c,nsnntrs,s1,srfn nawj Ka,r VAN HET WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. ierland. italië Geen Joodse he onderwijzers meer. rusland japan palestina Stfe terwnreSter Van wapenen en burgerlijke stand. kerk en school. ingezonden stukken. afloop aanbestedingen. leger en vloot. afloop verkoopingen. voor allen. De Spanjaard heeft nooit ge- aarzeld zijn bloed t-e mengen met het bloed van de inboorlingen van zijn kolo niën en heeft deze inboorlingen nergens van uitgesloten, noch uit het sociale leven, noch van zijn universiteiten. Juist evenwel omdat wij niet de waarde van het bloed doch van den geest erkennen, z ij n wij essentieele tegenstand ders van de Joden, aldus het blad. De stichter van de Phalanx, José Antonio Primo de Rivera heeft ge zegd, dat voor Spanje het Joodsche vraag stuk nooit een vraagstuk van ras, doch van geloof zal zij|n." Het manifest van de Phalanx verklaart verder, dat de Joden de grootste vijanden van de kerik zijn en van de beschaving van Rome. Communisme is een Joodsche schepping. De Phalanx zal geen politieke of eugenetische wetten tegen de Joden dulden, doch alleen inquisitorieele maat- regelen in den naam van God's rechten en de katholieke grootheid van den staat: uitwijzing in massa!! Bijzonder Christelijk lijkt deze opvatting ons niet. VIJF TOERISTEN VERDRONKEN. Op het Killarney-meer is een bark ge kapseisd, waarop zich 27 vacantiegangers bevonden. Vijf personen zijn verdronken. Reuter meldt uit Rome: Met ingang van 1 October a.s. zullen alle Joodsche onderwijzers, leeraren en profes soren uit het Italiaansche onderwijs worden uitgeschakeld, op enkele uitzonderingen na, waarover de minister van onderwijs, Bot- tai persoonlijk zal beslissen. Alleen Joden van buitengewone verdienste, zullen ge handhaafd blijven. JAPANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR MUSSOLINI. De Japansche ambassadeur, Hotta, heeft gister in opdracht van den Japanschen kei zer de hoogste Japansche onderscheiding De chrysantheemorde, aan Mussolini over handigd. DOODVONNISSEN. Het hooggerechtshof van Azerbeidjan heeft 10 leden van een contra-revolution- naire „opstandige en terroristische, natio nalistische bourgeois-organisatie" ter dood veroordeeld. De organisatie was ontdekt in het commissariaat van landbouw, waar sa botage werd uitgeoefend. Vier andere le den werden veroordeeld tot gevangenis straffen van 12 tot 25 jaar. TE VEEL GEZEGD. De Poolsche pers bericht, dat naar aan leiding van de debatten in de laatste zitting van den Oppersten Raad der Sovjet Unie 70 leden van dezen raad zijn gearresteerd, niettegenstaande zij de parlementaire im muniteit genieten. Deze arrestaties heb ben veel opzien te Moskou gebaard. REMISSIER VAN DE HOLLANDSCHE ESCOMPTO BANK GEARRESTEERD. De Nederlandsche justitie heeft de hand gelegd op den remissier A. T., die voor 1936 werkzaam was als zoodanig voor de Hol- landsche Escomptobank te Amsterdam. Deze bank, die op 22 April 1936 failleerde met een tekort van ongeveer 65.000, behoorde tot een der zwendelbanken, aan welker be staande Amsterdamsche justitie een eind heeft gemaakt. De bank was eigendom van zekeren Hamlisch. Deze Hamliseh echter wist zich, door tijdig de vlucht te nemen, in veiligheid te stellen. Zijn mede-directeur, M. T., de broer van den thans gearresteer den remissier, werd korten tijd na het fail lissement gearresteerd, en wegens oplich ting en verduistering veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De remissier T. be vond zich toen in Engeland. Zijn uitlevering werd gevraagd, doch de Engelsche autori teiten weigerden hieraan te voldoen. T. ver trok naar België, waar hy zich aan straf bare feiten schuldig maakte, hetgeen zijn arrestatie en veroordeeling tengevolge had, Zijn straftijd was nu ten einde en gisteren is hij door de Belgische autoriteiten over de Nederlandsche