ip fovcrtrittct&le $eettxxr0cb>e MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEEUm Het Prinselijk paar te Soestdijk teruggekeerd. KUNST EN WETENSCHAP. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, maar dan ook het echte. M. PETERSE, Patissier, Lange Delft 75 Middelburg. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. De Koninginnefeesten. WEERBERICHT. Spaansch schip in beslag genomen. 21JIÖBEVELAND Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 198. TWEE BLADEN. WOENSDAG 24 AUG. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct„ Gisteravond elf uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto van hun bui- tenlandsche reis ten paleize Soestdijk terug gekeerd. geschenk van de kunstenaars aan h.m. de koningin. Tijdens het verblijf van H.M. de Koningin te Amsterdam, zal het bestuur der maat schappij „Rembrandt" aan H.M. een album met aquarellen, teekeningen, etsen, en litho's van schilders-leden der „Maatschap pij Rembrandt" als geschenk ter gelegen heid van Hare Majesteit's 40-jarig regee ringsjubileum aanbieden. Het omslag is uitgevoerd in wit schapenleer en versierd met een gekroonde W. groningsche oorkonde voor h.m. de koningin. Op initiatief van het district Groningen en Drente van de K.N.A.U. wordt ter gele genheid van het regeeringsjubileum een estafette georganiseerd van Groningen naar Amsterdam. Op 8 September vertrekt de eerste Iooper uit Groningen. Ongeveer tach tig sportlieden zullen aan deze estafette deelnemen en ieder zal drie km afleggen. ;De aan te bieden oorkonde zal in een ko ker, welke voorzien is van de wapens van Nederland en van de provincie Groningen worden overgebracht. Op 9 September des morgens te half elf zal de oorkonde op het palies aan den Dam worden aangeboden. Ook door andere districten zal een dergelijke loop worden georganiseerd. De „Buizerd" met lichte motorstoring te Boedapest. Het Indië-vliegtuig „Buizerd", dat gister morgen van Schiphol was vertrokken, is met een lichte motorstoring te Boedapest aangekomen. De storing is evenwel van dien aard, dat men het raadzaam achtte, de „Buizerd" niet verder naar Indië te laten vliegen. Daarom is de „Zilverreiger" heden ochtend van Amsterdam naar Boedapest vertrokken om de vlucht van de „Buizerd" over te nemen. De „Buizerd" zal naar Schiphol terugkeeren om daar grondig na gezien te worden. propaganda voor toeristenverkeer naar nederland Hooger bedrag door de regeering beschikbaar gesteld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ■wetsontwerp tot wijziging en verhooging •van de rijksbegrooting van economische za ken voor 1937 en een dito voor 1938. Deze begrootingswijziging beoogt o.a. een ver hooging van de subsidie aan het A.N.V.V. Aan de algemeene vereeniging voor vreem delingenverkeer werd tot dusver een vast bedrag als subsidie verleend, dat de laat- :ste jaren 28.000 bedroeg. De inkomsten van de vereeniging uit bijdragen van an dere zijde bedroegen in 1936 omstreeks 46.000. Gebleken is, dat deze inkomsten verre van toereikend zijn voor een doel treffende propaganda in het buitenland ■voor het toeristenverkeer naar Nederland. Daarbij komt, dat eenerzijds de kansen, om toeristen naar Nederland te trekken, be langrijk verhoogd zijn door de plaats gehad hebbende monetaire maatregelen, doch dat anderzijds juist in de belangrijke landen Amerika eri Engeland de kosten van de propaganda zijn toegenomen. De minister heeft naar een middel gezocht om de sa menwerking tusschen overheid en particu lieren ter bevordering van dit groote lands belang, waarbij