SPORT, WALCHEREN. ZUIDBEVELAND IN GEHEIMEN DIENST. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De competitie wordt uitgebreid. RADIO-PROGRAMMA. Dagt Kessels, welke zeer suggestief ten gehoore werd gebracht. Het publiek was over het gebodene hoogst voldaan en beloonde de uitvoerenden na elk nummer met een dave rend applaus. KOUDEKERKE. Het programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, geeft aan, dat op Jdaandag 5 September een herdenkingsdienst in de Ge- .reformeerde Kerk plaats heeft om 7.15 uur met als sprekers: ds. A. C. Heij en ds. J. W. van Kooten; Donderdag 8 September: 's avonds 8.30 uur, muzikale wandeling van de muziekvereeniging „Voorwaarts". Daar na ontsteken van het vreugdevuur op het terrein hoek Vlissingsche straatBeatrix- laan. De eigenlijke feestdag is Vrijdag 9 September met om 8 uur trompetgeschal van den toren, 8.30 kindèroptocht van de leerlingen der lagere scholen met de mu ziekvereeniging Voorwaarts", 9.30 zang- hulde van de kinderen aan den burgemees ter, 10—12 uur kinderspelen, 1.30 uur op tocht met versierde wagens, fietsen enz., 2 uur volksspelen, 34 uur concert op de tent door „Voorwaarts", 45 uur zang van het kinderkoor, 7.308.15 uur muziek van „Voorwaarts", 8.309.15 uur zang door de zangvereeniging „Soli Deo Gloria", 9 15 - 10 uur muziek van „Voorwaarts" en 10.30 uur vuurwerk, aangeboden door V.V.V. Teneinde het dorp een eenigszins feeste lijk aanzien te geven worden de ingezetenen opgewekt de gevels hunner woning te ver sieren en zoo mogelijk te verlichten, waar voor eenige prijzen beschikbaar worden ge steld. Zoowel hiervoor als voor den etalage wedstrijd bestaat veel animo. RAAD VAN BORSELE. BORSELE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester G. A. Bax, voltallig. De heer F. W. J. Immink, die door B. en W. als tijdelijk secretaris der gemeen te is aangewezen, gedurende den tijd, dat de gemeente-secretaris wegens mili tairen dienstplicht, afwezig is, werd be- eedigd. Een verzoek van J. Zweemer Pz., om gedeeltelijke ontheffing van schooi- geldbetaling werd ingewilligd. De V o o r z. deelde mee, dat een vergissing was begaan door Jacs. de Bue aan te slaan voor schoolgeldbetaling. Men verleent hem thans volledige ontheffing. Het voorstel van B. en W. om adhaesie te betuigen aan het bekende adres der ver schillende onderwijsorganisaties tot verla ging der leerlingenschaal nam de Raad met algemeene stemmen aan. De verordening op de heffing en invor dering van havengelden loopt 31 Decem ber 1938 af. B. en W. stelden voor één wijziging in de nieuwe verordening aan te brengen. Het te betalen abonnement is h.i. wat hoog. Zij wilden dit vast stel len op 30 cent per 1000 kg laadvermogen, wat voor de betrokkenen voordeeliger is. Aldus bsloten. De heer P. Dekker bracht verslag uit als rapporteur van de commissie be last met het nazien der gemeenterekening 1937. Hij merkte op, dat een paar kwi tanties, geteekend door B. en W. de verwondering der commissie hadden ge wekt. Daaruit blijkt nl., dat er een auto- reis door B. en W. is gemaakt, dat voor deze reis de wethouder zijn auto heeft gebruikt en dat hij daarvoor een bedrag aan de gemeente in rekening heeft ge bracht. Dit is volgens de commissie in strijd met de wet. De heer J. Bruinoojge verklaar de het eens te zijn met den heer Dekker. De V o o r z. zegt het niet eens te zijn met de heeren. De heer P. Dekker handhaafde zijn meening, maar stelde tevens voor, dit geval in het midden latend, de rekening voorloopig vast te