KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. - ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938. No. 199. als- en IN GEHEIMEN DIENST. Extra steun voor den tuinbouw MIDDELBURG. De feesten op 6 en 7 September WALCHEREN. ZUIDBEVELAND r—37, -33, n 32, >—48, .—34, ■prui- n 14, Joer- auwe 8— 18— —10, |?.80 1.90, s per ten 1 -21, E.20 :us. ajs ge- tdres ;sten ikel- chikt Wal- :had! Zelf- pcL per pd, Mbg. ge- jzen. ipen, >rgd. )urg. pond 5ter- oktp zijn ater- en azijn foon le ge' sver. 27, m it U r het dan ilijk, laar, 'è- Hongarije en de Kleine Entente. De drie staten der kleine Entente, Tsjecho- slovakije, Roemenië en Zuidslavië, schijnen op den weg naar een verbetering van de be trekkingen met Hongarije. Dat is een be langrijke Europeesche aangelegenheid; haar beteekenis strekt zich ver over de buitenste grenzen der vier landen uit. Men kan dit het best demonstreeren met een soort van bewijs, uit het ongerijmde: Als Hongarije er eens niet was, of als Hongarije een bevredi gende natie zou zijn, gelijk Tsjechoslovakqe etc., dan zouden de thans zoo ingewikkelde problemen van midden-Europa tot een veel eenvoudiger en handzamer politiek vraag stuk beperkt gebleven zijn. Dan zou dat midden-Europa waarschijnlijk een stevig aaneengesloten conglomeraat van staten hebben gevormd, mans genoeg, om den Duitschen „drang naar het zuidoosten" vrij gemakkelijk te weerstaan. Maar Hongarije is er; onbevredigd en uitkijkend naar her stel van onrecht, dit land bij het vredes verdrag van Trianon aangedaan. Meer dan de helft van het vroegere Hongaarsche grondgebied werd aan Tsjechoslovakije, Roemenië en Zuidslavië toebedeeld. Deze drie landen herbergen dientengevolge Hon- gaersche minderheden binnen hun grenzen. En omdat ze 18 jaar geleden reeds begre pen, dat het den Hongaren moeilijk zou vallen in de verminking hunner natie te berusten, sloten ze het bondgenootschap, dat Kleine Entente heet, elkaar wederzijd- sche hulp belovende tegen elke poging tot herziening der midden-Europeesche gren zen. Zoolang Duitschland een zwakke groote mogendheid was, geboeid door de bepalin gen van het Verdrag van Versailles, had de Kleine Entente niet veel te vreezen. Im mers alleen zou Hongarije, evenzeer ge boeid, nooit iets tegen de drie bondgenooten kunnen uitrichten. Dat is echter anders ge worden van het oogenblik af, dat Duitsch land zijn boeien verbrak. Hongarije kreeg nu in het Derde Rijk een machtigen bond genoot, geheel natuurlijkerwijs. Er is nooit een pact tusschen de beide landen gesloten, maar hun belangen liepen en loopen bijna geheel evenwijdig. Beiden zijn en blijven er op uit, zich te herstellen van de slagen, hun door de overwinnaars van 1918 toegebracht. Bijzonder klemmend is deze gemeenschap van belangen voor Tsjechoslovakije, dat tus schen Duitschland en Hongarije in ligt en zoowel een Duitsche als een Hongaarsche minderheid bezit. Anders dan Roemenië en Zuidslavië, heeft dit land zich dus op twee fronten te verdedigen. Maar het kan nau welijks twijfel lijden, dat Roemenië en Zuid slavië voor 't overige weinig minder te vree zen zouden hebben, indien de bom in mid den-Europa barstte. Ze zouden dan onmo gelijk buiten den oorlog kunnen blijven: localisatie van gewapende conflicten lijkt uit den tijd. De zaak zou toch nog betrekkelijk een voudig en overzichtelijk zijn, indien de be langen van Duitschland en Hongarije vol komen evenwijdig liepen. Dat nu is echter geenszins het geval. Er zijn Hongaren, die het liefst in bondgenootschap met Duitschland er maar zoo spoedig moge lijk op los zouden willen slaan. Maar er zijn anderen vormend de meerderheid die vrees koesteren voor het Derde Rijk, een vrees, welke den laatsten tijd, d.w.z. sinds de inlijving van Oostenrijk, aanzienlijk is toegenomen. Zij vertrouwen de Duitschers niet, achten de onafhankelijkheid van hun land latent door het Derde Rijk bedreigd en willen uit dezen hoofde van al te nauwe vriendschapsbanden met