IH for&trxttctUÏe s* P HIDDELBURGSCHE COURANT De Koningin heeft officieel Amsterdam verlaten, (&GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEEUm soes. Prinses Juliana moet haar kamer houden. Maar H.M. keerde onmiddel lijk onofficieel naar het Pa lels terug. De monopolieheffingen op granen. Het goud van de „Lutine" blijft onvindbaar. Man steekt publieke vrouw neer. Moordaanslag te Kollum. KERK EN SCHOOL. BURGERLIJKEN STAND. WPELiURG. DE JUBILEUMFEESTEN. ÏUSSI6BGEN, SCHITTEREND GESLAAGDE JUBILEUMFEESTEN. Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 214. TWEE BLADEN. MAANDAG 12 SEPT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Prinses Juliana moet ten gevolge van een Vrijdag plotseling opgekomen griep aanval op dokters advies gedurende eenige dagen haar kamer houden. H. K. H. kon daardoor tot haar leedwezen Zaterdag de feestelijkheden in het Stadion te Amster dam niet bijwonen en heeft ook van het deelnemen aan verdere feestelijkheden moeten afzien. Er is echter geen enkele reden voor ongerustheid. Verwacht wordt, dat H. K. H. over enkele dagen naar Soest- dijk terug zal keeren. Wederom waren hedenmorgen duizenden op den Dam samengekomen: ditmaal om afscheid te nemen van de hooge landsvrou we, die vanochtend officieel uit de hoofd stad is vertrokken. Hare Majesteit begeleid door mevrouw Van Loon, dame du palais, nam plaats in een open galarijtuig. Daverende toejuichingen van het wachtende publiek begroetten de vorstin, toen zij haar paleis verliet. Langs den geheelen weg stonden de be langstellenden eenige rijen dik achter de politie-afzetting en zeer groot was de be langstelling op het centraal station en vooral voor den ingang van de koninklijke wachtkamer. Te kwart over elf arriveerde de koninklijke stoet aan het stationsge bouw. De Koningin begaf zich met de leden van het gevolg terstond naar de koninklijke wachtkamer. De Koningin nam persoonlijk afscheid vah alle aanwezigen, met wie zij zich lang durig onderhield, daarbij allen, in het bij zonder den burgemeester van Amsterdam en den voorzitter van het huldigingscomité dank zeggend voor de haar bereide ont vangst in de hoofdstad en de te harer eere aangerichte feestelijkheden. Bijna 25 minu ten verbleef de Koningin in de wachtka mer, om officieel afscheid te nemen van de autoriteiten der hoofdstad, nu haar offi cieel verblijf geëindigd was, hoewel zij nog eenige dagen binnen de stad zal blijven ver toeven om Prinses Juliana gezelschap te houden, die, naar men weet, wegens een lichte ongesteldheid voorloopig in Amster dam zal blijven. Op het eerste perron lag, evenals bij an dere gelegenheden, wanneer de Koningin de hoofdstad verlaat, de looper voor den uitgang van de koninklijke wachtkamer. Doch de koninklijke treinontbrak. In plaats daarvan reden twee gesloten hof- auto's voor. Ongeveer kwart voor twaalf nam de Koningin, vergezeld van een hofda me in de voorste auto plaats. Snel reden de beide auto's weg, vrijwel onopgemerkt voor het publiek. Tegen half twaalf reden de twee gesloten hof-auto's aan de achter zijde van het paleis voor. Hare Majesteit betrad onmiddellijk het paleis, terwijl in de hoofdstad het gewone leven na een week van feestvreugde weer voortgang vindt. BEGRAFENIS mr. P. DROOGLEEVER FORTUYN. Plechtig is Zaterdag het stoffelijk hulsel van Rotterdams burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, tevens lid der Eerste Kamer, en oud-wethouder van Den Haag, ter aarde besteld. Des morgens werd het stoffelijk overschot per rouwauto van de Rudolf Steinerkliniek te Scheveningen