stellen, zooals deze is aangeboden. Aldus besloten. De begrooting vleeschkeuringsdienst 1939 stelde men voorloopig vast op 621 in ont vang en uitgaaf. B. en W. boden de gemeentebegrooting dienst 1939, aan, met een bedrag van 44692 in ontvang en uitgaaf, met een post onvoorzien, groot 609. De begrooting gemeentelijk waterlei dingbedrijf ziet er als volgt uit: baten en lasten 5798, met een post onvoorzien groot 119. De uitkeering van de gemeen te wegens verlies bedraagt 400. Een perceel tuingrond werd op voor stel van B. en W. opnieuw verhuurd aan den heer J. Brouwer voor den tija van 3 jaar., Tot controleur voor de steunregeling benoemde de Raad den heer H. Kortenbout. Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 71). Edzke kreeg een slag op zijn hoofd. Hij duizelde, doch voor zijn aanvaller hem den genadeslag kon toebrengen, had Melchior zich er tusschen geworpen en spleet met 'n mokerslag den Pappenheimer den schedel. Pappenheim zelf had zijn zwaard gebroken. Hfj greep een Zweedschen ruiter bij den arm, ontrukte hem met de linker hand zijn zwaard, greep hem met de rechter bij de keel, worgde hem en smeet hem met zijn ruwe reuzenkracht tusschen zijn tegen standers. Hij sloeg zich naar voren en stond eensklaps voor De Gassion. In het heetst van den strijd ontstond ér een tweegevecht als in den gulden riddertijd. De voordeelen van de bovenmenschelijke kracht van den een gingen verloren door de duivelsche be wegingssnelheid van den ander. Pappenheim sloeg met zijn volle sterkte zijdelings naar De Gassion. Zijn harnas zou hem niet beveiligd hebben, maar met bui tengewone behendigheid wist hij den woe denden aanval te ontwijken. Zijn tijd was nog niet gekomen. Zijn ster was nog slechts even boven de morgenlijn en zou aan den avondhemel schitteren in al zijn pracht. Vertrouwde bevelhebber van Richelieu, maarschalk van Frankrijk. Maar de fijn op gezette attaque van den Franschman had evenmin een beslissend gevolg. Pappenheim sloeg er dwars doorheen. Ook zijn tijd was nog niet daar, ofschoon zijn ster reeds be gon te tanen en de reis om de zon nog maar De heer J. van Schaik blijkt niet tevre den te zijn met de verhooging van zijn jaarlijksch loon van 100 tot 200 als grafdelver en onderhouder der begraaf plaats. Hij diende opnieuw een verzoek in om 350 te mogen ontvangen en mocht de Raad dit niet toestaan, dan verzocht hij hem 100 toe ie staan als grafdelver alleen en een ander aan te stellen voor het onderhoud der begraafplaats. B. en W. stelden liet standpunt in de vorige vergadering ingenomen (de jaarwedde van 100 op 200 brengen) te handhaven. De heer J. Bruinooge zou den heer Van Schaik alleen het begraven op dragen en het onderhoud desnoods door werkloozen willen doen verrichten. De V o o r z. overtuigde den heer Bruinooge er van, dat daaraan groote be zwaren verbonden zijn, en opperde de mo gelijkheid van nieuwe aanbesteding. Spr. wil in geen geval 350 geven. De heer C. Rottier vond 100 voor het werk van den grafdelver alleen te veel en zou iiem 75 willen toestaan als zoodanig. De heer A. van Overbeeke meent, dat 100.niet onbillijTt is, waar de man toch het middelpad moet blijven onderhouden, nu er een dikke laag grind op is aangebracht. Het voorstel van B. en W. om het adres van den heer Van Schaik voor kennisgeving aan te nemen, werd tenslotte aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren A. van Overbeeke, J. Bruinooge en M. Nijsten. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der R. K. vereeniging in het bis dom Haarlem om subsidie voor een lagere land- en tuinbouwschool te 's-Heerenhoek besloot men na een langdurige discussie in principe tot medewerking en een bijdrage van 25 eenmaal voor de stichting te ver- leenen en een maximum-bedrag van 15 per leerling en per jaar beschikbaar te stel len. Dit laatste voorstel werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen de heeren J. Bruinooge en A. van Overbeeke, nadat vooraf een voorstel van den heer M. de Regt om een afwachtende houding aan te nemen omtrent het verleenen van jaar lij k- sche subsidie, was verworpen met 3 tegen 4 stemmen. De Raad is van oordeel, dat het gemeentebestuur ook eenige zeggenschap dient te verkrijgen, als ze de gevraagde subsidie geeft. De Raad stond aan B. en W. de volgende credieten toe: 20 voor het aanschaffen van een portret van H. M. de Koningin, 75 voor de luchtbescherming en 100 voor de rioleering der singels. De v o o r z. stelde voor de hier bestaande maximumsnelheid af te schaffen. De Raad ging daarmee ac- coord. Daarna deelde de v o o r z. mee, dat was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, dat deze hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den Raad om dokter Folmer ongevraagd eervol ontslag te verleenen als gemeéhtegeneesheer. Verschillende gron den voeren ze aan, waarop hun besluit be rust, o.a. dat de heer Folmer een acte van' aanstelling bezit en getoond heeft, die van geen tijdelijke aanstelling rept, dat de Raad bij zijn besluit niet in overweging heeft ge nomen aan den betrokkene een billijke schadeloosstelling toe te kennen, dat er een band is tusschen dokter Folmer en de gemeente, die niet willekeurig kan verbro ken worden, en dat op deze wijze de rechts zekerheid van een ambtenaar zou in gevaar gebracht worden. De heer J. B r u i n - o o g e toonde zich ontevreden over de hou ding van Gedeputeerde Staten. Volgens hem negeeren zij het besluit van den Raad. Hij vond het vreemd, dat hij de aanstelling nooit heeft gezien. Wethouder M. de Regt zeide, dat hij het „sterk" vond, dat Ged. Staten den Raad geheel op zij zetten. Hij betwijfelde, dat er op de secretarie een of- ficieele aanstelling is. Die zou er moeten zijn en de hr. Folmer zou die niet moeten hebben, doch een afschrift ervan. De secre taris deelde mee, dat er wel degelijk een aanstelling als de heer De Regt bedoelt, in het gemeentearchief aanwezig is en dat ook de heer Folmer zoo één bezit en geen af schrift ervan. De heeren M. N ij s t e n en A. v. Overbeeke zeiden de meening van de heeren Bruinooge en De Regt over de houding van Ged. Staten te deelen. De heer J. Bruinooge stelde voor in beroep te gaan bij de Kroon. De heer M. de Regt zou de betrekking verdeelen, n.l. de gemeente in twee deelen splitsen en elk der twee dokters een gedeelte toewij zen. De heer S. Almekinders merkte op: „Ik vind de opmerking van den heer De Regt dwaasheid, er zijn slechts twee dingen mogelijk, zich bij het besluit van Gedepu teerden neerleggen, of in beroep gaan bij de Kroon. De v o o r z. waarschuwde als voorheen, den Raad tegen de gevolgen van één keer zou volbrengen. Aanval en verde diging wisselden elkander af tot de Pappen- heimsche officieren zich in den strijd meng den, doch René en eenige Gasconsehe edel lieden schoten te HuTp en de strijd verplaat ste zich langzamerhand. Zoo is het gebeurd en zoo luidde het verhaal, dat René later aan zijn kleinkinderen zou doen en nooit sprak men hem tegen, als hij zei: „De eene Gasconjer was een neef van