UMPH DE 1 CENT SIGARET SMAAKT U BESLIST BETER! 'N TRIOMF VAN SMAAK BINNENLAND. van im DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 1# SEPTEMBER 1938. No. 213. ITALIË, LALINE LESTER'S ROMAN Sterke koersdaling voor fondsen ten opzichte van goud en dollar. De eere-promotie van de Koningin. ZEELANO. MIDDELBURG. Vrees voor een wereldoorlog. Er is vandaag .aan den dag veel vrees voor een nieuwen wereldoorlog. Het gevoel dat de politieke gebeurtenissen van den laalsten tijd onafwendbaar op een cata strofe moeten uitloopen, schijnt zich van duizenden en duizenden, ja van millïoenen, meester te kunnen maken. En! het wonder lijkste is, dat de meesten dat gevoel met een zekere gelatenheid aanvaarden. Het onafwendbare kan men inderdaad het bes te met gelatenheid over zich heen laten gaan. Maar wij gelooven, dat ze ditmaal niet op haar plaats is. Want, hoe dreigend de toestand zich naar het uiteilijk laat aanzien, dat er onafwendbaar een gewa pend conflict moet komen, gelooven we niet. Het politieke spel. dat thans gespeeld wordt met het Tsjechoslovaaksche pro bleem als spelcbject is uiteraard niet van gevaren ontbloot. Echter, die'gevaren zijn zichtbaar. Alle partijen kennen ze nauw keurig en het geheele politieke spel is er mede op berekend, om ze te ontgaan. Want en daar komt het in de eerste plaats op aan het risico van een we reldoorlog is, om zoo te zeggen: aan den goeden kant, in den inzet begrepen. Ten- minste voor zoover momenteel van buiten af kan worden beoordeeld. In zijn een- voudigsten vorm kan men het tafereel aldus schetsen: Duitschland is de prijs van een wereldoorlog te hoog voor de bemach tiging van de Tsjechoslovaaksche buit; Engeland daarentegen heeft er vermoede lijk een wereldoorlog voor over, om een mogelijke gewelddadige Duitsche onderne ming te beletten. Daar nu Duitschland in het politieke spel de aanvallende partij is, meet de kans op een soort remise (bij wij ze van een overeenkomst tusschen de Tsje choslovaaksche regeering en de Sudeten- Duitschers) groot zijn. Natuurlijk, een redeneering als deze laat tal van zichtbare en onzichtbare factoren, welke mede van beteekenis voor het ver loop van het spel zijn, buiten beschouwing. Maar geldt dat niet ook voor de gevoelens, welke de vrees voor een nieuwen wereld oorlog in het leven hebben geroepen? Deze gevoelens baseeren zich op de onder stelling, dat de expansieve drang van het Derde Rijk tenslotte in botsing moet ko men met de tegenwerkende krachten, uit gaande in de eerste plaats van Frankrijk en Engeland. Inderdaad, maar men ver geet daarbij, dat die botsing feitelijk reeds heeft plaats gehad, dat Duitschland zich eenvoudig van het Sudeten-Duitsche ge bied, of wellicht geheel Tsjechoslovakije zou hebben meester gemaakt, indien het niet op die tegenwerkende krachten was gestooten. We hebben op deze plaats meer malen uiteengezet in verband met Hit ler's befaamde verrassingen dat ergens het punt moest liggen, waar de methode der coups de théatre niet meer toege past zou kunnen worden, tenzij de Duit sche Führer een wereldoorlog zou willen riskeeren. Dit punt hebben we nu bereikt en de (weliswaar nog korte) ervaring heeft geleerd, dat hij dat risico althans niet bij voorbaat in zijn plannen verdis conteerde. Hoeveel strubbelingen zich de laatste dagen weer mogen nebben voorgedaan, wij blijven gelooven, dat er binnenkort een overeenkomst tusschen de Tsjechoslovaak sche regeering en de Sudeten-Duitschers tot stand zal komen, een overeenkomst op de basis van het jongste voorstel van Praag. Dit voorstel is aannemelijk voor Henlein, zoowel als voor Hitier. Als ze meer zouden willen hebben, zou er niet veel anders overblijven