ZEELAND. Het pond sterling beneden de oude pariteit. ,-r~„xr-v MIDDELBURG. IN GEHEIMEN DIENST. Nederlanden steeds gevaarlijker wordenden toestand in het Verre Oosten. Slechts één opmerking moge nog plaats vinden. De lezer heeft zich wellicht afge vraagd, in hoeverre de Koningin persoon lijk op de ontwikkeling onzer buitenland- sche politiek invloed heeft gehad. Een der gelijke vraag kan alleen door ingewijden worden beantwoord en onze constitutioneele gebruiken leggen denzulken het zwijgen op. Evenwel behoort het buitenlandsch be leid tot die onderdeelen van het Staatsbe stuur, waarvoor elk Staatshoofd zeer in het bijzonder belangstelling pleegt te hebben. Is dan het Hoofd van den Staat een Vorstin van de bijzondere begaafdheid, wijsheid en ervaring van Hare Majesteit, dan kan het wel niet anders, of die belangstelling moet een zegenrijken invloed hebben op de bui- tenlandsche politiek. Dat dit met name tij dens den wereldoorlog het geval is geweest, is trouwens ook wel tot de buitenwereld doorgedrongen. Niemand twijfelt er een oogenblik aan, of de Koningin heeft er steeds vurig naar gestreefd, Haar volk de gruwelen van den oorlog te besparen. Daarmede is evenwel geenszins in strijd, integendeel, dat onze Vorstin, bij verschillende gelegenheden, tij dens, maar ook na den oorlog, door woord en daad blijk heeft gegeven van Haar liefde voor Leger en Vloot, Nederland's buiten- landsche politiek is vredelievend tot het uiterste, maar duldt niet aantasting van onze souvereiniteit. Op 17 Mei 1933 zond Hare Majesteit aan den President der Ver- eenigde Staten, die de groote economische conferentie te Londen had bijeengeroepen, een telegram, waarin de treffende woorden voorkomen: „Dit volk, uit naam waarvan Ik spreek, verafschuwt den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog." Dat is onze na tionale buitenlandsche politiek „in a nut shell". Toen, in 1933 en de daaraan voor afgaande jaren, werd het weerstaan van een aanval echter door een groot deel van ons volk nog allesbehalve „natuurlijk" ge acht! De zorgwekkende ontwikkeling der in ternationale verhoudingen van de laatste jaren heeft althans deze goede zijde, dat thans beter dan vroeger en meer algemeen wordt ingezien, dat de Koningin Haar bij de inhuldiging afgelegden eed, de onafhan kelijkheid en het grondgebied van het Rijk te handhaven alleen dan gestand kan doen, als Haar onderdanen bereid zijn, de offers te brengen, die een behoorlijke defensie eischt, en dat men niet met lippendienst aan het vredesideaal kan volstaan. Geve God onze Koningin wijsheid om, ge lijk in het verleden, zoo ook in de toekomst, met vaste hand het schip van Staat veilig te sturen door de woelige wateren van de internationale politiek. Finantieel economisch weekoverzicht. i) Zie ook Prof. H. Brugmans, Geschiede nis van Nederland onder de Regeering van Koningin Wilhelmina, blz. 193: „Men heeft wel eens vergeten, dat de groote mogend heden naar Genève komen met hun eigen idealen stellig, maar ook met hun eigen belangenzij zijn altijd te vinden voor de idealistische leuze: vrede door recht: alleen wordt hét recht in den regel aan het eigen land verbonden." EEN DUITSCHER, DIE NAAR SPANJE WILDE. Geen reden tot bijzondere onge rustheid De opleving ter beur ze heeft zich niet gehandhaafd. Critiek op het rubber-restric tie-comité Tegenvallende sui- keroogst op Java. De verdere koersdaling van het Pond Sterling heeft in breede kringen de aan