MIDDELBURGSCHE COURANT lp C GOESCHE COURANT PHILIPS RADIO 1938-1939 „LUMiÈRE" Gek KUNST v. h. WOLBEK, BINNENLAND. De verhooging der monopolie-heffingen op granen. Dalende werkloosheid. ZEEIANB. MIDDELBURG. G0ES. Het vraagstuk is zeer omvangrijk. MIDDELBURG. WEERBERICHT. VLISSINGEN. WALCHEREN. NUMMER 199. TWEE BLADEN. DONDERDAG Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 25 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertenfiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cL DE KINDERVERLAMMING IN GOUDA EN OMGEVING. In de gemeente Waddinxveen is een nieuw geval van kinderverlamming voor gekomen. Dit is reeds het derde geval. De scholen, die Dinsdag na de vacantie juist weer waren begonnen, zijn gisteren alle gesloten, voorloopig tot 4 September. Ook in de gemeente Stolwijk is thans een geval van kinderverlamming voorgekomen. Te Gouda en omgeving is het aantal 33, waarvan 5 met doodelijken afloop. De pa tiëntjes uit Waddinxveen en Boskoop wor den in het ziekenhuis te Leiden verpleegd, alle anderen in de ziekenhuizen te Gouda. UITBREIDING VAN HET GIRO-GEBOUW TE DEN HAAG. In tegenwoordigheid van vele genoodig- den werd gistermiddag de nieuwe vleugel van het gebouw van den postcheque- -en girodienst te Den Haag officieel in gebruik genomen. Aanwezig waren o.a. de ministers van binnenlandsche zaken en van financien, de burgemeester van de residentie en de direc teur-generaal der P.T.T.. De directeur van den postcheque- en gi rodienst, de heer Wesselink, zeide, dat door de ingebruikneming van den nieuwen vleu gel niet een eind wordt gemaakt aan het gebrek aan ruimte, doch deze uitbouw is noodzakelijk geworden door den groei van den dienst. lederen dag melden zich onge veer 100 nieuwe rekeninghouders aan. Bij de plannen voor dezen uitbouw werd re kening gehouden met de opgedane ervaring en met hetgeen in girogebouwen in- het bui tenland is waargenomen, waardoor op de meest economische wijze kan worden ge werkt. De directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, wees er op, dat het de uit breiding van een bestaand gebouw, dus geen nieuwe organisatie betreft. Ir. Dam me ging o.m. den groei na van den giro dienst. Opgericht in 1918 met een uiteraard klein aantal rekeninghouders, nam deze dienst buitengewoon snel in omvang toe. Reeds vijf jaar later kon de 100.000ste re keninghouder worden ingeschreven. Het bereiken van de 200.000 duurde langer, n.l. 9 jaar. Na 1932 ging het echter weer snel voorwaarts en wederom 5 jaar later, in 1937, kon de 300.000ste rekeninghouder worden ingeschreven. Ter illustratie van den groei gaf spr. nog de volgende cijfers: ultimo 1937 was het aantal rekeninghou ders 312.000, thans reeds meer dan 330.000. Het aantal boekingen in 1937 bedroeg 91% milioen tot een totaalbedrag van 17 mil liard gulden. Het aantal boekingen met de Nederlandsche bank bedroeg 15.000 met een totaalbedrag van 1.3 milliard. Het be drag van het verkeer met het buitenland bedroeg 21 millioen gulden, welk verkeer werd onderhouden met 17 landen. Daarna was het woord aan het hoofd van den rijksgebouwendienst, J. C. E. baron van Lynden, die releveerde, dat de P.T.T.-dienst de grootste „klant" was van zijn dienst. De ze uitbreiding b.v. kostte niet minder dan een half millioen. In een aantal jaren moe ten voor de P.T.T. 1100 telefoongebouwen worden gebouwd, 400 daarvan zijn reeds klaar, 400 zijn nog onder handen, zoodat er nog 300 moeten bijkomen. Voorts zijn reeds een 20-tal grootere postkantoren voor de P.T.T. gebouwd. Vermeld kan nog worden, dat de gereed gekomen uitbreiding als zuivere kantoor ruimte een oppervlakte heeft van plm. 3600 vierkante meter met een inhoud van 14.000 kubieke meter. VERVOER NAAR EN AFZET IN NEDERLAND VAN MEXICAANSCHE OLIE. Op desbetreffende vragen van het Twee de Kamerlid, den heer Schouten heeft de minister van buitenlandsche zaken, mede namens den minister van economische za ken, geantwoord, dat juist zijn de geruch ten, dat voor Mexicaansche olie en daar uit vervaardigde producten getracht wordt in Neder.and een afzetgebied te vinden en dat, mede door Nederlandsche reederijen, Mexicaansche olie en daaruit vervaardigde producten naar Nederland worden ver voerd. De regeering acht onder de gegeven om standigheden afzet dezer olie en daaruit vervaardigde producten in Nederland, als mede het vervoer er van naar Nederland ongewenscht en ziet deze derhalve on gaarne. Zij onderzoekt de vraag, in hoeverre de genoemde feiten aanleiding geven ter zake nadere voorzieningen te treffen. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST OP DE A.S. FEESTDAGEN. Op 31 Augustus en 6 September a.s. is het centrale postgirokantoor te 's-Gravenhage den geheelen dag gesloten, behalve voor de boeking van stortingen en girobiljetten, waarvan spoedbehandeling en chèqueadvie- zen, waarvan spoedbehandeling of telegra fische spoedbehandeling wordt verlangd. Deze opdrachten worden uitgevoerd, voor zoover zij uiterlijk te 14 uur ten girokan- tore worden ontvangen. Opdrachten, welke later binnenkomen, blijven liggen tot den volgenden ochtend. Aangezien op de genoemde dagen de Postkantoren niet later dan tot 10 uur zijn geopend, kan telegrafische spoedbehande- van chèqueadviezen alleen zin hebben, zoover de adviezen des ochtends bij cirnw^Vang van den dienst, 5.30 uur, ten van latJ^v aanwezig zijn. Ten aanzien zenden ln?enko:mende adviezen treft het ««rr.fi- «ndat ren niet meer voor hetv,™ postKant° tijdstip sMttog Lm,„bSSe°oeng» dergelijke adviezen zal snoedWhf^ v zonder meer worden toegSf tf wordt bereikt, dat de chèques óp 1 reTp 7 September des ochtends betaalbaar TrF' DE VEILIGHEIDSWEEK DER K.N.A.C. Van 31 October tot 5 Novem ber a.s. De jaarlijksche veiligheidsweek der K.N. A.C. zal ditmaal zulks in tegenstelling met vorig jaar weer in het begin van November worden gehouden, in den tijd dus, dat de omstandigheden voor een veilig verkeer ongunstig worden door mist en re gen, vallende bladeren en kans op ijzel en sneeuw. Van Maandag 31 October tot Zon dag 5 November zal de K.N.A.C. de weg gebruikers op velerlei manieren herinneren aan hun rechten en plichten in het ver keer, en hun tot uiterste voorzichtigheid manen. Als gebruikelijk, zal in dezelfde week de wegverkeersdag te 's-Gravenhage worden gehouden, waarop verschillende sprekers van naam belangrijke verkeersvraagstuk- ken zullen behandelen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat, blijkens hem door het centraal bureau voor de statistiek ver strekte gegevens, in de week van 8 tot en met 13 Augustus 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 564.966 personen (waaronder 75.761 landarbeiders). Van de 489.205 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 22,3 (in de vorige verslagweek, 25 tot en met 30 Juli 1938, was dit percentage 22,4). In de eerste verslagweek van Augustus was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: 1932: 26,2; 1933: 23,7; 1934: 26,3; 1935: 29,6; 1936: 31; 1937: 23,6; 1938: 22,3. Op 13 Augustus 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 312.697 werkzoekenden, waarvan 295.378 werkloos waren. Blijkens mededeeling van het werkfonds waren op 11 Augustus 1938 pl.m. 10.600 arbeiders direct en indirect werkzaam bij werken, die met behulp van dit fonds wor den uitgevoerd. Voorts waren, ruw ge raamd, 800 arbeiders werkzaam in fabrie ken enz. voor de levering van materialen e.d., als gevolg van de bijkomende kosten, die uit het werkfonds voor werkverschaf- fingswerken worden verstrekt. CRISIS-STEUNBESCMiKKING 1938 VLAS (OOGST 1938). De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds ten behoeve van telers van vlas (van den oogst 1938) steun zal wor den verleend in don vorm van een aan deze telers) uit te keeren teeltpremie over ten hoogste 20.000 ha met vlas be- teelde oppervlakte, met dien verstande, dat in totaal geen hooger bedrag aan steun zal worden uitgekeerd dan overeenkomt, behoudens nadere