lp ftvonrittcïHle ip s* Hr MIDDELBURGSCHE COURANT BLQEMENK9NINGIN1938 GOESCHE COURANT) BINNENLAND. ZEELAND. Paviljoen Wandelpier 50 J. I Con- Zeeland en Oranje in 1938 Wie, H. M. de Koningin brengt een bezoek aan Arti. GOES. DE JUBILEUMFEESTEN. WEERBERICHT. ÏLiSSINGEN. VLISSINGEN VIERT FEEST. Irson Iber- 131 lozen. 131— fciken Kas leren -24, 24- onen To- 3.90- kool 2—3, I voor 'steld g. en |27 j. jd., |j- jd. van vol- bpend -Ven- laag; ysche chten vVer- |Man- Lchil- png", Imbal [h. leert; beers- zaar Joris. J prof. 1.15 h. 1, spr. Joris Ver. spr. Joris spr. Joris spr. 1 Joris ^r. v. Mu- spr. |toon- aan- ïath- 1.30 h. De |00 h. tuin den 15 1.30 h. ['iljoen ittent. i'burf. Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; le GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 213. TWEE BLADEN. ZATERDAG rj—i 10 SEPT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling, ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Er wordt zoo heel deze maand hier of daar in onze provincie nog wel Oranjefeest na-gevierd, en wjj wenschen degenen, die om bepaalde redenen hun feest later heb ben moeten stellen, geen mindere feest vreugde toe dan de door anderen reeds ge- notene. Maar toch: de eigenlijke herden kingsdag was de 6e September, de groote nationale herdenkingsdag, en die is nu voorbij. Dies moge een korte nabeschouwing hier nu reeds volgen. Hetgeen wij, na het feest, op te merken hebben, houdt zeker mede verband met de grootsche feesten die in de hoofdstad des lands, in Amsterdam gevierd zijn, en ook wel een weinig met de enorme verlichtin gen en verdere uitingen van feestelijke ge zindheid, die in Den Haag en Rotterdam zoowel als de groote steden en de kleine steden, de dorpen en gehuchten in overig Nederland aan dit feest luister hebben Jbij- gezet. Maar: het is toch hoofdzakelijk op den Zeeuwschen indruk gegrond. Zeeland is, als steeds en van oudsher te -doen gebruikelijk was, ook nu weer goed voor den dag gekomen. Wij hebben in Zeeland dit Oranjefeest echt Zeeuwsch, dat is: volop, gevierd. En, hoezeer wij ook wars mogen zijn van ongezond of overdreven provincialisme of locaal-patriottisme, hetwelk in het eigene alléén het goede, in het andere, louter om dat het van elders is, alléén het minder goe de vermag te zien, toch mag, ja moet hier ervan getuigd worden hoezeer uit alles te zien en te gevoelen is, dat de Oranjeliefde in Zeeland diep wortelt en wijd verbreid is. 'Zeelands Oranjeliefde, in deze dagen op ■velerlei wijze zoo treffend tot uiting geko men, is meer, aanzienlijk meer, dan men- schelijke vereering voor den mensch en de persoonlijkheid, die Koningin Wilhelmina is. Dit is geen verontschuldiging ervoor; geen uitvlucht, geen poging om de waarde van ons staatshoofd voor ons volk te verklei nen. Het zij verre van ons: van ganscher harte hebben wij ons aangesloten bij de woorden van lof en waardeering, door be- voegder pen geschreven en daartoe beroepe- ner mond gesproken; het meest van alles nog wel bij het zoo menschelijk-treffende woord van onze Prinses, toen deze, een dronk op haar Moeder uitbrengende, den mensch, de hard-werlcende persoon die on ze Koningin is, huldigde. Neen: wij wenschen daaraan niets af slechts iets er aan toe te doen. De Oranjeliefde zooals die de laatste da gen in onze provincie tot uitdrukking is ge komen, zetelt dieper dan in de rede, die de persoonlijkheid onzer Koningin, en hetgeen zij deed, verstandelijk overweegt en waar deert. Zooals alle volksgevoelens is zij veel onbe- redeneerder, ontspruit zij aan diepere bron nen dan het denkende bewustzijn alleen. Men zou hier van een mystieken band kun nen en mogen spreken. Die