dacht getrokken, wellicht zelfs meer aan dacht, dan zjj verdient. Er werd over ge sproken als over een „nieuwe devaluatie" van den aard en omvang als die, welke wij in de laatste jaren herhaaldelijk hebben meegemaakt. Zonder de beteekenis van de koersbeweging van het Pond te willen on derschatten, moeten wij er toch op wijzen, dat het hierbij slechts gaat om fluctuaties, die geheel passen binnen het kader van de valuta-politiek, welke sinds het loslaten van den gouden standaard in verschillende landen wordt gevolgd. De instelling van de Valuta-Egalisatiefondsen heeft immers nooit ten doel gehad, den wisselkoers op een bepaald niveau te handhaven. Men wil de slechts, nadat een valuta haar „na tuurlijk niveau" had gevonden, de fluc tuaties binnen bepaalde grenzen houden, welke grenzen echter heel wat ruimer ge nomen waren dan de goud- in- en uitvoer- punten tijdens de werking van den gouden standaard. Zoo heeft het Engelsche Valuta-Egalisa tiefonds het Pond zijn eigen weg laten vin den, slechts ingrijpend, wanneer de schok ken al te hevig schenen te zullen worden, maar de beweging zelf niet stuitend. Er is een tijd geweest, waarin het Pond Sterling ten opzichte van den dollar slechts ruim 4.70 noteerde; daarna in de eerste helft van dit jaar nog, was de noteering 4.94. In de afgeloopen week is het Pond ten op zichte van den dollar tot ruim 4.85 gedaald, een achteruitgang dus met nog geen 2 die bovendien zeer geleidelijk in zijn werk is gegaan. Een sensationeele koersdaling is dit dus geenszins. Dat zij niettemin in zoo'n ster ke mate de aandacht heeft getrokken, heeft voornamelijk een psychologische oor zaak. Toen Amerika en Engeland beide nog hun valuta aan het goud gekoppeld hadden, noteerde het Pond ten opzichte van den dollar 4.86. Men was nu veelal van meening dat de officiëele instanties niet zouden toelaten, dat de koers tot beneden deze oude pariteit zou teruggaan en de koersda ling beneden de oude grens maakte derhal ve een ongunstigen indruk. In werkelijkheid heeft de vroegere ver houding tusschen den dollar en het pond echter geenerlei beteekenis voor de tegen woordige verhoudingen op de valuta-markt. Deze worden bepaald door geheel andere factoren en de eenige taak van de Egalisa tiefondsen, die zij ook in de naaste toe komst zullen blijven vervullen, ligt daarin, dat zjj de grootste schokken opvangen, zon der echter te beletten, dat de valuta's vrije lijk fluctueeren binnen de grenzen, die de Britsche en de Amerikaansche regeering als noodzakelijk beschouwen voor een „vei lige marge". Van een „herstel van de oude pariteit" is derhalve geen sprake; het is zelfs geens zins uitgesloten, dat binnen afzienbaren oorlog in Europa uitbreekt of andere ern stige factoren zich voordoen, de handel zich weer zal uitbreiden. Op de Amsterdamsche beurs heeft de on derbreking van deh handel door de beurs- sluiting op Koninginnedag nog tot een ver dere inkrimping van zaken geleid. Noch bij het publiek, noch bij den beroepshandel be stond veel animo, om iets te ondernemen; men was eerder geneigd, loopende posi ties af te wikkelen, uit vrees, voor onaan gename verrassingen te worden geplaatst. Hoewel deze uitblijven, was ook bij de her vatting van den handel de ondernemings lust uiterst gering. Zelfs voor verschillen de der z.g. „actieve fondsen" (die, welke in de koersljjst onder de noteeringen van groep „A" zijn ondergebracht), kon met moeite een noteering tot stand worden