MIDDELBURGSCHE COURANT («1 Hotel Britain Diner-Concert BINNENLAND. ZEELAND. (KGOESCHE COURANT Zeeuwsch-Viaanderen en het Huis van Oranje Het Vlissinger Doktersconflict' Jongeman schiet op zijn moeder VUSSiNGEN. <r ZUIDBEVELAND Woensdag 31 Augustus a.s. En de Bar Afscheid van Bert van Dinteren en zijn boys DANSMUZIEK 'Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfk.ade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 202. TWEE BLADEN. MAANDAG 29 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezo.iden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ch HET PRINSELIJK PAAR IN DE RESIDENTIE. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zondagavond om even over half negen per auto van, het paleis Soestdijk naar den Haag vertrokken. Het Prinselijk paar zal tot na den ver jaardag van H.M. de Koningin in de resi dentie blijven. Prinses Beatrix is kort geleden van den ,,'Ruigenhoek weer naar 'Soestdijk over gebracht en is ditmaal niet naar Den Haag meegekomen GEVALLEN VAN DYSENTHERIE IN HEER HUGOWAARD. In de gemeente Heer Hugowaard "heerscht sedert Zaterdag groote ongerust heid over een aantal ziekteverschijnselen van zeer ernstigen aard. Een kind uit het gezin T„ dat in den loop der vorige week plotseling ernstig ziek werd, is Zaterdag begraven. Naar vermoed wordt had het kind geleden aan dysenterie. In het laatst van dezelfde week is een kind uit hetzelf de gezin eveneens ernstig ziek geworden en Zaterdagochtend moesten er zelfs drie naar het ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd, terwijl Zondagochtend de overige drie kinderen uit hetzelfde gezin eveneens naar het ziekenhuis zijn overgebracht. In •den loop'van Zaterdag bleken ook twee kinderen uit het gezin van de familie D. uit Heer Hugowaard door een ernstige ziekte te zijn aangetast, zoodat hun opname in het ziekenhuis noodzakelijk was, terwijl Zon dagavond uit een derde familie ter plaatse een 17-jarige jongen en een 20-jarig meis je in het ziekenhuis werden opgenomen. Aan twee van der kinderen der familie T. en een van de familie D. zijn de laatste h. h. sacramenten toegediend. Hun toestand is zeer ernstig. Bij de zes andere patiënten zijn de ziekteverschijnselen van minder ernstigen aard en bestaat er geen direct le vensgevaar. Naar verluidt zouden het hier .gevallen van dysenterie betreffen. KINDERVERLAMMING. Bij een tweetal kinderen, behoorende tot een Leidsch gezin, is kinderverlamming ge constateerd. De patiënten zijn opgenomen in het aca demisch ziekenhuis. Vast staat, dat ze niet te Leiden zijn besmet. Ook te Giesendam is een geval van kin derverlamming geconstateerd; bij een 2- jarig jongetje. Te Schoonhoven heeft zich een betrekke lijk licht geval voorgedaan bij een 8-jarig meisje. Vanmorgen werden bij den directeur van den gemeentelijken geneesk. en gezond heidsdienst te Rotterdam vier gevallen aangegeven. I*i het artikel over het Vlissinger Dok tersconflict in ons nummer van Zaterdag is, doordat bij den opmaak een regel op een verkeerde plaats terecht kwam, een verminkte alinea ontstaan. We herhalen haar hier in den juisten tekst: Vervolgens is het „waarnemen" dezer praktijk door dokter Visser ook niet een bedenkseltje van laatstgenoemde geweest zoo deelde men ons mede om de overname alshetware te camoufleeren, maar is in overleg met het bestuur van het ziekenfonds en dus voorzoover dit de betrekkingen tusschen dit fonds en dokter Visser betreft, deze vorm tijdelijk gesteld, teneinde aldus te ontkomen aan de moei lijkheden die er gerezen waren in verband met dokter Vissers toelating tot het fonds. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte, en men denkt aan: M. PETERSE, Patissier, Lange Delft 75 Middelburg. (Ingez. Med.) Gisteravond omstreeks half zes heeft de 31-jarige A va.n der V. te Reuver eenige schoten op zijn "moeder gelost, aardoor de vrouw ernstig werd gewond. 