Victoria-Water SCHEEPJESWL KRONIEK van den DAG. ZEELAND. Voor beter breiwerk betere wol, dus: ITWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938. No. 206. IN GEHEIMEN DIENST. MIDDELBURG. VIJF EN TWINTIG JAAR RAADSLID. DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT UW GEZONDHEID (Ingez. Med. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND Engeland tracht het midden- Europeesche gevaar te bezweren De Engelsche staatslieden, vooral minis-! ter-president Chamberlain, de minister van buitenl. zaken lord Halifax, die van finan-< ciën Simon, en dan de ambassadeur te Ber lijn, Neville Henderson, zijn de laatste da gen wat men noemt: bijzonder diligent. De; donkere politieke luchten, die boven mid den-Europa hangen, drijven hun tot die in spanning aan. Zoo donker schijnen die wol ken, dat een uitbarsting, binnenkort, te duchten is. Men kan moeilijk bepalen, in hoeverre Engeland's regeering het in de hand heeft, die uitbarsting te helpen voor komen. Maar ze doet in elk geval, wat ze kan. Dreigende luchten veroorzaken lang niet altjjd zware onweders. Hier in Zeeland, al thans te Middelburg, hebben we het dezen zomer herhaaldelijk gezien: buien, die angst wekkend kwamen opzetten, brachten met meer dan wat blikkerig gerommel en een paar druppeltjes regen. Het lijkt ons lang niet ondenkbaar, dat de onheilspellende po litieke wolkengevaarten boven midden- Europa het eveneens bij zoo weinig uit storting zullen laten. Waarmee intusschen geenszins gezegd wil zijn, dat de ijver der Engelsche staatlieden ons overdreven voor komt. Integendeel, die ijver versterkt ons optimisme, omdat hij bewijst, dat de Tsje- choslovaaksche gevaren wel heel goed on derkend worden en dat is een belangrijke voorwaarde voor hunne bezwering. De zaak staat thans zoo, dat alle Europeesche par tijen weten, dat een gewelddadige „oplos sing" van de problemen der Tsjeehoslovaak- sche republiek een nieuwen wereldoorlog in het leven zou roepen. Misschien vergis sen we ons, maar we gelooven vooralsnog niet, dat een staatsman, Hitier noch wie ook, momenteel de ontketening daarvan aandurft. Dat er een groote oorlog zou ontstaan indien Duitschland zich gewapenderhand met de affaire der Tsjechen en Sudeten- Duitschers ging bemoeien, is aan geen twij fel meer onderhevig. In de redevoering, welke sir John Simon verleden Zaterdag hield, werd nogmaals duidelijk te kennen gegeven, dat Engeland onmogelijk neutraal zou kunnen blijven. Frankrijk en Rusland zouden dat evenmin kunnen en verder is er weinig fantasie voor noodig, om zich voor te stellen, welke naties bovendien nog mee gesleept zouden worden. Maandag werd Henderson, de Britsche ambassadeur te Berlijn, naar Londen ont boden. Hij nam deel aan de kabinetszitting, welke de vrijwel voltallige Engelsche regee ring Dinsdag hield en keerde Woensdag met nieuwe instructies naar de Duitsche hoofd stad terug. Wat voor instructies dat zijn, laat zich slechts gissen. Maar men („men" Jte Londen) meent te weten, dat ze in elk geval ook een nieuwe uiterst dringende waarschuwing bevatten, aan Hitier toe te dienen op het moment dat een crisis zou dreigen. Naar alle waarschijnlijkheid echter is dit niet het belangrijkste onderdeel der boodschap. Henderson zal, naar wij gissen, vooral moeten probeeren in overleg met de Duitsche staatslieden een soort van com promis te bewerkstelligen, in dezen geest, dat van Berlijn uit den Sudeten-Duitschers wordt gedicteerd, wat ze moeten doen en dat Londen dan Praag onder druk zet. Dit lijkt te waarschijnlijker, omdat de Duit- schers Engeland verwijten, dat het door zijn houding de Tjechoslovaaksche regeering halsstarrig zou maken. Er zit iets in deze voorstelling van zaken. Immers, Praag weet, dat het feitelijk op Britschen mili tairen steun kan