KRONIEK van den DAG. LANDBOUW. SPORT. Ivorol - Oranje - Blanje - Bleu Engeland eensgezind in het uur van gevaar. WALCHEREN. S«VSfS ST*" uil rlnïr«ta gf "ersTo wfL"0'™» Pe jury bestaande uit de dames mej Wierdsma, zuster Traas en den burge- T w dokter Vaandrager en secretaris volgt'toe rman' kende de Prijzen als a£i§ j, 0iïrLrsLsrss T* St ffi? £3ÊS,V& Kampeer- SS! 3e N00RDBEVELAND KRABBENDIJKE BIOSCOPEN. Veertig jaren. Italiaansche tutti frutti. Er is deze week in berichten uit Londen sprake geweest van pogingen om Italië over te halen tot deelneming aan de poli tieke bedrijvigheid inzake Tsjechoslovakije. De Engelsche en de Amerikaansche gezant te Rome hebben beide een onderhoud ge had met graaf Ciano, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken en des Duces schoonzoon. Het verluidde, dat zjj graaf Ciano's „aandacht" op de gevaarlij ke spanningen in midden-Europa hebben gevestigd en hem lieten voelen, dat Italië er vermoedelijk wel het een en ander toe zou kunnen bijdragen, om de uitbarsting van een nieuwen grooten oorlog te voor komen: door te Berlijn op matiging aan te dringen. Het verluidde voorts, dat men in de Engelsche hoofdstad niet zonder hoop was, dat van Rome uit inderdaad iets zou worden ondernomen. Maar tot dus verre is van gen dergelijke onderneming naar buiten ]g>g niet veel gebleken. Italië heeft feitelijk weinig minder be lang bij de zaak dan de andere groote mo gendheden. Als het spaak liep in Tsjecho slovakije en een gewapend conflict ont stond, zou het naar alle waarschijnlijkheid ook niet neutraal kunnen blijven. Tenzij men sommiger opvatting moet gelooven, dat de Duce er op zou speculeeren om zijn vriend Hitler in den steek latend wel neutraal te blijven en dan in troebel water te visschen. Gevaarlijker speculatie lijkt ons echter nauwelijks denkbaar. Mussolini moet overigens den laatsten tijd weer in een tamelijk geprikkelde stem ming verkeeren. Franco kan er nog maar steeds niet in slagen, om den burgeroorlog te winnen; daardoor blijft het voorloopige Engelsch-Italiaansche accoord buiten wer king en lijden de pogingen der Italianen, om credieten te Londen los te krijgen, schipbreuk. Ze zouden zeer groote behoef te aan zulke credieten hebben: de ex ploitatie van Abessynië verslindt nog steeds schatten, zonder dat daar veel ba ten tegenover staan. Door deze en andere oorzaken wordt de financieel-economische positie van Italië dagelijks slechter. Een der gevolgen van des Duces geme lijkheid zouden de nieuwe maatregelen te- gen...de J°den zUn. iTet anti-semitisme in Italië grijpt thans met groote spelheid om zich heen. Het ziet er haast naar uit, ot Italië van-plan is om het Derde Rijk ten deze naar de kroon te steken. Zoo schrijdt een eeuwenoude schande voort over ons werelddeel. Een andere uiting van zijn slechte luim zoekt men in een anti-Franschen maatre gel. Deze heeft een aantal Fransche boe ren getroffen, wonende in de landstreek van Isola aan de Fransch-Italiaansche grens. Ze bezitten landerijen aan den Ita liaanschen kant, maar kregen dezer dagen bevel hun biezen te pakken: de eigendom men zullen worden onteigend. Het gebied waar het om gaat, heeft een oppervlakte van 800 km2. Het wordt ten Noorden door Isola en ten Zuiden door Breil begrensd en bevat dé Fransche agglomeraten Saint - Sauveur-sur-Tinée, Rimplas, Saint-Martin- Vesubie, de vallei van Boréon, Valdeblore en Belvedère. De grens tusschen Italië en Frankrijk loopt niet precies langs de wa terscheiding en is, zooals zij thans bestaat, in het voordeel van Italië, met het gevolg, dat de grond van de Fransche boeren voor een gedeelte op Italiaansch grondgebied ligt. Deze situatie dateert reeds, naar de „Pa ris Soir" meldde, van het jaar 1860 toen Napoleon III en Victor Emanuel I deze grens in êen verdrag hebben vastgelegd. Dat de grens niet precies de waterschei ding volgt, was 'n