Hf towtscïak $eettw0cl^e sc MIDDELBURGSCHE COURANT 40 Jaren. (&GOESCHE COURANT 3 BINNENLAND. Het Vlissinger Doktersconflict Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. ZEELAND. ook kinderverlamming te rotterdam. Hachelijk avontuur van twee kanovaarders. MIDDELBURG. VLISSINGEN. 1.20 ).20 en 5.20 1.25 Ier nc. ht- C. eij- W. ee- der lik, de on- Dl.) en ;ers id. iwe •st) ge- -14, -4, ler- .81, p. un- en- 25 per oor ;eld zol end str. ags. •V„ h. oor len, rek ig; 1.00 ori- h. 10— ziek tde; ;pu- h. :aar >ris. rof. 5 h. spr. oris - >0 J. Ion- der. spr. oris spr. oris spr. oris V. Mu- spr. van O., 0 h. Ipv. wat 0 h. aal- ang irkt, 3.30 8 h. een. 0 h. „Ali n 'n 0 h. „Het en ZO Lugs. te „Het ig, te 30 h. ork. Iden- ttent. Korf. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. «%<agr NUMMER 301. TWEE BLADEN. ZATERDAG 1 27 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. [JJFTa Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct„ DE KINDERVERLAMMING. Te Gouda heeft de kinderverlamming zich niet verder uitgebreid. Het aantal ge vallen van deze week is twee, hetgeen minder is dan in voorgaande weken. Te Waddinxveen is het aantal gevallen met twee tot vijf gestegen. Een der pa tiëntjes, een jongen van negen jaar, is overleden. Dit is het tweede sterfgeval daar ter plaatse. Ook te Alphen a.d. Rijm zijn twee ge vallen geconstateerd, waarvan een met doodelijken afloop. De nationale zwemwedstrijden van de Gouldsche zwemclub, welke a.s. Dinsdag te Gouda zouden plaats hebben zijn wegens onvoldoende inschrijvingen in verband met de besmettelijke ziektegevallen afgelast. EEN GEVAL VAN KINDERVERLAMMING TE LEEUWARDEN. Ook te Leeuwarden heeft zich thans een geval van kinderverlamming voorgedaan en wel bij het vierjarig zoontje van de familie Hulscher in de Van Heemstrastraat. Het jongetje is ter verpleging in het Bonifa- ciushospitaal opgenomen. Het betreft hier een licht geval. EEN JUBILEUM-DECLAMATORIUM VAN HENK RADING S. Op een text van ds. D. A. Vorster. In het radioprogramma van den nati- onalen feestdag van Dinsdag 6" September, dat door de vier algemeene omroepver- eenigingen en de VPRO verzorgd zal wor den, zal door de VPRO een nieuw decla- matorium van Henk Badings ten gehoore worden gebracht, getiteld: „Als een goet instrument" (Wilhelmus). De Arnhemsche predikant Duco Vorster schreef den text voor het declaratorium. Aan de uitvoering op 6 September werken mede: Albert van Dalsum (declamatie), Olly Folge Fonden (viool), Jos. de Clerck (altviool), Johan Feitkamp (fluit), Jaap Stotijn (hobo) en Piet van Egmond (or gel). DE MONOPOLIEHEFFING OP TARWE EN ROGGE. Een telegram van de bakkers. Het centraal bestuur van den Neder- landschen Bakkerbond heeft zich met een telegram tot den minister van economi sche zaken gewend, waarin het zijn groo- te teleurstelling uitspreekt over een nieu we verhooging der monopolieheffing op tarwe en rogge, en waarvan de gevolgen voor de Nederlandsche bakkers niet te overzien zijn. Het dringt er op gronden van billijkheid ten zeerste op aan deze derde heffingsver- hooging van dit jaar welke onvoorziene verliezen voor koopers van bloem en meel veroorzaakt, niet van toepassing te ver klaren op de voor 22 Augustus afgesloten voorkoopcontracten. Bovendien zijn er tal van bakkers die hun voorkoop van vóór eerste heffingsverhooging in April jl. nog niet hebben afgenomen, en nu de gevolgen van die heffingsverhoogingen moeten dragen, terwijl door groote con currentie de mogelijkheid op broodprijs- verhooging is uitgesloten. Het bestuur doet een ernstig beroep op den minister in de toekomsT rekening te houden met de belangen der bakkerij en maatregelen te treffen