bestaat, die moet bestaan, anders zou hetgeen zich hier om de Oranje-gedachte afspeelde, onverklaar baar zijn. Enkel de genegenheid van mensch tot mensch, van Zeeuwsche man of vrouw tot dien anderem hoogstgeplaatsten mensch, die op den, Neder lundschen troon zetelt, schiet hier als verklaringsgrond te kort. Daarvoor is immers, ondanks de moderne vormen van uitdrukking en aanraking als pers, fotogra fie en radio, het rechtstreeksche contact nog te gering om zulk een diepe zuiver persoon- lijk-menschelïjke genegenheid en liefde te doen ontstaan of verklaarbaar te maken. Hier moet gedacht worden aan meer. Aan ■de door de eeuwen heen bestaan hebbende, en door de omstandigheid der voortdurend nauwere verbondenheid dier twee, steeds sterker geworden band tusschen het Zeeuw sche volk als totaal-begrip eenerzijds, en Oranje als het begrip van de ons volk tot zyn zegen regeerende dynastie, aan het Huis van Oranje, anderzijds. Het Huis, waarvan onze goede vriend A. Collart, kamerheer van de eenige andere in Europa nog regeerende vorstin uit het Huis van Nassau en zaakgelastigde van de groother togin van Luxemburg by het Nederlandsche Hof, dezer dagen in „Het Vaderland" schreef „Een land, dat door Oranjes wordt be stuurd, mag trotsch zyn op zijn vorsten: dapper in den strijd, volhardend in tegen spoed, matig in voorspoed, rechtvaardig in hun oordeel en zuiver in hun bedoelingen hebben zij zich in den loop der geschiedenis betoond". 'Jf. na vele voorgaande feesten, dit Oranjefeest in Zeeland heeft meegevierd baarbij getracht heeft te peilen, waar de st Van alles hoe het komt dat eden 6ri dorpen hier, kleiner en vaak min er welvarend dan elders in den lande, in n,versiering en verlichting, in den aard d..el1 omvang hunner feestviering, in de a nner gevoelens van vreugde en nf ho+ e!'Jkheid, grootere en rijkere, meer bidden des lands gelegen, plaatsen o-ol,-, 6 °n hebben gestoken, die kan tot L n f.e gevolgtrekking komen dan dat i 'e^e toch waarlijk den Zeeuwen hart moet zitten, een zeer we- nlyk, zy het dan misschien niet immer volkomen bewust, onderdeel van hun in nerlijke en geestelyke inventaris moet uit maken. De lust is groot, hieruit conclusies van meer nuchter-politieken aard te trekken en sr op te wyzen, hoezeer thans weer geble ken is, dat Nederlarl en zeker Zeeland niet van noode heeft omgeschakeld te worden van de huidige uitingsvormen zijner geestelijke, zedelijke en politieke structuur op minder-spontane, meer gereglementeer de en opgecommandeerde, aan onzen wezen lijken Nederlandsch-vrijen geest vreemde vormen van openbaar leven. Maar die lust zy hier bedwongen: men heeft het zelf wel gezien en gevoeld in Zee land, allerwegen. Laat ons derhalve blij zijn om wat er waar te nemen viel; laten wij ons gezamen lijk verheugen over de wederom hechter geworden band tusschen ons volk en ons vorstelijk Huis, en laat ons gezamenlijk, in dachtig aan dien goeden grond, er naar streven voortaan wat ons ook .moge scheiden en verdeelen op de eerste plaats goede Nederlanders te zijn, vervolgens goede Zeeuwenen pas daarna ver tegenwoordigers van onze persoonlijke, po litieke en andere belangen. Laat ons een zijn in liefde tot onze Vor stin en ons vorstelijk Huis, maar niet min der één in onze liefde voor ons eigen vrije Nederlandsche Volk! Ochtendrit door de hoofdstad. Vanmorgen heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de keuzetentoonstel ling in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam. Deze expositie bevat het beste werk, dat vrouwen tijdens de veertigjarige regeerings- periode van Hare Majesteit de Koningin op het gebied van schilder- en beeldhouwkunst tot stand