grens gezet, en daar door de Nederlandsche recherche gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Hij is vandaag voor den rechter-commissaris geleid. POGING OM IEMAND DOOD TE RIJDEN. Gisteravond kregen C. L. uit de Renbaan straat, die met zijn auto in de Perponcher- straat reed, en J. W. S„ uit de Perpon- cherstraat, de Den Haag, die een rijwiel bereed, ruzie met elkaar. De twist liep zoo hoog, dat L. op een gegeven moment zijn wagen startte en met vol gas het trottoir opreed, met de ken nelijke bedoeling zijn tegenstander omver te rijden. Deze kon zich in veiligheid stel len door snel opzij te springen. De fiets werd totaal vernield. L. werd door de Haagsche politie een uur later in zijn woning aan de Renbaanstraat aangehouden. Hij is in bewaring gesteld en zal worden voorgeleid ter zake van po ging tot doodslag c.q. zware mishandeling en ter zake vernieling van een rijwiel. Meer dan 600 dooden tengevolge van overstroomingen in Korea. Het aantal dooden tengevolge van de re cente overstroomingen in de provincies Kankyohokoedo en Kankyonando in Noord- oost-Korea is gestegen tot 616. Tien perso nen werden gewond, 450 personen worden nog vermist. VLIEGTUIG IN BADKAMER GEVALLEN. Te Tokio is een vliegtuig neergestort en terechtgekomen in de badkamer van een geishahuis. De piloot en een passagier wa ren op slag dood. De houdster van het geishahuis verklaarde later, dat een licht flits als van een bliksemstraal langs schoot, terwijl zij haar gelaat stond te wasschen. De lichtflits werd onmiddellijk gevolgd door een verschrikkelijken slag. Het bleek, dat een vliegtuig was neergekomen op het dak van de badkamer. Zij zelf en de meisjes werden getroffen door een regen van brok stukken, doch deze veroorzaakten geener lei verwondingen. HET VLIEGTUIG ONGELUK TE OMORI. Nader wordt gemeld, dat bij het ongeluk te Omori 27 menschen om het leven zijn ge komen. Het aantal gewonden zou 150 be dragen. Voor een groot aantal zwaar ge wonden is de kans op herstel gering. Dat er zooveel dooden zijn te betreuren, wijt men aan het feit dat de benzinetanks in de fabriek, waar een der vliegtuigen neer stortte, ontploften. De vliegtuigen, twee lestoestellen waren in een dichten mist te gen elkaar gebost. Een toestel kwam neer op de binnenplaats van een fabriek temid den van een groep menschen. Het benzine reservoir ontplofte en de vlammen tastten spoedig het gebouw aan. De fabriek en twee andere huizen gingen in vlammen op. Het andere vliegtuig belandde op het dak van een huis; de vlieger en zrjn metgezel kwamen om het leven, doch van de S' ners werd niemand getroffen. WERKKOLONEE VOOR EXTREMISTEN* De Brazdiaansehe regeering heeft beslo ten op het eiland Fernando Noronha een concentratiekamp in Te richten voor per sonen, die van extremisme verdacht wor den en de openbare orde in Brazilië in ge vaar brengen. Het kamp zal den vorm van een landbouwkolonie hebben. DE TERREUR. De prior van het Grieksch-orthodoxe TYi-aa in Cesarea is met zijn broer gister- do door een gewapende Arabische ben- aanva^mv^ Fen andere bende deed een maakte P°b«ebureau te Lydda en voerd werd van poIitie ont" deelingen troenen .gevecht tusschen af- WANHOOPSDAAD. Het onderzoek naar het geheimzinnige verdrinkingsgeval in de Schie bij Delft heeft uitgewezen, dat men hier te doen heeft met een wanhoopsdaad. De slacht offers zijn de 38-jarige ongehuwde vrouw B. uit Den Haag en haar 9-jarig zoontje. Door maahnachine gegrepen en omgekomen. Gistermorgen raakte in de steenfabriek van de firma van der Grootel en Co., te Nuenen (N.B.) de ongeveer vijftigjarige ar beider J. Ververs uit Nuenen vermoedelijk met zijn kiel tusschen een kamwiel van de maalmachine. Hij werd meegesleurd. On middellijk zette men de machine stop, doch het was reeds te laat. Het slachtoffer was op vreeselijke wijze verminkt. Dieven achter slot en grendel. De