dan er op te slaan. En als gezegd: het lijkt-ons meer dan onwaarschijnlijk, dat ze daartoe hun toevlucht willen nemen. ARTHUR RUBINSTEIN ANNULEERT CONCERTEN. De bekende Joodsche pianist Arthur Ru binstein heeft een contract voor concerten in Italië geannuleerd. Hij heeft Mussolini tevens het kruis van commandeur in de kroonorde van Italië teruggezonden. Uit het Engelsch door W. A. C. 2). Laline Lester was alles wat een werkelijk mooie en lieve Amerikaansche erfdochter maar kon zijn. Zij was uitstekend opgevoed en had wondermooie oogen, teint en haar. Zij was zoo blank als een lelie en had han den en voeten, die niet mooier en een smaak om zich te kleeden, die niet beter konden zijn. Gansch haar leven was zij verwend ge worden en had men haar toegegeven, maar daar men haar nog al afgescheiden had ge houden van de ultra moderne coterie, gaf zjj een zekere ehachet aan de partijen, waarop ze verscheen. Ze was van een be spiegelende geaardheid en trachtte in din gen, waarin ze iets goeds had ontdekt, iets nieuws te vinden, maar wierp ze over boord als ze haar teleur stelden. Zij had, evenals iedere mooie Amerikaansche erfdochter van twee en twintig jaar, het gewone aan tal flirtations achter den rug, allemaal Planten zonder wortels en van geen betee kenis. Nooit had ze in haar leven om ^niand gegeven, behalve om haar poes ^Umps en de oude kamenier van haar moe- tlrT, Celestine, met wie zij, om zoo te zeg- sinds ze geboren was, Fransch had ge doken. Celestine had werkelijk voor haar 16 te beteekenen. Leurende de oorlogsjaren had ze niet ar Europa kunnen gaan en toen was haar P'inantieel economisch we.eko verzicht. De politieke toestand over- heerscht de markten. Ciments de Thieu lost guldensleening' af. De feestviering van Nederland wordt op de meest ongelukkige wijze doorkruist door den uiterst gespannen politieken toestand in het buitenland. De aspecten van de po litiek wisselen met de minuut en de moge lijkheid blijft dus steeds bestaan, dat er plotseling een ontspanning intreedt, die als een definitieve keer kan worden be schouwd. Tot nu toe had een dergelijke ontspanning evenwel het karakter van tij delijke vleugjes van optimisme, die spoedig weer werden overschaduwd door bepaalde dreigementen en vrees voor een algemeen Europeesch conflict. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven wordt de toestand weer iets gunstiger beoordeeld, maar van een definitieve ontspanning kan stellig niet worden gesproken. De meest ingrijpende reactie is wel ge weest de plotselinge sterke toeneming van internationale kapitaalverschuiving. Niet ten onrechte wordt aangenomen, dat bij een eventueel conflict Engeland en Frank rijk niet afzijdig kunnen blijven en het ligt voor de hand, dat de valuta's van deze bei de landen de uitwerking hebben ondervon den van de vrees voor verwikkelingen. Zeer omvangrijke kapitalen schijnen uit Enge land naar Amerika te zijn gevloeid. Fran- sche saldi zijn opgevraagd en zijn waar schijnlijk ook naar Amerika overgebracht, terwijl verder opnieuw kapitaalafvloeiing uit Frankrijk viel waar te nemen. Men is van oordeel, dat het zelfs zonder een uit breken van een conflict voor Engeland uiterst moeilijk zal zijn om den tegenwoor- digen stand van hét Pond te handhaven ten opzichte van goud en dollar. In geval van oorlog zou de goudprijs in Londen echter naar het zich -laat aanzien ongetwijfeld sterk stijgen, m.a.w. zou het Pond een nieuwe ingrijpende koersdaling ondergaan. De pessemistische beoordeeling omtrent de vooruitzichten van het Pond sterling zijn afgezien van het oorlogsgevaar voor een groot deel ook gegrond op de enorme las ten, die de bewapening aan het