rekenen. Die wetenschap zou het af kunnen houden van concessies, waartoe het, minder zeker van buitenland- sche hulp, allicht bereid werd gevonden. Indien Berlijn en Londen het nu eens kon den worden, zou Praag door Londen ge dwongen kunnen worden tot meer toegeef lijkheid; met het dreigement, dat Engeland zich anders zou terugtrekken. Men kan overigens wel aannemen, dat de Engelsche regeering, via den bemiddelaar Runciman, Praag geregeld reeds onder een zekeren druk zet. Als uitvloeisel daarvan is te beschouwen een nieuw voorstel der Tsjechoslovaaksche regeering, dat dezer dagen aan Henlein is overhandigd, en waarvan reeds bekend is, dat het nieuwe concessies bevat. De grondslag van dit voorstel moet zijn de verdeeling van Tsjechoslovakije in kan tons, welke een zeer groote mate van zelf standigheid zouden verwerven. En bij de verdeeling zou dan zooveel mogelijk reke ning gehouden worden met de grenzen der Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 75 Saxon zag de ontmoeting met eenige ver wondering, maar Edzke stelde voor: Kovas de Zestiende. De graat van Wrena. De koning draagt den titel van hertog aan zijn voorvader verleend in 1417 door keizer Sigismond. De koning was mijn leermeester." Saxon drukte den zigeuner de hand. „En welk een leerling", antwoordde de zigeuner lachend. „De eenige dien ik ooit heb willen hebben, de eenige, wien ik de geheimen van het vak, dat eens konings is, heb toe vertrouwd. Toen dacht ik Maar hij voltooide den zin niet. „Ja, Ex cellentie", zei hij tegen den generaal. „Als hij wil heeft u binnen vijf minuten gee" dukaat meer in den zak." 'Va °T?rdr«f ie' Fmja", meende Edzke. r zei hii verwijtend. „Wil jij je l^nieeKme!?ter tot schande maken?" ?v> barstte in lachen uit. kee^ Jangs de karavaan en daar vlak bg zag hij de kar van Mariska, die hij zoo goed kende. Ze keek juist waardoor de karavaan opgehouden werd, zag de beide officieren, slaakte een gil van verrassing en wilde van de kar springen. Doch de zigeuner die naast haar lag, hield haar tegen. ,(Wat kan jou dien goja schelen", brom de hij, „dat sabeldier. Blijf liever rustig bij Verbeteringen in den weg BredaVlissingen. Het doorgaande verkeer van Breda naar Zeeland, schrijft de K.N.A.C. moet, den rijksweg volgende, door verschillende be bouwde kommen, hetgeen noch voor de verkeersveiligheid, noch voor een vlotte verkeersafwikkeling bevorderlijk is. Een groote verbetering zal het zijn, wan neer einde van dit jaar of begin volgend jaar de zuidelijke omleiding bij Roosendaal voor het verkeer zal worden opengesteld. Behalve de drukke traverse zal men dan tevens een gelijkvloersche spoorwegkrui sing kunnen ontgaan, daar de nieuwe weg met een viaduct over de spoorlijnen Roo sendaalAntwerpen en RoosendaalVlis singen wordt geleid. Nog vóór dien tijd komt een belangrijke verbetering te Bergen-op-Zoom tot stand. Momenteel wordt het doorgaande verkeer door deze gemeente gevoerd, waarbij aan de noordzijde wederom de spoorlijn Roosen daalVlissingen gelijkvloers wordt ge kruist. De gemeente werkt thans aan de verbe tering van den Parallelweg, welke oostelijk van de bebouwde kom loopt en welke ook geheel oostelijk van de spoorbaan blijft. Voor het doorgaande verkeer een belang rijk kortere en veiliger weg. De weg krijgt een breedte van 6 m, waar naast aan de eene zijde een trottoir en aan de andere zijde een rijwielpad van 2 m breedte. Een derde verbetering voor het verkeer BredaVlissingen is tenslotte de openstel ling van de brug bij Vlake over het kanaal WemeldingeHansweerd. Deze openstel ling kan omstreeks November tegemoet worden gezien. De uiterst gevaarlijke en bovendien langere weg langs het Zuid-Be- velandsche kanaal kan daardoor worden vermeden. In het komend half jaar zullen voor het wegverkeer Breda en Vlissingen