Berlijn niets we ten. De buitenlandsche politiek van Hongarije heefst steeds verschijnselen van gespleten heid vertoond, welke aan het eigenaardige dualisme in de betrekkingen met Duitsch land toegeschreven moeten worden. Welke van de beide neigingen het tenslotte zal winnen, is een geheim van de toekomst, maar men ziet thans de Kleine Entente be zig, om de Hongaren vriendelijker jegens haar te stemmen. Roemenië behandelt sinds eenigen tijd zijn (zeer groote) Hongaarsche minderheid veel beter, hetgeen Boedapest alvast een paar maal wist te loven en zooals gisteren gemeld heeft de z.g. per manente raad der Kleine Entente in ver gadering te Bied bijeen besloten om de bepalingen in het verdrag van Trianon, welke Hongarije's bewapening aan banden legden, te helpen liquideeren. Heel lang zouden deze bepalingen toch niet meer in stand te houden zijn geweest, maar het is Historische Avonturenroman. Door G. P. BAKKER. 68). Na den opmarsch naar Düben kreeg de voorhoede van de vereenigde legers voe ling met de zwervende Kroaten van Tilly. Toen ze aankwamen kreeg men de bevesti ging van het bericht, dat Leipzig had ge capituleerd. Don Felipe's mededeeling 'bleek dus volkomen juist te zijn geweest. De vorsten overnachtten in het dorp Wol- kau. Dien nacht had de koning van Zwe den een vreemden droom. Hij reed in den grauwen morgen naast Gustaaf Horn en vertelde: „Vannacht droomde ik, dat ik worstelde met een grooten sterken man. Hij wilde mij op den grond werpen en wor gen. Met zijn lange vingers greep hij naar mijn hals, telkens en telkens weer, doch steeds wist ik hem te ontwijken. Ik vocht als een razende en eensklaps kreeg ik hem beet. Ik greep hem bij zijn arm en draaide dien om met de grootste inspanning. Mijn spieren waren tot het uiterste gespannen en het gelukte mij zijn hoofd naar den grond te buigen. Toen pakte ik hem in den nek en werd hem de baas. Ik keek hem in hét gelaat en ik zag dat het Tilly was. Het zweet stroomde van mijn gezicht toen ik wakker werd". „Maar Majesteit", antwoordde Horn. „Dat is een gunstig voorteeken. Die droom is zoo duidelijk mogelijk en slechts voor één uitlegging vatbaar. U zult na een lang en verwoed gevecht Tilly en het keizerlijke leger verslaan". voor Boedapest een voldoening, dat het anders dan Duitschland en Oostenrijk als het ware een officieel eerherstel ten ge schenke ontvangt. Hoe de zaak zich nu verder zal ontwik kelen, moet worden afgewacht. Voor vriend- schappelijker betrekkingen luidt de voor- loopige eisch der Hongaarsche regeering thans, dat alle drie landen der Kleine En tente vooral Tsjechoslovakije hun Hongaarsche minderheden meer armslag zullen geven. Het is denkbaar, dat, die voorwaarde vervuld zijnde, inderdaad een dragelijke internationale samenleving wordt geschapen. Maar men moet vrij optimis tisch zijn, om daarop te hopen. Er zijn zoo veel factoren, die thans nog maar theore tisch, opeens groote practische beteekenis kunnen krijgen. Zoo de mogelijkheid, dat het nationaal-socialisme in Hongarije ver der om zich heen grijpt en zich van de macht meester maakt. De Hongaarsche na zi's vreezen het Derde Rijk niet. Zij willen een innig bondgenootschap met Duitsch land. En de rest vermoedelijk VEBHOOGING VAN HET STEUN BEDRAG MET 2 MELLIOEN. Reeds eenigen tijd wordt door enkele tuinbouworganisaties een actie gevoerd tot het verkrijgen van een hooger steun bedrag voor den tuinbouw, omdat de uit komsten van het jaar 1938 weer belang rijk lager dan de verwachtingen zijn. Ver geleken bij 1937 is er weer een aanzien lijke achteruitgang, zoowel in inkomsten als in afzet te constateer en. Vooral nu de betalingscontingenten voor Duitsch land in het derde kwartaal weer sterk zijn verlaagd, heeft de export naar dit belangrijke achterland geleden. Naar de N.R.C. uit goed ingelichte bron verneemt, zal het streven der tuinbouw organisaties waarschijnlijk met succes be kroond worden en overweegt de regee ring ernstig een verhooging