BUITENLAND. ÜEMENGD NIEUWS. het concert van woensdagavond. GOES. VLISSIHGEN. WALCHEREN. N00RDBEVELAND De Fransche maatregelen aan de grens. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZUIDBEVELAND RECHTSZAKEN. Naar een oplossing der Tsjechoslovaaksche kwestie? FRANKRIJK. vandaag de Vlaggen overhandigd, die he- •den te Amsterdam getuigen zullen van het medeleven der jongeren met dit Vorstelijk jubileum, van hunne dankbaarheid voor al hetgeen onze Koningin in die 40 jaren voor ons is geweest, van den wil om naar .de spreuk van het Koninklijk Wapen: Je Maintiendrai, Ik zal Hanhaven, te hande den. Ook onze gemeente blijft hierbij niet achter. Geel-wit-rood zijn van oudsher de kleuren onzer Stad, waarmede de Middel- burgsche koopvaarders de zeeën bevoeren. Thans zal het geel-wit-rood te Amster dam het bewijs geven van het medeleven der Middelburgsche jongeren met dit ju bileum, van Middelburgsehen eerbied, Mid delburgsche bewondering en Middelburg sche dankbaarheid voor alles wat H. M. Koningin Wilhelmina gedurende haar 40 jarige regeering voor ons land is geweest. Nadat de heer Sturm de vaandeldrager op den pui was gekomen besloot de heer Boassoit als volgt: Moge ik deze vlag aan U, afgevaardigden van de Middelburgsche jeugdorganisaties toevertrouwen, met den wensch, dat hij morgen weder behouden in onze veste zult terugkeeren. Thans zette het Middelburgsch Muziek korps het Wilhelmus in en onder leiding van den heer Caro, die op den pui dirigeer' de, zongen allen mede. Na het eerste cou plet steeg de afvaardiging van den auto van den heer de Blécourt, die hem naar Amster dam zou brengen. Men reed eenmaal lang zaam de Markt rond onder het zingen van „Mijn schild en de betrouwe" en onder ge juich der menigte. De kranslegging. Nadat de afgevaardigden der jeugd zich met den auto op weg naar Amsterdam hadden begeven, plaatste het bestuur van Uit het VolkVoor het Volk zich met de vertegenwoordigers van 't gemeentebestuur en de buurtcommissies achter 't Middelb, muziekkorps en trok naar den Dam, waar halt werd gehouden bij het monument voor wijlen Koningin Emma. Hier nam de heer De Graaf als voor zitter van Uit het Volk, weder het' woord en sprak ongeveer als volgt: Dinsdag 6 September 1898, Dinsdag September 1938. Deze twee data begrenzen het 40-jarig regeeringstijdperk van H. M. Koningin Wilhelmina. Een periode, "die de historie-schrijver mét gulden letters zal vermelden in de annalen van de geschie denis der Nederlandsche natie. Jaren van welvaart en rust, maar ook van crisis en bangheid, toen de oorlogsbrand aan onze grenzen woedde. Gelukkig bleven bewaard de meest kost bare schatten van ons volk: vrede en vrij heid. Vrijheid van geloof, van woord, van geschrift sedert jaren het onvervreemd baar eigendom dezer lage landen moch ten wjj behouden onder het vrije beleid onzer geliefde Koningin. Daarvoor past ons volk op dezen dag een gevoel van groote dankbaarheid jegens Haar, die zich in deze 40 jaren vele malen geplaatst zag voor èen bijkans te zware taak, die Zij volgens eigen verklaring slechts heeft kunnen volvoeren, omdat Zij zich gedragen wist door de aanhanke lijkheid van geheel Haar volk. Maar de dank van Nederland reikt ver der! Wij denken terug aan de jaren van het regentschap van wijlen Koningin Emma, onze Koningin-Moeder zooals het Neder landsche volk Haar bij voorkeur noemt die een dubbele taak had te vervullen. Nederland besturen en tevens Haar