VOOR DE JEUGD. DE ZILVEREN BRUILOFT Vogels in Siam. DAEGELIKSE DIENGEN, UIT 'N OUD KOOKBOEK. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR. HET LEVENJDNDER WATER, IN DE REGEN an taefel. Nooit wordt een méns dat beu; temissen ikke. 't Waeter is oltied mooi en oltied an ders. Liek as vanaevend je 't mer allêeneg a 't möoi wêer 'ewist eit. Noe vloeie oal de kleuren van de regenbooge, der over éne, en blienke man, dat waeter... 't is as een spiegel, daer. Gin rumpeltje te zien. En ol tied, a 'k 'ier zö allêene zitte, dan komt dien ouwen tied wee' bie me boven. 't Was net zö 'n aevend as den dezen, a Merie nest me zat, en ze vertel den Eêst mö' 'k noe zegge, dat 't toen nog mae' Juni was. 't Was in de Slaetied, 's mir- regs ze slae 'egete, mie' 'arde eiers, ieder twêe-e. Die voe' Merie, dat waere duve- eitjes, die dee-e dan tegaere voe' één groot ei, dirrom kreeg ze der dan ok nog één 'oenderei bie. Mae' Tine zei: „ik za' j'n eiers pelle', 'öor; a' jie dat doet, dan bluuf d'n 'elt wee' an de schaele zitte', en dan zie ze zö zwart as pik eer a je klaer bint. Je viengers bin zeker kwee' wè' vuul. Jie zu' ok nooit is uut j'n eigen 'anden wasse'." Toen a ze klaer mie' eten waere, vroog Kees om den Boek. „Wacht is", zei Tine, „ik nog wat". Ze rees op en ze brocht de borden wig; de vurkens liet ze ligge'. Toen a ze vort was, pakten Merie gauw d'r vurke', en 'ieuw 'n in d'r vuuste, mie' de tanden steil nae' boven. Mie' da' Tine de deure open- douwden, ze 'n gauw neer-'leid, en ekstra netjes zitte. 31 Tine zetten een scheutel midden op de taefel, mie' errebémezen. Ze strooiden der een bitje lichte suker over, en toen begusfte ze, ze pikten wies verburte. Kees nam der oltied twêe-e op z'n vurke', en soms wè' drie-e glieke. Dat gieng een stuitje göed, toen keek Merie noe' Tine, ofda' ze dat nie' zag. Tine begreep dat wè', ze zei: „jie mag dat nie", één glieke, 'öor". Toen gieng Merie prombeere om twi keer te pikken, twint Kees én keer, mae' dat Tine dadelik 'ezie. Daer je 't a': ,,'ei! nie' zö dichte pikke'; fersoenlik ete 'öor, aars lè' je je vurke neer." On Kees z'n kant was a gauw een gröot gat 'ekomme', dat zag 'n zeker zelverst ok, temissen ie nam nog een keer of wat z'n vurke vol, en toen lei 'n die neer en schoof de scheutel een èndje van z'n daen. Tine nam nog een stik of wat, toen 'ieuw ze ook op. Ze zei: „nie; eet ze noe maer op". Merie prombeerden dadelik mie' twee-e glieke, en Tine zei der niks van. 't Was een pleziereg mael, mge' 's- aevens gieng 't zö göed nie'. Om de waer-'eid te zeggen was 't het 's achemirregs a bekaaid 'egae'. Merie die kwaem uut schole, mie' dien 'ond, die gieng ze oltied tegen. Dichte bie 'uus rocht z' in de moeite mie' een jongen, over wat, dat doe' 'ier noe niks ter zaeke, en 'k weet het trouwens nie' meer ok. In ielk ge val, die jongen gaf dien 'ond een klap, en in die stok, dae' zat een spieker in van tènden. Dat bêest dat kreeg een krauwe en dat bloedden uut z'n 'öore. Die jongen was door Iet Hoogers. Al weken van tevoren maakten ze plan nen hoe ze vader en moeder zouden kun nen verrassen. Over een tijdje vierden va der en moeder hun twaalf en een halfja rige bruiloft en de kinderen vonden, dat ze dat feest tot een echt feest moesten ma ken. Een zilveren bruiloft, dat klonk zo mooi, dat wilden ze ook allemaal meevie ren. Leens, de oudste, had lang met tante Lau, de zuster van moeder gepraat en ten slotte had tante gezegd: „Zou het niet leuk zijn, als jullie een muziekstukje voor vader en moeder speelden? Jij kunt op je guitaar spelen, Hans op de fluit en Nelleke en Zusje kunnen zingen. Ik denk, dat ze het erg fijn zullen vinden. Ik wil wel helpen om een mooi stuk uit te zoeken." Leens vond het een erg leuk idee. Ze ging naar huis om het met de anderen te bepraten en ze hadden alle drie erg veel zin. Zusje was eigenlijk nog wel te jong en ze wist nog