gunst door Napoleon aan de Italiaanschen koning bewezen, die graag op de gemzenjacht ging en daarom de be schikking kreeg over een jachtterrein, dat van geografisch, historisch en ethnologisch standpunt bezien Fransch is. Ruim vijftig jaren lang hebben er aan deze grens al tijd vriendschappelijke betrekkingen tus schen Italianen en Franschen bestaan. Doch sinds tien jaar is de situatie volko men veranderd, zoo vervolgt het blad. Fransche boeren, die hun eigen land wil den bebouwen, moesten eerst aan de Ita liaansche douane hun pas laten zien. Dit werd een bron van herhaaldelijke discussies, en vaak volgden er ook aanzienlijke belas tingen op de producten, die de boeren van hun eigen land betrokken. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat menschen, die in dit gebied aan het wandelen waren en er geen erg in hadden, dat zij zich op Itali aansch grondgebied bevonden, door de Ita liaansche douane beschoten werden. Al deze incidenten, aldus het blad, dien den, juridisch gesproken, niet voor te ko men. In het verdrag van 1861 nl. is deze bepaling opgenomen: „Het vaststellen van de grens zal geen enkele schade toebren gen aan de rechten van eigendom en ge bruik noch aan de actieve of passieve ser vituten van particulieren, gemeenten en openbare instellingen van beide betrokken landen." Nochtans is er nu plotseling uit Rome bevel gekomen, dat de bezittingen der Fransche boeren onteigend moeten wor den. Als motief wordt opgegeven: militaire noodzakelijkheid; en men voegt daaraan toe, dat de slachtoffers natuurlijk zeer vol doende schadeloos gesteld zullen worden. Dat kan allemaal waar zijn, maar de wijze waarop de maatregel werd uitgevaardigd, is hier niet mee goed gepraat. Zonder eenig overleg met Parijs kwam hij tot stand. Een dergelijke bruutheid van optreden lijkt al léén maar geschikt, om de politieke be trekkingen tusschen Frankrijk en Italië, die M-->h al niet al te vriendelijk zijn, op nieuw» een beetje slechter te maken. Van dezen waren afkomstig uit Middel burg 163. Hét aantal behandelde patiënten in de röntgen-afdeeling bedroeg 891. In het laboratorium werden 4106 onder zoekingen verricht en wel in opdracht van den internist 2776, van den chirurg 780, van den zenuwarts 245 en van anderen 305. Behalve de 496 patiënten, rechtstreeks in de chirurgische afdeeilng opgenomen, wer den nog 14 patiënten van andere afedelin- gen behandeld, in totaal derhalve 510 pa tiënten. Van deze patiënten werden 343 ge opereerd (1936: 298). De polikliniek werd bezocht door 614 pa tiënten (1936 574), waarbij werden ver richt 124 poliklinische operaties (1936: 138). In het Oude-Mannen- en Vrouwenhuis bedroeg op 1 Januari 1937 het aantal ver pleegden 21 mannen en 26 vrouwen, teza men 47. In den loop van het jaar werden 5 man nen en 5 vrouwen opgenomen, 8 mannen en 2 vrouwen zijn overleden, een man is ver trokken. In dit jaar slaagde de eenige nog aan de zorgen van het Burgerweeshuis toever trouwde pupil voor het machinisten-diplo ma; hij werd na het examen terstond ge plaatst. AAGTEKERKE. Begunstigd door prach tig zomerweer, werd Vrijdag alhier feest gevierd ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin. Het feest werd ingezet door het lui den der torenklok, waarna de kinderen die vooraf op de weide van de heer C. de Visser waren opgesteld, gezamelijk naar het Dorpsplein marcheerden. Hier werd door den burgemeester een kort openings woord gesproken. In de morgenuren hadden verder kin derspelen plaats. Na den middag werd in *1 u!elde van de heer A. Bosselaar de op- bestaande uit 10 fraai versierde wa- fiet, i,8roep ruiters te Paard, 1 versierde na een r.66? sPortwagen opgesteld, waar- Het vo,Jgang door de gemeente volgde, ïod™";,,™ middag werden volte- In de avonduren werd door de zane vereeniging „Nut en Genoegen" te Aartl- kerke afgewisseld door de muziekvereird- ging Apollo