politie te Almelo heeft drie uit En schede afkomstige personen aangehouden, Een van hen, een zekere R. B., werd door de Enschedesche politie reeds eenigen tijd gezocht voor eenige inbreken, welke in fa brieken waren gepleegd en waarvan men hem verdacht. Bij de twee andere aange houdenen, W. J. uit Enschede en A. H. H te Glanerburg, werd huiszoeking verricht met het resultaat, dat een groot aantal van diefstal afkomstige goederen werd ontdekt Verder heeft de Enschedesche politie twee jongens van 15 en 16 jaar aangehou den, die ervan verdacht worden drie inbra ken te hebben gepleegd. Zij hebben bekend zich aan de inbraken te hebben schuldig gemaakt. Wielrijder plotseling overleden. Gistermorgen fietste de 22-jarige A. B. in de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam. Ten gevolge van een plotseling onwelzijn viel hij van de fiets en bleef op straat liggen. Toen de G. G. D. arriveerde, bleek de jon geman inmiddels te zijn overleden. Goes. Overleden: J. de Roo 53 j. Kapelle. (Z.) Maar achter de schermen waakt en werkt Engeland als nooit te voren. (Vanonzen correspond ent). Uit Engeland komt deze dagen weinig of geen nieuws. Tante Britannia is met vacantie en stuurt alleen zoo nu en dan eens een briefkaart over het mooie weer, een vacantie-avontuurtje of twee, hoe prettig de kinderen met hun vliegtuigjes gespeeld heoben en daar blijft het bij. Alles is pays en vree in het vriendelijke eiland. Nu de politieke jongens voor drie maanden naar huis zjjn heerscht in de kibbelkamer, waar zij anders de boel zoo gaarne op stelten zetten, een zalige, stof fige rust. Voor hun gouvernantes is dat een heele opluchting. Zij kunnen nu ein delijk eens ongestoord aan hun politieke breiwerkjes blijven peuteren, en net zoo veel steekjes laten vallen als zij willen zonder vrees, dat zij door de eigenwijze kinderen op de vingers getikt zullen wor den Ook de persmuggen, die hun zoo vaak het leven zuur maken, laten hun in deze paar maanden geheel met rust. Laat ze maar modderen, denken deze beestjes, we krijgen ze wel na de vacantie. Zoo komt het dat er in deze maanden van het Westelijk front geen nieuws is. Er gebeurt niets, en daar de mensch gelukkig een kortzichtig wezen is, begint hij' na een paar weken waarin niets gebeurt, en de persmugjes slechts wat blij zoemen over een moordje hier of een ongelukje daar, al gauw te gelooven dat er ook nooit meer iets gebeuren zal, dat alle proble men die een maand of wat geleden nog zoo dringend en onoplosbaar schenen, voorgoed uit de wereld zijn, kortom dat het Engelsche schip van staat voorgoed aan de vreedzame kaai van een gelukkige kalme en onbewogen toekomst ligt. Tasch aan oude dame ontrukt. Dinsdagavond ongeveer tien uur wandel de een 75-jarige dame met haar hondje in het Weteringsplantsoen te Amsterdam. Een ongeveer 25-jarige jongeman, die eveneens in het plantsoen van den mooien nazomeravond leek te willen genieten, knoopte een gesprek met de oude dame aan. „Wat hebt U een aardig hondje bij U", merkte de jongeman op. En toen in een diepgaand gesprek over het doen en laten van het dier de aandacht van de oude da me geheel op haar hond was gericht, ont rukte de jongeman de vrouw plotseling haar handtasch met zilveren beugel, waar in o.a. eenig klein geld. Hij verdween in de duisternis. VADER TRACHTTE ZIJN KIND TE REDDEN. Doch kwam zelf om het leven. Gistermiddag voer de 30-jarige bakker Moerman uit Vlaardingen met zijn vrouw en twee kinderen in een roeibootje op den Trekvliet te Maasland. In een onbewaakt oogenblik sloeg het driejarig zoontje over boord. Hoewel de heer Moerman niet kon zwemmen, sprong hij dadeijlk te water. Hij verdween in de diepte. De moeder was er inmiddels met be hulp van een roeispaan in geslaagd het kind op het droge te brengen. Enkele voorbijgangers begaven zich ge kleed te water, doch slaagden er