BUITENLAND. Nieuw rumoer in en om Tsjechoslovakije. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHE^MOMETER DONDERDAG BURGERLIJKEN STAND. De Sudeten-Duitschers verbre ken de onderhandelingen. Een ongelukkig hoofdartikel in de „Times". ITALIË. poortbrug, Ganzepoortstraat, Klokstraat, Lange Kerkstraat, Groote Markt (langs Stadhuis), Opril, Koningstraat, Groote Ka de, Oostsingel, Rimmelandstraat, Rimme- landplein, Wilhelminastraat, Jac. Valcke- straat, Ganzepoortstraat, Lange Vorststr., Lombardstraat, Groote Markt (Noord), Op ril, Koningstraat, Turfkade, 's-H. Hendriks- kinderenstraat, Nieuwstraat, Beestenmarkt, Waterstraat, Wijngaardstraat, Spiegelstraat Boudewjjn de Wittestraat, Kreukelmarkt, Singelstraat, Korte Kerkstraat, Groote Markt. Op de Markt zal de stoet zich opstellen voor het Stadhuis en zal burgemeester Van Dusseldorp een korte toespraak houden. Vervolgens zal de stoet, na het zingen van het „Wilhelmus", ontbonden worden. 18.30 uur. Marsch van de gymnastiekver- eenigingen „Volharding" en „O.K.K. langs de volgende route: Boudewijn de Wittestraat, Wilhelmina straat, Rimmelandplein, Rimmelandstraat, Voorstad, Steenen Brug, Ganzepoortstraat, Lange Vorststraat, Oude Vischmarkt, Lom bardstraat, Groote Markt, Rijfelstraat, Vlasmarkt, Waterstraat, Beestenmarkt, Nieuwstraat, Stoofstraat, 's-H. Hendriks- kinderenstraat, Turfkaai, Keizerstraat, Magdalenastraat, Opril, Markt. 16.00 uur. Gymnastiekdemonstratie door beide vereenigingen op de Groote Markt onder leiding van de heeren J. van Tiel en K. Kooy. 18.30 uur. Concert op de Groote Markt door „Hosanna". 20.30 uur. Lichtstoet onder begeleiding door drie muziekgezelschappen. De stoet zal opgesteld worden op den Patijnweg. In ons volgend nummer hopen we de route te vermelden. De etalages. De etalage van M. J. van den Berge in de Lange Vorststraat trekt allereerst de aandacht door de vele kleine en groote electrische lampen, voor gang, wand, tafel, plafond, enz. Keuze voor eiken smaak. Ver der zien we er, naast tal van electrische apparaten, ook de nieuwste Philips-radio- toestellen geëtaleerd, en de laatste Hoover- stofzuiger, met de emmer-stofzuiger van de Heemaf. We gaan door de Wittepaardstraat naar de Lange Kerkstraat en als immer zqn de étalages op den hoek, die van T. Fabery de Jonge, weer een lust voor het oog. Er zijn ook moeilijk aantrekkelijker zaken te be denken dan die van goud, zilver en juwee- len. En Fabery de Jonge heeft er te kust en te keur. Een speciale Nederlandsche étalage laat zien, dat ons land op dit gebied een allereerste plaats inneemt. Bijzondere stukken zijn een zilveren schip en een voor stelling van de landing te Scheveningen van Koning Willem I, eveneens geheel in zilver weergegeven. Boekhandel J. de Jonge (Fa. Pieterman) heeft een paar keurige étalages vrjjwel speciaal aan het boek gewijd. De étalage links laat vooral de nieuwste uitgaven zien en de étalage rechts bevat uitsluitend wer ken van nationalen aard en speciaal ook die welke op deze jubileum-dagen betrekking hebben. Men kan er zich een kleine bi bliotheek van aanschaffen. Meubelmagazijn A. J. M. Jacobs etaleert links eenige moderne ameublementen en kleine meubels. Als gewoonlijk. Doch de étalage links is geheel benut voor een jubileumhulde. In strenge forsche vakken verdeeld, veel crème ondergrond en enkele oranje-bekleede vakken, zien we een meer dan levensgroote teekening van Koningin Wilhelmina, in gouden lijst, en daarvoor in gouden letters „40 jaren wijsbeleid". Een sprekend geheel. We wandelen verder en zien dat de St Adriaanstraat weer de versiering van de huwelijksfeesten aangebracht heeft. De overkapping van het oranje-doek doet het weer goed. In de étalage-hal van „De kleine