om het geschokte evenwicht te herstellen. Ook te Rotterdam hebben zich thans eenige gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Vrijdagmorgen werd de ge neeskundige dienst voor drie gevallen ge alarmeerd. Hedenmorgen is daarbij nog een vierde patiëntje gekomen. De scholen, die op 2 of 3 September weer zouden aanvan gen, zullen voorloopig tot 12 September gesloten gehouden worden. Voor de jubi leumfeesten zijn maatregelen genomen, dat geen groote groepen kinderen tezamen zul len komen. Remissier in vrijheid gesteld. De remissier, A. T., die indertijd voor de Hollandsche Escompto Bank heeft ge werkt en die Donderdag over de Belgi sche grens naar Nederland werd geleid, is door den rechter-commissaris te Am sterdam, na een uitvoerig verhoor, op vrije voeten gesteld. O De zaak-Krul, en de „waarne- ming"-Dokter Krul door beide tuchtrechtelijke instanties der Maatschappij volkomen schoon gewasschen. Een kwestie van algemeene vak-ethiek. En tenslotte een principieele vraag. „Audiatur et altera pars" Wij hebben gisteren te dezer plaatse een, zoo objectief mogelijke uiteenzetting trachten te geven van het doktersconflict, hetwelk in onze nabuursta'l Vlissingen de gemoederen zoo in beroering brengt. Uiteraard was dit geen vonnis, geveld na hoor en wederhoor van partij en te genpartij dat lag niet op ónzen weg. Zulk een vonnis was er, van de tucht recht bezittende hoogste instantie der artsen-vakvereeniging; wij hadden slechts tegenover" de o.i. toch niet geheel van eenzijdigheid vrij te pleiten uiteenzetting van de Vlissingsche Courant, de lezing te geven die ons, op grond onzer informa ties, juister toescheen te zijn. Thans blijkt ons echter, dat ook onze uiteenzetting op enkele punten toch nog aanvulling en correctie behoeft, en aan gezien het ons slechts om alzijdige voor lichting, niet om partijkiezen in deze zaak te doen was en is, zij thans te dezer plaat se vermeld wat ons om zoo te zeggen: van andere, eveneens wel-ingelichte, zijde hierover alsnog ter oore is gekomen. De kwestie-Krul. Dokter Krul was marine-arts in Vlis singen, tevens gewoon huisartsen-praktijk doende. Het is nu, naar ons verzekerd werd, niet zóó, dat deze op een daartoe „geschikt" geacht moment namelijk toen dr. Staverman „toevallig" naar Italië was op het denkbeeld kwam, zijn praktijk aan dokter Visser over te doen, maar dokter Krul is eenvoudig als marine-arts, dus als militair, overgeplaatst van Vlissingen naar Indië, en hij had dit bevel van de hoogere marine-leiding te gehoorzamen. Opgewekte berusting niets schooners. er bestaat Voorvertooning van .de groote officieele jubileumfilm in Neder lands Hollywood. Als de zon schijnt, frissche witte wolken waaien over een blauwen zomer hemel, dan is Den Haag als stad op z'n best. Dan is het in en om het Haagsche bosch zelfs mooi en fleurig. Aan den weg benoorden den Haagschen hout ligt Nederlands Hollywood, gebouwd op de uitgestrekte terreinen van het land goed „Oosterbeek". Op uitnoodiging van jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, die voorzitter van het da- gelijksch bestuur van het Comtié der Na tionale film 18981938, hebben wij met vele tientallen binnen- en buitenlandsche persbroeders de eerste vertooning van het uiteindelijke voortbrengsel der arbeid van dit comité in „Filmstad" kunnen aanschou wen. En- het zij maar dadelijk gezegd: met veel genoegen. Al-met-al is het een film geworden, waarvoor men, ondanks bedenkingen van principiee en aard, waarover zoo «aanstonds, oprecht groote waardeering moet hebben, een film, welke een groot succes, en geen den succes, gerust voorspeld mag wor- Het is heel wat aangenamer zulks te kun- nen getuigen, dan