voor een niet gering ge deelte ook de middenstand betrokken is, nog te verstevigen, door aan de vereeni ging, behoudens goedkeuring van den be- grootingswetgever, een subsidie in uitzicht te stellen tot een gelijk bedrag als de ver eeniging zelf beschikbaar zou stellen,, met een maximum van 70.000. Daar in 1937 de vereeniging zelf 59.797 heeft beschikbaar gesteld, wordt voorge steld voor 1937 een gelijk bedrag als sub sidie toe te kennen en dus het oorspronke lijke bedrag van 28.000 met rond 31.800 te verhoogen. De wereldtentoonstelling te New York. mgediende aanvullingsbegrooting 'n 193° behelst °-a- verhooging om subsi- voor de Nederlandsche deelneming aan 1939^ t°°nStel'ling te New York in lngeVOlge °Pdracht van den com missaris-generaal Voor de Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling te New-York m 1939, twee deskundigen zich ter plaatse hebben kunnen oriëntefren ten aanzien van de kosten, aan deze deelneming naar verwachtingen verbonden, is geble ken, dat met het reeds daarvoor gevoteerde bedrag ad 750.000 waarvan 500.000 ten laste van Nederland komt, niet zal kunnen worden volstaan. Uiteraard behoort de bouw van een waardig paviljoen tot de pos ten, die het zwaarst op de begrooting der Nederlandsche deelneming drukken. Naar schatting zal de bouwprijs van dit paviljoen 600.000 vorderen, waarmede de ontoe reikendheid van het reeds verleende subsi die aangetoond is. /iQ^ai?gelien het als uitgesloten moet wor- hZt0UZ(l dat het R«k zich zou kun nen onthouden van deelneming aan een vrh'wef^n^fa de onderhavige, waaraan wordf nat der wereld deelnemen, wordt het op grond van berekeningen van den commissaris-geeneraal noodig geacht het subsidie van het rijk met 740 000 te verhoogen, waarvan 240.000 door de over- zeesche gebiedsdeelen zal worden bijgedra- BOSCHBRANDEN IN 1938. Belangrijk grooter schadecijfer dan in voorgaande jaren. Nu het inmiddels eind Augustus is ge worden en de vacanties ten einde loopen en ook mede tengevolge van neerslag hier en daar zelfs zeer overdadig is het brandgevaar voor bosch en heide aan het verminderen. Een spannende tijd ligt achter ons, Nadat in de eerste paar maanden van dit jaar nog al veel neerslag was gevallen, gaf Maart een reeks van mooie, zonnige dagen. Al spoedig kwamen toen de eerste berichten over bosch- en heide branden, waaronder zeer ernstige gevallen. De stroom van deze berichten hield aan tot half Mei. Toen kwam er eenige stilstand (ongunstige weersgesteldheid) daarna weder van eind Juni tot midden Augustus. De branden met de grootste schade von den plaats in het voorjaar (Maart/April). Het grootste aantal branden daarentegen in de volgende maanden. Dat is begrijpelijk. Het toeristenverkeer neemt dan geleidelijk toe. Men heeft thans nog niet de beschikking over alle gegevens, doch vrijwel als vast staand kan worden aangenomen, dat 1938 in totaal weder een belangrijk hooger scha decijfer zal opleveren dan in een aantal voorgaande jaren het geval is geweest. Wij zullen voor vergelijking vermoedelijk moe ten teruggaan tot 1929, ofschoon het zoo erg als toen thans gelukkig niet geweest is. Er kwam toen het nadeel bij van den voorgaanden zeer strengen winter 1928 1929, waarin veel hout en heide was dood gegaan en daardoor nog maandenlang daar na verhoogd brandgevaar aanwezig bleef. Een dergelijke doode vegetatie is zeer brandbaar. Dat de schade dit jaar niet grooter is, is zeker voor een niet gering deel toe te schrijven aan de waakzaamheid van velen. Vergelijken wij de belangstelling van tegen woordig