van het be schikbare steunbedrag met 2 millioen gul den tot een totaal van 12 millioen. NEDERLANDSCH BANKÏERSCREDIET AAN FRANKRIJK. Op de vragen van den heer Rost van Tonningen (n.s.b.) betreffende een crediet van 35 millioen gulden verleend door de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam aan den Franschen staat, voor den duur van 1% jaar hebben de ministers van fi nanciën en van buitenlandsche zaken ge antwoord De wissels van het onderhavige crediet zijn uitgeschreven voor drie maanden, met het recht voor de Fransche regeering op vijf verlengingen. De Nederlandsche bank heeft de wissels, voor de eerste drie maan den en voor drie verlengingen, in begin sel discontabel verklaard. Ten aanzien van de laatste twee verlengingen heeft de Nederlandsche bank zich algeheele vrij heid van beslissing voorbehouden. Tot recht begrip van zaken zij vermeld, dat .het discontabel verklaren in beginsel wil zeggen, dat de Nederlandsche bank het papier, wanneer het haar te eeniger tijd ter disconteering wordt aangeboden, niet om in den aard van het papier (afge zien van de handteekeningen) gelegen redenen zal afwijzen. Daarmede is dus, volstrekt niet gezegd, dat de bank het pa pier te allen tijde en van eiken gegadigde in disconto zal nemen. Ook ten aanzien van in beginsel discontabel verklaard pa pier wordt eerst op het oogenblik, waar op het papier ter diseonteering wordt aangeboden, beslist of de bank het neemt. De omvang van eventueele geldbehoef ten der Fransche openbare lichamen, voor zoover voor de onderhavige aangelegen heid van belang, is een zaak voor de kre- dietgevende bankiers. Het feit, dat het in 1937 verleende kre diet van 150 millioen gulden aan de Fransche spoorwegen door een Nëtler- landsch bankiershuis werd verstrekt, brengt geenszins mede, dat het totaal van het thans uitstaande bedrag zich nog in Nederlandsche handen zou bevinden. Ontkennend wordt geantwoord op de vraag of de ministers niet van meening zijn, dat een dergelijke vastlegging van middelen in Frankrijk indruischt tegen het belang der Nederlandsche volkshuis houding en dat de financiering der Fran sche bewapening met Nederlandsch kapi taal indruischt tegen de politiek van zelf standige onzijdigheid van ons land. „Laat ons dat hopen", sprak Gustaaf Adolf. En door het Zweedsche leger liep de mare: „De koning heeft gedroomd, dat hij Tilly verslagen had". De manschappen be schouwden het als een gunstig voorteeken en met groot vertrouwen gingen ze den strijd tegemoet. In twee colonnes rukten het Zweedsche en Saksische leger op. Na een marsch van anderhalf uur kwamen ze bij Podelwitz tegenover de keizerlijke stellingen, maar ze moesten nog over het riviertje de Lober trekken. Pappenheim drong er op aan de Zweden tegemoet te gaan om hen het overtrekken der Lober te verhinderen. Maar Tilly aar zelde. Hij anders de man van korte beslui ten, scheen niets voor aanvallen te gevoe len en wenschte zich tot verdediging te bepalen. Nog liever wilde hij een grooten slag vermijden. Pappenheim echter drong sterk aan. Het zou een groote fout zijn te wachten tot de Zweden hun stellingen had den ingenomen. Beter hen voor dien tijd op het dak te vallen. Tenslotte trok Pappenheim met een paar duizend ruiters naar het riviertje, onder uitdrukkelijk bevel den vijand tegen te houden, doch geen slag te beginnen. Maar de dappere onstuimige Pappenheim stoorde zich niet aan dit verbod en begon den strjjd tegen de Zweden. In een breed front trokken de Zweden over de Lober. Saxon's ruiters reden in de voorhoede en waren spoedig in een gevecht gewikkeld. Edzke hoorde de kogels om zijn ooren fluiten. Maar de strijd duurde slechts VEERDIENST TERNEUZEN- HOEDEKENSKERKE. Bij het veer Terneuzen-Hoedekenskerke van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde wordt eerjmaal per dag gebruik gemaakt van de veerboot „De Schouwen", welke niet is ingericht voor het vervoer van automobielen. Voor den veerdienst