MIPWELBURGSCHE COURINT Hf ^wwttciale P PaviljoenWandelpier Groot Oranjefeest. (&GOESCHE COURANT De nationale huldebetooging op den Dam. Hulde van de Nederlandsche jeugd. Radio-uitzending voor onze stamgenooten in Zuid-Afrika Een Kaleidoscoop van volks kracht en volkswaarde. Ongekende drukte in de hoofdstad. Onvergetelijk schouwspel bood de Dam met de 6.000 delegatieleden en honder den vlaggen. Vrijdag- en Zaterdagavond ©agblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 210. TWEE BLADEN. WOENSDAG 7 SEPT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. yBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. De nationale huldebetooging, welke gis termiddag op den Dam te Amsterdam is ge houden, is een zeldzame uiting geweest van volkskracht en volkswaarde. Van volkskracht door het in beeld bren gen van industrie, landbouw en visscherjj van volkswaarde door het zich geven in eigen aard, in eigen dracht of zoo de deelnemenden stedelingen waren door uitbeelding van groepen, welke van voor- treffelijken smaak getuigden. Het moet voor de koninklijke, familie een onvergetelijk uur zijn geweest, dat deze on geveer tienduizend vertegenwoordigers van het kleine acht millioen Nederlanders bin nen onze grenzen, op deze manier en met deze hartelijkheid Koningin Wilhelmina op den verjaardag van haar kroning hebben willen huldigen. Daar waren vooreerst de mijnwerkers uit het voor Amsterdam zoo verre Limburg in volle werktenue, voorafgegaan door hun bekende muziekcorps met de witte veeren op de pet. Achter hen volgde de aardewerk industrie met de producten van haar nijver heid. Voortreffelijke specimina van de in het Zuiden nog bloeiende folklorefeesten trokken mee en schutterijen zetten hun beste beentje voor. Niet alleen Limburg kwam zoo voortref felijk voor den dag. Ook de andere, kleinere grensprovincie Zeeland was met arbeid en volksdracht op het appel. Trouwens, waar de kleederdrachten nog bestaan, kon men ze in deze demonstratieve huldebetuiging ten volle bewonderen en genieten. De Frie- sche kappen en de Brabantsche mutsen wa ren een lust voor het oog. West-Friesland, Zeeland en de Hoeksche Waard kwamen op hun mooist naar voren. Waar de hooge hoofdtooi van Genningbroek en Bovenkar- spel eindigde kwam een kleurige vertegen woordiging van Haarlemsche meiskes, die sprak van de bloemenrijkdom van de bol lenstreek. Het Gooi stak met zijn weelde deze groep naar den kroon. De paarse hei- degloed, welke de eene afdeeling be- heerschte, werd onderbroken door twee ra- diomasten en gevolgd door een kostelijke groep meisjes in zacht geel. Lieten de Langendijk, Beverwijk en Alk maar door uitbeelding van hun producten zien, wat arbeid en vlijt vermag, Loosdui- nen en het Westland kwamen met versche groenten en versch fruit aantorsen, een zware vracht met waardigheid gedragen. Waardig was de heele stoet van alle elf provincies. Men was zich bewust van de be- teekenis van het oogenblik. Men toonde het zich een onderscheiding te achten op dezen dag langs de jubileerende vorstin te mogen defileeren. Er werd goed gemarcheerd op de maat van een der vele muziekcorpsen, en met blijde fierheid schreed men voorbij de vorstelijke personen, die van het balcon van het paleis, waar zich ook de commis sarissen der Koningin in de elf provincies bevonden ter voorlichting van H. M., den stoet met groote belangstelling gade sloe gen. Een groote verrassing voor haar moet de groep Schieland geweest zijn, welke door meisjes uit verschillende plaatsen, gekleed in de nationale kleuren, werd gevormd en die op een bepaald teeken met roode, witte en blauwe bloemruikers in de kleur van hun costuum de vorstelijke personen toewuifden. Gelderland hield de aandacht gevangen door een kostelijke uitbeelding van de bloeiende Betuwe en de heikoningin. En tusschen al die kleurige groepen, die het landschap