schouderophalend te moeten zoeken naar een zoo voorzichtig en toch liefst ook doorzichtig mogelijke formuleering, om een oordeel van hopeloos heid nog wat te verzachten Nog op het vastgestelde aanvangsuur stond er een file van auto's voor het hek: kleine D.K.W.'tjes en Fiatjes en groote li mousine's met C.D. en C.C. er op; het aan tal ministers en oud-ministers dat men, langs die rij wandelende, zoo maar zag zit ten, steekt niet nauw. ->k vele wagens met voorname Oosterlingen: "ultans en sultans- vrouwen. Bij binnenkomst rijdt er juist zulk een wagen voor, en de sultan met zijn echtge- noote en dochters wordt door de officials begroet. Welk een vorstelijke hoogheid en welk een gratie.' i De studio's dragen vorstelijke namen. De Wilhelmina-Studio is voor deze gelegenheid tot enorme bioscoopzaal herschapen. Met den ministerpresident Colijn zijn een groot aantal ministers hier aanwezig, met nog vele andere hooge gasten van Oost en West en van het buitenland. Na een kort, wel-geformuleerd inleidend woord door jhr. Van Lidth de Jeude giste ren reeds in ons blad vermeld gaan de felle lampen uit, en we zitten in een Egyp tische duisternisDe 40 jaren vangen aan te draaien. In een scheepshut op een marine-zeil schip met hulpstoomvermogen. Dokter Rolf van Meerle vaart thuis uit den Oost. In 1898. Dat is het begin van de film. En zoo is heel de film. Het is geen gebrek aan toewijding, gene genheid of eerbied, maar het is integendeel, dunkt ons, juist goed, heel goed gezien, dat onze Koningin en onze vorstelijke familie zelf rechtstreeks niet voorkomen in de ze rolprent. Van zeer nabij, maar dan onrechtsstreeks, is heel de film om ons vorstelijk Huis al evenzeer als om heel Nederland geweven hoe kan het ook anders, waar die twee zoo innig verbonden zijn? maar: geen „scènes" uit het leven van onze ko ninklijke familie, met een min of meer ge slaagd verhaaltje aaneengebreid. Het is een film van het leven van twee families, twee Nederlandsche families: een Amsterdamsche geneesheer-professor, een Brabantsche fabrikant: de Van Meerles en de Maasdonks. De veertig jaren regeering van Koningin Wilhelmina worden als het ware in zeer verkort perspectief door middel van het fa milieleven der Van Meerles en Maasdonks neergeslagen in deze film. Van Meerle, de ongetrouwd thuisvarende jonge marinedokter; later: de geziene Amsterdamsche specialist, later: professor Van Meerle. Maasdonk, de jonge fabrikant, tot Maas donk, de grijze man. En de familieleden dezer twee: lieve vrouwen, goede huismoeders, kinderen, die opgroeien, vrijen en trouwen, en zelf kinderen krijgen. Ook: kinderen die in het eeuwige conflict met hun ouders uit barsten: artist in plaats van fabrieksdi recteur willen worden, en, later, groot pianist zijnde, met een zeer moderne vrouw, architecte, willen trouwen, en gaan trouwen. Andere zoon: de vlieger, die de luchtverbinding NederlandIndië tot stand Daardoor ontstond op dat moment, zoo verzekerde men ons, dus de noodzakelijk heid die praktijk over te doen. [i] Vervolgens' is het „waarnemen" dezer bedenkseltje van laatstgenoemde geweest zoo deelde men ons mede om de overname alshëtware te camoufleeren, maar is in overleg met het bestuur van het ziekenfonds en dus voorzoover dit de betrekkingen tusschen dit fonds en dokter Visser betreft, deze^yorm tijdelijk gesteld, teneinde aldus te ontkomen aan de moei lijkheden die er gerezen waren in verband met dokter Vissers toelating tot het fonds. En tenslotte is hetgeen in onze noot vermeld staat over dokter Kruis vestiging als huisarts, aan te vullen met de mededee- ling, dat weliswaar de Vlissinger huisart sen dit punt zoo zagen en zien, maar dat zoowel