d'Artagnan en de ander een de Guesclin". Maar het gevecht ging door. Het vaandel van Edzke scheen de oude veteranen en de jonge luitenants aan te trekken. Telkens en telkens werd hij door vijanden omringd en bedreigd, maar telkens wisten hij en zijn vrienden de aanvallen af te slaan. Saxon was overal, waar het gevecht het hevigst was, alsof hij de geheime macht bezat, zich te verdriedubbelen. Hij vuurde zijn ruiters aan en door zijn groote kracht en vlugheid wist hij steeds weer zijn belagers van zich af te werpen. De strijd duurde voprt, ka nonnen dreunden, geweren knetterden, doodskreten vervulden de lucht. Maar de schrandere Johan, graaf Ban ner greep in. Zacht klonk zijn bevel, zacht werd het herhaald en toen als bij tooverslag weken de Zweden ter zijde en over de ge heele linie ratelde het snelvuur der mus ketiers, gelid voor gelid vurende met de ge> lijkmatigheid van een klok. De afstand was niet groot en de schoten raak. De witte linten verdwenen en Pappenheim blies den terugtocht toen ook de lichte veldstukken begonnen te spelen en de hertog van Hol- stein sneuvelde. Maar spoedig verzamelde hjj zijn mannen weer en wierp zich met een beslissing, als de meerderheid schijnt te willen. Op de vraag van den voorzitter, of één der leden nog iets wil toevoegen aan de motieven, waarop de Raad zijn vroegere beslissing nam, stelde de heer Bruin ooge voor aan die motieven nog toe te voegen, dat B. en W. de beslissing van den Raad in 1930 niet hebben uitgevoerd, zoo als de Raad deze heeft genomen. Op 'de vraag van den secretaris welke overweging van Gedep. Staten bij het be roep moet aangetast worden, bleek de meer derheid van meening, dat tegen alle moet worden geprotesteerd. Daarna stemde men over het voorstel J. Bruinooge, in beroep te gaan bij de Kroon, dat de Raad aanneemt met 4 tegen 3 stem men, tegen de heeren C. Rottier, P. Dekker en S. Almekinders. AARDENBURG. Vrijdagmiddag reed de 81-jarige J. P. Ie Clercq op de fiets om boodschappen even buiten de kom dezer gemeente te doen. De anders nog krasse oude heer viel van zijn fiets en moest naar zjjn woning vervoerd worden. Hoewel de toestand zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, moest hij des avonds naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg gebracht worden. AARDENBURG. Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van den oudsten inwo ner van Aardenburg ten grave gedragen, n.l. den 97-jarigen heer I. van der Hooft. ZWEMWEDSTRIJDEN TE MIDDELBURG De Middelburgsche Reddingsbrigade, en de zwemvereeniging „Luctor et Emergo" hiel den Zaterdagmiddag bij de Gemeentelijke zwemschool aan den Havendijk te Middel burg onderlinge wedstrijden. Er bestond voor deze wedstrijden goede belangstelling en met animo kampten de meisjes en de jongens. Het aantal 'deelnemers was op sommige nummers heel goed te noemen, en er werd soms spannenden strijd gele verd. Burgemeester M. Fernhout woonde een groot deel der wedstrijden bij. Het Roode Kruis behoefde slechts voor enkele onbeduidende gevallen dienst te verrichten. Meisjes. 25 m schoolslag (t|m 12 jaar): 1. Magda Kampman 23 sec.; 2. Hannie Zuurendonk 24 sec.; 3. Carla Jacobson 27 sec.; 4. Annie Kooman; 5. H. Krol. 25 m gekleed zwemmen: 1. Hannie Zuu rendonk 303|5 sec.; 2. Ellie v. d. Broeke 41 sec. 50 m vrije slag (t|m 15 jaar): 1. Corrie Kandel 421|5 sec.; 2. Laura Joosse 424|5 s.; 3. E. Zandstra 47 s.; 4. Koba Kik; 5. Corrie de Ruiter. 