doch ter voor bereiden voor het groote werk, dat Haar wachtte. Beide volbracht onze Regentes op een wijze, die boven alle lof verheven is en waarvan Nederland nu al 40 jaren de rijke vruchten plukt. Maar ook na de troonbe stijging van Koningin Wlihelmina wist Ko ningin Emma werkzaam te blijven tot heil van ons volk. Mogelijk heeft juist deze stille arbeid gedurende vele jaren de lief de en dankbaarheid van de Nederlandsche natie jegens Haar dieper en grooter ge maakt. Wij eeren Haar als de Moeder des Va derlands. Deze liefde en dankbaarheid bracht het Zeeuwsche Volk tot de oprichting van dit monument, welks onthulling plaats had juist een jaar geleden ook op 6 September, een datum bepaald door onze Koningin. Met de kranslegging namens onze bur gerij aan den voet van dit monument wil len we de herdenking aanvangen van het 40-jarig regeeringsjubileum van onze ge- eerbiedigde en geliefde vorstin. Hierna legde de heer de Graaf een fraaie krans neer, daarin gevolgd door de Lut hersche meisjesvereeniging. Het muziekkorps deed hooren „Wilt he den nu treden" en het Waldeck-Pyrmond Volkslied. Het was een plechtig oogenblik op dezen feestdag. Muziekuivoeringen. de kranslegging plaats had, was het rg"a den Arbeid naar den tuin van uur -ie eS gemarcheerd om daar een vernw-e6 spelen voor verpleegden en feestvreugd»di<? 0p deze wijze ook in de Dit Z! werden berokken. uit het Rncth het geval met de oudjes na die ven h t1S^aan het B°lwerk en daar- huis die ieder de Manenn en Vrouwen huis, die ieder een half urtie bezoek kre gen van het Pijperkorps Juliana. af vooreenaXerTrda Zurgde van toren at voor pakkende carillon-muziek °P hetgeue" het middagprogramma gaf en ook op hetgeen in den avond gebeuren terug°men Wij h6t volgende nummer mSgenSrdama^a/0oor hat co?cert dat van de Woensdag feesten en Markt plaats hegeft°ndom tVt°eringen °P de Volks- en Vaderlan'dsch? een aantal voeren door het M?dd*it n™ers uit te totp. na afloop wiarvan een ar toe zal plaats hebben van het^nt medewerking yan tamboers, hoornblad OaPdeeR der Middelburgsche padvidem O-a. de Russische taptoe is hierin opgeno men. DE GOESCHE FEESTWEEK. Langs de étalages. We maakten gisteren onze eerste wan deling door de feestelijk versierde straten en langs de étalages der vele tientallen winkels, die deze week of aan den étalage wedstrijd deelnemen, of, zonder om prijs te kampen, toch extra voor den dag willen komen. In de meeste straten was men met de versieringen nog niet gereed. Deze be hoeven ook pas Donderdag klaar te zijn, voordat het bestuur der Oranjevereeniging onder begeleiding der muziekgezelschap pen, een controleerende rondrit maakt. En met verscheidene der winkels was het evenzoo gesteld. Aan vele étalages was men nog bezig, doch als dit nummer ver schijnt zullen ze wel in orde zijn, want de étalagewedstrijd vangt heden aan en ein digt Dinsdag 13 September. Op onze wandeling, van ons kantoor be ginnende, namen we eerst een kijkje in de étalages van het Sport- en Rijwielhuis Ja cob Snoodijk in de Keizerstraat. In de eene étalage, die speciaal aan sportartike len gewijd is, trekt een „Goes-speler" de aandacht, wiens hoofd door een voetbal voorgesteld wordt. Een lollig geheel. De andere étalage is nog komischer en laat de afgrijselijke gevolgen zien van het rij den op een onbetrouwbaar rijwiel In de kasten van de Fa. Broekstra, hoek MagdalenastraatKoningstraat, is een schat van leerwerk, fijne, kleine