dus aan zienlijk dichter bij elkaar komen te liggen. Toch komen er dan in dat traject van 100 km nog altijd vier gelijkvloersche spoorweg kruisingen voor, waarvan er in 1939 nog een verdwijnt, wanneer het viaduct te Kloetinge wordt opengesteld. De heer J. Onderdijk jubileert. Voor een onzer vooraanstaande stad- genooten is het heden een dag van groote beteekenis. Wij doelen op den eersten wet houder, den heer J. Onderdijk, die op 2 Sep tember 1913 zijn intrede deed in den Ge meenteraad en sedert dien zijn mandaat bij iedere periodieke aftreding zag hernieuwd. Tot 1913 had alleen nu wijlen mr. G. W. Sannes (van 1907 tot 1911) deel uitgemaakt van den Middelburgschen vroedschap als vertegenwoordiger der S.D.A.P. Na diens vertrekt uit Middelburg was die groep van Middelburgers zonder vertegenwoordiging in onze vroedschap. De verkiezingen van 8 Juli en de daarop gevolgde herstemming op 22 Juli brachten echter verandering. Het was nog onder het vorige kiesstelsel, toen er drie districten in Middelburg waren. Voor het derde district (bekend als de Oostkerk) moesten aftreden de heeren W. A. de Rijcke sr. en J. A. Ver- tregt, beide a.r. De vrijzinnigen stelden te genover de aftredenden mr. J. W. Zijlstra en de S.D.A.P. de heeren W. P. Cornelisse en J. Onderdijk. Bij de eerste stemming verkregen deze heeren resp. 428, 434, 264, 241 en 434 stemmen. Voor de herstemming viel de heer Cornelisse af en door samen werking van links, werden op 22 Juli ge kozen de heeren Zijlstra met 516 en Onder dijk met 500 stemmen, tegen 435 op den heer De Rijcke en 447 op den heer Ver1 tregt. Zoo was de heer Onderdijk gekozen en het was te begrijpen, dat in de kringen der S.D.A.P. daarover groote vreugde heerschte en „Excelsior" den gekozene een serenade bracht. Gedurende 4 jaar heeft de heer Onderdijk alleen gestaan voor de verdediging van zijn beginselen, maar daarbij heeft hij de ach ting ook van zijn tegenstanders weten te verwerven en toen in 1917 de heer Cornelis- diverse „nationaliteiten", 't Is zeer waar schijnlijk, dat de tegemoetkomingen in dit ontwerp vervat, te danken zijn aan Engel- schen aandrang. Een oplossing, althans een voorloopige, zou zeker gevonden worden, indien Berlijn evenveel aandrang op Hen lein wilde uitoefenen. me liggen." Ze lachte hel. „Houd je maar muisstil, Stanislas", antwoordde ze. „Als h}j iets on aangenaams hoort, slaat hij je met een slag neer, juist zooals hij Stephan gedaan heeft. Hij is heel sterk en een zeer voor naam heer." Ze voelde haar hart wild kloppen. Edzke zag haar nu. „Ja", zei de koning die zijn blik opgevangen had. „Ja dat is mijn ge trouwde dochter Mariska." „Mariska," riep hij. „Hier is een oude kennis van je." De ritmeester sprong van zijn paard. Ze keek hem aan. Ze had nog dezelfde groote zwarte, stralende oogen, maar haar gezicht was magerder geworden, de lijnen scher per, jaren ouder. Zigeunerschoonheid verdort snel Lijk een rfoos in de brandende zon, luidt het oude liedje", dacht Edzke. Hij gaf haar de hand. Ze keek hem strak in de oogen. Saxon zei tegen Melchior: „Rijdt maar door en wacht ons bij die bocht, vijf minu ten verder." En het halfregiment verwij derde zich. Fluisterend zei Mariska: „Ik wist, dat je niet terug zou komen, toch hoopte ik. Ik had je zoo lief." Even wachtte Edzke met het antwoord, toen antwoordde hij: „Ben je gelukkig getrouwd?" „Ja, ik iben heel tevreden. Mijn man se zijn intrede deed, kreeg hij aan hem steun, terwijl de eerste verkiezing volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging in 1919 de fractie bracht op haar hui dige sterkte van 5 leden en daardoor de grootste fractie werd, wat tot gevolg had, dat de heer Onderdijk op 2 September 1919, dus nu juist 19 jaar geleden tot wethouder werd gekozen met 13 van de 17 