50 m gekleed zwemmen (t|m 15 jaar); 1. Laura Joosse 1 min. 5 s.; 2. Suus v. d. En- de 1 min. 10 s. Ringsteekzwemmen (tot 11 jaar): 1. El- ly v. d. Broeke 2 ringen in 361)5 s.; 2. M. Leijnse; 3. M. Buijs. Bordjeshappen (tot 11 jaar): 1. Truus Flierman 332|5 s.; 2. Rina Steutel 343|5 s.; 3. Nelly Corneilsse 35 s.; 4. L. Reynders; 5. H. Kr oil; 6. A. Kooman;' 7. Elly v. d. Broeke; 8. M. den Engelsman. Jongens. 25 m schoolslag (tjm 12 jaar)1. F. Ol- deman 25 s.; 2. Jan Baas 242]5 s. laatstge noemde kreeg geen le prijs omdat hij 13 jaar is; 3, 4 en 5 Piet Reijnders en B. J. Diesch en Jan Goedbloed, allen 27 s. 50 m vrije slag (t|m 13 jaar)1. Chr. Willemse 403|5 s.; 2. F. Verduyn 46 s.; 3. W. C. van Oost 511|5 s.; 4. A. Graafhuis; 5. J. v. d. Driest. 50 m vrije slag (t)m 15 jaar)1. J. Wa- gevoort 342|5 s.; 2. C. Dockheer 344|5 s.; 3. A. Kooman 39 s.;; 4. C. de Kuiper. Bordjeshapen1. F. Oldeman 25 s.; 2. P. Markusse; 31 sec.; 3. Jac. Mesu 323|5 s.; 4. A. Goossen. pames. 100 m schoolslag (bekerwedstrijd) dames leden van „L. et E."; 1. Rie Kampman 1 min. 383|5 s.;; 2. Jeanne Joosse 1 min. 43 s.; 3. Hil de Koning 1 min. 46 s. 100 m vrije slag: 1. M. Pluymers 1 min. 391|5 s 2. Anna Geldof 1 min. 40 s.; 3. San Wolf 1 min. 552|5 s. 3 X 50 m estafette vrije slag: 1. de ploeg Jeapne Joosse, Anna Geldof en Rie Kampman in 2 min. 121|5 s.; 2. de groep Hil de Koning, San Wolf en Lien de Klerk in 2 min. 25 s. 50 m gekleed schoolslag: 1. San Wolf 1 min.; 2. Hil de Koning 1 min. Is.; 3. Jean ne Joosse 1 min. 12 s.; 4. Anna Geldof. onverwoestbaren moed op de Zweedsche li nie. Nog vijf malen viel hij aan en vijf ma len werd hij teruggeworpen. Op het centrum en den anderen vleugel speelde zich terzelfder tijd iets anders af. Tilly was met zijn middenleger van den heuvel afgekomen en wierp zich op het centrum van Gustaaf Horn, terwijl Cronen- burg met zijn Duitsche ruiterij, gesteund door Fürstenberg met een paar van zijn teruggekeerde Italiaansche regimenten op den linkervleugel instormden. Maar Gus taaf Adolf's snelle hulp, Horn's beleid en Callenbach's dapperheid sloegen alle aan vallen af. De koning met twee reserve regimenten viel Tilly in den rug aan, na eerst den heuvel genomen te hebben. Er bleef den grooten Tilly niets over, dan zijn front te veranderen en toen stond hij zelf met het gezicht in zon en stof. Zijn eenige redding was, zich door de Zweden heen te slaan, doch Gustaaf Adolf viel aan met groot geweld, Horn kwam aansnellen met het Westgothische regi ment en de keizerlijke ruiters werden uit- eengeworpen. Teuffel en Callenbach sneu velden; maar Tilly's ruiters vluchtten en sleepten in de groote wanorde hun veld heer mede. Toen stonden nog slechts de Waalsche musketiers en hellebaardiers maar ze we ken niet. Ze stonden als een muur. Grimmig ston den ze daar, weken geen pas. Vele jaren hadden ze hun landgenoot Joannes graaf van Serclaes, heer van Tilly, baron van Morbais, zijn overwinningen helpen bevech ten. Ze sloegen de ruiters terug. Overge- Popduiken: 1. Hil de Koning 21 s. Slechts 1 dame bracht de pop boven. Onderwater zwemmen; 1. San Wolf 27 meter; 2. Laura Joosse 25 m.; 3. Janna Hol ster 23 meter; 4. Jannie Blaazen 18 meter. Schoonspringen1. Corrie Kandel 30 p.; 2. San Wolf 29% p.; 3. Holster 26 p.; 4. An na Geldof 19 p. Touwtrekken; 1. de groep Jennie Blaa zen, Suus v. d. Ende en Koba Kik; 2. de groep Hil de Koning, Corrie Kandel en mej. Poerstamper. Heeren. 