pas na drie uur in het stoffelijk overschot van den heer Moerman op te halen. GRUWELIJKE VONDST TE BUREN. Kinderlijkjes in een riviertje ont dekt. Gistermiddag omstreeks half drie zagen voorbijgangers in de Korner, een zijarm van de Linge onder Buren een gonjezak drij ven, waaruit het armpje van een kind stak. Men stelde onmiddellijk de politie hier van in kennis. Deze haalde de zak uit het water en kwam tot de gruwelijke ontdek king, dat zich in de zak een pasgeboren tweeling bevond, beiden meisjes, en voldra gen kinderen. De lijkjes zijn naar het lijkenhuisje te Buren overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. IJdele illusie! Bedriegelijke vacantie droom! Wij weten het maar al te goed. Aan de oppervlakte mag het in Engeland stil* zijn, maar daaronder is alles in be roering en koortsachtige activiteit. In de grijze gebouwen van Whitehall gaat het werk onverdroten door, en in het grijze hoofd van Chamberlain heerscht geen loome vacantie-stemming, maar zorg, om het welzijn van Engeland, van de Con servatieve Partij, van Chamberlain zelf. Daar is bv. dat hinderlijke accoord met Italië waar de door felle hoofdpijnen ge plaagde premier zich aan heeft opgehan gen. Maand na maand verstrijkt, maar nog is er geen teeken dat het accoord binnen afzienbaren tijd in werking zal kunnen tre den. De Spaansche burgeroorlog gaat hardnekkig door en niemand zou een spoedig einde durven voorspellen. De vooruitzichten op een terugtrekking van de vrijwilligers, en in het bijzonder de Italiaansche vrijwilligers, waardoor de premier in staat gesteld zou worden zijn dierbaar accoord op het droge te halen en zoodoende zijn politiek te rechtvaardi gen, blijven nog immer weinig hoopgevend. Integendeel, er schijnt reden te gelooven dat Italië in plaats van zijn vrijwilligers terug te trekken, weer nieuwe troepen naar Spanje heeft gestuurd. Ciano is al thans tot nu toe nog het antwoord schul dig gebleven op de vraag van de Engel sche regeering of hij zoo goed zou willen zijn deze zorgbarende geruchten te ont kennen. Mussolini maakt het z\jn nieuwe vrienden niet makkelijk, en Franco, die onlangs weer een paar Britsche schepen in den grond heeft geboord, evenmin. Dan is er nog die hardnekkige weigering van Mussolini te begrijpen dat hij niet tegelij kertijd goede vriendjes met John Buil kan zijn en booze gezichten tegen Marianne blijven trekken. Chamberlain heeft daar om wel reden tot zorg. Nog twee maan den en dan komt het Parlement weer bij eikaar. Als het accoord dan nog niet vei lig en wel is binnen gehaald, zouden er wel eens booze woorden kunnen vallen. Maar de premier is niet de eenige die persoonlijke zorgen heeft. Hore-Belisha, de energieke minister van oorlog, heeft eveneens reden om het nieuwe schooljaar met zorg tegemoet te zien. De commissie, die is ingesteld om onderzoek te doen naar zijn behandeling van het Lagerhuis lid Sandys, de schoonzoon van Winston Churchil, zal dan rapport uit moeten bren gen, en als daaruit blijken zou dat de voortvarende Minister zijn boekje te bui ten is gegaan, zou zijn fraaie carrière wel eens een leelijkë deuk kunnen krija^n, al zijn velen van meening dat het geval met een sisser zal afloopen. Laten wij er het beste van hopen, want het zou meer dan jammer zijn als dit veelbelovend lid van de Regeering over een niet overmatig be langrijk incident tot vallen zou komen. Washington en New York aan vast te I knoopen. Als de koning en koningin zich daar even populair zouden kunnen maken als onlangs in Parijs en er is alle reden I te gelooven dat dit het geval zou zijn zou daarmee een onschatbare dienst aan Europa bewezen worden. Want, al zal de I transatlantische kolossus zich in vredestijd j nooit door Engeland op sleeptouw laten nemen en zorgvuldig zijn afzijdige positie I blijven bewaren, men weet hiér maar al te goed dat de ontastbare