de afdeelingsraad als de Raad van Beroep, voor welke beide Maatschappij- instanties deze zaak behandeld is, dokter Krul volkomen in het ge- lijk gesteld hebben. Op grond hiervan moet hetgeen hier omtrent geschreven werd, dus als niet meer ter zake dienende beschouwd worden. Een kwestie van algemeene be roepsethiek. Vervolgens is ons gebleken, dat er ten aanzien van deze vraag, namelijk: of het al dan niet in strijd geacht wordt met de goede beroepszeden in de medische wereld, dat een assistent van een specialist, in dien er geenerlei afspraak op dit punt gemaakt is tusschen deze twee, zich na verloop van tijd in dezelfde plaats als huisarts vestigt, tweederlei op vatting bestaat. De artsen, die wij tot dusverre hieromtrent raadpleegden, hadden ons allen zonder uitzondering te verstaan gegeven, dat zoodanige vestiging als strijdig met de goede zeden in het vak beschouwd werd; thans echter is ons van meer dan een zijde, door geneesheeren van goeden naam en faam, verzekerd dat z ij zoodanige vestiging als in geenen deele strijdig met de vak-ethiek beschou wen! [2] In dat geval is er natuurlijk aanleiding tot het stellen van de vraag, of dan den aangeklaagde niet the benefit of the doubt gegeven moet worden. Indien de ons in het vorenstaande gege ven aanvullingen en rechtzettingen „van andere zijde" juist zijn en ons is door degenen die ons thans inlichtten, verze kerd, dat zij! zulks in alle opzichten zijn, (gelijk degenen, die ons inlichtingen voor het gisteren gepubliceerde artikel ver schaften, en die in geloofwaardigheid niet ten achter te stellen zijn bij degenen, met wie wij vandaag deze zaak behandel den, ons al evenzeer van hun streven naar objectiviteit hebben weten te overtuigen) dan werpt het bovenstaande op onder- deelen van de zaak toch wel een ietwat ander licht. Tenslotte zouden wij dit willen opmer ken: het is over het algemeen toch niet goed óók niet voor het aanzien van den medischen stand dat al deze linge brengt, die daar het leven bij laat, maar wiens zoon toch zelf in vaders voetstappen treedt. En als dan ook de zoon een ern stig vliegongeluk krijgt, dan kan groot vader professor Van Meerle dank zij het pionierswerk van den vader per Douglas in 5 Ié dag naar Batavia vliegen, om zijn kleinzoon door een operatie het leven te redden Zoo is heel deze film een tijdsbeeld ge worden: van de opkomst der techniek, de arbeidersbeweging, van den wereldoorlog, de crises. Van: de laatste 40 jaren. *i Hoe moet het oordeel over deze film luiden? Daartoe dient eerst het standpunt, van waaruit men haar beschouwen wil, be paald te worden. Dat mag niet het extreme standpunt van l'art pour l'art zijn. Daartoe waren de vervaardigers van deze film te ge bonden. Men moet zich de beperkingen, door het gegeven als vanzelf gesteld, bewust zijn. En: dan moet men zich eens afvragen, wat een kwalijk product dit wel had kun nen worden. Öm je hart vast te houden!! Dat is het, gelukkig, niet geworden. Integendeel zelfs, Wanneer men in het oog wil houden hoe buitengemeen moei lijk de opgave voor zulk een gelegenheids film is, want dat moest het worden - dan kan men niet genoeg waardeering hebben voor de buitengewone wijze, waar op allen die hiertoe hebben mêegewerkt, er in geslaagd zijn een rolprent te doen ontstaan, die als film volkomen aanvaard baar is. Dat is eigenlijk wel de grootste lof, die men „40 Jaren" kan toezwaaien. Er zouden tal van andere mogelijkheden denkbaar geweest zijn, en men zou het deze film als een bezwaar kunnen aanre kenen, dat zij gelijk met films zoo dik wijls het geval is wat al te veel uit sluitend „in de betere standen" speelt. Maar men bedrijve nu ook weer geen