100 m schoolslag (bekerwedstrijd) leden „L. et E.": 1. P. Bouwense 1 min. 344|5 s.; 2. G. Eykelenboom 1 min. 40 s.; 3. J. L. Verduyn 1 min. 401|5 s 100 m vrije slag: 1. L. Francois 1 min. 151)5 s.; 2. M. J. Jansen 1 min. 211|5 s.; 3. P. van Giezen 1 min. 25 s. 3 x 25 m wisselslag (individueel): 1. J. Reynders 1 min. 101|5 s.; 2. P. v. Ouwer- kerk 1 min. 11 s.; 3. G. Eykelenboom 1 min. 12 s. 3 x 50 m vrije slag estafette: 1. de groep J. de Pagter, L. Corstanje en G. Ey kelenboom in 1 min. 424|5 s.; 2. de groep P. v. Giezen, K. Merk en L. Francois 1 min. 48 s. 50 m schoolslag gekleed: 1. P. Bouwens 53 s.; 2. J. P. de Klerk 1 min. 2 s.; 3. J. Reinders 1 min. 5 s. Popduiken: 1. G. Eykelenboom 13 s.; 2. K. Merk 133|10 s.; 3. J. P. de Klerk 174|5 s. Onderwaterzwemmen1. J. P. de Klerk 31 meter; 2. P. Bouwense 30 m; 3. G. Ey kelenboom 27 m; 4. K. Merk 25 m. Schoonspringen: 1. J. de Pagter 32 p.; 2. C. de Kuiper 21 p. Touwtrekken: 1. de groep P. Bouwense, J. Korstanje en G. Eykelenboom; 2. de groep J. P. de Klerk, J. de Pagter en K. Merk. De prjjsuitdeeilng had des avonds in de bovenzaal van de „Vergenoeging" plaats. De voorzitter der ver., de heer H. W. Nae- zer, memoreerde, dat verleden jaar geen zwemwedstrijd kon worden gehouden. Ge lukkig is thans de belangstelling grooter, wat bleek uit het 80-tal deelnemers en deelneemsters. Spr. bracht dank aan allen, die medewerkten aan het slagen van de zen wedstrijd en in het bijzonder aan het. lid van het bestuur, den heer A. C. Julia nus, dit onder applaus der aanwezigen. Ten slotte verga spr. ook niet dank te brengen aan allen, die door milde gaven de be stuurstafel met prijzen gevuld hadden en besloot hij met een opwekking lid te wor den van „Luctor et Emergo". Hierna ging hij over tot de prijsuitrei king. Daarna volgde nog een gezellig dans je na. VOETBAL. Een hesluif van de jaarvergadering van den K.N.V.B. In het Kurhaus-hotel te Scheveningen werd Zondag de bondsvergadering van den K.N.V.B. gehouden. Op deze vergadering werd o.a. bespro ken de wenscheljjkheid van de competi tie-uitbreiding. Afdeeling I verklaarde, dat zij in principe tegen competitie-uitbreiding is. De heer A. L. M. Schroder (afdeeling IV) verklaarde zich vóór competitieuitbrei ding. VVooral in het Zuiden heeft men be hoefte daaraan. De spr. van Afd. II meende, hoewel spr. zich verleden jaar tegen verklaarde, nu vóór te moeten stemmen om de vori ge jaar aangenomen motie als voorstel tot uitvoering te kunnen doen brengen. Dit achtte spr. een eereplicht tegenover afdeeling IV. De heer K. J. J. Lotsy achtte compe titie-uitbreiding absoluut geen voordeel voor de clubs. De laatste wedstrijden be- teekenen bijna altijd een recette-verminde ring. De groote- nadeelen wegen volgens spr. niet tegen dubieuze voordeelen op. In de verdere discussies verklaarden de vertegenwoordigers van het Zuiden zich garant voor de tijdige afwikkeling van de competitie, waartegenover van de zijde van het bondsbestuur gewaarschuwd werd tegen programma-overlading. Tenslotte werd het voorstel met 41 te gen 28 stemmen, en één stem blanco, aan genomen. Het voorstel luidt: a. ingaande het seizoen 19391940 de eerste klasse van afd. IV, die vorig sei zoen op elf vereenigingen werd gebracht, uit te breiden tot twaalf vereenigingen; b. ingaande het seizoen 19391940 de tweede klassen A, B en C van afd. IV uit te breiden tot elf en ingaande het seizoen 19401941 tot twaalf vereenigingen elk; c. bij den aanvang van het seizoen 1938 1939 in de gebruikelijke „promotie- en degradatieregeling" te bepalen, op welke ven? Ze lachten. Liever sterven. De gewe ren van Hepburn knalden. Het lichte veld