factor „good will" in tijd van crisis de doorslag zou kunnen geven, en stelt derhalve al'les in het werk om die goodwill, hoe informeel zij ook tot uiting mag komen, zooveel I mogelijk aan te kweeken. Dat is delicaat werk. Men moet er voor zorgen alles te vermjjden wat de Amerikaansche isola- tionisten aanstoot zou kunnen geven of I achterdochtig maken, en om die reden zal men ook bij de kwestie van een ko ninklijk bezoek aan Amerika, dat zoo ge- I makkelijk uitgelegd zou kunnen worden als een poging het Amerikaansche volk Engeland'S kastanjes uit het vuur te la-1 ten halen, zeer voorzichtig te werk moe- ten gaan. Even hard en even ondergrondsch wordt er in het Oosten gewerkt óm Engeland's positie veilig te stellen. Dat werk heeft onlangs vrucht gedragen in de overeen komst met Turkije, waarbij dit land op uitzonderlijk gemakkelijke voorwaarden zes miliioen pond credieten werden ver leend voor de moderniseering en uitbrei ding van zijn bewapening. De wereldpers heeft daar over het algemeen weinig aan dacht aan geschonken. Het was niettemin een gebeurtenis van niet te onderschatten belang. Volgens ditzelfde principe, dat vele kleintjes een groote maken, is men nu ook naarstig bezig verschillende lan den in de Balkan te bewerken. In vorm is al dit werk natuurlijk slechts van zuiver economischen en financieelen aard. Maar zoolang in de politiek de weg naar het hart door de beurs blijft gaan, is het dui delijk dat Engeland's economische activi teit in Oost-Europa niet zonder invloed op de politieke constellatie kan blijven. Waarom men zich zoo inspant, waarom men links en rechts naar vrienden uitziet, hoeft hier nauwelijks uiteengezet te wor den Wij weten immers maar al te goed wie het is dat Engeland vreest wat het gevaar is waartegen het zich wapent. Hoe vredelievend volk en regeering ook mogen zijn, er zijn sinds de Anschluss weinigen meer die weigeren te erkennen dat er in het hart van Europa een groot gevaar dreigt. In dat opzicht is er een groot en gunstig verschil met 1914. Zelfs het vaak zoo struisvogelachtige Engelsche volk weet nu tenminste waar het op voorbe reid moet zijn. Daarin ligt althans een straaltje van hoop, dat de noodlottige eventualiteit die men zoo eerlijk onder oogen ziet per slot van rekening toch nog vermeden zal kunnen worden. Londen, 18 Aug. 1938. Eervol ontslag. Aan den kantoorbediende E. J. Pitlo van het post-, telegraaf- en telefoonkan toor te Middelburg is ingaan de 1 November a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend, zulks wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waar bij hijl werkzaam is. HET VREEMDELINGENVERKEER. Met de Provincale booten Breskens Vlissingen zijn hedenmorgen 3200 passa giers en 169 auto's overgezet, tegen 3600 en 186 vorig jaar. De politieke perikelen in Tsjechoslowakije. Havas meldt uit Praag: De Tsjechische politie heeft vannacht huiszoeking ver richt in het bruine huis van Rybare nabij Karlsbad en heeft hier vlugschriften in beslag genomen. In deze vlugschriften werd de bevolking aangespoord een melk inrichting te boycotten onder voorwendsel, dat dit een Joodschcommunistische in stelling is en dat men er „Tsjechische melk'' verkocht. Geslaagd voor het examen Fransch L. O. de heer P. de Wolf te Soeburg. - Benoemd tot hoofd van de eerlang te openen Christelijke school voor B. L. O. te Middelburg, de heer R. Nonnekes, thans onderwijzer aan de dr. H. Piersonschool te 's-Gravenhage, wonende te Voorburg. Benoemd aan de Chr. School te K a- pelle als kweekeiing met acte, de heer J. C. Keim aldaar. STRAATVERLICHTING OP DEN SEISWEG. Nu de winter weer nadert mag wel eens de aandacht gevestigd worden op de slechte straatverlichting op den Seisweg, en wel van de perceelen no. 204 tot 230, en ver derop tot het café 't Wafeltje. Als bewo ner van perceel no. 220, juist voorbij de gevaarlijke S-bocht, is