58"jarige weduwe Van der V. heeft Uoo-Q,fenge da2en geleden in ondertrouw Setgeen Z' 66n 31-jarigen jongeman, Gisteravond wasndo WelgeValh;? WaS' „rot, „nor. de vrouw alleen op wel heeft de sthuis- °P den Keulsehe- weg heeft de 3ongen zijn moeder 'opge wacht en eemge schoten op Zfv gelost Ernstig gewond yiel hets UchtoHer neer Omwonenden waren op het geluld der schoten naar buiten gekomen en vonden de vrouw in dearniswekkenden toestand Nadat de geneeskundige hulp was ont boden, is het slachtoffer naar het r.k ziekenhuis te Venlo overgebracht. De dader heeft zich na zijn daad bij de marechaussee aangemeld. Ziekte van Weil. Bij een man uit Leiden, die gezwommen had in de rivier De Zijl, is de ziekte van Weil geconstateerd. DOODENDAGBOEK VAN HET VF.. KEER. Sittard: 1 doode. Op den rijksweg Heerlen-Sitard onder de gemeente Doenrade Oirsbeek, is gis termiddag laat de motorrijder Beekman uit Douvergenhout, gemeente Merkelbeek, met zijn motor tegen het linker-achter- spatbord van een taxi gebotst. Beekman werd zoo ernstig gewond, dat hij twintig minuten later ter plaatae is overleden. Zijn echtgenoote die op de duo zat, kreeg een beenbreuk. Heel Nederland gaat in de eerstkomen de weken feestvieren, en er zal wel geen plaats in onze provincie zijn, die in meer dere of mindere mate dit goede voorbeeld niet volgt. Uitvoerige mededeelingen van al die feesten zullen wij niet kunnen op nemen, maar toch kan er een reden zijn voor een bijzondere vermelding en dat is zeker nu reeds het geval, waar het be treft de tentoonstelling „Zeeuwsch-Viaan deren ten tijde der Oranjes", die Zater dagmiddag te Breskens geopend is door den Commissaris der Koningin. Met de Provinciale boot die te 2 uur van Vlissingen vertrok, kwamen o.a. mede de Commissaris en mevrouw Quarles van Ufford, de leden van Ged. Staten, de hee- ren mr. P. Dieleman en A. D. F. van der Wart en de Rijksarchivaris in Zee land, mr. A. Meerkamp van Embden, die tevens secretaris is van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Aan de brug van de boot te Breskens stonden ter verwelkoming de burgemees ter van Breskens, de heer mr. J. P. Drost en mevrouw Drost en de heeren wethouders. Aan de haven stonden twee open auto's. In de eerste namen de commissaris en de burgemeester, in de tweede mevrouw Quarles van Ufford en mevrouw Drost plaats. De Jocht tot den weg, die naar de ten toonstellingshal, een der havengebouwen leidt was niet groot en die weg werd te voet afgelegd. De ontvangst der autoriteiten had plaats in de lokaliteit naast dat der tentoonstel ling, waar reeds velen aanwezig waren. Aan den ingang werden mevrouw Quar les bloemen aangeboden door Jaantje Cambier, dochtertje van den oudsten wet houder. De gemeente-secretaris de heer J. A. Eekhout, verwelkomde hier de gasten. Toen de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin in onze provincie- het lokaal had betreden, zette het aanwezige muziek gezelschap „Eendracht maakt Macht" het Wilhelmus in, dat door allen staande werd aangehoord. Toen ook de hooge gasten de voor hen bestemde zetels hadden ingenomen nam de burgemeester het woord en heette allen welkom namens het ge meentebestuur en dit in het bijzonder den Commissaris der Koningin. Dat men hem bereid vond de tentoonstelling persoonlijk te openen, heeft het gemeentebestuur met dankbaarheid vervuld, een gevoel van dankbaarheid, dat nog toenam, toen men vernam, dat mevrouw Quarles zoo vrien delijk wilde zijn, bij deze officieele ope ningsplechtigheid tegenwoordig te zijn. Van alle kanten mocht spr. hooren, hoe blij de bevolking was met het bericht van beider komst. Het bericht bracht de en kele achterblijvers op de been en de bur gerij in een ware feeststemming. De tentoonstelling heeft velen