geschut nam hen onder vuur. Vechtend baanden de Walen zich een weg. Ze waren eenige honderden en bereikten een bosch waar ze zich verschansten. Het was zes uur in den avond. De Zwe den vervolgden den vijand 8 mijlen tot de duisternis het langer onmogelijk maakte. Tilly had gevochten als een jonge man met het zwaard in de vuist. Tweemaal was hij gewond en bij zjjn vlucht raakte hij in ge vecht met een langen Zweedschen ritmees ter, Lange Frits, die, na zijn pistolen te hebben afgeschoten, hem met de kolf van een dezer wilde dwingen zich over te geven doch de hertog van Saksen-Launenburg sloeg zich door de Zweden heen, schoot Frits neer en redde Tilly van een smade lijke gevangenschap.*). Hij vluchtte met een klein gevolg naar Halle en van daar naar Halberstadt. In één dag had hij al zijn roem verspeeld. Zijn geluksster was ondergegaan en niets bleef hem over dan de vloek van duizenden. Zefls de wraak werd hem ont zegd, want de keizer verbood hem een nieuw leger te formeeren, uit angst dat hij alles zou verliezen. De groote strijd was gestreden, doodon en gewonden bedekten het groote slagveld. Gustaaf Adolf wierp zich op de knieën om God te danken voor de overwinning. De Zweedsche regimenten stelden zich v/eer in het gelid. Vele mannen waren ge vallen, anderen gewond. Van Finkeborg en Van Felsen lagen ver- Schiller. wijze de sub a en b bedoelde uitbreiding zal worden verkregen, met dien verstan de, dat deze bepalingen eveneens van toe passing zullen zjjn op de voortgezette uit breiding (in 1940-1941) der drfë tweede klasse afdeelingen. Over het voorstel van „Velox" inzake wijziging van de overschrjjvingsbepalingen instelling van een uniformen wachttijd van één jaar, in plaats van minimum ze ven maanden werd nog een uitgebreide gedachte-wisseling gehouden;. Het voor stel werd met 45 tegen 22 stemmen en 3 stemmen blanco verworpen, zoodat de tegenwoordige toestand gehandhaafd blijlt. DINSDAG 30 AUGUSTUS. HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitz. 11.00—11.30 vm. en 6.30— 7.00 RVU. 8.00 Gram. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram. 10.30 Omroepork. 11.00 Paedagogische causerie. 11.30 Verv. conc. m.m.v. solist. (Om 12.15 Ber.) 12.30 Gram. 1.15 Orgelspel. 1.30 Ensemble Jet ty Cantor. 2.15 Declamatie. 2.40 Ensem ble Jetty Cantor. 3.30 Aeolianork. (gr. pl.) 4.30 Kinderkoorzangi. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos-orkest (gr. pl.) 6.30 Causerie. 7.00 Baarn's Mannen koor en Meisjeskoor. 7.30 Causerie. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Omroepork. m.m.v. solisten. 9.15 "Rep. 9,40 Renova-kwintet. 10.30 Gram. 10.45 Sportrep. 11.00 Ber. ANP. Gram. 11.4512.00 Orgelspl (gr. pl.) HILVERSUM H 301.5 EN 415.5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gram. (Om circa 8.15 Ber.) 10.00 Gram. 11.30 Godsdienstig halfuur. .12.00 Ber. 12.15 KRO-Melodisten m.m.v. solist. (l.jOO1.20 Gram;.) 2,00 Voor de vrouw. 3.00 Gram. 4.00 Piano. (4,15 4.45 Gram; 5j00 KRO-Kamerork. 5-45 Felicitatiebez. 6.05 Gram. 6.10 KRO-ork. 7.00 Ber. 7.15 Causerie. 7.35 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8,15 KRO-Melodisten m.m.v. solist. 8.30 Radiotooneel. 9.15 Verv. conc. 9.45 Causerie. 10.05 KRO-ork. (10.30— 10.40 Ber. ANP.) 11.00—12.00 Gram. DROITWICH 1500 M. 11.20 Gram. 12.05 Engleman's kwintet m.m.v. solist. 12.35 Voordracht. 1.05 Gram. 1.20 Declamatie. 1.40 Gram. 2.20 Northern-Ireland Ork. 3.20 Pop. conc. 3.35 Muz. causerie met gram. 4.20 John McArthur kwintet. 4.50 Gram. 5.20 Klarinet. 