van Domburg een concert gegeven. Het Dorpsplein alsmede verschil lende gebouwen waren prachtig verlicht Het bestuur van de pas opgerichte Oranje- vereeniging kan met succes op een wel geslaagden dag terug zien. Groep 2 Schoonheid: J.C B T B le nriis- Meisjesvereenigint? van i 7'. ,pnjs' 2e nriis- vS "Yan kn°P tot bloem" ze prijs, Nederlandsche Maagd Herv Meisjesvereeniging 3e prijs Groep 4 Vereenigingen: Burgerwacht te Vrije groep: Versierde fiets le prijs; Versierd wagentje le prijs. Groep versierde en verlichte huizen: L. Hugense lep rijs; D. W. Overweg 2e; C. Minderhoud 3e; A. Dekker 4e., Groep versierde huizen:- J. den Hollan der lep rijs; J. A. de Smit 2e; G. E. Over weg 3e; P. de Visser Sz. 4e; J. Birza 5e; S. Kodde 6e; en S. Minderhoud 7e. Groep verlichting: P. Faasse le prijs. DOMBURG. De door de Oranje-vereeni- ging uitgeschreven étalagewedstrijd ter ge legenheid van de feesten op 6 en 7 dezer zal niet doorgaan wegens het te geringe aantal deelnemers. Klaarblijkelijk hebben de winkeliers in het bad-seizoen geen tijd gehad om voorbereidingen te treffen, ter wijl nu zoo kort na het seizoen de tijd ont breekt om met wat bijzonders voor den dag te komen. Daarbij komt dat „Handelsbe lang" veel werk maakt van een praalwa gen en zorgt voor een elftal bij den ge- costumeerden voetbalwedstrijd. WISSEKERKE. Zaterdag hoopt de heer C. Flipse den dag te herdenken dat hij 35 jaar geleden het directeurschap aanvaard de van het muziekgezelschap „Apollo". Hij heeft velen zien komen en gaan. Momen teel is het korps nog 35 werkende leden sterk. De heer Flipse kan met genoegen te rugzien op zijn loopbaan als directeur. Hij is heel bekend in de muziekwereld, zijn ge zelschap mag zich laten hooren. Indien de voorteekenen niet bedriegen zal het jubileum hedenavond door „Apollo" wel herdacht worden. Het Oranjecomité werkt met uiterste inspanning om hedenavond klaar te zijn met de versiering van het dorp. Maandag wordt reeds feest gevierd. Daar het Oranje comité van meening was dat het program voor Dinsdag wel wat zwaar geladen was is besloten Maandag de kinderspelen te doen plaats hebben zooals zakloopen, ring- rijden met fiets, koekhappen en stoeltje loopen. ITALIË. HET ANTI-SEMIETISME. De ministerraad heeft een decreet aan genomen, waarbij wordt verboden, dat Jo den les geven aan scholen,welke op eeni- gerlei wjjze onder controle van den staat vallen. Ook mogen deze scholen geen Jood- sche leerlingen hebben. De telling der Joden in Italië is bijna geëindigd, "^ot nu toe zijn 84.000 Joden ge ïdentificeerd en men schat het totale aan tal op ruim 85.000. Naar schatting zijn se dert 1919, 20.000 Joden Italië binnengeko men en zij zullen dus volgens de nieuwe decreten Italië binnen zes maanden moeten verlaten. De meesten van hen zijn Pool- sche Joden, anderen zijn Duitschers, Hon garen en Oostenrijkers. De meeste Joden, die het land zullen moeten verlaten zijn werkzaam in den handel, op banken en in de vrije beroepen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent H. t. d. VREDE. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET RUNDVEE IN ZEELAND. Vrijdagmiddag hield de Vereeniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland haar algemeene vergadering in een der lo kalen van „de Eendracht" te Middelburg. De voorzitter, de heer W. Kakebee- k e, heette de in geringe getale opgekomen leden welkom, maar hij deed dit in het bij zonder ir. H. Wibbens, de nhoofdinspecteur van „Het Nederlandsche Rundvee-Stam boek", en wees er op, dat deze gedurende 25 jaar aan het stamboek verbonden is en veel voor die vereeniging en haar doel heeft kunnen doen. Het was geen makke-, iijke taak en er moesten vele moeilijkheden worden overwonnen. Spr. hoopte, dat de heer Wibbens ook in de tweede 25 jaar veel voor de rundveestapel zal kunnen doen. De voorzitter deed enkele mede- deelingen en wel in