wijziging, met een be drag van gemiddeld 75 per ha, berekend over de voornoemde met vlas bebouwde oppervlakte. HET CONFLICT IN DEN GRAAN HANDEL. De handel hervat. De graanhandel is vandaag weer op de graanbeurs te Rotterdam verschenen. De termijnbeurs was wederom den geheelen dag geopend. Het comité van graanhande laren heeft van dr. Colijn mededeeling ont vangen dat hij Dinsdagmorgen eenige afge vaardigden van het comité in audiëntie zal ontvangen. Dat iemand naar uw klacht/n luis tert, is nog geen bewijs, dat hij er be lang in stelt. AANKOMST VAN DEPUTATIES UIT DE JAVAANSCHE VORSTENLANDEN. Met den boottrein uit Genua zijn van ochtend op het station Staatsspoor in Den Haag aangekomen eenige deputaties uit de Javaansche vorstenlanden, die de jubileum feesten hier te lande zullen bijwonen. Zoo arriveerden Pangeran Hangabehi en Raden Mas Dorodjatoen, zoons van Z. H. Ha- mengkoe Boewono VIII sultan van Jogja karta, als afgevaardigden van den sultan. Verder kwamen aan Pangeran Hario Soer- josoemarno als vertegenwoordiger van Z. H. Pangeran Adipati Mangkoe Nagoro VII, Pangeran Hario Soerjoatmodjo als afge vaardigde van Pangeran Adipati Ario Pra- boe Soerjodilogo, hoofd van het Pakoe- Alamsche huis te Jogjakarta. Twee der afgevaardigden nemen hun in trek bij particulieren in de residentie, ter wijl Pangeran Hario Soerjoatmodjo in ho tel Vieux Doelen zal verblijven. ZEEUWSCHE LANDSTORMERS NAAR DEN HAAG. Aan het défilé voor H. M. de Koningin, op 27 dezer, zal ook door de Gewestelijke Landstormcommissie „Zeeland" worden deelgenomen. Per trein wordt gezamenlijk naar Den Haag gereisd, waar bij aankomst in marschcolonne naar den Dierentuin wordt gemarcheerd. Te ongeveer half twee zal in deze laatste plaats de aïmarsch geschieden voor het défilé langs H. M. de Koningin. Het geheel staat onder commando van luit.-kolonel Bruins. De vaandelwacht staat onder commando van luit. Bastiaanse. De plaatselijke leiders niet officier zijnde onder commando van luit. Eckhardt. Volgorde tijdens défilé: Kon. Militaire Kapel; Co lonne-commandant met adjudant; aange wezen commandant met vaandelwacht en officieren van het corps Zeeland No. 15 C. en off. V.L.K. motordienst enz. Burgermu ziekkorps. Leden der Gew. Comm. Zeel. No. 15 Gew. res. Off. eel. No. 15 Plaat selijke leiders Zeeland No. 15. DE RINGRIJDERIJ IN DE ABDIJ. Hedenmorgen voordat de 34 rijders hun vreedzamen strijd in de Abdij aanvingen hebben wij er een kijkje genomen en ons in de eerste plaats overtuigd van den groo- ten zorg die besteed is door verschillende deelnemers aan de versiering der paarden Wij zagen er verschillende, die daarbij het regeeringsjubileum in de gedachten hebben gehad. Een paard droeg voor een schild met opschrift: 1898 - Hulde aan de Koningin - 1938, en aan de staart een groo- ten kroon. Een ander was niet minder orgineel. Aan de eene zijde stond op zijn paard: Welkom vreemdeling en aan de andere zijde Wel come foreigner. Waar nu reeds meer dan een kwart eeuw Vreemdelingenverkeer deze ringrijderij organiseert, mag dit zeer zeker op zijn plaats worden geacht. De jury bestaande uit de dames me vrouw Koch, mevrouw Adriaanse en me vrouw Dumon Tak, had zeker geen mak kelijke taak met het toekennen der prijzen voor de versieringen. De dames kwamen tot de volgende beslissing: Eerste prijs: J. C. Cevaal, Middelburg (Veersche weg) 29 p.; tweede prijs: J. Rie- mens Jz. Meliskerke (Dorpzicht) 27 p.; derde prijs; J. Reijnierse Cz. Koudekerke 26 p.; vierde prijs: Joos Francke Mzn Dom burg; vijfde prijs: L. Jobse Koudekerke, ieder 25 punt. Het hoogtse aantal te behalen punten was 30. De jury heeft tenslotte nog een extra prijs voor de origineelste versiering toege kend aan Jan Castel Wz., West-Soeburg (Parklaan), den rijder die zoo sympathieke reclame voor Vreemdelingenverkeer maak te. In de morgenuren hebben de rijders 22 keer naar den ring gstoken, waarna ge pauzeerd werd. Te een uur werd door de 34 ringrijders en den 84-jarigen Ko de