naar Rotterdam overgebracht. Onder den schat van bloemstukken bevond zich een groote krans van sparrengroen met witte lelies en anjers van H. M. de Koningin. Te Rotterdam werden de uitvaartplech tigheden in de groote burgerzaal van het Stadhuis gehouden. Langs den weg, welke dé stoet zou volgen, was de geheele straat verlichting omfloerst en bijna overal hing de vlag halfstok. Dé burgerzaal van het stadhuis was in een rouwkapel herschapen. Eenige honderden genoodigden waren aan wezig. De loco-burgemeester, de heer A. B. de Zeeuw, sprak een rede uit. Daarna zong het Kralingsche Vrouwenkoor, waar na de schoonzoon van den ontslapene, dr. F. W. Zeylmans van Emmiehoven, namens de familie woorden van dank sprak. Langs het gemeentepersoneel werd het stoffelijk overschot naar buiten gedragen, waar tal van Rotterdamsche vereenigingen een vaandelgroet brachten. Het was een lange stoet welke zich op stelde, want alle raadsleden en de hoof den van dienst gingen den burgemeester naar zijn laatste rustplaats in 's-Gravenha- ge brengen. Duizenden en duizenden ston den langs den weg geschaard en overal werd een eerbiedigen groet gebracht. Zoo verliet burgemeester Droogleever Fortuyn de stad waaraan hij tien jaren zijn volle werkkracht had gegeven. Op de algemeene begraafplaats te 's- Gravenhage hadden zich zeer velen verza meld om Rotterdams burgemeester de laat ste eer te bewijzen. Onder hen bevonden zich de minister van binnenlandsche zaken, de hr. H. van Boey en, luitenant-generaal I. H. Reynders, chef T^h FüStlStaf' en vice"admiraal J. Th. Fu s ner beiden als vertegenwoordi- gers van den Raad van defensie, dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal PTT de burgemeester van Den Haag mr s i' R. de Monchy met eenige wethouders en den gemeentesecretaris, de Belgische geZant ®n de Belgische militairen attaché, staatsraad mr. J. B. Kan, mr. D. F0Ck, êere-voorz^ ter van de liberale staatspartii, mr w c Wendelaar, voorzitter van 'd-, staatspartij met hoofdbestuursleden, leden der Eerste en Tweede Kamer etc. Bij aankomst op de alg. begraafplaats hechtte de consul-generaal van Bulgarije namens de Bulgaarsche regeering een krans aan de baar. Rotterdams politiecorps „Hermandad'' speelde de marsch Funèbre van Chopin. Vervolgens wérd de baar naar het voor- loopige graf gedragen. Rotte's mannenkoor en de politiemannenzangvereeniging „Her mandad" zongen gezamenlijk onder leiding van Jos Vranken Jr. „De dag des oordeels van Verhey, welk lied plechtig over geheel de begraafplaats weerklonk. Bij de groeve trad dr. Zeylmans van Emmiehoven naar voren om ingevolge den wensch van den overledene als eenige woordvoerder op te treden. Met het spelen door het muziekkorps „Hermandad" van „Dankt, dankt nun al len Gott" eindigde de indrukwekkende plechtigheid. LEEGSTRA VERBETERT HET NEDERLANDSCHE HOOGTE-RECORD VOOR VLIEGTUIGEN. Op 3 September jl. deed de heer tl. Leeg- stra, een van de fabrieksvliegers van Fok ker, een poging om het Nederlandsche hoogterecord te verbeteren. Sinds 18 Janu ari 1935 stond dit record ten name van den eersten luitenant-vlieger jhr. mr. R. Wittert van Hoogland, die met een Fokker D 17-jager een hoogte van 10.180 meter bereikte. Nu de ingewikkelde correctieberekenin gen, welke als resultaat de zuiver bereik te hoogte in standaard-atmosfeer oplever den, zijn afgesloten, is gebleken dat de heer Leegstra het record op fraaie wijze heeft verbeterd. Hij bereikte met een één-persoons jager Fokker D 21, uitgerust met een Bristol Mercury Villi motor van 830 pk een hoog te van 