, de Engelsche ambassadeur te Berlijn, nog eenige malen een onderhoud met Von Ribbentrop gehad, zoodat denk baar is, dat er wel degelijk een nieuwe waarschuwing van Londen is uitgegaan, doch dat men zulks om redenen van prestige en om Hitier niet te prikkelen geheim heeft willen houden. De Zondag is vrij rustig verloopen in Tsjechoslovakije. Een paar onbeteekenen- de incidenten vielen voor. De strijd in het Verre Oosten. GEBRUIK VAN GIFGAS DOOR DE JAPANNEEZEN. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Japanneezen bij hun tegenaan vallen op de Chineesche troepen ten Wes ten van Hoeangmei opnieuw hun toevlucht genomen tot het gebruik van gifgas. Hoe wel er een groot aantal dooden aan Chi neesche zijde viel tengevolge van dezen gasaanval, bleven de Chineesche stellin gen gehandhaafd. Ook in den sector van Hsikoeling en Nannitang, waar hevige gevechten werden geleverd en aan béide zijden zware verlie zen werden geleden, maakten de Japan neezen gebruik van gas tot dekking van een infanterieaanval, die echter tot staan werd gebracht. China richt zich tot den Volken bond. Het Chineesche telegraaf agentschap meldt, dat Tsjang Po li, de vice-voorzitter van den Chineeschen politieleen Raad, een telegram gericht heeft tot Avenol, den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin hij verzoekt sancties tegen Japan toe te passen en China materieele hulp door den Volkenbond te doen verleenen. OVERSTROOMINGEN IN NEDER- SELEZiE. Het graafschap Glatz en de streek om het Uilengebergte worden door watersnood ge teisterd, veroorzaakt door zware regens in den nacht op Zondag. Bij Bad Altheide is de Weistritz door twee dijken gebroken, waardoor groote op pervlakten land onder water werden ge zet. Bijna alle bruggen zijn beschadigd. De arbeidsdienst en de brandweer zijn geroe pen. In Ober- en Nieder-Schwedeldorf wer den de bewoners in hun slaap door het wa ter verrast, zoodat zij slechts met moeite zich zelf en het vee konden redden. In Frankenstein staat een stadsgedeelte bijna een meter onder water. In twee an dere plaatsen moesten vrijwilligers en brandweerlieden, bijna tot hun borst in het water staande, midden in den nacht vrou wen en kinderen naar de bovenverdiepin gen der huizen brengen. „Een volk zonder cultuur" „Be lachelijke dwergen van Praag". In een voor het Arbeidsfront gehouden redevoering te Neurenberg heeft Goering Zaterdag verklaard, sprekende over de in ternationale politieke spanning van den laatsten tijd: „Een kleine fractie der Eu ropeanen (de Tsjechen, Red.) plaagt an dere menschen (de Sudeten-Duitschers, Red.) die haar werden toevertrouwd en veroorzaakt aldus onrust in Europa. Maar in plaats van het centrum van deze onrust op te zoeken, zoekt men de grens. Wij we- weten, dat het onduldbaar is, dat dit volk zonder cultuur. Men weet zelfs niet, om de waarheid te zeggen, waar het vandaan komtC.) zich zoo kan gedragen jegens een groot beschaafd volk." Na op deze wijze den Tsjechen, te heb ben verweten zonder ophouden de Sude ten-Duitschers te molesteeren, beschuldigde Goering Moskou en de Joden. „Wij weten,, wie achter deze belachelijke dwergen van Praag staan: Moskou en de eeuwige Joodsche ophit sing" Goering zeide verder nog: „Wij zijn vast besloten de bevelen van onzen Führer te volgen, waarheen hij ons zende. Wij waren steeds schutters en hebben nimmer in onzeis broek gedaan"!! Duitschland is steeds be reid zijn krachten te geven voor de vei ligheid van de natie, hetzij met werkge- reedschap, hetzij met het geweer!1' Goering betoogde vervolgens, dat het levenspeil dit jaar is gestegen. Er blijven nog vele dingen te wenschen. Het komt voor dat men in plaats van een pond boter slechts een half pond heeft, dat men in plaats van een varkenscotelet ^slechts een stuk rundvleesch heeft, maar d'at zijn din gen van geen belang. Toen Hitier aan de macht kwam dacht het buitenland, dat hij op het oeconomischë vraagstuk zou stranden. Wan men toen een oeconomisch probleem noemde, was het egoïsme van iedereen. Thans doen de nationaal-socialistische oeconomische op vattingen zich gelden. In het centrum van het bedrijfsleven staat het volk en niet het voordeel voor den individu. (Hoe rijmen deze laatste woorden zich met Goering's eigen pracht- lievendheid en weelde? Red. 1 1 1 -1 IÉ mZSiSZSmSOU Goering heeft in zijn rede te Neurenberg, ook nog gewezen op de daling der koersen aan de Berlijnsche beurs: „In het nationaal- socialistische oeconomische leven heeft de beurs geen enkel belang meer!" zoo ver klaarde hij. Wanneer iemand zijn rijkslee- ningpapieren verkoopt, wil dat zeggen, dat hij bereid is al wat goed aan het rijk is te aanvaarden, maar dat hij het geen enkel vertrouwen wil geven. Er zijn lieden, die bankbiljetten oppotten. Ik zal dat van zeer nabij gaan gadeslaan, opdat het rijk er niet onder Iijde. Het zou kunnen gebeuren, dat degenen, die bankbiljet ten oppotten, zonden kun nen constateeren, datdeze biljetten van denJeenen dag op den andere aan de circulatie zijn ont trokken"!! OVERSTROOMINGEN EISCHEN ZESTIEN DOODEN. Zware regenval in Noord Spanje heeft in de provincie Santander een ernstig ongeluk veroorzaakt. E en met bedevaartgangers uit Covadonga terugkeerende autobus is van 'n helling gestort, waarbij tien personen om het leven kwamen, en dertig gewond wer den. Drie onderofficieren, die met het red dingswerk bezig waren, werden door het water verrast. De boom, waarin zjj hun toevlucht hadden gezocht, werd door het water, weggespoeld en alle drie verdronken. In de nabijheid van Miereas heeft 't wa ter een deel van den spoordijk weggespoeld, waardoor een uit Antuallana komende per sonentrein ontspoorde. Hierbij kwamen drie personen om het leven en werden vele an dere gewond. Een groot aantal bruggen en molens zijn door het water vernield.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2