Voogd, die bij geen ringrijderij als verkooper van pro gramma's in zijn oud-Walchersche dracht ontbreekt, een tocht over de Burg, Markt, Noordstraat, Wagenaarstraat en Balans te rug naar de Abdij gemaakt, medevoerende de verschillende wisselbekers. Bij terugkomst in de Abdij werd de strijd op beide banen weder voortgezet en om drie uur begon het kampen om de wissel bekers. De ringrijderij werd door prachtig weer begunstigd en hedenmiddag klonk ditmaal accordeon-muziek onder de boomen. EEN KIJKER VERLOREN. Een Engelschman, die op 11 Augustus Middelburg bezocht, heeft aan de politie geschreven, dat hij dien dag zijn kijker ver loren heeft en de tusschenkomst ingeroepen voor het geval de kijker terecht mocht ko men. De kijker is een Sohomodel 8 bij 30, made bij Kerslaw, Leeds. Wellicht is er iemand, die inlichtingen kan verschaffen. GEVONDEN VOORWERPEN OP BEPAALDE UREN. Tot nu toe kon men op het politiebureau bijna altijd terecht voor navraag naar daar gedeponeerde of aangegeven gevonden voorwerpen, thans is bepaald, dat daartoe alleen gelegenheid zal bestaan op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag des namiddags van 6 tot 8 uur. DE VLAGGEHULDE. Gelijk bekend, zal op 6 September a.s. te 5 uur des namiddags te Amsterdam H.M. de Koningin worden gehuldigd door- de Jeugd van Nederland. Ook de jeugd van Goes zal hierbij niet achterblijven. De volgende alhier gevestigde jeugdver- eenigingen hebben zich tot deelname bereid verklaards De Jongelingsvereeniging op Gerefor meerden Grondslag; De Gereformeerde Meisjesvereeniging; De Gereformeerde Knapenvereeniging; De Gereformeerde Kleine Meisjesvereeniging; De Padvinders van het Leger des Heils; De Vereeniging van Jong Hervormden; De Christelijk Evangelische Jongelingsvereeniging; Het Meisjeskoor „Melodia"; De Jeugdbond voor Natuurstudie; De afdeeling Goes der Ne derlandsche Padvinders; De afdeeling Goes van het Nederlandsche Padvindstersgilde; De St.-Jacobus-cohort; De St. Jozefsgezel len. Uit deze vereenigingen is in een daartoe belegde vergadering een deputatie van drie personen (het voor deze gemeente vast gestelde maximum) gevormd, die de Goe- sche jeugd bij de huldiging zullen verte- De heer H. D. Louwes, voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw schrijft ons: Bij de uitgebreide en soms heftige ge- dachtenwisseling welke in dezen tijd van dalende wereldgraanprijzen en herhaalde monopolieheffingsverhoogingen aan den gang is, wordt een zeer voornaam punt m. i. te veel uit het oog verloren: het gaat niet alleen om de prijzen der granen, maar het gaat ook om de waarde van al de bin nen het bedrijf geproduceerde en opgevoer de voedermiddelen, gras, hooi, voederbieten, enz. Een landbouwbedrijf is geen groot in dustrieconcern en het werkt nog niet zoo intensief met allerlei kostenberekeningen binnen het bedrijf, zooals deze concerns Wel doen. Gelukkig gaan wij dien kant wel op. Maar al heeft de boer dan vooral belang bij b.v. den melkprijs, de varkens- en eierprij- zen, de eindproducten, tenslotte moet hij zijn eigen geproduceerd ruwvoer: gras, hooi, voederbieten, enz., loonend aan zijn vee kunnen afzetten. Alleen als hij dat kan is ook de prikkel aanwezig de productie van deze artikelen te intensiveeren en te rationaliseeren. Als de boer nu het zetmeel zeer goed koop in de mais en het eiwit in de veekoe ken beide van buitenlandschen oor sprong kan koopen, is er in feite geen basis aanwezig om met aanwending, van moeite en kosten meer eigen ruw- en krachtvoer te produceeren: hij kan goed- kooper de buitenlandsche waar koopen en de productiecapaciteit van eigen bodem on gebruikt laten. Op onze weiden bijv. zal men dan laten groeien wat er „vanzelf" groeit zonder de moderne weidebouw- winnen en het oude land te verbeteren en aan den anderen kant een landbouwprijzen- politiek te voeren, die tot extensief landge bruik voert, staat gelijk met de dwaasheid te kronen. De protesteerende graanhandelaren zul len zich eerst in