ge bracht. Ondanks het gebrek aan affaire waren de koersen, wegens de verbetering der politieke vooruitichten echter belang rijk hooger. De ontwikkeling van de productenmark- ten werkte niet mede tot een verlevendiging van de stemming. Zoo stelde het teleur, dat de rubbernoteering zich niet boven de 8 d. heeft kunnen handhaven, hoewel de posi tie van de rubbermarkt geen aanleiding tot een prijsdaling geeft. Vermoedelijk zal men wel niet op een verdere verbetering van den rubberprijs mogen rekenen, zoolang het In ternationale Rubber Comité nog geen be- slujtf Jheeft genomen inzake de export quota voor het vierde kwartaal van d;t jaar- In rubberkringen is men van meening dat het nauwelijks mogelijk moet worden ge acht, dat de uitvoerquota van 45 op 50 zullen worden gebracht, daar, indien de optimistische ramingen voor het verbruik niet zouden worden bewaarheid, de quota weer spoedig tot 45 zouden moeten wor den verlaagd. De politiek van 't restrictie-comité heeft 'n vrij scherpe critiek ontmoet in de jaarver gadering van de Anglo Rubber Co., waar de President o.a. verklaarde, dat het doel van de restrictie slechts half bereikt was, n.l. voor zoover deze ten doel had, de verbrui kers van een behoorlijke hoevelheid rub ber tegen redelijken prijs te voorzien. De producenten zijn echter door de prijsont wikkeling teleurgesteld. Hij achtte de ver hooging van den toegestanen uitvoer tot 90 het vorige jaar een fout, maar even zeer de sterke restrictie van het oogenblik: men moet niet vergeten, dat zeer groote bevolkingen afhankelijk zijn van den rub- bertap. Suikeraandeelen werden aanvankelijk be halve door de algemeen ongunstige ten- denz, ook nog beïnvloed door teleurstellen de berichten omtrent den suikeroogst 1938. Zware en late regens zijn de oorzaak ge weest van een vermindering van het ren dement van het te velde staande riet en dientengevolge zal de oogst vermoedelijk 20.000 ton kleiner worden dan de officieel vastgestelde hoeveelheid van 1.400.000 ton. Daar nog niet alle suikerfabrieken afge malen zijn, is het te vreezen, dat de pro ductie wellicht nog lager zal zijn. Van oogst 1938 is tot nu toe een kleine 600.000 ton verkocht; in de laatste weken zijn er geen afdoeningen van beteekenis meer tot stand gekomen en ook dit oefent eenigen druk uit op de stemming voor suikeraandeelen. Dit neemt niet weg, dat men de vooruit zichten voor de Java-suikerindustrie sedert de jongste verkoopen en de herhaalde prijsverhoogingen gunstiger beoordeelt dan in het begin van dit jaar het geval was, Hield zich drie dagen lang schuil tijd de noteering van het begin van dit jaar I hetgeen dan ook later in de koersbeweging in een boerderij te Blijham. Naar de gevangenis te Winschoten is een op het oogenblik nog niet bij name beken de Duitscher overgebracht, die voorgaf uit Kiel afkomstig te zijn en via ons land naar Franco's leger te willen trekken. De man heeft zich drie dagen en drie nachten schuil weten te houden in de groo te boerderij van de weduwe Waalkens te Blijham. Uit gerommel op den zolder en ook uit andere voorvallen, hadden de bewoners reeds gemeend," te mogen opmaken dat zich iemand daar moest bevinden. Gisteravond hoorde men wederom gestommel. De politie 4.94 weer zal worden bereikt. Met de I tot uiting is gekomen, vermindering der politieke spanning zal I Aandeelen Koninklijke Petroleum had een der factoren, die tot de koersdaling van I c|en eVeneens tijdelijk van aanbod te lij- het Pond Sterling hebben bijgedragen, wor- ,jen <jat ten deele zijn oorzaak vond in de den uitgeschakeld. Vermoedelijk immers berichten over prijsverlagingen voor petro- gevonden, heeft zijne betrekking van Con-I W-0. 