klassejustitie den verkeer'den kant uit: voormannen van wetenschap en bedrijf als Van Meerle en Maasdonk maken ge lukkig óók deel van het Nederlandsche volk uit! Tegelijk met de film verschijnt het tot boek uitgewerkte scenarie van Ben van Eysselsteyn, geïllustreerd met foto's uit de film, bij Callenbach in Nijkerk. Wij voorspellen film en boek een goe de ontvangst bij het Nederlandsche volk. Ze zijn beide geslaagd. Kleurenreproducties van het schilderij van Piet v. d. Hem, waarvan de bruto-opbrengst zal worden aange wend tot steun van de noodlijdende kunstenaars. Verleden jaar verleende de Nederland sche regeering aan den kunstschilder Piet van der Hem opdracht een schilderij te ver vaardigen van de plechtige inzegening van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Groote Kerk te 's-Graven- hage. Toen dit tot stand was gekomen en als documentair kunstwerk geslaagd bleek, rijpte het denkbeeld om de weergave van deze gebeurtenis, waarin Nederland zoo van ganscher harte heeft meegeleefd, in een kleurenreproductie binnen het bereik van de geheele natie te brengen, en dit te doen op zoodanige wijze,, dat daardoor tevens steun zal kunnen worden geboden aan diege nen onzer kunstenaars, die helaas nog alt ij d in moeilij- ke omstandigheden verkee- r e n. Particuliere offervaardigheid zorgde er voor, dat een oplage, onder het persoon lijk toezicht van den schilder in de natuur lijke kleuren uitgevoerd, is ontstaan, die ge heel kosteloos beschikbaar werd gesteld, zoodat de brut o-o pbrengst onverminderd voor het sym- pathieke doel zal kunnen worden aangewend. Mogen vele duizenden exemplaren ze kosten 2 per stuk door onze landgenooten worden ge kocht. Voor diegenen, die voor het sympathieke doel meer willen offeren, is een beperkte oplage op zwaar karton gedrukt, welke te gen 20 per stuk beschikbaar wordt gesteld. Het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal zich na ontvangst van het bedrag (liefst op postrekening nr. 22076 ten name van den chef van den Huis- houdelijken dienst van het Departement) gaarne met de toezending belasten. Wij geven hierboven 'n foto van het kunst werk. sale en plein public gewasschen wordt, praktijk door dokter Visser ook niet een W ij zijn daarmede niet aangevangen; wij achtten ons daartoe slechts genood zaakt, doordat de elders gegeven voorstel ling van zaken ons, om het nu maar eens ronduit te zeggen, al te eenzijdig pro-Vis ser geleek te zijn. Ondanks ons streven naar objectiviteit zijn er desalniettemin klaarblijkelijk enkele eenzijdig-anti-Visser- sche elementen in onze voorstelling van zaken blijven zitten. Die zijn dan in het vorenstaande er uit genomen- Maar: hoe moet dat nu verder? Moet deze strijd nu tot het bittere ein de uitgevochten worden? En meer algemeen-principieele vraag bewijst deze zaak niet eens te meer hoe gevaarlijk het is, wanneer belangen van vak-ethiek, die zeer dicht palen aan, ja dikwerf zelfs identiek zijn met, g e 1- delijk eigenbelang van de betrokkenen, althans van den betrokken stand, door belanghebben den, en belanghebbenden alléén, in den kring der vakgenooten behandeld en af gehandeld worden? Ligt hier niet veeleer een taak voor een, natuurlijk deskundig, maar toch niet uitsluitend vakgenootschappelijk college, dat bovendien meer dan de toch uitsluitend op medisch terrein hun scholing gehad hebbenden, tehuis is in de techniek van het recht-spreken, zooals het van staats wege ingestelde medische tuchtcollege, het welk er voor heeft te waken, dat het ver trouwen in den stand der geneeskundigen niet wordt ondermijnd? Het is maar een vraag, doch, dunkt ons, een ernstige en belangrijke princpeele vraag! [1] Van andere