11.353 meter in standaard-atmos feer. Deze recordverbetering heeft voor onze militaire luchtvaart een bijzondere waarde, omdat daarbij gebruik werd gemaakt van een normale dienstmachine uit de serie zonder speciale voorzieningen en omdat de vlucht werd uitgevoerd met volledige belasting als militair vliegtuig. Gewoonlijk wordt namelijk bij dergelijke recordpogin gen met een zoo gering mogelijke belasting gevlogen. KINDERVERLAMMING. Te Hillegom is een geval van kinderver lamming geconstateerd. Het kind is naar het academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. De burgemeester heeft bepaald, dat alle lagere scholen en kleuterscholen van Maandag 12 tot en met Zaterdag 17 September gesloten zullen zijn. Te Rotterdam zijn Zaterdagmorgen twee nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven. De patiënten zijn een driejarig meisje en een 12-jarige jongen. Tot denaturatie-vergoeding voor rogge besloten. Het ANP meldt uit Den Haag: In de communiqué's van 31 Juli en 21 Augustus jl. inzake de verhooging der mo nopolieheffingen op granen, is gewezen op de steeds doorgaande daling der graanprij zen en de noodzakelijkheid om, teneinde de in uitzicht gestelde richtprijzen te be reiken, daartegen maatregelen te beramen. De mogelijkheid werd daarbij verondersteld dat, indien geen wijziging in de beweging der graanmarkt optrad, verdergaande maatregelen zouden dienen te worden ge troffen. De laatste heffingverhooging van 21 Au gustus heeft het beoogde resultaat nog niet doen bereiken. Thans is besloten, spe ciaal ten aanzien van rogge, met ingang van 11 September nadere maatregelen te treffen. Reeds in bovengenoemde communiqvé's werd gewezen op de mogelijkheid, om op andere wijze dan door wijziging der mono polieheffingen het doel te bereiken. Met ingang van 11 September zal nu wederom worden overgegaan tot invoering van een denaturatievergoeding voor rogge. De ve le voorbereidingen, die deze maatregel vraagt, zullen het niet mogelijk maken om onmiddellijk de gelegenheid tot denaturatie open te stellen. De Nederlandsche akker- bouwcentrale zal bekend maken, wanneer en waar de gelegenheid daartoe zal wor den geopend. Men mag aannemen, dat overal binnen 14 dagen daartoe de gele genheid' zal bestaan. Het ligt daarbij in de bedoeling om de monopolieheffing voor ongedenatureerde rogge met ingang van 11 September te verhoogen met 0.50 per 100 kg, terwijl de denaturatiepremie wordt vastgesteld op 1.50 per 100 kg. Hierdoor wordt in de praktijk bereikt, dat de monopolieheffing op gedenatureerde rogge en mais even hoog wordt. De verlaging van den prijs van de voer- rogge zal een grootere vraag naar dit ar tikel doen ontstaan, zoodat verwacht mag worden, dat de binnenlandsche prijs voor rogge meer in overeenstemming met den wereldmarktprijs voor rogge plus heffing zal komen, waardoor voor de verbouwers meer kans bestaat den hun in uitzicht ge stelden richtprijs te bereiken. De heffing op gerst blijft onveranderd. Aan te nemen is, dat de gerstprijs na ver loop van eenigen tijd zich zal stellen op den buitenlandschen gerstprijs plus mono polieheffing. Het ligt niet in de bedoeling voor gerst wëaerom een steun door dorsch- toeslagen in te stellen. Wel wordt aan de mogelijkheid gedacht, mocht de aanpassing van den binnenlandschen prijs aan dien van de importgerst plus monopolieheffing onvoldoende snel geschieden, om door an dere middelen daarin verbetering te bren gen. Hierbij kan worden gedacht aan aan koop door 'of vanwege de Nederlandsche akkerbouwcentrale. De regeering hoopt met