reeds vreugde, maar ook wel slapelooze nachten bezorgd. Want al spoedig besefte men, dat men hoog naar de vervulling van de ide alen had gegrepen, hetgeen dan ook niet naliet een gevoel van duizeligheid te ge ven. De gedachte, die men door de ten toonstelling een reëelen vorm wilde schen ken, was: uiting te geven aan de gevoe lens van trouw en verknochtheid, die ook Zeeuwsch-Viaanderen voor ons Vorstens- huis heeft gehad en die mede gemaakt heeft, dat deze gewesten steeds een Ne- derlandsch stempel op hun geschiedenis hebben gedrukt. Spr. kan niet beoordeelen of het doel verwezenlijkt is, en de gasten zullen zelf zich kunnen overtuigen, of deze tentoon stelling een duidelijk beeld geeft van de ontwikkeling van Staats-Vlaanderen, van den strijd, die hier gestreden is en voor alles van den tastbaren en steeds zeer reëelen band, die deze gewesten met het Huis van Oranje heeft verbonden. Veel medewerkng en hulp mocht men van alle kanten ondervinden. De inzen dingen stroomden toe. Zoowel van over heidswege als van particuliere zijde kreeg men den grootst mogelijken steun. Spr. brengt allen dank namens het gemeente bestuur. Het zou te ver voeren allen bij name te noemen, doch spr. wilde volstaan met uiting te geven aan de bijzondere er kentelijkheid voor den grooten steun, die de tentoonstellingsinrichters zoo rijkelijk ten deel viel. Uit den overvloed van inzendingen heeft men tenslotte zelfs een keus moeten doen, waardoor, naar spr. hoopt, het overzichte lijk karakter behouden bleef. Ook bij de inrichting ondervond men denzelfden steun. Is het voor Breskens een groote eri zeer belangrijke feestdag, in het bij zonder is het dit wel voor spr. nu hij met een gevoel van trots en blijdschap kan constateeren, dat het resultaat van den ar beid in de eerste plaats wel te danken Is aan de hulpvaardigheid der eigen burgerij. In den letterleken zin des woords heeft het geheele dorp zich opgemaakt om op waardige wijze uiting te geven aan zijn liefde en aanhankelijkheid jegens H. M. de Koningin. Een zuivere en ware Oran je-liefde heeft in sprekers gemeente won deren verricht en heeft ook haar inspi- reerende kracht aan de tentoonstelling geschonken. Het is dan ook slechts daaraan, dat spr. het recht ontleent uiting te geven aan zijn vertrouwen, dat ook de bezoekers hiervan iets op de tentoonstelling zullen terugvinden. Moge deze tentoonstelling er allen van overtuigen, dat de gewesten Ne- derlandsch en Oranjergetrouw zfijntot in hart en nieren. De feestviering in de verschillende ge Het défilé van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm voor H.M, de Koningin voor paleis Huis Ten Bosch, te Den Haag. Een overzicht tijdens het voorbijmarcheeren. meenten in Zeeuwsch-" laanderen zal da: nog het bewijs schenken van de juistheid dier gevoelens en maken, dat de Bressi- aanders, al mag dan eventueel voor de beoordeeling van het resultaat van hun arbeid de clementie ingeroepen moeten worden, toch terecht zuilen kunnen uit roepen: ons doel is bereikt. Hierna verzocht de burgemeester, dan Commissaris der Koningin de tentoonstel ling te willen openen. Jhr. Quarles van Ufford voldeed aaixdit vferzoek. De desbetreffende rede vindt men in extenso in het 2s blad. De tentoonstelling. Na deze openingsplechtigheid werden de gordijnen, die het geëxposeerde neg aan het oog der gasten en verdere aan wezigen onttrokken, weggeschoven 'er hadden ook wij gelegenheid een kijkje L- nemen, bij deze zeer belangwekkende ex positie. Een groot aantal kaarten en teekenin- gen geven een duidelijk beeld van de groote veranderingen, die dit telkens aan de zee ontrukte deel van Zeeland, in dan loop der eeuwen heeft ondergaan en hoe de grootere gemeenten zoowel in West als Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in vroeger eeuwen vestingen, daar ook aan