met die van een 10-tal jaren gele den, dan is het zeer verheugend te con- stateeren dat er wel iets aan 't wijzigen is bij het Nederlandsche publiek ten aanzien van zijn houding tegenover het verlies van natuurschoon als gevolg van bosch- en hei debranden. De waardeering voor het zoo bij uitstek belangrijk, algemeen bezit „bosch en heide" neemt toe. Het baanbrekende werk van de Neder landsche Heidemaatschappij, staatsboschbe- heer en anderen werpt vruchten af. De in het algemeen belang daarvoor beschikbaar gestelde gelden zijn wel besteed te achten. Het is daarom zoo te betreuren, dat er altijd nog zijn, die geen Waardeering ken nen voor andermans^ bezit en brandende lucifers en sigaretten maar neergooien overal waar het hun goeddukt en den boschbezitter met het verlies laten zitten. Het percentage branden ten gevolge van roekeloosheid en onverschilligheid is ook dit jaar weer groot. De slagzin: „bescherm Neerland's bosch en heide tegen brand" moet algemeen in toepassing worden gebracht. Welk een schril contrast vormt een bloeiend paars heideveld zooals wij dit in deze dagen kunnen aanschouwen, met een daarnaast gelegen verbrand, kaal, zwart stuk. De heide is nu op haar mooist. Profiteert er van, maar weest voorzichtig met vuur. KINDERVERLAMMING IN ZEELAND. Reeds geruimen tijd wordt men in den lande verontrust door een vrij ernstige epi demie van de zoo gevreesde kinderverlam ming, de zgn. poliomyelitis anterior acuta. Vooral het Zuidhollandsche plaatsje Gouda wordt er door geteisterd: het aantal zieke kinderen daar is groot. Naar wij thans vernemen is er ook- in Middelburg een geval van kinderverlam ming in het ziekenhuis opgenomen. Het is daarom wellicht goed, hier iets meer om trent deze gevreesde besmettelijke kinder ziekte mede te deelen. Den verwekker van de ziekte kent men nog niet, al wordt aangenomen, dat het een filtreerbaar virus is. De besmetting zou, naar men meent, veroorzaakt worden door verspreide speekseldeeltjes, die als gevolg van hoesten, niezen e.d.' in de lucht komen. De ziekte treedt het meest op bij kinde ren van 24 jaar, maar ook daarboven, tot 12 jaar toe, komt zij voor. Het begin der ziekte kenmerkt zich door koorts, vaak gepaard gaande met braken en hoofdpijn, soms ook met rugpijn en pijn in de beenen. Kort daarna treedt meestal de verlamming al op, in een been, een arm, of ook in meer ledemaatjes tegelijk. Hiermede wil nu natuurlijk weer niet ge zegd zijn, dat ouders, wier kindje in deze zomersche dagen eens wat koortsig is en misschien zelfs wel braken moet, nu maar dadelijk moeten vreezen, dat het deze ziek te heeft! Kinderverlamming ontstaat, doordat de ziekte vooral de zenuwcellen in het rugge- merg, waaruit de bewegingszenuwen voor de ledematen ontspringen, aantast. De ziekte kan een ongunstig verloop ne men, maar in de overgroote meerderheid der gevallen wordt de temperatuur vrij spoedig weer normaal. Over de behandeling door den arts zij hier niet gesproken: dat is werk voor den vakman, dien men dit kan en moet toever trouwen; slechts zij vermeld, dat de inspui ting van serum, afkomstig van herstellende patiënten, hierbij een rol kan spelen. Na afloop van het acute stadium der ziekte plegen de verlammingen langzamer hand een weinig te verbeteren; met de middelen, die der geneeskunde ter beschik king staan massage, diathermie, gymna stiek en wat dies meer zjj (dat moet weder om in vertrouwen den deskundigen genees heer overgelaten worden) kan hier dan nog dikwerf veel verbeterd worden. Maar het blijft een langdurige historie, waarbij