niet eens, wat dat eigenlijk was: een muziekstukje opvoeren, maar ze zag, dat de anderen het allemaal leuk von den en daarom zei ze heel gewichtig: „Zus je ook meedoen. Zusje ook muziek voor mammie en pappie". „Ja hoor Zus", zei Leens, „jij mag ook mee doen met de mu ziek". Nu moes'ten ze nog bedenken, wat ze zouden spelen. Diezelfde avond, toen Nel leke en Zusje al in bed lagen, kwam tante Lau en liet een stuk zien, dat ze voor hen had gevonden. Het was voor piano, guitaar en fluit en je kon ook zingen. Tante Lau zei: „Ik kon niets vinden alleen voor fluit en guitaar, overal was piano bij, maar dat is helemaal niet erg, want het klinkt ook wel mooier, als er piano bij is. Ik zal jul lie dan begeleiden en we zetten de piano achter het gordijn van de erker, dan kan je me niet eens zien en zien vader en moeder jullie alleen". Zo was dat allemaal in orde, maar nu moesten ze natuurlijk veel repeteren en dat kon niet thuis gebeuren, want dan zou den vader en moeder het horen. Moeder zei wel twintig keer in de we ken, die volgden: „Wat hebben jullie toch? Ik zie jullie rfooit meer thuis en jullie zeg gen altjjd, dat je naar tante Lautje gaat Zelfs onze kleine Zuske zien we niet meer thuis. Wat gebeurt er toch allemaal?" Dan lachten Leens en Hans even naar elkaar en gaven elkaar een knipoogje. Ze zouden het toch lekker niet vertellen, al was moe der nog zo nieuwsgierig, want een verras sing moest een verrassing blijven. Het was erg leuk om bij tante Lau te re peteren. Ze gingen er om de dag heen, na schooltijd. Tante Lautje haalde eerst Zus- je, want zij moest toch ook meedoen, maar meestal liep ze halverwege weer weg en ging spelen met haar beer of met een pop. Ze was ook nog zo klein en echt meezin gen kon ze nog niet. Als ze maar rustig bij hen bleef staan, als ze het voor vader en moeder deden. Het spelen en zingen zelf ging steeds beter. Ze kenden het liedje nu al heel goed en soms merkte Leens tot haar grote schrik, dat ze het liedje thuis liep te neuriën. Dan keek ze verschrikt naar moeder, maar die scheen niets te mer ken. Ze hadden met tante Lau afgesproken, dat ze het stukje 's middags zouden doen, als opa en oma en de andere ooms en tan tes ook kwamen. De grote dag kwam nu steeds dichter bij en ze verlangden er alle maal erg naar. Het was een wonder, dat Zusje nog niets had verklapt. Ze hadden haar verteld, dat ze niets aan vader en moeder mocht zeggen, maar ze was nog zo klein, dat ze toch bang waren, dat ze het zou zeggen. Maar Zus liet zien, dat ze niet meer zo erg klein was en ze hield haar mondje stijf dicht. Ze vond het veel te fijn om met de groten een echt geheimpje te hebben en ze lachte stilletjes naar Leens als moeder zei: „Vertel jij het mammie eens, kleine pop. Doe jij ook al mee met het geheimpje? Mammie is zo nieuwsgie rig!" En zo brak de grote dag eindelijk aan. Het leek wel of de laatste dag omkroop! Ze waren allemaal vroeg naar bed gegaan, want ze mochten morgen niet moe zijn. Wat was het een prachtig weer. Moeder en vader hadden het niet beter kunnen treffen. Ze waren allemaal in een echte feeststemming en ze voelden zich zo vro lijk en blij. Wat zouden vader en moeder toch wel van het stuk zeggen? Zouden ze het mooi vinden en zouden ze er blij mee zijn?.Ze hadden er zo hun best op gedaan met zijn allen! 