Terneuzen-Vlissin- gen, waarvoor deze boot feitelijk bestemd is, is dit niet bezwaarlijk, omdat op dit. tra ject practisch geen auto's worden vervoerd zoodat het personeel van deze boot daar mede ook weinig bedreven is. Bij den dienst Terneuzen-Hoedekenskerke waar wèl auto's worden overgezet, levert, tengevolge van de genoemde omstandighe den, het laden en lossen steeds ernstige be zwaren op, terwijl dit bovendien niet zon der gevaar is te achten, omdat het daarbij ook voorkomt, dat de auto's achteruit rij dende de boot moeten verlaten. In verband hiermede heeft de A.N.W.B. aan Ged. Staten verzocht, te willen bevor deren, dat aan deze bezwaren zal worden tegemoet gekomen. Ons Electriciteitsblad. Het ons toegezonden no. 62 van „Ons Electriciteitsblad" orgaan van de N.V. P.Z.E.M, heeft als eerste artikel „Wij bou wen", waarin aan de plannen voor den bouw van het groote kantoorgebouw aan den Vlissingschen Singel wordt herinnerd. Dit artikeltje is verlucht met een foto van het nu verdwenen Poelendale en van het kantoorgebouw, zooals het zal worden. Verder lezen wij in het blad wenken over verschillende electrische toestellen, voor huishoudelijk gebruik en warmte, ook over de nieuwste snufjes op het gebied van de radio, het fotografeeren bij kunstlicht en eenige belangrijke mededeelingen aan de hand van duidelijke foto's over „Van kolen electriciteit". Gisteravond vergaderde het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" voor de laatste maal met de vertegenwoordigers van de buurtcommissies in verband met de feesten voor de herdenking van het veer tigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De voorzitter, de heer W. de Graaf, heette in het bijzonder welkom den Com missaris van politie, den directeur van gemeentebedrijven, die juist van verlof terug, reeds bereid was te komen, diens opzichter en den directeur van gemeente werken. Deze hoofden van takken van dienst waren gekomen om zoo noodig in lichtingen te geven en vragen te beant woorden. De heer De Graaf heeft ver volgens het programma zooals het nu de finitief is vastgesteld en zooals het ver meld zal zijn in het uitvoerig gedrukte boekje, dat binnen een paar dagen ver krijgbaar zal worden gesteld, wordt op genomen. Terwijl wij voor bijzonderheden over routes, deelnemende personen en groepen van den optocht etc. naar dat programma verwijzen willen wij in het kort vermel den, hoe de dagen zijn verdeeld. Op Dinsdag 6 September, den nationalen feestdag dus en den datum van de inhul diging van Koningin Wilhelmina in 1898 te Amsterdam, zullen om 7 uur de- ver schillende klokken het feest openen. Te 8 uur vertrekken de drie Middel- burgsche muziekkorpsen, die het feest op luisteren van hun repetitielokalen voor een reveille. Het is de bedoeling, dat de buurtcommissies en de kinderen uit de buurten zich daarbij aansluiten en dat wel het liefst bij dat korps, dat door hun buurt zal komen. Het bestuur hoopt, dat de kinderen alle een vlaggetje zullen mede dragen,, of wat nog beter zal zijn een stok met ver siering van wapens, groen, linten enz. De heer Mazure zal gaarne daarover inlichtin gen geven en heeft zich trouwens ter za ke reeds met de scholen verstaan. Het is zoo geregeld, dat ieder' der reveil les voor 9 uur op de Markt is en plaats nemen achter de 1400 leden der jeugd verenigingen, die zich daar intusschen hebben opgesteld. Als namens het gemeentebestuur de ge- meentevlag aan de twee dames en twee heeren, die er mede naar Amsterdam gaan, is overhandigd en deze deputatie in den auto de Markt heeft verlaten, vormt zich een stoet van het Middel- burgsch Muziekkorps, het bestuur van kort. De Zweden met hun tienvoudige over macht wierpen de Pappenheimers terug en Pappenheim trok af. Om de Zweden op te houden stak hij het dorp Podelwitz in brand. „Dat zal noch ons, noch de Saksen be letten voorwaarts te trekken", oordeelde Melchior. „Heb je op Edzke gelet in het gevecht?" vroeg de man van Werben aan