soms zelfs operatief ingrijpen na langen tijd Het licht, dat ge in uzelf ontsteekt, schijnt ook voor anderen. (Ingez. Med.) EEN ALGEMEENE ZEEUWSCHE REISGIDS. Zal in October verschijnen. Een zestal Zeeuwsche uitgevers, w.o. ons blad, heeft zich aaneengesloten teneinde met ingang van de eerstvolgende winterdienst- regeling (2 Oct. a.s.) een complete Zeeuw sche reisgids in groote oplaag in onze pro vincie te doen verschijnen. Aan zulk een werkelijk alomvattende Zeeuwsche verkeersgids bestond reeds lang behoefte. Weliswaar verschenen er tot dus verre in onze provincie een aantal plaatse lijke gidsjes, het een iets meer gegevens bevattende dan het ander, maar op werke lijke volledigheid konden zij geen van allen aanspraak maken, terwijl ook de druk, het papier, en, in het algemeen, de typografi sche verzorging, een enkele gunstige uit zondering daargelaten, te wenschen over lieten. Door de samenwerking dezer zes, over de verschillende districten onzer provincie verspreide, uitgevers, is het thans mogelijk geworden deze uitgave tot stand te bren gen. De courantiers, die haar verzorgen, zijn voornemens den abonnees hunner bla den, bij wijze van premie tot bijzonder la gen prijs in de gelegenheid te stellen, dezen algemeenen reisgids te verwerven. Op grond van het feit, dat met de ver schijning van een uniformen, algemeenen, volledigen en de geheele provincie omvat- tenden reisgids het algemeene verkeersbe- lang grootelijks gediend zal zijn, is deze uitgeversgroep er in geslaagd de volledige medewerking van den Rijksinspecteur van het verkeer in het district Zeeland te krij gen; de heer J. L. Nieuwenhuis, administra tief ambtenaar der rijksverkeersinspectie te Middelburg, heeft zich bereid verklaard, de redactie van deze uitgave, die voortaan twee maal jaarlijks in een oplaag van plm. 30.000 exemplaren zal verschijnen, te ver zorgen. Een paard te water. Gisteravond om half twaalf werd ont dekt, dat een paard in den watergang na bij de Griffioen was terecht gekomen. De eigenaar werd gewaarschuwd en on der politietoezicht is het paard via de vest op het drooge gebracht. Een bunsing in den Langen Jan. Bij de werkzaamheden onder aan den Langen Jan ontdekten de werklieden heden een bunsing. Toen wij eens kwamen kijken hing het cadaver als een jachttropee aan de schutting. Men vraagt zich af, hoe het dier in den toren gekomen is. De ringrijderij. Heden is men in de Abdij bezig met het plaatsen der palen voor de jaarlijksche ringrijderij van Vreemdelingenverkeer, die aldaar morgen zal plaats hebben. EXECUTORIALE VERKOOP. Ter openbare terechtzitting der Arr.-Recht- bank te Middelburg, Kamer voor Burger lijke- en Handelszaken, van 24 Augustus, werd ten verzoeke van H. A. J. Kerkum te Amsterdam en ten laste van C. Stravers te Raamsdonkveer, executoriaal verkocht het Nederlandsche motorschip genaamd „Corjo", groot 270,840 ton, gemerkt 2951 B. Rott. 1928, met motor en toebehooren, lig gende te Wemeldinge. Het schip is verkocht en toegewezen aan Mr. H. van der Beke Callenfels, advocaat en procureur te Middelburg, q.q., voor den- prijs van 20.000, DE KERMIS. Begunstigd door buitengewoon mooi weer, is de laatste Dinsdag van de Kermis een drukke dag geworden. Er waren steeds veel menschen op de been en er waren uren dat de vermakelijkheden, evenals ver schillende Goesche ondernemers, goede za ken deden. Overstelpend druk, zooals dat vorige jaren wel het geval was, is het ech ter niet geweest en het viel op, dat zich ditmaal zoo weinig vreemdelingen in Goes bevonden. De drukte eindigde