deze maatrege- Waarachtig van adel is hij, wiens deugd van adel is. len uiteindelijk de toegezegde prijzen voor rogge en gerst te doen bereiken. Mocht de algemeene daling op de graanmarkt zich doorzetten, dan zal zij den maatregel, wel ken zij dan het. meest juisty zal achten, toe passen. De omstandigheden zullen moeten beslissen tot welken maatregel de regee ring haar toevlucht zal moeten nemen. De „Karimata" overmorgen naar Kinderdijk. Men meldt ons uit West-Terschelling: In den vroegen ochtend van heden is de linker talingoot van de „Karimata" gebro ken. Daar deze niet gerepareerd kan wor den, is besloten om de „Karimata" over morgen naar Kinderdijk over te brengen. Morgen komen de sleepbooten van de firma Smit en Co., om den molen overmor gen rechtstreeks van de gronden naar Rotterdam to deepen. Dit beteekent, dat men de pogingen, het goud der „Lutine" te vinden, voorshands opgeeft. Dader gevlucht. Vannacht hebben in een perceel aan den Amstel bij de Amstel^traat te Amsterdam een publieke vrouw en een man, die bij haar op bezoek was, oneenigheid gekregen welke al spoedig in een gewapend conflict overging. De man greep in drift naar een mes en bracht daarmede de vrouw een diepe steek in de linkerzijde toe. De vrouw kon nog juist de trap bereiken. Hier snelden bene denburen haar te hulp. De vrouw, die door bloedverlies was ineengezakt, Icon geen verhoor meer worden afgenomen, zoo dat men omtrent de aanleiding tot de ruzie nog in het duister tast. Het slachtoffer is naar het Binnengasthuis overgebracht. De onbekende man heeft van de consternatie gebruik gemaakt om spoorloos in het duis ter te verdwijnen. Moeder van het Tehuis voor ouden van Dagen ernstig gewond. Zaterdagavond heeft de los-werkman E. V. te Kollum een moordaanslag op een vrouw gepleegd. V. zocht in dronkenschap ruzie met den vader van het tehuis voor ouden van dagen te Kollum. Hij bracht hem op straat, waar deze ruzie zich af speelde, een klap toe. De man ging hierop hulp van de politie halen. In dien tijd drong V. het tehuis voor ouden van dagen binnen en heeft de moeder van dit tehuis drie ste ken met een mes, waarvan twee in de buik en een in de borst, toegebracht. Zwaar ge wond is zij naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar direct opera tief is ingegrepen. Haar toestand is ernstig doch levensgevaar bestaat niet meer. De dader heeft ook nof een verpleegde van het tehuis, die toevallig in zijn buurt kwam, met het mes gestoken. Deze werd niet ernstig aan het bovenbeen gewond en kon ter plaatse verbonden worden. V. is onder hevig verzet naar het politie bureau te Kollum overgebracht. Hij heeft reeds eerder twee maal gevangenisstraf wegens het plegen van dergelijke feiten on dergaan. Kindje gestikt. In een onbewaakt oogenblik is het doch tertje van 7 maanden van de familie Mans te Tungelroy in haar bedje met het hoofd je onder het kussen terechtgekomen en ge stikt. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Rotterdam. 1 doode. Zaterdagmiddag is het zevenjarig meisje J. N. C. Geluk, wonende aan de Brielsche- laan te Rotterdam op den rijweg vlak bij ouderlijke woning onder een autobus ge raakt. Het kind was toen het uit de ouder lijke woning kwam, eerst op den rand van het troittoir blijven staan, maar stak daar na plotseling over, terwijl er een paar ach ter elkaar rijdende autobussen voorbijgin gen. Hierbij geraakte zij onder de achter wielen van een der autobussen en was op slag dood. KWADENDAMME. De heer J. van den Dries, onderwijzer aan de R.K. jongens school alhier, is benoemd