de eerste plaats over de bestrijding van de t.b.c. bij het rundvee. De ze arbeid is in Zeeland op grooten schaal aangepakt, wat spr. met enkele cijfers na der aantoonde. Vervolgens deelde spr. mede inzake de verplichte stierenkeuring, dat een ontwerp- reglement aan Ged. Staten is toegezonden met verzoek invoering daarvan te willen bevorderen. Spr. rekende op de medewer king van de leden om daartoe te geraken. De voorzitter bracht hulde aan den heer Zwagerman voor de regelingen inzake de comsumptiemelk op Walcheren. De vereeniging gaf in den afgeloopen win ter 3 cursussen in veekennis, nml. te Sluis, Waarde en Borselen en 4 melkerscursussen. Dit laatste ook mede dank zij het werken van den Rijkszuivelconsulent en daardoor het groeien van de belangstelling bij alle vereenigingen, die er mede te maken heb ben. Ten slotte stond de heer Kakebeeke stil bij het heerschen van het mond- en klauw zeer en wees hij op het vrij ernstige karak ter der ziektegevallen. De contributieafdracht door de Kringen aan de Prov. Vereeniging werd wederom op 1 per lid bepaald. De rekening 1937 werd overeenkomstig het advies van de Financieele Commissie bepaald op 6697 in eindcijfer met een goed slot van 3201 tegen 3270 over 1936. In de financieele commissie werd in plaats van den heer P. W. de KoekVer bist te Kloosterzande, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer Minderhoud, direc teur van den Wilhelminapolder. Voor de benoeming van twee leden van het bestuur, tevens lid van de Prov. Com missie werden met de aftredende leden, de heeren P. J. J. Dekker te Wemeldinge en I. M. Hage te Sint Maartensdijk, op de voordracht voor Ged. Staten geplaatst resp. de heeren E. J. Rouw Goes en C. Steenwijk Van de Slikke te Stavenisse. Volgens de agenda zou nu een inleiding plaats hebben van den heer M. van den Broek te Boxtel, directeur der R. K. Land- bouwwinterschool aldaar en secretaris der Prov. Commissie voor de Rundveefokkerij in Noord-Braband over de ervaringen op gedaan met het verplichtend stellen van keuring van stieren. Tijdens de vergadering kwam echter een telegram binnen, dat de heer v. d. Broek te Breda de aansluiting "had gemist. De heer Zwagerman was nu bereid een en ander mede te deelen over een bezoek van hem en den heer M. Kleinepier aan keuringen in genoemde zusterprovincie. Daar dit zooals boven reeds gezegd nog maar aan Ged. Staten is toegezonden, wer den de mededeelingen niet voor openbaar heid geschikt geacht. De voorzitter sloot de vergade ring met dank aan de aanwezigen, al speet het hem, dat er zooveel minder waren dan verleden jaar in Neuzen. WIELRENNEN. Nieuwe Wereldrecords. Op een Parijsche wielerbaan heeft Jean Malaval vier nieuwe wereldrecords geves tigd, nl. over 70, 80, 90 en 100 km zonder gangmaking. Hij legde deze afstanden af in resp. 1 uur 41 min. 45.5 sec., 1 u 56 m 46.4 s, 2 u 11 m 52.8 s, 2 u 27 m 55 s. Deze records stonden alle sedert 10 Augustus 1922 op naam van Rousseau. ATHLETIEK. De medische commissie van de K.N.A.U. stelt haar functie ter beschikking. De medische commissie van de Kon. Ned. Athletiek Unie, bestaande uit dr. R. J. Th. Meurer en de professoren, dr. I. Snapper, dr. C. E. Benjamins en dr. F. J. J. Muitendijk, hebben het bestuur van de K.N.A.U. bericht, dat zij haar functie ter beschikking heeft gesteld op grond van het feit, dat het bestuur dezer sportorga nisatie, met ter zijde legging van het ad vies van de medische commissie, beslissin gen heeft genomen, waarvoor zij de ver antwoordelijkheid niet wenscht te dragen. VOETBAL. Vriendschappelijke wedstrijden. Zeelandia speelt Zondag op het Gem. Sporterrein tegen de Hollandiaan, een Westelijke 2e klasser uit Rotterdam. De Rotterdammers komen met het volgende elftal uit: d.: Odijk; a.: A. v. d. Roest en Toledo; m.: Wursten, Van Woerkom en Andemack; v.: Hofman, Prins, Wijken, v. d. Roest en