Bazar" valt een oranje-hulde van bijzondere make lij op; een groot hart, waarin, in een nis. het portret van onze Koningin. Het is een decoratief stuk, met smaak ontworpen. De groote étalages toonen op smaakvolle wijze alles wat redelijker wijze in een bazar ver wacht mag worden. De schitterende collec tie speelgoederen en tasschen mogen echter wel extra vermeld worden. Ook „18" is de moeite van het bezichtigen waard. We zien er o.a. een kleurige vlinder van enkel oor knoppen vervaardigd. Van Zee en Zonen vestigt de aandacht op haar chique heerenkleeding, haar mooie jassen, en in het bijzonder ook op heeren mode-artikelen. Op het gebied van over hemden, boorden, dassen, pyama's, enz. zien we er het 't laatste. Aparte tinten en apar te modellen. Men behoeft er niet voor naar Londen te gaan! We zien dat ook de Wijngaardstraat de aardige versiering van de huwelijksfeesten weer aangebracht heeft. Vooral met de verlichting komt ze goed uit. Rijwielhandel Geensen aan de Koepoort trekt dadelijk de aandacht door een enorme Torpedonaaf, die geetaleerd is. Ook de on- derdeelen van den naaf zijn er te zien, en een drie-versnellingsnaaf in doorsnede. In gewikkelde gevallen, die altijd weer bewon dering afdwingen. DE VERSIERENGEN. Zooals reeds vermeld zal het oranjecomi té hedenavond te 8 uur, onder begeleiding der 3 muziekkorpsen, een rondwandeling langs de versieringen maken. De route van de wandeling luidt als volgt: Groote Markt, Lange Kerkstraat, Klokstraat, Lange Vorst straat, Kleine Kerkstraat, Oostsingel, Zon nebloemstraat, Voorstad, Jacob Valckestr., Boudewijn de Wittestraat, Kreukelmarkt, Singelstraat, Korte Kerkstraat, St. Adri aanstraat, Wijngaardstraat, Vlasmarkt, Beestenmarkt, Brouwersgang, Middelburg- schestraat, Brouwersgang, Nieuwstraat, 's- H. Hendrikskinderenstraat, Kleine Kade, Groote Kade, Opril, Groote Markt. HET DOKTERSCONFLICT. De heer Visser legt zijn practijk neer. Het conflict dat te Vlissingen rond de figuur van den arts K. K. Visser ontstaan is en dat o.m. in de kringen van het Al gemeen Afdeelings Ziekenfonds Walcheren groot opzien heeft gebaard, krijgt naar de „Vlissingsche Courant" weet te melden een onverwachte oplossing. De Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst stelt zich blijkbaar, volgens het bericht in dit blad, op het standpunt, dat revisie van het inder tijd door den Raad van Beroep uitgespro ken vonnis buiten discussie dient te blijven. De Maatschappij heeft zich om aan dit onverkwikkelijke conflict echter een einde te maken met den betrokken arts in ver binding gesteld en hem aangeboden zijn practijk te koopen. De heer Visser heeft het aanbod geaccepteerd. De practijk is dus op het oogenblik eigendom van de Neder landsche Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, die voornemens is zelf een opvolger aan te wijzen. Zoolang dit niet ge schied is, blijft de heer Visser als „waarne mer" werkzaam, tenzij hij zich intusschen elders mocht vestigen. In het laatste geval zou de vaceerende practijk tijdelijk door de overige huisartsen hier ter stede worden waargenomen. EEN MASSALE JEUGDHULDE. De terugkeer van de deputatie uit de I Vlissingsche jeugd met de gemeentevlag, waarmede deze deputatie heeft deelgeno men aan de jeugdhulde te Amsterdam, is een grootsche demonstratie geworden. De 25 Vlissingsche jeugdvereenigingen hebben eerst, vergezeld van twee muziekkorpsen, de deputatie aan de Keersluis afgehaald, waarna de ruim 2000 personen tellende stoet, een marsch door de stad maakte, de fraaie gemeentevlag voorop. Inmiddels had een duizendkoppige menigte zich voor en in de omgeving van het stadhuis opgesteld en nadat de geheele stoet voor de autoriteiten had gedefileerd, keerde men terug, waarna