20 leden van het personeel), verpleeg- HERDENKING 25-JARIG RAADSLIDMAATSCHAP VAN WETHOUDER ONDERDIJK. De afdeeling Middelburg der S.D.A.P. hield Vrijdagavond in „De Gouden Poorte" een buitengewone ledenvergadering, ten einde gelegenheid te hebben den heer J. Onderdijk met zijn vijf-en-twintig jaar raadslidmaatschap te huldigen. De heer Onderdijk en naaste familieleden werden bij den ingang van het gebouw met zang van de „Volkstem" begroet. De heer J. Mondeel, voorzitter der af deeling heeft in zijn openingswoord ge schetst wat wethouder Onderdijk in de af geloopen jaren als raadslid en wethouder voor de partij heeft gedaan, waarbij hij hem namens de afdeeling een schilderstuk van Koets uit Vere aanbood. Daarbij wer den aan mevrouw Onderdijk bloemen aan geboden. Van de gelegenheid om he£ woord te voe ren werd daarna door niet minder van 15 andere aanwezigen gebruik gemaakt. De heer Paul sprak namens de Raadsfractie, de heer C. van der Weel als degene, die het grootst aantal jaren lid der Partij af deeling is, de heer J. Wonder gem namens den Middelburgschen Bestuurdersbond on der aanbieding van een ets van het Stad huis, de heer Spronkers namens het partij bestuur, de heer L. Onderdijk namens het Gewest Zeeland, de heer A. Rorije namens de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van S.D. Raads- en Statenleden; de heer König namens de Vlissingsche raadsfractie, de heer A. Mondeel namens de afdeeling van den Nederl. Bond van Personeel in overheidsdienst; de heer P. M. Baijens na mens het Instituut voor Arbeiders ontwik keling; de heer Schuit voor de afdeeling van de „Vara", de heer Huijbrechtsen voor de Volksstem, de heer Breel voor „Excel- sior"; de heer A. Schuitema voor de A.J.C. afdeeling, mevrouw Schuitema voor de S.D. Vrouwenclub en de heer W. Hendriks na mens de Arb. tooneelclub. Vele der spre kers boden fraaie bloemstukken aan. Gedurende het uitspreken van al deze gelukwenschen was de muziekvereeniging „Excelsior" na de tocht door het voormali ge derde district bij het gebouw aangeko men en werd den jubilaris een serenade ge bracht, waarvoor deze staande voor een der ramen op de bovenzaal dank bracht. Zoowel na de opening als aan het eind van de pauze gaf mej. Fr. Vader enkele voordrachten ten beste. Na de pauze dankte de heer Onderdijk voor de vele goede wenschen en herinnerde aan menig moment uit zijn politieke loop baan; ook wij, zoo zeide de heer Onderdijk „Wij willen ons zelf zijn en blijven." De vergadering zong hem daarop staande de Internationale toe. Na de sluiting van de bijeenkomst gingen de vele aanwezigen, de socialistenmarsch zingende uiteen. Onder de vele bloemstukken die de jubi laris ontving, waren er ook van de ambte naren van het stadhuis en van die van ge meente-ambtenaren en gemeentereinigings- die'nst. DE GODSHUIZEN. Jaarverslag 1937. Aan het verslag der Godshuizen over 1937 ontleenen wij het volgende. Het Bestuur en College van Dames-Re-1 gentessen ondergingen geen verandering. De tuberculose-arts A. J. Hoorweg, wiens I persoon en werk ook van de zijde van het bestuur steeds groote waardeering heeft De verbouwing van het Gasthuis had, tengevolge van weersomstandigheden en tragen aanvoer van materialen uit het