Hofman. Zeelandia II speelt voorts een vriend schappelijke thuiswedstrijd tegen Hoofd plaat, terwijl de adspiranten van Zeelan dia en RCS een voorwedstrijd zullen spe len. Behalve deze wedstrijden worden Zon dag nog vriendschappelijk gespeeld: Mid delburgHVV (Den Haag) en RCSNep tunes (Rotterdam). BURGERLIJKE STAND. Vrouwenpolder. Van 28 Aug. t. m. 3 Sept. Ondertrouwd: D. van der Reijden, j.m. 36 j. met M. Suurmond, j.d. 35 jaar. Biggekerke. Over Augustus. Bevallen: P. Schout geb. Moens d.; J. Va der geb. Geschiere d.; C. F. de Buck geb. Remijn z. zijn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op koninklijke wijze Uw mond en tanden verzorgen. (Ingez. Med.) CITY. Neerlands nationale film, vervaardigd ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van onze Koningin. Een film, die in groote trek ken een beeld, een veelzijdig beeld wilde ontwerpen van het jongste veertigjarig tijd perk. Welk een opdracht! Immers: wat is er niet gebeurd in die veertig jaren van Ko ningin Wilhelmina's regeering: cultureel, politiek, sociaal, economisch. Een vergelij king van de wereld van 1898 met die van heden kan schijnen een verloop van eeuwen uit te drukken. Er zijn dingen, rampzalige, waarvoor ons land gespaard bleef. Maar de ontzettend snelle ontwikkeling, door een verbazingwekkend technisch vermogen in het leven geroepen, maakten ook'deze lage landen bij de zee door, ontwrichtend en herstellend. De kolossale opdracht, waarvoor de ma kers der nationale film stonden en wel ke in een korte spanne tjjds moest worden uitgevoerd is vervuld op een wijze, die grooten eerbied afdwingt. Van een artistiek standpunt is er zonder twijfel nog wel wat op de rolprent aan te merken; de goede filmische allure is een enkele maal zelfs vrij wel geheel zoek. Maar: dat verhindert geen oogenblik, dat men door dat Nederlandsche werk geboeid en sterk ontroerd wordt. Het is een door en door Nederlandsche film ge worden, volkomen waardig aan en passend in het kader van het feest, dat wij thans vieren. De makers hebben, zooals men weet, een beknopte familiegeschiedenis als verhalen de basis voor de film gekozen: het lief en leed van twee aan elkaar verwante gezin nen. Ze wisten de stof zoo te rangschien, dat in 'n bonte chronologische rij van tafe- reelen de voornaamste, 't veertigjarig tijd- perk kenmerkende nationale en internatio nale feiten en gebeurtenissen op het witte doek verschijnen. Deze methode, deze stijl, heeft tot gevolg gehad, dat het element der ontroering verdiept en versterkt wordt. Tal van dingen, welke den toeschouwer an ders vermoedelijk tamelijk onverschillig hadden gelaten, grijpen hem nu aan, omdat hij ze de levens ziet treffen van een aantal personen, die hem zijn gaan interesseeren, wier voor- en tegenspoed, geluk en ongeluk hem aan het hart raken. Het is heel wat anders, of men een aantal onbekende men schen hun vreugde over de geboorte van een prinsesje ziet en hoort uitjubelen, dan wel, of die vreugde zich openbaart in den mensch, dien men van zeer nabij heeft lee ren kennen: zijn levensomstandigheden, zijn genegenheden, zijn droomenden wat niet al. Welk een verdienste van deze rolprent, dat ze met zulk een eenvoudig, maar voortref felijk, middel, als in een roman de span ning en de ontroering wonderlijk levendig wist te maken. Nationaal in den besten zin des woords, is ze dan bovendien om de rustige zekerheid, waarmede ze aan de kwaliteiten van ons, Neerlands volk, relief weet te geven. Zon der grootdoenerij wordt hier het: „Je main- tiendrai" tot het symbool van een onzer beste nationale karaktertrekken, m itsga- ders tot het treffende symbool van de ver bondenheid van Nederland en Oranje. De film had zoodoende niet noodig, om voort durend oranjevreugde en, platter: oranje- lol, te schilderen. Met een enkel woord, een uiterst korte beeldenreeks, wordt de geboor te van het prinsesje