meubels, een beter soort kinderspeelgoed, enz., uit gestald, en voorts is een kastspeciaal voor herinneringsborden e.d. bestemd. We vin den er het bekende Delftsche blauw van „De Poreelyne Flesch", en ook bordjes van 25 ct. Zooals immer heeft het Centraal Sigaren magazijn C. Sinke op de Groote Markt, ook nu weer iets aparts. De geheele éta- age is in. zwart en oranje opgebouwd, met en draaiend middenstuk. Een gouden kroon tegen het zwarte fond, en een hul debetuiging in -sigaretten, geven deze éta lage verder het jubileum karakter. Ook de uitgestalde rookartikelen zijn in harmonie met het geheel. Een fijne étalage! Focus, in de Lange Kerkstraat, heeft den ondergrond en achtergrond der étalage in crème, zilver en goud .zwart en oranje gehouden. De verdeelingen doen het goed en de uitgestalde artikelen komen er uit stekend op uit. De kast links toont de optiek, brillen, kijkers, loupes; de kast rechts laat eenige der vele soorten foto toestellen en film-apparaten zien die de fa. De Muynck brengt. De groote, glazen vitrine, in de étalage hal van Witkams Geschenkenhuis, heeft als middenstuk een indrukwekkend „schip van staat", op decoratieve wijze uitge voerd. Verder is deze kast benut voor het étaleeren van een groot aantal jubileum souvenirs, als borden, bekers, vazen, asch- bakjes, insignes, enz. De andere kasten la ten, overzichtelijk en smaakvol uitgestald, vrijwel alles zien wat op het gebied van geschenken te brengen is. In het bijzonder trekt ook een bewegende reclame voor de Zilmeta-artikelen de aandacht. Ook de kast van A. C. van der Rest be hoort in den regel tot één der smaakvol- sten en dit blijkt ook nu weer het geval te zijn. De achtergrond toont een rood- -wit-blauwe horizon; een en ander op ar tistieke wijze uitgevoerd. Links en rechts zijn op even kunstzinnige wijze verpakte geneesmiddelen, parfums, kleinere banda ges, enz. uitgestald. Een schoon geheel. Sigarenmagazijn Pennings in de Ganze- poortstraat heeft de kasten met oranje en zwart en oranje en paars het feestelijke aanzien gegeven. In de kast links zijn spe ciaal de diverse soorten „Senator"-sigaren en cigarillo's geëtaleerd, terwijl de kast rechts een aantal andere merken, als „De Witte" naar voren brengt. Aan den overkant trekt in Bazar De Nijs allereerst het middenstuk de aandacht. Het is geheel in wit opgebouwd, met wat fijn oranje gedecoreerd, toont een paar poppen die een oranje hulde brengen, en het fond van dit middenstuk toont uitsluitend nik kelen en gepolijste artikelen, als lepels, vor ken, messen, taartscheppen, enz. Een wer kelijk aantrekkelijke combinatie. Om dit middenstuk heen zijn op smaakvolle wijze vele artikelen op luxe- of huishoudelijk ge bied geëtaleerd. De Klokkenwinkel in de Langevorst- straat, doet zijn naam eer aan. Op het groote oranje fond, links en rechts, om hoog en laag, overal ziet men uurwerken. De hr. P. W. Bliek toont op dit gebied zoo veel verscheidenheid, in polshorloges, wek kers, schoorsteenklokken enz. dat van een ontelbaar aantal kan gesproken worden, Voorts zien we ook nog een horloge aan sportprijzen gewijd. Een paar werkelijke chique etalages heeft „Bohemia" opgebouwd. De ondergrond is zwart en de achtergrond oranje. De etalage rechts toont een pracht sorteering jubi leumborden van diverse fabrikaten, en de etalage links laat slechts een paar der an dere artikelen zien die de hr. De Bruijne voert, wat glaswerk, een tafelservies, enz. Het