bui tenland met eenigen tegenslag te kampen, doch in October 1937 kwam het nieuwe achterste gedeelte gereed en kon dit in ge bruik worden genomen, tot voldoening niet alleen va.n patiënten, doch ook van medici^ verplegend en huishoudelijk personeel, dat gedurende dit gedeelte der verbouwing on der zee moeilijke omstandigheden heeft moeten werken. Nadat het nieuwe deel was betrokken, kon de verbouwing van het voorste gedeel te beginnen en met de slooping van het nog overgebleven oude gebouw van het Gast huis werd reeds spoedig een aanvang ge maakt. Verscheidene autoriteiten namen het nieuwe gedeelte in oogenschouw. Intusschen was de wenschelijkheid geble ken in het deel van het gebouw, dat zou blijven bestaan (het in 1928 aangebouwde of verbouwde gedeelte, benevens de barak), verschillende werkzaamheden te doen uit voeren, die de aanpassing aan het gereor ganiseerde Gasthuis zouden bevorderen en de jaarlijksche lasten van onderhoud zou den verminderen. De steun van het Werk fonds mocht daartoe worden verkregen. Met voldoening kan worden geconsta teerd, dat het Gasthuis gedurende deze in grijpende werkzaamheden zijne functie kon blijven vervullen en het patiënten-verloop onder deze toch bezwaarlijke omstandighe den gunstig mag worden genoemd. De röntgentarieven werden aan her ziening onderworpen. Omtrent het gebruik der ziekenauto mobiel kon met het bestuur van het St. Jo- zel-ziekenhuis te Vlissingen een regeling worden getroffen, ingevolge welke de pa tiënten van deze inrichting met de auto mobiel van het Gasthuis worden vervoerd. Het gebruik van de automobiel nam aldus toe, waardoor invoering van een lager ta rief mogelijk werd. Een met de andere Zeeuwsche zieken huisbesturen ondernomen stap tegen een wijziging der röntgentarieven voor Rijks verzekeringsbank en Raad van Arbeid leid de niet tot resultaat. Van ijver en plichtsbetrachting, door het personeel der Godshuizen ook dit jaar be toond, kan het bestuur met waardeering gewag maken. In het Gasthuis waren 1 Januari 1937 aanwezig 25 mannen en 22 vrouwen totaal 47. Opgenomen werden 492 mannen en 572 vrouwen, totaal 1064. Vertrokken zijn 460 mannen en 533 vrouwen, totaal 993. Over leden 40 mannen, en 33 vrouwen, totaal 73 Op 31 December 1937 waren aanwezig 17 mannen en 28 vrouwen, totaal 45. In totaal werden derhalve verpleegd 1111 patiënten, w.o. 45 leden van het per soneel (1936: 1016 en 26). Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 23591, w.o. van het personeel 478, neerko mende op een gemiddeld aantal patiënten per dag van 64.63 (1936: resp. 23718, 385 en 64.8). De gemiddelde verplegingsduur was in 1937 21.23 (in 1936: 23.3) en wel eerste klasse 6.75 (1936: 21), tweede klasse 18.14 (1936: 17.4), derde klasse 22.2 (1936: 25). Het aantal eerste-klasse-patiënten was 4, met een aantal verpleegdagen van 27, uit makende 0.36 van het totaal aantal pa tiënten van 0.11 van het totaal aantal verpleegdagen (1936: resp. 4.84, 0.39 en 0.35 Het anatal tweede-klasse-patiënten be droeg 250 (w.o. personeel 36) met 4535 ver pleegdagen, uitmakende resp. 22% van het totaal aantal patiënten en 19.22 van het totaal aantal verpleegdagen (in 1936 was het aantal tweede-klasse-patiënten 220, zal dan een einde komen aan de kapitaal-1 ieum in (je ver. Staten. De prijsverlaging I sultatie-bureauarts neergelegd en Middel- vlucht naar de Ver. Staten en aan de daar- I heeft echter slechts betrekking op een be- I burg verlaten. Het