Engelsche budget oplegt. Daar men van oordeel is, dat de bélasl.iiigschroef in Engeland reeds tot het uiterste is aangedraaid, terwijl boven dien door den achteruitgang van den uit voer de betalingsbalans er ook niet op is verbeterd, werken deze beide factoren sa men om een druk op het Pond te leggen. Het Egalisatiefonds heeft belangrijke be dragen aan goud afgegeven, maar toch heeft het niet alles in het werk gesteld om de oude verhouding tot den dollar te her stellen. Daaruit zou men mogen afleiden, dat op het punt der onderlinge verhoudin gen der valuta's geen dwingende afspraak tusschen de betrokken landen bestaat. Door de groote kapitaalverschuiving is de toe stand op valutagebied thans weer onzeker der geworden dan ooit tevoren. Van zelf sprekend wordt ook ons land in dezen maal stroom betrokken. Het staat buiten discussie, dat de koers ontwikkeling van het Pond voor ons land van onnoemelijk meer beteekenis is dan van den dollar, althans uit een handelsoog punt. De dollar daarentegen is van meer belang wegens het omvangrijke Nederland- sche bezit aan Amerikaansche fondsen. Het ligt voor de hand, dat de betrokken autori teiten uit een economisch oogpunt een ster ke afwijking van den stand van den gulden van die van het Pond sterling als onge- wenscht beschouwen. Voor de fondsenhouders zijn het zeker moeilijke tijden. Immers aan den eenen kant worden de risico's ook al door het voortdurend^ dreigend oorlogsgevaar grooter, aan den anderen kant wordt de rente op de goudgerande obligaties geringer. Bij con versies hebben velen dan ook gebruik ge maakt van de gelegenheid om het bezit aan buitenlandsche obligaties te vergrooten. Voor zoover men Belgische en Fransche guldensobligaties heeft gekocht heeft zulks tot nu toe op enkele uitzonderingen na geen groote teleurstellingen gebracht. Er moeder gestorven wat niemand verdriet had veroorzaakt, aangezien ze altijd een zelfzuchtig, zwaarmoedig, zenuwachtig wrak was geweest. Laline zocht iets in het leven wat wist ze zelf niet. Alle mannen, die ze had ont moet, was ze de baas. Ze danste met hen, hoorde hun liefdesverklaringen aan, kwam tot de overtuiging, dat ze allemaal eender waren en maakte zich dan ook niet verder druk over hen! Ze was gewend aan hun toewijding, die haar geen emotie gaf. Jack Lumley was anders geweest. In de eerste plaats omdat hij tot een andere na tie behoorde, zoodat zijn methoden om te trachten haar gunst te winnen, niet dezelf de waren. In de tweede plaats, omdat hij een nobel en lief karakter had dat wist Laline. Maar toen het genoegen om een nieuw soort slaaf te bezitten een beetje was ver minderd, verdween elke belangstelling en ook hij ging de gelederen versterken van hen, die haar niet blijvend konden boeien. Het eenige was misschien, dat ze van hem het meest hield na Mumps en Celestine! Dien middag, toen zij op de sofa in de kleinere salon van mevrouw Longton had den gezeten, had Jack haar opnieuw ten huwelijk gevraagd. Zeif bezat hij veel geld en was erfgenaam van een ouden neef, dien hij in de grafelijke waardigheid zou opvol gen en Laline zou wat graag een vooraan staande persoonlijkheid in Engeland wor den, evenals haar vriendin Molly Beaton. blijft een zeker vertrouwen bestaan, dat Frankrijk ondanks den slechten financiee- len toestand zijn verplichtingen tegenover het buitenland zal blijven nakomen, ter wijl wat België betreft sommige in dustrieën, die hier obligaties hebben uit staan in een iets betere positie zijn geko men. Bezitters, die in 1935 nog 7 obli gaties. Ciments de Thieu hebben gekocht voor ongeveer 60 hebben daarmede een goede zaak gedaan omdat dezer dagen werd aangekondigd, dat deze 7 