geheel is daarmede fijn en smaakvol gebleven. De hr. J. Geense heeft als middenstuk een bewegend oog, een aantrekkelijke recla me voor de Dubbelfocus punktalglazen. Voorts zien we van het beste op het ge bied der moderne optiek, kijkers, micros copen, barometers, en vooral, een pracht collectie brilmonturen, in de nieuwste uit voeringen. Het geheel is rustig en smaak vol van uitstalling en verdeeling. Een voor name etalage. De fa. M. van der Heli heeft een groot aantal kubussen rood-wit-blauw bekleed en etaleert daarop en daar omheen vrij wel alles wat op het gebied van huishoude lijke electrische apparaten gebracht wordt. Het is een glanzende en schitterende onder grond, die te beter uitkomt onder het schijnsel der tallooze kleine en groote electrische lampen, die een zee van kleurig licht uitstralen. Een zeer aantrekkelijk ge heel. In het volgende nummer hopen we onze wandeling voort te zetten. DE TWEEDE VOLKSZANGAVOND: Zooals bekend organiseert de VW Vlis- singen een tweeden volkszangavond en wel] op Donderdag a.s. te 8.15, voor het hotel Oosterhuis aan den Boulevard Evertsen. Werd de eerste volkszangavond, ondanks het minder gunstige weer, een daverend I succes, ongetwijfeld zal dit succes Donder dag a.s. nog grooter zijn, nu deze volkszang min of meer als officieuss inzet voor de feesten alhier kan gelden. Daarom is ook een overwegend nationaal programma sa- mengesteld, dat luidt als volgt: Wilhelmus; Wij leven vrij; O, schitterende kleuren; Wilt heden nu treden; In naam van Oran- je; Kroningslied; Wie gaat mee over zee; Marschlied; De gilde viert; Tineke vanl Heule; Oene van Sneek; De kabels los; De zilvervloot; Wien Neerlandsch bloed; Mijn Nederland, mijn Vaderland; Koninginnelied (J. D. van Ramshorst). De leiding berust weer bij de heer Jan I Kuiler, de begeleiding bij den heer Ph. de| Rooij. dacht om de kinderen aangenaam bezig te houden. Wat deden ze hun best om het i eerst de eindstreep te bereiken. Allen mochten na afloop een mooi cadeautje mee naar huis nemen. Het feest werd opgeluisterd door Bor-1 sele's fanfarekorps en terwijl de kinderen hun prijzen uitzochten werd menige ronde dans uitgevoerd door jong en oud. Er heerschte een prettige feeststemming. Met een woord van hulde aan het comité zullen alle ingezetenen hartelijk instemmen. HANSWEERD. Het motorschip „Calan-1 da", op weg met een lading stukgoed van j Antwerpen naar Bazel, is hier binnengeloo- pen met zware motorschade. Het schip wacht hier nadere instructies af. EEN BIJZONDERE HULDE DER VLISSINGSCHE JEUGD. "Estafetteloop naar Middelburg met oorkonde. De Vlissingsche jeugdorganisaties zullen op nog een andere wijze een bewijs van eerbied en hulde aan H.M. de Koningin ge ven. Er zal nl. een estafetteloop worden gehouden van Vlissingen naar Middelburg. Vrijdagavond om 6.55 uur zal de burge meester van Vlissingen voor het Woold- Huis een oorkonde overhandigen aan de eerstvertrekkende looper. Daarbij zullen aanwezig zijn de deputaties van alle Vlis singsche jeugdvereenigingen met hun vaandels. De oorkonde bevat het volgen de: „De Vlissingsche jeugd in al hare ge ledingen betuigd Uwe Majesteit eerbiedig trouw en hulde." De estafetteloop zal worden verzorgd door athleten van de V.S.V. „Marathon" en A.V. '35, het geheel' onder leiding van de heer L. Kampman. De loop gaat over de boulevards, door de stad, langs den Nieu wen Vlissingschen weg, door Middelburg, naar de Abdij, waar de Commissaris