5.40 Leslie Bridge- water kwintet. 6.20 Ber. 6.50 Viool en piano. 7.40 Orgelspel. 8.20 Voordracht. 8.50 Amusementsrep. 9.50 Gram. 10.00 Ber. 10.25 Gram. 10.55 Theaterork. m.m.v. so liste. 11.4512.20 Dansmuz. (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 8.10, 9.00, 10.10 en 12.20 Gram. 12.40 Cantre:Ile-ork. 2.35 en 3.05 Gram. 4.20 Zang. 4.35 Piano. 5.20 Ellis-ork. 6.20 Piano. 6.35 Gram. 7.20 Zang. 7.35 Gram. 8.35 Radiotooneel. 10.35 11.20 Trio Charron en soliste. KEULEN 456 M. 6.50 Gram. 7.30 Rhei- nische Landesork. 12.20 Ork. van Stads schouwburg te Konstanz. 2.30 Vroolijk conc. 4.20 Ork. 6.30 Zang en fluit. 7.20 Meininger Landesork. m.m.v. solisten. 8.50 Fritz Weber's dansork. en soliste. 10.35 Gram. 10.50 Verv. dansmuz. 12.203.20 Weensch Kamerork. en volksmuz. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m12.20—2.20 Gram. 5.20 Salonork. en gram. 6.50 en 7.05 Gram. 8.20 Cabaret. 9.20 Symphonie-ork. 10.3011.20 Gram.; 484 m12.20 Gram. 12.50 Ork. 1.50 2.20 en 5.20 Gram. 6.50 Piano. 8.20 Ork. en solist. 10.3011.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Liederenconc. 8.20 Ber' 8.30 Salzburger Mozart-ork. (gr. pl.) (9.20—9.35 Politiek overz. 9.50—10.00 Declamatie). 10.20 Ber. 10.50 Piano. 11.05 Ber. 11.20 Orkest m.m.v. soliste en declamatie. 1.15 Tijdsein. 1.26 2.20 Nachtconc. AGENDA, MIDDELBURG. MA. 29 Aug Dl. 30 Aug. Oud-Geref. Gem. Spr. de hr. Wjjne van Kamperveen: Bogardzaal 19.30 h. GOES. MA. 29 Aug Dl. 30 Aug. Openbaar Orgelconcert. Groo te Kerk 14.00—15.00 h. BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 26 Aug.1 Sept. „Aii Baba komt naar filmstad" en 'n Vrouw alleen", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. CITY, Midd. VR 26 Aug.— 1 Sept. „Het monument eener groote liefde" en „Drei Wiener Maderl", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. bonden in een der witte tenten van Praxi teles, volgens den dokter gelukkig niet ern stig gewond. Gustaaf Adolf ging met een ontroerd hart langs de gelederen. Bij elk regiment bedankte hij de krijgslieden voor hun dap pere daden en de officieren waren verwon derd, dat hij hun gedragingen zoo goed had kunnen volgen, ondanks het tumult van den strijd. Saxon stond voor zjjn troepen. Achter hem voor zijn halfregiment majoor Mel chior, René en Edzke. Ze zagen den koning praten met De Gassion, hem de hand reiken en een gejubel ging op uit de rijen der Fransche réfugié's. Toen trad de koning op Saxon toe. „Ik dank je", sprak hjj. „Jullie hebt een groot aandeel in de voorbereiding en de over winning". „En daar heb je mijn jongen vriend met een Zweedschen standaard, die eenige, die in handen van den vijand is geweest. Je hebt je dapper gedragen. Stijg af". Edzke reikte zjjn standaard aan René en volgde verwonderd het bevel des konings op. „Kniel neer", zei Gustaaf Adolf. „De tijd der ridders is nog niet voorbij". Hij raakte met zijn zwaard even Edzke's rechterschou der aan. „Baron van Södernyhjelm, sta op en geef uw koning de hand". Zoo werd op dien beroemden dag een Groninger schipperszoon een Zweedsch ba ron. HEI1 Prind GistJ groote heid de Korl de veel nal Ls Prins toesprd op we| werk bevorc stanc het gd soepela O.a. h| de mir| congr<j van teiten het wijs uitrol „Li ëerbil Del fronti Gisj het geno| had, dag giste^ gewc de bear de ol ger Del ter nebel deerl de rend gedi| Jb het J. td te Ora Intrd techl de Td vall| men len, I Van één Vd van ïnl gevcf Hl mini thai;' Tl dood (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6