Beatrix gememoreerd. Precies genoeg, om dit heugelijke feit in een flits van ontroering om te zetten, die per en emotieoneeler dan meters reportage het ooit hebben gekund. Het prachtige resultaat, dat is bereikt, dankt men uiteraard in de eerste plaats aan den regisseur: den Franschman Ed- mond T. Greville. Maar dan verder niet wei nig aan een aantal voortreffelijke Neder landsche artiesten, waarvan vooral dienen genoemd: Cees Laseur, Adolphe Engers, Matthieu van Eysden, Lilly Bouwmeester en Ank van der Moer. Hun filmspel staat herhaaldelijk op het peil van bekende bui tenlandsche creaties. ELECTRO Gasparone. De verfilming van Carl Millöcker's ope rette Gasparone heeft een gezellige, onder houdende rolprent doen ontstaan. Over het algemeen valt een nabootsing van een operette op het witte doek niet altijd ten voordeele van de film uit. Ditmaal echter heeft de regisseur Georg Jacoby een ge lukkige greep gedaan. Van begin tot eind is Gasparone een genoegelijke film, amu sant en niet zonder inhoud. Opmerkelijk is het vlotte tempo, de vaart die in deze rolprent te bespeuren valt, waardoor men telkens geboeid blijft. Een melodieus lied, een aardig wijsje en meesleepende muziek verhoogen de aangename sfeer welke „Gasparone" zonder twijfel sche;pt. De dialoog, wordt veel door zang afgewisseld doch dat stoort geenszins; integendeel men heeft dit op geestige wijze benut en de humor die erdoor ontstaat is als winst te beschouwen. Het verhaal, geraffineerd in elkaar gezet, is spannend en het spel van de hoofdvertolkers uitstekend. Maria Rökk, de jeugdige filmspeelster geeft prachtig spel, vlot en charmant. Niet minder op den voorgrond treedt onze landgenoot Johan Heesters. Zijn zang en spel staan op hoog peil. En Leo Slezak heeft natuurlijk de lachers weer op z'n hand. Gasparone is een genoegelijke film, waarmede men zich best zal amuseeren. Problemen der jeugd. Prof. Frohman heeft een opgewekte klas meisjes te onderwijzen. Leeraar en leerlingen kunnen het best met elkaar vin den. Er straalt blijmoedigheid uit deze groep jongedames.. Tot op een gegeven oogenblik in de klas tijdens de les een bankbiljet verdwijnt. Wie is de daderes? Het bankbiljet wordt bij een der meisjes gevonden. Heeft zij het weggenomen? We zullen het hier niet verklappen. De film vertelt op onderhoudende manier de moei lijkheden waarin verschillende meisjes verkeeren, doch zij legt eveneens den na druk op de saamhoorigheid en de waardee ring welke men voor elkaar koestert. Een goede film. DOODENDAGBOKK VAN HET VERKEER Capelle: 1 doode Gisterochtend is de ruim zestigjarige heer Van Vuuren te Capelle (N.B.) door een auto aangereden. Het slachtoffer werd zoo ernstig gewond, dat hij eenigen tijd later is overleden. Na jarenlange verdeeldheid over het buitenlandsch be leid, staat de publieke opinie nu ten volle achter de Regee ring, (Van onzen correspondent.) Spannende dagen in Londen. In de stad merkt men er weinig van. De aanplakbil jetten van de kranten schreeuwen in vette letters over „Crisis in Europa", „Sensatio- neele Hitier Verrassing", etc., maar wjj zijn al die dingen al zoo lang gewend, dat wij er slechts een vluchtige blik op wer pen en verder ongestoord ons weegs gaan. Alleen in Downing Street is het duidelijk dat er iets ongewoons aan de hahd is. De ministers en diplomaten komen en gaan, en bij de deur van No. 10 staan de pers fotografen en wachten op de gelegenheid de bezorgde gezichten van de staatslieden voor het nageslacht te vereeuwigen. Het is het gebruikelijke gedoe, waar wij reeds van zoovele vroegere crises aan gewend zijn. Het feit dat het Parlement op het oogenblik geen zitting houdt, en er dus van de groote debatten over de internatio nale politiek, die anders bij deze gelegen heden zoo sterk de aandacht van het pu bliek trekken, geen sprake is, draagt er nog toe bij de oppervlakkige indruk van