stemmen. Van de toen gekozen 5 leden der S.D.A.P. is alleen de heer Paul nog naast den heer Onderdijk lid van den Raad. Tot December 1932 werkte de heer Onderdijk in het colle ge van B. en W. samen met burgemeester P. Dumon Tak en wijlen wethouder mr. A. A. de Veer, sedert dien met een korte on derbreking door beider vacature met bur gemeester M. Fernhout en wethouder M. H. Boasson. De jubilaris heeft zich gedurende de lan ge reeks van jaren geheel aan de belan gen van de gemeente gewijd en zijn taak als wethouder van fabricage op hoogst se rieuze wjjze vervuld. Zijn wethouderschap omvat echter nog een zeer belangrijk deel van het gemeentelijke bestuur en wel het sociale. De héér Onderdijk werd, zooals boven gemeld, wethouder in September 1919 en spoedig daarna trad de moeilijke tijd in en nam ook in onze stad de werk loosheid een grooten omvang aan. De wet houder stond dus voor een zware taak en dit te meer, omdat zijn politieke gevoelens hem sociaal sterk deden medegevoelen voor hen, die in het bijzonder slachtoffers der tijden werden, terwijl hij anderzijds sterk rekening moest en nog moet houden met de gemeentelijke financiën en met de voor schriften en maatregelen van hooger hand. De wethouder heeft al zijn krachten inge spannen om in de eerste plaats door het verschaffen van productieven arbeid het spook der werkloosheid te bestrijden. Daar bij heeft hij van de naaste belanghebben den niet steeds de noodige medewerking gehad en wij weten van nabij hoe hij zich dit aantrok. Hoewel de gezondheidstoe stand van den heer Onderdijk niet is, zoo als men het gaarne zou wenschen, staat hij nog steeds pal voor de hem toever trouwde onderdeelen van het gemeente- beheer. Dat de heer Onderdijk als wethouder op zijn plaats is, bleek ook herhaaldelijk, toen hij vooral in de laatste jaren, als plaatsver vangend burgemeester optrad. Wij denken terug aan den tijd Januari tot April 1933. Toen heeft de jubilaris deze taak op voor treffelijke wijze vervuld en de raadsverga deringen voorbeeldig geleid, wat trouwens ook bij verlof of ziekte van den burge meester reeds meermalen is voorgekomen. De heer Onderdijk kan er van overtuigd zijn, dat niet alleen in den kring van zijn geestverwanten, doch ook ver daarbuiten zijn persoon in hoog aanzien staat. Ook wij, die uit den aard der zaak dikwijls met hem in de afgeloopen kwart eeuw in aan raking mochten komen, sluiten ons gaarne aan bij hen, die hem heden hun gelukwen- schen zullen aanbieden. Naar wij vernemen, zal het jubileum he denavond in een huishoudelijke bijeenkomst van de pl. afdeeling der S.D.A.P. in „De Gouden Poorte" worden herdacht en zal het muziekgezelschap den heer Onderdijk, evenals vóór 25 jaar toen in de Nieuw- straat bij de „Vooruit" een serenade brengen. Excelsior zal vooraf een tocht maken door het voormalige district III en zal daarvoor om half negen vertrekken van de Nieuwe Haven langs Stads- schuur, Vlissingsche Brug, Teerpakhuizen, Blauwe Dijk, Stationstraat, Goesche Koren markt, Eigenhaardstraat, Nieuwepoort- straat, Korendijk, Kinderdijk, Spijkerbrug, Bateauport, Punt, Puntpoortstraat, Dwars straat, Dampoort, Breestraat, Oostkerk plein, Nieuwe Oostersche straat, Molenwa ter 'o.z., Koepoortstr^at, Spanjaardstraat, Balans, Wagenaarstraat met als eindpunt de „Gouden Poorte". TWINTIG JAAR EST GEMEENTEDIENST. Wethouder Onderdijk is niet de eenige jubilaris bij de afdeeling sociale zaken van het gemeentebestuur. Op 2 September 1918 kwam de oudste hoofdambtenaar der ge meente, de heer H. P. Staal, in dienst als houdt heel veel van me en hij doet alles wat ik wenseh. En als ik een zoon krijg, een held als jij, dan zal ik overgelukkig zijn." Ze lachte, dat haar parelwitte tanden glinsterden tusschen haar roode lippen. „Mijn man is een groot koning. Hij