guldensleening op 2 Januari 1939 a pari zal worden afge lost. De beurskoers had trouwens het vroe ger bestaande disagio reeds geheel inge haald, zoodat de houders naast een hooge rente, tevens een belangrijken kapitaalaan- was hadden te boeken. Onder de tegenwoordige omstandigheden blijkt er overigens bij het publiek nog altijd een neiging te bestaan om vrijgekomen mid delen voorloopig vlottend te houden. Wij denken hierbij niet direct aan omzetting in goud, een verschijnsel, dat zich te onzent, zij het op bescheiden schaal ook wel heeft voorgedaan. Men meent echter, dat door het vlottend houden van middelen kapitalen gemakkelijker naar het buiten land kunnen worden overgebracht en dat men in ieder geval bespaard blijft voor de risico's die de fondsenmarkt in geval van oorlog zou meebrengen. Zij die zich door dezen gedachtegang laten leiden, vergeten echter maar al te dikwijls, dat ook het "be- zit van contante middelen zorgen en risi co's met zich brengt, nog afgezien van het feit, dat men de opbrengst van het kapi taal voor onbetaalden tijd moet missen.1 Met dit al geeft de toestand van de fond senmarkt geen directe aanleiding tot opti misme. Ook al onder den invloed van de Nationale feesten zijn de omzetten ter beur ze tot een minimum ingekrompen. De rub- berprijs wordt weliswaar niet onbe vredigend geacht, maar men overweegt toch terdege, dat bij de thans bestaande drastische beperking rentabiliteit der on dernemingen uiterst gering is. Daardoor zijn de dividendvooruitzichten voor het loo- pende jaar niet hooggespannen. Men ver trouwt in rubberkringen, dat het Interna tionale Rubber Comité in zijn volgende vergadering niet zal besluiten om voor het vierde kwartaal verandering te brengen in het thans bestaande percentage. Mocht dit toch het geval zijn, dan zou, aldus verwacht men, een vrij sterke stijging van de voorra den intreden, waardoor de toch al niet bijster gunstige statistische positie verder zou achteruitgaan. In de scheepvaartafdeeling zijn de omzet ten den laatsten tijd tot een minimum be perkt gebleven. Eensdeels is de bedrijvig heid veel geringer geworden en is het aan bod van vracht lang niet meer zoo goed be zet als een jaar geleden, maar bovendien zijn de vrachten, ook bij de lijnbedrijven al gemeen verlaagd. Men is hiertoe wel ge dwongen teneinde tegemoet te komen aan de wenschen van exporteurs voor wie de winstmarge is ingekrompen, terwijl de lage prijsstand van de goederen voor de produc tielanden een aanzienlijken achteruitgang van de inkomsten beteekent. Ook voor petroleumwaarden blijft de be langstelling gering als voorheen. De Ame- ri|kaansche olieprijzen geven eenige nei ging tot dalen te zien en men meent, dat de financieele resultaten der producenten ten achter zullen blijven bij die van het vo rig jaar. Industrieele ondernemingen wa ren lusteloos. Unilevers staan reeds eeni- gen tijd sterk onder druk vermoedelijk grootendeels in verband met den politieken toestand. Eenige koersverbetering boekten aandeelen Rotterdamsehe Droogdok, maar dit was waarschijnlijk meer het gevolg van een toevallige marktpositie. Aandeelen Phi lips gaven een vastere stemming te zien. Bankaandeelen waren gedrukt in verband met de geringe omzetten ter beurze en den lagen rentestand. Op de beleggingsmarkt kwam weinig be langrijks voor en al bleven de oorlogsge ruchten niet heelemaal zonder invloed, toch was later de stemming betrekkelijk prijshoudend. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 3 Ned. 1937 100%, 100%, 100% Philips 245%, 244%, 248, 244, 245 Unilever 152, 150%, 147%, 148% Kon. Petrol. 