zijde verzekert men ons evenwel, dat ook deze voorstelling van za ken wederom te simplistisch is; formeel moge zij juist zijn: dokter Kruis jaren als marine-arts waren, zoo vertelde men ons, öm, en hij had er dus uit künnen gaan, doch gaf er de voorkeur aan, marine-arts te blij ven. In dit geval zou er dus van een door den betrokkene „uitgelokte noodzakelijk heid" sprake kunnen zijn. [2] Wij geven deze tegengestelde opvat ting van te goeder naam en faam bekend staande medici weer, doch zij komt ons toch wel vreemd voor. Het is niet ondenkbaar, dat een specialist er weinig bezwaar tegen heeft, dat zijn assistent-specialist zich later als huisarts vestigt, immers, dat doet den specialist geen concurrentie aan, en misschien zelfs wel het tegendeel. Maar dat gelijk ons nu verzekerd werd, ook de huisartsen dit niet als onbehoorlijk zouden beschouwen, is toch wel heel vreemd. Im mers, die huisartsen hebben eerst hun pa tiënten voor specialistisch onderzoek en specialistische behandeling naar dien assis tent van den specialist toegezonden; deze assistent is dus in nauwe medische betrek king tot die patiënten van andere huisart sen komen te staan, en daarna vestigt hij zich dan ineens als concurrent van die an dere huisartsendie dat maar heel ge woon zouden vinden?? Een uur lang op de Westerschelde rondgedreven met de omgeslagen kano. Twee kanovaarders, de gebroeders D., wonende te Middelburg, hebben Vrijdagmid dag een hachelijk avontuur beleefd, dat hen het leven had kunnen kosten. De jon gelui, resp. 15 en 19 jaar oud en tijdelijk verblijvende te Zoutelande, hadden het plan opgevat om per kano de Schelde over te gaan naar Kadzand Het weer was prachtig het water kalm, dus staken zij te circa 12.30 uur vol goeden moed van wal. In den be ginne verliep alles naar wensch, lustig ped delden de jongens over de zee, totdat zij, in de Wielingen gekomen, tot hun schrik be merkten, dat hun kano was lek geslagen. Weldra was het kleine, ranke vaartuigje vol geloopen en op ongeveer 1 km uit de kust sloeg de kano om. Gelukkig waren de jon gens de zwemkunst zoover machtig, dat zij zich aan de omgeslagen kano konden vast klampen. Zoo hebben zij ruim een uur rondgedreven en de angst, die de jongens gedurende dien tijd gehad hebben, laat zich moeilijk beschrijven. Gelukkig werden zij om 2.20 uur opgemerkt door een Belgische loodsboot, die onmiddellijk haar koers wij zigde en de jongens te hulp schoot. Reeds binnen tien minuten waren zij opgepikt en ook de kano werd aan boord genomen. Het bleek ten hoogste tijd te zijn, want de kna pen waren totaal uitgeput. De loodsboot zette koers naar Vlissingen, waar de onfor tuinlijke kanovaarders in het gebouw van het Belgische loodsbedrijf van droge klee- ren werden voorzien, waarna ze naar Zoutelande zijn teruggekeerd. De kano, die zwaar beschadigd bleek, is te Vlissingen opgeborgen. WIE ZIJN FIETS IS DAT? Ten bureele van politie alhier zijn inlich tingen te verkrijgen omtrent een dezer da gen onbeheerd aangetroffen jongensrij wiel. Man te water. Bij het lossen van een houtschip aan de Loskade alhier geraakte gisteren een der werklieden te water. Toen men hem op het drooge had, konden ter zake kundigen door het toepassen van kunstmatige ademhaling den man tot bewustzijn brengen, waarop hij per taxi naar zijn woning werd gebracht om verder op zijn verhaal te komen. Dokters hulp noodig. Van het Engelsche stoomschip „Bend- dal" werd hedennacht om een dokter ge vraagd. Een dokter met een inspecteur van politie begaven zich aan boord en op last van eerstgenoemde is de betrok ken schepeling naar een ziekenhuis over gebracht.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1