brachten. De Koningin reed te elf uur uit. De stoet ging direct naar het ge- oouw van Arti langs Kalverstraat en Spui. In het tentoonstellingsgebouw werd de vorstin ontvangen door het bestuur der maatschappij, vertegenwoordigd door de heeren prof. Huib Luns, voorzitter, A. J. G. Colnot, penningmeester en S. Garf, 2e se cretaris. In de tentoonstellingszalen bood mej. Elisabeth Coriielis Luns bloemen aan de Koningin aan. Met groote belangstelling bezichtigde H.M. vervolgens de tentoonge stelde werken. Na ruim een half uur in Arti te hebben vertoefd vertrok H.M. de Koningin, uitgeleide gedaan weer door prof. Huib Luns en de heeren Colnot en Garf. Hare Majesteit maakte daarna een och tendrit door de stad. Duizenden hadden zich langs de route opgesteld om de lands vrouwe hartelijk toe te juichen. Gereden werd langs het Rokin, de Vijzelstraat, Heerengracht), Reguliersgracht, Wetering schans, Nieuwe Spiegelstraat, Heeren gracht, Koningsplein, Singel, Spui, Voor burgwal en Paleisstraat. Te omstreeks 12 uur bereikte de stoet den Dam weer. Ook hier was het weer buitengewoon druk. Honderden stonden op het oude plein om de Koningin bij haar terugkeer in het pa leis toe te juichen. INFORMEEL BEZOEK VAN DEN PRINS AAN DE „TROMP". Gistermiddag te zes uur heeft Prins Bernhard een informeel bezoek aan den nieuwen flotieljeleider der Koninklijke ma rine „Tromp" gebracht. Bij een vorige of- ficieele plechtigheid aan boord had de Prins toegezegd nog eens in den kring der officieren te zullen terugkomen en gister middag heeft Z. K. H. deze belofte inge lost. Aangezien het hier een volkomen parti culier bezoek gold, werd hij aan boord ont vangen, niet als lid van het koninklijk huis, maar met de eerbewijzen aan zijn rang ver schuldigd, n.l. twee matrozen als valreeps- gast aan valreep. Z. K. H. begaf zich terstond naar de of- ficierenlongroom waar men, terwijl een aperetif werd rondgediend, gedurende een uur in opgewekte stemming bijeen bleef. Te zeven uur verliet Z. K. H. met de hem ver gezellende adjudanten den oorlogsbodem om per auto naar het koninklijk paleis te rug te keeren. PRINS BERNHARD BIJ DE AMSTERDAMSCHE STUDENTEN. Prins Bernhard was gisteravond de gast van de Amsterdamsche studenten in de studentensociëteit in de Sarphatistrart. Tot na middernacht is de Prins temidden der studenten gebleven en heeft hij gedeeld in de ongedwongen, spontane vreugde, welke er in de geheele hoofdstad en dus ook onder de hoofdstedelijke studenten heerscht. MOND- EN KLAUWZEER WOEDT IN HET WESTLAND. Het mond- en klauwzeer breidt zich steeds meer epidemisch onder het vee uit. In het Westland, te Pijnacker en in de omgeving van Delft worden dagelijks ge vallen geconstateerd, waaronder verschei dene met doodelijken afloop. Te Pijnacker noteerde men 150 gevallen van mond- en klauwzeer, te Maasland 75. Te Maasland is bij eenige varkens de ge vreesde vlekziekte geconstateerd. Over het algemeen zijn de veehouders van meening, dat het mond- en klauwzeer thans nog he viger woedt, dan in den herfst van verleden jaar. DE KINDERVERLAMMING. Het aantal gevallen van kinderverlam ming te Alphen aan den Rijn is weer met één gestegen en bedraagt thans elf. De slui ting der scholen is met één week, dus tot 19 September a.s. verlengd. Bovendien heeft de burgemeester de voorloopige sluiting ge adviseerd van de lagere klassen der U.L.O- scholen en van de Christelijke H.B.S., zoo dat slechts de kopklassen der U.L.O.-scho len en de vierde en vijfde klassen van de christelijke H. B. S. open zullen blijven. Het werk schenkt ons alleen dan al zijn zegeningen, wanneer wij het doen met hart en ziel, wanneer we er aan geven onze liefde en onzen trouw door alle moeilijkheden, eentonighe den, routine en buien van ontevreden heid en gedésillusioneerdheid heen. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei mg betaalde belasting naar inkomen en|of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Vlissingen 440.75; te Terneuzen 6.52. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Augustus tot en met 3 September kwamen in onze provincie 5 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 2 gevallen van roodvonk te Aardenburg en één in de gemeenten Driewegen en Katten- dijke (het 2e geval in één gezin). Voorts werd te Vogelwaarde een geval van polio myelitis anterior acuta geconstateerd. Het bloemencorso. Reeds te één uur kwamen de eerste deelnemers aan het bloemencorso zich in de Leliestraat opstellen en ^tegelijkertijd kwam het publiek de straten vullen, wan delende langs de zich opstellende „nummers' en zocht dan een goede plaats verder op, om den stoet in zijn geheel te zien voorbij trekken. Was de stoet voorbij, dan haastte men zich naar een ander punt om den stoet nogmaals te zien. Daar men den stoet een flinke route liet maken, kreeg elk de ge legenheid, hem meerdere malen te zien en zeker niemand liet deze gelegenheid on benut, want men kwam er niet op uit ge keken. De ongeveer 45 nummers, waaruit de stoet bestond, afzonderlijk te bespreken, is ondoenlijk, en zelfs om hier en daar een greep te doen, is lastig. Want niet alleen de grootere nummers, ais de kleine-optocht -opzichzelf van de Ambachtsschool, de wa gens van de „Vakschool voor Meisjes"', van de Hervormde School, van openbare school A, van Handelsbelangen en De Hanze, van Rijnbende enz., maar ook de particuliere auto's, die van handelsmenschen, en de groepen, de fietsen de auto-peds, en al wat dies meer zij, waren vaak uitstekend van versiering. En de kleinste nummers, we denken bv. aan de vliegmachine of het schip op de fiets, hadden niet altijd he"t minste werk gevergd! Ware bergen van groen en bloemen waren in dezen stoet verwerkt en de uren arbeid er aanbesteed zullen duizenden zijn. Allerweg trok de stoet langs een dichte haag van menschen en allerwege had men er de grootste bewondering voor..Aan de jury, bestaande uit de dames mevr. M StiegerVan Kalmthout en mevr. A. C van der HaveLucieer te Kapelle, en den heer J. J. de Jonge, laten we gaarne over het eene nummer boven het andere te stel len! Te ongeveer drie uur arriveerde de stoet op de Groote Markt, waar burgemeester Van Dusseldorp een korte toespraak hield. Hij bracht allereerst hulde aan allen die er aan medewerkten om dezen dag zoo schoon mogelijk te maken, en wees er op, dat de basis van dit alles gelegen is in de liefde die we allen onze Koningin toedragen. De Koningin staat in het midden van ons volksleven en hoewel de positie van een vorst of vorstin bepaald wordt door de historie, kunnen wet och van onze Konin gin reeds zeggen, dat zij een groote plaats inneemt in het hart van ons volk. Spr, roemde dan de hooge eigenschappen van onze Koningin, die van evenwichtigheid, oprechtheid, haar godsdienstzin en nauwe plichtsbetrachting. Spr. besloot met op de steeds hechter wordende eendracht in ons vaderland in de liefde en eerbied voor de Koningin te wijzen, ook in onze gemeente en besloot met: Lang leve de Koningin Spontane toejuichingen volgden hierop. Nadat gezamenlijk het Wilhelmus gezon gen was, werd de stoet ontbonden. Gymnastiekdemonstratie. Intusschen hadden zich in de Boudewijn de Wittestraat de turnvereenigingen „Vol harding" en „O.K.K." opgesteld en nadat deze een kleine rondwandeling gemaakt hadden, vingen te vier uur gymnastiek de- montsraties op de Groote