336%, 337%, 334%, 335 Ze vond zich zelf erg dwaas hem te wei geren, maar ze kon er niet goed toe komen om iets te beloven. „Je weet, dat ik heusch wat meer dan een beetje van je houd, beste Jack!" had ze gezegd, terwijl ze hem haar hand liet vast houden aangezien niemand hén van uit de groote salon kon zien. „Indien je me op nieuw vraagt als ik vijf en twintig ben en als ik dan niet iemand heb gevonden, waarvoor ik werkelijk veel gevoel, dan zal ik misschien ja zeggen, maar het beteekent drie jaar wachten! O, Jack, ik verlang er zoo naar om te gevoelen!" Hij staarde haar met zijn vriendelijke, blauwe oogen aan. Hoe lief had hij haar en elk betooverend krulletje van haar goud blonde haar, de zachte ronding van haar rose, fluweelzachte wang, elke schittering van de grijze oogen, die soms verborgen van achter hun bruine, gebogen wimpers schenen te kijken. Lalines wimpers vervul den de mannen altijd met hét verlangen, die te kussen 't waren wimpers van een klein kind, volsterkt niet zwart, zelfs niet erg donker, maar goudkleurig bij de huid en naar 't eind° toe bruin wordend maar ze waren zoo bijzonder weelderig en ston den ïechtop tegen de blanke oogleden. Haar groote grijze oogen schenen altijd door een wolk heen te kijken. „Oogen als de dage raad'1, had een poëtische aanbidder ze ge noemd! Alleen, dikwijls keken ze onvoldaan en zelfs misnoegd. Waarom kon toch niet één van deze pre- Rede van H. M. H. M. de Koningin heeft gistermiddag' nadat haar de doctorsbul was ter hand ge steld de navolgende rede gehouden: Mijnheer de rector magnificus. Wel zeer duidelijk hebben Uwe woorden mij weer voor oogen gesteld, hoezeer de levensdraad dezer universiteit is samenge vlochten met die van de hoofdstad des rijks. Beide zijn, tegenspoed en teleurstellingen ten spijt, groot geworden, dank zij die va- derlandsche eigenschappen van taaiheid en doorzettingsvermogen, welke het ook bij tegenwind niet opgeven. Een voorbeeldige samenwerking met overheid en burgerij der stad, die haar het leven schonk, hebben het vroegere athe naeum doen uitgroeien tot een universiteit die niet alleen een waardige plaats onder haar zusteren hier te lande inneemt, maar wier naam ook tot ver over de grenzen door tal van groote geleerden is uitgedragen. Het eere-doctoraat beschouw ik als een hooge onderscheiding en bijzonder waar deer ik dat het mij verleend is in de eco nomische wetenschappen. Die jongste uwer faculteiten, in deze groote koopmanstad zoozeer op haar plaats, heeft vooral in deze voor handel en industrie zoo moeilij ke tijden, naast haar zuiver wetenschappe lijke taak, een uiterst belangrijke en ver antwoordelijke rol te vervullen als voor lichtster van hen, die in het economische leven een plaats innemen en opvoedster van die zich daarop voorbereiden. Dat zij zich van dien dubbelen plicht niet slechts naar vermogen, maar ook met eere zal kwijten, daarvan ben ik, gezien wat zij reeds heeft bereikt, overtuigd. Trctsch ben ik er uaarom op deze bul thans de mijne te mogen noemen en door haar deel te hebben aan een universiteit, die steeds moge blijven wat zij thans is: een roem voor ons land en een parel in de kroon van Amsterdam. PRINSES JULIANA BEZOEKT DE JOODSCHE INVALIDE. Prinses Juliana heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de stichting „De Joodsche Invalide" te Amsterdam. Het kooi der groote synagoge zong de Prinses toe bij haar aankomst. Vervolgens opende de opperrabijn van Amsterdam de heilige ar- ke, waarop het gebed voor het Koninklijk huis werd gezongen. Nadat de arke geslo ten was en het koor nog een lied had ge zongen, werd de Prinses rondgeleid door het nieuwe gedeelte van het gebouw, waarbij H. K. H. zich ongedwongen têmid- den van de patiënten begaf, zich velen hunner