of de producten van den bo- 'dem en van de zee in beeld brachten, scho ten de witte kappen der vrouwen en de zwarte mutsen der mannen, die hun klee derdracht bewaarden naar voren. En zü, die in „burgerkleeding" waren de han delsreizigers natuurlijk in ambtscostuum met regenjas en koffer liepen in een woud van vaandels en banieren. De provin cies waar universiteiten en hoogescholen zijn gevestigd, openden hun afdeeling met een groep hoogleeraren in toga en baret. Zoo waren alle rangen des volks, van den hooggeleerde tot den eenvoudigen am bachtsman in zijn werkpak, vertegenwoor digd om eensgezind hun aanhankelijkheid en erkentelijkheid jegens Koningin Wil helmina te betuigen. Rijk aan kleur, maar ook rijk aan zin, was deze grootsche huldebetooging: allen een voor Koningin Wilhelmina. De ministers der kroon, de voorzitters .J Eerste en Tweede Kamer, de vice-pre sident van den Raad van State, de Indische vorsten en de burgemeester van Amster dam, sloegen uit de vensters der Mozeszaal den hoogst interessanten stoet gade. Na het huldigingsdéfilé ontving H. M. de putaties van alle provincies. De vertegen- ™35i8in®en waren vergezeld van den provu!?ariS der Koningin in de betrokken H. M. voorstilden led6n deputaties am Het is gisteren den geheeld hoofdstad buitengewoon druk geweest in verband met de nationale hulde =1 vorst... Tegen den avond nog toe en stroomden ongekende massa's in onophoudeüjke drommen naar de binnen" .onoverzienbare, golvende rnen trokken zingende scharen feestelijk gestem de hoofdstedelingen in de richting van den Dam, waar de jeugdhulde aan de Konin gin zou worden gebracht, en naar de schit terend verlichte grachten, waar de stil blin kende guirlandes van blanke lampen rustig te wiegelen lagen in het donkere water, vol bewondering aanschouwd door de dui zenden, die hier hun luidruchtige feestvie ring ongemerkt in stille verrukking voel den overgaan, zoodat het langs de grach ten, ondanks de duizenden, die elkander langs de wallen verdrongen, opvallend rus tig was. De stroom naar de binnenstad was reeds vroeger begonnen, het overgroote meeren- deel der zaken was den heelen dag geslo ten geweest en een ieder wilde van zijn vrijen tijd de meeste vreugde trekken. Om streeks zes uur was er in de restaurants geen plaatsje meer te vinden en stonden dichte rijen voor cafétaria's, lunchrooms, automatieks, eenvoudige en dure restau rants geduldig te wachten op het oogenblik, waarop een verzadigd en tevreden mensch zijn plaats aan een hongeringen feestgan ger zou willen afstaan. De kellners renden ademloos af en aan met volgeladen scha len, de koks sloofden en zwoegden en des ondanks kwam een ieder handen te kort. Niettegenstaande den exodus naar de bin nenstad echter, had de onuitputtelijke me tropool, die uiteraard ook vele belangstel lenden uit de provincie naar zijn fascinee- rende feestcentrum had getrokken, nog vol doende reserves om ook de anders kalme wijken in een vreugdig geroezemoes onder te dompelen. Op zeven pleinen in de stad werden in muziektenten door fanfarecorp sen vroolijke wijsjes ten gehoore gebracht, die tal van danslustigen tot zich trokken en in een betrekkelijk rustige omgeving een centrum van feestvreugde en vermaak schiepen. In den Jordaan, waar met eenvoudige middelen, slingers sparregroen met guir landes van rood-wit-blauwe vlaggetjes een vroolijke decoratie was aangebracht, was het ook reeds vroeg in den avond druk. De ware Jordaner blijft zijn buurt getrouw en vindt zijn grootste genoegen in eigen om geving, waar hij een pleizier schept, dat aanstekelijk werkt. Op handwagens ston den er gramofoons opgesteld, die onver moeid werden opgedraaid door koddig uit gedoste en geschminkte clowns, rondom wie een wiegende menigte danste en van geen ophouden wist. De felle schijnsels der acetyleenlampen op de