der Koningin de oorkonde in ontvangst zal ne men. Bij deze in ontvangstneming zullen we derom de deputaties der Vlissingsche jeugdvereenigingen met hun vaandels aan wezig zijn. Bezoek van Lord Macmillan aan Walcheren I Maandag j.l. heeft Lord Macmillan, Lord of Appeal (lid van het Engelsche Hooger- huis, belast met de hoogste rechtspraak), uit Londen, voorzitter van het 40e congres der International Law Association, een be zoek aan Walcheren gebracht. Lord Mac millan, die vergezeld werd door lady Mac millan en prof. mr. J. A. van Hamel, voor zitter van de Association, werd 13.35 te Vlissingen ontvangen door den heer P. de Bruijne, Britsch vice-consul, en mr. A. Meerkamp van Embden, rijksarchivaris in Zeeland. Eerst reed het gezelschap naar Vere, waar mejuffrouw Oakes de honneurs in het Schotsche huis waarnam. Op het stad huis gaf mr. L. E. de Brakke, gemeente archivaris, de noodige inlichtingen. Vervol gens vond een bezoek aan het Rijksarchief te Middelburg plaats. De gasten, die zich voornamelijk interesseerden voor den Schotschen stapel, namen hier kennis vari» een groot aantal documenten, betrekking hebbend op den stapel. Nadat tenslotte het fraaie Schotsche en Engelsche kerkzilver in de Nieuwe Kerk was bezichtigd, vertrok ken Lord Macmillan en zijn gezelschap uit Middelburg met den trein van 16.58. AAGTEKERKE. Zaterdag werd alhier wederom een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd. DOMBURG. Dinsdagavond had voor het gemeentehuis de plechtige overreiking plaats van de Domburgsche vlag aan de af gevaardigden naar Amsterdam van de Christelijke jeugdvereeniging. De burge meester sprak de beide jongedochters en de twee jongemannen toe en met hen de gan- sche Domburgsche jeugd. Hij herinnerde aan de door H. M. de Koningin gesproken woorden, toen Zij de jeugd den weg wees naar een te vervullen taak. Een der afge vaardigden, de heer L. Kodde, dankte voor de hooge eer en het vertrouwen, aan zijn medeleden en hem betoond. Tijdens de aanbieding van het fraaie doek werd door de talrijke aanwezigen het „Wilhelmus" gezongen. Het vreugdevuur op den Hoogen Hil laaide op in den krachtigen wind en maak te een fantastischen indruk. Van het duin waren ook andere vuren zichtbaar. De brandweer was aanwezig om zoo noodig hulp te kunnen verleenen. MELISKERKE. Begunstigd door prach tig zomerweer is alhier het jubileumfeest gevierd. Reeds vroeg in den morgen gin gen de ruiters op versierde paarden door den kom der gemeente. Nadat de eere voorzitter een openingswoord had gespro ken en het zangkoor eenige liederen had gezongen, werd met ringrijden begonnen. Onderwijl werden ook door de kinderen verschillende spelen gespeeld. Des namid dags optocht van ruiters, oogstwagen van de Z.L.M., versierde wagens en auto's van verschillende vereenigingen, versierde fiet sen, landstorm en burgerwacht enz. Daar na volksspelen en prijsuitdeeling voor de kinderspelen. Bij de ringrijderij behaalden J. Riemeris le prijs; J. de Vos 2e; Jac. Huissoon 3e; van den optocht werden prijs winnaars le wagen der Z.L.M.; 2e Geiten Ver.; 3e Meisjesclub; voor versierde fiet sen le prijs G. Vlieger; 2e leden der K. V. 3e P. Geertse; versierde paarden: 1 Jan Riemens; 2e J. Huissoon; 3e J. Wisse; ge velversiering: J. Geertse le pr.; P. Haye 2e; J. Riemens 3e. Des avonds vergastte het Zoutelandsche muziekkorps het groote aantal belangstel lenden op mooie muziek. Het zangkoor ter afwisseling. Tot