tot hoofd der R.K. Jongensschool te Heinkenszand. Te 's Gravenhage zjjn geslaagd voor het examen van den Nederlandschen R.K. schoolraad, afgenomen door de R.K. ver- eeniging tot bevordering van industrie- en huishoudonderwijs voor meisjes St. Anna: de dames L. van Eekelen, Vlissingen, C. Carlier en A. v. Keulen, Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Ds. E. A. A. Snijdelaar te Termunten en Borgsveer voordien te Schoondijke, heeft 't beroep naar Nieuw-Scheemda aangeno men. Middelburg. Getrouwd: P. Passenior jm. 27 j. en K. J. Schreurs jd. 23 j.; L. Versluijs jm. 22 j. en M. P. Willems jd. 18 j.; J. P. Geluk jm. 28 j. en N. de Graaf jd. 20 j.; P. Jel- lema jm. 26 j. en N. W. Net jd. 23 j. Overleden: J. E. Altorffer, jd. 75 j. KADERVERGADERING HR. VAKBEWEGING. Onder leiding van den heer H. Oudekerk secretaris van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond te Utrecht vergaderden Zaterdag middag te Goes de afgevaardigden van de Chr. Besturenbonden in Zeeland, teneinde het nieuwe actieplan voor den a.s. winter te bespreken. Waarschijnlijk door de feeste lijkheden was de vergadering niet druk be zocht. De Chr. Besturenbonden te Krabben- dijke, Serooskerke, Soeburg en Vlissingen waren niet vertegenwoordigd. De voorzitter herinnerde in zijn openings woord aan de pas gevierde feesten, waarop we bepaald zijn bij de zegeningen ons als volk van Nederland geschonken. Met vreug de gaan we nu weer in tot den Chr. so cialen arbeid, in de kracht van onzen God. De heer F. P. Fuykschot, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht, sprak vervolgens over: „Hoe wordt de Chr. Vak beweging versterkt?" De Chr. Vakbewe ging, aldus spr. wil vooruit. We mogen niet tevreden zijn met de plaats die wij in nemen, al zijn we dankbaar voor de positie die we verkregen hebben. Er is nog ontzag lijk veel te doen. We moeten uit- en in- wenig groeien. Daarom heeft het Bestuur van het C.N.V. een uitgebreid plan van ac tie opgesteld. Op Donderdag 27 Oct. a.s. zal een radio-avond worden gegeven met bekwame sprekers. Ook zal een geschriftje huis aan huis worden verspreid, zoodat ieder met het bestaan van de Chr. Vakbe weging bekend zal worden. Verder zal een perspropaganda worden gevoerd. De huis bezoekcampagne zal in November intensief ter hand worden genomen, terwijl in de tweede helft van die maand allerwegen ver gaderingen zullen worden belegd, die een gezellig karakter zullen dragen. In het belang van de innerlijke verster king is het noodig dat er nog meer studie clubs worden opgericht en dat ze beter wor den bezocht. Ook het belang van de Chr. pers werd door spr. uiteengezet. Spr. be sloot met een krachtige opwekking om de zen arbeid met volle toewijding te verrich ten. Nadat dit onderwerp breedvoerig was be sproken, waarbij vooral volle licht werd ge worpen op de practijk, sprak de heer Oude kerk over: „Het eigen karakter der Chr. Vakbeweging". Spr. zette uiteen dat de Chr. Vakorgani satie een specifiek eigen karakter draagt. Ze is resultaat van het Christelijk geloof van de levensgemeenschap met Christus. Het gevaar voor verflauwing dat dreigt als men de Chr. Vakbeweging alleen zakelijk ziet, mag er niet zijn bij hen die dit karak ter zuiver zien. Wij weten dat niet 100 der leden ten volle actief is. Dit is ook niet het geval in de kerk en in de politiek; daarom moet het kader vergroot. Wij mogen de vraag stellen wat er te recht is gekomen van liberalisme en soei alisme en constateeren dat de beginselen die de Chr. Vakorganisatie van het begin af heeft gepropageerd hebben