deze werkelijkheid moeten indenken en gaan aantoonen, dat deze ge- dachtengang in principe onjuist is, voordat zij succes uit hun actie mogen verwachten. Zoo lang zij met hun overleggingen rond dolen in een gedachtenwereld van „steun aan de graanboeren" en dit nationale pro bleem van geweldigen omvang niet achter deze monopolieheffingen zien opdoemen, blijft hun stem, die eens roepende in de woestijn. Politiek en beleid moeten gebaseerd zijn op de volle werkelijkheid der dingen, niet op één zij het belangrijk aspect daar van: den graanhandel. Mijn conclusie is dus: de politiek der re geering, door monopolieheffingen een con stant prijspeil voor de voedermarkt in Ne derland te handhaven, is juist en in het welbegrepen nationaal belang. Zij is de lo gische consequentie van het beleid ten aan zien van de droogmaking der Zuiderzee, en de algemeene grondverbetering, die de re geering voert, en zij legt de onmisbare ba sis voor de intensiveering van onzen weide en groenvoederbouw. De vraag of de regeering hierbij zooda nige prijzen in het oog vat, dat de produc tieve kracht van onzen bodem inderdaad volledig wordt benut en de boer een rede lijke belooning voor zijn artikel ontvangt, laat ik hier verder onbesproken, al meen ik die in ontkennenden zin te moeten be antwoorden. Met het bovenstaande wil ik allerminst zeggen, dat met de wenschen en verlangens van onze graanhandelaren geen rekening moet worden gehouden. Ook hun belangen vormen een onderdeel van het geheele landbouwcrisisbeleid en zij moeten voor hun volle beteekenis mee in het geding worden gebracht en het recht van den boer mag niet inhouden het onrecht voor den graanhandelaar. Maar ook: wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. En als de groote graanboot en de machtige ele- systemen toe te passen en ze beschouwen als open-luchtverblijven voor het vee, maar meer krachtvoer zal men gaan aankoopen, in plaats van het gras,dat men niet liet groeien. Een ontwikkeling in deze richting is in flagranten strijd met de geweldige inspan ning van ons volk, onzen cultuurgrond te vergrooten en te verbeteren. Aan den eenen kant millioenen uitgeven om nieuw land te vator in het nationaal belang hun cijns moe ten betalen aan den vermeerderden groei van het nietige grassprietje, dan zal men zich daarin moeten schikken. Evenmin wil ik beweren, dat ik onder al le omstandigheden de wederinvoering van de denaturatie-toeslagen verwerp, maar ik wil ze alleen aanvaarden als tijdelijk hulp middel, niet als blijvende politiek. Deze moet worden gevoerd door het stelsel der monopolieheffingen. Tenslotte meen ik te moeten opmerken dat door dit heele vraagstuk, met name ten aanzien van de rogge, loopt het ver schijnsel der sterk veranderde voedermetho den. Steeds meer verkoopen de boeren hun rogge, die ze vroeger in eigen bedrijf op voederden, om er gemengde voeders voor terug te koopen, een verschijnsel, dat uit een oogpunt van doelmatige voedering en bedrijvigheid in den graanhandel moet wor den toegejuicht. Maar het bergt een rogge- afzetcrisis in zich. Misschien zal men moe ten overwegen de roggeprijs te fixeeren op dezelfde wijze als men dit met de tarwe doet. Aflevering tegen vooraf vastgestelde prijzen en verwerking onder bepaalde voor waarden in de mengvoeders en ons rogge brood. Ook toepassing van de crisisinvoer- wet op den invoer van onze granen is mo gelijk. Ik meen hier alleen op deze moge lijkheid te moeten wijzen. Misschien ten overvloede meen ik nog te moeten opmerken, dat de belangen van onze havensteden en ook die van den graanhandel liggen in de richting van be vordering van onzen export van zuivel vleesch, eieren, zaderijen, enz; daarvoor te werken is dienen van het eigenbelang en van het algemeen belang. Hierin zit perspectief, in de misschien onbedoelde bestrijding van de binnenlandsche voe derproductie zit dat perspectief niet, daar men er zich zelf, den boerenstand en het algemeen belang mee kan wonden. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest zwakke, later wellicht toenemende wind uit N. richtingen, aan vankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, aanvankelijk droog weer, koude nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. UKKEL: Zwakke veranderlijke winden, vooral uit N.O. richtingen, schoon en vrij zacht weer, nachtelijk temperatuursmini- mum 5 tot 1 gr. Vr. 26 Aug. Zon op: 6 h 01; onder: 20 h 01. Licht op: 20 h 31. Maan op: 7 h 26; onder: 19 h 56. E.K. 1 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen Augustus. Hoogwater. Laagwatfc. Donderdag 25 1.38 13.54 8.11 20.43 Vrijdag 26 2.22 14.35 8.56 21.28 Zaterdag 27 S 3.10 15.20 9.34 22.12 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 25 3.34 15.59 9.14 21.38 Vrijdag 26 4.22 16.44 10.01 22.23 Zaterdag 27 S 5.12 17.28 10.40 23.06 genwoordigen, bestaande uit: A. Godeschalk, lid der vereeniging „De Padvinders van het Leger des Heils"; D. Lodder, lid van den „Jeugdbond voor Na tuurstudie"; A. Pennings, lid van de „St. Joseph Gezellen Vereeniging. Op Dinsdag 6 September a.s. des voor middags 9% uur verzamelen de deelne mende jeugdorganisaties zich op den Sta tionsweg. Vandaar wordt te circa 10 uur, voorafgegaan door het muziekgezelschap „Euphonia" en de bovengenoemde deputa tie, gemarcheerd naar de Groote Markt, alwaar door den burgemeester vanaf het bordes van het stadhuis de vereenigingen worden toegesproken, waarna de Goesche vlag wordt uitgereikt aan de deputatie. De deputatie vertrekt te circa 11 uur naar Amsterdam per autobus, waarin ook deputaties van andere gemeenten in Zuid- Beveland zullen plaats nemen. De deelne mende vereenigingen marcheeren hierna af. Na afloop der huldiging komt de de putatie met de Goesche vlag weder per autobus terug. De Goesche vlag wordt aan den burge meester teruggebracht op Donderdag 8 September a.s. des namiddags 7 uur. De Vereenigingen verzamelen zich hiertoe wederom te 6 uur op den Stationsweg, waarna te circa 6% uur met muziek naar de Groote Markt wordt afgemarcheerd, al waar op het bordes van het stadhuis de vlag weder door den burgemeester in ont vangst wordt genomen. EEN SLECH T BEGIN. De Poolsche onderzeeboot „Orzel", die op de werf der Kon. Mij „De Schelde" is gebouwd, heeft gisteren haar eersten proeftocht op de Schelde gehouden en is daarbij niet gelukkig geweest. Toen de „Or zel" in de buitenhaven terug kwam, had zij blijkbaar te veel vaart. Zij is tegen de pon tonbrug van de Zeelandbooten aangevaren. De brug werd beschadigd en de „Orzel" liep schade aan de voorsteven op. Zij is met twee sleepbooten weggesleept. DE SPAANSCHE SCHEPELINGEN WORDEN BEWAAKT. De opvarenden van het Spaancshe stoom schip „Garbi", dat gisternacht in beslag is genomen, en in de buitenhaven alhier ge meerd ligt, blijkt onder politietoezicht te staan. Het schip wordt door marechaussees bewaakt en zulks naar wij vernemen op last van den commissaris van politie, die weigert de schepelingen te laten passagie ren en dit ook volhoudt nadat een advo caat uit Antwerpen hem namens de Spaan- sche regeering verzocht heeft de mannen van boord te laten gaan. AANRIJDING. Gisteravond is op den Prins Hendrikweg een wielrijdster door eigen schuld met een auto in botsing gekomen. Zij is met een bloedende hoofdwonde naar het St. Joseph- ziekenhuis overgebracht, doch kon na ver bonden te zijn naar haar woonplaats Soe- burg terug keeren. EEN STEUR GEVANGEN. ARNEMUIDEN. Door het motorvis- schersvaartuig ARM 10 werd Woensdag morgen, toen deze in de buurt van Brou wershaven ter vischvangst was, een steur in het vischnet gevangen. Deze visch wel ke 'n lengte van 2.40 m en een gewicnt van 70 kg hee't, werd naar de visch- hal te Arnemuiden vervoerd. Kooper werd de afslager de heer J. Marteijn, die het dier doorgezonden heeft naar IJmui- den. Van de gelegenheid om dit zeldzame beest in de vischhal te bezichtigen werd door tientallen gebruik gemaakt.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1