ook vroeger dan gewoonlijk het geval is en reeds om streeks elf uur, gisteravond, verlieten de meeste bezoekers het kermisterrein. Hoewel zich, bij de de gemoedelijke stem ming die er heerschte, geen wanordelijk heden voordeden, moesten toch nog twee personen, J. de J. te Ovezande, en A. M. te lerseke, wegens openbare dronkenschap in arrest gesteld worden. Rijwielen vermist. J. K. te 's-Gravenpolder, deed aangifte bij de politie, dat hij zijn rijwiel vermiste, dat hij gisteren van drie tot zes uur, in de Schoolstraat tegen een muur geplaatst had. Verder waren hun rijwielen kwijt: A. J. van H. en E. C. M. van D. te Kloetinge, die deze voor de woning van een familielid geplaatst hadden. Hedennacht vond de politie deze rijwie len op verschillende plaatsen terug, doch ze waren van de belastingplaatjes ontdaan. nog noodig blijkt. Ook met de massage en de gymnastiek moet ter voorkoming van groeistoornissen, soms jarenlang worden doorgegaan. Door de ruit. I. v. d. B„ alhier, reed gisteravond te kwart over zes met zijn motor door de ruit van de winkelier K. L. in de St. Jacob- straat. Tegen I. v. d. B„ die „ouder den invloed" verkeerde werd proces-verbaal óp- gemaakt. Persoonlijke ongevallen deden er zich niet bij voor. HET REGEERINGSJUBILEUM. We ontvingen höden het programma voor de jubileumfeesten. Een extra-plaats is in dit programma gewijd aan het oepnlucht- spel „Wij willen blijven wat wij zijn", van W. 't Hooft. Verder bevat het een overzicht van alle andere feestelijkheden, de liederen die gezongen zullen worden, route's van optochten, een oranje-puzzle, enz. Het is een overzichtelijk programma, door geen advertenties onderbroken of ontsierd, en het maakt een weiverzorgden indruk. Na wekenlange voorbereidingen is thans het volledige programma voor de a.s. feesten, ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin, gereed gekomen. Dinsdagavond kwam het bestuur van de B. V. B. „Oranje en Vlissingen" met de bestuern van de 24 buurtvereenigingen, in het Concertgebouw bijeen, waar onder leiding van den voorzitter, den heer F. G. Lemmers, na uitvoerige besprekingen het feestprogramma is samengesteld. De wet houder van onderwijs, de heer W. P Edelman, woonde deze vergadering bij. De feestweek opent op Maandagavond 5 September, wanneer de Vlissingsche jeugdvereenigingen de gemeentevlag van het stadhuis zullen afhalen, welke vlag door een deputatie uit deze jeugdgroepen zal worden meegenomen naar Amsterdam om te defileeren voor H. M. de Koningin. Deze vlag zal 's avonds met muziek door de stad worden gedragen. Dinsdag 6 September moet natuurlijk geheel Vlissingen vlaggen en zal er 's avonds concert zijn op het Bellamypark. Woensdag 7 September zal de jeugd groep aan het station worden afgehaald, waarna de gemeentevlag weer naar 't stadhuis zal worden gebracht. Donderdag 8 Septemeber zal 's avonds 7.30 uur de plechtige onthulling plaats hebben van de Van Woelderenbank, het monument dat door de Vlissingsche be volking is geschonken aan den burgemees ter. Om 8.30 uur volgt dan volkszang op de Boulevard Evertsen. Vrijdag 9 September begint het feest reeds 's morgens om 7.30 uur met een re veille, waarna om 10.30 de massakinder zang zal plaats hebben op het Bellamy park. 