onder de eminente leiding van den heer H. van der Steen, de 25 vaandels, met in het midden de gemeentevlag, thans voorzien van de uit Amsterdam meegebrachte oran- jewimpel, voor het stadhuis werden opge steld, met daarachter, over een groote breedte, de geheele Vlissingsche jeugd. Nadat het Wilhelmus spontaan door al-1 len was meegezongen, heeft de leider van de jeugddeputatie, met een toespraak, de gemeentevlag aan den burgemeester terug gegeven. De burgemeester heeft daarna een gloedvolle rede gehouden en gewezen op het symbool van deze vlag en de wim pel, die tijdens het défilé voor H.M. de Ko- I ningin, aan de vlag was bevestigd. Nadat nogmaals het Wilhelmus was gezongen en I drie hoerahs op H. M. de Koningin waren uitgebracht, vertrok de stoet, omstuwd I door duizenden, door de stad. Het geheel I was een grootsche, massale demonstratie door de jeugd van Vlissingen van eerbied, liefde en trouw aan ons zoo geliefd Vor-1 stenhuis. Tot laat in den avond bleef er een ge- I zellige feeststemming in de stad heerschen, een stemming die veel belovend is voor de a.s. feestdagen, ZOUTELANDE. Dinsdag hebben de Zou- telanders, onder leiding van de Oranjever- eeniging het 40-jarig jubileumfeest gevierd. Het feest begon met een toespraak van den burgemeester, den heer D. Kodde, bjj het gemeentehuis, terwijl met begeleiding der muziekvereeniging „Luctor et Emergo" 't derde couplet van het Wien Neerlandsch Bloed en het eerste couplet van het Wil helmus werden gezongen. De burgemeester overhandigde hierna de gemeentevlag aan zes meisjes van de Meisjesvereeniging „Martha" welke aan de jeugdhulde te Amsterdam zouden deel nemen. Vervolgens werd er een optocht van .de schoolkinderen gehouden, die daarna in de school werden getracteerd door de Oranje- vereeniging. Het gemeentebestuur bood aan elk kind een herinneringsalbum aan. Van halftien tot twaalf uur werden de gebruikelijke kinder- en volksspelen ge speeld. Na den middag om half twee werd een algemeene optocht gehouden, waarbij de muziek voorop ging. De stoet was rijk ver sierd. Onder meer kwamen hierin voor versierde wagens, waarop personen in oude kleederdrachten. Jammer, dat de optocht gedeeltelijk mislukte door een zware regen bui. Toen om drie uur het weer beter was geworden, werden de volksspelen met ani mo voortgezet, o.a. ringrijden te paard, sprietloopen, watersteken, enz. Des avonds werd een optocht met lam pions gehouden door het dorp, waarbij de muziek weer voorop ging. Als slot van de feestelijkheden werd ongeveer om tien uur het vreugdevuur aan den Langedamsehen- straatweg ontstoken. Voor het feest is gecollecteerd ongeveer 260 en voor uitdeeling van brood, boter én kaas aan de arme ingezetenen ongeveer 150. Deze uitdeeling is op den feestdag ge daan. IERSEKE. De tweede dag der feesten is door het weer niet zoo begunstigd als de eerste, maar daar merkten de schoolkin deren die werden getracteerd minder van. Des middags werden op het groote bouw terrein van de Erven de Koeyer de volks spelen gehouden. De straatversiering was schitterend op verschillende punten. Voor het huis van dokter Polderman had een kunstenaar op electro-technisch gebeid een zeppelin ge construeerd, die met een electro-motor langs haar baan zweefde. Des avonds ver licht trok deze honderden kijkers. Niet minder fraai was het heerenhuis van den Heer I. Willemsen, met duizenden electri sche lampjes versierd, welke 's avonds een INBRAAK TE KLOETINGE. KLOETINGE. Toen P. K., wonende in den Noordhoek, Dinsdagavond van de feestvie ring terugkeerde en in zijn woning kwam, ontdekte hjj, dat ongenoode gasten een be zoek aan zijn woning gebracht hadden. Kas ten en laden waren overhoop gehaald en een bedrag van 5 gulden bleek ontvreemd