ijskramen, fruitstal- letjes, haringkarren en palingwagens, wier pen schrille schaduwen tusschen de zich verdringende menschen, harmonica's en or gels deden hun machtige dreunende liede ren opkaatsen tegen de smalle gevels der huizen, papieren toeters schetterden, rijen jongens trokken elkander joelend voort en vlagden voorbij met hun oranje mutsen, hun Japansche parasolletjes en glimmend zwart gelakte papieren hooge hoeden. Iedereen danste, jong en oud, slank en gevuld, platinablond en ravenzwart in war relende walsen, in sleepende foxtrotts, met een overgave, een ernst en tegelijkertijd een uitbundig plezier als waarvan alleen de jordaner het geheim bezit. Zoo heerschte vreugde in Amsterdam, vreugde op dezen zesden September, nu de Koningin weer in de hoofdstad was en ge heel het land in onze vorstin de belicha ming en de zichtbare zekerheid ziet van wat er aan veiligheid en nationale saam- hoorigheid in deze tijden bij mogelijkheid te vinden is. In het stijlvol gedecoreerde Attracties met fraaie prijzen. Entrée 50 cent. Reserveert tijdig Uw tafel. (Ingez. med.) Op onvergetelijke wijze heeft de Neder landsche jeugd gisteravond Hare Majesteit de Koningin gehuldigd. Zij heeft op het aloude plein, staande voor het machtige bouwwerk van Jacob van Campen, getuigd van een groote en hartelijke liefde, aan hankelijkheid en trouw aan ons vorsten huis. De schitterend verlichte en versierde Dam bood een imposant schouwspel, een fraaie omlijsting van Neerlands jeugd met haar vlaggen en vaandels, bijeen om onze vorstin spontaan, eerlijk en recht uit het hart te huldigen, zoodat deze avond voor duizenden een (onvergetelijke gebeurtenis zal blijven. Tegen negen uur arriveerde de stoet, die in het stadion was gevormd en onder een overweldigende belangstelling langs de Am- sterdamsche straten was getrokken, in de nabijheid van het paleis. Enkele oogenblikken later marcheerde het eerste muziekcorps het middendam plein, dat vrijgehouden was, op, gevolgd door deputaties van landelijke jeugdver- eenigingen, studentenorganisaties, de graal- meisjes in kleurige kleeding, padvinders, de vrijzinnig christelijke jeugdorganisaties, kortom te veel om afzonderlijk te noemen. Boven iedere deputatie wapperde een vlag of een vaandel. Dan volgden koloniale vlaggen, van 23 Indische gemeenten, van Suriname en Curagao, gedragen door pad vinders. De gemeentelijke deputaties liepen in provinciaal groepsverband in alphabe- tische volgorde. Drente opende de rij met de gemeentevlag van Anloo. Zoo marcheer den de honderden deputaties met hun vlag gen den Dam op. De vlaggen waren samen gesteld uit de provinciale vlaggen, waarop in den linkerbovenhoek het plaatselijke wapen prijkte. Intusschen was het kwart over negen ge worden. Het centrale deel van den Dam, waarop de delegaties met hun vlaggen en vaandels stonden opgesteld, was daghelder verlicht door batterijen sterke lampen. Het opmarcheeren was in een uiterst vlot tem po verloopen, binnen een half uur hadden de ruim 6.000 deelnemers hun plaatsen in genomen. De muziekcorpsen die aan het hoofd van de afdeelingen liepen, speelden vroolijke vaderlandsche liederen, liederen, die in de provincies als volksliederen wor den gespeeld en gezongen. In den stoet waren ook de Nederlandsche kleederdrachten vertegenwoordigd de kleu rige Friezinnen met hun gouden oorijzers, de donkere dracht van de Veluwenaren, de fleurige kleeding van de Noord-Hollandsche boerinnen, de prachtige Zeeuwsche cos- tuums, dat alles gaf kleur en stemming aan het grootsche schouwspel. Tegen half tien, zweeg de muziek, de Nederlandsche jeugd stond gereed om haar geliefde vorstin een warme hulde te brengen. De vleugeldeuren gingen open. Hare Majesteit de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard betraden het balcon, de Prins gekleed in marine-uniform. Een hartelijk en spontaan gejuich, dat