's Middags 3 uur volgt dan de groote optocht, voorstellende 40-jaar Vlissingen. Deze stoet wordt geopend met twee ma rechaussee^ te paard, vervolgens het hoofdbestuur van de B. V. B. „Oranje en Vlissingen;" met het vaandel van den Oranjebond. Daarachter volgen de 24 buurtvlaggen, met 24 bestuursleden van de buurtvereenigingen ieder met de Ne derlandsche vlag. Dan openen 2 herauten te paard den histcrischen stoet, welke bestaat uit: 1. De bevolkingsgroep 1898; 2. een wagen, voorstellende 40 jaar Vlis singen; 3. de groep van de schutterij; 4. het oude marinewachtschip „Bulgia"; 5. een groep visschersvrouwen; 6. de oude stoomtram; 7. de vroegere loodskotter; 8. de watersnood in 1906; 9. een De Ruijtef- groep; 10. Ruïne van de afgebrande St. Jacobstoren; 11. de oude brandweer; 12. een vluchtelingengroep, voorstellende de Vlissingen binnenkomende stroom vluch telingen na den val van Antwerpen tij dens den wereldoorlog in 1914; 13. een crisiswagen; 14. het Roode Kruis; Daar mede wordt het oude gedeelte gesloten en volgt muziek en de bevolkingsgroep 1938. 15. Stelt voor de nieuwe gebouwen en bijzonderheden van Vlissingen, uitge voerd in maquettes, gedragen door per sonen in bijbehoorende kleeding; 16. de fabriek „De Schelde'; 17. het Nederland sche en Belgische loodswezen; 18. de maatsch. Zeeland en Britannia; 19. het vliegveld: 20 de nieuwe haven; 21. de nieuwe brandweer; 22. Ode aan de river de Schelde, met bomvrije toren enz.; 23. de vischvangst; 24. Ode aan de Wandel- pier; 25. de P.Z.E.M.; 26. de Nederland sche marine en de Nederlandsche vlag; 27. wagen van het Nederlandsche leger, voorstellende onze afweer in de duinen, met militairen in volle oorlogsuitrusting met gasmaskers enz.; 28. een fraaie Ko- ninginne-praalwagen, terwijl de stoet, welke circa 2 km lang wordt, door E. H. B. O. zal gesloten worden. Deze stoet zal o.a. door de Commissaris der Koningin in Zeeland worden gadege- geslagen. Op Zaterdag 10 September zal de op tocht 's 'middags nogmaals door de stad trekken. Dien dag zullen 's avonds op di verse punten concerten worden gegeven, terwijl dan het feest met een groot vuur werk op het strand zal worden besloten. De stad zelf zal deze dagen op ver schillende punten feestelijk versierd zijn. Talrijke winkeliers zullen speciale étala ges maken van Nederlandsch fabrikaat enz. enz., zoodat het wel vaststaat, dat Vlissingen op waardige en grootsche wijze zal feestvieren. DE VAN WOELDERENBANK. Hedenmorgen te half twaalf had een in tieme plechtigheid plaats bjj het begin van den Singelweg aan de zijde van de Badhuis straat. Daar waren aanwezig het college van burgemeester en wethouders, het da- gelijksch bestuur van den Bond van Buurt vereenigingen „Oranje en Vlissingen", en de heer C. Doets, directeur van de am bachtsschool te Middelburg, de ontwerper van de Van Woelderenbank. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, helder tot licht bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag warmer. UKKEL: Bij lichte wind uit Oostelijke richtingen, bewolkt tot schoon weer, maxi mum temperatuur 20 gr., nachtelijk mini mum ongeveer 8 gr. Do. 25 Aug. Zon op: 6 h 00; onder: 20 h 04. Licht op: 20 h 34. Maan op: 5 h 54; onder: 19 h 33. N.M. 25 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 24 13.10 7.21 19.53 Donderdag 25 1.38 13.54 8.11 20.43 Vrijdag 26 2.22 14.35 8.56 21.