te zijn. De gouden en zilveren voorwerpen had men laten liggen. De politie stelt een onderzoek in, INBRAAK TE WAARDE. Tijdens de afwezigheid der bewoners is I in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. bij een inwoner, een bejaarde man, te Waarde ingebroken. Men heeft door open schuiven van het raam de kamer weten binnen te komen en uit een aldaar staan de kast een kistje inhoudende ongeveer 200 ontvreemd. Door de politie wordt een| onderzoek ingesteld. (Dagbl. v. N.br. en Zeel.) WAARDE. Toen Dinsdagmorgen de dagül was aangebroken werd met vele handen 't f feestkleed van ons dorp voltooid. Op verschillende plaatsen stonden eere-1 poorten, en keurige zuilen. De dorpstraat, met haar lindeboomen, was kwistig ver-1 sierd met planten en bloemen in witte kruiwagens tusschen de linden geplaatst. Aan verschillende hulzen was een gevelver- I siering aangebracht, die in den avond met de electrische lampjes, goed tot haar recht] kwam. Van 7.30 tot 7.45 werd onder klokgelui I door twee herauten te paard met trompet- gesehal het feest aangekondigd. Daarna werd door de muziekvereeniging „Vooruit", j een rondgang door het dorp gemaakt. In den voormiddag was er op de wei, van den heer Verbrugge een schoolfeest voor I de kinderen van de Openbare School. De kinderen werden daarbij onthaald op koek] en chocolade, terwijl een aantal spelletjes werden gedaan. Te twaalf uur kwam, de optocht, opge steld bij den heer van Maldegem, langs den Kerkweg (geheel versierd), door de groote poort aan den ingang van het dorp, de ge- j meente binnen. Hij bestond o.m. uit een achttal praalwagens. Na het rond trekken daarvan hadden volksspelen plaats. Te half acht trok een lichtstoet, (waarin ook de schoolkinderen), onder de vroolijke tonen van de muziek, gevolgd door een| opgewekte schare, door het dorp. Na den lichtstoet was er muziek op de tent, in het verlichte park. Het feest werd besloten met een aardig vuurwerk. WEMELDINGE. Met ingang van 12 Sep-j tember a.s. wordt de openstelling van het J hulppost en telegraafkantoor alhier gewij zigd en nader vastgesteld op 8.3012.30; 14—15.30 en 17.30—19. AARDENBURG. Op den avond voor den nationalen feestdag is alhier door den bur gemeester de gemeentevlag officieel over handigd aan den vertegenwoordiger der Aardenburgsche jeugd, in tegenwoordigheid van den Raad, het Oranjecomité, jeugdor ganisatie^ enz. Na afloop van de plechtigheid werd aan den Raad en het Óranjecomité de eerewijn aangeboden, terwijl het muziekgezelschap spelend door de straten trok. De Dinsdagmorgen werd ingezet met klokgelui, terwijl daarop volgend, na afloop der kerkdiensten, het feestprogramma on danks den vrijwel aanhoudenden regen ge heel werd afgewerkt. De keurig verzorgde optocht door de stra ten met versierde auto's wagens en fietsen en gecostumeerde groepen trok veel be langstelling, evenals de daarop volgende kinder- en volksspelen. Des avonds gaven het muziekgezelschap, het Aardenburgsch Gemengd Koor en de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" een uitvoering op de Markt. Hierna volgde, op een podium dat voor het gemeentehuis was opgeslagen, een ta bleau vivant, onder leiding van mevr. E. J. van den BroeckeDe Man. Langs de trap pen van het stadhuis, op het met palmen versierde podium en op met rood, wit, blauw en oranje versierde tabouretten ston den tientallen Aardenburgsche meisjes in witte gewaden. Het geheel werd door ben- gaalsch vuur enkele malen gedurende zeer korten tijd verlicht terwijl het muziekge zelschap het Wilhelmus speelde. Het was een schouwspel van ontroerende schoon heid, dat voor velen van de honderden toe schouwers ongetwijfeld het hoogtepunt van de jubileumfeesten te Aardenburg geweest zal zjjn. Daarna volgde tot slot een vuurwerk aan de Aardenburgsche Haven. Oranje-feest. BIERVLIET. Maandagavond was er her denkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk. Dinsdagmorgen werd een ringrjjderij te paard gehouden met 16 deelnemers, 's Mid dags volgde een optocht, die veel belang stelling trok. Daarna volksspelen, waarvoor veel deelname en belangstelling bestond. 