's Middags waren ze allemaal bij elkaar. Vader en moeder, opa, oma en de ooms en tantes. Leens was er heus een beetje ze nuwachtig van. Zou het wel goed gaan? Zou Hans, dat ene moeilijke loopje nog kunnen spelen en zou Zusje bij hen blij ven staan? Tante Lau knikte even naar haar en toen stond ze op en zei: „Lieve vader en moeder, we hebben met ons vieren een muziekstuk je voor u ingestudeerd. Tante Lau heeft ons geholpen en we zullen het nu voor u spe len." Vader en moeder keken elkaar erg ver baasd aan. Daar hadden ze toch helemaal niets van gemerkt. Maar moeder begreep opeens, waarom haar viertal altijd bij tan te Lau moest zijn na schooltijd. Tante ging aan de piano zitten, die ze eerst een beetje opzij geschoven hadden. Ze gingen alle vier bij de tusschendeuren staan. Leens zat op een klein bankje, Hans stond achter haar en Nelleke en Zusje ston den ieder aan een kant. Heel zacht speel de tante de eerste maten. Eventje was Leens bang, dat het niet goed zou gaan, het leek opeens zo moeilijk, maar toen zet te de fluit van Hans in en Leens dacht niet meer aan angst. Ze speelde, zoals ze moest spelen en alles klonk nog veel, veel mooier dan op de repetities bij tante Lau thuis Nellekes stemmetje klonk zo zuiver en lief en Zusje keek met een blij gezichtje naar Leens en zong ook een beetje mee. Ze was soms wel even ernaast, maar dat deed er helemaal niet toe. Het klonk zo lief, dat moeder tranen in haar ogen kreeg. Vader knikte haar eens toe. Ze voelden zich al lebei zo gelukkig. Wat hadden de kinderen dat goed geleerd en allemaal om hen te verrassen. Toen de laatste tonen van de piano ver stomden, bleef het even heel stil. Daarna klapten ze allemaal in hun handen en rie pen: „Bravo, bravo! Dat wa§ prachtig!" Va der en moeder stonden op en gaven hun kinderen elk een stevige zoen. Tante Lau tje werd er ook bij gehaald en toen was het een gelach en gepraat! Ze hadden het al lemaal zo mooi gevonden, hadden ze dat heus allemaal zelf ingestudeerd? De kin deren straalden van blijdschap! Wat was het fijn, dat het zo goed gelukt was. Zelfs Zusje was op haar plaatsje gebleven. Ze bleven de hele verdere dag in een echte fijne feeststemming. Tante Lautje bleef eten en ze hadden veel plezier aan tafel, maar moeder zei, dat het toppunt van de dag toch het muziekstukje was geweest. Wat voelden de kinderen zich trots en ge lukkig. Ze hadden niet gedacht, dat vader en moeder zo blij ermee zouden zijn. En toen ze die avond in bed lagen en moeder hen kwam instoppen, zei ze: „Pap pie en ik zullen dit nooit vergeten, kinde ren. We waren er heel erg blij mee. Het was de fijnste verrassing, die jullie konden geven". Toen stopte ze hen in en jgaf hun allemaal nog eens een extra nachtzoen. a vort, mars, d'r van deur. En kiek, Merie zag wit van drift, ze kust nie' spreke en d'r öogen die schote vier. Ze zag wè' da' z' nie' mi' vange' kust, aars waer z' er öp-'evlo- ge. Noe pakten ze een gröote steen, en ze gooiden,rienkeldekienkeen rute uut. Vanselft, dat was wee' wat voe' 'eur. Nou, je snap' wè' zowat 'oe a ze toen 's aevens an taefel zatte. Tine wee' een ienkeld woordje 'esproke. En op een ènde zei ze: „je schoenen an, veruit, nae' stad, nae' 't kot". Oe lank a dat kind werk om d'r schoenen toe te kriegen! Ze trok de nes- seliengen in de knöope, en beve, wan' ze docht a 't mêenens waer. Toen kwam gelok- keg net op tied, nom Kees in 'uus. Ie zei: „dqe ze maer uut Merie en kom maer op je plekke zitte"; en tegen Tine: ,,'t is j'n eigen schuld, da' ze van joe nie' vee' oudt". Ze moste brood ete mie' woste van d'r eigen verke; a die op de wostestok 'ieng, dee' Tine dae', voe de stof, een kran- te over, en. één stak ze mie' spellen vast, van onder, omdat er gin vet op de vloer zou drupe'. Onder 't mael zeiden der gin mens een woord, mae' daer aneens gieng Tine gurge- le en kroppe, Merie vergat te knauwen en ze keek mie' gröote öogen. Tine die brocht er uut: „ge-ge-ge-ge-spelle in m'n kele, ge-ge." „Wat zei moe Tine", vroog Kees aan Me rie, wan' die was doof, liek a je weet. Dat kind was sebiet 'ard gae' schreeuwe'. Ze dat a een stuit op zitte kroppe, en noe kwam dat nae boven; ze snikten 't zö maer uut, mie' d'r 'öod in d'r schorte. En Tine 3. Verborgen dierennamen: Ik leen die fiets wel van Marietje. Waarom komt Her toch niet? 4. We zien haar dikwijls in de lucht. Als we er één letter afhalen, hebben we het in de winter hard nodig. Wat is hier bedoeld? OPLOSSINGEN RAADSELS. De oplossingen van de raadsels der vori ge week zijn: 1. Zaltbommcl. 