Melchior. „Ja, hij bleef koelbloedig toen de kogels rechts en links om hem heen vlogen", prees zijn majoor. „Hij stond vast als een rots", bevestigde de adjudant. „Betwijfel je dat?" vroeg Melchior. „Een leerling van mij." Toen Edzke zich bij hen voegde zei de majoor: „Edzke, je heb den strijd dapper doorstaan en goed gevochten", en ze reik ten hem de hand. „Niet zoo stijf", riep Edzke, want majoor Melchior was van het hoofd tot de voeten in een harnas gestoken evenals de keizer lijke kurassiers. Hij droeg een helm met neergeslagen vizier en wapperende pluim, een ijzeren halskraag, ijzeren kniestukken en handschoenen, met leer gevuld. Hij zat op een groot zadel tusschen twee kussens, een overblijsel uit den tijd der lansen en der tournooien, maar aan zijn zadel hing behalve een koppel groote rui terpistolen, een lange leeren koker. De man van Werben droeg eveneens een har nas en een helm met een kostbare groene pluim, aan zijn zijde hing een groote twee- hander, zooals alleen mannen met groote Uit het VolkVoor het Volk en de buurt commissies en marcheert men naar den Dam voor het leggen van een krans aan den voet van het monument, het symbool van Zeeland's liefde voor Oranje. In* den loop van den morgen zullen de patiënten in het Gasthuis en de ouden van dagen in de gestichten op het Noordbol- werk en de Heerengracht op muziek wor den vergast, terwijl voor heel de stad het carillon zal worden bespeeld. Te een uu.i gaat de groote historische optocht weg van het Molenwater en eindigt tegen 3 uur op de Markt, waarvoor de deelnemers terrein vrij gehouden wordt om de nu volgende uitvoering van de Kleppermarsch te kunnen bijwonen. De 9 muziekkorpsen en 2500 klepperen den, die medewerken komen van af de Balans en de Groenmarkt door Wage- naarstraat en Noordstraat naar de Marlu om den marsch voor de eerste maal ten gehoore te brengen. Zaterdag te 2 uur en Dinsdagavond 7 uur wordt weer gerepeteerd op de Groen markt en Zaterdag 3 September heeft een algemeene repetitie plaats op het Sportterrein. Van de Markt gaan alle deelnemers door de Noordstraat naar het Molenwa ter, waar het Middelburgsch Muziekkorps en Eendracht maakt Macht uit Seroos- kerke kransen neerleggen bij het borst beeld van wijlen den heer Jan Morks, den componist van de Kleppermarsch en hun beider oud-directeur. Dan wordt op het plein, en niet op den Dam zooals het eerste plan was de Kleppermarsch ten tweede male uitgevoerd. Eendracht maakt Macht concertreerï. dan in de tent op het Molenwater en an dere korpsen van buiten op verschillende andere daarvoor geschikte plaatsen. Des avonds wordt de optocht herhaald, waarna op de Markt een concert plaats heeft van Oefening na den Arbeid, dat ook voor opgaat bij het gaan naar de Loskade. Als daar het vuurwerk is afge stoken, is het Crescendo, dat het bestuur naar de Markt begeleid. Dit korps speelt dan nog in de tent tot 12 uur. o Woensdag 7 September is het alleen des avonds feest. Dan zal tegen acht uur de Markt weer de verzamelplaats zijn voor de leden van de jeugdvereenigingen en zal de deputatie, die naar Amsterdam is geweest, van het sta tion worden afgehaald, om voor het stad huis de vlag weder aan het gemeentebe stuur over te dragen. Een concert zal de menschen nog lang bijeen houden. Naast dit algemeene feest zijn er natuur lijk de versieringen en verlichtingen van verschillende buurten en het bestuur hoopt, dat de verlichtingen des Maandags, Dins dags en Woensdags zullen worden ontsto ken, wat temeer mogelijk zal kunnen zijn als verlaging van stroomprijs mogelijk blijkt, waarvan de directeur der bedrijven overweging toezegde. In den loop der besprekingen bleek dat een buurt nog niet was opgeschreven voor stroomverbruik en daarom zij nog eens dui delijk herhaald, dat, als dit nog met andere het geval mocht zijn, men zich dan onver wijld met de directie der bedrijven in ver binding moet stellen. Ook bleek, dat er nog een buurt was, die niet stond opgeteekend