's Avonds zang- en muziekuitvoeringen op de Markt, waarna een gezamenlijke marsch naar het terrein, waar het vreugde vuur werd ontstoken, dat schitterend slaagde. Het weer had beter kunnen zijn, doch de feestdag is geslaagd. SLUIS. Aan de grens te Sint Anna ter Muiden werden, Maandagavond voordat men tot het ontsteken van het vreugdevuur overging, enkele teertonnen verbrand onder het zingen van vaderlandsche liederen door een 40-tal meisjes en jongens. Daarna sprak de h°er Van Mazijk een openingsrede als vertegenwoordiger van het Oranje-comité, waarna hij een telegram voorlas, dat aan Amsterdam 1936-3% 101%—1Q1 Zeeuws. Hyp. B-% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 46%46% A Amsterd. Bank 142%143% A Ned. Gist- en Spiritusf. 511—514% A De Schelde N.B. 46%^5% C Am. Smelt Ref, 35% ex div. 36% A Born, Sum. H. M, 177%—177 A Houth. Alberts 9898 C Union Pac. Rr. 68%68 C Int. Nickel Cy. 37%—37% A Pref. Lever-Bros 135%134% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Koloniale Bnk. 150148 A N.I. Hbk. 600 132%—130% C Ned. H. M. 1000 155—153 A v. Berkels Pat. 6463% C Calvé-Delft 91%—90% A Philips Gem. B. arg. 247-245-44 C Unilever 149%-148%-47% C Am. Car en Foundry 19%—19%-% C Anaconda Cop. 25%25%-% C Bethlehem St. 44%44%-% C Kennec Copper 30%30%-31 C Rep. Steel 13%—14-13% C U. States St. C. 44%—45-44% C North Am. Cy. 14%14% A Kon. Petr. Mpij. 337—335%-34% C Contin Oil Cy. 21%—21% C Phillips Petr. Comp. 29—29% ex div. C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 10-10-9% A Ned. Scheepv. U. 117%—115 A H.V. Amsterdam 471%470-67 A Java Cult. Mij. 171168 A N.I. Suiker U. 175 A Deli Batavia 210%212 -11 C Deli Mjj. 1000 276%—277%-78% - Philips Unilever (Wettig Amerika Koninkl. Markt Ohl.Mark* RVA Tabak Schepen gedeponeerd.) A Senehbah 251-249-50 C Baltimore en Ohio 6%6 C Southern Pac. Cy. 13%—14-% A Southern Rlw. 9%10 A Amst. Rubb. C. 228%—227-25% A Deli-Bat. Rubb. 155% 159-57 A Hessa Rubber 128%—128 A Serbadjadi S.R. 106%—106% WISSELKOERSEN. Heden. Londen 8.93 Berlijn 74.15 Parijs 5.00 Brussel 31.18 New-York 1.85% Gister. 8.93 74.15 5.00% 31.17% 185% Muiden, van 8 uur tot 9 uur, Ongeveer kwart over acht echter hield plotseling het klokgelui op en hoorde men kleppen, het signaal dat gebruikt wordt als iets bijzon ders te gebeuren staat. Wat was er aan de hand? In deze dagen van onrust en gespan nen toestand kon men alles verwachten en weldra zag men overal uit de huizen de in woners richting de Markt uitloopen. Ver schillende vermoedens werden geopperd: mobilisatie, oorlog enz. Totdat het nieuws bekend werd. De burgemeester had laten kleppen, omdat de gemeentevlag dien tijd zou worden uitgereikt aan de jongelui die Sluis zouden vertegenwoordigen bij het défilé te Amsterdam. Daar hij trotsch was op het mooie vaandel, had hij dit middel gebruikt om de inwoners op te wekken bij deze uitreiking tegenwooridg te zijn. Nadat hij een kernachtige toespraak had gehou den van de pui van het stadhuis af, werd door de vertegenwoordigers met het vaan del gedefileerd, waarna het kunststuk werd ingepakt. Verder werd de morgen gevuld met trac- taties van de schoolkinderen, 's Middags had te Sint Anna ter Muiden ringrijden te paard plaats en te Sluis een optocht enz. EEN GELADEN GRANAAT GEVONDEN. SLUIS. Door een der werklieden, die be zig was met het verbouwen van het