mede heb ben gedaan. Om bij beeldwerk te blijven, er zijn ook tal van fotos van personen uit het Huis van Oranje tot de huidige le venden daarvan, aanwezig. Daarnaast denken wij aan programma's, couranten artikelen enz. van vroegere feesten of wat het laatste betreft ook over groote, heugelijke dan wel droeve voor vallen bij ons vorstenhuis. Maar daarnaast troffen wij aan pop pen in oud Zeeuwsch-Vlaamsche costuums, tal van voorwerpen van huishoudelijk of persoonlijk gebruik uit vroeger eeuwen, herinneringen aan vorstelijke bezoeken in den loop. der eeuwen, o.a. een sjerp, die een Akselaar kreeg die met een der vorsten had gereden. Kon de burgemeester niet allen die dit bijeen hielpen brengen, met name noemen, ook wij zullen ons tot deze algemeene hulde aan den onvermoeiden ijver van de organisatoren moeten bepa len. Hun schitterend resultaat moge hen tot dankbaarheid stemmen. Allen, die de opening bijwoonden namen met bewonde ring kennis van het bijeengebrachte en zullen zeker propagandisten zijn voor een zeer verdiend druk bezoek. Na het gebruik van de thee verlieten de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford met den burgemees ter en mevrouw Drost het gebouw en werd hen buiten door Bressiaanders te paard de hen toekomende eer gebracht. Met de auto's werd vervolgens een tocht gemaakt door de verschillende deelen der gemeenten om de werkelijk mooie versie ringen in oogenschouw te nemen. Met de boot van 5 uur vertrokken de hooge gasten weer naar Vlissingen. UITVOER VAN AARDAPPELEN EN GROENTEN NAAR BELGIë. Binnenkort ook via Stroobrugge. Men schrijft ons uit Terneuzen: Onder dagteekening van 22 Juni 11. vaar digde de Belgische regeering een kon. be sluit uit, waarbij onder het motief van een betere controle het aantal douanekantoren waarlangs uitvoer uit Nederland naar Bel gië zeer werd beperkt. Voor Zeeuwsch- Viaanderen bleef o.m. alleen het kantoor aan de Paal, aan de uiterste oostgrens open gesteld. Dit beteekende een groot ongerief voor de in West Zeeuwsch-Viaanderen ge vestigde exporteurs, nog te meer toen de zer dagen bleek, dat die maatregel ook toe passelijk werd verklaard op voor doorvoer naar Frankrijk bestemde producten: Dit be- teekent voor velen het maken van een om weg van pl.m. 125 km, aangezien veel pro ducten met motorvrachtwagens worden vervoerd, en alzoo ook een stijging der ver voerkosten met een niet onbelangrijk be drag. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Viaanderen, die tertsond na het bekend worden van den maatregel de tusscbenkomst der regeering inriep, om te verkrijgen dat ook het grenskantoor te Stroobrugge, nabij Aardenburg, ten behoe ve der exporteurs uit het Westelijk deel van Z.-Vlaanderen voor den uitvoer zou worden aangewezen, ontving thans bericht van den minister van economische zaken, dat de daarvoor met België gevoerde onder handelingen tot resultaat hebben gehad dat de Belgische regeering zich heeft verbon den het grenskantoor te Stroobrugge ook voor den meergemelden uit- (en door-) voer aan te wijzen. Aangenomen kan wor den, dat binnen enkele dagen het kantoor te Stroobrugge voor den invoer van Neder- landsche aardappelen en groenten geopend zal worden. De onderhandelingen over het open stel len van meerdere douanestations zullen worden voortgezet. Waterschappen. Bij k. b. zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Koninginnenpolder de heer C. A. F. E. Cuelenaere, te Biervliet; tot gezworene van den Oudepolder van Sint-Filipsland de heer L. J. van Nieuwenhuijzen, te Sint-Fi lipsland; tot gezworene van den Wester- landpolder de heer J. G. de Jager, te Wol- f aartsdijk. A. C. HILDERNISSB. f Na een korte ongesteldheid is alhier overleden de heer A. C. Hildernisse, die op 29 Mei 1936 den heer M. J. Harts op volgde als lid van den gemeenteraad