besluit werd een vreugdevuur ont stoken waarbij de eere-voorzitter allen hartelijk dankte voor de prachtige samen werking bij dit Oranjefeest. KORTGENE. Eenigen tijd geleden werd alhier een brigade van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen opgericht. Za terdagmiddag werd door den hr. P. J. Gil lissen het practisch en het theoretisch ge deelte van het examen afgenomen tot het verkrijgen van het diploma A van boven- genoemden bond. Alle candidaten, één da me en vijf heeren, slaagden hiervoor, ter wijl een jonge dame is geslaagd voor het voorbereidend diploma. Dit is voor den hoofdleider der Middelburgsche reddings brigade, den heer A. C. Julianus, zeker een mooi succes, daar deze de personen heeft opgeleid. Volgende maand zal het medisch gedeelte van het examen afgeno men worden, waaraan minstens 10 candi daten zullen deelnemen, zoodat de brigade binnenkort een aantal gediplomeerde leden zal tellen. KAMPERLAND. Daar het concert van de plaatselijke muziekvereeniging op Ko ninginnedag uitgesteld moest worden, werd Zate/rdagavond dit concert gegeven. Van alle zijden was er veel belangstelling. Ook alhier worden plannen beraamd om het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin feestelijk të herdenken. Ofschoon men oorspronkelijk het plan had den feestdag te houden op 6 September, is omdat er op vele plaatsen op ons eiland dien dag feest gevierd wordt, de feestdag verplaatst naar 15 September a.s. Thans is men druk bezig de voorberei dingen te treffen. De verschillende buurt- vereenigingen zullen voor de versieringen zorg dragen en de Oranjevereeniging Kam perland heeft het volgende feestprogram ma samengesteld: 88.30 uur klokluiden; 8.309 uur ko'raalmuziek; 99.30 uur op tocht der schoolkinderen; 9.3011.30 uur kinderspelen; 12.302.30 optocht en défilé; 2.305 uur volksspelen; 56 uur pauze; 68 uur openluchtspel; 8.309.15 en 9.30 10.30 uur concert door het fanfarecorps Ons Genoegen en door de Chr. Zangver- eeniging Soli Deo Gloria; 10.3011.30 fak keloptocht; 11.30 uur ontsteken van vuur werk. Over de maatregelen, welke de Fransche regeering heeft genomen, meldt Havas nog: „In verband met den internationalen toe stand en naar aanleiding van de aanzien lijke versterkingen van de Duitsche troe pen en het Duitsche materiaal aan de Fran sche Noordoostelijke grens, heeft de regee ring zekere veiligheidsmaatregelen moeten nemen. Zoo moesten reservisten onder de wapenen geroepen worden om de sterkte der vestingtroepen op peil te houden. Officieren en manschappen, die met ver lof waren, moeten naar hun garnizoens plaatsen terugkeeren. Het betreft hier dus onvermijdelijke voorzorgsmaatregelen, waar over men zich niet ongerust behoeft te ma ken. Trouwens, aldus wordt verklaard, koelbloedigheid van de openbare meening is een der belangrijkste factoren voor de handhaving van den vrede. Bovendien is volgens de laatste berichten veeleer sprake van een ontspanning in den algemeenen toestand." Duitsch commentaar. Naar aanleiding van het bericht van Ha vas over de oproeping van Fransche reser visten, publiceert het Duitsche Nieuwsbu reau het volgende commentaar: Het bericht over militaire maatregelen van Frankrijk aan onze Westgrens is te op vallender, omdat daarin gelijktijdig van een voelbare ontspanning in den algemeenen toestand wordt gesproken. Duitschland heeft niemand het recht bestreden voor zijn ver dediging het noodige te doen. Deze hou ding