gezegevierd (overleg, collectief contract, bedrijfsorgani satie) en dat wij geen oude leuzen of rap porten naar 'het museum van oudheden hebben te brengen. Onze grondslag is nog steeds dezelfde. Laten wij daarom getrouw zijn in allen en een activiteit ontwikkelen waarop anderen jaloersch zijn, tot welzijn van ons volk en tot eer van God. Na rondvraag volgde sluiting met dank gebed. DE ZEEUWEN IN HET STADION TE AMSTERDAM. Zaterdagmorgen vertrokken met den eer sten trein naar Amsterdam de 33 Zeeuwen, die aan het défilé in het Stadion zouden deelnemen. Deze afvaardiging, die onder leiding stond van burgemeester C. Zandee uit Kloetinge, vertegenwoordigden 6 ver schillende kleederdrachten en wel 3 echt paren en nog twee mannen uit Walcheren 7 r.k. en 3 protestantsche echtparen uit Zuid-Béveland, een Thoolsche, twee Aksel- sc-hen en twee Kadzandsche meisjes. Reeds te kwart over 9 was men in Am sterdam en had men gelegenheid een tocht je door de havens en grachten te maken voor het bezichtigen van de stad. In het Stadion sloot men zich achter de Zeeuwsche vlag aan bij het défilé. Men kon tot vlak bij H. M. de Koningin en Prins Bernhard marcheeren. De vorstelijke per sonen kwamen later ook vlak bij de af vaardiging voorbij rijden. Het was acht uur geworden voor men geheel vrij was. Het kostte toen, gezien de afstanden en de drukte nog heel wat werk om op tijd aan den trein van 20.52 te zijn, dne laatsten, die naar Zeeland aansluiting geeft. Overtreding arbeidswet. De politie maakte gisteren procesverbaal op tegen een ijsfabrikant, die staven ijs deed vervoeren door een jongen van 14 jaar,! voor wien hij geen arbeidskaart heeft en een van 11 jaar, die dus leerplichtig is en in het geheel geen arbeid mag verrich ten. Gouden jubileum. Het gouden jubileum van den heer Mann- hart als lid van „Euphonia" is een waar feest voor hem geworden. Tal van schrif telijke en telegrafische gelukwenschen ont ving de jubilaris, terwijl vele bloemstukken niet ontbraken. Een deputatie van „Han- delsbelangefT' kwam den heer Mannhart gelukwenschen. „Euphonia" bracht een se renade waarna de secretaris, de heer Van Vloten, voor de woning van den jubilaris, een tcesprr.r'r hield waarin hjj de verdien sten van den ntx.- Mannhart voor „Eunho- nia" uiteenzette. Het muziekcorps zette na de toespraak een „lang zal -hij leven" in. De jubilaris ontving als geschenk een ets. WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige N.W. tot Z.W. wind, nevelig tot betrokken of zwaar be wolkt, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. UKKEL: matige wind uit W. tot N.W. richtingen, bewolkte tot betrokken hemel, nevelig, plaatselijk motregen, matige tem peratuur. Di 13 Sept. Zon op: 6 h 31; onder 19 h 20. Licht op: 19 h 50. Maan op: 20 h 33; onder: 10 h 44. L.K.: 17 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagw«t*«f Maandag 12 S 3.37 15.46 9.56 22.26 Dinsdag 13 4.11 16.21 10.30 23.03 Woensdag 14 4.43 17.00 11.07 23.41 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Weineldlnge: September. Hoogwater. Laagwat«r. Maandag 12 5.33 17.45 11.01 23.22 Dinsdag 13 S 6.06 18.17 11.37 23.59 Woensdag 14 6.38 18.53 12.13 24.39 De heer Mannhart dankte getroffen voor de hulde. Kinderspelen. Ook de Zaterdag stond nog op het Goe- sche feestprogramma en het hoofdpunt van dezen dag vormden de kinderspelen op het Sportveld. Het weder werkte weer mede, evenals het muziekgezelschap „Euphonia", en dies was het een vroolijke en drukke be weging op de sportterreinen. Er stond een mast, waarin allerlei geschenken