heeft zijn karavaan met de onze vereenigd en zal eens de opvolger worden van mijn vader." „Stanislas, minow", riep ze. Minow lieveling dat had ze zoo dikwijls tegen hem gezegd. Een kleine zigeuner met een paar heldere oogen kwam aanloopen. „Deze heer", vertelde ze, „heeft mij eens uit de handen van drie maraudeurs gered, die me wilden martelen en dooden. Hij alleen." Saxon gaf den zigeuner de hand, voor Edzke het kon doen. „Dat is de baron van Södernyhjelm", stelde hij voor. „Baron", zei ze, „dat heb je me nooit gezegd. „Laat me je hand zien. O. Je zult heel gelukkig worden met een mooie blon de vrouw. Er zullen moeilijkheden zijn, maar ze zullen overwonnen worden. Je zult machtig zijn en rijk." Toen greep Edzke haar hand. „Ha", voorspelde hp. „Wat zie ik? Je zult een groote, schoone koningin worden, en zooveel goud krijgen, dat je er geen raad mee zult weten." Hij haalde uit zijn zak een beurs met honderd gouden dukaten. Inderdaad, toen hij de beurs opende, kon ze in beide handen het goud niet bergen. De dukaten rolden over den grond en de beide zigeuners haastten zich ze op te leider van de distributie. In 1921 ging hij over naar de arbeidsbemiddeling en slechts (ingewijden kunnen beoordeelen, wat hp als directeur van de districts- en de plaat selijke arbeidsbeurs voor de werkloozen heeft verricht in dien tijd. Een periode van 20 jaar leent zich minder voor een uit voerig overzicht, doch het samenvallen der beide jubilea was voor ons aanleiding ook dit met een enkel woord te vermelden. DE ARMENRAAD IN 1937. Volgens het jaarverslag van den Armen raad waren in 1937 30 vereenigingen daar bij aangesloten; aan 26 waarvan te samen 711 rapporten werden uitgebracht. Nog steeds zijn er enkele plaatselijke in stellingen, welke haar onderzoekingen zelf doen en slechts in zeer bijzondere gevallen van den dienst van den Raad gebruik ma ken. Wederom wordt aangeraden, elk on derzoek naar de omstandigheden van hulp zoekenden op te dragen aan den Armen raad. Op 31 December bedroeg het aantal inschrijvingen in het register van inlichtin gen 10813 (10174), het aantal aanwezige dossiers 1426 (1302). Het aantal uitgaande stukken was 391 (422), dat der inkomende 498 (535). De verhouding tusschen de in stellingen en den Armenraad is alleszins gunstig. Er bestaat een nauwe samenwer king tusschen eenige van hen, terwijl an dere instellingen in voorkomende gevallen daartoe bereid zjjn. 't Blijft te betreuren dat enkele instelingen om principieele re denen nog bezwaar maken, afschriften ha- rer ondersteuningsrollen aan den raad te verstrekken. Mochten zij in de toekomst daartoe bereid zijn, dan kan meer dan tot dusverre, aandacht worden besteed aan de zgn. „Meervoudige bedeeling". Met toestemming vein B. en W. werden 28 geldinzamelingen gehouden met een to tale bruto-opbrengst van 6741 (vorig j. 9168). Op 7 aanvragen voor het houden van collecten werd afwijzend beschikt. Bij de „Commissie inzake Onderhouds plicht" kwamen binnen 16 verzoeken om bemiddeling, waarvan 4 bij het einde van het verslagjaar nog in behandeling waren. Hierbij waren betrokken 42 onderhouds plichtigen, van wie 29 tot het betalen eener alimentatie-bijdrage in staat werden ge acht. Met 27 hunner kon eene minnelijke schikking worden getroffen, voor 2 aan slagen moest de hulp van den rechter wor den ingeroepen. Zeebaden. In de week van Vrijdag 26 Augustus tot en met Donderdag 1 September werden in het gewone bad 2537 en in het volksbad 1646, of totaal 4183 zeebaden genomen. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 74 en die van het water 66 graden. Naar wij vernemen is de verwachting, zoo de weersgesteldheid gunstig blijft, dat ook dit seizoen de 50.000ste bader geboekt zal worden. RITTEM. Op den verjaardag der Konin gin werd 's avonds door het muziekgezel schap „Oefening na den Arbeid" in de Dorpsstraat een concert gegeven. Als ge woonlijk was de uitvoering der verschillen de nummers, meestal volksliederen, uitste kend. Voor het concert was vanwege het publiek een bijfzondere belangstelling, daar een der muzieknummers was de Klepper- marsch van Jan Morks. Met medewerking der schoolkinderen was de uitvoering van dezen marsch goed. Voor de jongens en de meisjes was het een goede repetitie voor de uitvoering op 6 Sept. te Middelburg. SEROOSKERKE. Zaterdagavond a.s. om 8 uur hoopt het muziekgezelschap EMM in samenwerking met de zangvereeniging „God is mijn lied", bïji gunstig weer, een uitvoering te geven op de muziektent. SINT-LAURENS. In de opgave van de prijswinnaars bij de feesten is een fout ge slopen. Hier volgt de rectificatie: Afd. allegorie en historie: 2e prijs Chr. Jong. Ver., Chr. Meisjesver., Chr. Knapen- ver. en Jeugdclub „In Knop", benevens 5e prijs voor versiering; 6e prijs versiering: Meisjeskoor der Ned. Herv. gemeente; ver sierde rijwielen etc. Ie prijs P. Verhage met bokkenwagen, 2e prijs P. Mesu en Jo Cor- nelis met Ned. Herv. Kerk. SOEBURG. Ten vervolge van ons bericht van eenige dagen geleden kunnen wij me- dedeelen, dat de deputatie der jeugdorgani saties, welke uit 3 personen bestaat, de ge- meentevlag uit handen van den burgemees- rapen. Stanislas snelde weg naar zijn woon wagen. „Ik heb een lieven man", fluisterde ze tegen Edzke. „En hij is niet jaloerseh." Stanislas kwam terug. Hij gaf Edzke een zilveren speld in den vorm van een schild. Een egel, zittend op een Meidoorn. Het was een wonder van eeuwenoud kunstsmeed werk. Op den achterkant stond het jaartal 1417. De zigeuner omarmde hem en zei: „Broe der, ik heb je de hoogste onderscheiding gegeven, die een zigeuner een goja kan schenken." „Je hebt, toen ze een meisje was, mijn vrouw voor me gered) Ik ben je [zeer, dankbaar. Waar je in de wereld komt, zal elke zigeuner je helpen, als je dit teeken vertoont." Mariska zei: „Nu ben ik je zuster." Ze hief haar hoofd op en stak hem haar roode wulpsche lippen toe. Edzke voelde haar warmen mond op den zijnen branden. De ritmeester bedankte hartelijk voor het geschenk. Hij kon toen nog niet weten, dat dit speldje eens zijn leven zou redden. Saxon had dit zonderlinge ceremoniëel met verwonderde oogen aanschouwd. „Edzke, nu moeten we verder. De man schappen wachten. Waar gaat u heen?" vroeg hij koning Kovas. „We hebben vernomen, dat de beroemde Zweedsche koning Gustaaf Adolf de troe pen des keizers onder veldmaarschalk Tilly bjj Leipzig vernietigd heeft. Tienduizend keizerlijken zouden gesneuveld zijn, en WBX IX S. V»AN SGRUBBFN - VEENENDAAL "fik Mh&joecfó&fóm'' (Ingez. Med.) ter zal ontvangen op Maandag 5 September des avonds te kwart voor negen. De leden van alle deelnemende organisaties zullen zich eerst naar de Middelburgschestraat be geven, alwaar zij zich groepsgewijze opstel len. Daarna krijgt iedere vereeniging op het Oranjeplein bij het gemeentehuis een plaats aangewezen. Zooveel mogelijk wordt door iedere ver eeniging een vlag af vaandel meegenomen. De deelnemende organisaties zijn alle ver eenigingen, behoorende tot de Herv. en de Geref. Jeugdcentrale, de kinderen der Her vormde en der Gereformeerde Zondags school, de Turnvereeniging ^.Volharding" en het kinderkoor „De jonge Zangers". De deputatie is bij loting aangewezen en bestaat uit één lid uit de Herv. Jeugdcen trale en twee leden uit de Geref. Jeugdcen trale. Het publiek dat niet tot de deelne mende organisaties behoort wordt verzocht zich eenigszins op den achtergrond te hou den. Het programma voor de overreiking is aldus samengesteld. 1. Jubelmarsch, te spelen door de muziek- vereeniging „Vlijt en Volharding"". 2. Zang door het kinderkoor „De Jonge Zangers". 