Markt aan. Het was een bijzonder mooi programma dat af gewerkt werd onder leiding van de hee ren J. van Tiel, K. Kooy en H. Bakker Een aantrekkelijkheid was ook, dat de beide vereenigingen steeds gemengd optra den. Er werden uitstekende vrije oefenin gen te zien gegeven, mooie knotsoefenin gen, goed werk op het paard, aan de brug, de ringen en het rek en het publiek, dat in dichte ryen rond het demonstratieter rein geschaard stond gaf telkens door een spontaan applaus van zyn bewondering blijk. Het was ook inderdaad iets goeds en aantrekkelijks dat te zien werd gegeven en ook deze openbare demonstraties toonen aan, dat de turnsport in onze gemeente ge regeld op hooger peil komt. Toen te ruim zes uur ook dit nummer geëindigd was, werd het wat stiller op de straten, ging men blijkbaar den inwendigen mensch versterken, maar na half zeven, toen „Hosanna" een concert gaf op de Groote Markt, werd het al spoedig weer drukker en een goed uur later waren er weer duizenden menschen een standplaats aan het zoeken, om den lichtstoet te zien voorbij trekken. Het bleek, dat de stoet nog grooter ge- Hedenavond kiezen wij een avond vol attracties. (Ingez. med.) worden was dan hij des middags was. Er waren verscheidene versierde wagens bij gekomen, enkel gevuld met feestvierende buurtvereenigingen, en ook enkele aardige komische nummers, als „de woonwagen", de oude vigelante, Peter Pech, e.d. waren een attractie te meer. Hoewel er nummers waren die van de verlichting niet veel werk gemaakt hadden, zagen we er ook, die ook dit onderdeel uitstekend verzorgd hadden en daardoor nog beter tot hun recht kwa men dan des middags. Ook voor den lichtstoet was de belang stelling buitengewoon groot en het was reeds half elf geweest, toen de stoet op de Groote Markt arriveerde en daar ontbon den kon worden. De prijsuitreiking. Het werd ruim elf uur, eer de burge meester in de „Prins van Oranje" tot de uitreiking der prijzen over kon gaan. Hij wees er daarbij op, dat zijn oog daareven, op de Groote Markt, onwillekeurig viel op het verlichte wapen van de stad Goes. In dat wapen prijkt, als zinnebeeld van waak zaamheid, een gans. Laten wij Goesenaars, aldus spr., bovenal waakzaam zijn in onze trouw aan vaderland en vorstenhuis. Ver volgens wees hij op de moeilijke taak der jury en sprak hij de hoop uit, dat ook de teleurgestelden opgewekt heen zouden gaan, zich voornemende, het een volgende maal beter te doen. Spr. besloot met „leve de jury", wat met enthousiaste „hoera's" beantwoord werd. Vervolgens ging de burgemeester tot het uitreiken der prijzen over. Prijzen bloemencorso. De prijzen voor des middags werden als volgt toegekend: Auto's le pr. Fa. Louisse „Chevrolet"; 2e pr. „Citax"; 3e pr. De Dreu, „Ford". Groepen: le pr. Trimpe-Burger (Zwaan); 2e pr. meisjes Geense; 3e pr. Ambachts school; 4e pr. Ger. Meisjesvereeniging. Wagens: le pr. (na loting) Hervormde school; 2e pr. Vakschool voor meisjes; 3e pr. Bouwplan III; 4e pr. Fa. Fokke; extra prijs: Openbare school A. Fietsen: le pr. Fa. de Groot; 2e pr. Paau- we; 3e pr. jongeheer Laporte; 4e pr. P. van Strien; 5e pr. jongelui Schrijver; extra prijs Prima Vera; 6e pr. jongens Burger en Du- vekot; 7e pr. jongeh. Faasse; 8e pr. jongeh. Smallegange; 9e pr. jongeh. Planteydt; 10e pr. jongeh. Lindenbergh; 11e pr. Jan Da gevos; 12e pr. Jan van Strien; 13e pr. jon geh. Matthysen; 14e pr. Hans Kloosterman; 15e pr. Frans Tilroe; 16e pr. jongeh. Van Sabben; 17e pr. jongens Slager; 18e pr. Tini Bartelse; 19e pr. Hans van Strien. Li-ehtstoetprijzen. Auto's: le pr. Fa. Louisse, „Chevrolet"; 2e pr. W. H. v. d. Broeke; 3e pr. Rynbende. Groepen le pr. „De woonwagen"; 