brand spuitenhuis, werd een geladen granaat aan getroffen terwijl hij bezig was met grond werkzaamheden. Het gevaarlijke ding werd zoo spoedig mogelijk uit deze omgeving weggevoerd en zal weldra gedemonteerd worden. OOSTBURG. Dinsdagmorgen vroeg was het reeds druk op het Marktplein voor het gemeentehuis. Immers aan een deputatie uit de jeugd zou de gemeentevlag ter hand worden gesteld om zich daarmede naar Amsterdam te begeven ter deelname aan de hulde van de Nederlandsche jeugd aan H.M. de Koningin op den Dam aldaar. In den hoofdingang van het Raadhuis stond burgemeester Erasmus met den secretaris en aan weerszijden voor den ingang de ge meenteraadsleden en de leden van het Oranje-comité; voorts waren er de kinde ren van alle lagere scholen en een dichte drom nieuwsgierigen. Door de Harmonie werd het Z.-Vlaamsche volkslied ingezet, dat door allen uit volle borst werd medege zongen, in weerwil van den neergutsenden regen. De burgemeester hield een toespraak en reikte daarna de vlag aan de deputatie over bestaande uit mej. D. Dieleman en de heeren A. de Koning en J. Leenhouts, met den wensch voor een goede reis en een goede thuiskomst op Woensdagavond, om dan de vlag weder aan het gemeentebe stuur over te geven. De burgemeester be sloot met een driewerf: Leve de Koningin, dat door de aanwezigen geestdriftig met hoera-geroep werd beantwoord. Jammer genoeg moesten de kinder- en volksspelen wegens den regen worden uit gesteld. 478ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 7 Sep. 4e Klasse, 2e lijst. Hooge prijzen. ƒ1500: 3367 21784. ƒ1000: 5905 6696 21612. Prijzen van 65: 2934 7927 7961 8664 8867 17942 18515 fantastisch schouwspel leverden en veel be- IEH. M. de Koningin zou verzonden worden. kijks hadden. Ierseke heeft schitterend feest gevierd. De bevolking deed eensge zind mee en er heerschte een gezellige aan gename geest. Vooral des avonds bij den verlichten optocht was het enorm druk. De straten waren overvol, velen van de omlig gende dorpen kwamen nog de feestvreugde versterken. Ook is des avonds op de Paardemarkt I nog een film vertoond van al de gebeurte nissen der laatste dagen, en de heugelijke nationale der laatste tijden. Dit duurde tot 11 uur, waarop burgemeester Gunning met een kort woord de feesten voor gesloten j verklaarde, dankende voor den goeden toon j die de feestdagen heeft gekenmerkt Onder groot gejuich werd daarop de ver sierde brandstapel, welke onder leiding van den heer Van der Leeuw en andere inwo ners van Sint Anna ter Muiden voor dit doel was vervaardigd, in tegenwoordigheid van eenige padvinders door den heer Van Mazijk aangestoken, terwijl het zangkoor zich andermaal liet hooren met het Wilhel mus, dat door het talrijke publiek uit volle borst werd meegezongen. In een oogwenk stond de historische hoop in lichterlaaie en men kon den feilen gloed op grooten af stand waarnemen. De Dinsdag werd ingezet met het tradi- tioneele beieren van de klokken van den stadhuistoren te Sluis en Sint Anna ter Goes. Bevallen: N. Mieras geb. Roose z.; P. van de Weele geb. Goedegebuure d.; F. P. Leijnse geb. De Kok z.; Getrouwd: K. A. de Kraker 28 j. jm. en J. J. Geluk 24 j. j.d. Overleden: J. van 't Westende 57 j. echt- gen. H. Harinck te Kloetinge; J. M. A. Pas- senier 90 j. wed P. G. A. Fagel. D.Z.) Borsele. Over Augustus. Bevallen: N. de Krijger geb. Priester d.; A. A. Jonkers geb. Govers z.; C. C. Duijn- kerke geb. Braam z.; F. G. Bax geb. Ha' zenberg z. Ondertrouwd: J. Bosman 24 j. j.m. te Nise en J. Bras 26 j. j.d. Overleden: J. Walhout 61 j. echtgen. M. Priester. Overleden: L. Smallegange 67 j. j.d. (D. Z.) Er is opnieuw heel wat rumoer ontstaan in en om Tsjechoslovakijë: door twee oor zaken. De eerste is een