hingen, die voor de beste klimmers waren, er werd tonnetje gereden, hard geloopen, hoogge- sprongen, er was een hindernisbaan, enz. De jeugd vermaakte zich uitstekend en het onderwijzend personeel, dat de spelen leid de, wist ze goed aan den gang te houden. Er was van de zijde dere ouders veel be langstelling voor deze spelen. Ook burge meester Van Dusseldorp merkten we onder de bezoekers op. Des avonds gaf „Hosanna" een concert op de fraai versierde Markt en zoowel hier, als in alle straten heerschte een gezellige drukte. In RozemarijnstraatMolendijk welke op aardige wijze versierd waren, werd een ge animeerd buurtfeest gehouden. Er was een bal onder leiding van het „pierement" van Nieuwesteeg, in de groote schilderswerk plaats van den heer Van der Stee, de 14- jarige Nelly van Beveren zong en speelde mandoline, beide op uitstekende wijze, de hr. Burgs, verkleedt als Turk zorgde voor de komische noot en liet het publiek tel kens schaterlachen. Tevoren waren kinder- en volksspelen gehouden, die telkens groote hilariteit wek ten. Zoowel de feestvierders als de toe schouwers hebben zich kostelijk vermaakt bij dit buurtfeest. In de Langevorststraat, één van de stra ten met de gezelligste versiering, was den geheelen avond muziek door den luidspre ker, nu en dan afgewisseld door een aar dige reclame voor de winkeliers in deze straat. Verder werden we bij onze rondwande ling nog getroffen door de verlichting van de Rotterdamsche Bank en die van het mooie huis van notaris Van Dissel aan de haven. Ook de haven was een bezoek weer overwaard. De Beestenmarkt had ditmaal niets aan het „kronen" gedaan, doch de fijne versiering en verlichting van het huis van oud-notaris Joh. Pilaar was daar een attractie voor de wandelaars. De winkels. Bij onze wandeling langs de Goesche za ken dienen we ook nog de etalage's van de Fa. Hollander in de Langevorststraat en Papegaaistraat te vermelden. Alle etalages hebben smaakvolle achtergronden, die er een jubileum karakter aan verleenen. In de eerste etalage zien we uitsluitend goede ren voor de slaapkamer, bedstellen, wollen en gewatteerde dekens, enz. Alles in keu rige dessins. De tweede etalage heeft een keurige uitstalling van pyama's, Pyama- flanel.en leuke babygoederen. Etalage num mer drie laat enkele soorten gordijnen en gordijnstoffen zien en toont verder een schat van sierkleedjes. Nummer 4, de eta lagehal, zal wel speciaal de aandacht onzer dames trekken, door de fraaie collectie mantels en japonnen, die er uitgestald zijn. Mooie warme kleuren en stoffen, in na- jaarstinten en de nieuwste modellen. Het zelfde kan gelden voor de etalage in de Pa pegaaistraat, waar een keurige collectie van de bekende Bleylejaponnen te bewon deren is. De andere etalage laat een en an der op het gebied van heerenkleeding zien, jassen, costuums, mode-artikelen. Het zijn alle etalages waar veel zorg aan besteed is en die veel publiek trekken. Maar een droevig slot. De tweede dag der jubileumfeesten is zoo mogelijk nog beter geslaagd te noe men dan de eerste. Dank zij het bijzonde re gunstige weder, een heerlijk Oranjezon netje gaf aan het geheel de zoo gewensch- te fleur, bracht een ongekende drukte in de stad en toen de optocht, in dezelfde samenstelling als Vrijdag, door de straten trok, stonden duizenden en duizenden, waaronder velen uit Middelburg en omge ving, langs den geheelen weg geschaard om al dit fraais, dat terecht aller bewon dering wekte, te aanschouwer.. Nadat de optocht te circa 6 uur was

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1