bestuur heeft met groot mede verband houdende internationale I paai(j gebied Oost-Texas waar de no- I leedwezen van het reeds enkele maanden vraag naar dollars, terwijl ook de vraag I teeringen tot dusverre hooger waren dan I daarna ontvangen bericht van zijn overlij- naar goud zou verminderen en wellicht I andere districtèn. I den kennis genomen. voor aanbod zou gaan plaats maken. industriëele waarden" hebben per saldo I De heer Hoorweg werd opgevolgd door nog een koersverlies moeten boeken; naar verhouding het belangrijkste was dit voor Aku's, die de vorige weken geprofiteerd hadden van de berichten over de gunstige De fondsenbeurs heeft in de afgeloopen week weer sterk onder den invloed van den politieken toestand gestaan. Ook ditmaal kwam de onzekerheid omtrent de toekomst den heer F. de Stoppelaar. Zuster M. F. J. Hamelink, eerste ver-1 pleegster der chirurgische afdeeling, kwam door overlijden aan haar betrekking te ont- te Blijham werd gewaarschuwd 'die weldra ™eer aiting in ,den °invang van fken ontwikkeling der kunstzijde-industrie in de vallen. Het bestuur herdenkt in haar een het totaal aantal verpleegden (1936: 77. J u dnn in het Irnerzirerlnnn On snmrniw dn Pen II h&lr\xraarn ar tnecrewnd v^rnlpp^st.nr. Hip VP- I m u„4 ter plaatse was. De man, zich ontdekt zien de, sprong van den zolder naar beneden en nam de vlucht. De politie zette hem onmid dellijk na, doch kon hem niet dadelijk vat ten. Het werd een ware klopjacht, waaraan door velen werd deelgenomen. Eindelijk wist men hem te grijpen in den tuin van mevrouw Waalkens, waarna tot arrestatie kon worden overgegaan. Het is gebleken, dat de man zich in de boerderij een schuilplaats had gekozen in den binnengehaalden graanoogst en zich tijdens zijn verblijf te goed had gedaan aan den aanwezigen spekvoorraad. een overzicht van het dan in het koersverloop. Op sommige dagen I r staten was de koersdaling weliswaar vrij belang- I rijk, maar tot een débacle ter beurze, die Hieronder volgt aan een gewapend conflict vooraf pleegt te I koersverloop: gaan, is het toch niet gekomen. Uit het I Bethlehem Steel 45%42%43% sindsdien ingetreden koersherstel mag men I Anac. Copper 26%24 25% wel afleiden, dat beurskringen goede hoop koesteren op een vredelievende oplossing van de Tsjechische kwestie. Niettemin waagt men het nog steeds niet, zijn enga gementen uit te breiden; hieraan is het toe I te schrijven, dat de opleving, die de vorige week op de New Yorksche beurs was inge treden, zich niet heeft kunnen handhaven, al ziet het er naar uit dat, indien er geen A'dam Rubber 233%227%233% Serbadjadi 111106%109 H.V. „Amsterdam" 459457469% Deli Batavia 220%214 Deli Mij. 285—276%—280 Ned. Scheepv. Unie 118%115% Kon. Petroleum 341332%338% Philips 246%—240—243 Unilever 157%152%154% bekwaam en toegewijd verpleegster, die ve le jaren haar vaak zoo moeilijk werk in dienst van het Gasthuis vervulde. De godsdienstonderwijzer W. P. Calliber, I die zoowel in het gasthuis als in het Oude- Mannen- en Vrouwenhuis sinds vele jaren zieken en verpleegden bezocht, is op hoo- gen leeftijd overleden. Bij de teraardebe-1 stelling getuigde het bestuur van de waar- J deering voor het werk door den heer Calli ber in beide inrichtingen gedaan. Voor het diploma Ziekenverpleging-A I slaagden alle de leerlingen, die zich aan het examen onderwierpen. dagen 3821, iutmakende resp. 21.66 van het totaal aantal patiënten en 16.11 van het totaal aantal