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 24 2.40 15.08 8.24 20.50 Donderdag 25 3.34 15.59 9.14 21.38 Vrijdag 26 4.22 16.44 10.01 22.23 In het fundament voor die bank werd een oorkonde gemetseld, waarna burge meester Van Woelderen zelf de eerste steen voor het monument legde. De oorkonde is- geschreven op perkament en bevat in de hoeken de wapens van de fa milie Van Woelderen en van Vlissingen en verder de volgende woorden: „Op heden, den 24sten Augustus 1938, had de eerste steenlegging plaats voor de Van Woelderenbank, geschonken als blijk van waardeering voor alles wat voor het algemeen belang van de gemeente is ver richt door den Hoog Edelgestrengen Heer C. A. Van Woelderen, burgemeester der ge meente." De oorkonde is geteekend door de leden van het Dagelijksch bestuur der gemeente, den gemeentesecretaris, den ontwerper van den bank en het dagelijksch bestuur van „Vlissingen en Oranje". Na de plechtigheid kon met den bouw van de bank een aanvang worden gemaakt. In de afgeloopen nacht is namens een reeder uit Cadiz (Spanje) door het advoca ten-kantoor mrs Adriaanse te Middelburg op de reede van Vlissingen beslag gelegd op het Spaansche stoomschip „Garbi". Dit beslag geschiedde met toestemming van den president van de rechtbank te Middelburg. Het schip, dat vroeger de naam „Vasco" droeg was toen eigenaar van bedoelden reeder, die tot het rechtsche Spanje be hoort. Het schip is door de linksche regeering in beslag genomen en van een andere be manning en naam voorzien. Nu wil de ree der door den Nederlandschen rechter zien uitgemaakt of hij alsnog eigenaar is. Onze correspondent te Vlissingen meldt ons naar aanleiding van het bovenstaande het volgendei Hedennacht om half drie is op de reede van Vlissingen beslag gelegd op het Spaan sche stoomschip „Garbi". Deze beslagleg ging ging niet erg vlot. Een groote politie macht was noodig om het schip in de bin nenhaven te krijgen. Reeds gisteravond was de sleepboot „John P. Best" aan boord waarvan zich be vonden een advocaat uit Middelburg, een deurwaarder en twee marechaussees naar de reede vertrokken om het van Antwer pen in ballast voor Rusland bestemde schip af te wachten, dat op de reede van loods moest verwisselen. De duistere nacht en het drukke verkeer gaf heel wat werk bij het zoeken van het schip. Te half drie kwam het schip op de reede en toen van loods verwiseld werd gingen ook de genoemde advocaat en de heeren van het gerecht aan boord, met de bedoe ling het schip in beslag te nemen. De kapi tein verzette er zich tegen, in plaats van naar zee naar de binnenhaven te varen. Voorloopig werd het anker uitgeworpen, doch de mannen van de wet zetten door en de sleepboot voer met grootte snelheid naar Vlissingen om versterking. Binnen het uur had men deze opgetrommeld in den vorm van nog zes marechaussees en 4 man van de militaire politie. Ook waren de sleepbooten „Frankrijk" en „Engeland" bij het schip aangekomen en de kapitein be greep, dat hij nu beter deed het bevel op te volgen. De sleepbooten werden met tros sen aan het schip vastgemaakt en het werd naar de binnenhaven gesleept, waar het te 7 uur meerde. Wij hadden een onderhoud met den kapi tein, die zeide niet te begrijpen waarom het schip in beslag werd genomen, maar wel mededeelde, dat het ook in Antwerpen reeds aan de ketting heeft gelegen. Gis teren was het daar vrij gegeven. HEINKENSZAND. Het comité ter vie ring van het feest op 3 September a.s. ter eere van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin heeft het feestpro gramma vastegsteld. In den morgen trak tatie der schoolkinderen en volksspelen voor de schooljeugd. In den namiddag op tocht en velksspelen voor ouderen. In den avond volkszang op de markt en muziek- concert. Het feest zal besloten worden met een schitterend vuurwerk. Het comité be sloot aanmeldingen voor optocht en volks spelen in den namiddag nog open te stel len tot uiterlijk Zaterdag 27 Augustus. De buurtvereenigingen zullen zich belasten

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5