incident te Mora visch Ostrava, waar gisteren Tsjechische gendarmen met geweld tegen een menigte Sudeten-Duitschers zijn opgetreden, hoe wel volgens het Duitsche Nieuwsbureau geen enkele reden tot geweld aanwezig was. De menigte schijnt te zijn samenge stroomd, ter gelegenheid van een bezoek, dat vijf Sudeten-Duitsche volksvertegen woordigers aan Ostrava brachten, om van de autoriteiten en onderzoek te verlangen over de arrestatie van een aantal Sudeten- Duitschers, die betrapt waren op het dia gen van verboden vuurwapens. Het. Duit sche Nieuwsbureau weet te vertellen, dat de gearresteerden zouden zijn mishandeld en in boeien geklonken. De menigte nu, die uit elkaar is gesla gen, had zich verzameld, voor het gelouw, waar de vijf afgevaardigden een o.idemoud hadden met Tsjechische autoriteiten. Plot seling, zonder eenige aanleiding, zouden de gendarmen verschenen zjjn en er met rij- zweepen op losgetornd hebben. Bij het tu mult moet ook een der afgevaardigden, die naar buiten was gekomen, een klap van een rijzweep opgeloopen hebben. Het hoofdbestuur der Sudeten-Duitsche party r,u heeft dit incident zoo hoog opge nomen, aat het aan de Tsjechoslovaaksche regeering onmiddeliyk liet weten, de on derhandelingen over de nieuwe voorstellen der regeering te moeten opschorten, hoe wel het de voorstellen als een basis van onderhandeling aanvaardt. Zoo is er een nieuwe kink in de kabel gekomen, precies op het moment dat de politieke spanning belangrijk minder werd en men meende, dat er eindelijk uitzicht op een ovei een komst tusschen Henlein en Praag was cnlstaan. Vermoedelijk zaï de verbreking d"r onderhandelingen niet van langpn duur 7.y'n, maar het is toch jammer, dat het begin van toenadering op deze wijze ruw werd verstoord. Tot overmaat van ramp is hier echter nog een heel ander incident bij gekomen. Twee dagen geleden beeft het grute Er»- gelsche blad, de „Times" een artikel gepu bliceerd. waarin stond te lezen, dat ie Tsjechoslovaaksche regeering desnoods het geheele gebied der Sudeten-Duitschers maar aan Duitschland moest afstaan, dat zou misschien voor de Tsjechoslovaaksche republiek nog maar het beste zijn. Gewel dig veel beroering heeft dit artikel ont ketend in de internationale politieke arena. Was het een onaanzienlijk blaadje geweest, dat het denkbeeld verkondigde, dan zou men er geen beteekenis aan toe hebben gekend. Maar de „Times" is een van de grootste bladen der wereld en pleegt ge woonlijk de opvattingen der Engelsche re geering weer te geven. Men vreest nu, dat het artikel een aanmoediging voor Hitier c.s. zal zijn, om geweld tegenover Tsjecho slovakije te ontketenen. De Engelsche re geering heeft zich reeds gehaast, de schrij verij te desavoueeren, maar dat zal ver moedelijk niet voldoende zyn, om de ra dicale raadslieden van den Duitschen Führer te overtuigen. Deze raadslieden ge- looven er eigenlijk niets van, dat Engeland voor Tjsechoslovakije zou willen vechten, ook niet na al de waarschuwingen, die Lon den heeft laten hooren. Het artikel van de „Times" is dus koren op hun molen. Zij zul len het zonder Twijfel Hitier reeds voorge houden hebben als „bewijs" voor hun ziens- wyze. In politieke kringen te Londen verwacht te men vanmorgen, dat de Engelsche regee- rïng spoedig met een nieuwe officieele ver klaring voor den dag zou komen, in zulke termen vervat, dat niet den minsten twij fel over zou kunnen blijven. DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. De minister voor volksopvoeding heeft bepaald, dat uit alle staats-, semi-staats- of daarmede gelijkgestelde onderwijsinrichtin gen alle door Joden geschreven of bewerkte leerboeken verwijderd moeten worden.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2