bij de optocht commissie; dit kon met onderlinge samen werking nog in orde worden gebracht, doch als er nog mochten zijn, die twijfelen, dan dienen zij dit direct na lezing van dit ver slag zekerheid terzake te verschaffen. De heer De Graaf had tijdens de bespre kingen over den optocht gelegenheid woor den van dank - te brengen aan de heeren Pieters, Tavenier Jr., Blaauw en De Muijnck, die belangeloos het bestuur te hulp zijn gekomen voor de samenstelling van den optocht. Spr. wees ook op de resultaten van de busjesactie, nadat de heer Leijdesdorff me degedeeld had, dat dit ongeveer 97 zal zijn en dat er 75 busjes ter beschikking staan van Uit het Volk. Spr. zeide, dat het resultaat niet mede- valt, al is dit geen aanleiding om geen dank te brengen aan de heeren, die zich voor deze zaak zooveel opofferingen hebben ge troost. Een dubbeltje heeft toch bijna iedereen toch wel eens te missen. Dat er menschen zijn, die inplaats van dubbeltjes er halfjes in wierpen is klein, dat er waren, die het met knoopen deden, is dun. Spr. deelde ook nog mede, dat hulp van het Roode Kruis is verzocht en toegezegd. Dr. De Boer zal met zijn helpsters en hei lichaamskracht konden hanteeren. Edzke daarentegen was gekleed in de moderne uniform van den Zweedschen „kurassier, zooals Gustaaf Adolf het pas had voorge schreven, slechts een kuras en een storm hoed met een scherpen kam, nieuwe klei nere gemakkelijker te behandelen pistolen en een kromme sabel. Hij was daardoor veel vlugger in zijn bewegingen en wan neer hij van zijn paard sprong kon hij even goed te voet vechten, wat voor de anderen bijna ondoenlijk was. Ze kwamen nu tusschen Wolkau en Leip zig aan een boschlooze vlakte, die een uit stekende gelegenheid bood de legers op te stellen. De keizerlijken wachtten hen op in volle bataille en stonden gereed den toe gang naar Leipzig te versperren. De voor hoede kreeg het eerst Tilly in het gezicht, die zjn artillerie opgesteld had op een la gen heuvel. De twee colonnes scheidden zich om zich op te stellen, maar het duurde een paar uren voor het Saksische en Zweedsche leger hun gevechtsstellingen hadden ingenomen. Tot hun verbazing deed Tilly geen poging hen dat te verhinderen. Hij had zijn positie, uitgezocht en goed be rekend. De regimenten van Saxon hadden spoe dig hun plek gevonden. Melchior opende zijn leeren koker en haalde er een langen verrekijker uit. „Een geschenk van den generaal", legde hij uit, „een Nederland sche uitvinding." Hij keek door den kijker en riep eensklaps: „Edzke. Kijk, kijk. Als dat geen geluk voorspelt, weet ik het niet meer. Kijk, daar een witte duif en zij vliegt pers den optocht volgen en men weet dus bij eventueele ongevallen, dat er hulp aan wezig is. De heer De Graaf heeft aan het einde der vergadering nog eens met klem aan-- gedrongen mede te werken, dat op de feest dagen aan ieder huis een vlag wappert en niemand zich zonder oranje op straat ver toont. Als er opmerkingen zijn, dan be denke men, dat men het niet ieder naar den zin kan maken en dat alles toch gedaan wordt ter eere van onze geliefde Koningin. Een kleine wanklank hoorden wij, en wel, dat het nu vrij zeker is, dat men tekort zal komen. De kas van Uit het Volk zal moeten bijspringen, maar de voorzitter vroeg of het goed is, dat deze zoo zachtjes aan geheel wegteert. KONINGINNE VERJAARDAG. Enkele malen is ons reeds de vraag ge steld of er op 31 Augustus te Middelburg niets te doen is. Wij kunnen de vragers gerust stellen. Het Middelburgsch Muziek korps geeft dien avond een concert op de Markt en daarna houdt het een fakkel optocht uitgaande van Uit het Volk, waar van wij begin volgende week de route zul len vermelden. Het concert op de Markt en de belichting. Er was ook gisteravond weer een groote belangstelling voor belichting en muziek op de Markt en ook nu was er na ieder num mer applaus voor wat het Middelburgsch Muziekkorps bracht. SOEBURG. Het Koninginnefeest dat al hier gevierd