het mij overkomen, dat ik, tengevolge van de slechte verlich ting ben gevallen. Toen een der Seiswegbe- woners bij mij ter plaatse tengevolge van de slechte verlichting in een sloot was ge- loopen, en ook ik voordien bijna hetzelfde was overkomen, heb ik mij tot den direc teur der gemeentewerken gewend. Deze verklaarde dat de verlichting ter plaatse zeker niet al te best was. Maar tot heden is men nog steeds in gebreke gebleven ver betering aan te brengen. Voor de S-bocht staat een lantaarn, welke tot 22 h 30 brandt, doch voorbij de S-bocht is geen lantaarn geplaatst. Hopende dat dit spoe dig wel het geval zal zijn. Een Seiswegbewoner. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor mej. B. G. Dam man-Wout te S c h o r e. Ie perceel: Timmer- metsel- en loodgie-1 terswerk: Gebr. Karelse, Kruiningen 2725 H. v. Sabben, Goes 2715, H. v. Koeveringe Schore 2705, Gebr. Mollet, Hansweerd 2693, Bruynzeel en Poley, Kruiningen 2692, J. Griep, Hansweerd 2625, A. Eenenaam, idem 2587, J. v. Koeveringe, Schore 2570. 2e perceel: Electrisch licht: L. Smalle-1 gange, Schore 49.75. 3e perceel: Schilderwerk: A. Annemaet, I Schore 250, P. Penn, Kruiningen 200, J. v. IJzerloo, idem 188, A. Leys, Schore 169. Het werk is gegund aan de laagste in schrijvers. Inmiddels wordt er ondanks vacantie en oppervlakkige rust overal hard ge werkt. Niet alleen door munitie-fabrieken en de hoogovens, die elke nacht de heme len in een roode gloed zeten als een som bere herinnering aan de alom dreigende gevaren, maar ook door de staatslieden en ambtenaren. Er wordt gewerkt aan het Anglo-Amerikaansch handelsverdrag dat nu al zoo lang op stapel staan, en dat nu volgens de optimisten binnen enkele we ken onder luid gejuich van deze stapel zal loopen. Het is te hopen dat deze voor spellingen bewaarheid zullen wordeft. Al les wat bij de twee Angelsaksische volken dichter bij elkaar brengt is van onschat bare waarde voor het behouden van de vrede; ook een handelsverdrag, al heeft het dan ook officieel geen enkel politiek karakter Nog veel fraaier zou het zijn als de geruchten omtrent een aanstaand bezoek van het Engelsche koningspaar aan Amerika juist zou doen blijken. Men spreekt van een reis naar Canada, van welke gelegenheid dan gebruik zou wor den gemaakt er een kort bezoek aan Onze strijdkracht ter zee door P. de Jong en M. A. Cageling. In zijn inleiding tot dit Werkje, betoogt vice-admiraal J. Th. Fürstner, dat het Ne derlandsche volk, nu het den wederopbouw van zijn weermacht ter hand heeft geno men, ook moet weten, waaraan het be schikbaar gestelde geld wordt besteed. In derdaad zijn de schrijvers er in geslaagd een overzichtelijk en voor den leek zeer begrij pelijk werkje over onze marine samen te stellen. Na een beschouwing over algemeene ma- rinepolitiek, waarin meer in het bijzonder worden behandeld: de beteekenis van zee en zeemacht in het leven der volken, de positie van den Nederlandschen staat en de zeemachtsontwikkeling in de hedendaag- sche wereld, de middelen, waarmede de zee macht wordt uitgeoefend en de tactiek der verbonden wapens, worden in de volgende hoofdstukken in verschillende scheepstypen, die onze vloot telt, meer nauwkeurig be handeld, terwijl aparte hoofdstukken zijn gewijd aan den marineluehtvaartdienst en de wapenen der oorlogsschepen. In het eerste hoofdstuk 't meest be schouwende van dit werkje wijzen de schrijvers op de strategisch zoo uiterst be langrijke ligging van ons gebied, zoowel in Europa, als in Azië en in Amerika. In Euro pa vanwege zijn ligging als bruggehoofd tusschen Londen, Parijs en Berlijn; in Azië vanwege de petroleumwinning, en in Ame rika eveneens wegens de olie (men denke aan Venezuela). De schrijvers toonen de zwakke en de sterke zijde van de ligging onzer gebieden, waarna zij de kwestie van een slagvloot, of een vloot van lichter ma terieel