2. gramafoonplaat. 3. lamp, ramp, damp. 4. Zeven, bergen, Zevenbergen. Mijnheer H. G. Deignan uit de Ver enigde Staten heeft meer dan 3000 vogels aan een groot Amerikaans instituut ge geven, waar allerlei bijzondere soorten vo gels voor wetenschappelijke onderzoekin gen gehouden worden. Mijnheer Deignan iyas twee jaar lang op een expeditie in Siam geweest om onderzoekingen te doen over die vogels Hij heeft heel interessante ontdekkingen gedaan, de manier, waarop de vogels in Siam leven. Hij vertelt bijvoorbeeld, dat de vogels in Siam op drie verschillende manieren hun trek houden. Grote troepen vogels trekken dan met elkaar naar andere woonplaatsen. RAADSELS. 1. Het geheel is de naam van een klein wit bloempje en is een woord van 10 letters. 1, 7, 4, 5 bakken de bakkers brood van 5, 6, 10, 3 kan je zingen 9, 2, 1 doe je op je brood 3, 6, 10 8 is iemand, die steelt. 2. Wie gaan steeds op hun kop? Welk vat heeft geen bodem? Met welke verf verft men niet? die zat triomfantelik te kieken; de röoie plekken op d'r kaeken trokke wig. Einde- lienge bedaerden dan dat kind en kust ze Kees beschrêeuwe: „moe Tineei een spelle in-'eslikt". Kees keek nae' Tine, die begreep er niks van. En Tine zei: ,,'k 't er maer om 'edae'. Mae' zie je noe, da' ze w véé' van me 'oudt?" Hein Tuut. Tongen-gestoofd. Neemt, by voorbeeld, vier groote tongen, maakt die schoon, haald 'er het vel af en wascht die dan; neemt een ketel pompwa ter en hangt dat over het vuur, zonder zout daar bij te doen; en als het water kookt zo doet daar de tongen in en laat ze zo een quartier daar in kooken tot dat ze by naa gaar zyn; neemt ze 'er dan uit en legt ze op een vergiet test. Maakt dan eerst een saus in een kopere schotel; neemt daar toe een bierglas van dat water daar de vis in gekookt heeft, en neemt een half bierglas azyn, en een bierglas fransche wyn, met wat gestoote beschuit en wat booter en wat gestoote peper, foelie en wat gesnede sjalotten en laat dat te saamen, als het on der een geroerd is eens opkooken; legt de tongen dan in die saus,' en laat ze dan te zaamen nog een quartiertje stoven de ton gen moeten wit blijven, men kan er wat li moensap bij doen, is heel goed. 35e week 1S88. Bij koetsiers en paardrijders staat de velocipède niet te best aangeschreven, wijl zij nog al eens aanleiding geeft dat de paarden schrikken. Dat zij ook nuttig kan zijn blijkt uit het volgende. Een velocipéde- rjjder, die van Sneek naar Bolsward reed, zag nabij Nijland, een paard gespannen voor een chais, naar zich toehollen. De boer had de leidsels losgelaten en zoo hol de het dier in woeste vaart voort. De wiel rijder, die een groot onheil voorziet, springt terstond van zijn rijwiel en plaatst dit dwars over den weg. Het paard dat de hindernis merkt, blijft plotseling staan en onze boer is behouden. In de vorige week is men weer be gonnen met het opruimen van de wrak stukken der Lutine. Groote stukken zijn door de booten opgehaald. Men hoopt daarna beter de schatten te kunnen berei ken. Opgezogen werden in de afgeloopen week slechts 29 Spaansche matten. Gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland de heer C. L. van Woelderen (L.) met 1578 stemmen. De heer L. Bosselaar (A.) verkreeg er 1297. Bedankt voor het beroep naar Zaam- slag door den heer W. van der Beke Cal- jenfels te Biezelinge. Zondagnamiddag nam ds. J. v. 