zou worden in de week van 5- 10 Sept. a.s. is een week verzet en zal nu plaats hebben van 1417 Sept., een en an der met het oog op de feesten te Middel burg en Vlissingen, daar en die een groot gedeelte der inwoners van Soeburg tot zich zullen trekken. Gisteravond werd in café „de Zwaan", de bazaar, ten bate van het fanfarecorps „Vlijt en Volharding" geopend door den eere-voorzitter van het corps, burgemees ter Stemerding, nadat hij door den voorz. der bazaarcommissie was verwelkomd. In zijn openingstoespraak wees spr. er op, dat zooals de schilderkunst zoekt naar harmo nie in de kleuren, de muziek zoekt naar harmonie in klanken, door welk zoeken vaak een schoon geheel voor oog of oor verkregen wordt. In de financiën der ver- eeniging is echter een wanklank te hooren, nl. een schuld op het vergaderlokaal der vereeniging welke zoo spoedig mogelijk moet worden gedelgd. Spr. hoopte dat deze bazaar hiertoe het middel zou zijn, waarna hij de bazaar voor geopend verklaarde. Hierna bracht de zangvereeniging „Soli Deo Gloria", door het zingen van eenige liede ren de gewenschte stemming onder de vele bezoekers, die de zaal geheel vulden. KRABBENDIJKE. Woensdagavond om streeks 8 uur had op den Rijksweg even voorbij het shell-station een vrij ernstig verkeersongeval plaats. Uit de richting Kruiningen kwam een personen-auto aan gereden op het moment dat het 7-jarig zoontje van den heer Chr. Dees den weg overstak. Door het krachtdadig remmen van den chauffeur reed de auto met kracht tegen een aan den rechterkant van den weg staande dorschmachine met het gevolg dat zoowel de auto als machine deerlijk werd beschadigd. Ook het jongetje werd even geraakt. Hij liep een paar onbetee- kenende kwetsuren op. De burgemeester bijgestaan door den Rijks- en gemeenteveldwachter werd het verkeer wegens belemmering van den weg nader geregeld. De dorschmachine moest worden opgevij zeld. Een nader onderzoek wordt door de politie ingesteld. Naar men verneemt dekt verzekering de schade. RILLAND. Woensdagmorgen had de eerste huwelijksvoltrekking in het nieu we raadhuis plaats. De gemeente-secreta ris, de heer J. de Goffau en zijn bruid, mej. Vos uit Sprang Capelle genoten de eer als eersten in dit nieuwe gebouw in den echt te worden verbonden. Er was buiten zeer veel belangstelling, doch tot groote teleurstelling van het publiek wer den de deuren achter den bruidstoet ge sloten en mocht niemand meer toegelaten worden. Na de huwelijksvoltrekking ston den de kinderen der openbare school bij het huis van den bruidegom opgesteld en door twee hagen van vlaggetjes, die de kinderen hoog ophielden, trad het jonge paar binnen. aan onze rechter zijde". „Ja", antwoordde Edzke. „Ik zie haar ook en zü strijkt neer op een Zweedsch vaan del". „En dat zeg je zoo kalm, alsof het niets bijzonders was, ritmeester. Dat is het ge lukkigste voorteeken wat een leger ooit 's morgens voor zich gezien heeft. Je hoort dergelijke dingen wel eens na het winnen van een slag. Verhaaltjes. Later door een of ander leugenaar bedacht. Maar dit heb ben we alle drie gezien en onze ruiters ook". „Dat is een feit", zei de man van Wer ben. „Dat kan geen water van de zee afwas- schen", erkende Edzke. „Die duif zit er". HOOFDSTUK XXXX. De beide legers stonden den 17den Sep tember*) tegenover elkaar. De stelling van Tilly scheen meer op verdediging dan op een aanval te wijzen. Zijn geschut had hij op een lagen heuvel opgesteld in het mid den van zijn linie. Achter zijn rug lag Leip zig. Het front was naar het Noorden ge richt. Majoor Melchior keek door zijn langen kijker. „De rechtervleugel van Tilly is on geveer bij Breitenfeld gelegerd onder be vel van Egon van Fürstenberg met zijn Italianen. Zijn regimenten, het zijn er min stens een twaalftal, hebben het voordeel van zon en wind", zei hij tegen Edzke, die met den man van Werben naast hem stond. (Wordt vervolgd). O Nu 7 September.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5