voor de Vrijz. Dem. partij De overledene is 7 Juli 1881 te Middel burg geboren en heeft ook in zijn vorige woonplaats, Oost- en West-Soeburg enkele jaren ziting gehad in den gemeenteraad. In die gemeente waar hij tal van jaren heeft -gewoond, was hij bestuurslid van verschillende vereenigingen, o.a. van de zwemvereeniging; welke sport een groo te plaats in zijn hart innam. De ter aarde bestelling heeft Woens dagmiddag op de algemeene begraafplaats alhier plaats. DIEFSTALLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier een motorrijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek ter zake in. Het komt den laatsten tijd des nachts herhaaldelijk voor, dat van rijwielen, die onbeheerd staan, de belastingplaatjes worden ontvreemd. Vele malen worden rijwielen op andere plaatsen teruggevon den, ontdaan van alles wat verkoopwaar de heeft. Verleden week heeft zich een heel net te dief schuldig gemaakt aan het wegne men van een rijwiel in een garage. Dit karretje werd een paar dagen la ter door een bode van Goes teruggebracht. De dief had het in het bestelhuis neer ge zet met een adres er aan en er een 25 bijgelegd. 's-HEER ABTSKERKE. In deze gemeen te hoopt men op 7 September a.s. het re- geeringsjubileum van H.M. de Koningin te vieren. De dag zal worden begonnen met klokgelui. Daarna zal een school feest worden gehouden en gedurende den dag zullen verschillende volksspelen plaats hebben. Des avonds lichtstoet en con cert door de zangvereeniging en een mu ziekgezelschap. Vlissingen In de groote zaal van THE JOLLY BRITANNADERS Bespreekt Uw piaatsen (Ingez. Med.) RAAD VAN BAARLAND. De laatste vergadering onder voor zitterschap van burgemeester Er- merins. Waardeering voor zijn beleid. BAARLAND. De Raad dezëf gemeente kwam Zaterdag in vergadering bijeen, voor de laatste maal onder voorzitterschap vari burgemeester Ermerins. Ingekomen is o.a. bezwaar van Ged. Sta ten tegende salarisverhooging van den veldwachter, waarop door den Aig. Ned. Politiebond was aangedrongen. Aan dezen Bond zal zulks bericht worden. Voorts kwam bericht in, dat aan den heer Erme rins op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend als burgemeester en secretaris der gemeente Baarland. Over de rekening 1937 zegt de hr. D e R jj k e, mede namens zijn mede-commissie lid de hr. Traas, dat hun den tijd ontbrak om deze geheel te controleeren. Zij namen dus ettelijke steekproeven en constateerden een paar verschillen van enkele kwartjes. Nadat de Voorzitter uiteengezet heeft, hoe deze mogelijk ontstaan zijn wordt de rekening vastgesteld op 27.782, w.o. een goed slot van 625, en de kapitaaldienst op 2069 w.o. een nadeelig slot van 260. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1939 wordt goedgekeurd, slui tende met 2904, w.o. 900 als bijdrage van de gemeente. Van de Ver. tot oprichting en instand houding van een R. K. school voor lager landbouwonderwijs, te 's-Heerenhoek, kwam een verzoek in om een bijdrage ineens en een jaarlijksche per leerling. De meerder heid van B. en W. wil afwijzend beschik ken. De Voorzitter deelt mede? dat hij, als minderheid, tegen een bijdrage in eens is, doch wel een bijdrage wil toeken nen voor eiken leerling uit de gemeente die de school bezoekt, m:ts de schoolgeld heffing progressief, dus naar draagkracht vastgesteld wordt. De hr. Traas prijst het totstandkomen van een dergelijke school. Maar zullen ook niet-katholieke leerlingen toegelaten wor den? En zullen er uitsluitend katholieke leerkrachten zijn De V o o r z. wijst er op, dat de gemeen telijke bijdrage een sluitpost zijn en het Rijk als voorwaarde stelt, dat leerlingen van elke richting moeten worden toegela ten. De leerkrachten zullen wel uitsluitend katholiek zijn. Voorloopig zal echter wel

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1