gold ook in verband met de Maginot- linie. Anderzijds kan ook Duitschland op een overeenkomstigrecht aanspraak ma ken, teneinde gevaren te voorkomen. Daar om heeft het in het Westen overeenkom stige maatregelen getroffen. Zooals Duitsch land de maatregelen van Franschen kant indertijd niet als een bewuste dreiging heeft opgenomen, kan ook Frankrijk omgekeerd in de door Duitschland getroffen maatre gelen, welke van de Fransche een gevolg zijn, geen bedreiging zien. Het zou er goed aan doen alle buiten het kader vallende maatregelen te vermijden. BIERVLIET. Uit Biervliet zijn twee HB S-ers met de gemeentevlag naar Amster dam gegaan om deel te nemen aan het défilé voor H. M. de Koningin op heden. IJZENDIJKE. Op Zaterdag 10 Septem ber a.s. zal alhier een districts-schietwed- strijd van de Burgerwacht worden gehou den voor het district West Zeeuwsch-Vlaan deren. De wedstrijden vinden plaats op het voetbalterrein van des morgens 11 tot des namiddags 5 uur. De deelname is open gesteld voor alle in West Zeeuwsch-Vlaan deren wonende landstormers, dus ook voor de leden van het Landstormkorps Motor- of Vaartuigendienst. De prijsuitreiking, waaraan een koffie maaltijd voorafgaat, zal plaas hebben in het gebouw der R.K. bewaarschool aan de Molenstraat. In dit gebouw zal bovendien als spreker optreden oud-burgemeester Vienings uit Klinge. De muziekvereeniging „Geduld Overwint" zal dezen dag haar me dewerking verleenen. EEN STOUT STUKJE. Gisternacht heeft een insluiper blijk ge geven over groote stoutmoedigheid te be schikken. De man is om ongeveer kwart over drie des nachts met behulp van een ladder het perceel Keizersgracht 347 te Am sterdam binnengedrongen door het raam van de slaapkamer van het echtpaar, dat dit huis bewoont. Zonder de slapenden te wek ken, heeft hij het costuum van den heer des huizes aangetrokken, terwijl hij zijn eigen oude plunje zorgvuldig opgevouwen er voor in de plaats legde. Na zich nog mees ter te hebben gemaakt van het taschje van mevrouw, waarin eenig klein geld- was, is hij weer vertrokken. Tot nog toe is geen spoor van den man gevonden. DRIEWEGEN. Zaterdag was het een blijde dag voor de kinderen. Feest hebben ze gevierd, 's Namiddags marcheerden zij onder vroolijk gezang begeleid door het onderwijzend personeel en het feestcomité door het dorp; daarna trokken zij naar het feestterrein. Allerhande leuke spelletjes waren be- De politierechter te Middelburg heeft gisteren J. M. D., 48 jaar, bakker te Soeburg, wegens „het onttrekken van eenig goed aan het krachtens de wet daar op gelegd beslag", veroordeeld tot 50 of 25 dagen hechtenis. In hooger beroep. J. W„ rentenier te Meliskerke, heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Middelburg d.d. 17 Augustus 1938, waarbij hij wegens over treding der „Plantenziektewet" is veroor deeld tot 50 of 10 d. h. De officier van justitie te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Middelb. rechtbank van 23 Aug. 1938, waarbij A. J. B„ 34 jaar, koopman te Oostburg, als verdacht van bedrog, is vrij gesproken. J. B. C„ 51 jaar, koopman te IJzendijke, kwam in beroep tegen het vonnis der recht bank van 29 Juni 1938, waarbij hij wegens poging tot frauduleuzen uitvoer van kal veren is veroordeeld tot 2 geldboeten elk van 50 of 25 d. h. voor elke boete. De ministerraad te Praag moet een belangrijk besluit genomen hebbel* Gisternamiddag om vijf uur is te Praag de Tsjechoslovaaksche regeering