2e pr. „Kunstvrienden"; 3e pr. „De oude Zaagmo lenstraat". Wagens: le pr. mej. Tamminga (Sneeuw witje); 2e pr. Padvindsters; -3e pr. school A. Fietsen: le pr. Visser; 2e pr. jongeh. Van Sabben; 3e pr. jongeh. Lindenbergh; 4e pr. Jan van Strien, 5e pr. jongeh. Faasse; 6e pr. jongeh. Paauwe; 7e pr. Fa. de Groot; 8e pr. „Zuidvlietstraat". Nadat de burgemeester met een harte lijk of geestig woord voor elk de prijzen uitgereikt had, bracht men een driewerf hoera" op hem uit. Vervolgens werd deze bijeenkomst gesloten met het zingen van twee coupletten van het „Wilhelmus". Het was intusschen over twaalf uur ge worden, doch in de omgeving van de Groo te Markt was het nog steeds levendig en de meeste café's waren nog gevuld met opge wekte feestvierders. Dit duurde zoo tot één uur, wat ditmaal het „klokje van gehoor zaamheid" was, doch hier en daar moest toen nog de „uiterste tijd" aangekondigd worden. Over het geheel genomen heeft deze feestviering ongetwijfeld een geanimeerd verloop gehad en is het een gezellige en zeer drukke dag voor Goes geweest. De teruggave der vlag. In ons verslag over de teruggave der vlag door de jeugdorganisaties, verzuimden wy te vermelden, dat hierbij voor de jeugd- vereenigingen het woord gevoerd werd door Dimme Lodder, die er op wees, dat deze thans voorzien was van een wimpel, die daaraan gehecht werd naar het voorbeeld der Koningin. „En ik spreek ongetwijfeld namens de geheele jeugd van Goes, aldus besloot de jeugdige spreker, indien ik hier aan nog toevoeg, dat dit regeeringsjubi- *leum de reeds hechte band tusschen ons en onze Vorstin nog ten zeerste heeft ver sterkt en dat wij allen met de geheele jeugd van Nederland aan Haar Majesteit en aan de erfgenamen van haar kroon zul len geven 't beste dat in ons is, eerlijke en aanhankelijke trouw. In dit oogenblik be loven wij, al het mogelijke te zullen doen tot heil van Vorstenhuis en Vaderland. Mo ge onze Koningin nog tal van jaren onze regeerende vorstin zijn en moge haar le venswerk in ruime mate gezegend worden. Leve de Koningin!" Hierop werd, zooals reeds vermeld, door den burgemeester geantwoord en de vlag in ontvangst genomen. Openbaar concert. Zaterdagavond van 79 uur, zal door de harmonie „Hosanna" nog een concert gegeven worden op de Groote Markt alhier. De collecte voor het fonds voor bij zondere noot Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige tot zwakke N.O. tot N.W. wind, nevelig tot half of zwaar be wolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. UKKEL: Matige wind uit N.O. richtin gen, bewolkt tot schoon weer, weinig of geen regen, matige temperatuur. Zo. 11 Sept. Zon op: 6 h 28; onder: 19 h 25. Licht op: 19 h 55. Maan op: 19 h 40; onder: 8 h 19. Ma. 12 Sept. Zon op: 6 h 29; onder: 19 h 22. Licht op: 19 h 52. Maan op: 20 h 04; onder: 9 h 31. L.K. 17 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; September. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 10 2.32 14.39 8.53 21.21 Zondag 11 3.03 15.11 9.24 21.55 Maandag 12 S 3.37 15.46 9.56 22.26 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September, Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 10 4.24 10.39 10.02 22.16 Zondag 11 4.58 17.12 10.30 22.48 Maandag 12 5.33 17.45 11.01 23.22 De jubileumfeesten te Vlissingen zyn gis teren begonnen. Des morgens om half acht opende „St. Ceacilia" de feestelijkheden met een reveille. De deputaties van de 24 buurtvereenigingen stelden zich met hun kleurrijke vaandels achter de muziek op en in een pittig marschtempo werd ge marcheerd door een groot gedeelte van de stad. In de Emmastraat teruggekeerd, hadden zich daar intusschen de honderden school