verpleegdagen. Het aantal patiënten 2e klasse-A was 32 met 827 verpleegdagen (1936: 28 en 634), het aantal patiënten 2e klasse-B bedroeg 182, met 3708 verpleegdagen (1936: 192 en 3187). Het aantal 3e-klasse patiënten bedroeg 857 (1936: 792), uitmakende 77.14 van 95 het aantal verpleegdagen bedroeg 19029, d.i. 80.66 van het totaal aantal (1936: 19813 en 83.54 Onder de 3e-klasse patiënten waren 9 leden van het personeel. Het hoogste aantal patiënten bedroeg 85 (23 April), het laagste 43 (9 Januari). Het aantal met de moeders verzorgde zuigelingen bedroeg 26 (1936: 30), zonder de moeders 27 (1936: 29). Behalve de 235 patiënten, rechtstreeks in de interne afdeeling opgenomen, werden in 1937 nog 8 patiënten van andere afdeelin- gen behandeld, in totaal dus 243 patiënten. Historische Avonturenroman. 76 Door G. P. BAKKER. Toen de koning de onderteekening zag, keek hij Saxon met groote oogen aan. „Generaal Saxon", sprak hij, vol diepe bewondering, „de groote veldheer. Ik dank Uwe Excellentie wel zeer en het is mij een onuitsprekelijke eer Uwe Excellentie te mo gen ontvangen onder mijn nederig dak." Uit een kast haalde hij een groote kruik te voorschijn, schonk vijf oude zilveren be kers vol en den zijnen opheffend, vervolg de hjj: „Ik drink op de gezondheid en het heil van Uwe Excellentie, van zijn echtgenoote, van zijn kinderen, van zijn nageslacht. Eeuwen mogen verloopen, eeuwen mogen vergaan Hier stuitte Mariska zijn woordenvloed, klonk met Saxon en zei; „Gezondheid, heeren." Saxon, die dien dag reeds eerder het slachtoffer was geweest van een woorden rijken redenaar, wierp haar een dankbaren blik toe en sprak: „Vrouwenlist is menichfout Syn si jonc oft syn si out." De bekers werden geledigd. De koning schonk weer in. Saxon hief zijn roemer omhoog en zei: „Op een vroolijk wederzien!" I Mariska dronk hem toe. „Meent u dat?" vroeg ze met een blik uit haar donkere oogen. „Ja", antwoordde de generaal. „Ik heb je trouwens al eerder gezien." „Waar dan?" vroeg ze. „Op het feest te Tangermünde. Ik was de oude zanger", zei hij zacht. „Maar dat is een geheim." „Nu wordt me alles duidelijk", ant woordde ze. Toen de mannen verdwenen waren, bleef ze alleen in een hoek van 's konings woon wagen zitten. Ze keek droef voor zich uit, wischte haar oogen af, greep de beurs met, goud, liet de goudstukken op tafel stroo men, greep er in met beide handerj en lachte. i Saxon en Edzke reden naar de ruiters, die nog steeds vijf minuten verder op den weg stonden te wachten. „Generaal", merkte Melchior op. „Zoo schieten we hard op." „Ik geloof, dat onze avonturen nu wel voorbij zullen zijn, oude brombeer", ant woordde Saxon lachend. Hij reed naast Edzke. „Jongeman", zei hij, „dat was een ge lukkige ontmoeting. Het einde van een eens zoo bekoorlijke idylle. Je bent niet gevallen voor de verleiding van die schoo- ne vrouw." „Een wonder", meende Edzke. „Als je dag en nacht denkt aan een paar blauwe oogen en een blonde vlecht." „Des te beter. Des te beter. Slechts de herinnering blijft over en die kan nu on vermengd gelukkig zijn. Want je hebt haar alles gegeven wat je had." Hij sloeg Edzke op den schouder; „Bravo mijn zoon. Maar nu heb je zeker geen duit meer in den zak. Aangezien je toch binnen enkele mi nuten als je wilde, al mijn dukaten zou be zitten volgens je hoog begaafden leermees ter, en je bovendien nog een maand soldij te goed hebt, krijg je dit van mij. Mijn beurs staat altijd ter beschikking van