in een bui tengewonen ministerraad bijeengekomen. Men verwachtte van dezen ministerraad na de bespreking van Hénlein met Hitier be langrijke besluiten. Gisteravond om acht uur duurde de vergadering nog voort. In de kringen van de vergadering werd toen medegedeeld dat belangrijke vorderingen gemaakt waren. In een kort communiqué, dat later op den avond is uitgegeven, wordt medege deeld, dat de ministerraad een definitief programma heeft opgesteld, dat zonder ver wijl ter kennis van de Sudeten Duitschers zal worden gebracht. Reuter vernam gisteravond van gezag hebbende zijde te Praag nog, dat het nieuwe Tsjechische plan vrijwel volledig tegemoet komt aan de acht eischen, welke Henlein te Karlsbad heeft geformuleerd. Havas meldt nader uit Praag: Het zoojuist gepubliceerde communiqué is van zeer groote beteekenis: de nieuwe door de regeering uitgewerkte voorstellen, die aan de Sudeten-Duitsche Partij zullen worden voorgelegd, worden er definitief in genoemd. Het is een groot woord aan den vooravond van Neurenberg. Men kan zeggen, dat de ministerraad, tenzij het de raadgevingen der Engelschen heeft veronachtzaamd, voorstellen heeft op gesteld, die door Runciman zijn goedge keurd. Aangezien deze voorstellen definitief v/orden genoemd, moet Runciman van mee ning zijn geweest, dat de regeering te Praag bij haar concessies niet verder kon gaan. Onder deze omstandigheden is het van be lang te weten of de de Sudeten-Duitschers, wien deze voorstellen zeer zeker bij de ge- i he'me besprekingen der laatste dagen zijn medegedeeld, het er mede eens Indien dat het geval is, staat men voor een rege ling. Indien dat niet het geval is, staat men voor een kwestie van geweld. De aanwijzingen, welke men hier en daar verkrijgt, geven neiging tot de gedachte, dat de eerste onderstelling goed is. Onder den druk van Engeland zouden de Tsjechen dus hebben toegegeven. Men heeft dien aangaande nog geen enkele bijzonderheid, maar de beginselvastheid, door verschillen de Sudeten-Duitsche leiders gisteren uitge sproken, laten te dezen opzichte geen twij fel. De Sudeten hebben verklaard niets van hun te Karlsbad opgesomde eischen te la ten vallen. De ministerraad te Praag heeft ongeveer vier geduurd. Men verwachtte, dat heden nieuwe onderhandelingen, zouden worden gevoerd. Morgen is dan een definitief com muniqué te verwachten. HENRY BERNSTEIN ZENDT MUSSOLINI ZIJN ITALIAANSCHE ONDERSCHEIDING TERUG. De beroemde Fransche tooneelschrijver Bernstein, een Jood, heeft in de „Paris Soir" een brief geschreven, waarin hij. mededeelt, dat hij zijn hooge Italiaansche onderschei ding tijdens het fascistische bewind ver kregen, aan Mussolini heeft teruggezonden met een brief, waarin hij herinnert aan de schitterende ontvangst hem in 1923 te Rome ten deel gevallen, toen alle groote schouw burgen daar ter stede op een avond een van zijn stukken speelden en hij aan een banket, uit naam van Mussolini door een minister gehuldigd werd. Bernstein heeft Mussolini tot 1936 als een geniaal Euro peaan beschouwd. Hij is van meening, dat in de Abessijnsche kwestie Engeland en Frankrijk ernstige fouten begaan hebben. Sinds de spil is hij hem anders gaan zien. Bernstein verwijt hem Oostenrijk aan Duitschland overgelaten te hebben en noem de den Duitschen soldaat aan den Brenner den vijand van altijd. „De oorlog, in vier jaren gewonnen, is in eenige uren opnieuw

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3