op even logische als begrijpelijke wijze behandelen. Schrijvers leggen groocen nadruk op het feit, dat Nederland nooit zon der hulp zal behoeven te strijden, doch zij wijzen er helaas niet op, dat andere landen zich zeker niet geroepen zullen voelen, na een oorlog, waarin zij vóór, doch niet mèt ons streden, de Nederlanders, zonder eeni ge vergoeding onzerzijds welke dan re delijkerwijze uit een stuk van ons gebied zou moeten bestaan als een zelfstandig volk te laten voortbestaan. Met een verhandeling over de tactiek der verbonden wapens, kanon, torpedo, vlieg tuig, bom en mijn, waarin zij aantoonen, dat in een lichtmaterieel-vloot als de onze, de kruisers en de onderzeebooten de hoofd wapens zijn, en de stelling, dat versterking van de zeegaande vloot, ook na den afbouw van het vlootplan-Deckers gewenscht is ein digen schrijvers dit eerste hoofdstuk. Vervolgens "wordt een apart hoofdstuk gewijd aan ieder scheepstype, dat wij be zitten, terwijl aan het eind van ieder hoofdstuk een opsomming wordt gegeven, van wat thans voorhanden, of in aanbouw is. De onderzeeboot wordt extra uitvoerig Tonale opbrengst 24011.46. I behan(jei<j. Het hoofdstuk, gewijd aan de De notaris E. C. van Dissel te Goes wapenen der oorlogsschepen verdient even- heeft te 's Heer Arendskerke, ten herberge van D. van Damme, krachtens art. 1223 B. W„ publiek verkocht, onder 's-Heer-Ar ends' kerke: een café, waarin thans vergunning, Notaris E. C. van Dissel te Goes heeft Woensdag 24 Augustus nam. 2 uur (N.T.), Te 's-H eer-Arendsker« k e, ten herberge van D. van Damme, voor de familie Jacs. Nijsse, publiek ver kocht onder 's-Heer-Arendskerke, Woon huis met erf en tuin, Hofstede c.a., en diverse perceelen Weiland, alsmede onder 's-Heer Abtskerke: Weiland te Baars- dorp. Perc. 1. Woonhuis met schurtje, erf en tuin te 's-Heer-Arendskrke op het dorp groot 4 aren. Kooper de hr N. van Ant werpen, '-Heer-Arendskerke voor 2600. Perc. 2. Dë hofstede bestaande uit woon huis, keet, schuur, varkenshok, wagenhuis erf en tuin op het dorp, groot 19 a 30 ca. Kooper d hr P. A. Butler te 's-Heer- Areidskerke voor 5610. Perc. 3. Bouwland aldaar aan den Rijksweg, groot 31 aren 45 centiaren. Koo- pr de hr C. M. Rijk te Goes qq voor 3010 per hectare op den hoop 946.65. Pre. 4. Bouwland aan den Stelhoekschen weg, groot 29 aren 30 centiaren. Kooper de hr. Q. Nagelkerke te 's-Heer-Arenösker- ke voor 2790 per hectare of den hoop 817.47. Perc. 5. Bouwland aan den Ankeveerschen weg, groot 83 aren 40 centiaren. Kooper de hr G. M. Nijsse te 's-Heer-Arendskerke voor 2820 per hectare of den hoop 2351.88. Perc. 6 en 7. Bouwland aan den Noord- weegschen weg, groot 2 hectaren 59 aren 70 centiaren. Kooper de hr C. van Iwaar- den te Kloetinge voor 3330 per hec tare of den hoop 8648.01. Perc, 8- Weiland en watergang te Baarsdorp aan den Oostweg groot 1 hec tare 14 aren 19 centiaren. Kooper de h»r P. Oele Jorszn. te Goes qq voor 2660 per hectare, op den hoop 3037.45. Kind verdronken. Gistermiddag is het tweejarig zoontje van de familie H. Zeinstra te Anna Paulowna, bij het spelen voor de ouderlijke woning in de Molenvaart gevallen en verdronken. Eindewege F 59 bestaande uit woonhuis, schuur, steenen varkenshok, erf en tuin, groot 5 a 28 ca voorzien van waterleiding I en electriciteit; bewoond door den eigenaar W. Schalkoort. Kooper hiervan P. Molhoek Pzn. te 's-| Heer-Arendskerke voor 1280. eens aller aandacht, evenals het laatste hoofdstuk, waari" de Marine Luchtvaart Dienst behandeld wordt. Aan het werkje is een uitvoerig overzicht met gegevens om trent onze oorlogsschepen toegevoegd. Apart dient zeker nog vermeld, dat het boekske een groot aantal uitnemende fo to's bevat, van alle typen oorlogsschepen onzer marine. Al met al een boekje, dat wjj met warmte kunnen aanbevelen. H. S.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3