3. Zeeuwsch Volkslied, te zingen door alle aanwezigen met begeleiding van de fanfare. 4. Overdracht der gemeentevlag door den Burgemeester. 5. „Wilt heden nu treden" te- zingen door allen met begeleiding van de fanfare. 6. Zang van het Kinderkoor. 7. „Wilhelmus van Nassauwe" te zingen door allen met begeleiding van de fanfare. Daarna zullen alle deelnemende organi saties, voorafgegaan door de deputatie met de gemeentevlag en het fanfarecorps, zich naar het Marnixplein begeven, alwaar de stoet ontbonden wordt. Dinsdag in den loop van den morgen, be geeft zich de deputatie met verschillende anderen uit Walcheren per autobus naar Amsterdam. Woensdagmorgen zal de ge meentevlag weer worden teruggebracht naar den burgemeester, die den leden der deputatie een herinneringsoorkonde zal ter hand stellen. VROUWENPOLDER. Onder begunstiging van prachtig zomerweer, werd ook alhier Woensdag feest gevierd ter eere van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Het dorp was aardig versierd en van alle huizen woei de driekleur. Reeds om acht uur werd het feest door het lui den van de kerkklok ingezet. Des voor middags werden de schoolkinderen getrac- teerd en werd elk hunner een door het ge meentebestuur beschikbaar gesteld gedenk boekje overhandigd. Des middags was het groote momenten wel het houden van een sprookjesoptocht, waarin 12 praalwagens waren opgesteld. Het geheel maakte een prachtigen en wel verzorgden indruk. Ver volgens hadden verschillende volksspelen, gevolgd door een gecostumeerden voetbal wedstrijd plaats. Des avonds luisterde de mondorgelvereeniging het feest op, waarna een lampionoptocht werd gehouden. De al leszins geslaagde en druk bezochte feestdag werd besloten met het afsteken van een vuurwerk. Er heerschte den geheelen dag een gezellige drukte en een echte Oranje stemming. WEMELDINGE. Woensdagavond gaf het fanfaregezelschap O.K.K. alhier een con cert op de tent aan het kanaal in verband met den verjaardag van H. M. de Konin gin. Zeer velen woonden dit concert bij. WAARDE. Toen Woensdagmiddag ver schillende Waardenaars zich opmaakten om den optocht etc. in het feestvierende Kruiningen te gaan zien, werden ze opge schrikt door het luiden van de brandklok. In Puthoek, op de hofstede van de fa milie Kersten-Wisse was de brand. De brandspuit was spoedig ter plaatse. Geluk kig bepaalde het vuur zich tot een hoop stroo, in de onmiddellijke nabijheid van de schuur gelegen. Men vermoedt, dat kinde ren daar met lucifers gespeeld hebben. daaronder meer dan de helft ruiters." „Dat is waar", antwoordde Saxon. „Wij trekken naar Leipzig. In den om trek zullen honderden paarden ronddwalen. De arme beesten zouden omkomen van den honger." „Mogelijk." „Nu dacht ik ze op te vangen. Een hon derdtal kunnen we best voor den hongers nood vrijwaren. Misschien wel meer." „Koning Kovas, je bent een man met een hart van goud en met een uitstekend verstand", bewonderde Saxon. „Jammer", antwoordde de raja. „De ba ron had iets langer bij mij in de leer .moe ten zijn. Graaf, de jonge man had aanleg. Zelfs mijn schoonzoon, raja Stanislas, die anders niet dom is, was hij honderd maal de baas. Excellentie, men vertelt niets dan goeds van de Zweden, zouden ze ons niet lastig vallen?" Saxon kreeg plezier in den ouden listi- gen zigeuner. „Wel", antwoordde hij, „heb je schrijfgerei, dan zal ik je een vrijge leide geven." Mariska had nog altijd haar handen vol goud. Edzke hielp haar het in de beurs te doen en samen gingen ze naar den woon wagen van den zigeuner. Saxon kreeg een welversneden pen, een inkthoorn en een stuk perkament en schreef met mooie krulletters; „Vrijgeleide voor koning Kovas XVL Be handel hem als mijn vriend. Generaal Saxon". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5