't Hooft, pred. te Koudekerke, bij zijn ver trek naar Vlaardingen van zijn gemeente afscheid naar aanleiding' van 1 Joh. 2 vers 28. Ten eerste hebben ze de wintertrek Dat is net als bij ons. Wanneer het win ter wordt trekken ze naar warmere stre ken. Ook uit China, Syberië en de Hima laya vliegen de vogels bij de komst van de winter weg. Maar dan is er nog de „watertrek". Ge weldig veel ooievaren, reigers en andere watervogels dalen bij het aanbreken van het regenseizoen op een bepaalde plaats neer, door een zelfde soort instict ge leid, als de vogels, die naar warmere streken vliegen. De derde soort is de „voedseltrek". De ze is in sommige opzichten wel de meest bijzondere. Honderd duizenden pape gaaien, duiven, neushoornvogels en ande re fruit-etende vogels trekken zonder een moment te aarzelen naar plaatsen waar mangovruchten, vijgen en andere vruchten rijp zijn. Het geklapper van hun prachtige rode, groene en veelgekleurde vleugels ver vult dan de Richt als het rommelen van de donder. Mijnheer Deignan zegt, dat deze laatste soort misschien geen echte trek is, maar een soort verkennen naar plaatsen waar voedsel te krijgen is. Een paar gaan op een boom zitten, waar mangovruchten zijn de anderen zien dat en in een ogenblik strijken ze bij duizenden tegelijk neer. Dit verschijnsel komt vooral veel voor bij de papegaaien en de duiven. Mijnheer Deignan interesseerde zich voor al voor de vogels in Siam, die in de stre ken woonden, waar veel bos is. Hij heeft grote tochten gemaakt, waarbij hij met al lerlei moeilijkheden te kampen had. Op sommige plaatsen kon hij bijna niet voor uit, door de zware regens en het geweldig dichte oerwoud. Ook op het beboste bergge bied deed hij interessante ontdekkingen. Hij trok o.a. door het gebied van de Himalaya en de Doi Chiengdao, welke laatste top maar door zes Europeanen is bestegen. Op, neer, wat gaat dat fijn, Kijk hoe klein Pappie en Mammie nu zijn! Ik ben groter nog dan zij O, wat ben ik nu toch blij! Meer dan twee derde deel van het aard oppervlak wordt door water ingenomen. Het diepste water, dat tot nu toe bekend is, is een plaats in de Stille Oceaan, die 10793 meter diep is. Dus de geweldige berg de Mount Everest, zou bijna twee duizend me ter diep onder water liggen op deze plaats, want de Mount Everest is 8882 meter hoog. In al dat water leven ongelofelijk veel vissen. Alleen in de Noordzee zijn al meer dan 1500 millioen schollen volgens de schattingen. Hierbij zijn nog niet eens de schollen meegerekend, die kleiner dan 12 cm zjjn. Hoe kunnen al deze dieren zich nu voe den? Je zegt al gauw: „Er zijn toch meer dan genoeg planten in de zee!" Maar in werkelijkheid zijn er minder van deze gro te planten in de zee, dan je zou denken. Het is gebleken, dat de vissen zich voor een groot deel met heel kleine plantjes voeden, zó klein, dat ze niet eens met het blote oog te zien zijn. Soms zijn ze niet groter dan 1/1000 mm. Op sommige plek ken in de Oceaan zitten in 1 liter water ongeveer 5.000.000 van dergelijke kleine plantjes. Er zijn dikwijls ook heel kleine diertjes bij, die ook alleen maar met een microscoop te zien zijn. En deze heêl kleine wezentjes zorgen nu voor de voeding. De grote vissen zoeken deze plantjes natuurlijk niet op. Maar er zjjn heel kleine kreeften, die lange boste- lige haren hebben en in deze haren blijven de plantjes en dieren zitten. De grotere vis sen eten deze kreeften weer op. Er zijn wel eens 50.000 tot 60.000 van dergelijke kleine kreeften in de maag van een haring gevonden Zo leven de vissen en andere dieren in de oceaan er eigenlijk van om elkaar op te eten. Maar toch hoeven we nooit bang te zjjn, dat de vissen daardoor zullen uit sterven, want ze leggen zoveel eitjes, dat zelfs in de Oceaan niet genoeg water zou zijn, om al die dieren te bergen, als ze el kaar niet ook dood maakten. door Lies Helgers. F5» Toppie kom maar bij den baas, Ik heb een grote paraplu, Hier onder blijf je lekker droog, Wat zegt het hondje nu? Ben je bang voor een regentje? Zeg schaam je je eigenlijk niet? Je bent geen grote, flinke hond, Stel je voor, dat de vrouw je nu ziet! Ze zou erg om je moeten lachen Want regen is juist fijn! Toch ben ik blij met mijn paraplu Want ik vind het oog niet prettig om nat te zijn... ,L

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 10