kalmte te versterken. Tenslotte maakt ook de vacantie-sfeer waarin Londen nog leeft de menschen er weinig toe geneigd zich over de dreigende gevaren aan de politie ke horizon al te druk te maken. In de politieke wandelgangen is de stem ming echter geheel anders. Men is er zich daar maar al te goed van bewust dat de wereld op het oogenblik een gevaarlijker tijd doormaakt dan wellicht ooit sinds 1914 het geval is geweest, en men beseft dat deze laatse crisis in verschillende opzichten sterk van zijn tot nu toe immer nog vriji ongevaarlijk gebleken voorgangers ver schilt. Er is een nieuwe factor in de hui dige situatie, die algemeen de aandacht heeft getrokken, en dat Is de merkwaardi ge eensgezindheid van de Engelsche pu blieke opinie, zooals die in de pers tot uiting is gekomen. Dat is inderdaad iets nieuws, welks belang niet onderschat mag worden. Nu reeds jarenlang is het Engelsch buitenlandsch beleid vrijwel ononderbroken het onderwerp van een feilen strijd ge weest, die zich ver over de grenzen van de politieke partijen uitstrekte. Slechts een oogenblik in de laatste zeven jaren is er van een werkelijke nationale eenheid over de buitenlandsche politiek sprake ge weest, en wel tijdens de wittebroodsweken van den Volkenbonds sanctie-kruistocht te gen Italië. Voor dien tijd echter, en sinds dien, was er geen eenheid, maar verdeeld heid. Er was verdeeldheid over Engeland's optreden toen Japan Mantsjoerije opslokte, er was verdeeldheid over de herbewapening over de liquidatie van het sanctie-experi ment, over de Engelsch-Italiaansche toe nadering, en er was tenslotte last but not least verdeeldheid over de ten opzichte van Duitschland te volgen politiek. Terwijl het grootste gedeelte van de conservatieve ele menten op een verzoeningsgezinde politiek tegenover de dictatorschappen aandrongen, die soms maar al te zeer op een politiek van toegeven leek, meenden de Liberalen, Socialisten en jonge Conservatieven dat alleen een krachtiger houding van Enge land de vrede op den langen duur zou kun nen redden. Met den Anschluss zijn deze twee tegenovergestelde opvattingen eenigs- zins dichter bij: elkaar gekomen. De verzoe ningsgezinde school zag in, dat het Duit- sche gevaar met een politiek van immer toegeven niet te bezweren was. Toch was er ook sinds dien nog nauwelijks te spre ken van een werkelijke eenheid over de buitenlandsche politiek. De kritiek op het regeeringsbeleid bleef zich laten hooren. Na het ongunstige antwoord van Franco, waaruit zoo duidelijk scheen te blijken dat Italië, ondanks alle accoorden en be loften, nog niet van zins was Engeland behulpzaam te zijn bij het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje, heeft deze kritiek zich ong toegespitst. Tegelijkertijd brak ook weer een felle krantenstrijd uit over het Centraal-Euro- peesche probleem, waarbij de eene partij den tegenstander verweet onnoodig alarm te slaan, en de andere partij daarop ant woordde met de beschuldiging dat de op timisten het publiek zand in de oogen strooiden en op onverantwoordelijke wijze van den dreigenden toestand in onkunde lie ten. Daar is nu allemaal met een slag een einde aan gekomen. Aan het begin van de vorige week trachtte men het ook in officieele kringen niet meer te verhelen, dat de toestand in Centraal Europa een dreigend aspect had aangenomen. Op Za terdag liet de Regeering bij monde van Sir John Simon Duitschland nogmaals een duidelijke waarschuwing toekomen, en op Maandag bood zich het verrassende schouwspel van een pers, die voor het eerst sinds lange jaren unaniem en vol mondig haar goedkeuring over het beleid der Regeering uitsprak. Ook bladen die bij vroegere gelegenheden op krachtiger taal zouden hebben aangedrongen, hadden nu voor de rede van Sir John Simon niets dan lof. Zij toonen ten lange leste te be-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7