mijn vrienden en meen niet, dat de koning je in den adelstand verheven heeft om een ka len baron meer de wereld in te sturen Integendeel. Ik verlang, dat je in Berlijn volgens je stand leeft. Denk er aan, an ders zou prinses Marion boos op me wor den." Toen de avond begon te vallen, reden ze Wittenberg binnen, waar ze zouden over nachten. „A propos", schertste overste Saxon, „liet die zuinige Baudissen dien morgen in den tuin van Rudolf's herberg werkelijk zijn beurs vallen? Ze hebben die groote zorge loosheid nooit begrepen." HOOFDSTUK XXXXIV. In Wittenberg bleef het halfregiment achter. Saxon en Edzke vervolgden den volgenden morgen hun reis, slechts verge zeld van een peloton ruiters onder bevel van luitenant Sievers. Over Treuenbietzen en Glendow reden ze naar Potsdam. Ze hadden den langen rit met een flinken rusttijd in zes uur afgelegd en stonden om drie uur in den achtermiddag voor het oude slot, waar Gustaaf Adolf elf jaren geleden zich verloofd had met Marie Eleonore, de zuster van den keurvorst van Branden burg. Ze had hier haar intrek genomen en zou er bljjven tot ze in Januari van het vol gende jaar Gustaaf Adolf in het kasteel te Hanau ging bezoeken. Saxon sprong van zijn paard, liet zich aandienen en werd onmiddellijk bij de ko ningin toegelaten. Met uitgestrekte han den trad ze den generaal tegemoet. „De koerier heeft uw komst reeds aan gekondigd", zei ze. „Ik ben zeer benieuwd uw verslag van den veldslag te vernemen." Saxon overhandigde haar den brief van den koning. „Ik heb de bijzondere op dracht", zei hij, „Uwe Majesteit te verwit tigen, dat de koning gezond en ongewond is en zich in den besten welstand bevindt." „Het doet me buitengewoon genoegen dit te hooreh", antwoordde Marie Eleonore. „Ik heb me zeer bezorgd over den koning gemaakt. Hjj neemt zich nooit in acht en vecht als een soldenier." „Maar u zult het mij niet euvel duiden, dat ik zeer nieuwsgierig ben den brief te lezen. Generaal, ik zou me gaarne een uur tje afzonderen, daarna zal het mij een ge noegen zijn het verloop van den veldslag van u te vernemen. Inmiddels zal ik prin ses Marion laten waarschuwen. Zooals u weet, woont ze hier bij mij in het slot, in plaats van in haar paleis te Berlijn. We zijn groote vriendinnen geworden en troosten elkaar. Het zijn moeilijke tijden voor een vrouw, als ze weet dat haar man eiken dag zijn leven waagt, al is het dan een groote troost, dat het is voor een heilige zaak." „En voor ons mannen is de scheiding ze ker niet minder hard, Uwe Majesteit." Er verscheen een lachje op het gezicht van Marie Eleonore. „Ik zal uw geduld niet langer op de proef stellen", antwoord de ze, trok aan het geborduurde belkoord in den hoek van de zaal en beval den be diende „Breng Zijne Excellentie naar de ver trekken van de gravin van Wrena." Saxon volgde den deftig gekleeden man. De deur werd opengeworpen. Hij voelde twee armen om zijn hals en warme lippen op de zijne. „Eindelijk", riep Marion. „O, Saxon, wat heb ik naar je verlangd! Uren duurden dagen en dagen weken. En dan die ver schrikkelijke angst, want ik weet dat je nopit je leven spaart." Ze trok hem mee naar een groote rustbank in den hoek van de kamer. Terzelfder tijd wachtte Edzke nog steeds te paard met het peleton. „De generaal ver geet ons", zuchtte luitenant Sievers. „Ik had me de aankomst hier ook heel anders voorgesteld", antwoordde de jonge ritmeester. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6