liet voorstellen en naar hun om standigheden vroeg. Eenige patiënten boden geschenken aan. Hoewel dit niet op het programma stond, werd op verzoek der Prinses ook nog de personeelskamers bezocht. De voorzitter der stichting, dr. Keesing heeft de Prinses toegesproken en verzocht de zaal, grenzende aan de Julianazaal den naam van Prinses Beatrix te mogen geven. De Prinses zeide hierop dit buitengewoon aardig te vinden. Prinses Juliana had voor alle zalen fruitmanden gezonden, die met bloemen waren georneerd. NIEUWE FOKKERS VOOR DE LUCHTV A ARTAFDEELÏNG. Zooals bekend werden voor de verster king van de Nederlandsche luchtmacht o. a. een belangrijk aantal Fokker eenper soons jachtvliegtuigen van het type D 21 besteld. Reeds werden van deze bestelling eenige toestellen afgeleverd, terwijl gisteren op nieuw twee machines op Schiphol door het luchtvaartbedrijf werden overgenomen. A'dam Rubb. 233%, 230, 227%, 229%, 225%, 226' Kon. Boot 113, 112% H. V. A. 473, 469, 472, 467, 468% Deli Bat. Mij. 214, 215, 210%, 212 Deli Mij. 280, 282%, 277, 276, 278% Senembah Mij. 251%, 249, 250. tenaent-echtgenooten haar iets doen gevoe len? Molly Beaton had gezegd, dat Engelsche marmer, erg despotisch waren, heelemaal niet zoo goed en gehoorzaam als Ameri kaansche en dat haar eigen man een zelf zuchtige bruut was, dien ze aanbad! Daar om was Laline vol hoop geweest, toen Jack Lumley aan haar werd voorgesteld. Maar reeds in 't eerste half uur bezweek hij on der haar toovermacht en betoonde een even groote begeerte haar te behagen als Potter Grey of Willemon Dodge of wie dan ook van hen! Hij was echter nooit dronken ge weest dat was al iets. Toen zij, zittende op mevrouw Longtons sofa, opnieuw en *oor de derde maal „Neen" had gezegd, had Jack haar heel mooie handen gekust. „Laline, ik heb je lief je zult nooit kun nen beseffen hoe innig. Sommigen denken over liefde op de eene manier sommigen op een andere. Voor mij beteekent liefde toewijding. Ik zou liever hebben, dat jij ge lukkig was, dan dat mijn eigen hartewensch werd vervuld". „Lieve, goede Jack!" „Ik zal dus wachten, lieveling, maar laat me aanstaanden Woensdag op de Olympic voor je mogen zorgen, wil je?" „Wel zeker Toen liet ze hem beide handen weer kus sen -en toen hij heenging, stond ze op, om door het raam naar hem te zien, terwijl hij het huis verliet en ze zuchtte. Maar toen DE VLISSING-SCHE JEUGD EN DE ABDIJ. Aanbieding van een oorkonde voor H. M. de Koningin aan den Commissaris der Koningin. Het mag een symphatieke daad worden genoemd van de samenwerkende Vlissing- sche jeugdorganisaties om een speciale oorkonde voor de Koningin te doen ver vaardigen en deze op sportieve wijze aan den Commissaris der Koningin te komen aanbieden. Nadat gisteravond aan het Wooldhuis te Vlissingen de burgemeester de oorkonde verpakt in een koker aan den oudsten der 30 estafette-deelnemers had overhandigd met een toepasselijk woord, zette deze het op een loopen en zoo hebben na hem 29 steeds jongeren het gedaan over het hun aangewezen deel van het parcours. Deze 29 werden uit vrachtauto's gezet, waarmede ook de leider, de heer Kampman en zjjn assistenten naar Middelburg reden. Een zeer groot aantal vertegenwoordi gers van 18 vereenigingen namen met hun banieren plaats in een extratram, die in de Langeviele stopte. Daar kwam het Tambours- en Pijper korps hen afhalen en met muziek trok men naar de Abdij, om zich voor de ambtswo ning van den Commissaris op te stellen in afwachting, dat de kleinste looper, die voor het laatste traject moest zorgen, aankwam. De Commissaris der Koningin, mevrouw Quarles van Ufford en jhr. Quarles van Uf- ford jr., kwamen op het bordes van