kinderen van de hoogste klassen der lage re scholen, verzameld. „St. Ceacilia" nam weer de leiding en zoo ging het naar het Bellamypark. Op de muziektent had een groot aantal autoriteiten, o.w. de inurge- meester met mevr. Van Woelderen en zijn moeder, de marinecommandant en de wet houders, bijna allen vergezeld van hunne dames, plaats genomen. De kinderschare, begeleid door „St. Ceacilia", zong onder leiding van den heer Jac. Hollaers, allereerst het eerste couplet van het. Wilhelmus, en daarna de Neder landsche kinderliederen Rhapsodie van A. C. Wagemaker. Met het 6e couplet van het Wilhelmus werd deze jeugdzang beslo ten. 1-Iet hoogtepunt van den middag vormde de optocht „40 Jaar Vlissingen". De ver schillende wagens en groepen vormden één geheel, nl. een herdenking van wat het tijdperk 18981938 de gemeente Vlissin gen heeft gebracht. De heer Wim Abeleven te Groote. Abeele, de ontwerper van het geheel, heeft daarmede iets heel moois tot stand gebracht. De optocht werd geopend met muziek en de signaalafdeeling van de padvinders, waarop alle vlaggen van de buurtvereenigingen, geflankeerd met even zoovele vlaggen in de nationale driekleur. Daarachter twee herauten te paard, dra gende de Oranjevlag en de Vlissingsche vlag. Vervolgens een groep van meisjes en jongens, gekleed in de Vlissingsche kleu ren. Verder vermelden wij nog den praal wagen, voorstellende „40 jaar Vlissingen"; Hr. Ms. „Bulgia", het eerste marinevaar tuig, dat te Vlissingen werd gestationeerd; een groep vischvrouwen; de oude stoom tram VlissingenMiddelburg, voorafge gaan door den man met de stok; een loods- kotter; een wagen voorstellende de water snood in 1906; een fragment van de De Ruiterfeesten in 1907; de uitbeelding van den brand in de St. Jacobskerk en toren; de brandweer in 1912; een groep Belgische vluchtelingen;; voorts een aantal maquettes van in den laatsten tijd tot stand gekomen gebouwen en bedrijven. Geslaagd-te noe men waren ook de wagens van de S.M. Zeeland, de Schelde en de uitbeelding van het vliegveld Vlissingen, "de wandelpier, de P.Z.E.M. Als waardig slot volgde een praalwagen, opgedragen aan het Koninklijk Huis. Deze stoet, welke een flinke lengte had, trok door de breedste straten van de stad en werd door een duizendkoppige menigte gadegeslagen. Op de tribune bij den Water toren, tegenover de Van Woelderenbank was een groot gezelschap autoriteiten ge zeten, o.w. de Commissaris der Koningin jhr. mr. Quarles van Ufford, mevr. Quarles van Ufford, burgemeester Van Woelderen mevr. Van Woelderen en de moeder van den burgemeester, de wethouders, de ma rinecommandant, de garnizoenscomman dant en nog vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Door de bijzonder gunstige lig ging van dit punt, passeerde de stoet drie maal deze tribune en al tien tyd bleef het gezelschap vol bewondering het geheel ga deslaan. Jammer dat zich op 't laatst een incident voordeed, dat gelukkig bijzonder goed is afgeloopen. Juist voor de tribune werd één der forsche paarden van de herauten schichtig en begon te steigeren en wilde op hol slaan, wat een groote conster natie veroorzaakte. Onmiddellijk schoten mannen ter hulp. Intusschen was de berij der reeds van het paard geworpen. Hij stond spoedig weer op. Het paard werd ge grepen en met veel moeite gekalmeerd waarna het uit den stoet werd genomen. Met een betrekkelijk kort oponthoud kon de stoet zijn weg vervolgen, om te circa 5 uur aan het punt van vertrek te worden ontbonden. Het geheel was een overweldi gend succes geworden. De Commissaris der Koningin, die na het défilé, met zyn echtgenoote op het

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1