aanzwol tot een daverende ovatie, begroette de vorstin en haar kinderen. Een oogen blik was net stii, bazuingeschal weerklonk. En daarop zong Nederlands jeugd de vor stin het plechtige „Wilt heden nu treden" toe. Hot was een indrukwekkend oogenblik en geroerd luisterde de vorstin naar dit oude vaderlandsche lied uit Valerius Ge- denckklanck, dat van duizenden jonge men schen de gevoelens van liefde, eerbied en verknochtheid aan ons vorstenhuis vertolkt. Nadat de laatste klanken verstorven wa ren, begaf de hoofdstedelijke burgemeester dr. W. de Vlugt, zich naar het balcon. Daar werd een deputatie ontvangen bestaande uit de dames mej. E J. van Rijckevorsel (meis- jes-studenten-Vereenigingen in Nederland) mevr. I. van Dijk (Nationaal Jongeren Ver bond) mej. M. W. Barger (federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes). Zij boden H.M. een oorkonde aan, waarop de woorden gegraveerd staan: „Majesteit, trouw aan U, Oranjevorstin, betuigen wij blijdschap op Uw feest, ook ons feest, wij jeugd van Nederland"; woor den, die door een spreekkoor werden ge zegd. Dit spreekkoor, Ingezet door Pom Voort- huyzen, klonk helder op uit de monden van de duizenden op het door magnesiumfak kels helverlichte plein. Glimlachend en wuivend dankte de vor stin Neerlands jeugd. De deputatie van de Drentsche gemeente Anloo werd vervol gens op het balcon ontboden. Het is de ge meente, die den stoet van deputaties open de en de drie jonge mannen, uit dit kleine landelijke plaatsje, genoten de hooge eer uit de handen van de vorstin een oranje wimpel te ontvangen, welke zij aan de vlag hechtte. Op datzelfde plechtige oogenblik werden op den Dam aan alle vlaggen oranje wimpels bevestigd. Minutenlange ovaties had de koninklijke familie op dit historisch moment in ont vangst te nemen. Weer zetten magnesium fakkels het plein, dat zooveel lief en leed heeft aanschouwd, doch dat thans geheel gevuld was met Neerlands dankbare jeugd, in een hel licht. Het Wilhelmus werd inge zet als besluit van deze prachtig geslaagde hulde van de eensgezinde jongeren uit heel ons land. De deputatie van het kleine Anloo bleef met haar vlag nog eenigen tijd op het bal con. Na het Wilhelmus weerklonk een forsch en langdurig gejuich, besloten door een spontaan „lang zal zij leven in de glo ria". De deputatie vertrok van het balcon, H.M. nam met een handdruk van de Dren tenaren afscheid. Tenslotte defileerden de deputaties langs het palies, een défilé, dat nog geruimen tijd in beslag nam. Onvermoeid wuifden Hare Majesteit en de Prinses de jonge menschen met hun vaandels en vlaggen toe. De prins bracht den militairen groet. Te ruim tien uur behoorde deze schoone huldiging van de zijde van de jeugd weer tot het verleden. De leden van het uitvoe rend comité werden door H.M. op het paleis ontboden en aan haar voorgesteld. Gisteravond heeft in verband met het regeeringsjubileum op den korten golfzen- der een radio-uitzending plaats gehad voor onze stamgenooten in Zuid-Afrika. Na een inleidend woord van dr. Colijn, hield onze minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Overschouwt men het leven van H. M. de Koningin, dan treffen niet alleen haar groote gaven van geest en karakter, dié de gaven der Oranjes zijn dan treft ook, hoezeer H. M.'s regeering voor land en volk vol zon en zegen is geweest. Boven een levensbeschrijving van Hare Majesteit zouden als motto de woorden moeten wor den geplaatst, welke zij op 6 September 1898 bij hare inhuldiging sprak: „Ik acht het een groot voorrecht, dat het mijn le venstaak en plicht is, al mijn krachten te Het hoogtepunt der feesten ter gelegenheid van Hr. Ms. regeeringsjubileum. De Koninklijke Familie in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tijdens de officieele herdenkingsplechtigheid

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1