de wo ning, en daar maakte de voorzitter van het comité voor de Vlissingsche jeugdhulde, de heer J. P. Ventevogel, zijn opwachting. Even later kwam de 10-jarige Jan de Priester met het document aanzetten en tusschen twee hagen van nijgende vaandels heen bereikte de kleine athleet het bordes waar hij met een fraaie buiging den rol met de oorkonde aan jhr. mr. Quarles van Uf ford overhandigde, waarvoor hij zoowel van de Commissaris als van mevrouw Quarles van Ufford vriendelijken dank mocht ont vangen, en van de meisjes-afdeeling van Marathon bloemen. De heer Ventevogel richtte zich nu tot den Commissaris en zeide, dat bij de Vlis singsche jeugd de gedachte was opgeko men op bijzondere wijze van haar aanhan- (Ingez. med.) kelijkheid aan H. M. de Koningin te doen blijken en daarom verzocht spr. den Com missaris de namens alle samenwerkende jeugdgroepen in Vlissingen geteekende oor konde aan H. M. de Koningin te doen toe komen. De Vlissingsche jeugd is overtuigd, dat Nederland alleen met Oranje veilig is en wil op deze wijs getuige van de groote trouw aan het Vorstenhuis. De Commissaris der Koningin zeide gaar ne aan dit verzoek te willen voldoen en wees er op, hoe Vlissingen steeds een der Zeeuwsche Gemeenten is geweest waar men pal stond voor Oranje. Het is treffend, dat ook nu weer de jeugd uit die gemeen te behoefte had daarvan te getuigen. Des middags bij den optocht en nu weder bij de ze huldebetooging blijkt, dat Vlissingen nog dezelfde liefde voor het huis van Oranje meeft. Deze estafette getuigt daarvan wel spe ciaal maar is in de tweede plaats een spor tieve gebeurtenis, die bijzonder goed is ge slaagd. Het is tevens een bewijs van jeug digen wil voor het goede. Spr. besloot met een „Lang leve de Koningin", dat door een driewerf hoerah werd bezegeld. De heeren Kampman en v. d. Steen, die de leiding hadden resp. van de loopers en van den op tocht, werden door den Commissaris ge complimenteerd, evenals de heer De Lange, de directeur van „Juliana". Het pijperkorps liet nu het Wilhelmus hooren. Met een vroolijken marsch verliet men de Abdij en ging het door een deel der stad naar de Langeviele, waar de heer Vente vogel hartelijk dank bracht aan „Juliana" voor haar medewerking. Dat een Middel-, burgsche vereeniging daartoe lfereid was, werd op hoogen prijs gesteld. Met een extratram ging men te half ne gen naar Vlissingen terug. viel haar oog op David Lamont, die met hem sprak en een vluchtig gevoel van be langstelling doordrong haar. 'Dit was een nieuw type een, dat ze nog nooit tevo ren had gezien niet uit Washington een, dat Engelsche kleeren droeg heel flink gebouwd ongetwijfeld een Ameri kaan maar een man van de wereld. Wie kon 't zijn? Eén van Jacks vrienden? Wat groetten ze elkaar hartelijk! Ze kon alles van achter de vitrage zien. Wat een zwart haar. „Ik heb een hekel aan zwart haar en die blauwe tint, waar hij zich scheert! Net een Italiaansche kellner!" Toen wist ze, dat hij het huis was bin nengegaan en waarschijnlijk een oogenblik later door de kamer zou komen. Ze was daar geheel alleen de kiesche gastvrouw dacht, dat ze nog in gesprek was met kapi tein Lumley en had haar met vrede gelaten in dezen afgelegen, kleinen salon. Ze voelde zich bepaald geïnteresseerd, toen de knecht de deur opende en de groo te, rechte en lenige gestalte binnenkwam en haar met de meest mogelijke onverschil ligheid voorbij liep! zijn einddoel was, de volgende kamer, waar men Daisy Longton kon zien achter haar theekopjes en cock tailglazen. Nooit in haar leven was een man, in welke kamer ook, Laline Lester met onverschilligheid voorbijgeloopen! (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5